gnome-documents master - en to fa translation catalogue (142 entries)

en: Books
fa: کتاب‌ها

en: An e-book manager application for GNOME
fa: یک برنامهٔ مدیریت کتاب‌های الکترونیک برای گنوم

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
fa: برنامه‌ای ساده برای دسترسی و مدیریت کتاب‌های الکترونیک در گنوم. این برنامه سعی دارد جایگزینی ساده و کارا برای استفاده از مدیر پرونده به منظور تعامل با کتاب‌های الکترونیک باشد.

en: It lets you:
fa: این برنامه می‌گذارد:

en: View recent e-books
fa: کتاب‌های الکترونیک اخیر را ببینید

en: Search through e-books
fa: در میان کتاب‌ّای الکترونیک جست‌وجو کنید

en: View e-books (ePubs and comics) fullscreen
fa: نمایش تمام‌صفحهٔ کتاب‌های الکترونیک (ای‌پاب‌ها و کمیک‌ها)

en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

en: Access, manage and share books
fa: دسترسی، مدیریت و هم‌رسانی کتاب‌ها

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
fa: Books;Comics;ePub;PDF;کتاب;کمیک;

en: View as
fa: دیدن بر اساس

en: View as type
fa: دیدن بر اساس گونه

en: Sort by
fa: چینش بر اساس

en: Sort by type
fa: چینش بر اساس گونه

en: Window size
fa: اندازهٔ پنجره

en: Window size (width and height).
fa: اندازهٔ پنجره (پهنا و بلندا)

en: Window position
fa: موقعیت پنجره

en: Window position (x and y).
fa: موقعیت پنجره (x و y)

en: Window maximized
fa: پنجره بیشینه شد

en: Window maximized state
fa: وضعیت بیشینهٔ پنجره

en: Night mode
fa: حالت شب

en: Whether the application is in night mode.
fa: این که یا برنامه در حالت شب است یا نه.

en: Night Mode
fa: حالت شب

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

en: Help
fa: راهنما

en: About Books
fa: دربارهٔ کتاب‌ها

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fa: نمایش راهنما

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Search
fa: جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
fa: چاپ سند فعلی

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fa: ناوبری

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fa: برگشتن

[ctx: shortcut window]
en: Preview
fa: پیش‌نمایش

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fa: بزرگنمایی به داخل

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fa: بزرگنمایی به خارج

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
fa: نشانک‌گذاری صفحهٔ جاری

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
fa: گشودن محاورهٔ مکان‌ها و نشانک‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
fa: رونوشت از متن گزیده به تخته‌گیره

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
fa: چرخش پادساعتگرد

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
fa: چرخش ساعتگرد

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
fa: رخداد بعدی رشتهٔ جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
fa: رخداد پیشین رشتهٔ جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
fa: حالت ارایه

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
fa: گشودن فهرست کنش

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Enter a name for your first collection
fa: ورود نامی برای نخستین مجموعه‌تان

en: New Collection…
fa: مجموعهٔ جدید…

en: Add
fa: افزودن

en: Collections
fa: مجموعه‌ها

en: Cancel
fa: لغو

en: Done
fa: انجام شد

en: _Copy
fa: _رونوشت

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
fa: گشودن

en: Edit
fa: ویرایش

en: Print…
fa: چاپ…

en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Present
fa: ارایه

en: Zoom In
fa: بزرگ‌نمایی به داخل

en: Zoom Out
fa: بزرگ‌نمایی به خارح

en: Rotate ↶
fa: چرخش ↶

en: Rotate ↷
fa: چرخش ↷

en: Properties
fa: ترجیحات

en: Select All
fa: گزینش همه

en: Select None
fa: گزینش هیچ‌کدام

en: View items as a grid of icons
fa: دیدن موارد به صورت شبکه‌ای از نقشک‌ها

en: View items as a list
fa: دیدن موارد به صورت فهرست

en: Sort
fa: چینش

en: Author
fa: نگارنده

en: Date
fa: تاریخ

en: Name
fa: نام

en: Show the version of the program
fa: نمایش نگارش برنامه

en: Failed to print document
fa: شکست در چاپ سند

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
fa: محلّی

en: Collection
fa: مجموعه

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
fa: در حال استفاده از یک پیش‌نمایش کتاب‌هایید. امکانات نمایش کامل به زودی!

