gnome-bluetooth master - en to vi translation catalogue (89 entries)

en: Confirm Bluetooth PIN
vi: Xác nhận mã PIN Bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on “%s”.
vi: Vui lòng xác nhận mã PIN cái đã nhập vào trên “%s”.

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Confirm the Bluetooth PIN for “%s”. This can usually be found in the device’s manual.
vi: Xác nhận mã PIN Bluetooth cho “%s”. Mã này thường có thể tìm thấy trên sách hướng dẫn sử dụng của thiết bị.

en: Pairing “%s”
vi: Đang ghép đôi “%s”

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on “%s”.
vi: Vui lòng xác nhận mã PIN khớp với cái hiển thị trên “%s”.

en: Bluetooth Pairing Request
vi: Yêu cầu ghép đôi Bluetooth

en: “%s” wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
vi: “%s” muốn ghép đôi với thiết bị này. Bạn có cho ghép đôi không?

en: Confirm Bluetooth Connection
vi: Xác nhận kết nối Bluetooth

en: “%s” wants to connect with this device. Do you want to allow it?
vi: “%s” muốn kết nối với thiết bị này. Bạn có cho phép nó không?

en: Please enter the following PIN on “%s”.
vi: Vui lòng điền mã PIN sau đây vào “%s”.

en: Please enter the following PIN on “%s”. Then press “Return” on the keyboard.
vi: Vui lòng điền mã PIN sau đây trên “%s”. Rồi nhấn “Enter” trên bàn phím.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
vi: Vui lòng di chuyển cần điều khiển iCade của bạn theo theo hướng sau. Sau đó bấm bất kỳ phím trắng nào.

en: Allow
vi: Cho phép

en: Dismiss
vi: Từ chối

note: Cancel button
en: Cancel
vi: Hủy bỏ

note: OK button
en: Accept
vi: Chấp nhận

en: Not Set Up
vi: Chưa cài đặt

en: Connected
vi: Đã kết nối

en: Disconnected
vi: Chưa kết nối

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera’s Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
vi: Thể hiện là “%s” và sẵn sàng cho truyền các tập tin thông qua Bluetooth. Các tập tin đã truyền được đặt ở trong thư mục <a href="%s">Tải về</a>.

en: Remove “%s” from the list of devices?
vi: Xóa “%s” ra khỏi danh sách thiết bị?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
vi: Nếu bạn gỡ bỏ thiết bị, bạn sẽ phải cài đặt lại nó khi dùng nó lần sau.

en: _Cancel
vi: T_hôi

en: _Remove
vi: _Xóa bỏ

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received “%s” via Bluetooth
vi: Bạn đã nhận “%s” thông qua Bluetooth

en: You received a file
vi: Bạn đã nhận một tập tin

en: Open File
vi: Mở tập tin

en: Open Containing Folder
vi: Mở thư mục chứa

en: File reception complete
vi: Hoàn tất nhận tập tin

en: Bluetooth file transfer from %s
vi: Truyền tập tin qua Bluetooth từ %s

en: Decline
vi: Từ chối

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Computer
vi: Máy tính

en: Network
vi: Mạng

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
vi: Tai nghe đàm thoại

en: Headphones
vi: Tai nghe

en: Audio device
vi: Thiết bị âm thanh

en: Keyboard
vi: Bàn phím

en: Mouse
vi: Chuột

en: Camera
vi: Máy ảnh

en: Printer
vi: Máy in

en: Joypad
vi: Tay chơi game

en: Tablet
vi: Máy tính bảng

en: Video device
vi: Thiết bị video

en: Remote control
vi: Điều khiển từ xa

en: Scanner
vi: Máy quét

en: Display
vi: Màn hình

en: Wearable
vi: Mang được

en: Toy
vi: Đồ chơi

en: Speakers
vi: Loa

en: Unknown
vi: Không biết

en: Connection
vi: Kết nối

en: Paired
vi: Đã ghép đôi

en: Type
vi: Kiểu

en: Address
vi: Địa chỉ

en: _Mouse & Touchpad Settings
vi: Cài đặt Ch_uột & Touchpad

en: _Sound Settings
vi: Cài đặt Â_m thanh

en: _Keyboard Settings
vi: Cài đặt _Bàn phím

en: Send _Files…
vi: Gửi _tập tin…

en: _Remove Device
vi: Gỡ _bỏ thiết bị

en: Devices
vi: Thiết bị

en: Searching for devices…
vi: Đang tìm thiết bị…

en: Bluetooth Transfer
vi: Truyền bằng Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
vi: Gửi tập tin thông qua Bluetooth

en: An unknown error occurred
vi: Đã gặp lỗi không xác định

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
vi: Hãy chắc chắn rằng thiết bị từ xa đã được bật và nó chấp nhận kết nối Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
vi[0]: %'d giây

en: %'d minute | %'d minutes
vi[0]: %'d phút

en: %'d hour | %'d hours
vi[0]: %'d giờ

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
vi[0]: khoảng %'d giờ

en: Connecting…
vi: Đang kết nối…

en: Bluetooth File Transfer
vi: Truyền tập tin qua Bluetooth

en: _Retry
vi: _Thử lại

en: From:
vi: Từ:

en: To:
vi: Đến:

en: Sending %s
vi: Đang gửi %s

en: Sending file %d of %d
vi: Đang gửi %d / %d tập tin

en: %u transfer complete | %u transfers complete
vi[0]: đã truyền xong %u

en: _Close
vi: Đón_g

en: There was an error
vi: Đã có lỗi xảy ra

en: Choose files to send
vi: Chọn tập tin muốn gửi

en: Select
vi: Chọn

en: Remote device to use
vi: Thiết bị từ xa sẽ dùng

en: ADDRESS
vi: ĐỊA_CHỈ

en: Remote device’s name
vi: Tên của thiết bị từ xa

en: NAME
vi: TÊN
