gnome-boxes master - en to ar translation catalogue (234 entries)

en: A simple GNOME 3 application to access remote or virtual systems. Unlike some other virtual machine management software, Boxes is targeted towards typical desktop end-users. For this reason, Boxes will not provide many advanced options to tweak virtual machines. Instead Boxes will focus on getting things working out of the box with very little input from user.
ar: تطبيق جنوم 3 بسيط للوصول إلى الأجهزة الافتراضية أو البعيدة. وعلى عكس مدراء الأجهزة الافتراضية الأخرى، يتوجه «صناديق» إلى المستخدمين العاديين. لهذا السّبب، لا يقدّم خيارات كثيرة للعبث بالأجهزة الافتراضية. وبدلًا عن ذلك يركّز على إدخال المستخدم للأجهزة الافتراضية أو البعيدة بتعاملات قليلة جدًا مع المستخدم.

en: You want to install Boxes if you just want a very safe and easy way to try out new operating systems or new (potentially unstable) versions of your favorite operating system(s), or need to connect to a remote machine (for example, in your office).
ar: عليك تثبيت «صناديق» في حال أردت طريقة آمنة جدًا و سهلة أيضًا لتجربة نظام تشغيل جديد (قيد الاستقرار) أو إصدارات أخرى من أنظمتك المُفضّلة، أو عند حاجتك للاتصال بجهاز بعيد (في مكتبك مثلًا).

en: Boxes
ar: «صناديق»

en: Virtual machine viewer/manager
ar: مدير و عارض للأجهزة الافتراضية

en: View and use virtual machines
ar: اعرض و استخدم أجهزة افتراضية

en: virtual machine;vm;
ar: جهاز افتراضي;vm;

en: Collections
ar: المجموعات

en: The list of boxes collections
ar: قائمة مجموعات الصّناديق

en: Screenshot interval
ar: مهلة الصّورة المصغّرة

en: The interval in seconds between screenshot updates
ar: المهلة بالثّواني لتحديث الصّورة المُصغّرة

en: Window size
ar: حجم النّافذة

en: Window size (width and height)
ar: حجم النّافذة (العرض والارتفاع)

en: Window position
ar: موضع النّافذة

en: Window position (x and y)
ar: موضع النّافذة (س و ص)

en: Window maximized
ar: النّافذة مُكبّرة

en: Window maximized state
ar: حالة النّافذة المُكبّرة

en: _Username
ar: ا_سم المُستخدم

en: _Password
ar: _كلمة السر

en: Sign In
ar: لِج

en: All
ar: الكل

en: Local
ar: محلي

en: Remote
ar: بعيد

en: _New
ar: _جديد

en: Back
ar: ارجع

en: Select Items
ar: اختر العناصر

en: List view
ar: منظور القائمة

en: Grid view
ar: منظور الشبكة

en: Search
ar: ابحث

en: State of the art virtualization
ar: أحدث تقنيات الأجهزة الافتراضية

en: Boxes can be virtual or remote machines.
ar: الصناديق قد تكون افتراضية أو أجهزة بعيدة.

en: Just hit the <b>New</b> button to create your first one.
ar: انقر على زر <b>جديد</b> لإنشاء أول صندوق.

en: Troubleshooting Log
ar: سجلّ مواجهة الأعطال

en: _Copy to Clipboard
ar: ا_نسخ إلى الحافظة

en: Select a device or ISO file
ar: اختر جهازًا أو ملف ISO

en: _Cancel
ar: أل_غِ

en: _Open
ar: ا_فتح

en: _Favorite
ar: ال_مفضلة

en: P_ause
ar: ألبِ_ث

en: _Delete
ar: اح_ذف

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Select Running
ar: اختر المُشغّلة

en: Select None
ar: ألغِ الاختيار

en: Revert to this state
ar: اعكس إلى هذه الحالة

en: Rename
ar: غيّر التّسمية

note: Delete
en: Delete
ar: احذف

en: Done
ar: تمّ

en: Choose express install to automatically preconfigure the box with optimal settings.
ar: اختر التّثبيت السّريع لتهيئة الصّندوق بالإعدادات المُناسبة تلقائيًا.

