gnome-documents master - en to id translation catalogue (141 entries)

en: Books
id: Buku

en: An e-book manager application for GNOME
id: Aplikasi manajer buku-el bagi GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
id: Aplikasi sederhana untuk mengakses dan mengelola buku-el Anda pada GNOME. Ini dimaksudkan sebagai pengganti yang sederhana dan elegan dari manajer berkas untuk berurusan dengan buku-el.

en: It lets you:
id: Ini memungkinkan Anda:

en: View recent e-books
id: Tilik buku-el baru-baru ini

en: Search through e-books
id: Cari di antara buku-el

en: View e-books (ePubs and comics) fullscreen
id: Lihat buku-el (ePub dan komik) dalam layar penuh

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Access, manage and share books
id: Akses, kelola, dan berbagi buku

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
id: Buku;Komik;ePub;PDF;

en: View as
id: Tilik sebagai

en: View as type
id: Tilik sebagai jenis

en: Sort by
id: Urut berdasarkan

en: Sort by type
id: Urutkan menurut tipe

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height).
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi).

en: Window position
id: Posisi jendela

en: Window position (x and y).
id: Posisi jendela (x dan y).

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Window maximized state
id: Jendela dalam keadaan dimaksimalkan

en: Night mode
id: Mode malam

en: Whether the application is in night mode.
id: Apakah aplikasi sedang dalam mode malam.

en: Night Mode
id: Mode Malam

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: Help
id: Bantuan

en: About Books
id: Tentang Buku

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Search
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
id: Cetak dokumen saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: shortcut window]
en: Go back
id: Mundur

[ctx: shortcut window]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
id: Perbesar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
id: Perkecil

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
id: Markahi halaman ini

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
id: Buka dialog lokasi dan markah

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
id: Salin teks yang dipilih ke papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
id: Putar berlawanan arah jarum jam

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
id: Putar searah jarum jam

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
id: Menuju kata yang ditemukan berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
id: Menuju kata yang ditemukan sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
id: Mode presentasi

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
id: Buka menu aksi

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
id: Layar penuh

en: Enter a name for your first collection
id: Beri nama koleksi pertama Anda

en: New Collection…
id: Koleksi Baru…

en: Add
id: Tambah

en: Collections
id: Koleksi

en: Cancel
id: Batal

en: Done
id: Selesai

en: _Copy
id: _Salin

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
id: Buka

en: Edit
id: Sunting

en: Print…
id: Cetak…

en: Fullscreen
id: Layar penuh

en: Present
id: Sajikan

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Rotate ↶
id: Putar ↶

en: Rotate ↷
id: Putar ↷

en: Properties
id: Properti

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select None
id: Jangan Pilih

en: View items as a grid of icons
id: Tilik butir sebagai kisi ikon

en: View items as a list
id: Tilik butir sebagai daftar

en: Sort
id: Urutkan

en: Author
id: Pengarang

en: Date
id: Tanggal

en: Name
id: Nama

en: Show the version of the program
id: Tampilkan versi program

en: Failed to print document
id: Gagal mencetak dokumen

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
id: Lokal

en: Collection
id: Koleksi

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
id: Anda sedang memakai pratinjau dari Buku. Kapabilitas melihat secara penuh akan segera hadir!

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
id: Ups! Tak bisa memuat "%s"

en: chapter %s of %s
id: bab %s dari %s

en: Bookmarks
id: Markah

en: Bookmark this page
id: Markahi halaman ini

en: Page %u of %u
id: Halaman %u dari %u

en: Unable to load the document
id: Tak bisa memuat dokumen

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
id: Halaman %s

en: No bookmarks
id: Tak ada markah

en: Loading…
id: Memuat…

en: No table of contents
id: Tiada daftar isi

en: Contents
id: Isi

en: An e-books manager application
id: Aplikasi manajer buku-el

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
id: Cari

en: Back
id: Mundur

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
id: "%s" dihapus

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
id[0]: %d butir dihapus
id[1]: %d butir dihapus

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Printing “%s”: %s
id: Mencetak "%s": %s

en: Your documents are being indexed
id: Dokumen milik Anda tengah diindeks

en: Some documents might not be available during this process
id: Sejumlah dokumen mungkin tak tersedia selama proses ini berlangsung

en: No collections found
id: Tidak ditemukan koleksi

en: No books found
id: Tidak ditemukan buku

en: Try a different search
id: Cobalah pencarian lain

en: You can create collections from the Books view
id: Anda dapat membuat koleksi dari tilikan Buku

note: translators: %s is the location of the Documents folder.
en: Books from your <a href="%s">Documents</a> folder will appear here
id: Buku dari folder <a href="%s">Dokumen</a> akan muncul di sini.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
id: Menu Tilikan

en: Click on items to select them
id: Klik pada butir untuk memilihnya

en: %d selected | %d selected
id[0]: %d dipilih
id[1]: %d dipilih

en: Select Items
id: Pilih Item

en: Yesterday
id: Kemarin

en: %d day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu
id[1]: %d hari yang lalu

en: Last week
id: Minggu lalu

en: %d week ago | %d weeks ago
id[0]: %d minggu yang lalu
id[1]: %d minggu yang lalu

en: Last month
id: Bulan lalu

en: %d month ago | %d months ago
id[0]: %d bulan yang lalu
id[1]: %d bulan yang lalu

en: Last year
id: Tahun lalu

en: %d year ago | %d years ago
id[0]: %d tahun yang lalu
id[1]: %d tahun yang lalu

en: Password Required
id: Perlu Sandi

en: _Unlock
id: B_uka Kunci

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
id: Dokumen %s terkunci dan memerlukan sandi agar terbuka.

en: _Password
id: _Sandi

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
id: Buka dengan %s

en: Find Previous
id: Cari Sebelumnya

en: Find Next
id: Cari Selanjutnya

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
id: Judul

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
id: Pengarang

note: Source item
en: Source
id: Sumber

note: Date Modified item
en: Date Modified
id: Tanggal Diubah

en: Date Created
id: Tanggal Dibuat

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
id: Jenis

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (e-Books, Comics, ...)
en: Type
id: Jenis

note: Translators: this refers to documents
en: All
id: Semua

en: e-Books
id: Buku-el

en: Comics
id: Komik

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
id: Cocok

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
id: Judul

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
id: Pengarang

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
id: Isi

en: Sources
id: Sumber

en: Rename…
id: Ganti Nama…

en: Delete
id: Hapus

en: “%s” removed
id: "%s" dihapus

en: Rename
id: Ganti Nama

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
id: Koleksi

en: Unable to fetch the list of documents
id: Tak bisa mengambil daftar dokumen
