gnome-bluetooth - en to nl translation catalogue (99 entries)

en: Click to select device…
nl: Klik om een apparaat te selecteren…

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _OK
nl: _Oké

en: Unknown
nl: Onbekend

en: No adapters available
nl: Geen adapters beschikbaar

en: Searching for devices…
nl: Zoeken naar apparaten…

en: Device
nl: Apparaat

en: Devices
nl: Apparaten

en: All categories
nl: Alle categorieën

en: Paired
nl: Gekoppeld

en: Trusted
nl: Vertrouwd

en: Not paired or trusted
nl: Niet gekoppeld of vertrouwd

en: Paired or trusted
nl: Gekoppeld of vertrouwd

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
nl: Tonen:

note: The device category filter
en: Device _category:
nl: Apparaat_categorie:

en: Select the device category to filter
nl: Selecteer een apparaatcategorie om te filteren

note: The device type filter
en: Device _type:
nl: Apparaat_type:

en: Select the device type to filter
nl: Selecteer het apparaattype om te filteren

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
nl: Invoerapparaten (muis, toetsenbord, enz.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
nl: Audioapparaten (koptelefoon, microfoon, enz.)

en: Confirm Bluetooth PIN
nl: Bluetooth-pincode bevestigen

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
nl: Bevestig dat de pincode ingevoerd is op ‘%s’.

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
nl: Bevestig de bluetooth-pincode voor ‘%s’. Dit staat meestal in de handleiding van het apparaat.

en: Pairing “%s”
nl: ‘%s’ koppelen

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
nl: Bevestig dat de volgende pincode gelijk is aan de getoonde code op ‘%s’.

en: Bluetooth Pairing Request
nl: Bluetooth-koppelingsverzoek

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
nl: ‘%s’ wil koppelen met dit apparaat. Staat u koppelen toe?

en: Confirm Bluetooth Connection
nl: Bluetooth-verbinding bevestigen

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
nl: ‘%s’ wil koppelen met dit apparaat. Staat u koppelen toe?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
nl: Voer de volgende pincode in op ‘%s’.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
nl: Voer de volgende pincode in op ‘%s’ en druk daarna op ‘Enter’.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
nl: Beweeg de joystick van uw iCade in de volgende richtingen. Druk vervolgens op een van de witte knoppen.

en: Allow
nl: Toestaan

en: Dismiss
nl: Verwerpen

note: Cancel button
en: Cancel
nl: Annuleren

note: OK button
en: Accept
nl: Accepteren

en: Not Set Up
nl: Niet ingesteld

en: Connected
nl: Verbonden

en: Disconnected
nl: Niet verbonden

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
nl: Zichtbaar als ‘%s’ en beschikbaar voor Bluetooth-bestandsoverdracht. Overgebrachte bestanden worden geplaatst in de <a href="%s">Downloads</a>-map.

en: Remove “%s” from the list of devices?
nl: ‘%s’ verwijderen uit de lijst van apparaten?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
nl: Na verwijdering dient u het apparaat opnieuw in te stellen voordat u het weer kunt gebruiken.

en: _Remove
nl: _Verwijderen

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
nl: U ontving ‘%s’ via Bluetooth

en: You received a file
nl: U ontving een bestand

en: Open File
nl: Bestand openen

en: Open Containing Folder
nl: Bijbehorende map openen

en: File reception complete
nl: Ontvangst van bestand voltooid

en: Bluetooth file transfer from %s
nl: Bestandsoverdracht via Bluetooth van %s

en: Decline
nl: Afslaan

en: Phone
nl: Telefoon

en: Network
nl: Netwerk

en: Headphones
nl: Koptelefoon

en: Audio device
nl: Audio-apparaat

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Mouse
nl: Muis

en: Video device
nl: Video-apparaat

en: Remote control
nl: Afstandsbediening

en: Display
nl: Scherm

en: Wearable
nl: Draagbaar apparaat

en: Toy
nl: Speeltje

en: All types
nl: Alle types

en: Connection
nl: Verbinding

en: Address
nl: Adres

en: _Mouse & Touchpad Settings
nl: _Muis- en touchpad-instellingen

en: _Sound Settings
nl: _Geluidsinstellingen

en: _Keyboard Settings
nl: _Toetsenbordinstellingen

en: Send _Files…
nl: _Bestanden verzenden…

en: _Remove Device
nl: Apparaat _verwijderen

en: Bluetooth Transfer
nl: Bluetooth-overdracht

en: Send files via Bluetooth
nl: Bestanden versturen via Bluetooth

en: An unknown error occurred
nl: Er is een onbekende fout opgetreden

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
nl: Zorg ervoor dat het externe apparaat is aangezet en dat het Bluetooth-verbinding accepteert

en: %'d second | %'d seconds
nl[0]: %'d seconde
nl[1]: %'d seconden

en: %'d minute | %'d minutes
nl[0]: %'d minuut
nl[1]: %'d minuten

en: %'d hour | %'d hours
nl[0]: %'d uur
nl[1]: %'d uren

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
nl[0]: ongeveer %'d uur
nl[1]: ongeveer %'d uren

en: Connecting…
nl: Verbinden…

en: Bluetooth File Transfer
nl: Bestandsoverdracht via Bluetooth

en: _Retry
nl: _Opnieuw

en: From:
nl: Van:

en: To:
nl: Aan:

en: Sending %s
nl: %s versturen

en: Sending file %d of %d
nl: Bestand %d van %d versturen

en: %u transfer complete | %u transfers complete
nl[0]: %u overdracht afgerond
nl[1]: %u overdrachten afgerond

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: There was an error
nl: Er is iets fout gegaan

en: Select device to send to
nl: Kies het apparaat om naartoe te sturen

en: _Send
nl: Ver_sturen

en: Choose files to send
nl: Kies de te versturen bestanden

en: Select
nl: Selecteren

en: Remote device to use
nl: Te gebruiken apparaat op afstand

en: ADDRESS
nl: ADRES

en: Remote device’s name
nl: Naam van apparaat

en: NAME
nl: NAAM

en: [FILE…]
nl: [BESTAND…]
