gnome-boxes master - en to fi translation catalogue (238 entries)

en: Boxes
fi: Boksit

en: Virtualization made simple
fi: Helpoksi tehtyä virtualisointia

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
fi: Valitse käyttöjärjestelmä ja anna Boksien ladata ja asentaa se sinulle virtuaalikoneeseen.

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: Download freely available operating systems
fi: Lataa vapaasti saatavilla olevia käyttöjärjestelmiä

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
fi: Asenna automaattisesti CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux ja Ubuntu

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
fi: Luo virtuaalikoneita käyttöjärjestelmien levykuvista muutamalla napsautuksella

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
fi: Rajoita resursseja (muisti ja tallennustila), joita virtuaalikoneet voivat järjestelmältä käyttää

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
fi: Ota tilannevedoksia virtuaalikoneista palataksesi aiempiin tilanteisiin

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
fi: Uudelleenohjaa USB-laitteet fyysiseltä tietokoneelta virtuaalikoneille

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
fi: 3D-kiihdytys joillekin tuetuista käyttöjärjestelmistä

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
fi: Muuta virtuaalikoneiden näyttöjen koko automaattisesti ikkunan kokoon

en: Share clipboard between your system and virtual machines
fi: Jaa leikepöytä järjestelmän ja virtuaalikoneiden välillä

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
fi: Jaa tiedostoja virtuaalikoneille pudottamalla tiedostot tiedostohallinnasta Boksit-ikkunaan

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
fi: Aseta jaettuja kansioita järjestelmän ja virtuaalikoneiden välille

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Virtual machine viewer/manager
fi: Virtuaalikoneiden katselu-/hallintaohjelma

en: View and use virtual machines
fi: Näytä ja käytä virtuaalikoneita

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
fi: virtual machine;vm;virtuaalikone;virtualisointi;

en: Screenshot interval
fi: Kuvakaappausten väli

en: The interval in seconds between screenshot updates
fi: Kuvakaappausten päivitysväli sekunneissa

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height)
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus)

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y)
fi: Ikkunan sijainti (x ja y)

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettuna

en: Window maximized state
fi: Suurennetun ikkunan tila

en: First run
fi: Ensimmäinen käynnistys

en: Whether Boxes is running for the first time
fi: Käynnistetäänkö Boksit ensimmäistä kertaa

en: Shared folders
fi: Jaetut kansiot

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
fi: Variantti jono jaettujen kansioiden nimistä ja polkumäärityksistä

en: Recommended Downloads Source URL
fi: Suositellut lataukset -lähteen URL-osoite

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
fi: URL-osoite osoittaen recommended-downloads.xml-tiedostoon

en: Welcome to Boxes
fi: Tervetuloa, tämä on Boksit

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
fi: Napsauta <b>+</b> luodaksesi virtuaalikoneen.

en: New Virtual Machine
fi: Uusi virtuaalikone

en: Cancel
fi: Peru

en: Create
fi: Luo

en: Name
fi: Nimi

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Operating System not found
fi: Käyttöjärjestelmää ei löytynyt

en: Resources
fi: Resurssit

en: Memory
fi: Muisti

en: Storage limit
fi: Tallennustilan raja

en: Oops! Something went wrong!
fi: Hups, jokin meni vikaan!

en: Setting up drivers...
fi: Asetetaan ajureita…

en: Express Installation
fi: Pika-asennus

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
fi: Aseta kirjautumistiedot käyttöjärjestelmän automaattista asennusta varten.

en: Username
fi: Tunnus

en: Enter username...
fi: Syötä käyttäjätunnus...

en: Password
fi: Salasana

en: Enter password...
fi: Syötä salasana...

