gnome-bluetooth - en to ug translation catalogue (91 entries)

en: Click to select device...
ug: چېكىلسە ئۈسكۈنە تاللىنىدۇ

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: No adapters available
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان ماسلاشتۇرغۇچ يوق

en: Searching for devices...
ug: ئۈسكۈنە ئىزدەۋاتىدۇ...

en: Device
ug: ئۈسكۈنە

en: Type
ug: تىپى

en: Devices
ug: ئۈسكۈنىلەر

en: All categories
ug: بارلىق كاتېگورىيەلەر

en: Paired
ug: جۈپلەنگەن

en: Trusted
ug: ئىشەنچلىك

en: Not paired or trusted
ug: جۈپلەنمىگەن ياكى ئىشەنچسىز

en: Paired or trusted
ug: جۈپلەنگەن ياكى ئىشەنچلىك

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
ug: كۆرسەت:

note: The device category filter
en: Device _category:
ug: ئۈسكۈنە كاتېگورىيىسى(_C):

en: Select the device category to filter
ug: سۈزىدىغان ئۈسكۈنە كاتېگورىيەسىنى تاللايدۇ

note: The device type filter
en: Device _type:
ug: ئۈسكۈنە تىپى(_T):

en: Select the device type to filter
ug: سۈزىدىغان ئۈسكۈنە تىپىنى تاللايدۇ

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
ug: كىرگۈزۈش ئۈسكۈنىسى (مىكروفون،ھەرپ تاختا قاتارلىقلار)

en: Headphones, headsets and other audio devices
ug: تىڭشىغۇچ، تىڭشىغۇچ-مىكروفون ۋە باشقا ئاۋاز ئۈسكۈنىسى

en: All types
ug: بارلىق تىپلار

en: Phone
ug: تېلېفون

en: Modem
ug: مودېم

en: Computer
ug: كومپيۇتېر

en: Network
ug: تور

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
ug: تىڭشىغۇچ

en: Headphones
ug: تىڭشىغۇچ

en: Audio device
ug: ئاۋاز ئۈسكۈنىسى

en: Keyboard
ug: ھەرپتاختا

en: Mouse
ug: چاشقىنەك

en: Camera
ug: كامېرا

en: Printer
ug: پرىنتېر

en: Joypad
ug: قول

en: Tablet
ug: سەزگۈر تاختا

en: Video device
ug: ئاۋاز ئۈسكۈنىسى

en: Use this GPS device for Geolocation services
ug: Geolocation مۇلازىمىتى ئۈچۈن بۇ GPS نى ئىشلەت

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
ug: كۆچمە تېلېفونىڭىزنى ئىشلىتىپ تور زىيارەت قىلىڭ (سىناق)

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
ug: ‹%s› بىلەن جۈپلىنىش بىكار قىلىندى

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
ug: ‹%s› دا كۆرسىتىلگەن PIN مۇشۇنىڭغا ماس كېلەمدۇ جەزملەڭ.

en: Please enter the following PIN:
ug: تۆۋەندىكى PIN نومۇرىنى كىرگۈزۈڭ:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
ug: ‹%s› نى تەڭشەش مەغلۇپ بولدى

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
ug: ‹%s› بىلەن باغلىنىۋاتىدۇ...

en: Please enter the following PIN on '%s':
ug: ‹%s›غا تۆۋەندىكى PIN نومۇرىنى كىرگۈزۈڭ:

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
ug: ‹%s›  غا تۆۋەندىكى PIN نومۇرىنى كىرگۈزۈپ ھەرپتاختىدىكى “Enter” نى بىسىڭ:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
ug: مەزكۇر iCade نىڭ تۇتقۇچىنى تۆۋەندىكى يۆنىلىشكە يۆتكەڭ:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
ug: ‹%s› نى تەڭشەش ھازىرلا تۈگەيدۇ،سەل ساقلاڭ...

