gnome-bluetooth master - en to ja translation catalogue (111 entries)

en: Click to select device…
ja: クリックしてデバイスを選択…

en: _Cancel
ja: 中止(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Unknown
ja: 未知

en: No adapters available
ja: アダプターが利用できません

en: Searching for devices…
ja: デバイスを検索しています…

en: Device
ja: デバイス

en: Type
ja: 種類

en: Devices
ja: デバイス

en: All categories
ja: すべてのカテゴリ

en: Paired
ja: ペアリング済

en: Trusted
ja: 認証済み

en: Not paired or trusted
ja: 未ペアリングあるいは未認証

en: Paired or trusted
ja: ペアリング済あるいは認証済

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
ja: 表示:

note: The device category filter
en: Device _category:
ja: デバイスのカテゴリ(_C):

en: Select the device category to filter
ja: リストを絞り込むためデバイスのカテゴリを選択してください

note: The device type filter
en: Device _type:
ja: デバイスの種類(_T):

en: Select the device type to filter
ja: リストを絞り込むためデバイスの種類を選択してください

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
ja: 入力デバイス (マウス、キーボード、など)

en: Headphones, headsets and other audio devices
ja: ヘッドフォン、ヘッドセット、その他のオーディオ・デバイス

en: Confirm Bluetooth PIN
ja: Bluetooth PIN の確認

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
ja: “%s”で入力された PIN を確認してください。

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
ja: “%s”の Bluetooth PIN を確認してください。通常はデバイスのマニュアルに記載されています。

en: Pairing “%s”
ja: ペアリング“%s”

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
ja: 以下の PIN が“%s”に表示されているものと一致するかどうか確認してください。

en: Bluetooth Pairing Request
ja: Bluetooth ペアリングリクエスト

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
ja: “%s”がこのデバイスとのペアリングを要求しています。ペアリングを許可しますか?

en: Confirm Bluetooth Connection
ja: Bluetooth 接続の確認

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
ja: “%s”がこのデバイスとの接続を要求しています。許可しますか?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
ja: 次の PIN を“%s”に入力してください。

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
ja: 次の PIN を“%s”に入力してください。その後キーボードで“Return”を押してください。

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
ja: 以下の方向に iCade のジョイスティックを移動してください。その後白いボタンのいずれかを押してください。

en: Allow
ja: 許可

en: Dismiss
ja: 拒否

note: Cancel button
en: Cancel
ja: 中止

note: OK button
en: Accept
ja: 承認

en: Not Set Up
ja: 設定されていません

en: Connected
ja: 接続

en: Disconnected
ja: 切断

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
ja: “%s”として見えており、Bluetooth ファイル転送が利用可能です。転送されたファイルは<a href="%s">ダウンロード</a>フォルダーに保管されます。

en: Remove “%s” from the list of devices?
ja: “%s”をデバイスのリストから削除しますか?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
ja: デバイスを削除すると、次回使用時にデバイスを再設定しなければなりません。

en: _Remove
ja: 削除(_R)

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
ja: Bluetooth で“%s”を受信しました

en: You received a file
ja: ファイルを受信しました

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open Containing Folder
ja: ファイルがあるフォルダーを開く

en: File reception complete
ja: ファイル受信完了

en: Bluetooth file transfer from %s
ja: %s からの Bluetooth ファイル転送

en: Decline
ja: 拒否

en: Phone
ja: 電話

en: Modem
ja: モデム

en: Computer
ja: コンピューター

en: Network
ja: ネットワーク

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
ja: ヘッドセット

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Audio device
ja: オーディオデバイス

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Mouse
ja: マウス

en: Camera
ja: カメラ

en: Printer
ja: プリンター

en: Joypad
ja: ジョイパッド

en: Tablet
ja: タブレット

en: Video device
ja: ビデオデバイス

en: Remote control
ja: リモートコントローラー

en: Scanner
ja: スキャナー

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Wearable
ja: ウェアラブル

en: Toy
ja: 玩具

en: Speakers
ja: スピーカー

en: All types
ja: すべての種類

en: Connection
ja: 接続

en: Address
ja: アドレス

en: _Mouse & Touchpad Settings
ja: マウスとタッチパッドの設定(_M)

en: _Sound Settings
ja: 音の設定(_S)

en: _Keyboard Settings
ja: キーボードの設定(_K)

en: Send _Files…
ja: ファイルの送信(_F)…

en: _Remove Device
ja: デバイスの削除(_R)

en: Bluetooth Transfer
ja: Bluetooth 転送

en: Send files via Bluetooth
ja: ファイルを Bluetooth で送信

en: An unknown error occurred
ja: 不明なエラーが発生しました

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
ja: リモートデバイスのスイッチが入っていて Bluetooth 接続を受け付ける状態にあることを確認してください

en: %'d second | %'d seconds
ja[0]: %'d 秒

en: %'d minute | %'d minutes
ja[0]: %'d 分

en: %'d hour | %'d hours
ja[0]: %'d 時間

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ja[0]: 約 %'d 時間

en: Connecting…
ja: 接続中…

en: Bluetooth File Transfer
ja: Bluetooth ファイル転送

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: From:
ja: 送信元:

en: To:
ja: 送信先:

en: Sending %s
ja: %s を送信中

en: Sending file %d of %d
ja: ファイル送信 %2$d 件中 %1$d 件

en: %d kB/s
ja: %d kB/秒

en: %d B/s
ja: %d B/秒

en: %u transfer complete | %u transfers complete
ja[0]: %u 件転送完了

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: There was an error
ja: エラーが発生しました

en: Select device to send to
ja: 送信先のデバイスを選択してください

en: _Send
ja: 送信(_S)

en: Choose files to send
ja: 送信するファイルを選択

en: Select
ja: 選択

en: Remote device to use
ja: 使用するリモートデバイス

en: ADDRESS
ja: アドレス

en: Remote device’s name
ja: リモートデバイスの名前

en: NAME
ja: 名前

en: [FILE…]
ja: [ファイル…]
