gnome-boxes master - en to hu translation catalogue (239 entries)

en: Boxes
hu: Gépek

en: Virtualization made simple
hu: Virtualizáció egyszerűen

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
hu: Válasszon egy operációs rendszert, és hagyja, hogy a Gépek letöltse és telepítse Önnek egy virtuális gépre.

en: Features:
hu: Funkciók:

en: Download freely available operating systems
hu: Szabadon elérhető operációs rendszerek letöltése

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
hu: CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux és Ubuntu automatikus telepítése

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
hu: Virtuális gépek létrehozása az operációs rendszer lemezképekből néhány kattintással

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
hu: Az erőforrások (memória és tárhely) korlátozása, amelyet a virtuális gépei elvehetnek a rendszerétől

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
hu: Pillanatképek készítése a virtuális gépekről az előző állapotok visszaállításához

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
hu: USB-eszközök átirányítása a fizikai gépről a virtuális gépekre

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
hu: 3D gyorsítás néhány támogatott operációs rendszernél

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
hu: Virtuális gépek kijelzőinek automatikus átméretezése az ablak méretére

en: Share clipboard between your system and virtual machines
hu: Vágólap megosztása a rendszere és a virtuális gépek között

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
hu: Fájlok megosztása a virtuális gépek számára a fájlkezelőjéből a Gépek ablakára történő ejtésükkel

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
hu: Megosztott mappák beállítása a rendszere és a virtuális gépek között

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Virtual machine viewer/manager
hu: Virtuálisgép-megjelenítő és -kezelő

en: View and use virtual machines
hu: Virtuális gépek megjelenítése és használata

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
hu: virtuális gép;vm;

en: Screenshot interval
hu: Képernyőképek időköze

en: The interval in seconds between screenshot updates
hu: Képernyőképek frissítései közti idő másodpercben

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height)
hu: Ablak mérete (szélesség és magasság)

en: Window position
hu: Ablakpozíció

en: Window position (x and y)
hu: Ablakpozíció (x és y)

en: Window maximized
hu: Ablak teljes méretű

en: Window maximized state
hu: Az ablak maximalizált állapota

en: First run
hu: Első indítás

en: Whether Boxes is running for the first time
hu: A Gépek először fut-e

en: Shared folders
hu: Megosztott mappák

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
hu: Megosztott mappák nevének és útvonal-leképezésének változó hosszúságú tömbje

en: Recommended Downloads Source URL
hu: Ajánlott letöltések forrásának URL-e

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
hu: Egy recommended-downloads.xml fájlra mutató URL

en: Welcome to Boxes
hu: Üdvözöljük a Gépekben

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
hu: Nyomja meg a <b>+</b> gombot az első virtuális gép létrehozásához.

en: New Virtual Machine
hu: Új virtuális gép

en: Cancel
hu: Mégse

en: Create
hu: Létrehozás

en: Name
hu: Név

en: Operating System
hu: Operációs rendszer

en: Operating System not found
hu: Nem található operációs rendszer

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Memory
hu: Memória

en: Storage limit
hu: Tárhelykorlát

en: Oops! Something went wrong!
hu: Hoppá! Valami elromlott!

en: Setting up drivers...
hu: Meghajtók beállítása…

en: Express Installation
hu: Gyors telepítés

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
hu: Hitelesítési adatok beállítása az operációs rendszer automatikus telepítéséhez.

