gnome-bluetooth - en to cs translation catalogue (88 entries)

en: Confirm Bluetooth PIN
cs: Potvrzení PIN od Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
cs: Potvrďte prosím PIN, který byl zadán na zařízení „%s“.

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
cs: Potvrďte PIN od Bluetooth pro zařízení „%s“. Návod obvykle najdete v příručce zařízení.

en: Pairing “%s”
cs: Páruje se se zařízením „%s“

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
cs: Potvrďte prosím, že následující PIN je stejný, jako ten zobrazený na zařízení „%s“.

en: Bluetooth Pairing Request
cs: Požadavek na spárování přes Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
cs: Zařízení „%s“ se chce spárovat s tímto zařízením. Chcete spárování povolit?

en: Confirm Bluetooth Connection
cs: Potvrzení spojení přes Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
cs: Zařízení „%s“ se chce spojit s tímto zařízením. Chcete spojení povolit?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
cs: Vložte prosím na zařízení „%s“ následující PIN.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
cs: Vložte prosím na zařízení „%s“ následující PIN a zmáčkněte klávesu „Enter“.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
cs: Pohněte prosím pákovým ovladačem svého zařízení iCade v následujících směrech. Po té zmáčkněte některé z bílých tlačítek.

en: Allow
cs: Povolit

en: Dismiss
cs: Zamítnout

note: Cancel button
en: Cancel
cs: Zrušit

note: OK button
en: Accept
cs: Přijmout

en: Not Set Up
cs: Nenastaveno

en: Connected
cs: Spojeno

en: Disconnected
cs: Odpojeno

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
cs: Viditelné jako „%s“ a k dispozici pro přenos souborů přes Bluetooth. Přenášené soubory se ukládají do složky <a href="%s">Stažené</a>.

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
cs: Pokud zařízení odeberete, budete jej muset před příštím použitím znovu nastavit.

en: Remove “%s” from the list of devices?
cs: Odebrat „%s“ ze seznamu zařízení?

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Remove
cs: Odeb_rat

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
cs: Obdrželi jste „%s“ přes Bluetooth

en: You received a file
cs: Obdrželi jste soubor

en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: Open Containing Folder
cs: Otevřít rodičovskou složku

en: File reception complete
cs: Příjem souboru je dokončen

en: Bluetooth file transfer from %s
cs: Přenos souboru přes Bluetooth z %s

en: Decline
cs: Odmítnout

en: Phone
cs: Telefon

en: Computer
cs: Počítač

en: Network
cs: Síť

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
cs: Sluchátko s mikrofonem

en: Headphones
cs: Sluchátka

en: Audio device
cs: Zvukové zařízení

en: Keyboard
cs: Klávesnice

en: Mouse
cs: Myš

en: Camera
cs: Fotoaparát

en: Printer
cs: Tiskárna

en: Joypad
cs: Herní ovladač

en: Video device
cs: Zařízení pro práci s videem

en: Remote control
cs: Dálkové ovládání

en: Scanner
cs: Skener

en: Display
cs: Displej

en: Wearable
cs: Nositelná elektronika

en: Toy
cs: Hračka

en: Speakers
cs: Reproduktory

en: Unknown
cs: Neznámé

en: _Connection
cs: _Připojení

en: Paired
cs: Spárováno

en: Type
cs: Typ

en: Address
cs: Adresa

en: _Mouse & Touchpad Settings
cs: Nastavení _myši a touchpadu

en: _Sound Settings
cs: Na_stavení zvuku

en: _Keyboard Settings
cs: Nastavení _klávesnice

en: Send _Files…
cs: Odeslat _soubory…

en: _Forget Device…
cs: _Zapomenout zařízení…

en: Devices
cs: Zařízení

en: Searching for devices…
cs: Vyhledávají se zařízení…

en: Bluetooth Transfer
cs: Přenos přes Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
cs: Posílejte soubory přes Bluetooth

en: An unknown error occurred
cs: Došlo k neznámé chybě

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
cs: Ujistěte se, že protější zařízení je zapnuté a že přijímá požadavky na spojení přes Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
cs[0]: %'d sekunda
cs[1]: %'d sekundy
cs[2]: %'d sekund

en: %'d minute | %'d minutes
cs[0]: %'d minuta
cs[1]: %'d minuty
cs[2]: %'d minut

en: %'d hour | %'d hours
cs[0]: %'d hodina
cs[1]: %'d hodiny
cs[2]: %'d hodin

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
cs[0]: přibližně %'d hodina
cs[1]: přibližně %'d hodiny
cs[2]: přibližně %'d hodin

en: Connecting…
cs: Spojuje se…

en: Bluetooth File Transfer
cs: Přenos souboru přes Bluetooth

en: _Retry
cs: _Zkusit znovu

en: From:
cs: Od:

en: To:
cs: Pro:

en: Sending %s
cs: Odesílání %s

en: Sending file %d of %d
cs: Odesílání souboru %d z %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
cs[0]: %u přenos dokončen
cs[1]: %u přenosy dokončeny
cs[2]: %u přenosů dokončeno

en: _Close
cs: _Zavřít

en: There was an error
cs: Vyskytla se chyba

en: Choose files to send
cs: Výběr souborů k odeslání

en: Select
cs: Vybrat

en: Remote device to use
cs: Použít zadané vzdálené zařízení

en: ADDRESS
cs: ADRESA

en: Remote device’s name
cs: Název vzdáleného zařízení

en: NAME
cs: NÁZEV
