gnome-bluetooth master - en to kab translation catalogue (76 entries)

en: Confirm Bluetooth PIN
kab: Sentem angal PIN n Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
kab: Ttxil sentem angal PIN i ikecmen deg "%s".

en: Confirm
kab: Sentem

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
kab: Sentem angal PIN n Bluetooth i "%s". Aya yettili s umata deg uwfus n yibenk.

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
kab: Ttxil sentem dakken angal PIN i d-itteddun yedda d win i d-yettwaseknen deg "%s".

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
kab: "%s" ibɣa ad iqqen akked yibenk-a. Tebɣiḍ ad t-teǧǧeḍ?

en: Confirm Bluetooth Connection
kab: Sentem tuqqna n Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
kab: "%s" ibɣa ad iqqen akked yibenk-a. Tebɣiḍ ad t-teǧǧeḍ?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
kab: Ttxil sekcem angal PIN i d-itteddun deg "%s".

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
kab: Ttxil sekcem angal PIN i d-itteddun deg "%s". Syin sit ɣef "Uɣal" deg unasiw.

en: Allow
kab: Sireg

en: Dismiss
kab: Agwi

note: Cancel button
en: Cancel
kab: Sefsex

note: OK button
en: Accept
kab: Qbel

en: Not Set Up
kab: Ur yettwasbadu ara

en: Connected
kab: Iqqen

en: Disconnected
kab: Ur yeqqin ara

en: Yes
kab: Ih

en: No
kab: Uhu

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
kab: Yettban-d am "%s" rnu yella i usiweḍ n yifuyla n Bluetooth. Ifuyla yettwaznen rsen deg ukaram <a href="%s">Isidar</a>.

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
kab: Ma tekkseḍ ibenk, ilaq ad t-tesbeddeḍ i tikkelt-nniḍen send aseqdec i d-itteddun.

en: Remove “%s” from the list of devices?
kab: Tukksa "%s" Seg tebdert n yibenkan?

en: _Cancel
kab: Sefsex (_C)

en: _Remove
kab: Kkes (_R)

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
kab: Yewweḍ-ak-d "%s" s Bluetooth

en: You received a file
kab: Yewweḍ-ak-d ufaylu

en: Open File
kab: Ldi afaylu

en: Open Containing Folder
kab: Ldi akaram anagbar

en: File reception complete
kab: Tuṭṭfa n yifuyla temmed

en: Bluetooth file transfer from %s
kab: Asiweḍ n yifuyla n Bluetooth seg %s

en: Decline
kab: Agi

en: Phone
kab: Tiliɣri

en: Modem
kab: Amudam

en: Computer
kab: Aselkim

en: Network
kab: Aẓeṭṭa

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
kab: Kask

en: Headphones
kab: Isawaḍen n uqerru

en: Audio device
kab: Ibenk ameslaw

en: Keyboard
kab: Anasiw

en: Mouse
kab: Taɣerdayt

en: Camera
kab: Takamiṛat

en: Printer
kab: Tasaggazt

en: Tablet
kab: Taṭablit

en: Video device
kab: Ibenk ameẓraw

en: Scanner
kab: Askaniṛ

en: Display
kab: Abeqqeḍ

en: Toy
kab: Alelluc

en: Speakers
kab: Imesmeɣren n yimesli

en: Unknown
kab: Arussin

en: _Connection
kab: Tuqqna (_C)

en: Type
kab: Anaw

en: Address
kab: Tansa

en: _Sound Settings
kab: Iɣewwaren n yime_sli

en: _Keyboard Settings
kab: Iɣewwaṛen n unasiw (_K)

en: _Forget Device…
kab: Ttu ibenk (_F)

en: Devices
kab: Ibenkan

en: Searching for devices…
kab: Anadi ɣef yibenkan…

en: Bluetooth Transfer
kab: Asiweḍ Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
kab: Azen ifuyla s Bluetooth

en: An unknown error occurred
kab: Tella-d tuccḍa ur nettwassen ara

en: %'d second | %'d seconds
kab[0]: %'d n tasint
kab[1]: %'d n tasinin

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
kab[0]: Azal n %'d n usrag
kab[1]: Azal n %'d n yisragen

en: Connecting…
kab: Yetteqqen…

en: Bluetooth File Transfer
kab: Asiweḍ n yifuyla s Bluetooth

en: _Retry
kab: Ɛ_reḍ tikkelt-nniḍen

en: From:
kab: Sɣur:

en: To:
kab: I:

en: Sending file %d of %d
kab: Tuzzna n ufaylu %d seg %d

en: _Close
kab: Mdel (_C)

en: There was an error
kab: Tella-d tuccḍa

en: Choose files to send
kab: Fren ifuyla ara tazneḍ

en: Select
kab: Fren

en: Remote device to use
kab: Ibenk anmeggag ara yettwasqedcen

en: ADDRESS
kab: TANSA

en: Remote device’s name
kab: Isem n yibenk anmeggag

en: NAME
kab: ISEM