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Enter username...
hu: Felhasználónév megadása…

en: Password
hu: Jelszó

en: Enter password...
hu: Jelszó megadása…

en: Product Key
hu: Termékkulcs

en: Firmware
hu: Belső vezérlőprogram

en: Unknown media
hu: Ismeretlen média

en: Select an Operating System
hu: Operációs rendszer kiválasztása

en: Search for an operating system…
hu: Operációs rendszer keresése…

en: Search for an Operating System
hu: Operációs rendszer keresése

en: Download an Operating System
hu: Operációs rendszer letöltése

en: New
hu: Új

en: Back
hu: Vissza

en: Application Menu
hu: Alkalmazásmenü

en: List view
hu: Lista

en: Grid view
hu: Rács

en: Search
hu: Keresés

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Create new virtual machine
hu: Új virtuális gép létrehozása

en: Install from File
hu: Telepítés fájlból

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
hu: Egy .iso vagy .qcow2 fájl kiválasztása egy virtuális gép telepítéséhez.

en: Download OS
hu: Operációs rendszer letöltése

en: Browse and search for operating systems to install.
hu: Telepítendő operációs rendszerek tallózása és keresése.

en: Ready to Receive File
hu: Készen áll fájl fogadására

en: You will find your file in the Downloads directory.
hu: A fájlt a Letöltések könyvtárban fogja megtalálni.

en: Actions
hu: Műveletek

en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Ready to install
hu: Telepítésre kész

[ctx: shortcut window]
en: Overview
hu: Áttekintés

[ctx: shortcut window]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
hu: Főmenü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
hu: Új virtuális gép létrehozása

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
hu: Ablak bezárása/Kilépés a Gépekből

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
hu: Gép létrehozása és tulajdonságok

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
hu: Váltás a következő oldalra

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
hu: Váltás az előző oldalra

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
hu: Gép megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
hu: Billentyűzet megragadása/elengedése

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
hu: Vissza az áttekintéshez

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
hu: Váltás teljes képernyős módba

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Help
hu: Súgó

en: About Boxes
hu: A Gépek névjegye

en: No CDROM/DVD image
hu: Nincs CDROM/DVD-lemezkép

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Devices & Shares
hu: Eszközök és megosztások

en: USB Devices
hu: USB-eszközök

en: CDROM/DVD Drive
hu: CDROM/DVD-meghajtó

en: IP Address
hu: IP-cím

en: CPUs
hu: CPU-k

en: 3D acceleration
hu: 3D gyorsítás

en: Allow running in background
hu: Háttérben futtatás engedélyezése

en: Configuration
hu: Konfiguráció

en: Troubleshooting Logs
hu: Hibaelhárítási naplók

en: Diagnose problems with your box using the log file.
hu: A géppel kapcsolatos problémák felismerése a naplófájl használatával.

en: Edit Configuration
hu: Konfiguráció szerkesztése

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
hu: A gép Libvirt-tartomány konfigurációjának szerkesztése.

en: Local Folder
hu: Helyi mappa

en: Select Shared Folder
hu: Válasszon egy megosztott mappát

en: Save
hu: Mentés

en: Shared Folders
hu: Megosztott mappák

en: Revert to snapshot
hu: Visszaállítás egy pillanatképre

en: Rename snapshot
hu: Pillanatkép átnevezése

en: Delete snapshot
hu: Pillanatkép törlése

en: Snapshots
hu: Pillanatképek

en: Creating new snapshot…
hu: Új pillanatkép létrehozása…

en: Search for a virtual machine…
hu: Virtuális gép keresése…

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Oops, something went wrong
hu: Hoppá, valami elromlott

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
hu: A Gépek nem tud hozzáférni a virtualizációs háttérprogramhoz.

en: Welcome Tutorial
hu: Üdvözöljük az oktató módban

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
hu: A Gépek egyszerűvé teszi a virtuális gépek telepítését és futtatását.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
hu: A gyors telepítéssel a Gépek állítja be az új virtuális gép telepítési beállításait. Csak indítsa el a telepítést, és mindent elintézünk Ön helyett.

en: Easy Downloads
hu: Egyszerű letöltések

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
hu: A Gépekkel nem kell előre letöltenie operációs rendszert, hogy virtuális gépet hozzon létre. Csak válasszon egy operációs rendszert, és a Gépek automatikusan letölti Önnek.