en: Express Install
ar: التّثبيت السّريع

en: Username
ar: اسم المُستخدم

en: Password
ar: كلمة السر

en: _Add Password
ar: أ_ضف كلمة سر

en: Product Key
ar: مفتاح المُنتج

en: Unknown media
ar: وسط مجهول

en: Insert operating system installation media or select a source below
ar: أدخل وسط تثبيت نظام التّشغيل أو اختر المصدر أدناه

en: _Enter URL
ar: أدخل ال_مسار

en: ▶
ar: ◀

en: _Select a file
ar: ا_ختر ملفًا

en: Any trademarks shown above are used merely for identification of software products you have already obtained and are the property of their respective owners.
ar: أي علامات تجارية ظاهرة أعلاه مُستخدَمة فقط لتعريف المنتجات البرمجيّة التي حصلت عليها بالفعل و هي مملوكة لمالكيها.

en: ◀
ar: ▶

en: Enter URL
ar: أدخل المسار

en: Enter an address for the box you want to add. Addresses can be of installation images, SPICE and VNC servers, or oVirt or Libvirt brokers.
ar: أدخل عنوانًا للصندوق الذي تريد إضافته. العنوان قد يكون لملف التثبيت، أو خادوم SPICE أو VNC، أو سماسرة oVirt أو Libvirt.

en: Examples: http://download.com/image.iso, spice://somehost:5051, ovirt://host/path
ar: مثلا:‏ http://download.com/image.iso،‏ spice://somehost:5051،‏ ovirt://host/path‏

en: Create a Box
ar: أنشئ صندوقًا

en: C_reate
ar: أن_شئ

en: C_ontinue
ar: اس_تمر

en: _Back
ar: ا_رجع

en: Customize Resources
ar: خصص الموارد

en: Preparing to create new box
ar: يحضّر لإنشاء صندوق جديد

en: Virtualization extensions are unavailable on your system.
    Check your BIOS settings to enable them.
ar: امتدادات الأجهزة الافتراضية غير مُتاحة لنظامك.
    تحقّق من إعدادات BIOS لتمكينها.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
ar: إجراءات الصندوق

note: Open in new Window
en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

note: Favorite
en: Remove from Favorites
ar: أزِل من المفضّلة

en: Add to Favorites
ar: أضِف إلى المفضّلة

en: Force Shutdown
ar: أجبِر الإطفاء

note: Pause
en: Pause
ar: ألبِث

note: Properties (in separate section)
en: Properties
ar: الخصائص

en: Pausing '%s' failed
ar: فشل إلباث '%s'

en: A simple GNOME 3 application to access remote or virtual systems
ar: تطبيق جنوم 3 بسيط للوصول إلى الأنظمة الافتراضية أو البعيدة

en: Help
ar: مساعدة

en: About
ar: عن

en: Quit
ar: أنهِ

en: Display version number
ar: اعرض رقم الإصدار

en: Open in full screen
ar: افتح بملء الشاشة

en: Check virtualization capabilities
ar: تحقّق من إمكانيات الأجهزة الافتراضية

en: Open box with UUID
ar: افتح صندوقًا بمعرّف UUID

en: Search term
ar: مصطلح البحث

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently libvirt and ovirt are supported.
en: URI to display, broker or installer media
ar: رابط URI لعرضه، أو لتوسيطه

en: - A simple application to access remote or virtual machines
ar: - تطبيق بسيط للوصول إلى الأجهزة الافتراضية أو البعيدة

en: Too many command line arguments specified.
ar: حُدِّدت الكثير من معاملات سطر الأوامر.

en: Box '%s' installed and ready to use
ar: الصندوق '%s' مثبّت و جاهز للاستخدام

en: Box '%s' has been deleted
ar: حُذِف الصندوق '%s'

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
ar[0]: لم تُحذف أيّة صناديق
ar[1]: حُذِف صندوق واحد
ar[2]: حُذِف صندوقان
ar[3]: حُذِفت %u صناديق
ar[4]: حُذِف %u صندوقًا
ar[5]: حُذِف %u صندوق

en: _Undo
ar: _تراجع

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
ar: اضغط مفتاحيّ Ctrl [الأيسر] مع Alt لإزالة الجذب

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
ar: اضغط ثم اترك مفتاحيّ Ctrl [الأيسر] مع Alt لإزالة الجذب

note: Translators: Showing size of widget as WIDTHxHEIGHT here.
en: %dx%d
ar: %Id×%Id

en: New and Recent
ar: الجديدة و الحديثة

en: Unsupported disk image format.
ar: نسق صورة قرص غير مدعوم.

