gnome-bluetooth master - en to fur translation catalogue (99 entries)

en: Click to select device…
fur: Fâs clic par selezionâ il dispositîf…

en: _Cancel
fur: _Anule

en: Unknown
fur: No cognossût

en: No adapters available
fur: Nissun adatatôr disponibil

en: Searching for devices…
fur: Daûr a cirî i dispositîfs…

en: Device
fur: Dispositîf

en: Type
fur: Tipo

en: Devices
fur: Dispositîfs

en: All categories
fur: Dutis lis categoriis

en: Paired
fur: Associât

en: Trusted
fur: Fidât

en: Not paired or trusted
fur: No associât o fidât

en: Paired or trusted
fur: Associât o fidât

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
fur: Mostre:

note: The device category filter
en: Device _category:
fur: Categorie di dispositif:

en: Select the device category to filter
fur: Selezione la categorie di device di filtrâ

note: The device type filter
en: Device _type:
fur: Tipo di dispositîf:

en: Select the device type to filter
fur: Selezione il tipo di dispositîf di filtrâ

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
fur: Dispositîfs di input (surîs, tastieris, ecc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
fur: Cufies, auricolârs o altris dispositîfs audio

en: Confirm Bluetooth PIN
fur: Conferme PIN Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
fur: Par plasê conferme il PIN inserît su “%s”.

en: Confirm
fur: Conferme

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
fur: Conferme il PIN Bluetooth par “%s”. Chest di solit a si cjate tal manuâl dal dispositîf.

en: Pairing “%s”
fur: Daûr a associâ “%s”

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
fur: Par plasê conferme che il PIN a chi al seti compagn di chel mostrât su “%s”.

en: Bluetooth Pairing Request
fur: Richieste di associazion Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
fur: “%s” al domande di associâsi cun chest dispositîf. Permeti la associazion?

en: Confirm Bluetooth Connection
fur: Conferme conession Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
fur: “%s” al domande di conetisi cun chest dispositîf. Permeti la conession?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
fur: Par plasê scrîf chest PIN su “%s”.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
fur: Par plasê scrîf chest PIN su “%s” e dopo frache “Invie” su la tastiere.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
fur: Par plasê môf il joystick dal to iCade in tes direzions chi sot. Dopo frache cualsisei boton blanc.

en: Allow
fur: Permeti

en: Dismiss
fur: Declinâ

note: Cancel button
en: Cancel
fur: Anule

note: OK button
en: Accept
fur: Acetâ

en: Not Set Up
fur: No configurât

en: Connected
fur: Conetût

en: Disconnected
fur: No conetût

en: Yes
fur: Sì

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
fur: Visibil come "%s" e disponibil par passâ file vie Bluetooth. I file trasferîts a vegnin metûts in te cartele <a href="%s">Scjariâts</a>.

en: Remove “%s” from the list of devices?
fur: Gjavâ “%s” de liste dai dispositîfs?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
fur: Se tu gjavis il dispositîf tu varâs di configurâlu di gnûf prime di doprâlu la prossime volte.

en: _Remove
fur: _Gjave

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
fur: Si à ricevût “%s” vie Bluetooth

en: You received a file
fur: Tu âs ricevût un file

en: Open File
fur: Vierç file

en: Open Containing Folder
fur: Vierç cartele che e conten

en: File reception complete
fur: Ricezion file completade

en: Bluetooth file transfer from %s
fur: Trasferiment file Bluetooth da %s

en: Phone
fur: Telefonos

en: Network
fur: Rêt

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
fur: Cufies

en: Headphones
fur: Auricolârs

en: Audio device
fur: Dispositîfs audio

en: Keyboard
fur: Tastieris

en: Mouse
fur: Surîs

en: Camera
fur: Machine fotografiche

en: Printer
fur: Stampant

en: Video device
fur: Dispositf video

en: Remote control
fur: Control di lontan

en: Display
fur: Visôr

en: Wearable
fur: Di meti intor

en: Toy
fur: Zûc

en: All types
fur: Ducj i tipos

en: Connection
fur: Conession

en: Address
fur: Recapit

en: _Mouse & Touchpad Settings
fur: _Impostazions Mouse e Touchpad

en: _Sound Settings
fur: _Impostazions suns

en: _Keyboard Settings
fur: _Impostazions Tastiere

en: Send _Files…
fur: Invie _File…

en: _Remove Device
fur: _Gjave dispositîf

en: Bluetooth Transfer
fur: Trasferiment Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
fur: Invie files vie Bluetooth

en: An unknown error occurred
fur: Si è verificât un erôr no congossût

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
fur: Sigurâsi che il dispositîf esterni al sedi piât e che al aceti lis conessions Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
fur[0]: %'d secont
fur[1]: %'d seconts

en: %'d minute | %'d minutes
fur[0]: %'d minût
fur[1]: %'d minûts

en: %'d hour | %'d hours
fur[0]: %'d ore
fur[1]: %'d oris

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
fur[0]: cirche %'d ore
fur[1]: cirche %'d oris

en: Connecting…
fur: Daûr a coneti…

en: Bluetooth File Transfer
fur: Trasferiment File Bluetooth

en: _Retry
fur: _Riprove

en: From:
fur: Da:

en: To:
fur: A:

en: Sending %s
fur: Inviant %s

en: Sending file %d of %d
fur: Inviant il file %d di %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
fur[0]: %u trasferiment completât
fur[1]: %u trasferiments completâts

en: _Close
fur: _Siere

en: There was an error
fur: Al è vignût fûr un erôr

en: Select device to send to
fur: Selezione il dispositîf a cui inviâ

en: _Send
fur: _Invie

en: Choose files to send
fur: Selezione file di inviâ

en: Select
fur: Selezione

en: Remote device to use
fur: Dispositîf esterni di doprâ

en: ADDRESS
fur: RECAPIT

en: Remote device’s name
fur: Non dal dispositîf esterni

en: NAME
fur: NON
