gnome-documents master - en to sr translation catalogue (204 entries)

en: Books
sr: Knjige

en: An e-book manager application for GNOME
sr: Gnomov program za upravljanje elektronskim knjigama

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
sr: Jednostavan program za pristup i sređivanje elektronskih knjiga na Gnomu. Zamišljen je da bude jednostavna i prigodna zamena upravnika datoteka za rad sa elektronskim knjigama.

en: It lets you:
sr: Omogućava vam da:

en: View recent e-books
sr: Pogledate skorašnje e-knjige

en: Search through e-books
sr: Pretražujete e-knjige

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
sr: Pregledate PDF knjige ili stripove preko celog ekrana

en: Print e-books
sr: Štampate e-knjige

en: The GNOME Project
sr: Gnomov projekat

en: Access, manage and share books
sr: Pristupite, upravljajte i delite knjige

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
sr: Books;Comics;ePub;PDF;knjige;stripovi;ePub;PDF;e-knjige;el. knjige;knjige;stripovi;e-knjige;el. knjige;

en: View as
sr: Prikaži kao

en: View as type
sr: Prikazivanje prema vrsti

en: Sort by
sr: Poređaj po

en: Sort by type
sr: Poređaj po vrsti

en: Window size
sr: Veličina prozora

en: Window size (width and height).
sr: Veličina prozora (širina i visina).

en: Window position
sr: Položaj prozora

en: Window position (x and y).
sr: Položaj prozora (položeno i uspravno).

en: Window maximized
sr: Uvećan prozor

en: Window maximized state
sr: Stanje uvećanja prozora

en: Night mode
sr: Noćni režim

en: Whether the application is in night mode.
sr: Da li je program u noćnom režimu.

en: Documents
sr: Dokumenti

en: A document manager application for GNOME
sr: Gnomov program za upravljanje dokumentima

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
sr: Jednostavan program za pristup, sređivanje i deljenje dokumenata na Gnomu. Zamišljen je da bude jednostavna i prigodna zamena korišćenju upravnika datoteka za rukovanje dokumentima. Slično oblačno objedinjavanje se nudi u Gnomovim nalozima na mreži.

en: View recent local and online documents
sr: Vidite skorašnje mesne i dokumente na mreži

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
sr: Pristupite vašem sadržaju sa Gugla, mogOblaka (ownCloud) ili Jednog diska (OneDrive)

en: Search through documents
sr: Pretražujte dokumente

en: See new documents shared by friends
sr: Vidite nove dokumente koje dele prijatelji

en: View documents fullscreen
sr: Prikažite dokumente preko celog ekrana

en: Print documents
sr: Štampajte dokumente

en: Select favorites
sr: Izaberite omiljene

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
sr: Otvaranje knjige preko potpunijeg uređivača za naprednije izmene

en: Access, manage and share documents
sr: Pristupite, upravljajte i delite dokumente

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
sr: dokumentacija;pdf;dokument;

en: Night Mode
sr: Noćni režim

en: Keyboard Shortcuts
sr: Prečice na tastaturi

en: Help
sr: Pomoć

en: About
sr: O programu

[ctx: app menu]
en: Quit
sr: Izađi

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Opšte

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sr: Prikaži pomoć

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Izlaz

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr: Pretraga

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
sr: Štampaj trenutni dokument

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sr: Navigacija

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sr: Idi nazad

[ctx: shortcut window]
en: Preview
sr: Pregled

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sr: Uvećaj

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sr: Umanji

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
sr: Obeleži trenutnu stranicu

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
sr: Otvori prozorče za mesta i obeleživače

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
sr: Umnoži izabrani tekst u ostavu

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
sr: Okreni suprotno smeru kazaljke na satu

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
sr: Okreni u smeru kazaljke na satu

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
sr: Sledeće podudaranje reči pretrage

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
sr: Prethodno podudaranje reči pretrage

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
sr: Režim za prezentacije

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
sr: Otvori izbornik dostupnih radnji