en: System
ar: النظام

note: Translators: This is memory or disk size. E.g. "2 GB (1 GB used)".
en: %s <span color="grey">(%s used)</span>
ar: %s <span color="grey">(%s مستخدمة)</span>

note: Translators: This is memory or disk size. E.g. "1 GB (recommended)".
en: %s (recommended)
ar: %s (مُستحسَـن)

note: Translators: This is memory or disk size. E.g. "1 GB (maximum)".
en: %s (maximum)
ar: %s (الحد الأقصى)

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
ar: أرسل مجموعات المفاتيح

en: _Name
ar: الا_سم

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Broker
ar: السمسار

note: Translators: This is the protocal being used to connect to the display/desktop, e.g Spice, VNC, etc.
en: Display Protocol
ar: بروتوكول العرض

note: Translators: This is the URI to connect to the display/desktop. e.g spice://somehost:5051.
en: Display URI
ar: مسار العرض

note: Only add smartcart support to guests if HAVE_SMARTCARD, as qemu built without smartcard support will not start vms with it.
en: Add support to guest
ar: أضف دعم الضّيف

en: USB device support
ar: دعم أجهزة USB

en: Smartcard support
ar: دعم البطاقات الذكية

note: Translators: empty is listed as the filename for a non-mounted CD
en: empty
ar: فارغ

note: Don't let user eject installer media if it's an express installation or a live media
en: CD/DVD
ar: أسطوانة/دي‌ڤي‌دي

note: Translators: This is the text on the button to select an iso for the cd
en: _Select
ar: ا_ختر

note: Translators: Remove is the label on the button to remove an iso from a cdrom drive
en: _Remove
ar: أ_زل

note: Translators: First '%s' is filename of ISO or CD/DVD device that user selected and Second '%s' is name of the box.
en: Insertion of '%s' as a CD/DVD into '%s' failed
ar: فشل إدراج '%s' إلى '%s' كأسطوانة/دي‌ڤي‌دي

note: Translators: '%s' here is name of the box.
en: Removal of CD/DVD from '%s' failed
ar: فشلت إزالة أسطوانة/دي‌ڤي‌دي من '%s'

en: CPU
ar: المعالج

note: I/O 100 MiB/s
en: I/O
ar: الدَخْل/الخَرْج

note: Network 1 MiB/s
en: Network
ar: الشبكة

en: _Restart
ar: أ_عد التّشغيل

en: _Force Shutdown
ar: أجبِر الإ_طفاء

en: _Troubleshooting Log
ar: _سجلّ مواجهة الأعطال

en: _Memory:
ar: ال_ذّاكرة:

en: <span color="grey">Maximum Disk Size</span>		 %s <span color="grey">(%s used)</span>
ar: <span color="grey">أقصى حجم للقرص</span>		 %s <span color="grey">(%s مستخدمة)</span>

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
ar: لا مساحة كافية في جهازك لزيادة حجم القرص الأقصى.

en: Maximum _Disk Size:
ar: الحجم الأقصى لل_قرص:

en: _Run in background
ar: _شغّل في الخلفية

en: '%s' will not be paused automatically.
ar: لن يُلبث '%s' تلقائيًا.

en: '%s' will be paused automatically to save resources.
ar: سيُلبث '%s' تلقائيًا لحفظ الموارد.

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
ar: يستعيد %s من القرص

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
ar: يبدأ %s

en: Restart of '%s' is taking too long. Force it to shutdown?
ar: إعادة تشغيل '%s' تأخذ وقتًا طويلًا. أأُجبِر الإطفاء؟

en: _Shutdown
ar: أ_طفئ

en: Installing…
ar: يُثبّت…

note: Translators: We show 'Live' tag next or below the name of live OS media or box based on such media. http://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD
en: Live
ar: حي

en: Importing…
ar: يستورد…

en: host: %s
ar: المضيف: %s

en: _Import '%s' from system broker
ar: ا_ستورد '%s' من سمسار النّظام

note: Translators: %u here is the number of boxes available for import
en: _Import %u box from system broker | _Import %u boxes from system broker
ar[0]: لا ت_ستورد شيئًا من سمسار النّظام
ar[1]: ا_ستورد صندوقًا واحدًا من سمسار النّظام
ar[2]: ا_ستورد صندوقان من سمسار النّظام
ar[3]: ا_ستورد %u صناديق من سمسار النّظام
ar[4]: ا_ستورد %u صندوقًا من سمسار النّظام
ar[5]: ا_ستورد %u صندوق من سمسار النّظام

