gnome-boxes master - en to mr translation catalogue (201 entries)

en: A simple GNOME 3 application to access remote or virtual systems. Unlike some other virtual machine management software, Boxes is targeted towards typical desktop end-users. For this reason, Boxes will not provide many advanced options to tweak virtual machines. Instead Boxes will focus on getting things working out of the box with very little input from user.
mr: दूरस्त किंवा वर्च्युअल प्रणालींकरिता प्रवेशजोगी एक सोपे GNOME 3 ॲप्लिकेशन. इतर वर्च्युअल मशीन व्यवस्थापन सॉफ्टवेअर खेरीज, बॉक्सेस विशेष डेस्कटॉप वापरकर्त्यांकरिता निर्देशीत आहे. या कारणास्तव, वर्च्युअल मशीन्समध्ये बदलकरिता बॉक्सेस अनेक प्रगत पर्याय पुरवणार नाही. त्याऐवजी बॉक्सेस वापरकर्त्यापासून थोडे इंपुट प्राप्त करून विलक्षणरित्या कार्य संपन्न करण्यास भर देईल.

en: You want to install Boxes if you just want a very safe and easy way to try out new operating systems or new (potentially unstable) versions of your favorite operating system(s), or need to connect to a remote machine (for example, in your office).
mr: फक्त नवीन कार्यप्रणाली वापरण्याकरिता सुरक्षित आणि सोपे मार्ग पाहिजे असल्यास किंवा पसंतीच्या कार्य प्रणालीचे नवीन (संभाव्यत्या अस्थीर) आवृत्त्या वापरायचे, किंवा दूरस्त मशीनसह जोडणी करायची असल्यास (उदाहरणार्थ, ऑफिसमध्ये), तुम्हाला बॉक्सेस इंस्टॉल करायला आवडेल.

en: Boxes
mr: बॉक्सेस

en: Virtual machine viewer/manager
mr: वर्च्युअल मशीन दर्शक/व्यवस्थापक

en: View and use virtual machines
mr: वर्च्युअल मशीन्स्चे दृष्य व वापर

en: virtual machine;vm;
mr: वर्च्युअल मशीन;vm;

en: Collections
mr: कलेक्शन्स्

en: The list of boxes collections
mr: बॉकसेस् कलेक्शन्सची सूची

en: Screenshot interval
mr: स्क्रीनशॉट अवधी

en: The interval in seconds between screenshot updates
mr: स्क्रीनशॉट सुधारणा अंतर्गत सेकंदातील अवधी

en: Window size
mr: पटल आकार

en: Window size (width and height)
mr: पटल आकार (रूंदी व ऊंची)

en: Window position
mr: पटलाचे ठिकाण

en: Window position (x and y)
mr: पटलाचे ठिकाण (x व y)

en: Window maximized
mr: पटल मोठे करा

en: Window maximized state
mr: पटल मोठे केल्याचे स्तर

en: _Username
mr: वापरकर्तानाव (_U)

en: _Password
mr: पासवर्ड (_P)

en: Sign In
mr: प्रवेश करा

en: _New
mr: नवीन (_N)

en: Back
mr: मागे

en: Select Items
mr: घटक पसंत करा

en: Search
mr: शोधा

en: <b><span size="large">No boxes found</span></b>
mr: <b><span size="large">बॉक्सेस आढळले नाही</span></b>

en: Create one using the button on the top left.
mr: शीर्षतील डाव्या बटणाचा वापर करून निर्माण करा.

en: Net:
mr: नेट:

en: Force Shutdown
mr: पूर्णपणे बंद करा

en: P_ause
mr: थांबा (_a)

en: _Delete
mr: नष्ट करा (_D)

en: _Properties
mr: गुणधर्म (_P)

en: _Cancel
mr: रद्द करा (_C)

en: Select All
mr: सर्व नीवडा

en: Select Running
mr: सुरू असलेले नीवडा

en: Select None
mr: काहिच नीवडू नका

en: Revert to this state
mr: या स्तरकरिता जा

en: Rename
mr: पुन्हा नाव द्या

en: Delete
mr: नष्ट करा

en: Done
mr: पूर्ण झाले

en: Choose express install to automatically preconfigure the box with optimal settings.
mr: वैकल्पिक सेटिंग्ससह बॉक्स् स्वयंरित्या पूर्वसंरचीत करण्यासाठी एक्सप्रेस इंस्टॉल पसंत करा.

