gnome-bluetooth - en to pl translation catalogue (90 entries)

en: Confirm Bluetooth PIN
pl: Potwierdzanie kodu PIN Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
pl: Proszę potwierdzić kod PIN, który został wprowadzony na urządzeniu „%s”.

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
pl: Należy potwierdzić kod PIN Bluetooth dla urządzenia „%s”. Można go znaleźć w instrukcji urządzenia.

en: Pairing “%s”
pl: Łączenie urządzenia „%s”

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
pl: Proszę potwierdzić, że następujący kod PIN jest identyczny z kodem wyświetlonym na urządzeniu „%s”.

en: Bluetooth Pairing Request
pl: Prośba połączenia Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
pl: Urządzenie „%s” chce połączyć się z tym urządzeniem. Zezwolić na połączenie?

en: Confirm Bluetooth Connection
pl: Potwierdzenie połączenia Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
pl: Urządzenie „%s” chce połączyć się z tym urządzeniem. Zezwolić na to?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
pl: Proszę wprowadzić następujący kod PIN na urządzeniu „%s”.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
pl: Proszę wprowadzić następujący kod PIN na urządzeniu „%s” i nacisnąć klawisz Enter na klawiaturze.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
pl: Proszę przesunąć joystick urządzenia iCade w następujących kierunkach i nacisnąć którykolwiek z białych przycisków.

en: Allow
pl: Zezwól

en: Dismiss
pl: Odrzuć

note: Cancel button
en: Cancel
pl: Anuluj

note: OK button
en: Accept
pl: Zaakceptuj

en: Not Set Up
pl: Nieskonfigurowane

en: Connected
pl: Połączone

en: Disconnected
pl: Rozłączone

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
pl: Komputer jest widoczny jako „%s” i może przesyłać pliki przez Bluetooth. Przysłane pliki będą umieszczane w katalogu <a href="%s">Pobrane</a>.

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
pl: Jeśli urządzenie zostanie usunięte, następnym razem trzeba będzie je skonfigurować ponownie.

en: Remove “%s” from the list of devices?
pl: Usunąć urządzenie „%s” z listy?

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Remove
pl: _Usuń

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
pl: Odebrano plik „%s” przez Bluetooth

en: You received a file
pl: Odebrano plik

en: Open File
pl: Otwórz plik

en: Open Containing Folder
pl: Otwórz katalog z plikiem

en: File reception complete
pl: Ukończono odbiór pliku

en: Bluetooth file transfer from %s
pl: Przesyłanie plików przez Bluetooth z %s

en: Decline
pl: Odmów

en: Phone
pl: Telefon

en: Computer
pl: Komputer

en: Network
pl: Sieć

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
pl: Zestaw słuchawkowy

en: Headphones
pl: Słuchawki

en: Audio device
pl: Urządzenie dźwiękowe

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Mouse
pl: Mysz

en: Camera
pl: Aparat

en: Printer
pl: Drukarka

en: Joypad
pl: Kontroler

en: Video device
pl: Urządzenie wideo

en: Remote control
pl: Pilot

en: Scanner
pl: Skaner

en: Display
pl: Wyświetlacz

en: Wearable
pl: Urządzenie podręczne

en: Toy
pl: Gadżet

en: Speakers
pl: Głośniki

en: Unknown
pl: Nieznane

en: _Connection
pl: _Połączenie

en: Paired
pl: Powiązane

en: Type
pl: Typ

en: Address
pl: Adres

en: _Mouse & Touchpad Settings
pl: Ustawienia _myszy i panelu dotykowego

en: _Sound Settings
pl: U_stawienia dźwięku

en: _Keyboard Settings
pl: Ustawienia _klawiatury

en: Send _Files…
pl: _Wyślij pliki…

en: _Forget Device…
pl: _Zapomnij urządzenie…

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Searching for devices…
pl: Wyszukiwanie urządzeń…

en: Bluetooth Transfer
pl: Przesyłanie przez Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
pl: Wysyłanie plików przez Bluetooth

en: An unknown error occurred
pl: Wystąpił nieznany błąd

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
pl: Proszę się upewnić, czy zdalne urządzenie jest włączone i czy przyjmuje połączenia Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
pl[0]: %'d sekunda
pl[1]: %'d sekundy
pl[2]: %'d sekund

en: %'d minute | %'d minutes
pl[0]: %'d minuta
pl[1]: %'d minuty
pl[2]: %'d minut

en: %'d hour | %'d hours
pl[0]: %'d godzina
pl[1]: %'d godziny
pl[2]: %'d godzin

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
pl[0]: około %'d godzina
pl[1]: około %'d godziny
pl[2]: około %'d godzin

en: Connecting…
pl: Łączenie…

en: Bluetooth File Transfer
pl: Przesyłanie plików przez Bluetooth

en: _Retry
pl: _Ponów

en: From:
pl: Od:

en: To:
pl: Do:

en: Sending %s
pl: Wysyłanie %s

en: Sending file %d of %d
pl: Wysyłanie %d. pliku z %d

en: %d kB/s
pl: %d kB/s

en: %d B/s
pl: %d B/s

en: %u transfer complete | %u transfers complete
pl[0]: Ukończono %u przesyłanie
pl[1]: Ukończono %u przesyłania
pl[2]: Ukończono %u przesyłań

en: _Close
pl: Za_mknij

en: There was an error
pl: Wystąpił błąd

en: Choose files to send
pl: Wybór plików do wysłania

en: Select
pl: Wybierz

en: Remote device to use
pl: Zdalne urządzenie do użycia

en: ADDRESS
pl: ADRES

en: Remote device’s name
pl: Nazwa zdalnego urządzenia

en: NAME
pl: NAZWA