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
fa: اوه! نمی‌توان «%s» را بارگیری کرد

en: chapter %s of %s
fa: فصل %s از %s

en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

en: Bookmark this page
fa: نشانک‌گذاری این صفحه

en: Page %u of %u
fa: صفحهٔ %Iu از %Iu

en: Unable to load the document
fa: ناتوان در بار کردن سند

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
fa: صفحهٔ %s

en: No bookmarks
fa: هیچ نشانکی وجود ندارد

en: Loading…
fa: در حال بار کردن…

en: No table of contents
fa: هیچ فهرستی وجود ندارد

en: Contents
fa: محتوا

en: An e-books manager application
fa: یک برنامه مدیریت کتاب‌های الکترونیک

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
fa: فهرست

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
fa: جست‌وجو

en: Back
fa: برگشت

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
fa: «%s» حذف شد

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
fa[0]: %Id مورد حذف شد
fa[1]: %Id مورد حذف شدند

en: Undo
fa: برگردان

en: Printing “%s”: %s
fa: درحال چاپ «%s»: %s

en: Your documents are being indexed
fa: سندهایتان در حال فهرست شدند

en: Some documents might not be available during this process
fa: ممکن است برخی سندها در طول این فرایند در دسترس نباشند

en: No collections found
fa: هیچ مجموعه‌ای پیدا نشد

en: No books found
fa: هیچ کتابی پیدا نشد

en: Try a different search
fa: جست‌وجویی متفاوت را بیازمایید

en: You can create collections from the Books view
fa: می‌توانید در نمای کتاب‌ها، مجموعه بسازید

note: translators: %s is the location of the Documents folder.
en: Books from your <a href="%s">Documents</a> folder will appear here
fa: کتاب‌های <a href="%s">شاخهٔ سندهایتان</a> در این‌جا ظاهر می‌شوند

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
fa: دیدن فهرست

en: Click on items to select them
fa: برای گزینش موارد، رویشان کلیک کنید

en: %d selected | %d selected
fa[0]: %Id مورد گزیده شد
fa[1]: %Id مورد گزیده شدند

en: Select Items
fa: گزینش موارد

en: Yesterday
fa: دیروز

en: %d day ago | %d days ago
fa[0]: %Id روز پیش
fa[1]: %Id روز پیش

en: Last week
fa: هفتهٔ پیش

en: %d week ago | %d weeks ago
fa[0]: %Id هفته پیش
fa[1]: %Id هفته پیش

en: Last month
fa: ماه پیش

en: %d month ago | %d months ago
fa[0]: %Id ماه پیش
fa[1]: %Id ماه پیش

en: Last year
fa: پارسال

en: %d year ago | %d years ago
fa[0]: %Id سال پیش
fa[1]: %Id سال پیش

en: Password Required
fa: گذرواژه لازم است

en: _Unlock
fa: _قفل‌گشایی

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
fa: سند %s قفل بوده و برای باز شدن نیاز به گذرواژه دارد.

en: _Password
fa: _گذرواژه

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
fa: گشودن با %s

en: Find Previous
fa: یافتن پیشین

en: Find Next
fa: یافتن بعدی

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
fa: عنوان

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
fa: نگارنده

note: Source item
en: Source
fa: منبع

note: Date Modified item
en: Date Modified
fa: تاریخ تغییر

en: Date Created
fa: تاریخ ایجاد

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
fa: گونه

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (e-Books, Comics, ...)
en: Type
fa: گونه

note: Translators: this refers to documents
en: All
fa: همه

en: e-Books
fa: کتاب‌های الکترونیک

en: Comics
fa: کمیک‌ها

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
fa: تطابق

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
fa: عنوان

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
fa: نگارنده

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
fa: محتوا

en: Sources
fa: منابع

en: Rename…
fa: تغییرنام…

en: Delete
fa: حذف

en: “%s” removed
fa: «%s» برداشته شد

en: Rename
fa: تغییرنام

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
fa: مجموعه‌ها

en: Unable to fetch the list of documents
fa: نمی‌توان فهرست سندها را دریافت