en: Product Key
fi: Tuoteavain

en: Firmware
fi: Laiteohjelmisto

en: Unknown media
fi: Tuntematon media

en: Select an Operating System
fi: Valitse käyttöjärjestelmä

en: Search for an operating system…
fi: Etsi käyttöjärjestelmää…

en: Search for an Operating System
fi: Etsi käyttöjärjestelmää

en: Download an Operating System
fi: Lataa käyttöjärjestelmä

en: New
fi: Uusi

en: Back
fi: Takaisin

en: Application Menu
fi: Sovellusvalikko

en: List view
fi: Luettelonäkymä

en: Grid view
fi: Ruudukkonäkymä

en: Search
fi: Etsi

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Create new virtual machine
fi: Luo uusi virtuaalikone

en: Install from File
fi: Asenna tiedostosta

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
fi: Valitse .iso- tai .qcow2-tiedosto asentaaksesi virtuaalikoneen.

en: Download OS
fi: Lataa käyttöjärjestelmä

en: Browse and search for operating systems to install.
fi: Selaa ja etsi käyttöjärjestelmiä asennettavaksi.

en: Ready to Receive File
fi: Valmiina vastaanottamaan tiedosto

en: You will find your file in the Downloads directory.
fi: Löydät tiedostosi Lataukset-kansiosta.

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Ready to install
fi: Valmiina asennukseen

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fi: Päänäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
fi: Avaa päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
fi: Luo uusi virtuaalikone

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
fi: Sulje ikkuna/lopeta Boksit

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
fi: Boksin luonti ja ominaisuudet

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
fi: Vaihda seuraavalle sivulle

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
fi: Vaihda edelliselle sivulle

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
fi: Boksin näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
fi: Kaappaa näppäimistö tai lopeta näppäimistön kaappaus

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
fi: Takaisin päänäkymään

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
fi: Koko näyttö päälle/pois

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Help
fi: Ohje

en: About Boxes
fi: Tietoja - Boksit

en: No CDROM/DVD image
fi: Ei CDROM-/DVD-levykuvaa

en: Select
fi: Valitse

en: Remove
fi: Poista

en: Devices & Shares
fi: Laitteet ja jaot

en: USB Devices
fi: USB-laitteet

en: CDROM/DVD Drive
fi: CDROM-/DVD-asema

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: CPUs
fi: Suorittimet

en: 3D acceleration
fi: 3D-kiihdytys

en: Allow running in background
fi: Salli suoritus taustalla

en: Configuration
fi: Kokoonpano

en: Troubleshooting Logs
fi: Ongelmanratkaisu lokeista

en: Diagnose problems with your box using the log file.
fi: Määritä bokseja koskevat ongelmat lokitiedoston avulla.

en: Edit Configuration
fi: Muokkaa kokoonpanoa

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
fi: Muokkaa Libvirt-toimialueen kokoonpanoa tämän boksin osalta.

en: Local Folder
fi: Paikallinen kansio

en: Select Shared Folder
fi: Valitse jaettu kansio

en: Save
fi: Tallenna

en: Shared Folders
fi: Jaetut kansiot

en: Revert to snapshot
fi: Palauta tilannevedokseen

en: Rename snapshot
fi: Nimeä tilannevedos uudelleen

en: Delete snapshot
fi: Poista tilannevedos

en: Snapshots
fi: Tilannevedokset

en: Creating new snapshot…
fi: Luodaan uutta tilannevedosta…

en: Search for a virtual machine…
fi: Etsi virtuaalikonetta…

en: Undo
fi: Kumoa

en: Oops, something went wrong
fi: Hups, jokin meni vikaan

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
fi: Boksit ei voi käyttää virtualisointitaustaosaa.

en: Welcome Tutorial
fi: Aloitusopas

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
fi: Boksit mahdollistaa virtuaalikoneiden asennuksen ja käyttämisen vaivatta.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
fi: Pika-asennuksella Boksit asettaa asennusvalinnat uudelle virtuaalikoneelle. Aloita asennus ja asetukset tehdään puolestasi.

en: Easy Downloads
fi: Helpot lataukset

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
fi: Boksit mahdollistaa virtuaalikoneen luomisen ilman erillistä käyttöjärjestelmän lataamista. Valitse käyttöjärjestelmä ja Boksit lataa sen puolestasi.

