gnome-documents master - en to ro translation catalogue (141 entries)

en: Books
ro: Cărți

en: An e-book manager application for GNOME
ro: Un manager de cărți electronice pentru GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
ro: O simplă aplicație care vă permite să vă accesați cărțile electronice în GNOME. Este conceput pentru a fi un înlocuitor simplu și elegant al managerului de fișiere pentru a gestiona cărți electronice.

en: It lets you:
ro: Vă permite:

en: View recent e-books
ro: Vizualizează cărțile electronice recente

en: Search through e-books
ro: Căutați prin cărțile electronice

en: View e-books (ePubs and comics) fullscreen
ro: Vizualizează cărți electronice (publicații electronice și benzi desenate) pe tot ecranul

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Access, manage and share books
ro: Accesează, administrează și partajează cărți

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
ro: Books;Comics;ePub;PDF;Carte;Cărți;Cărți electronice;Benzi desenate;

en: View as
ro: Vezi ca

en: View as type
ro: Vizualizează ca tip

en: Sort by
ro: Ordonează după

en: Sort by type
ro: Ordonează după tip

en: Window size
ro: Dimensiunea ferestrei

en: Window size (width and height).
ro: Dimensiunea ferestrei (lățime și înălțime).

en: Window position
ro: Poziția ferestrei

en: Window position (x and y).
ro: Poziția ferestrei (x și y).

en: Window maximized
ro: Fereastra maximizată

en: Window maximized state
ro: Starea maximizată a ferestrei

en: Night mode
ro: Mod de noapte

en: Whether the application is in night mode.
ro: Dacă aplicația este în modul de noapte.

en: Night Mode
ro: Mod de noapte

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Help
ro: Ajutor

en: About Books
ro: Despre Cărți

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
ro: Tipăriți documentul curent

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ro: Navighează înapoi

[ctx: shortcut window]
en: Preview
ro: Previzualizare

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
ro: Marchează pagina curentă

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
ro: Deschide dialogul de locuri și marcaje

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ro: Copiază textul selectat în clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
ro: Rotiți invers acelor de ceasornic

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ro: Rotiți în sensul acelor de ceasornic

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
ro: Următoarea apariție a șirului de căutat

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
ro: Precedenta apariție a șirului de căutat

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
ro: Mod de prezentare

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
ro: Deschide meniul accțiuni

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Enter a name for your first collection
ro: Introduceți un nume pentru prima colecție a dumneavoastră

en: New Collection…
ro: Colecție nouă…

en: Add
ro: Adaugă

en: Collections
ro: Colecții

en: Cancel
ro: Anulează

en: Done
ro: Realizat

en: _Copy
ro: _Copiază

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
ro: Deschide

en: Edit
ro: Editează

en: Print…
ro: Tipărește…

en: Fullscreen
ro: Mod ecran complet

en: Present
ro: Prezintă

en: Zoom In
ro: Apropie

en: Zoom Out
ro: Depărtează

en: Rotate ↶
ro: Rotește ↶

en: Rotate ↷
ro: Rotește ↷

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select None
ro: Deselectează tot

en: View items as a grid of icons
ro: Vedeți elementele ca o grilă de pictograme

en: View items as a list
ro: Vedeți elementele ca o listă

en: Sort
ro: Sortează

en: Author
ro: Autor

en: Date
ro: Dată

en: Name
ro: Nume

en: Show the version of the program
ro: Arată versiunea programului

en: Failed to print document
ro: Tipărirea documentului a eșuat

en: Collection
ro: Colecție

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
ro: Utilizați o versiune preliminară a aplicației Cărți. Funcționalitatea completă de redare va sosi în curând!

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
ro: Ups! Nu s-a putut încărca „%s”

en: chapter %s of %s
ro: capitolul %s din %s

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Bookmark this page
ro: Pune un semn de carte la pagină

en: Page %u of %u
ro: Pagina %u din %u

en: Unable to load the document
ro: Documentul nu a putut fi încărcat

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
ro: Pagina %s

en: No bookmarks
ro: Niciun semn de carte

en: Loading…
ro: Se încarcă…

en: No table of contents
ro: Cuprinsul nu există

en: Contents
ro: Conținut

en: An e-books manager application
ro: O aplicație pentru gestionarea cărților electronice

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
ro: Meniu

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
ro: Căută

en: Back
ro: Înapoi

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
ro: „%s” a fost șters

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
ro[0]: %d element șters
ro[1]: %d elemente șterse
ro[2]: %d de elemente șterse

en: Undo
ro: Anulează

en: Printing “%s”: %s
ro: Se tipărește „%s” : %s

en: Your documents are being indexed
ro: Documentele se indexează

en: Some documents might not be available during this process
ro: Unele documente pot fi indisponibile pe parcursul procesului

en: No collections found
ro: Nicio colecție găsită

en: No books found
ro: Nicio carte găsită

en: Try a different search
ro: Încercați o căutare diferită

en: You can create collections from the Books view
ro: Puteți crea colecții din vizualizarea Cărți

note: translators: %s is the location of the Documents folder.
en: Books from your <a href="%s">Documents</a> folder will appear here
ro: Cărțile din dosarul <a href="%s">Documente</a> vor apărea aici

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
ro: Meniul Vizualizare

en: Click on items to select them
ro: Clic pe elemente pentru a le selecta

en: %d selected | %d selected
ro[0]: %d selectat
ro[1]: %d selectate
ro[2]: %d selectate

en: Select Items
ro: Selectați elementele

en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: acum %d zi
ro[1]: acum %d zile
ro[2]: acum %d de zile

en: Last week
ro: Săptămâna trecută

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: acum %d săptămână
ro[1]: acum %d săptămâni
ro[2]: acum %d de săptămâni

en: Last month
ro: Luna trecută

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: acum %d lună
ro[1]: acum %d luni
ro[2]: acum %d de luni

en: Last year
ro: Anul trecut

en: %d year ago | %d years ago
ro[0]: acum %d an
ro[1]: acum %d ani
ro[2]: acum %d de ani

en: Password Required
ro: Este necesară parola

en: _Unlock
ro: _Deblochează

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
ro: Documentul %s este blocat și se solicită o parolă pentru a putea fi deschis.

en: _Password
ro: _Parola

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: Find Previous
ro: Găsește precedentul

en: Find Next
ro: Găsește următorul

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
ro: Autor

note: Source item
en: Source
ro: Sursă

note: Date Modified item
en: Date Modified
ro: Data modificării

en: Date Created
ro: Data creării

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
ro: Tip

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (e-Books, Comics, ...)
en: Type
ro: Tip

note: Translators: this refers to documents
en: All
ro: Toate

en: e-Books
ro: cărți electronice

en: Comics
ro: Benzi desenate

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
ro: Potrivire

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
ro: Autor

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
ro: Conținut

en: Sources
ro: Surse

en: Rename…
ro: Redenumește…

en: Delete
ro: Șterge

en: “%s” removed
ro: „%s” șters

en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
ro: Colecții

en: Unable to fetch the list of documents
ro: Nu se poate prelua lista documentelor
