gnome-documents master - en to da translation catalogue (138 entries)

en: Books
da: Bøger

en: An e-book manager application for GNOME
da: Et program til håndtering af e-bøger i GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
da: Et simpelt program til at tilgå og organisere dine e-bøger i GNOME. Det er påtænkt at være en simpel og elegant erstatning for at bruge et filhåndteringsprogram til at håndtere e-bøger.

en: It lets you:
da: Den lader dig:

en: View recent e-books
da: Vis seneste e-bøger

en: Search through e-books
da: Søge gennem e-bøger

en: View e-books (ePubs and comics) fullscreen
da: Vis e-bøger (ePub'er og tegneserier) i fuldskærm

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Access, manage and share books
da: Tilgå, håndtér og del bøger

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
da: Bøger;Tegneserier;ePub;PDF;

en: View as
da: Vis som

en: View as type
da: Vis som type

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Sort by type
da: Sortér efter type

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Window position
da: Vinduesposition

en: Window position (x and y).
da: Vinduesposition (x og y).

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state
da: Maksimeringstilstand for vindue

en: Night mode
da: Nattilstand

en: Whether the application is in night mode.
da: Om programmet er i nattilstand.

en: Night Mode
da: Nattilstand

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Books
da: Om Bøger

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
da: Udskriv det nuværende dokument

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
da: Zoom ud

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
da: Bogmærk den nuværende side

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
da: Åbn dialogen Steder og bogmærker

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
da: Kopiér den markerede tekst til udklipsholder

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
da: Drej mod uret

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
da: Drej med uret

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
da: Næste forekomst af søgestrengen

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
da: Forrige forekomst af søgestrengen

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
da: Præsentationstilstand

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
da: Åbn håndlingsmenu

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Enter a name for your first collection
da: Indtast et navn til din første samling

en: New Collection…
da: Ny samling …

en: Add
da: Tilføj

en: Collections
da: Samlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Done
da: Færdig

en: _Copy
da: _Kopiér

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
da: Åbn

en: Edit
da: Redigér

en: Print…
da: Udskriv …

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Present
da: Præsentér

en: Zoom In
da: Forstør

en: Zoom Out
da: Formindsk

en: Rotate ↶
da: Rotér ↶

en: Rotate ↷
da: Rotér ↷

en: Properties
da: Egenskaber

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: View items as a grid of icons
da: Vis elementer som et gitter af ikoner

en: View items as a list
da: Vis elementer som en liste

en: Sort
da: Sortér

en: Author
da: Forfatter

en: Date
da: Dato

en: Name
da: Navn

en: Show the version of the program
da: Vis programversion

en: Failed to print document
da: Kunne ikke udskrive dokument

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
da: Lokale

en: Collection
da: Samling

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
da: Du bruger en tidlig udgave af Bøger. De fulde visningsmuligheder kommer snart!

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
da: Ups! Ikke i stand til at indlæse “%s”

en: chapter %s of %s
da: kapitel %s af %s

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bookmark this page
da: Bogmærk den nuværende side

en: Page %u of %u
da: Side %u af %u

en: Unable to load the document
da: Kunne ikke indlæse dokumentet

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
da: Side %s

en: No bookmarks
da: Ingen bogmærker

en: Loading…
da: Indlæser …

en: No table of contents
da: Ingen indholdsfortegnelse

en: Contents
da: Indhold

en: An e-books manager application
da: Et program til e-bogshåndtering

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
da: Søg

en: Back
da: Tilbage

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
da: “%s” slettet

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
da[0]: %d element er blevet slettet
da[1]: %d elementer er blevet slettet

en: Undo
da: Fortryd

en: Printing “%s”: %s
da: Udskriver “%s”: %s

en: Your documents are being indexed
da: Dine dokumenter bliver indekseret

en: Some documents might not be available during this process
da: Visse dokumenter er måske ikke tilgængelige under processen

en: No collections found
da: Ingen samlinger fundet

en: No books found
da: Ingen bøger fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: You can create collections from the Books view
da: Du kan oprette samlinger fra visningen Bøger

note: translators: %s is the location of the Documents folder.
en: Books from your <a href="%s">Documents</a> folder will appear here
da: Her vises bøger fra din <a href="%s">Dokumenter</a>-mappe

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
da: Menuen Vis

en: Click on items to select them
da: Klik på elementer for at vælge dem

en: %d selected | %d selected
da[0]: %d valgt
da[1]: %d valgte

en: Select Items
da: Vælg elementer

en: Yesterday
da: I går

en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dag siden
da[1]: %d dage siden

en: Last week
da: Sidste uge

en: %d week ago | %d weeks ago
da[0]: %d uge siden
da[1]: %d uger siden

en: Last month
da: Sidste måned

en: %d month ago | %d months ago
da[0]: %d måned siden
da[1]: %d måneder siden

en: Last year
da: Sidste år

en: %d year ago | %d years ago
da[0]: %d år siden
da[1]: %d år siden

en: Password Required
da: Adgangskode påkrævet

en: _Unlock
da: _Lås op

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
da: Dokumentet %s er låst og kræver en adgangskode for at blive åbnet.

en: _Password
da: _Adgangskode

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Find Previous
da: Find forrige

en: Find Next
da: Find næste

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
da: Titel

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
da: Forfatter

note: Source item
en: Source
da: Kilde

note: Date Modified item
en: Date Modified
da: Modifikationsdato

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

note: Translators: this refers to documents
en: All
da: Alle

en: e-Books
da: e-bøger

en: Comics
da: Tegneserier

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
da: Matcher

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
da: Titel

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
da: Forfatter

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
da: Indhold

en: Sources
da: Kilder

en: Rename…
da: Omdøb …

en: Delete
da: Slet

en: “%s” removed
da: “%s” fjernet

en: Rename
da: Omdøb

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
da: Samlinger

en: Unable to fetch the list of documents
da: Kunne ikke hente dokumentlisten