en: Drag and Drop
hu: Fogd és vidd

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
hu: A fájlok megosztása egyszerűen a virtuális gépre ejtéssel történhet. A Letöltések mappában fognak megjelenni.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
hu: Gép műveletek

note: Open in new Window
en: Open in New Window
hu: Megnyitás új ablakban

note: Send files
en: Send File…
hu: Fájl küldése…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
hu: Képernyőkép készítése

en: Force Shutdown
hu: Erőltetett leállítás

en: Clone
hu: Klónozás

note: Delete
en: Delete
hu: Törlés

en: Restart
hu: Újraindítás

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
hu: Beállítások

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
hu: Képernyőképek

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
hu: Képernyőkép ekkor: %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
hu: Egyszerű GNOME alkalmazás virtuális rendszerek eléréséhez

en: Display version number
hu: Verziószám kiírása

en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

en: Open in full screen
hu: Megnyitás teljes képernyős módban

en: Check virtualization capabilities
hu: Virtualizációs képességek tesztelése

en: Open box with UUID
hu: Gép megnyitása UUID-vel

en: Search term
hu: Keresett kifejezés

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
hu: Megjelenítendő URL, közvetítő vagy telepítőmédia

en: — A simple application to access virtual machines
hu: – Egyszerű alkalmazás virtuális gépek eléréséhez

en: Too many command line arguments specified.
hu: Túl sok parancssori argumentum lett megadva.

en: Box “%s” installed and ready to use
hu: A(z) „%s” gép telepítve és használatra kész

en: Launch
hu: Indítás

en: “%s“ is running in the background
hu: A(z) „%s” a háttérben fut

en: Box “%s” has been deleted
hu: A(z) „%s” gép törlésre került

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
hu[0]: %u gép törlésre került
hu[1]: %u gép törlésre került

en: Boxes is doing something
hu: A Gépek valamit csinál

en: Select files to transfer
hu: Fájlok kijelölése az átvitelhez

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Failed to prepare express installation: %s
hu: Nem sikerült előkészíteni a gyors telepítést: %s

note: Translators: We show 'Live' tag next or below the name of live OS media or box based on such media. http://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD
en: Live
hu: Élő

en: 32-bit x86 system
hu: 32 bites x86 rendszer

en: 64-bit x86 system
hu: 64 bites x86 rendszer

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
hu:  gyártó: %s

en: Select a device or OS media file
hu: Eszköz vagy operációs rendszer médiafájljának kiválasztása

en: Open
hu: Megnyitás

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
hu: Nyomja le a (bal) Ctrl+Alt billentyűket az eleresztéshez

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
hu: Nyomja le és engedje el a (bal) Ctrl+Alt billentyűket a billentyűzet eleresztéshez.

en: Exit fullscreen
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

en: Downloading media
hu: Média letöltése

en: “%s” download complete
hu: „%s” letöltése kész

en: Install
hu: Telepítés

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download: %s
hu: A letöltés sikertelen: %s

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
hu: Billentyűkombinációk küldése

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
hu: %s visszaállítása lemezről

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
hu: %s indítása

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
hu: A(z) „%s” újraindítása túl sokáig tart. Erőlteti a leállítást?

en: Shutdown
hu: Leállítás

en: Cloning “%s”…
hu: „%s” klónozása…

en: Installing…
hu: Telepítés…

en: Setting up clone…
hu: Klón beállítása…

en: Importing…
hu: Importálás…

en: Running
hu: Fut

en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Powered Off
hu: Kikapcsolva

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
hu: Kapcsolódás: %s

en: Connection to “%s” failed
hu: A kapcsolódás meghiúsult a következőhöz: „%s”

en: Machine is under construction
hu: A gép elkészítés alatt van

en: Saving…
hu: Mentés…

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
hu: A(z) „%s” nem állítható helyre a lemezről: %s

en: Failed to start “%s”
hu: Nem sikerült elindítani: „%s”

en: Troubleshooting Log
hu: Hibaelhárítási napló

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
hu: A(z) „%s” géphez való kapcsolódás nem sikerült: %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
hu: • A CPU képes a virtualizációra: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
hu: • A KVM modul be van töltve: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
hu: • Libvirt KVM vendég elérhető: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
hu: • Gépek közös tárolója elérhető: %s

en: • The SELinux context is default: %s
hu: • A SELinux kontextus alapértelmezett: %s

en: Report bugs to <%s>.
hu: A hibák itt jelenthetők: <%s>.

