gnome-bluetooth MASTER - en to et translation catalogue (89 entries)

en: Click to select device...
et: Klõpsa seadme valimiseks...

en: Unknown
et: Tundmatu

en: No adapters available
et: Adapter pole saadaval

en: Searching for devices...
et: Seadmete otsimine...

en: Device
et: Seade

en: Type
et: Liik

en: Devices
et: Seadmed

en: All categories
et: Kõik kategooriad

en: Paired
et: Paardunud

en: Trusted
et: Usaldusväärne

en: Not paired or trusted
et: Pole paardunud ega usaldusväärne

en: Paired or trusted
et: Paardunud või usaldusväärne

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
et: Näidatakse:

note: The device category filter
en: Device _category:
et: Seadme _kategooria:

en: Select the device category to filter
et: Vali filtreeritav seadmekategooria

note: The device type filter
en: Device _type:
et: Seadme _liik:

en: Select the device type to filter
et: Vali filtreeritav seadmeliik

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
et: Sisendseade (hiir, klaviatuur jms.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
et: Kõrvaklapid, peakomplekt või muu heliseade

en: All types
et: Kõik liigid

en: Phone
et: Telefon

en: Computer
et: Arvuti

en: Network
et: Võrk

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
et: Peakomplekt

en: Headphones
et: Kõrvaklapid

en: Audio device
et: Heliseade

en: Keyboard
et: Klaviatuur

en: Mouse
et: Hiir

en: Camera
et: Kaamera

en: Tablet
et: Graafikalaud

en: Video device
et: Videoseade

en: Use this GPS device for Geolocation services
et: Seda GPS-seadet kasutatakse Geopositsioneerimise teenuse jaoks

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
et: Ligipääs internetti selle mobiili kaudu (testimisel)

en: Please enter the following PIN on '%s':
et: Palun sisesta järgnev PIN-kood seadmesse '%s':

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
et: Palun sisesta järgnev PIN-kood seadmesse '%s' ja vajuta klaviatuuril klahvi „Enter“:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
et: Palun liiguta oma iCade'i juhtkangi järgnevas suunas:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
et: Paardumine seadmega '%s' katkestati

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
et: Kontrolli, kas seadmel '%s' kuvatav PIN-kood kattub siinolevaga.

en: Please enter the following PIN:
et: Palun sisesta järgnev PIN-kood:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
et: Seadme '%s' häälestamine nurjus

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
et: Ühendumine seadmega '%s'...

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
et: Palun oota seadme '%s' häälestamise lõppu...

en: Successfully set up new device '%s'
et: Uue seadme '%s' häälestus edukas

en: Bluetooth New Device Setup
et: Uue Bluetooth-seadme häälestus

en: PIN _options...
et: PIN-koodi _valikud...

en: Device Search
et: Seadme otsing

en: Device Setup
et: Seadme häälestus

en: Finishing Setup
et: Häälestuse lõpetamine

en: Select the additional services you want to use with your device:
et: Vali lisateenused, mida tahad selle seadmega kasutada:

en: Setup Summary
et: Seadistuse kokkuvõte

en: PIN Options
et: PIN-koodi valikud

en: _Automatic PIN selection
et: _Automaatselt valitud PIN-kood

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
et: Fikseeritud PIN-kood

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
et: '0000' (enamik peakomplekte, hiiri ja GPS-seadmeid)

en: Do not pair
et: Ei paardu

en: Custom PIN:
et: Muu PIN-kood:

en: _Try Again
et: _Proovi uuesti

en: _Quit
et: _Lõpeta

en: _Cancel
et: _Loobu

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
et: Ei kattu

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
et: Kattub

en: Bluetooth Device Setup
et: Bluetooth-seadme häälestus

en: Setup Bluetooth devices
et: Bluetooth-seadmete häälestamine

en: %'d second | %'d seconds
et[0]: %'d sekund
et[1]: %'d sekundit

en: %'d minute | %'d minutes
et[0]: %'d minut
et[1]: %'d minutit

en: %'d hour | %'d hours
et[0]: %'d tund
et[1]: %'d tundi

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
et[0]: ligikaudu %'d tund
et[1]: ligikaudu %'d tundi

en: Connecting...
et: Ühendumine...

en: Bluetooth File Transfer
et: Bluetoothi failiülekanne

en: _Retry
et: Proovi _uuesti

en: From:
et: Kellelt:

en: To:
et: Kellele:

en: An unknown error occurred
et: Esines tundmatu viga

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
et: Veendu, et kaugseade on sisse lülitatud ja võtab Bluetooth ühendusi vastu

en: Sending %s
et: %s saatmine

en: Sending file %d of %d
et: %d. faili saatmine %d-st

en: %u transfer complete | %u transfers complete
et[0]: %u ülekanne lõpetatud
et[1]: %u ülekannet lõpetatud

en: There was an error
et: Esines viga

en: Select device to send to
et: Seadme valimine, kuhu saata

en: _Send
et: _Saada

en: Choose files to send
et: Vali saadetavad failid

en: Select
et: Vali

en: Remote device to use
et: Kasutatav kaugseade

en: ADDRESS
et: AADRESS

en: Remote device's name
et: Kaugseadme nimi

en: NAME
et: NIMI

en: [FILE...]
et: [FAIL...]

en: Bluetooth Transfer
et: Bluetoothi failiülekanne

en: Send files via Bluetooth
et: Failide saatmine üle Bluetoothi
