gnome-bluetooth - en to crh translation catalogue (88 entries)

en: Click to select device...
crh: Cihaznı saylamaq içün çertiñiz...

en: Unknown
crh: Bilinmegen

en: No adapters available
crh: Hiçbir adaptör mevcut değil

en: Searching for devices...
crh: Cihazlar qıdırıla...

en: Device
crh: Cihaz

en: Type
crh: Tür

en: Devices
crh: Cihazlar

en: All categories
crh: Hepsi ulamlar

en: Paired
crh: Çiftlengen

en: Trusted
crh: İtimatlı

en: Not paired or trusted
crh: Çiftlengen yaki itimatlı olmağan

en: Paired or trusted
crh: Çiftlengen yaki itimatlı

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
crh: Köster:

note: The device category filter
en: Device _category:
crh: Cihaz _ulamı:

en: Select the device category to filter
crh: Süzgüçlemek üzre cihaz kategoriyasını saylañız

note: The device type filter
en: Device _type:
crh: Cihaz _türü:

en: Select the device type to filter
crh: Süzgüçlemek üzre cihaz türüni saylañız

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
crh: Kirdi cihazları (sıçanlar, klavyeler, vs.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
crh: Qulaqlıqlar, başsetleri ve diger davuş cihazları

en: All types
crh: Tüm türler

en: Phone
crh: Telefon

en: Computer
crh: Bilgisayar

en: Network
crh: Şebeke

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
crh: Başseti (qulaqlıq/mikrofon)

en: Headphones
crh: Qulaqlıqlar

en: Audio device
crh: Davuş cihazı

en: Keyboard
crh: Klavye

en: Mouse
crh: Sıçan

en: Camera
crh: Kamera

en: Printer
crh: Bastırıcı

en: Video device
crh: Video cihazı

en: Use this GPS device for Geolocation services
crh: Bu GPS cihazını Coğqonum hızmetleri içün qullan

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
crh: İnternet erişimi için cep telefonunuzu kullanın (test)

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
crh: '%s' ile eşleştirme iptal edildi

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
crh: Lütfen '%s' üzerinde gösterilen PIN ile bunun eşleştiğini onaylayın.

en: Please enter the following PIN:
crh: Lütfen aşağıdaki PIN kodunu girin:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
crh: '%s' kurulumu başarısız oldu

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
crh: '%s' aygıtına bağlanılıyor...

en: Please enter the following PIN on '%s':
crh: Lütfen aşağıdaki PIN kodunu '%s' üzerine girin:

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
crh: Lütfen aşağıdaki PIN kodunu '%s' üzerine girin ve klavyedeki “Enter” tuşuna basın:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
crh: Lütfen iCade'iñizniñ neşesopasını aşağıdaki yönelişlerde hareket ettiriñiz:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
crh: Lütfen cihaz '%s' kurulum bitene kadar bekleyin...

en: Successfully set up new device '%s'
crh: Cihaz '%s' muvaffaqiyet ile tesbit etildi

en: Bluetooth New Device Setup
crh: Bluetooth Yañı Cihaz Ayarlaması

en: PIN _options...
crh: PIN _seçenekleri...

en: Device Search
crh: Cihaz Qıdırması

en: Device Setup
crh: Cihaz Ayarlaması

en: Finishing Setup
crh: Ayarlama Tamamlana

en: Select the additional services you want to use with your device:
crh: Cihazıñız ile qullanmağa istegeniñiz ek hızmetlerni saylañız:

en: Setup Summary
crh: Ayarlama Hulâsası

en: PIN Options
crh: PIN Seçenekleri

en: _Automatic PIN selection
crh: _Otomatik PIN seçimi

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
crh: Sabit PIN

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
crh: '0000' (çoğu kulaklık, fareler ve GPS cihazları)

en: Do not pair
crh: Eşleştirme

en: Custom PIN:
crh: Özel PIN:

en: _Try Again
crh: Yañıdan _Deñeñiz

en: _Quit
crh: _Terk et

en: _Cancel
crh: _Vazgeç

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
crh: Eşleşmey

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
crh: Eşleşe

en: Bluetooth Device Setup
crh: Bluetooth Cihaz Ayarlaması

en: Setup Bluetooth devices
crh: Bluetooth cihazlarını ayarla

en: %'d second | %'d seconds
crh[0]: %'d saniye

en: %'d minute | %'d minutes
crh[0]: %'d daqqa

en: %'d hour | %'d hours
crh[0]: %'d saat

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
crh[0]: yaklaşık %'d saat

en: Connecting...
crh: Bağlanıla...

en: File Transfer
crh: Dosya Transferi

en: _Retry
crh: _Kene deñe

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
crh: Bluetooth aracılığıyla dosyalar gönderiliyor

en: From:
crh: Yiberici:

en: To:
crh: Alıcı:

en: An unknown error occurred
crh: Bilinmeyen bir hata oluştu

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
crh: Uzaqtaki cihaznıñ açıq olğanından ve Bluetooth bağlantılarını qabul etkeninden emin oluñız

en: Sending %s
crh: %s yiberile

en: Sending file %d of %d
crh: Dosye %d / %d yiberile

en: Select device to send to
crh: Oña yibermek üzre cihaznı saylañız

en: _Send
crh: _Yiber

en: Choose files to send
crh: Yiberilecek dosyeler saylañız

en: Select
crh: Sayla

en: Remote device to use
crh: Qullanılacaq uzaqtaki cihaz

en: ADDRESS
crh: ADRES

en: Remote device's name
crh: Uzaqtaki cihaznıñ ismi

en: NAME
crh: İSİM

en: [FILE...]
crh: [DOSYE...]

en: Bluetooth Transfer
crh: Bluetooth Aqtarımı

en: Send files via Bluetooth
crh: Dosyelerni Bluetooth arqalı yiber
