gnome-bluetooth - en to bs translation catalogue (97 entries)

en: Click to select device…
bs: Klikni za odabir uređaja

en: _Cancel
bs: _Odustani

en: _OK
bs: _Uredu

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: No adapters available
bs: Nema dostupnih adaptira

en: Searching for devices…
bs: Traženje uređaja…

en: Device
bs: Uređaj

en: Type
bs: Vrsta

en: Devices
bs: Uređaji

en: All categories
bs: Sve kategorije

en: Paired
bs: Uparen

en: Trusted
bs: Povjerljiv

en: Not paired or trusted
bs: Nije uparen ili povjerljiv

en: Paired or trusted
bs: Upareni ili povjerljivi

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth djevice chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
bs: Prikaži:

note: The djevice category filter
en: Device _category:
bs: _Kategorija uređaja:

en: Select the device category to filter
bs: Izaberi kategoriju uređaja za filter

note: The djevice type filter
en: Device _type:
bs: _Vrsta uređaja:

en: Select the device type to filter
bs: Izaberi tip vrstu uređaja za filter

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
bs: Ulazni uređaji (miš, tastature, itd)

en: Headphones, headsets and other audio devices
bs: Slušalice, slušalice sa mikrofonom i drugi audio uređaji

en: Confirm Bluetooth PIN
bs: Potvrdi Bluetooth PIN

en: Please confirm the PIN that was entered on '%s'.
bs: Molim potvrdite PIN koji je unesen u '%s'.

en: Confirm
bs: Potvrdi

en: Confirm the Bluetooth PIN for '%s'. This can usually be found in the device's manual.
bs: Potvrdi Bluetooth PIN za '%s'. Ovo se obično može naći u priručniku uređaja.

en: Pairing '%s'
bs: Uparivanje '%s'

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on '%s'.
bs: Molim potvrdite da sljedeći PIN odgovara onom prikazanom na '%s'.

en: Bluetooth Pairing Request
bs: Bluetooth zahtjev za uparivanje

en: '%s' wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
bs: '%s' se želi spojiti sa ovim uređajem. Želite li to dozvoliti?

en: Please enter the following PIN on '%s'.
bs: Molim unesite sljedeći PIN na '%s'.

en: Please enter the following PIN on '%s'. Then press “Return” on the keyboard.
bs: Molim unesite sljedeći PIN na '%s'. Zatim pritisnite "Povratak" na tastaturi.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
bs: Molim pomjerajte upravljač za igrice Vašeg iCade-a u sljedćim smjernicama. Zatim pritisnite bilo koju bijelu tipku.

en: Allow
bs: Dozvoli

en: Dismiss
bs: Odbaci

note: Cancel button
en: Cancel
bs: Poništi

note: OK button
en: Accept
bs: Prihvati

en: Not Set Up
bs: Nije postavljeno

en: Connected
bs: Spojeno

en: Disconnected
bs: Veza je prekinuta

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

note: translators: %s is the nami of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera's Computer”
en: Visible as “%s”
bs: Vidljivo kao "%s"

en: Remove '%s' from the list of devices?
bs: Ukloniti '%s' sa liste uređaja?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
bs: Ako uklonite ovaj uređaj, moraćete ga ponovo postaviti za sljedeće korištenje.

en: _Remove
bs: _Ukloni

en: All types
bs: Sve vrste

en: Phone
bs: Telefon

en: Computer
bs: Računar

en: Network
bs: Mreža

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
bs: Slušalice sa mikrofonom

en: Headphones
bs: Slušalice

en: Audio device
bs: Audio uređaj

en: Keyboard
bs: Tastatura

en: Mouse
bs: Miš

en: Camera
bs: Kamera

en: Printer
bs: Štampač

en: Video device
bs: Video uređaj

en: Remote control
bs: Daljinska kontrola

en: Scanner
bs: Skener

en: Display
bs: Prikaži

en: Wearable
bs: Podesan za nošenje

en: Toy
bs: Igračka

en: Connection
bs: Veza

en: page 1
bs: stranica 1

en: page 2
bs: stranica 2

en: Address
bs: Adresa

en: _Mouse & Touchpad Settings
bs: _Miš & Touchpad Postavke

en: _Sound Settings
bs: _Postavke zvuka

en: _Keyboard Settings
bs: _Postavke tastature

en: Send _Files…
bs: Pošalji _Datoteke

en: _Remove Device
bs: _Ukloni uređaj

en: Bluetooth Transfer
bs: Transfer preko bluetootha

en: Send files via Bluetooth
bs: Šaljem datoteke preko Bluetooth

en: An unknown error occurred
bs: Došlo je do nepoznate greške

en: %'d second | %'d seconds
bs[0]: %'d sekunda
bs[1]: %'d sekunde
bs[2]: %'d sekundi

en: %'d minute | %'d minutes
bs[0]: %'d minuta
bs[1]: %'d minute
bs[2]: %'d minuta

en: %'d hour | %'d hours
bs[0]: %'d sat
bs[1]: %'d sata
bs[2]: %'d sati

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
bs[0]: približno %'d sat
bs[1]: približno %'d sata
bs[2]: približno %'d sati

en: Connecting…
bs: Povezivanje…

en: Bluetooth File Transfer
bs: Transfer Bluetooth Daoteke

en: _Retry
bs: _Pokušaj ponovo

en: From:
bs: Od:

en: To:
bs: Do:

en: Sending %s
bs: Slanje %s

en: Sending file %d of %d
bs: Šaljem datoteku broj %d od ukupno %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
bs[0]: %u prijenos završen
bs[1]: %u prijenosa završena
bs[2]: %u prijenosa završeno

en: _Close
bs: _Zatvori

en: There was an error
bs: Desila se greška

en: Select device to send to
bs: Izaberite uređaj na koji da pošaljem

en: _Send
bs: _Pošalji

en: Choose files to send
bs: Odaberite datoteke za slanje

en: Select
bs: Odaberi

en: Remote device to use
bs: Udaljeni uređaji za korištenje

en: ADDRESS
bs: ADRESA

en: Remote device's name
bs: Ime udaljenog uređaja

en: NAME
bs: IME

en: [FILE...]
bs: [DATOTEKA...]
