gnome-books master - en to ckb translation catalogue (119 entries)

en: An e-book manager application for GNOME
ckb: ڕێکخەری پەرتووکی ئەلکترۆنی بۆ گنۆم

en: View recent e-books
ckb: دووا پەرتوکە ئەلکترۆنییەکان پیشا بدە

en: Search through e-books
ckb: بگەڕێ بەناو پەرتوکە ئەلکترۆنییەکان

en: The GNOME Project
ckb: پرۆژەی گنۆم

en: Access, manage and share books
ckb: چوونەناو، ڕێکخستنی و بڵاوکردنەوەی پەرتووک

en: View as
ckb: پیشاندانی وەکوو

en: View as type
ckb: پیشاندان بەپێی جۆر

en: Sort by
ckb: ریزکردن بەپێی

en: Sort by type
ckb: ڕیزکردن بە پێی جۆر

en: Window size
ckb: قەبارەی پەنجەرە

en: Window size (width and height).
ckb: قەبارەی پەنجەرە(پانی و بەرزی)

en: Window position
ckb: شوێنی پەنجەرە

en: Window position (x and y).
ckb: شوێنی پەنجەرە( x و y)

en: Window maximized
ckb: پەنجەرە گەورەکرایەوە

en: Window maximized state
ckb: دۆخی پەنجەرەی گەورەکراوە

en: Night mode
ckb: دۆخی شەوانە

en: Whether the application is in night mode.
ckb: بزانە کە داوانامە لە دۆخی شەوانە یان نا

en: Night Mode
ckb: دۆخی شەوانە

en: Keyboard Shortcuts
ckb: قەدبڕەکانی تەختەکلیل

en: Help
ckb: یارمەتی

en: About Books
ckb: دەربارەی Books

[ctx: shortcut window]
en: General
ckb: گشتی

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ckb: یارمەتی پێشان بدە

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ckb: دەرچوون

[ctx: shortcut window]
en: Search
ckb: گەڕان

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
ckb: چاپکردنی بەڵگەنامەی ئێستا...

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ckb: ڕێدۆزی

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ckb: بڕۆدواوە

[ctx: shortcut window]
en: Preview
ckb: پێشبینین

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ckb: نزیکردنەوە

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ckb: دوورکردنەوە

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
ckb: پەڕەی ئێستا دڵخواز بکە

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ckb: دەقی دیاریکراو لەبەربگرەوە بۆ لیستەی لەبەرگیراوە

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
ckb: خولانەوە بە پێچەوانەی میلی کاتژمێر

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ckb: خولانەوە بە ئاڕاستەی میلی کاتژمێر

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
ckb: بگەڕێ بۆ نووسەی داهاتوو

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ckb: پڕاوپڕی پەردە

en: Enter a name for your first collection
ckb: ناوی یەکەم بژاردە بنووسە

en: New Collection…
ckb: بژاردەی نوێ...

en: Add
ckb: زیادکردن

en: Collections
ckb: بژاردەکان

en: Cancel
ckb: هه‌ڵوه‌شاندنه‌وه‌

en: Done
ckb: تەواو

en: _Copy
ckb: _لەبەرگرتنەوە

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
ckb: کردنەوە

en: Edit
ckb: دەسکاریکردن

en: Print…
ckb: چاپکردن...

