gnome-bluetooth master - en to nn translation catalogue (172 entries)

en: All types
nn: Alle typar

en: Phone
nn: Telefon

en: Computer
nn: Datamaskin

en: Network
nn: Nettverk

en: Headphones
nn: Hovudtelefonar

en: Audio device
nn: Lydeining

en: Keyboard
nn: Tastatur

en: Mouse
nn: Mus

en: Camera
nn: Kamera

en: Printer
nn: Skrivar

en: Joypad
nn: Styrespak

en: Tablet
nn: Notatblokk-PC

en: Video device
nn: Videoeining

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Click to select device...
nn: Trykk for å velja …

en: No adapters available
nn: Ingen adapter tilgjengeleg

en: Searching for devices...
nn: Søkjer etter einingar …

en: Remove '%s' from the list of devices?
nn: Fjern «%s» frå lista over einingar?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
nn: Om du fjernar denne eininga så må du setja henne opp igjen om du
    vil bruka henne på nytt.

en: Device
nn: Eining

en: All categories
nn: Alle kategoriar

en: Paired
nn: Para

en: Trusted
nn: Tiltrutt

en: Not paired or trusted
nn: Ikkje tiltrutt eller para

en: Paired or trusted
nn: Para eller tiltrutt

en: <b>Show Only Bluetooth Devices With...</b>
nn: <b>Vis berre blåtanneiningar med … </b>

note: The device category filter
en: Device _category:
nn: Einings_kategori:

en: Select the device category to filter
nn: Vel einingskategorien å filtrera

note: The device type filter
en: Device _type:
nn: Einings_type:

en: Select the device type to filter
nn: Vel einingstypen å filtrera

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
nn: Inneiningar (mus, tastatur osv.)

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
nn: Kopla til Internettet ved å bruka mobiltelefon (test)

en: Select Device to Browse
nn: Vel eining å bla gjennom

en: _Browse
nn: _Bla gjennom

en: Select device to browse
nn: Vel eining å bla gjennom

en: Turn On Bluetooth
nn: Slå på blåtann

en: Bluetooth: Off
nn: Blåtann: Av

en: Turn Off Bluetooth
nn: Slå av blåtann

en: Bluetooth: On
nn: Blåtann: På

en: Bluetooth: Disabled
nn: Blåtann: Deaktivert

en: Disconnecting...
nn: Koplar frå …

en: Connecting...
nn: Koplar til …

en: Connected
nn: Tilkopla

en: Disconnected
nn: Fråkopla

en: Disconnect
nn: Kopla frå

en: Connect
nn: Kopla til

en: Send files...
nn: Send filer …

en: Browse files...
nn: Bla gjennom filer …

en: Open Keyboard Preferences...
nn: Opna tastaturinnstillingar …

en: Open Mouse Preferences...
nn: Opna musinnstillingar …

en: Open Sound Preferences...
nn: Opna lydinnstillingar …

en: Debug
nn: Feilsøk

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
nn: - Panelprogram for blåtann

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nn: %s
    Køyr «%s --help» for å sjå ei fullstendig liste over tilgjengelege
    kommandolinjeflagg.

en: Bluetooth Applet
nn: Panelprogram for blåtann

note: Power switch Translators: This string appears next to a toggle switch which controls * enabling/disabling Bluetooth radio's on the device. Akin to the power * switches in the Network UI of Moblin
en: Bluetooth
nn: Blåtann

en: Bluetooth: Enabled
nn: Blåtann: Aktivert

en: Device '%s' wants to pair with this computer
nn: Eining «%s» vil para med denne maskina

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
nn: Skriv inn PIN til eining %s

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
nn: Stadfest at PIN på «%s» er lik det på eining «%s».

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
nn: Tillat tilgang til «%s»

en: Device %s wants access to the service '%s'.
nn: Eining «%s» vil ha tilgang til tenesten «%s».