en: Express Install
mr: एक्सप्रेस प्रतिष्ठापन

en: Username
mr: वापरकर्तानाव

en: Password
mr: पासवर्ड

en: _Add Password
mr: पासवर्ड समाविष्ट करा (_A)

en: Product Key
mr: उत्पादन कि

en: Unknown media
mr: अपरिचीत मिडीया

en: Introduction
mr: परिचय

en: Source Selection
mr: स्रोत नीवड

en: Preparation
mr: तयारी

en: Setup
mr: सेटअप

en: Review
mr: पुनरावलोकन

en: Enter URL
mr: URL द्या

en: Select a file
mr: फाइल नीवडा

en: Create a Box
mr: बॉक्स निर्माण करा

en: C_reate
mr: निर्माण करा (_r)

en: C_ontinue
mr: सुरू ठेवा (_o)

en: _Back
mr: मागे (_B)

en: Creating a Box will allow you to use another operating system directly from your existing login.
    
    You may connect to an existing machine <b><i>over the network</i></b> or create a <b><i>virtual machine</i></b> that runs locally on your own.
mr: बॉक्स निर्माण केल्याने तुम्ही सध्याच्या प्रवेशपासून इतर ऑपरेटिंग सिस्टम प्रत्यक्षरित्या वापरू शकता.
    
    अस्तित्वातील मशीनसह तुम्ही <b><i>नेटवर्क वरील</i></b> जोडणी करू शकता किंवा स्थानीयरित्या स्वतः चालण्याजोगी <b><i>वर्च्युअल मशीन</i></b> निर्माण करा.

en: Insert operating system installation media or select a source below
mr: ऑपरेटिंग सिस्टम प्रतिष्ठापन मिडिया अंतर्भुत करा किंवा खालील स्रोत नीवडा

en: Any trademarks shown above are used merely for identification of software products you have already obtained and are the property of their respective owners.
mr: वरील दाखवलेल्या कोणतेहि व्यापारचिन्हांचा वापर सॉफ्टवेअर उत्पादनांची व परस्पर मालकांच्या ओळखकरीता होतो.

en: Preparing to create new box
mr: नवीन बॉक्स निर्माण करत आहे

en: Virtualization extensions are unavailable on your system. If your system is recent (post 2008), check your BIOS settings to enable them.
mr: तुमच्या प्रणालीवर वर्च्युअलाइजेशन अक्सटेंशन्स अनुपलब्ध आहेत. प्रणली नवीन असल्यास (2008 नंतरचे), सुरू करण्यासाठी तुमचे BIOS सेटिंग्ज तपासा.

en: A simple GNOME 3 application to access remote or virtual systems
mr: रिमोट किंवा वर्च्युअल प्रणालींकरीता प्रवेशसाठी सोपे GNOME 3 ॲप्लिकेशन

en: Help
mr: मदत

en: About
mr: विषयी

en: Quit
mr: बाहेर पडा

en: Display version number
mr: आवृत्ती क्रमांक दाखवा

en: Open in full screen
mr: पडदाभरमध्ये उघडा

en: Check virtualization capabilities
mr: वर्च्युअलाइजेशन क्षमता तपासा

en: Open box with UUID
mr: UUID सह बॉक्स् उघडा

en: Search term
mr: संज्ञा शोधा

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently libvirt and ovirt are supported.
en: URI to display, broker or installer media
mr: दाखवण्याजोगी URI, ब्रोकर किंवा इंस्टॉल मिडिया

en: - A simple application to access remote or virtual machines
mr: - दूरस्त किंवा वर्च्युअल मशीन्सकरीता प्रवेशसाठीचे सोपे ॲप्लिकेशन

en: Too many command line arguments specified.
mr: एकापेक्षाजास्त आदेशओळ बाबी आढळले.

en: _Undo
mr: पूर्ववत् करा (_U)

en: Box '%s' has been deleted
mr: बॉक्स '%s' नष्ट केले

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
mr[0]: %u बॉक्स नष्ट केले आहे
mr[1]: %u बॉक्सेस् नष्ट केले आहे

en: New and Recent
mr: नविन व नुकतेच

en: (press [left] Ctrl+Alt keys to ungrab)
mr: (ग्रॅब अशक्यकरिता [left] Ctrl+Alt किज दाबा)

en: Unsupported disk image format.
mr: असमर्थीत डिस्क प्रतिमा रूपण.