en: Successfully set up new device '%s'
ug: يېڭى ئۈسكۈنە ‹%s› مۇۋەپپەقىيەتلىك تەڭشەلدى

en: Bluetooth New Device Setup
ug: كۆكچىش يېڭى ئۈسكۈنىسىنى تەڭشەش

en: PIN _options...
ug: PIN تاللانمىلىرى(_O)...

en: Device Search
ug: ئۈسكۈنە ئىزدەش

en: Device Setup
ug: ئۈسكۈنە تەڭشەش

en: Finishing Setup
ug: تەڭشەشنى تاماملاش

en: Select the additional services you want to use with your device:
ug: ئۈسكىنىڭىز ئۈچۈن ئىشلىتىدىغان قوشۇمچە مۇلازىمەتنى تاللاڭ:

en: Setup Summary
ug: تەڭشەش خۇلاسىسى

en: PIN Options
ug: PIN تاللانمىلىرى

en: _Automatic PIN selection
ug: PIN نومۇرىنى ئاپتوماتىك تاللا(_A)

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
ug: مۇقىم PIN

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
ug: '0000' (كۆپ ساندىكى تىڭشىغۇچ، چاشقىنەك ۋە GPS ئۈسكۈنىسى)

en: Do not pair
ug: جۈپلىمە

en: Custom PIN:
ug: ئۆزى بەلگىلىگەن PIN نومۇرى:

en: _Try Again
ug: قايتا سىنا(_T)

en: _Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر(_Q)

en: _Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر(_C)

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
ug: ماسلاشمىدى

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
ug: تېپىلغانلىرى

en: Bluetooth Device Setup
ug: كۆكچىش ئۈسكۈنىسىنى تەڭشەش

en: Setup Bluetooth devices
ug: كۆكچىش ئۈسكۈنىلىرىنى تەڭشەش پروگراممىسى

en: %'d second | %'d seconds
ug[0]: %'d سېكۇنت

en: %'d minute | %'d minutes
ug[0]: %'d مىنۇت

en: %'d hour | %'d hours
ug[0]: %'d سائەت

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ug[0]: تەخمىنەن %'d سائەت

en: Connecting...
ug: باغلىنىۋاتىدۇ…

en: File Transfer
ug: ھۆججەت يوللاش

en: _Retry
ug: قايتا سىنا(_R)

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
ug: كۆكچىش بىلەن ھۆججەت يوللاش

en: From:
ug: ئەۋەتكۈچى:

en: To:
ug: خەت تاپشۇرۇۋالغۇچى：

en: An unknown error occurred
ug: نامەلۇم خاتالىق يۈز بەردى

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
ug: يىراقتىكى ئۈسكۈنىنىڭ كۆكچىش ئىقتىدارىنى ئېچىڭ ھەمدە كۆكچىش باشلىنىشىنى قوبۇل قىلىدىغانلىقىنى جەزملەڭ

en: Sending %s
ug: %s غا يوللاۋاتىدۇ

en: Sending file %d of %d
ug: ھۆججەت يوللاۋاتىدۇ %d / %d

en: %d B/s
ug: %d بايت/s

en: Select device to send to
ug: يوللايدىغان ئۈسكۈنىنى تاللاڭ

en: _Send
ug: يوللا(_S)

en: Choose files to send
ug: يوللايدىغان ھۆججەتنى تاللاڭ

en: Select
ug: تاللا

en: Remote device to use
ug: يىراقتىكى ئۈسكىنىنى ئىشلەت

en: ADDRESS
ug: ئادرېسى

en: Remote device's name
ug: يىراقتىكى ئۈسكۈنە ئىسمى

en: [FILE...]
ug: [ھۆججەت…]

en: Bluetooth Transfer
ug: كۆكچىش ئۇزىتىشى

en: Send files via Bluetooth
ug: كۆكچىش بىلەن ھۆججەت يوللاش پروگراممىسى
