gnome-bluetooth - en to it translation catalogue (99 entries)

en: Click to select device…
it: Fare clic per selezionare il dispositivo…

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No adapters available
it: Nessun adattatore disponibile

en: Searching for devices…
it: Ricerca dispositivi…

en: Device
it: Dispositivo

en: Type
it: Tipo

en: Devices
it: Dispositivi

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: Paired
it: Associato

en: Trusted
it: Fidato

en: Not paired or trusted
it: Non associato o fidato

en: Paired or trusted
it: Associato o fidato

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
it: Mostra:

note: The device category filter
en: Device _category:
it: _Categoria dispositivo:

en: Select the device category to filter
it: Selezionare la categoria del dispositivo da filtrare

note: The device type filter
en: Device _type:
it: _Tipo di dispositivo:

en: Select the device type to filter
it: Selezionare il tipo di dispositivo da filtrare

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
it: Dispositivo di input (mouse, tastiera, ecc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
it: Cuffie, auricolari o altro dispositivo audio

en: Confirm Bluetooth PIN
it: Conferma PIN Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
it: Confermare il PIN inserito su «%s».

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
it: Confermare il PIN Bluetooth per «%s»: solitamente può essere trovato nel manuale del dispositivo.

en: Pairing “%s”
it: Associazione con «%s»

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
it: Confermare che il PIN visualizzato su «%s» corrisponda a questo.

en: Bluetooth Pairing Request
it: Richiesta associazione Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
it: «%s» ha richiesto di essere associato con questo dispositivo. Consentire l'associazione?

en: Confirm Bluetooth Connection
it: Conferma connessione Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
it: «%s» ha richiesto collegarsi con questo dispositivo. Consentire il collegamento?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
it: Inserire il seguente PIN su «%s».

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
it: Inserire il seguente PIN su «%s» e premere «Invio» sulla tastiera.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
it: Muovere il joystick del proprio iCade nelle seguenti direzioni, quindi premere uno dei pulsanti bianchi.

en: Allow
it: Consenti

en: Dismiss
it: Declina

note: Cancel button
en: Cancel
it: Annulla

note: OK button
en: Accept
it: Accetta

en: Not Set Up
it: Non configurato

en: Connected
it: Collegato

en: Disconnected
it: Scollegato

en: Yes
it: Sì

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
it: Visibile come «%s» e disponibile per trasferimenti file via Bluetooth. I file trasferiti vengono salvati nella cartella <a href="%s">Scaricati</a>.

en: Remove “%s” from the list of devices?
it: Rimuovere «%s» dall'elenco dei dispositivi?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
it: Rimuovendo il dispositivo è necessario configurarlo nuovamente per poterlo riusare.

en: _Remove
it: _Rimuovi

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
it: Ricevuto «%s» via Bluetooth

en: You received a file
it: Ricevuto un file

en: Open File
it: Apri file

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenente

en: File reception complete
it: Ricezione file completata

en: Bluetooth file transfer from %s
it: Trasferimento file Bluetooth da %s

en: Decline
it: Rifiuta

en: Phone
it: Telefono

en: Network
it: Rete

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
it: Auricolare

en: Headphones
it: Cuffie

en: Audio device
it: Dispositivo audio

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Camera
it: Fotocamera

en: Printer
it: Stampante

en: Tablet
it: Tavoletta

en: Video device
it: Dispositivo video

en: Remote control
it: Telecomando

en: Wearable
it: Indossabile

en: Toy
it: Giocattolo

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Connection
it: Connessione

en: Address
it: Indirizzo

en: _Mouse & Touchpad Settings
it: Impostazioni _mouse e touchpad

en: _Sound Settings
it: Impostazioni _audio

en: _Keyboard Settings
it: Impostazioni _tastiera

en: Send _Files…
it: Invia _file…

en: _Remove Device
it: _Rimuovi dispositivo

en: Bluetooth Transfer
it: Trasferimento Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
it: Invia file attraverso Bluetooth

en: An unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
it: Assicurarsi che il dispositivo remoto sia attivato e che accetti connessioni Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
it[0]: %'d secondo
it[1]: %'d secondi

en: %'d minute | %'d minutes
it[0]: %'d minuto
it[1]: %'d minuti

en: %'d hour | %'d hours
it[0]: %'d ora
it[1]: %'d ore

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
it[0]: approssimativamente %'d ora
it[1]: approssimativamente %'d ore

en: Connecting…
it: Connessione…

en: Bluetooth File Transfer
it: Trasferimento file Bluetooth

en: _Retry
it: _Riprova

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Sending %s
it: Invio di %s

en: Sending file %d of %d
it: Invio del file %d di %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
it[0]: %u trasferimento completato
it[1]: %u trasferimenti completati

en: _Close
it: _Chiudi

en: There was an error
it: Si è verificato un errore

en: Select device to send to
it: Selezionare il dispositivo a cui inviare

en: _Send
it: In_via

en: Choose files to send
it: Scegliere i file da inviare

en: Select
it: Seleziona

en: Remote device to use
it: Dispositivo remoto da usare

en: ADDRESS
it: INDIRIZZO

en: Remote device’s name
it: Nome del dispositivo remoto

en: NAME
it: NOME
