gnome-documents master - en to tr translation catalogue (142 entries)

en: Books
tr: Kitaplar

en: An e-book manager application for GNOME
tr: GNOME için e-kitap yönetici uygulaması

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
tr: GNOME üzerinde belgelerinize erişmek, onları düzenlemek için basit bir uygulama. E-kitaplarınızı düzenlemek için dosya yöneticisinin yerini alabilecek basit ve şık bir çözüm olarak geliştirildi.

en: It lets you:
tr: Şunları yapmanıza olanak tanır:

en: View recent e-books
tr: Yakın zamanda kullanılan e-kitapları görüntülemek

en: Search through e-books
tr: E-kitaplarda arama yapmak

en: View e-books (ePubs and comics) fullscreen
tr: E-kitapları (PDF ve çizgi roman) tam ekranda görüntülemek

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Access, manage and share books
tr: Kitaplara erişin, yönetin ve paylaşın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
tr: Kitaplar;Çizgi Romanlar;ePub;PDF;

en: View as
tr: Görünüm

en: View as type
tr: Türe göre görüntüle

en: Sort by
tr: Şuna göre sırala

en: Sort by type
tr: Türe göre sırala

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Window position (x and y).
tr: Pencere konumu (x ve y).

en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

en: Window maximized state
tr: Pencerenin büyütülmüş durumu

en: Night mode
tr: Gece kipi

en: Whether the application is in night mode.
tr: Uygulamanın gece kipinde olup olmadığı.

en: Night Mode
tr: Gece Kipi

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Help
tr: Yardım

en: About Books
tr: Kitaplar Hakkında

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
tr: Geçerli belgeyi yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinme

[ctx: shortcut window]
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: shortcut window]
en: Preview
tr: Önizleme

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
tr: Geçerli sayfayı yer imlerine ekle

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
tr: Konumlar ve yer imleri iletişim penceresini aç

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
tr: Arama dizgisinin belirdiği bir sonraki yer

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
tr: Arama dizgisinin belirdiği bir önceki yer

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
tr: Sunum kipi

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
tr: Eylem menüsünü aç

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Enter a name for your first collection
tr: İlk koleksiyonunuz için bir ad girin

en: New Collection…
tr: Yeni Koleksiyon…

en: Add
tr: Ekle

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Cancel
tr: İptal

en: Done
tr: Yapıldı

en: _Copy
tr: _Kopyala

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
tr: Aç

en: Edit
tr: Düzenle

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Present
tr: Sunum

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Rotate ↶
tr: ↶ döndür

en: Rotate ↷
tr: ↷ döndür

en: Properties
tr: Özellikler

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select None
tr: Hiçbirini Seçme

en: View items as a grid of icons
tr: Ögeleri simge olarak göster

en: View items as a list
tr: Ögeleri liste olarak göster

en: Sort
tr: Sırala

en: Author
tr: Yazar

en: Date
tr: Tarih

en: Name
tr: Ad

en: Show the version of the program
tr: Programın sürümünü göster

en: Failed to print document
tr: Belge yazdırma başarısız oldu

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
tr: Yerel

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
tr: Kitaplar uygulamasının bir önizlemesini kullanıyorsunuz. Tam kapsamlı görüntüleme yetenekleri yakında geliyor!

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
tr: Ahh! “%s” yüklenemedi.

en: chapter %s of %s
tr: bölüm %s / %s

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Bookmark this page
tr: Bu sayfayı yer imlerine ekle

en: Page %u of %u
tr: Sayfa %u/%u

en: Unable to load the document
tr: Belge yüklenemedi

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: No bookmarks
tr: Yer imi yok

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: No table of contents
tr: İçerik tablosu yok

en: Contents
tr: İçerik

en: An e-books manager application
tr: Bir e-kitap yönetici uygulaması

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
tr: Menü

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
tr: Ara

en: Back
tr: Geri

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
tr: “%s” silindi

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
tr[0]: %d öge silindi

en: Undo
tr: Geri Al

en: Printing “%s”: %s
tr: “%s” yazdırılıyor: %s

en: Your documents are being indexed
tr: Belgeleriniz dizine ekleniyor

en: Some documents might not be available during this process
tr: Bazı belgeler bu işlem sırasında kullanım dışı olabilir

en: No collections found
tr: Hiç koleksiyon bulunamadı

en: No books found
tr: Hiç kitap bulunamadı

en: Try a different search
tr: Farklı bir arama deneyin

en: You can create collections from the Books view
tr: Kitaplar görünümünden koleksiyonlar oluşturabilirsiniz

note: translators: %s is the location of the Documents folder.
en: Books from your <a href="%s">Documents</a> folder will appear here
tr: <a href="%s">Belgeler</a> klasörünüzdeki kitaplar burada gözükecek

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
tr: Görünüm Menüsü

en: Click on items to select them
tr: Ögeleri seçmek için üzerine tıkla

en: %d selected | %d selected
tr[0]: %d seçildi

en: Select Items
tr: Ögeleri Seç

en: Yesterday
tr: Dün

en: %d day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce

en: Last week
tr: Geçen hafta

en: %d week ago | %d weeks ago
tr[0]: %d hafta önce

en: Last month
tr: Geçen ay

en: %d month ago | %d months ago
tr[0]: %d ay önce

en: Last year
tr: Geçen sene

en: %d year ago | %d years ago
tr[0]: %d yıl önce

en: Password Required
tr: Parola Gerekli

en: _Unlock
tr: _Kilidi Aç

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
tr: %s belgesi kilitli ve açmak için parola gerektiriyor.

en: _Password
tr: _Parola

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
tr: %s ile Aç

en: Find Previous
tr: Öncekini Bul

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
tr: Başlık

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
tr: Yazar

note: Source item
en: Source
tr: Kaynak

note: Date Modified item
en: Date Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

en: Date Created
tr: Oluşturulma Tarihi

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
tr: Tür

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (e-Books, Comics, ...)
en: Type
tr: Tür

note: Translators: this refers to documents
en: All
tr: Tümü

en: e-Books
tr: e-Kitaplar

en: Comics
tr: Çizgi Romanlar

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
tr: Eşleştir

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
tr: Başlık

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
tr: Yazar

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
tr: İçerik

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Rename…
tr: Yeniden Adlandır…

en: Delete
tr: Sil

en: “%s” removed
tr: “%s” kaldırıldı

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Unable to fetch the list of documents
tr: Belgelerin listesi alınamadı