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sr: Preko celog ekrana

en: Enter a name for your first collection
sr: Unesite naziv za vašu prvu zbirku

en: New Collection…
sr: Nova zbirka…

en: Add
sr: Dodaj

en: Collections
sr: Zbirke

en: Cancel
sr: Otkaži

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
sr: Obavljeno

en: _Copy
sr: _Umnoži

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
sr: Otvori

en: Edit
sr: Uredi

en: Print…
sr: Štampaj…

en: Fullscreen
sr: Preko celog ekrana

en: Present
sr: Predstavi

en: Zoom In
sr: Uvećaj

en: Zoom Out
sr: Umanji

en: Rotate ↶
sr: Okreni na levo

en: Rotate ↷
sr: Okreni na desno

en: Properties
sr: Svojstva

en: Select All
sr: Izaberi sve

en: Select None
sr: Poništi izbor

en: View items as a grid of icons
sr: Pregledajte stavke kao ikonice

en: View items as a list
sr: Pregledajte stavke kao spisak

en: Sort
sr: Poređaj

en: Author
sr: Stvaralac

en: Date
sr: Datum

en: Name
sr: Naziv

en: Show the version of the program
sr: Prikazuje izdanje programa

en: Failed to print document
sr: Nisam uspeo da odštampam dokument

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
sr: Na računaru

note: Translators: Documents ships a "Getting Started with Documents" tutorial PDF. The "GNOME" string below is displayed as the author name of that document, and doesn't normally need to be translated.
en: GNOME
sr: Gnom

en: Getting Started with Documents
sr: Započnite rad sa Dokumentima

en: Collection
sr: Zbirka

note: overridden
en: Google Docs
sr: Dokumenti Gugla

en: Google
sr: Gugl

en: Spreadsheet
sr: Tablica

en: Presentation
sr: Prezentacija

en: e-Book
sr: E-knjiga

en: Document
sr: Dokument

note: overridden
en: ownCloud
sr: Vlastiti oblak

note: overridden
en: OneDrive
sr: Jedan disk

en: Please check the network connection.
sr: Proverite vašu mrežnu vezu.

en: Please check the network proxy settings.
sr: Proverite vaša podešavanja mrežnog posrednika.

en: Unable to sign in to the document service.
sr: Ne mogu da se prijavim na uslugu dokumenata.

en: Unable to locate this document.
sr: Ne mogu da pronađem ovaj dokument.

en: Hmm, something is fishy (%d).
sr: Hmm, nešto ovde nije kako treba (%d).

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
sr: Ovo je samo pregled kompletne knjige. Potpuni prikaz će uskoro biti dostupan u programu!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
sr: Podrška za Libreofis nije dostupna. Obratite se administratoru sistema.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
sr: Ups! Ne mogu da učitam „%s“

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
sr: Pregled

en: chapter %s of %s
sr: %s. poglavlje od %s

en: Bookmarks
sr: Obeleživači

en: Bookmark this page
sr: Obeležite ovu stranicu

en: Page %u of %u
sr: Stranica %u od %u

en: Unable to load the document
sr: Ne mogu da učitam dokument

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
sr: Stranica br. %s

en: No bookmarks
sr: Nema obeleživača

en: Loading…
sr: Učitavam…

en: No table of contents
sr: Nema tabele sadržaja

en: Contents
sr: Sadržaj

en: A document manager application
sr: Program za upravljanje dokumentima

en: An e-books manager application
sr: Program za upravljanje elektronskim knjigama

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
sr: Potraži

en: Back
sr: Nazad

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
sr: „%s“ je obrisano

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
sr[0]: %d stavka je izbrisana
sr[1]: %d stavke su izbrisane
sr[2]: %d stavki je izbrisano
sr[3]: %d stavka je izbirsana

en: Undo
sr: Opozovi

en: Printing “%s”: %s
sr: Štampam „%s“: %s

en: Your documents are being indexed
sr: Vaši dokumenti su indeksirani

en: Some documents might not be available during this process
sr: Neki dokumenti neće biti dostupni za vreme ovog postupka