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
nn: Paringsførespurnad frå «%s»

en: Bluetooth device
nn: Blåtanneining

en: Enter PIN
nn: Skriv inn PIN

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
nn: Paringsgodkjenning for «%s»

en: Verify PIN
nn: Vertifiser PIN

en: Authorization request from '%s'
nn: Autoriseringsførespurnad frå «%s»

en: Check authorization
nn: Sjekk autorisering

en: Bluetooth Manager
nn: Handsamar for blåtann

en: Bluetooth Manager applet
nn: Panelprogram for å handsama blåtann

en: Bluetooth: Checking
nn: Blåtann: Sjekkar

en: Browse files on device...
nn: Bla gjennom filer på eining …

en: Devices
nn: Einingar

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Quit
nn: Avslutt

en: Send files to device...
nn: Send filer til eining …

en: Set up new device...
nn: Set opp ny eining …

en: Visible
nn: Synleg

en: _Always grant access
nn: _Alltid tillata tilgang

en: _Grant
nn: _Tillat

en: _Reject
nn: _Avvis

en: _Does not match
nn: _Feil

en: _Matches
nn: _Rett

en: _Show input
nn: _Vis inndaga

en: Cannot start "Personal File Sharing" Preferences
nn: Klarte ikkje starna «Personleg fildeling»-innstillingar

en: Please verify that the "Personal File Sharing" program is correctly installed.
nn: Stadfest at «Personleg fildeling»-programmet er riktig installert.

en: Bluetooth Preferences
nn: Brukarval for blåtann

en: _Show Bluetooth icon
nn: _Vis blåtannikon

en: Receive Files
nn: Motta filer

en: Output a list of currently known devices
nn: Gje ut ei liste over kjende einingar

en: Bluetooth Properties
nn: Blåtanneigenskapar

note: The discoverable checkbox
en: Make computer _visible
nn: Gjer datamaskina _synleg

en: Friendly name
nn: Vennleg namn

en: Set up _new device...
nn: Set opp _ny eining …

en: _Remove
nn: _Fjern

en: Bluetooth is disabled
nn: Blåtann er deaktivert

en: No Bluetooth adapters present
nn: Ingen blåtannadapter til stades

en: Your computer does not have any Bluetooth adapters plugged in.
nn: Datamaskina di har ingen blåtannadapter kopla til.

en: Configure Bluetooth settings
nn: Set opp blåtannval

en: Whether to show the notification icon
nn: Om notifikasjonsikonet skal visast

en: Whether to show the notification icon.
nn: Om notifikasjonsikonet skal visast.

en: GConf error: %s
nn: GConf-feil: %s

en: All further errors shown only on terminal.
nn: Alle framtidige feil vert berre vist i terminalen.

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
nn: Paringa med «%s» er avbroten

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
nn: Stadfest at PIN vist på «%s» er lik denne.

en: Please enter the following PIN:
nn: Skriv inn følgjande PIN:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
nn: Oppsetjinga av «%s» feila

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset' now...
en: Connecting to '%s'...
nn: Koplar til «%s» …

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
nn: Skriv inn følgjande PIN på «%s» og trykk «Enter»:

en: Please enter the following PIN on '%s':
nn: Skriv inn følgjande PIN på «%s»:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
nn: Vent medan oppsetjinga av «%s» fullførast …

en: Successfully set up new device '%s'
nn: Oppsetjinga av den nye eininga «%s» var vellukka