en: %s home page: <%s>.
hu: A(z) %s honlapja: <%s>

en: Media is not supported
hu: A média nem támogatott

en: Boxes wants to run VM in background
hu: A Gépek virtuális gépet szeretne futtatni a háttérben

en: No CD/DVD image
hu: Nincs CD/DVD-lemezkép

en: Select a device or ISO file
hu: Válasszon egy eszközt vagy ISO fájlt

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
hu: A GNOME Gépek flatpakos verziója nem támogatja az USB átirányítást.

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
hu: Kapcsolja be a gépet, hogy lássa az átirányítható USB-eszközöket.

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
hu: %s ajánlott.

en: Boxes is not authorized to run in background
hu: A Gépek alkalmazásnak nincs jogosultsága, hogy a háttérben fusson

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
hu: Szeretné megnyitni a beállításokat az alkalmazás jogosultságainak kezeléséhez?

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
hu: A gép konfigurációjának módosítása problémákat okozhat a gép operációs rendszerével. Szeretne egy pillanatképet készíteni, hogy vissza tudja állítani a változtatásokat?

en: Failed to save domain configuration: %s
hu: Nem sikerült elmenteni a tartomány konfigurációját: %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
hu: A lenti beállítások módosításai a gép újraindításakor fognak életbe lépni.

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
hu: Használja a lenti gombot az első megosztott mappa hozzáadásához. Ahhoz, hogy a fájlmegosztás működjön, a vendéggépen a <a href='%s'>spice-webdav</a> programnak telepítve kell lennie.

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
hu: Nem sikerült átnevezni a pillanatképet: %s

en: Reverting to %s…
hu: Visszaállítás erre: %s…

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
hu: Nem sikerült visszaállítani a pillanatképet: %s

en: Snapshot “%s” deleted.
hu: A(z) „%s” pillanatkép törölve.

en: Failed to create snapshot of %s
hu: Nem sikerült a(z) %s pillanatképének létrehozása

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
hu: Visszaállítás a gép egyik előző állapotára.

en: Use the button below to create your first snapshot.
hu: Használja a lenti gombot az első pillanatkép létrehozásához.

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
hu: %s használt.

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
hu: Nincs elég hely a számítógépén a legnagyobb lemezméret növeléséhez.

en: Storage disk
hu: Tárolólemez

en: Used %s
hu: %s használt

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
hu: „%s” USB-eszköz átirányítása meghiúsult ehhez: „%s”

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
hu: „%s” másolása a „Letöltésekbe”

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
hu: Hiba történt a telepítés előkészítése során. A gyors telepítés letiltva.

en: Downloading device drivers…
hu: Eszközmeghajtók letöltése…

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
hu: A SELinux kontextus helytelennek tűnik, próbálja meg javítani a következő futtatásával:
    %s

en: SELinux not installed?
hu: A SELinux nincs telepítve?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
hu: Nem kérhetők le a „gnome-boxes” közös tároló információi a libvirtből. Győződjön meg róla, hogy a „virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” működik.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
hu: A libvirt szerint a(z) %s a GNOME Gépek közös tárolója, de ez a könyvtár nem létezik

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
hu: A libvirt szerint a(z) %s a GNOME Gépek közös tárolója, de ez nem könyvtár

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
hu: A libvirt szerint a(z) %s a GNOME Gépek közös tárolója, de ez nem olvasható/írható a felhasználó számára

en: yes
hu: igen

en: no
hu: nem

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
hu: A gazda rendszer képességei hiányoznak

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
hu: Nem sikerült a gép importálása a(z) „%s” fájlból: %s
