gnome-boxes master - en to oc translation catalogue (272 entries)

en: Boxes
oc: Maquinas

en: Virtualization made simple
oc: La virtualizacion facilament

en: A simple GNOME 3 application to manage virtual systems. Unlike some other virtual machine management software, Boxes is targeted towards typical desktop end-users. For this reason, Boxes will not provide many advanced options to tweak virtual machines. Instead Boxes will focus on getting things working out of the box with very little input from user.
oc: Una aplicacion GNOME 3 de bon utilizar per accedir a de sistèmas virtuals. Contràriament a d'autres logicials de gestion de maquinas virtualas, Maquinas visa l'utilizaire d'ordenador mejan. Per aquesta rason, Maquinas provesís pas d'opcions avançadas per personalizar las maquinas virtualas. A la plaça, Maquinas cèrca a far foncionar las causas en redusissent las intervencions dels utilizaires.

en: You want to install Boxes if you just want a very safe and easy way to try out new operating systems or new (potentially unstable) versions of your favorite operating system(s).
oc: Maquinas vos interesserà se volètz juste un biais simple e securizat d'ensajar de novèls sistèmas operatius o de novèlas versions (potencialament instablas) de vòstre sistèma operatiu preferit.

en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

en: Virtual machine viewer/manager
oc: Afichador/gestionari de maquinas virtualas

en: View and use virtual machines
oc: Afichar e utilizar de maquinas virtualas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
oc: maquina virtuala;vm;

en: Screenshot interval
oc: Interval de captura d'ecran

en: The interval in seconds between screenshot updates
oc: L'interval en segondas entre doas mesas a jorn de capturas d'ecran

en: Window size
oc: Talha de la fenèstra

en: Window size (width and height)
oc: Talha de la fenèstra (largor e nautor)

en: Window position
oc: Posicion de la fenèstra

en: Window position (x and y)
oc: Posicion de la fenèstra (x e y)

en: Window maximized
oc: Fenèstra maximizada

en: Window maximized state
oc: Estat maximizat de la fenèstra

en: First run
oc: Primièra utilizacion

en: Whether Boxes is running for the first time
oc: Indica se s’agís de la primièra utilizacion de Maquinas

en: Override theme
oc: Subrecargar lo tèma

en: Whether Boxes will override the user's theme
oc: Indica se Maquinas remplaçarà lo tèma de l’utilizaire

en: Shared folders
oc: Dorsièrs partejats

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
oc: Tablèu variant de la correspondéncia entre los noms dels dorsièrs partejats e lor camin

en: Unknown media
oc: Mèdia desconegut

en: No operating systems found
oc: Cap de sistèma operatiu es pas estat trobat

en: Try a different search
oc: Ensajatz una recèrca diferenta

en: Search for an OS or enter a download link…
oc: Recercatz un sistèma operatiu o picatz un ligam de telecargament…

en: Boxes was unable to identify the operating system on the image file.
oc: Maquinas a pas pogut identificar lo sistèma operatiu del fichièr imatge.

en: It is not advised to try booting an unknown OS, but you may try your luck forcing a specific kind of OS from the list below:
oc: Es pas conselhat d’amodar un sistèma operatiu desconegut, mas podètz temptar lo sòrt en forçant un tipe especific d'OS de la lista çai-jos :

en: Template
oc: Modèl

en: Unknown OS
oc: OS desconegut

en: Search for an OS…
oc: Recèrca d’un OS…

en: Create a Virtual Machine
oc: Crear una maquina virtuala

en: A new virtual machine will be created and an operating system installed into it. Select an operating system source to begin.
oc: Se crearà una maquina virtuala e s’installarà un sistèma operatiu dedins. Començatz per causir un sistèma operatiu.

en: Detected Sources
oc: Fonts detectadas

en: Featured Downloads
oc: Telecargaments destacats

en: You will be notified when the download has completed.
oc: Seretz notificat quand lo telecargament serà acabat.

en: Select an OS Source
oc: Seleccionar un OS font

en: Operating System Download
oc: Telecargament de sistèma operatiu

en: Browse and search for operating systems to install.
oc: Percórrer e cercar de sistèmas operatius d'installar.

en: Operating System Image File
oc: Fichièr d'imatge de sistèma operatiu

en: Select a file to install a virtual machine.
oc: Seleccionar un fichièr per installar una maquina virtuala.

en: Preparing…
oc: Preparacion…

en: Preparing to create a new box
oc: Preparacion de la creacion d'una novèla maquina

en: Review and Create
oc: Repassar e crear

en: Boxes is ready to set up a new box with the following properties:
oc: Maquinas va configurar una novèla maquina amb las proprietats seguentas :

en: Virtualization extensions are unavailable on your system.
    Check your BIOS settings to enable them.
oc: Las extensions de virtualizacion son pas disponiblas sus vòstre ordenador.
    Verificatz vòstres reglatges del BIOS per las activar.

