gnome-documents master - en to el translation catalogue (142 entries)

en: Books
el: Βιβλία

en: An e-book manager application for GNOME
el: Εφαρμογή διαχείρισης ηλεκτρονικών βιβλίων του GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
el: Μια απλή εφαρμογή για να έχετε πρόσβαση, να οργανώσετε τα ηλεκτρονικά σας βιβλία στο GNOME. Προορίζεται να είναι απλή και κομψή με σκοπό να αντικαταστήσει την διαχείριση των ηλεκτρονικών σας βιβλίων από τον διαχειριστή αρχείων.

en: It lets you:
el: Σας επιτρέπει να:

en: View recent e-books
el: Προβολή πρόσφατων ηλεκτρονικών βιβλίων

en: Search through e-books
el: Αναζητήσετε σε ηλεκτρονικά βιβλία

en: View e-books (ePubs and comics) fullscreen
el: Δείτε ηλεκτρονικά βιβλία (PDF και κόμικ) σε πλήρη οθόνη

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: Access, manage and share books
el: Προσεγγίστε, διαχειριστείτε και μοιραστείτε βιβλία

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
el: Books;Comics;ePub;PDF;βιβλία;κόμικ;

en: View as
el: Προβολή ως

en: View as type
el: Προβολή ως τύπο

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Sort by type
el: Ταξινόμηση κατά τύπο

en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: Window size (width and height).
el: Μέγεθος παραθύρου (πλάτος και ύψος).

en: Window position
el: Θέση παραθύρου

en: Window position (x and y).
el: Θέση παραθύρου (x και y).

en: Window maximized
el: Μεγιστοποιημένο παράθυρο

en: Window maximized state
el: Κατάσταση μεγιστοποιημένου παραθύρου

en: Night mode
el: Νυχτερινή λειτουργία

en: Whether the application is in night mode.
el: Αν η εφαρμογή είναι σε νυχτερινή λειτουργία.

en: Night Mode
el: Νυχτερινή λειτουργία

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Help
el: Βοήθεια

en: About Books
el: Περί του Βιβλία

[ctx: shortcut window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

[ctx: shortcut window]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: shortcut window]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
el: Εκτύπωση του τρέχοντος εγγράφου

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
el: Περιήγηση

[ctx: shortcut window]
en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

[ctx: shortcut window]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
el: Τοποθέτηση σελιδοδείκτη στην τρέχουσα σελίδα

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου τοποθεσιών και σελιδοδεικτών

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
el: Αντιγραφή επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
el: Περιστροφή αριστερόστροφα

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
el: Περιστροφή δεξιόστροφα

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
el: Επόμενη αντιστοιχία της συβολοσειράς αναζήτησης

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
el: Προηγούμενη αντιστοιχία της συμβολοσειράς αναζήτησης

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
el: Λειτουργία παρουσίασης

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
el: Άνοιγμα μενού ενεργειών

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Enter a name for your first collection
el: Πληκτρολογήστε ένα όνομα για την πρώτη σας συλλογή

en: New Collection…
el: Νέα συλλογή…

en: Add
el: Προσθήκη

en: Collections
el: Συλλογές

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Done
el: Ολοκλήρωση

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
el: Άνοιγμα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Print…
el: Εκτύπωση…

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Present
el: Παρόν

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Rotate ↶
el: Περιστροφή ↶

en: Rotate ↷
el: Περιστροφή ↷

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select None
el: Επιλογή κανενός

en: View items as a grid of icons
el: Προβολή στοιχείων ως πλέγμα εικονιδίων

en: View items as a list
el: Προβολή στοιχείων ως κατάλογος

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Author
el: Δημιουργός

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Name
el: Όνομα

en: Show the version of the program
el: Εμφάνιση της έκδοσης του προγράμματος.

en: Failed to print document
el: Αδυναμία εκτύπωσης του εγγράφου

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
el: Τοπικά

en: Collection
el: Συλλογή

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
el: Χρησιμοποιείτε μια προεπισκόπηση βιβλίων. Πλήρεις δυνατότητες προβολής έρχονται σύντομα!

