gnome-books master - en to eo translation catalogue (141 entries)

en: Books
eo: Libroj

en: An e-book manager application for GNOME
eo: Bitlibra mastrum-aplikaĵo por GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
eo: Simpla aplikaĵo por aliri kaj organizi viajn bitlibrojn ene de GNOME. Ĝi celas esti simpla kaj eleganta anstataŭigo de dosierfoliumilo, rilate al dokumentojn.

en: It lets you:
eo: Ĝi permesas al vi:

en: View recent e-books
eo: Rigardi freŝdatajn bitlibrojn

en: Search through e-books
eo: Serĉi tra dokumentoj

en: View e-books (ePubs and comics) fullscreen
eo: Montri bitlibrojn (ePub-ojn kaj komiksojn) tutekrane

en: The GNOME Project
eo: La GNOME-projekto

en: Access, manage and share books
eo: Aliri, mastrumi kaj kunhavigi librojn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
eo: Libroj;Komiksoj;ePub;PDF;

en: View as
eo: Vidi kiel

en: View as type
eo: Vidi kiel speco

en: Sort by
eo: Ordigi laŭ

en: Window size
eo: Fenestrogrando

en: Window size (width and height).
eo: Fenestrogrando (larĝo kaj alto).

en: Window position
eo: Pozicio de fenestro

en: Window position (x and y).
eo: Pozicio de fenestro (x kaj y).

en: Window maximized
eo: Fenestro maksimumigita

en: Window maximized state
eo: Maksimumigita stato de fenestro

en: Night mode
eo: Nokta reĝimo

en: Whether the application is in night mode.
eo: Ĉu la aplikaĵo estas en nokta reĝimo aŭ ne.

en: Night Mode
eo: Nokta reĝimo

en: Keyboard Shortcuts
eo: Klavokombinoj

en: Help
eo: Helpo

en: About Books
eo: Pri Libroj

en: About Documents
eo: Pri Dokumentoj

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcut window]
en: Show help
eo: Montri helpon

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Ĉesi

[ctx: shortcut window]
en: Search
eo: Serĉi

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
eo: Presi la nunan dokumenton

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
eo: Navigado

[ctx: shortcut window]
en: Go back
eo: Reen

[ctx: shortcut window]
en: Preview
eo: Antaŭrigardo

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
eo: Zomi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
eo: Malzomi

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
eo: Legosigni la nunan paĝon

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
eo: Malfermi lokan kaj legosignan dialogon

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
eo: Kopii elektitan tekston al tondujo

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
eo: Turni maldekstrume

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
eo: Turni dekstrume

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
eo: Sekva okazo de la serĉĉeno

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
eo: Antaŭa okazo de la serĉĉeno

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
eo: Prezenta reĝimo

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
eo: Malfermi ago-menuon

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
eo: Tutekrana reĝimo

en: Enter a name for your first collection
eo: Enigu nomon por via unua kolekto

en: New Collection…
eo: Nova kolekto…

en: Add
eo: Aldoni

en: Collections
eo: Kolektoj

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Done
eo: Farita

en: _Copy
eo: _Kopii

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
eo: Malfermi

en: Edit
eo: Redakti

en: Print…
eo: Presi…

en: Fullscreen
eo: Tutekrana reĝimo

en: Present
eo: Prezenti

en: Zoom In
eo: Zomi

en: Zoom Out
eo: Malzomi

en: Rotate ↶
eo: Turni ↶

en: Rotate ↷
eo: Turni ↷

en: Properties
eo: Atributoj

en: Select All
eo: Elekti ĉion

en: Select None
eo: Elekti nenion

en: View items as a grid of icons
eo: Vidigi erojn kiel bildsimbola kadro

en: View items as a list
eo: Vidigi erojn kiel listo

en: Sort
eo: Sortigi

en: Author
eo: Aŭtoro

en: Date
eo: Dato

en: Name
eo: Nomo

en: Show the version of the program
eo: Montri la version de la programo

en: Failed to print document
eo: Malsukcesis presi dokumenton

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
eo: Loka

en: Collection
eo: Kolekto

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
eo: Vi uzas antaŭrigardon de Libroj. Kompletaj vid-kapabloj baldaŭ venos!