en: Drag and Drop
fi: Vedä ja pudota

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
fi: Tiedostojen jakaminen on helppoa; vedä ja pudota tiedostot virtuaalikoneeseen. Tiedostot ilmestyvät Lataukset-kansioon.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
fi: Boksin toiminnot

note: Open in new Window
en: Open in New Window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

note: Send files
en: Send File…
fi: Lähetä tiedosto…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Force Shutdown
fi: Pakota sammutus

en: Clone
fi: Kloonaa

note: Delete
en: Delete
fi: Poista

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
fi: Asetukset

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
fi: Kuvakaappaukset

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
fi: Kuvakaappaus - %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
fi: Sovellus virtuaalikoneiden käsittelyyn

en: Display version number
fi: Näytä versionumero

en: Show help
fi: Näytä ohje

en: Open in full screen
fi: Avaa koko näytön tilassa

en: Check virtualization capabilities
fi: Tarkista virtualisointikyvyt

en: Open box with UUID
fi: Avaa boksi UUID:llä

en: Search term
fi: Hakuehto

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
fi: URL-osoite näyttöön, broker-välittäjään tai asennusmediaan

en: — A simple application to access virtual machines
fi: — Käytä virtuaalikoneita vaivatta

en: Too many command line arguments specified.
fi: Liian monta komentoriviargumenttia määritetty.

en: Box “%s” installed and ready to use
fi: Boksi “%s” on asennettu ja käyttövalmis

en: Launch
fi: Käynnistä

en: “%s“ is running in the background
fi: “%s“ on käynnissä taustalla

en: Box “%s” has been deleted
fi: Boksi “%s” on poistettu

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
fi[0]: %u boksi on poistettu
fi[1]: %u boksia on poistettu

en: Boxes is doing something
fi: Boksit tekee jotakin

en: Select files to transfer
fi: Valitse siirrettävät tiedostot

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: Failed to prepare express installation: %s
fi: Pika-asennuksen valmistelu epäonnistui: %s

en: 32-bit x86 system
fi: 32-bittinen x86-järjestelmä

en: 64-bit x86 system
fi: 64-bittinen x86-järjestelmä

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
fi:  tekijä %s

en: Select a device or OS media file
fi: Valitse laite tai OS-mediatiedosto

en: Open
fi: Avaa

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
fi: Paina (vasen) Ctrl+Alt poistaaksesi sieppauksen

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
fi: Paina ja vapauta (vasen) Ctrl+Alt poistaaksesi näppäimistön sieppauksen.

en: Exit fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Downloading media
fi: Ladataan mediaa

en: “%s” download complete
fi: Lataus “%s” valmistui

en: Install
fi: Asenna

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download: %s
fi: Lataus epäonnistui: %s

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
fi: Lähetä näppäinyhdistelmiä

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
fi: Palautetaan %s levyltä

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
fi: Kohteen “%s” käynnistäminen uudelleen kestää liian kauan. Pakotetaanko sen sammutus?

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Cloning “%s”…
fi: Kloonataan “%s”…

en: Installing…
fi: Asennetaan…

en: Setting up clone…
fi: Asetetaan kloonia…

en: Importing…
fi: Tuodaan…

en: Running
fi: Käynnissä

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Powered Off
fi: Sammutettu

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
fi: Yhdistetään kohteeseen %s

en: Connection to “%s” failed
fi: Yhteys kohteeseen “%s” epäonnistui

en: Machine is under construction
fi: Konetta rakennetaan

en: Saving…
fi: Tallennetaan…

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
fi: Boksia “%s” ei voitu palauttaa levyltä: %s

en: Failed to start “%s”
fi: Kohteen “%s” käynnistäminen epäonnistui

en: Troubleshooting Log
fi: Ongelmanratkaisuloki

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
fi: Yhteys kohteeseen “%s” epäonnistui: %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
fi: • Suoritin kykenee virtualisointiin: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
fi: • KVM-moduuli on ladattu: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
fi: • Libvirt KVM -asiakas käytettävissä: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
fi: • Boksien tallennustilavaranto saatavilla: %s

en: • The SELinux context is default: %s
fi: • SELinux-yhteys on oletus: %s

en: Report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita vioista <%s>.