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
sr: Dovlačim dokument sa „%s“

en: Fetching documents from online accounts
sr: Dovlačim dokumente sa naloga na mreži

en: No collections found
sr: Nisam pronašao zbirke

en: No books found
sr: Nisam pronašao knjige

en: No documents found
sr: Nisam pronašao dokumenta

en: Try a different search
sr: Probajte sa drugačijom pretragom

en: You can create collections from the Books view
sr: Možete praviti zbirke iz pregleda za knjige

en: You can create collections from the Documents view
sr: Možete praviti zbirke iz pregleda za dokumente

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
sr: Dokumenti iz vaših <a href="system-settings">naloga na mreži</a> i iz fascikle <a href="file://%s">Dokumenta</a> će se pojaviti ovde.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
sr: Izbornik pregleda

en: Click on items to select them
sr: Kliknite na stavke da ih izaberete

en: %d selected | %d selected
sr[0]: %d izabran
sr[1]: %d izabrana
sr[2]: %d izabranih
sr[3]: %d izabran

en: Select Items
sr: Izaberite stavke

en: Yesterday
sr: Juče

en: %d day ago | %d days ago
sr[0]: Pre %d dan
sr[1]: Pre %d dana
sr[2]: Pre %d dana
sr[3]: Pre %d dana

en: Last week
sr: Prošle sedmice

en: %d week ago | %d weeks ago
sr[0]: Pre %d nedelje
sr[1]: Pre %d nedelje
sr[2]: Pre %d nedelja
sr[3]: Pre %d nedelje

en: Last month
sr: Prošlog meseca

en: %d month ago | %d months ago
sr[0]: Pre %d mesec
sr[1]: Pre %d meseca
sr[2]: Pre %d meseci
sr[3]: Pre %d meseca

en: Last year
sr: Prošle godine

en: %d year ago | %d years ago
sr[0]: Pre %d godine
sr[1]: Pre %d godine
sr[2]: Pre %d godina
sr[3]: Pre %d godine

en: Password Required
sr: Potrebna je lozinka

en: _Unlock
sr: _Otključaj

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
sr: Dokument „%s“ je zaključan i neophodna je lozinka za njegovo otvaranje.

en: _Password
sr: _Lozinka

en: Running in presentation mode
sr: Pokretanje u režimu prezentacije

en: Present On
sr: Prezentacija

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
sr: U ogledalu

en: Primary
sr: Glavno

en: Off
sr: Isklj.

en: Secondary
sr: Sporedno

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
sr: Otvori programom %s

en: Find Previous
sr: Nađi prethodno

en: Find Next
sr: Nađi sledeće

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
sr: Naziv

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
sr: Stvaralac

note: Source item
en: Source
sr: Izvor

note: Date Modified item
en: Date Modified
sr: Datum izmene

en: Date Created
sr: Datum stvaranja

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
sr: Vrsta

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
sr: Vrsta

note: Translators: this refers to documents
en: All
sr: Sve

en: PDF Documents
sr: PDF dokumenti

en: e-Books
sr: E-knjige

en: Comics
sr: Stripovi

en: Presentations
sr: Prezentacije

en: Spreadsheets
sr: Tablice

en: Text Documents
sr: Dokumenti teksta

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
sr: Poklopi

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
sr: Naziv

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
sr: Stvaralac

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
sr: Sadržaj

en: Sources
sr: Izvori

en: Rename…
sr: Preimenuj…

en: Delete
sr: Obriši

en: “%s” removed
sr: „%s“ je uklonjeno

en: Rename
sr: Preimenuj

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
sr: Zbirke

en: Sharing Settings
sr: Podešavanja deljenja

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
sr: Ovlašćenja dokumenta

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
sr: Izmeni

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
sr: Lični

en: Public
sr: Javni

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
sr: Svako može da uređuje

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
sr: Dodaj ljude

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
sr: Unesite adresu e-pošte

en: Can edit
sr: Može da uređuje

en: Can view
sr: Može da pregleda

en: Everyone can read
sr: Svako može da čita

en: Save
sr: Sačuvaj

en: Owner
sr: Vlasnik

en: You can ask %s for access
sr: Možete da pitate „%s“ za pristup

en: The document was not updated
sr: Dokument nije osvežen

en: Untitled Document
sr: Neimenovan dokument

en: Unable to fetch the list of documents
sr: Ne mogu da dovučem spisak dokumenata