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
nn: «0000». (fleste hovudtelefonar, mus og GPS-einingar)

en: '1111'
nn: «1111»

en: '1234'
nn: «1234»

en: Bluetooth New Device Setup
nn: Oppsetjing av ny blåtanneining

en: Custom PIN:
nn: Sjølvvald PIN:

en: Device Setup
nn: Einingsoppset

en: Device Setup Failed
nn: Oppsetjinga av eining feila

en: Device search
nn: Søk etter eining

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
nn: Feil

en: Finishing New Device Setup
nn: Fullførar oppsetjing av eining

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
nn: Fast PIN

en: Introduction
nn: Introduksjon

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
nn: Rett

en: PIN Options
nn: PIN-val

en: PIN _options...
nn: PIN-_val …

en: Select the additional services you want to use with your device:
nn: Vel tilleggstenestane du vil bruka med eininga di:

en: Select the device you want to setup
nn: Vel eininga du vil setja opp

en: Setup Completed
nn: Oppsett fullført

en: The Bluetooth new device setup will walk you through the process of configuring Bluetooth enabled devices for use with this computer.
nn: Oppsetjinga for nye blåtanneiningar vil gå gjennom prosessen for å setja opp blåtanneiningar slik at du kan bruka dei med denne datamaskina.

en: The device will need to be within 10 meters of your computer, and be “visible” (sometimes called “discoverable”). Check the device's manual if in doubt.
nn: Eininga må vera innanfor rekkjevidda på 10 meter frå datamaskina di og vera sette opp til å vera synleg (nokre gongar kalla oppdagbar). Sjå i manualen om du er usikker.

en: Welcome to the Bluetooth new device setup
nn: Velkommen til oppsetjinga av ny blåtanneining

en: _Automatic PIN selection
nn: _Automatisk PIN-veljing

en: _Restart Setup
nn: _Start oppsetjinga på nytt

en: %'d second | %'d seconds
nn[0]: %'d sekund
nn[1]: %'d sekund

en: %'d minute | %'d minutes
nn[0]: %'d minutt
nn[1]: %'d minutt

en: %'d hour | %'d hours
nn[0]: %'d time
nn[1]: %'d timar

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
nn[0]: om lag %'d time
nn[1]: om lag %'d timar

en: File Transfer
nn: Filoverføring

en: _Retry
nn: Prøv _omatt

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
nn: Sending av filer via blåtann

en: From:
nn: Frå:

en: To:
nn: Til:

en: An unknown error occurred
nn: Ein ukjend feil oppstod

en: Make sure that remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
nn: Sjekk at den eksterne eininga er slått på og tillèt blåtanntilkoplingar

en: Sending %s
nn: Sendar %s

en: Sending file %d of %d
nn: Sender fil %d av %d

en: Select Device to Send To
nn: Vel eining å senda til

en: Send _To
nn: Send _til

en: Choose files to send
nn: Vel filer å senda

en: Remote device to use
nn: Ekstern eining å bruka

en: Remote device's name
nn: Namnet til ekstern eining

en: Programming error, could not find the device in the list
nn: Programmeringsfeil, klarte ikkje å finna eininga i lista

en: Obex Push file transfer unsupported
nn: «Obex Push»-filoverføring ustøtta

en: Bluetooth (OBEX Push)
nn: Blåtann (OBEX Push*)

en: Moblin Bluetooth Panel
nn: Moblin-panelprogram for blåtann

en: - Moblin Bluetooth Panel
nn: - Moblin-panelprogram for blåtann

en: Pairing with %s failed.
nn: Paring med «%s» feila.

en: <u>Pair</u>
nn: <u>Para</u>

en: <u>Connect</u>
nn: <u>Kopla til</u>

en: <u>Browse</u>
nn: <u>Bla gjennom</u>

en: Device setup failed
nn: Oppsetjinga av eining feila

note: Back button
en: Back to devices
nn: Tilbake til einingar

en: Done
nn: Fullført

en: Device setup
nn: Oppsetjing av eining

en: Only show:
nn: Berre vis:

note: Button for PIN options file
en: PIN options
nn: PIN-val

note: Add new button
en: Add a new device
nn: Legg til ein ny eining

note: Button for Send file
en: Send file from your computer
nn: Send fil frå datamaskina di

en: Bluetooth Manager Panel
nn: Panelprogram for handsaming av blåtann