en: Will import '%s' from system broker
ar: سيُستورد '%s' من سمسار النّظام

note: Translators: %u here is the number of boxes available for import
en: Will import %u box from system broker | Will import %u boxes from system broker
ar[0]: لن يُستورد شيء من سمسار النّظام
ar[1]: سيُستورد صندوق واحد من سمسار النّظام
ar[2]: سيُستورد صندوقان من سمسار النّظام
ar[3]: ستُستورد %u صناديق من سمسار النّظام
ar[4]: سيُستورد %u صندوقًا من سمسار النّظام
ar[5]: سيُستورد %u صندوق من سمسار النّظام

en: No boxes to import
ar: لا صناديق لاستيرادها

en: Failed to find suitable disk to import for box '%s'
ar: فشل العثور على قرص ملائم لاستيراد الصندوق '%s'

en: Connected
ar: متّصل

en: Disconnected
ar: غير متّصل

en: Running
ar: يعمل

en: Paused
ar: مُلبث

en: Powered Off
ar: مطفأ

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
ar: يتّصل بِ‍ %s

en: Connection to '%s' failed
ar: فشل الاتّصال بِ‍ '%s'

en: Saving…
ar: يحفظ…

en: '%s' could not be restored from disk
    Try without saved state?
ar: تعذّر استرجاع '%s' من القرص
    أأحاول دون الحالة المحفوظة؟

en: Restart
ar: أعد التّشغيل

en: Failed to start '%s'
ar: تعذّر بدء '%s'

note: Translators: %s => name of launched box
en: '%s' requires authentication
ar: يتطلب '%s' الاستيثاق

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
ar: • توافقيّة المعالج مع الأجهزة الافتراضية: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
ar: • وحدة KVM محمّلة: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
ar: • ضيف Libvirt KVM مُتاح: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
ar: • مساحة التّخزين المُتاحة ل‍«‍صناديق»: %s

en: • The SELinux context is default: %s
ar: • سياق SELinux هو الافتراضي: %s

en: Report bugs to <%s>.
ar: أبلغ عن العلل إلى <%s>.

en: %s home page: <%s>.
ar: صفحة %s الرئيسية: <%s>.

en: No such file %s
ar: لا ملف %s كهذا

en: Sign In to %s
ar: لِج إلى %s

en: Not connected to %s
ar: غير مُتصل بِ‍ %s

en: Connection to oVirt broker failed
ar: تعذّر الاتصال مع سمسار oVirt

en: Protocol
ar: البروتوكول

en: URI
ar: معرّف URI

en: Changes require restart of '%s'.
ar: يتطلّب التغيير إعادة تشغيل '%s'.

en: General
ar: عام

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Snapshots
ar: نقاط الوقوف

en: _URI
ar: الم_سار

note: Translators: This is a button to open box(es) in new window(s)
en: _Open in new window | _Open in %d new windows
ar[0]: ا_فتح في نافذة جديدة
ar[1]: ا_فتح في نافذة جديدة
ar[2]: ا_فتح في نافذتان جديدتان
ar[3]: ا_فتح في %d نوافذ جديدة
ar[4]: ا_فتح في %d نافذة جديدة
ar[5]: ا_فتح في %d نافذة جديدة

note: This goes with the "Click on items to select them" string and is about selection of items (boxes) when the main collection view is in selection mode.
en: %d selected | %d selected
ar[0]: لا شيء محدد
ar[1]: واحد محدد
ar[2]: اثنان محددان
ar[3]: %d محددة
ar[4]: %d محدد
ar[5]: %d محدد

en: (Click on items to select them)
ar: (انقر العناصر لتحديدها)

en: Reverting to %s…
ar: يرجع إلى %s...

en: Failed to apply snapshot
ar: فشلت العودة لنقطة الوقوف

en: Snapshot "%s" deleted.
ar: حُذِفت نقطة الوقوف "%s".

en: No snapshots created yet. Create one using the button below.
ar: لم تُنشأ أي نقاط وقوف بعد. أنشئ واحدة بالنقر على الزر أدناه.

