gnome-bluetooth - en to ckb translation catalogue (104 entries)

en: Click to select device…
ckb: کرتە بکە بۆ هەڵبژاردنی ئامێر...

en: _Cancel
ckb: _هەڵوەشاندنەوە

en: _OK
ckb: ـباشە

en: Unknown
ckb: نەزانراو

en: No adapters available
ckb: هیچ گونجێنەرێک بەردەست نیە

en: Searching for devices…
ckb: گەڕان بۆ ئامێرەکان...

en: Device
ckb: ئامێر

en: Type
ckb: جۆر

en: Devices
ckb: ئامێرەکان

en: All categories
ckb: هەموو هاوپۆلەکان

en: Paired
ckb: پەیوەستە

en: Trusted
ckb: باوەڕپێکراوە

en: Not paired or trusted
ckb: پەیوەست و باوەڕپێکراو نیە

en: Paired or trusted
ckb: پەیوەستە و باوەڕپێکراوە

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
ckb: پیشاندان:

note: The device category filter
en: Device _category:
ckb: هاوپۆلیـئامێر:

en: Select the device category to filter
ckb: هاوپۆلی ئامێر دیاریبکە بۆ پاڵێوکردن

note: The device type filter
en: Device _type:
ckb: جۆریـئامێر:

en: Select the device type to filter
ckb: جۆری ئامێر دیاریبکە بۆ پاڵێوکردن

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
ckb: ئامێری تێخستە (مشک، تەختەکلیل، هیتر.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
ckb: بیستۆک، گوێبەند و ئامێری دەنگی

en: Confirm Bluetooth PIN
ckb: کۆدی دڵنیابوونەوەی بلووتوس

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
ckb: تکایە دڵنیاببەرەوە لە کۆدەکە کە لەسەر ئامێری “%s” لێدراوە.

en: Confirm
ckb: دڵنیابوون

en: Pairing “%s”
ckb: پەیوەستبوونی “%s”

en: Bluetooth Pairing Request
ckb: داواکاری پەیوەستبوونی بلوتووس

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
ckb: ئامێری “%s” دەیەوێت پەیوەست بێت بەم ئامێرەوە. دەتەوێت ڕێگەی پێبدەیت؟

en: Confirm Bluetooth Connection
ckb: دڵنیابەرەوە لە پەیوەندیکرددنی بلووتوس

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
ckb: ئامێری “%s” دەیەوێت پەیوەست بێت بەم ئامێرەوە. دەتەوێت ڕێگەی پێبدەیت؟

en: Please enter the following PIN on “%s”.
ckb: تکایە ئەم کۆدەی خوارەوە لێبدە لەسەر ئامێری “%s”.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
ckb: تکایە ئەم کۆدەی خوارەوە لێبدە لەسەر ئامێری “%s”. پاشان پەنجە بنێ بە دوگمەی “Return”  لەسەر تەختەکلیلەکە.

en: Allow
ckb: ڕێدان

en: Dismiss
ckb: وازهێنان

note: Cancel button
en: Cancel
ckb: پاشگەزبوونەوە

note: OK button
en: Accept
ckb: پەسەند کردن

en: Not Set Up
ckb: ڕێك نەخراوە

en: Connected
ckb: پەیوەستە

en: Disconnected
ckb: هێڵەکە بچڕا

en: Yes
ckb: بەڵێ

en: No
ckb: نەخێر

en: Remove “%s” from the list of devices?
ckb: ئامێری “%s” بسڕێتەوە لە لیستەی ئامێرەکان؟

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
ckb: ئەگەر ئامێر بسڕیتەوە، ئەوا جاری داهاتوو دەبێت دووبارە ڕێکی بخەیتەوە بۆ پەیوەستبوون.