en: System
mr: प्रणाली

en: Name
mr: नाव

en: Virtualizer
mr: वर्च्युअलाइजर

en: Troubleshooting log
mr: ट्रबलशूटिंग लॉग

en: _Save
mr: साठवा (_S)

en: Copy to clipboard
mr: क्लिपबोर्डमध्ये प्रत बनवा

en: _Close
mr: बंद करा (_C)

en: Save log
mr: तपशील साठवा

en: Error saving: %s
mr: साठवतेवेळी त्रुटी: %s

en: Protocol
mr: प्रोटोकॉल

note: Only add smartcart support to guests if HAVE_SMARTCARD, as qemu built without smartcard support will not start vms with it.
en: Add support to guest
mr: अतिथीकरीता समर्थन समाविष्ट करा

en: USB device support
mr: USB साधन समर्थन

en: Smartcard support
mr: स्मार्टकार्ड समर्थन

note: Translators: empty is listed as the filename for a non-mounted CD
en: empty
mr: रिक्त

note: Translators: This is the text on the button to select an iso for the cd
en: Select
mr: पसंत करा

note: Translators: Remove is the label on the button to remove an iso from a cdrom drive
en: Remove
mr: काढून टाका

en: Select a device or ISO file
mr: साधन किंवा ISO फाइल नीवडा

en: _Open
mr: उघडा (_O)

note: Translators: First '%s' is filename of ISO or CD/DVD device that user selected and Second '%s' is name of the box.
en: Insertion of '%s' as a CD/DVD into '%s' failed
mr: '%s' चे CD/DVD म्हणून '%s' मध्ये समावेश अपयशी

note: Translators: '%s' here is name of the box.
en: Removal of CD/DVD from '%s' failed
mr: '%s' पासून CD/DVD ला काढून टाकणे

en: Memory
mr: मेमरि

en: Maximum Disk Size
mr: कमाल डिस्क आकार

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
mr: कमाल डिस्क आकार वाढवण्याकरिता डिस्क्सवर अतिरिक्त जागा आढळली नाही.

en: When you force shutdown, the box may lose data.
mr: पूर्णपणे बंद करतेवेळी, बॉक्समधील डाटा गमवणे शक्य आहे.

en: _Shutdown
mr: पूर्णपणे बंद करा (_S)

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
mr: डिस्क पासून %s पूर्वस्थितीत आणत आहे

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
mr: %s सुरू करत आहे

en: Restart of '%s' is taking too long. Force it to shutdown?
mr: '%s' ला पुनःसुरू करायला खूप जास्त वेळ लागत आहे. जबरनपणे शटडाउन करायचे?

en: Import '%s' from system broker
mr: '%s' ला प्रणाली ब्रोकरपासून आयात करा

note: Translators: %u here is the number of boxes available for import
en: Import %u box from system broker | Import %u boxes from system broker
mr[0]: प्रणली ब्रोकरपासून %u पेटी आयात करा
mr[1]: प्रणली ब्रोकरपासून %u पेटींना आयात करा

en: Will import '%s' from system broker
mr: प्रणाली ब्रोकरपासून '%s' आयात करेल

note: Translators: %u here is the number of boxes available for import
en: Will import %u box from system broker | Will import %u boxes from system broker
mr[0]: प्रणली ब्रोकरपासून %u पेटी आयात करेल
mr[1]: प्रणली ब्रोकरपासून %u पेटी आयात करेल

en: No boxes to import
mr: आयातकरिता बॉक्सेस नाही

en: Failed to find suitable disk to import for box '%s'
mr: बॉक्स '%s' करिता योग्य डिस्क शोधण्यास अपयशी

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
mr: %s सह जोडणी करत आहे

en: Connection to '%s' failed
mr: '%s' सह जोडणी अपयशी

en: Saving…
mr: साठवत आहे...

en: '%s' could not be restored from disk
    Try without saved state?
mr: '%s' ला डिस्कपासून पूर्वस्थितीत आणने अशक्य
    साठवलेल्या स्तर विना प्रयत्न करायचे?

