gnome-bluetooth - en to sv translation catalogue (105 entries)

en: Click to select device…
sv: Klicka för att välja enhet…

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Unknown
sv: Okänd

en: No adapters available
sv: Inga adaptrar finns tillgängliga

en: Searching for devices…
sv: Söker efter enheter…

en: Device
sv: Enhet

en: Type
sv: Typ

en: Devices
sv: Enheter

en: All categories
sv: Alla kategorier

en: Paired
sv: Ihopparad

en: Trusted
sv: Pålitlig

en: Not paired or trusted
sv: Inte ihopparad eller pålitlig

en: Paired or trusted
sv: Ihopparad eller pålitlig

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
sv: Visa:

note: The device category filter
en: Device _category:
sv: Enhets_kategori:

en: Select the device category to filter
sv: Välj enhetskategori för att filtrera

note: The device type filter
en: Device _type:
sv: Enhets_typ:

en: Select the device type to filter
sv: Välj enhetstyp för att filtrera

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
sv: Inmatningsenheter (möss, tangentbord, etc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
sv: Hörlurar, headsets och andra ljudenheter

en: Confirm Bluetooth PIN
sv: Bekräfta PIN-kod för Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
sv: Bekräfta PIN-koden som angavs på ”%s”.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
sv: Bekräfta PIN-kod för Bluetooth avseende ”%s”. Den kan vanligen hittas i enhetens manual.

en: Pairing “%s”
sv: Parar ihop ”%s”

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
sv: Bekräfta att följande PIN-kod matchar den som visas på ”%s”.

en: Bluetooth Pairing Request
sv: Bluetooth-förfrågan för ihopparning

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
sv: ”%s” vill paras ihop med denna enhet. Vill du tillåta ihopparning?

en: Confirm Bluetooth Connection
sv: Bekräfta Bluetooth-anslutning

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
sv: ”%s” vill ansluta till denna enhet. Vill du tillåta detta?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
sv: Ange följande PIN-kod på ”%s”.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
sv: Ange följande PIN-kod på ”%s”. Tryck sedan ”Retur” på tangentbordet.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
sv: Rör på styrspaken på din iCade i följande riktningar. Tryck sedan på någon av de vita knapparna.

en: Allow
sv: Tillåt

en: Dismiss
sv: Avfärda

note: Cancel button
en: Cancel
sv: Avbryt

note: OK button
en: Accept
sv: Acceptera

en: Not Set Up
sv: Inte konfigurerat

en: Connected
sv: Ansluten

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
sv: Synlig som ”%s” och tillgänglig för Bluetooth-filöverföringar. Överförda filer placeras i mappen <a href="%s">Hämtningar</a>.

en: Remove “%s” from the list of devices?
sv: Ta bort ”%s” från listan över enheter?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
sv: Om du tar bort enheten så måste du konfigurera den igen innan du kan använda den.

en: _Remove
sv: _Ta bort

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
sv: Du har tagit emot ”%s” via Bluetooth

en: You received a file
sv: Du mottog en fil

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open Containing Folder
sv: Öppna innehållande mapp

en: File reception complete
sv: Filmottagning slutförd

en: Bluetooth file transfer from %s
sv: Bluetooth-filöverföring från %s

en: Decline
sv: Neka

en: Phone
sv: Telefon

en: Computer
sv: Dator

en: Network
sv: Nätverk

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Audio device
sv: Ljudenhet

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Mouse
sv: Mus

en: Camera
sv: Kamera

en: Printer
sv: Skrivare

en: Joypad
sv: Styrspak

en: Tablet
sv: Ritbord

en: Video device
sv: Videoenhet

en: Remote control
sv: Fjärrkontroll

en: Scanner
sv: Skanner

en: Display
sv: Skärm

en: Wearable
sv: Kroppsnära

en: Toy
sv: Leksak

en: All types
sv: Alla typer

en: Connection
sv: Anslutning

en: Address
sv: Adress

en: _Mouse & Touchpad Settings
sv: Inställningar för _mus och styrplatta

en: _Sound Settings
sv: Ljudin_ställningar

en: _Keyboard Settings
sv: _Tangentbordsinställningar

en: Send _Files…
sv: Skicka _filer…

en: _Remove Device
sv: Ta bo_rt enhet

en: Bluetooth Transfer
sv: Bluetooth-överföring

en: Send files via Bluetooth
sv: Skicka filer via Bluetooth

en: An unknown error occurred
sv: Ett okänt fel inträffade

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
sv: Försäkra dig om att fjärrenheten är påslagen och att den accepterar Bluetooth-anslutningar

en: %'d second | %'d seconds
sv[0]: %'d sekund
sv[1]: %'d sekunder

en: %'d minute | %'d minutes
sv[0]: %'d minut
sv[1]: %'d minuter

en: %'d hour | %'d hours
sv[0]: %'d timme
sv[1]: %'d timmar

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
sv[0]: ungefär %'d timme
sv[1]: ungefär %'d timmar

en: Connecting…
sv: Ansluter…

en: Bluetooth File Transfer
sv: Bluetooth-filöverföring

en: _Retry
sv: Försök _igen

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Sending %s
sv: Skickar %s

en: Sending file %d of %d
sv: Skickar fil %d av %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
sv[0]: %u överföring slutförd
sv[1]: %u överföringar slutförda

en: _Close
sv: S_täng

en: There was an error
sv: Det uppstod ett fel

en: Select device to send to
sv: Välj enhet att skicka till

en: _Send
sv: _Skicka

en: Choose files to send
sv: Välj filer att skicka

en: Select
sv: Välj

en: Remote device to use
sv: Fjärrenhet att använda

en: ADDRESS
sv: ADRESS

en: Remote device’s name
sv: Fjärrenhetens namn

en: NAME
sv: NAMN

en: [FILE…]
sv: [FIL…]