en: Fullscreen
ckb: پڕاوپڕی پەردە

en: Zoom In
ckb: نزیکردنەوە

en: Zoom Out
ckb: دوورکردنەوە

en: Rotate ↶
ckb: خولانەوە ↶

en: Rotate ↷
ckb: خولانەوە ↷

en: Properties
ckb: تایبەتمەندی

en: Select All
ckb: هەمووی دیاریبکە

en: Select None
ckb: هیچ دیاری مەکە

en: View items as a grid of icons
ckb: پیشاندانی چوارخانەی وێنۆچکەکان

en: View items as a list
ckb: وێنۆچکەکان وەکوو لیستە پیشان بدە

en: Sort
ckb: ڕێکخستن

en: Author
ckb: نووسەر

en: Date
ckb: بەروار

en: Name
ckb: ناو

en: Show the version of the program
ckb: وەشانی داوانامە پیشان بدە

en: Failed to print document
ckb: نەتوانرا بەڵگەنامە چاپبکرێت

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
ckb: ناوخۆیی

en: Collection
ckb: بژاردە

en: chapter %s of %s
ckb: بەشی %s  لە %s

en: Bookmarks
ckb: دڵخوازەکان

en: Bookmark this page
ckb: پەڕە دڵخواز بکە

en: Page %u of %u
ckb: پەڕەی %u لە %u

en: Unable to load the document
ckb: نەتوانرا بەڵگەنامە باربکرێت

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
ckb: پەڕەی %s

en: No bookmarks
ckb: دڵخواز نیە

en: Loading…
ckb: باردەکرێت...

en: No table of contents
ckb: خشتەی ناوەڕۆک نیە

en: Contents
ckb: ناوەڕۆک

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
ckb: پێڕست

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
ckb: گەڕان

en: Back
ckb: بڕۆدواوە

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
ckb: “%s” سڕایەوە

en: Undo
ckb: گەڕانەوە

en: No books found
ckb: پەرتووک نەدۆزرایەوە

en: Try a different search
ckb: گەڕانێکی نوێ ئەنجام بدە

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
ckb: پێڕست پیشان بدە

en: Click on items to select them
ckb: کرتە بکە لەسەر هەرکامێکیان بۆ ئەوەی دیاریان بکەی

en: %d selected | %d selected
ckb[0]: %d  دیاریکراوە
ckb[1]: %d  دیاریکراوە

en: Select Items
ckb: بڕگەی دیاریکراو

en: Yesterday
ckb: دوێنێ

en: %d day ago | %d days ago
ckb[0]: ‫%d ڕۆژ پێش ئێستا
ckb[1]: ‏‫%d ڕۆژ پێش ئێس

en: Last week
ckb: هەفتەی پێشوو

en: %d week ago | %d weeks ago
ckb[0]: %d هەفتە پێش ئێستا
ckb[1]: %d هەفتە پێش ئێستا

en: Last month
ckb: مانگی پێشوو

en: %d month ago | %d months ago
ckb[0]: %d مانگ پێش ئێستا
ckb[1]: %d مانگ پێش ئێستا

en: Last year
ckb: ساڵی پێشوو

en: %d year ago | %d years ago
ckb[0]: %d ساڵ پێش ئێستا
ckb[1]: %d ساڵ پێش ئێستا

en: Password Required
ckb: وشەی تێپەڕبوون داواکراوە

en: _Unlock
ckb: _بیکەرەوە

en: _Password
ckb: _تێپەڕەوشە

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
ckb: بیکەرەوە لەڕێگەی %s

en: Find Previous
ckb: پێشوو بدۆزرەوە

en: Find Next
ckb: داهاتوو بدۆزرەوە

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
ckb: ناونیشان

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
ckb: نووسەر

note: Source item
en: Source
ckb: سەرچاوە

note: Date Modified item
en: Date Modified
ckb: ڕۆژی دەستکاریکردن

en: Date Created
ckb: ڕۆژی درووستکردن

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
ckb: جۆر

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (e-Books, Comics, ...)
en: Type
ckb: جۆر

note: Translators: this refers to documents
en: All
ckb: هەمووی

en: e-Books
ckb: پەرتووکی ئەلکترۆنی

en: Comics
ckb: کۆمیک

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
ckb: ناونیشان

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
ckb: نووسەر

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
ckb: ناوەڕۆک

en: Sources
ckb: سەرچاوەکان

en: Rename…
ckb: ناولێنان...

en: Delete
ckb: سڕینەوە

en: “%s” removed
ckb: %s سڕایەوە

en: Rename
ckb: ناولێنان

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
ckb: بژاردەکان