en: _Remove
ckb: ـسڕینەوە

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
ckb: تۆ “%s” پێگەشت لە بلووتوسەوە

en: You received a file
ckb: پەڕگەیەکت پێگەشت

en: Open File
ckb: پەڕگە بکەرەوە

en: Open Containing Folder
ckb: بوخچەی هەڵگرتنی پەڕگە بکەرەوە

en: File reception complete
ckb: وەگرتنی پەڕگە تەواو بوو

en: Bluetooth file transfer from %s
ckb: ناردنی پەڕگەی بلووتوس لە %s

en: Decline
ckb: ڕەتکردنەوە

en: Phone
ckb: تەلەفۆن

en: Modem
ckb: مۆدێم

en: Computer
ckb: کۆمپیوتەر

en: Network
ckb: ڕایەڵە

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
ckb: گوێبەند

en: Headphones
ckb: بیستۆک

en: Audio device
ckb: ئامێر دەنگی

en: Keyboard
ckb: تەختەکلیل

en: Mouse
ckb: مشک

en: Camera
ckb: کامێرا

en: Printer
ckb: چاپکەر

en: Joypad
ckb: جۆیپاد

en: Tablet
ckb: تابلێت

en: Video device
ckb: ئامێری ڤیدیۆ

en: Remote control
ckb: کۆنتڕۆلی دوور

en: Scanner
ckb: پشکنەر

en: Display
ckb: نیشاندان

en: Wearable
ckb: بەند

en: Toy
ckb: یاری

en: All types
ckb: هەمو جۆرەکان

en: Connection
ckb: پەیوەندی

en: Address
ckb: ناونیشان

en: _Mouse & Touchpad Settings
ckb: ـڕێکخستنی مشك و بۆردی دەستلێدان

en: _Sound Settings
ckb: ـڕێکخستنی دەنگ

en: _Keyboard Settings
ckb: ـڕێکخستنی تەختەکلیل

en: Send _Files…
ckb: ناردنیـپەڕگەکان...

en: _Remove Device
ckb: ـئامێری دووردەست

en: Bluetooth Transfer
ckb: ناردنی بلووتوس

en: Send files via Bluetooth
ckb: ناردنی پەڕگە بە بلووتوس

note: Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
en: bluetooth
ckb: بلوتوس

en: An unknown error occurred
ckb: هەڵەیەکی نەزانراو ڕوویدا

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
ckb: دڵنیابەرەوە کە ئامێر دوور کراوەتە کار و ڕێگە بە پەیوەندیگرتن دەدات

en: %'d second | %'d seconds
ckb[0]: %d  چرکە
ckb[1]: %d  چرکە

en: %'d minute | %'d minutes
ckb[0]: %d  خوولەک
ckb[1]: %d  خوولەک

en: %'d hour | %'d hours
ckb[0]: %'d کاژێر
ckb[1]: %'d کاژێر

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ckb[0]: بەنزیکەیی %'d کاژێر
ckb[1]: بەنزیکەیی %'d کاژێر

en: Connecting…
ckb: پەیوەندی گرتن...

en: Bluetooth File Transfer
ckb: گوێزەرەی پەڕگەی بلوتوس

en: _Retry
ckb: _هەوڵدانەوە

en: From:
ckb: لە:

en: To:
ckb: بۆ:

en: Sending %s
ckb: ناردنی %s

en: Sending file %d of %d
ckb: ناردنی %d  لە %d

en: %d kB/s
ckb: %d  کب\چ

en: %d B/s
ckb: %d ب\چ

en: %u transfer complete | %u transfers complete
ckb[0]: %u گواستنەوە تەواو بووە
ckb[1]: %u گواستنەوەکان تەواو بووە

en: _Close
ckb: _داخستن

en: There was an error
ckb: هەڵەیەک هەیە

en: Select device to send to
ckb: ئامێری هەڵبژێرە بۆ ناردن بۆی

en: _Send
ckb: ـناردن

en: Choose files to send
ckb: پەڕگە دیاری بکە بۆ ناردن

en: Select
ckb: دیاریبکە

en: Remote device to use
ckb: ئامێری دورر بۆ بەکارهێنان

en: Remote device’s name
ckb: ناوی ئامێری دوور
