gnome-bluetooth master - en to hu translation catalogue (106 entries)

en: Click to select device…
hu: Kattintson az eszközválasztáshoz…

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: No adapters available
hu: Nem érhetők el adapterek

en: Searching for devices…
hu: Eszközök keresése…

en: Device
hu: Eszköz

en: Type
hu: Típus

en: Devices
hu: Eszközök

en: All categories
hu: Minden kategória

en: Paired
hu: Párosított

en: Trusted
hu: Megbízható

en: Not paired or trusted
hu: Nem párosított vagy megbízható

en: Paired or trusted
hu: Párosított vagy megbízható

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
hu: Megjelenítés:

note: The device category filter
en: Device _category:
hu: Eszköz_kategória:

en: Select the device category to filter
hu: Válassza ki a szűrendő eszközkategóriát

note: The device type filter
en: Device _type:
hu: Eszköz_típus:

en: Select the device type to filter
hu: Válassza ki a szűrendő eszköztípust

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
hu: Beviteli eszközök (egér, billentyűzetek stb.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
hu: Fülhallgatók, fejhallgatók és más hangeszközök

en: Confirm Bluetooth PIN
hu: Bluetooth PIN megerősítése

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
hu: Erősítse meg a(z) „%s” eszközön megadott PIN-t.

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
hu: A Bluetooth PIN megerősítése ehhez: „%s”. Ez általában az eszköz kézikönyvében található.

en: Pairing “%s”
hu: „%s” párosítása

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
hu: Erősítse meg, hogy következő PIN egyezik-e a(z) „%s” eszközön megjelenítettel.

en: Bluetooth Pairing Request
hu: Bluetooth párosításkérés

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
hu: A(z) „%s” párosítást kezdeményez ezzel az eszközzel. Engedélyezi a párosítást?

en: Confirm Bluetooth Connection
hu: Bluetooth kapcsolat megerősítése

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
hu: A(z) „%s” kapcsolódni szeretne ehhez az eszközhöz. Engedélyezi?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
hu: Adja meg a következő PIN-kódot a(z) „%s” eszközön.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
hu: Adja meg a következő PIN-kódot a(z) „%s” eszközön. Azután nyomja meg az „Enter” billentyűt.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
hu: Mozgassa az iCade joystickját a következő irányokba. Azután nyomja meg bármelyik fehér gombot.

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Dismiss
hu: Eltüntetés

note: Cancel button
en: Cancel
hu: Mégse

note: OK button
en: Accept
hu: Elfogadás

en: Not Set Up
hu: Nincs beállítva

en: Connected
hu: Kapcsolódva

en: Disconnected
hu: Bontva

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
hu: „%s” néven látható és elérhető a Bluetooth fájlátvitelhez. Az átküldött fájlok a <a href="%s">Letöltések</a> mappába kerülnek.

en: Remove “%s” from the list of devices?
hu: Eltávolítja a(z) „%s” eszközt az eszközök listájából?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
hu: Ha eltávolítja az eszközt, a következő használat előtt újra be kell majd állítania.

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
hu: „%s” érkezett Bluetooth-on

en: You received a file
hu: Fájl érkezett

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Open Containing Folder
hu: Tartalmazó mappa megnyitása

en: File reception complete
hu: Fájlfogadás kész

en: Bluetooth file transfer from %s
hu: Bluetooth fájlátvitel innen: %s

en: Decline
hu: Elutasítás

en: Phone
hu: Telefon

en: Computer
hu: Számítógép

en: Network
hu: Hálózat

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
hu: Fejhallgató

en: Headphones
hu: Fülhallgató

en: Audio device
hu: Hangeszköz

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Mouse
hu: Egér

en: Camera
hu: Fényképezőgép

en: Printer
hu: Nyomtató

en: Joypad
hu: Játékvezérlő

en: Tablet
hu: Tábla

en: Video device
hu: Videoeszköz

en: Remote control
hu: Távirányító

en: Scanner
hu: Szkenner

en: Display
hu: Kijelző

en: Wearable
hu: Viselhető

en: Toy
hu: Játék

en: All types
hu: Minden típus

en: Connection
hu: Kapcsolat

en: Address
hu: Cím

en: _Mouse & Touchpad Settings
hu: _Egér és érintőtábla beállításai

en: _Sound Settings
hu: _Hangbeállítások

en: _Keyboard Settings
hu: _Billentyűzetbeállítások

en: Send _Files…
hu: _Fájlok küldése…

en: _Remove Device
hu: Esz_köz eltávolítása

en: Bluetooth Transfer
hu: Bluetooth átvitel

en: Send files via Bluetooth
hu: Fájlok küldése Bluetoothon

en: An unknown error occurred
hu: Ismeretlen hiba történt

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
hu: Ellenőrizze, hogy a távoli eszköz be van kapcsolva, illetve fogadja a Bluetooth kapcsolatokat

en: %'d second | %'d seconds
hu[0]: %'d másodperc
hu[1]: %'d másodperc

en: %'d minute | %'d minutes
hu[0]: %'d perc
hu[1]: %'d perc

en: %'d hour | %'d hours
hu[0]: %'d óra
hu[1]: %'d óra

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
hu[0]: megközelítőleg %'d óra
hu[1]: megközelítőleg %'d óra

en: Connecting…
hu: Kapcsolódás…

en: Bluetooth File Transfer
hu: Bluetooth fájlátvitel

en: _Retry
hu: Ú_jra

en: From:
hu: Feladó:

en: To:
hu: Címzett:

en: Sending %s
hu: %s küldése

en: Sending file %d of %d
hu: %d. fájl küldése, összesen %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
hu[0]: %u átvitel befejezve
hu[1]: %u átvitel befejezve

en: _Close
hu: _Bezárás

en: There was an error
hu: Hiba történt

en: Select device to send to
hu: Válassza ki a küldés cél eszközét

en: _Send
hu: _Küldés

en: Choose files to send
hu: Válassza ki a küldeni kívánt fájlokat

en: Select
hu: Kijelölés

en: Remote device to use
hu: Használandó távoli eszköz

en: ADDRESS
hu: CÍM

en: Remote device’s name
hu: Távoli eszköz neve

en: NAME
hu: NÉV

en: [FILE…]
hu: [FÁJL…]
