gnome-bluetooth master - en to fr translation catalogue (106 entries)

en: Click to select device…
fr: Cliquez pour choisir un périphérique…

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _OK
fr: _Valider

en: Unknown
fr: Inconnu

en: No adapters available
fr: Aucun adaptateur disponible

en: Searching for devices…
fr: Recherche de périphériques…

en: Device
fr: Périphérique

en: Devices
fr: Périphériques

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: Paired
fr: Appairé

en: Trusted
fr: De confiance

en: Not paired or trusted
fr: Non appairé ou de confiance

en: Paired or trusted
fr: Appairé ou de confiance

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
fr: Afficher :

note: The device category filter
en: Device _category:
fr: _Catégorie de périphérique :

en: Select the device category to filter
fr: Sélectionner la catégorie de périphérique à filtrer

note: The device type filter
en: Device _type:
fr: _Type de périphérique :

en: Select the device type to filter
fr: Choisir le type de périphérique à filtrer

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
fr: Périphériques de saisie (souris, claviers, etc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
fr: Écouteurs, casques audio et autres périphériques audio

en: Confirm Bluetooth PIN
fr: Confirmer le numéro d’identification personnel du Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
fr: Veuillez confirmer le numéro d’identification personnel saisi dans « %s » .

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
fr: Confirmer le numéro d’identification personnel (PIN) de « %s ». Il est  normalement indiqué dans le manuel du périphérique.

en: Pairing “%s”
fr: Appairage de « %s »

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
fr: Veuillez confirmer que le numéro d’identification personnel suivant correspond à celui affiché sur « %s ».

en: Bluetooth Pairing Request
fr: Demande d’appairage Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
fr: « %s » souhaite s’appairer à ce périphérique. Autorisez-vous la liaison ?

en: Confirm Bluetooth Connection
fr: Confirmer la connexion Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
fr: « %s » souhaite se connecter à ce périphérique. Autorisez-vous la liaison ?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
fr: Veuillez saisir le numéro d’identification personnel suivant sur « %s ».

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
fr: Saisissez le numéro d’identification personnel ci-après sur « %s ». Appuyez ensuite sur la touche « Entrée » du clavier.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
fr: Déplacez le joystick de votre iCade dans les directions suivantes. Appuyez ensuite sur n’importe lequel des boutons blancs.

en: Allow
fr: Autoriser

en: Dismiss
fr: Abandonner

note: Cancel button
en: Cancel
fr: Annuler

note: OK button
en: Accept
fr: Accepter

en: Not Set Up
fr: Non configuré

en: Connected
fr: Connecté

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
fr: Visible en tant que « %s » et disponible pour transfert de fichier Bluetooth. Les fichiers transférés sont placés dans le dossier <a href="%s">Téléchargements</a>.

en: Remove “%s” from the list of devices?
fr: Supprimer « %s » de la liste des périphériques ?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
fr: Si vous supprimez ce périphérique, vous devrez le reconfigurer à nouveau avant utilisation.

en: _Remove
fr: _Supprimer

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
fr: Vous avez reçu « %s » par Bluetooth

en: You received a file
fr: Vous avez reçu un fichier

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir le dossier parent

en: File reception complete
fr: Réception du fichier terminée

en: Bluetooth file transfer from %s
fr: Transfert de fichier par Bluetooth de %s

en: Decline
fr: Refuser

en: Phone
fr: Téléphone

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Network
fr: Réseau

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
fr: Casque audio

en: Headphones
fr: Écouteurs

en: Audio device
fr: Périphérique audio

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Mouse
fr: Souris

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Printer
fr: Imprimante

en: Joypad
fr: Manette de jeu

en: Tablet
fr: Tablette

en: Video device
fr: Périphérique vidéo

en: Remote control
fr: Commande à distance

en: Display
fr: Écran

en: Wearable
fr: Portable

en: Toy
fr: Jouet

en: All types
fr: Tous les types

en: Connection
fr: Connexion

en: Address
fr: Adresse

en: _Mouse & Touchpad Settings
fr: Paramètres de la s_ouris et du pavé tactile

en: _Sound Settings
fr: Paramètres du _son

en: _Keyboard Settings
fr: Paramètres du _clavier

en: Send _Files…
fr: Envoi de _fichiers…

en: _Remove Device
fr: _Supprimer le périphérique

en: Bluetooth Transfer
fr: Transfert Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
fr: Envoi de fichiers par Bluetooth

en: An unknown error occurred
fr: Une erreur inconnue est survenue

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
fr: Vérifiez que le périphérique est allumé et qu’il accepte les connexions Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
fr[0]: %'d seconde
fr[1]: %'d secondes

en: %'d hour | %'d hours
fr[0]: %'d heure
fr[1]: %'d heures

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
fr[0]: environ %'d heure
fr[1]: environ %'d heures

en: Connecting…
fr: Connexion en cours…

en: Bluetooth File Transfer
fr: Transfert de fichier par Bluetooth

en: _Retry
fr: _Essayer à nouveau

en: From:
fr: De :

en: To:
fr: Vers :

en: Sending %s
fr: Envoi de %s

en: Sending file %d of %d
fr: Envoi du fichier %d sur %d

en: %d kB/s
fr: %d Ko/s

en: %d B/s
fr: %d o/s

en: %u transfer complete | %u transfers complete
fr[0]: %u transfert terminé
fr[1]: %u transferts terminés

en: _Close
fr: _Fermer

en: There was an error
fr: Il y a eu une erreur

en: Select device to send to
fr: Choix du périphérique cible

en: _Send
fr: _Envoyer

en: Choose files to send
fr: Choix des fichiers à envoyer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Remote device to use
fr: Périphérique distant à utiliser

en: ADDRESS
fr: ADRESSE

en: Remote device’s name
fr: Nom du périphérique distant

en: NAME
fr: NOM

en: [FILE…]
fr: [FICHIER…]
