gnome-bluetooth - en to pt_BR translation catalogue (103 entries)

en: Click to select device…
pt_BR: Clique para selecionar o dispositivo…

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: No adapters available
pt_BR: Nenhum adaptador disponível

en: Searching for devices…
pt_BR: Pesquisando por dispositivos…

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: All categories
pt_BR: Todas as categorias

en: Paired
pt_BR: Emparelhado

en: Trusted
pt_BR: Confiável

en: Not paired or trusted
pt_BR: Não emparelhado ou não confiável

en: Paired or trusted
pt_BR: Emparelhado ou confiável

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
pt_BR: Mostrar:

note: The device category filter
en: Device _category:
pt_BR: _Categoria do dispositivo:

en: Select the device category to filter
pt_BR: Selecione a categoria do dispositivo para filtrar

note: The device type filter
en: Device _type:
pt_BR: _Tipo de dispositivo:

en: Select the device type to filter
pt_BR: Selecione o tipo do dispositivo para filtrar na lista acima

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
pt_BR: Dispositivos de entrada (mouses, teclados, etc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
pt_BR: Fones de ouvido, fones de ouvido com microfone e outros dispositivos de áudio

en: Confirm Bluetooth PIN
pt_BR: Confirme o PIN do Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
pt_BR: Por favor, confirme o PIN que foi digitado em “%s”.

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
pt_BR: Confirme o PIN do Bluetooth para “%s”. Isso geralmente pode ser encontrado no manual do dispositivo.

en: Pairing “%s”
pt_BR: Emparelhando “%s”

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
pt_BR: Por favor, confirme se o seguinte PIN corresponde ao exibido em “%s”.

en: Bluetooth Pairing Request
pt_BR: Pedido de emparelhamento de Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
pt_BR: “%s” deseja emparelhar com este dispositivo. Você deseja permitir o emparelhamento?

en: Confirm Bluetooth Connection
pt_BR: Confirmar conexão Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
pt_BR: “%s” deseja conectar-se a este dispositivo. Você deseja permitir isto?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
pt_BR: Por favor, digite o seguinte PIN em “%s”.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
pt_BR: Por favor, digite o seguinte PIN em “%s”. Em seguida, pressione “Enter” no teclado.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
pt_BR: Por favor, mova o joystick de seu iCade nas direções que se seguem. Em seguida pressione qualquer um dos botões brancos.

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Dismiss
pt_BR: Descartar

note: Cancel button
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: OK button
en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Not Set Up
pt_BR: Não foi configurado

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
pt_BR: Visível como “%s” e habilitado para transferências Bluetooth de arquivos. Os arquivos transferidos serão colocados na pasta de <a href="%s">Downloads</a>.

en: Remove “%s” from the list of devices?
pt_BR: Remover “%s” da lista de dispositivos?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
pt_BR: Se você remover o dispositivo, você terá de configurá-lo novamente antes da próxima utilização.

en: _Remove
pt_BR: _Remover

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
pt_BR: Você recebeu “%s” via Bluetooth

en: You received a file
pt_BR: Você recebeu um arquivo

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: Open Containing Folder
pt_BR: Abrir pasta recipiente

en: File reception complete
pt_BR: Recebimento de arquivo completado

en: Bluetooth file transfer from %s
pt_BR: Transferência Bluetooth de arquivo de %s

en: Decline
pt_BR: Recusar

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Network
pt_BR: Rede

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
pt_BR: Fone de ouvido com microfone

en: Headphones
pt_BR: Fones de ouvido

en: Audio device
pt_BR: Dispositivo de áudio

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: Joypad
pt_BR: Controle de jogos

en: Video device
pt_BR: Dispositivo de vídeo

en: Remote control
pt_BR: Controle remoto

en: Display
pt_BR: Tela

en: Wearable
pt_BR: Vestível

en: Toy
pt_BR: Brinquedo

en: All types
pt_BR: Todos os tipos

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: Address
pt_BR: Endereço

en: _Mouse & Touchpad Settings
pt_BR: Configurações de _mouse & touchpad

en: _Sound Settings
pt_BR: Configurações de _som

en: _Keyboard Settings
pt_BR: Configurações de _teclado

en: Send _Files…
pt_BR: Enviar _arquivos…

en: _Remove Device
pt_BR: _Remover dispositivo

en: Bluetooth Transfer
pt_BR: Transferência Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
pt_BR: Envie arquivos via Bluetooth

en: An unknown error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
pt_BR: Certifique-se de que o dispositivo remoto está alternado e que aceita conexões Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
pt_BR[0]: %'d segundo
pt_BR[1]: %'d segundos

en: %'d minute | %'d minutes
pt_BR[0]: %'d minuto
pt_BR[1]: %'d minutes

en: %'d hour | %'d hours
pt_BR[0]: %'d hora
pt_BR[1]: %'d horas

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
pt_BR[0]: aproximadamente %'d hora
pt_BR[1]: aproximadamente %'d horas

en: Connecting…
pt_BR: Conectando…

en: Bluetooth File Transfer
pt_BR: Transferência de arquivo Bluetooth

en: _Retry
pt_BR: Tenta_r novamente

en: From:
pt_BR: De:

en: To:
pt_BR: Para:

en: Sending %s
pt_BR: Enviando %s

en: Sending file %d of %d
pt_BR: Enviando arquivo %d de %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
pt_BR[0]: %u transferência concluída
pt_BR[1]: %u transferências concluídas

en: _Close
pt_BR: Fec_har

en: There was an error
pt_BR: Ocorreu um erro

en: Select device to send to
pt_BR: Escolher o dispositivo para envio

en: _Send
pt_BR: En_viar

en: Choose files to send
pt_BR: Escolha os arquivos para enviar

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Remote device to use
pt_BR: Dispositivo remoto para usar

en: ADDRESS
pt_BR: ENDEREÇO

en: Remote device’s name
pt_BR: Nome do dispositivo remoto

en: NAME
pt_BR: NOME

en: [FILE…]
pt_BR: [ARQUIVO…]