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
el: Ωχ! Αδυναμία φόρτωσης του “%s”

en: chapter %s of %s
el: κεφάλαιο %s από %s

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Bookmark this page
el: Προσθήκη αυτής της σελίδας στους σελιδοδείκτες

en: Page %u of %u
el: Σελίδα %u από %u

en: Unable to load the document
el: Αδυναμία φόρτωσης του εγγράφου

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
el: Σελίδα %s

en: No bookmarks
el: Δεν υπάρχουν σελιδοδείκτες

en: Loading…
el: Γίνεται φόρτωση…

en: No table of contents
el: Χωρίς πίνακα περιεχομένων

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: An e-books manager application
el: Εφαρμογή διαχείρισης ηλεκτρονικών βιβλίων

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
el: Μενού

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Back
el: Πίσω

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
el: Διαγράφηκε το “%s”

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
el[0]: %d στοιχείο διαγράφτηκε
el[1]: %d στοιχεία διαγράφτηκαν

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Printing “%s”: %s
el: Εκτύπωση του “%s”: %s

en: Your documents are being indexed
el: Τα έγγραφα σας προστίθενται στο ευρετήριο

en: Some documents might not be available during this process
el: Μπορεί να μην είναι διαθέσιμα κάποια έγγραφα στη διάρκεια της διαδικασίας

en: No collections found
el: Δε βρέθηκαν συλλογές

en: No books found
el: Δε βρέθηκαν βιβλία

en: Try a different search
el: Δοκιμάστε μια διαφορετική αναζήτηση

en: You can create collections from the Books view
el: Μπορείτε να δημιουργήσετε συλλογές από την προβολή βιβλία

note: translators: %s is the location of the Documents folder.
en: Books from your <a href="%s">Documents</a> folder will appear here
el: Εδώ θα εμφανίζονται τα βιβλία από τον φάκελο <a href="file://%s">'Εγγραφα</a>.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
el: Μενού προβολής

en: Click on items to select them
el: Κάντε κλικ στα αντικείμενα για να τα επιλέξετε

en: %d selected | %d selected
el[0]: Επιλέχθηκε %d
el[1]: Επιλέχθηκαν %d

en: Select Items
el: Επιλογή αντικειμένων

en: Yesterday
el: Χθες

en: %d day ago | %d days ago
el[0]: %d ημέρα πριν
el[1]: %d ημέρες πριν

en: Last week
el: Προηγούμενη εβδομάδα

en: %d week ago | %d weeks ago
el[0]: %d εβδομάδα πριν
el[1]: %d εβδομάδες πριν

en: Last month
el: Προηγούμενος μήνας

en: %d month ago | %d months ago
el[0]: %d μήνα πριν
el[1]: %d μήνες πριν

en: Last year
el: Προηγούμενο έτος

en: %d year ago | %d years ago
el[0]: %d έτος πριν
el[1]: %d έτη πριν

en: Password Required
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης

en: _Unlock
el: _Ξεκλείδωμα

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
el: Το έγγραφο %s είναι κλειδωμένο και απαιτείται κωδικός πρόσβασης ώστε να ανοίξει.

en: _Password
el: _Κωδικός πρόσβασης

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
el: Άνοιγμα με %s

en: Find Previous
el: Εύρεση προηγουμένου

en: Find Next
el: Εύρεση επομένου

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
el: Συγγραφέας

note: Source item
en: Source
el: Πηγή

note: Date Modified item
en: Date Modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Date Created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
el: Τύπος

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (e-Books, Comics, ...)
en: Type
el: Τύπος

note: Translators: this refers to documents
en: All
el: Όλα

en: e-Books
el: Ηλεκτρονικά βιβλία

en: Comics
el: Βιβλίο με σκίτσα

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
el: Ταίριασμα

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
el: Συγγραφέας

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Sources
el: Πηγές

en: Rename…
el: Μετονομασία…

en: Delete
el: Διαγραφή

en: “%s” removed
el: Αφαιρέθηκε το “%s”

en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
el: Συλλογές

en: Unable to fetch the list of documents
el: Αδυναμία ανάκτησης της λίστας εγγράφων
