gnome-bluetooth master - en to id translation catalogue (86 entries)

en: Confirm Bluetooth PIN
id: Konfirmasikan PIN Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
id: Konfirmasikan PIN yang dimasukkan pada “%s”.

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
id: Konfirmasikan PIN Bluetooth bagi “%s”. Ini biasanya dapat ditemukan dalam manual perangkat.

en: Pairing “%s”
id: Memperpasangkan dengan "%s"

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
id: Konfirmasikan bahwa PIN berikut sama dengan yang ditampilkan pada “%s”.

en: Bluetooth Pairing Request
id: Permintaan Berpasangan Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
id: “%s” ingin memperpasangkan dengan perangkat ini. Apakah Anda ingin mengizinkan perpasangan?

en: Confirm Bluetooth Connection
id: Konfirmasikan Koneksi Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
id: “%s” ingin menyambung dengan perangkat ini. Apakah Anda ingin mengizinkannya?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
id: Harap masukkan PIN berikut pada "%s".

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
id: Harap masukkan PIN berikut pada "%s". Lalu tekan "Return" pada papan tik.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
id: Harap gerakkan joystick iCade Anda pada arah-arah berikut. Kemudian tekan sebarang tombol putih.

en: Allow
id: Izinkan

en: Dismiss
id: Tutup

note: Cancel button
en: Cancel
id: Batal

note: OK button
en: Accept
id: Terima

en: Not Set Up
id: Tak Disiapkan

en: Connected
id: Tersambung

en: Disconnected
id: Terputus

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
id: Nampak sebagai "%s" dan tersedia bagi transfer berkas Bluetooth. Berkas yang ditransfer diletakkan dalam folder <a href="%s">Downloads</a>.

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
id: Bila Anda menghapus perangkat, Anda perlu menyiapkannya lagi sebelum memakai lagi.

en: Remove “%s” from the list of devices?
id: Hapus "%s" dari daftar perangkat?

en: _Cancel
id: Ba_tal

en: _Remove
id: _Hapus

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
id: Anda menerima "%s" melalui Bluetooth

en: You received a file
id: Anda menerima sebuah berkas

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Open Containing Folder
id: Buka Folder Pemuat

en: File reception complete
id: Penerimaan berkas selesai

en: Bluetooth file transfer from %s
id: Transfer berkas Bluetooth dari %s

en: Decline
id: Tolak

en: Phone
id: Telepon

en: Computer
id: Komputer

en: Network
id: Jaringan

en: Headphones
id: Headphone

en: Audio device
id: Perangkat audio

en: Keyboard
id: Papan ketik

en: Mouse
id: Tetikus

en: Camera
id: Kamera

en: Printer
id: Pencetak

en: Video device
id: Perangkat video

en: Remote control
id: Kendali jarak jauh

en: Scanner
id: Pemindai

en: Display
id: Tampilan

en: Toy
id: Boneka

en: Speakers
id: Speaker

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: _Connection
id: _Koneksi

en: Paired
id: Dipasangkan

en: Type
id: Jenis

en: Address
id: Alamat

en: _Mouse & Touchpad Settings
id: Pengaturan _Tetikus & Touchpad

en: _Sound Settings
id: Pengaturan _Suara

en: _Keyboard Settings
id: Pengaturan Papan _Ketik

en: Send _Files…
id: Kirim _Berkas…

en: _Forget Device…
id: Lupakan _Perangkat…

en: Devices
id: Perangkat

en: Searching for devices…
id: Mencari perangkat…

en: Bluetooth Transfer
id: Transfer Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
id: Mengirim berkas melalui Bluetooth

en: An unknown error occurred
id: Terjadi galat yang tak dikenal

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
id: Pastikan bahwa perangkat jauh dinyalakan dan itu menerima koneksi Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
id[0]: %'d detik

en: %'d minute | %'d minutes
id[0]: %'d menit

en: %'d hour | %'d hours
id[0]: %'d jam

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
id[0]: kira-kira %'d jam

en: Connecting…
id: Menyambung…

en: Bluetooth File Transfer
id: Transfer Berkas Bluetooth

en: _Retry
id: _Ulangi

en: From:
id: Dari:

en: To:
id: Ke:

en: Sending %s
id: Mengirim %s

en: Sending file %d of %d
id: Mengirim berkas %d dari %d

en: %d B/s
id: %d B/det

en: %u transfer complete | %u transfers complete
id[0]: %u transfer komplit

en: _Close
id: _Tutup

en: There was an error
id: Ada kesalahan

en: Choose files to send
id: Pilih berkas untuk dikirim

en: Select
id: Pilih

en: Remote device to use
id: Perangkat jarak jauh yang hendak dipakai

en: ADDRESS
id: ALAMAT

en: Remote device’s name
id: Nama perangkat jarak jauh

en: NAME
id: NAMA