en: Creating new snapshot…
ar: يُنشئ نقطة وقوف جديدة…

en: Failed to create snapshot of %s
ar: فشل إنشاء نقطة وقوف لِ‍ %s

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
ar: مجهول

en: Redirection of USB device '%s' for '%s' failed
ar: فشل تحويل جهاز USB ‏'%s' لِ‍ '%s'

en: Share Clipboard
ar: شارك الحافظة

en: USB devices
ar: أجهزة USB

en: Invalid URI
ar: معرّف URI غير صالح

en: The port must be specified once
ar: المنفذ يُحدَّد مرة واحدة فقط

en: Missing port in Spice URI
ar: منفذ Spice URI مفقود

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
ar: حدث خطأ أثناء تجهيز عملية التّثبيت. عُطِّل التّثبيت السّريع.

en: Downloading device drivers…
ar: ينزّل مشغّلات الأجهزة…

en: no password
ar: لا كلمة سر

en: Express installation of %s requires an internet connection.
ar: تّثبيت %s السّريع يتطلب اتصالًا بالشّبكة.

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
ar: يبدو أن سياق SELinux الخاص بك غير صالح، بإمكانك محاولة إصلاحه بتشغيل:
    %s

en: SELinux not installed?
ar: ‏SELinux غير مُثبّت؟

en: Could not get 'gnome-boxes' storage pool information from libvirt. Make sure 'virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes' is working.
ar: تعذّر إحضار معلومات ساحة تخزين 'gnome-boxes' من المكتبة libvirt. تأكد من عمل 'virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes' .

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes's storage pool but this directory does not exist
ar: إنّ %s معروف لمكتبة libvirt على أنّه ساحة تخزين لِـ «صناديق جنوم»، لكنّ دليله غير موجود

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes's storage pool but is not a directory
ar: إن %s معروف لمكتبة libvirt على أنّه ساحة تخزين لِـ «صناديق جنوم»، لكنّه لا يحمل دليلًا

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes's storage pool but is not user-readable/writable
ar: إن %s معروف لمكتبة libvirt على أنّه ساحة تخزين لِـ «صناديق جنوم»، لكنّه ليس قابلًا للقراءة والكتابة بواسطة المُستخدم

en: yes
ar: نعم

en: no
ar: لا

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
ar: نظام المُضيف غير متوافق

en: Live box '%s' has been deleted automatically.
ar: حُذِف الصّندوق الحي '%s' تلقائيًا.

en: Box import from file '%s' failed.
ar: فشل استيراد الصّندوق من '%s'.

en: Read-only
ar: للقراءة فقط

en: 32-bit x86 system
ar: نظام 32 بت

en: 64-bit x86 system
ar: نظام 64 بت

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
ar:  من %s

en: Source Selection
ar: اختيار المصدر

en: Box Preparation
ar: تحضير الصندوق

en: Box Setup
ar: إعداد الصندوق

en: Review
ar: المراجعة

en: Box creation failed
ar: فشل إنشاء الصّندوق

en: Empty location
ar: المكان فارغ

en: Unsupported file
ar: الملف غير مدعوم

en: Invalid file
ar: الملف غير صحيح

en: Unsupported protocol '%s'
ar: البروتوكول '%s' غير مدعوم

en: Unknown installer media
ar: وسط التثبيت مجهول

en: Analyzing…
ar: يُحلّل…

en: Failed to analyze installer media. Corrupted or incomplete media?
ar: تعذّر تحليل وسط التثبيت. الوسط معطوب أو غير مُكتمل؟

note: We did this, so ignore!
en: Box setup failed
ar: فشل إعداد الصّندوق

en: Boxes will create a new box with the following properties:
ar: سينشئ صندوقًا جديدًا بالخصائص التّالية:

en: Type
ar: النّوع

en: Host
ar: المُضيف

en: Port
ar: المنفذ

en: TLS Port
ar: منفذ TLS

en: Will add boxes for all systems available from this account:
ar: ستُضاف الأقراص إلى كل الأنظمة المُتاحة لهذا الحساب:

en: Memory
ar: الذّاكرة

en: Disk
ar: القرص

note: Translators: This is disk size. E.g "1 GB maximum".
en: %s maximum
ar: %s كحد أقصى

en: Downloading media…
ar: ينزّل الوسط…

en: Download failed.
ar: فشل التّنزيل.

en: C_ustomize…
ar: _خصّص…