en: Restart
mr: पुन्हा सुरू करा

en: Failed to start '%s'
mr: '%s' सुरू करण्यास अपयशी

note: Translators: %s => name of launched box
en: '%s' requires authentication
mr: '%s' ला ओळख पटवणे आवश्यक

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
mr: • CPU वर्च्युअलाइजेशन: %s करीता सक्षम आहे

en: • The KVM module is loaded: %s
mr: • KVM विभाग लोड केले आहे: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
mr: • Libvirt KVM अतिथी उपलब्ध आहे: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
mr: • बॉक्सेस स्टोरेज पूल उपलब्ध: %s

en: • The SELinux context is default: %s
mr: • SELinux काँटेक्स्ट पूर्वनिर्धारित आहे: %s

en: Report bugs to <%s>.
mr: <%s> करीता बग्स् कळवा.

en: %s home page: <%s>.
mr: %s मुख्य पृष्ठ: <%s>.

en: No such file %s
mr: फाइल %s आढळली नाही

en: Sign In to %s
mr: %s मध्ये प्रवेश करा

en: Not connected to %s
mr: %s सह जोडणी केली नाही

en: Connection to oVirt broker failed
mr: oVirt ब्रोकरसह जोडणी अपयशी

en: Login
mr: प्रवेश

en: Display
mr: डिस्पले

en: Devices
mr: साधने

en: Snapshots
mr: स्नॅपशॉट्स

en: Changes require restart of '%s'.
mr: बदलकरिता '%s' ला पुन्हा सुरू करणे आवश्यक.

en: _Restart
mr: पुनः सुरू करा (_R)

en: Pausing '%s' failed
mr: '%s'ला थांबवणे अपयशी

note: Translators: This is a button to open box(es) in new window(s)
en: _Open in new window | _Open in %d new windows
mr[0]: नवीन पटलात उघडा (_O)
mr[1]: %d नवीन पटलांमध्ये उघडा (_O)

note: This goes with the "Click on items to select them" string and is about selection of items (boxes) when the main collection view is in selection mode.
en: %d selected | %d selected
mr[0]: %d निवडले
mr[1]: %d निवडले

en: (Click on items to select them)
mr: (नीवडण्याकरीता घटकांवर क्लिक करा)

en: Reverting to %s…
mr: %s कडे जात आहे...

en: Failed to apply snapshot
mr: स्नॅपशॉट लागू करण्यास अपयशी

en: Snapshot "%s" deleted.
mr: स्नॅपशॉट "%s" नष्ट केले.

en: Creating new snapshot…
mr: नवीन स्नॅपशॉट निर्माण करत आहे…

en: Failed to create snapshot of %s
mr: %s चे स्नॅपशॉट निर्माण करण्यास अपयशी

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
mr: अपरिचीत

en: Automatic redirection of USB device '%s' for '%s' failed
mr: USB साधन '%s' चे '%s' करीता स्वयंचलित निर्देशन अपयशी

en: Redirection of USB device '%s' for '%s' failed
mr: USB साधन '%s' चे '%s' करीता पुनःनिर्देशन अपयशी

en: Share clipboard
mr: क्लिपबोर्डचा एकत्र वापर करा

en: Resize guest
mr: अतिथीला पुनःआकार द्या

en: Redirect new USB devices
mr: नवीन USB साधन पुनःनिर्देशीत करा

en: USB devices
mr: USB साधने

en: Invalid URI
mr: अवैध URI

en: The port must be specified once
mr: पोर्ट फक्त एकदाच निर्देशीत करा

en: Missing port in Spice URI
mr: स्पाइस URI मध्ये पोर्ट आढळले नाही

en: Downloading device drivers…
mr: डिव्हाइस ड्राइव्हर्स डाउनलोड करत आहे...

en: no password
mr: पासवर्ड आढळले नाही

en: Express installation of %s requires an internet connection.
mr: %s च्या एक्सप्रेस इंस्टॉलेशनकरिता इंटरनेट जोडणी आवश्यक.