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
eo: Ups! Ne eblas ŝargi “%s”

en: chapter %s of %s
eo: ĉapitro %s de %s

en: Bookmarks
eo: Legosignoj

en: Bookmark this page
eo: Legosigni tiun ĉi paĝon

en: Page %u of %u
eo: Paĝo %u de %u

en: Unable to load the document
eo: Ne eblis ŝargi la dokumenton

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
eo: Paĝo %s

en: No bookmarks
eo: Neniu legosigno

en: Loading…
eo: Ŝargante…

en: No table of contents
eo: Neniu enhavotabelo

en: Contents
eo: Enhavoj

en: An e-books manager application
eo: Bitlibra mastrum-aplikaĵo

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
eo: Menuo

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
eo: Serĉi

en: Back
eo: Reen

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
eo: “%s” forigita

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
eo[0]: %d ero estis forigita
eo[1]: %d eroj estis forigitaj

en: Undo
eo: Malfari

en: Printing “%s”: %s
eo: Presante “%s”: %s

en: Your documents are being indexed
eo: Viaj dokumentoj estas indeksataj

en: Some documents might not be available during this process
eo: Povas esti ke kelkaj dokumentoj ne estos disponeblaj dum procezo

en: No collections found
eo: Neniu kolekto trovita

en: No books found
eo: Neniu libro trovita

en: Try a different search
eo: Provu alian serĉon

en: You can create collections from the Books view
eo: Vi povas krei kolektojn el la Libroj vido

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
eo: Vidi meuon

en: Click on items to select them
eo: Klaki sur eroj por elekti ilin

en: %d selected | %d selected
eo[0]: %d elektita
eo[1]: %d elektitaj

en: Select Items
eo: Elektitaj eroj

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

en: %d day ago | %d days ago
eo[0]: %d tago antaŭe
eo[1]: %d tagoj antaŭe

en: Last week
eo: Pasintsemajne

en: %d week ago | %d weeks ago
eo[0]: %d semajno antaŭe
eo[1]: %d semajnoj antaŭe

en: Last month
eo: Pasintmonate

en: %d month ago | %d months ago
eo[0]: %d monato antaŭe
eo[1]: %d monatoj antaŭe

en: Last year
eo: Pasintjare

en: %d year ago | %d years ago
eo[0]: %d jaro antaŭe
eo[1]: %d jaroj antaŭe

en: Password Required
eo: Necesas pasvorto

en: _Unlock
eo: _Malŝlosi

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
eo: Dokumento %s estas ŝlosita, necesas pasvorton por malfermi ĝin.

en: _Password
eo: _Pasvorto

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
eo: Malfermi per %s

en: Find Previous
eo: Serĉi antaŭan

en: Find Next
eo: Serĉi sekvan

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
eo: Titolo

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
eo: Aŭtoro

note: Source item
en: Source
eo: Fonto

note: Date Modified item
en: Date Modified
eo: Dato modifita

en: Date Created
eo: Dato kreita

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
eo: Speco

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (e-Books, Comics, ...)
en: Type
eo: Speco

note: Translators: this refers to documents
en: All
eo: Ĉiuj

en: e-Books
eo: Bitlibroj

en: Comics
eo: Komiksoj

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
eo: Kongruo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
eo: Titolo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
eo: Aŭtoro

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
eo: Enhavo

en: Sources
eo: Fontoj

en: Rename…
eo: Alinomi…

en: Delete
eo: Forigi

en: “%s” removed
eo: “%s” forigita

en: Rename
eo: Alinomi

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
eo: Kolektoj

en: Unable to fetch the list of documents
eo: Ne eblis venigi la liston de dokumentoj
