gnome-bluetooth - en to eo translation catalogue (108 entries)

en: Click to select device…
eo: Alklaki por elekti aparaton…

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _OK
eo: B_one

en: Unknown
eo: Nekonata

en: No adapters available
eo: Neniu adaptilo disponeblas

en: Searching for devices…
eo: Serĉante aparatojn…

en: Device
eo: Aparato

en: Type
eo: Tipo

en: Devices
eo: Aparatoj

en: All categories
eo: Ĉiuj kategorioj

en: Paired
eo: Parigita

en: Trusted
eo: Fidata

en: Not paired or trusted
eo: Ne parigita aŭ fidita

en: Paired or trusted
eo: Parigita aŭ fidita

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
eo: Montri:

note: The device category filter
en: Device _category:
eo: Aparat_kategorio:

en: Select the device category to filter
eo: Elekti la aparat-kategorion por filtri

note: The device type filter
en: Device _type:
eo: Aparat-_tipo:

en: Select the device type to filter
eo: Elekti la aparat-tipon por filtri

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
eo: Enig-aparatoj (muso, klvaro, ktp.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
eo: Kapaŭskultiloj, kaptelefonoj kaj aliaj sonaparatoj

en: Confirm Bluetooth PIN
eo: Konfirmi la Bludentan PIN

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
eo: Bonvolu konfirmi la PIN-on kiu estis enigita je “%s”.

en: Confirm
eo: Konfirmi

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
eo: Konfirmi la Bludentan PIN por “%s”. Ĝi kutime troveblas en la manlibro de la aparato.

en: Pairing “%s”
eo: Parigante “%s”

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
eo: Bonvole konfirmu ke la sekva PIN kongruas kun tiu montrata sur “%s”.

en: Bluetooth Pairing Request
eo: Bludenta Pariĝa Peto

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
eo: “%s” volas pariĝi kun ĉi tiu aparato. Ĉu vi volas permesi pariĝon?

en: Confirm Bluetooth Connection
eo: Konfirmi la Bludentan konekton

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
eo: “%s” volas konekti kun ĉi tiu aparato. Ĉu vi volas permesi tion?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
eo: Bonvolu enigi la sekvan PIN-on je “%s”.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
eo: Bonvolu enigi la sekvan PIN-on je “%s”. Poste premu la enigan klavon sur la klavaro.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
eo: Bonvolu movi la stirstangon de via iCade je la sekvaj direktoj. Tiam premu iun ajn el la bankaj butonoj.

en: Allow
eo: Permesi

en: Dismiss
eo: Rezigni

note: Cancel button
en: Cancel
eo: Nuligi

note: OK button
en: Accept
eo: Akcepti

en: Not Set Up
eo: Ne agordita

en: Connected
eo: Konektita

en: Disconnected
eo: Malkonektita

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
eo: Videbla kiel “%s” kaj atingebla por Bludenta dosiertransigoj. Transigitaj dosieroj estas metitaj en la <a href="%s">Elŝutoj</a>-dosierujon.

en: Remove “%s” from the list of devices?
eo: Ĉu forigi “%s” el la listo de aparatoj?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
eo: Se vi forigas la aparaton, vi devos agordi ĝin denove antaŭ la sekva uzo.

en: _Remove
eo: Fo_rigi

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
eo: Vi ricevis “%s” per Bludento

en: You received a file
eo: Vi ricevis dosieron

en: Open File
eo: Malfermi dosieron

en: Reveal File
eo: Malkaŝi dosieron

en: File reception complete
eo: Ricevado de dosiero estas kompleta

en: Bluetooth file transfer from %s
eo: Bludenta dosier-transigo de %s

en: Decline
eo: Rifuzi

en: Phone
eo: Telefono

en: Modem
eo: Modemo

en: Computer
eo: Komputilo

en: Network
eo: Reto

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
eo: Kaptelefono

en: Headphones
eo: Kapaŭskultilo

en: Audio device
eo: Son-aparato

en: Keyboard
eo: Klavaro

en: Mouse
eo: Muso

en: Camera
eo: Fotilo

en: Printer
eo: Presilo

en: Joypad
eo: Ludtuŝplato

en: Tablet
eo: Tabulkomputilo

en: Video device
eo: Video-aparato

en: Remote control
eo: Defora regado

en: Scanner
eo: Skanilo

en: Display
eo: Ekrano

en: Wearable
eo: Portebla

en: Toy
eo: Ludilo

en: All types
eo: Ĉiuj tipoj

en: Connection
eo: Konekto

en: Address
eo: Adreso

en: _Mouse & Touchpad Settings
eo: Agordoj de _muso kaj tuŝplato

en: _Sound Settings
eo: _Sonagordoj

en: _Keyboard Settings
eo: _Klavaragordoj

en: Send _Files…
eo: Sendi _dosierojn…

en: _Remove Device
eo: Fo_rigi aparaton

en: Bluetooth Transfer
eo: Bludenta transigo

en: Send files via Bluetooth
eo: Sendi dosierojn per Bludento

en: An unknown error occurred
eo: Okazis nekonata eraro

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
eo: Certigu ke la defora aparato estas ŝaltita kaj ke ĝi akceptas Bludentajn konektojn

en: %'d second | %'d seconds
eo[0]: %'d sekundo
eo[1]: %'d sekundoj

en: %'d minute | %'d minutes
eo[0]: %'d minuto
eo[1]: %'d minutoj

en: %'d hour | %'d hours
eo[0]: %'d horo
eo[1]: %'d horoj

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
eo[0]: proksimume %'d horo
eo[1]: proksimume %'d horoj

en: Connecting…
eo: Konektante…

en: Bluetooth File Transfer
eo: Bludenta dosiera transigo

en: _Retry
eo: _Reprovi

en: From:
eo: De:

en: To:
eo: Al:

en: Sending %s
eo: Sendante %s

en: Sending file %d of %d
eo: Sendi dosieron %d de %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
eo[0]: %u transigo kompleta
eo[1]: %u transigoj kompletaj

en: _Close
eo: _Fermi

en: There was an error
eo: Okazis eraro

en: Select device to send to
eo: Elekti aparaton al kiu sendi

en: _Send
eo: _Sendi

en: Choose files to send
eo: Elekti dosierojn por sendi

en: Select
eo: Elekti

en: Remote device to use
eo: Uzenda defora aparato

en: ADDRESS
eo: ADRESO

en: Remote device’s name
eo: Nomo de la defora aparato

en: NAME
eo: NOMO

en: [FILE…]
eo: [DOSIERO…]