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
mr: तुमचे SELinux कंटेक्स्ट् अयोग्य आढळले, निवारनकरीता:
    %s चालवा

en: SELinux not installed?
mr: SELinux प्रतिष्ठापीत केले नाही?

en: Could not get 'gnome-boxes' storage pool information from libvirt. Make sure 'virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes' is working.
mr: libvirt पासून 'gnome-boxes' स्टोरेज पूल माहिती प्राप्त करणे अशक्य. कृपया 'virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes' कार्यरत आहे याची खात्री करा.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes's storage pool but this directory does not exist
mr: libvirt %sला GNOME बॉक्सेसचे स्टोरेज पूल म्हणून परिचीत आहे परंतु हि डिरेक्ट्री अस्तित्वात नाही

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes's storage pool but is not a directory
mr: libvirt %sला GNOME बॉक्सेसचे स्टोरेज पूल म्हणून परिचीत आहे परंतु हि डिरेक्ट्री नाही

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes's storage pool but is not user-readable/writable
mr: libvirt %sला GNOME बॉक्सेसचे स्टोरेज पूल म्हणून परिचीत आहे परंतु हे वापरकर्ता-वाचनजोगी/लेखनजोगी नाही

en: yes
mr: होय

en: no
mr: नाही

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
mr: असमर्थ यजमान प्रणाली

en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
mr: प्रतिष्ठापन प्रक्रियावेळी त्रुटी आढळली. एक्सप्रेस प्रतिष्ठापन बंद केले.

en: Live box '%s' has been deleted automatically.
mr: लाइव्ह बॉक्स '%s' स्व नष्ट झाले.

en: Installing…
mr: इंस्टॉल करत आहे…

note: Translators: We show 'Live' tag next or below the name of live OS media or box based on such media. http://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD
en: Live
mr: लाइव्ह

note: This string is about automatic installation progress
en: %d%% Installed | %d%% Installed
mr[0]: %d%% प्रतिष्ठापीत केले
mr[1]: %d%% प्रतिष्ठापीत केले

en: Importing…
mr: आयात करत आहे…

en: Box import from file '%s' failed.
mr: फाइल '%s' पासून बॉक्स इम्पोर्ट अपयशी.

en: Read-only
mr: फक्त-वाचनीय

en: 32-bit x86 system
mr: 32-बिट x86 प्रणाली

en: 64-bit x86 system
mr: 64-बिट x86 प्रणाली

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
mr:  %s पासून

en: Box creation failed
mr: बॉक्स निर्माण अपयशी

en: Please enter desktop or collection URI
mr: कृपया डेस्कटॉप किंवा कलेक्शन URI द्या

en: Will add boxes for all systems available from this account.
mr: या खात्यामधील सर्व उपलब्ध प्रणालींकरीता बॉक्सेस् समाविष्ट करेल.

en: Will add a single box.
mr: एक बॉक्स समाविष्ट करेल.

note: ignore any parsing error
en: Desktop Access
mr: डेस्कटॉप प्रवेश

en: Empty location
mr: रिक्त ठिकाण

en: Unsupported protocol '%s'
mr: असमर्थीत प्रोटोकॉल '%s'

en: Unknown installer media
mr: अपरिचीत इंस्टॉलर मिडिया

en: Analyzing…
mr: विश्लेषण करत आहे...

en: Failed to analyze installer media. Corrupted or incomplete media?
mr: इंस्टॉलर मिडीया विश्लेषीत करण्यास अपयशी. करप्टेड किंवा अपूर्ण मिडीया?

note: We did this, so ignore!
en: Box setup failed
mr: बॉक्स सेटअप अपयशी

en: Boxes will create a new box with the following properties:
mr: खालील गुणधर्मसह बॉक्सेस नवीन बॉक्स निर्माण करेल:

en: Type
mr: प्रकार

en: Host
mr: यजमान

en: Port
mr: पोर्ट

en: TLS Port
mr: TLS पोर्ट

en: Will add boxes for all systems available from this account:
mr: या खात्यापासून सर्व उपलब्ध प्रणालींकरीता बॉक्सेस् समाविष्ट करेल:

en: Disk
mr: डिस्क

en: %s maximum
mr: %s कमाल

en: Downloading media…
mr: मिडीया डाउनलोड करत आहे...

en: Download failed.
mr: डाऊनलोड अपयशी.

en: C_ustomize…
mr: पसंतीचे करा (_u)...