en: %s home page: <%s>.
fi: %s - verkkosivusto: <%s>.

en: Media is not supported
fi: Media ei ole tuettu

en: Boxes wants to run VM in background
fi: Boksit haluaa suorittaa virtuaalikoneen taustalla

en: No CD/DVD image
fi: Ei CD-/DVD-levykuvaa

en: Select a device or ISO file
fi: Valitse laite tai ISO-tiedosto

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
fi: Boksien Flatpak-versio ei tue USB-uudelleenohjausta.

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
fi: Käynnistä boksi nähdäksesi USB-laitteet, jotka on mahdollista uudelleenohjata.

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
fi: Suositellaan %s.

en: Boxes is not authorized to run in background
fi: Boksit ei ole valtuutettu suoritukseen taustalla

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
fi: Haluatko avata asetukset hallitaksesi sovellusten oikeuksia?

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
fi: Boksin kokoonpanon muokkaaminen voi aihettaa ongelmia boksissa olevalle käyttöjärjestelmälle. Haluatko luoda tilannevedoksen, jonka avulla voit palautua muutokista?

en: Failed to save domain configuration: %s
fi: Toimialueen kokoonpanon tallentaminen epäonnistui: %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
fi: Muutokset alla oleviin asetuksiin tulevat voimaan, kun käynnistät boksin uudelleen.

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
fi: Lisää ensimmäinen jaettu kansio alla olevaa painiketta käyttäen. Jotta tiedostojako toimii, vierasboksiin tulee olla asennettu <a href='%s'>spice-webdav</a>.

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
fi: Tilannevedoksen nimeäminen uudelleen epäonnistui: %s

en: Reverting to %s…
fi: Palautetaan tilaan %s…

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
fi: Palautus aiempaan tilannevedokseen epäonnistui: %s

en: Snapshot “%s” deleted.
fi: Tilannevedos “%s” poistettu.

en: Failed to create snapshot of %s
fi: Tilannevedoksen luominen kohteesta %s epäonnistui

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
fi: Palauta boksin aiempaan tilaan.

en: Use the button below to create your first snapshot.
fi: Napsauta alla olevaa painiketta luodaksesi ensimmäisen tilannevedoksen.

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
fi: Käytetty %s.

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
fi: Järjestelmän levytila ei riitä levyn enimmäistilan kasvattamiseen.

en: Storage disk
fi: Tallennustilan levy

en: Used %s
fi: Käytetty %s

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
fi: USB-laitteen “%s” uudelleenohjaus boksille “%s” epäonnistui

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
fi: Kopioidaan “%s” sijaintiin “Lataukset”

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
fi: Asennuksen valmistelun yhteydessä tapahtui virhe. Pika-asennus on poistettu käytöstä.

en: Downloading device drivers…
fi: Ladataan laiteajureita…

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
fi: SELinux-yhteytesi vaikuttaa olevan väärin, voit korjata sen suorittamalla komennon:
    %s

en: SELinux not installed?
fi: Onko SELinux asentamatta?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
fi: Ei saatu “gnome-boxes”-tallennustilavarannon tietoja libvirtiltä. Varmista että “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” toimii.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
fi: %s on libvirtin tiedossa Gnomen boksien tallennustilavarantona, mutta kyseistä hakemistoa ei ole olemassa

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
fi: %s on libvirtin tiedossa Gnomen boksien tallennustilavarantona, mutta se ei ole hakemisto

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
fi: %s on libvirtin tiedossa Gnomen boksien tallennustilavarantona, mutta se ei ole käyttäjän luettavissa tai kirjoitettavissa

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
fi: Kykenemätön isäntäjärjestelmä

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
fi: Boksin tuonti tiedostosta “%s” epäonnistui: %s