en: Resource Allocation
oc: Allocacion de ressorsas

en: Customize
oc: Personalizar

en: Express Installation
oc: Installacion rapida

en: Cancel
oc: Anullar

en: Next
oc: Seguent

en: New
oc: Novèla

en: Back
oc: Precedent

en: Application Menu
oc: Menú de l’aplicacion

en: Select Items
oc: Seleccionar d'elements

en: List view
oc: Vista en lista

en: Grid view
oc: Vista en grasilha

en: Search
oc: Recèrca

en: Downloads
oc: Telecargaments

en: Ready to Receive File
oc: Prèst a recebre lo fichièr

en: You will find your file in the Downloads directory.
oc: Trobaretz vòstre fichièr dins lo repertòri Telecargaments.

en: Actions
oc: Accions

en: Keyboard shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Fullscreen
oc: Ecran complet

en: Ready to install
oc: Prèst per installacion

en: Welcome to Boxes
oc: La benvenguda

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
oc: Quichatz slo boton <b>+</b> per crear vòstra primièra maquina virtuala.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
oc: Vista d'ensemble

[ctx: shortcut window]
en: Help
oc: Ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
oc: Dobrir lo menú principal

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
oc: Crear una maquina virtuala

[ctx: shortcut window]
en: Search
oc: Recercar

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
oc: Tampar la fenèstra/Quitar Boxes

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
oc: La creacion de la maquina a fracassat

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
oc: Bascula cap a la pagina seguenta

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
oc: Bascula cap a la pagina precedenta

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
oc: Afichar la maquina

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
oc: Picar/Liberar lo clavièr

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
oc: Retorn a la vista d'ensemble

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
oc: Ecran complet/Restablir dempuèi l'ecran complet

en: Boxes snapshots your virtual machine before applying changes allowing you to revert them.
oc: Maquinas pren d’instantanèus de la maquina virtuala abans d’aplicar de modificacions per vos permetre de las anullar.

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Help
oc: Ajuda

en: About Boxes
oc: A prepaus de Maquinas

en: Troubleshooting Log
oc: Jornal de depanatge

en: _Copy to Clipboard
oc: _Copiar dins lo quichapapièrs

en: _Apply
oc: _Aplicar

en: Select a device or ISO file
oc: Causissètz un periferic o un fichièr ISO

en: _Favorite
oc: _Favorits

en: P_ause
oc: Metre en p_ausa

en: _Delete
oc: _Escafar

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: Select All
oc: Seleccionar tot

en: Select Running
oc: Seleccionar las maquinas en foncionament

en: Select None
oc: Anullar la seleccion

en: Local Folder
oc: Dorsièr local

en: Name
oc: Nom

en: Select Shared Folder
oc: Seleccionar un dorsièr partejat

en: Save
oc: Enregistrar

en: Revert to this state
oc: Tornar a aqueste estat

en: Rename
oc: Renomenar

note: Delete
en: Delete
oc: Escafar

en: Done
oc: Acabat

en: Oops, something went wrong
oc: Ops, quicòm s’es mal passat

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
oc: Maquinas se pòt pas connectar al motor de virtualizacion.

en: Choose express install to automatically preconfigure the box with optimal settings.
oc: Causissètz l'installacion rapida per preconfigurar automaticament la maquina amb los reglatges optimals.

note: Translators: 'Express Install' means that the new box installation will be fully automated, the user won't be asked anything while it's performed.
en: Express Install
oc: Installacion rapida

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Password
oc: Senhal

en: _Add Password
oc: _Apondre un senhal

en: Product Key
oc: N° de licéncia del produit

en: Welcome Tutorial
oc: Tutorial d'acuèlh

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
oc: Maquinas fa venir simple l’installacion e l’execucion de maquinas virtualas.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
oc: Amb l’installacion rapida, Maquinas definirà las opcions d’installacion per la maquina virtuala. Començatz simplament l’installacion e la rèsta serà facha a vòstra plaça.

en: Easy Downloads
oc: Telecargaments facils

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
oc: Amb Maquinas, vos cal pas telecargar un sistèma operatiu per crear una maquina virtuala. A la plaça, causissètz simplament un sistèma operatiu que volètz configurar, e Maquinas lo vos telecargarà.

en: Drag and Drop
oc: Lisar-depausar

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
oc: Lo partiment de fichièrs es tan simple coma de los lisar depausar dins la maquina virtuala. Apreissaràn dins lo dossièr Telecargament.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
oc: Accions de la maquina

note: Open in new Window
en: Open in New Window
oc: Dobrir dins una novèla fenèstra

note: Send files
en: Send File…
oc: Mandar un fichièr…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
oc: Prene una captura d’ecran

note: Favorite
en: Remove from Favorites
oc: Suprimir dels favorits

en: Add to Favorites
oc: Apondre als favorits

en: Force Shutdown
oc: Forçar l'arrèst

en: Clone
oc: Clonar

en: Restart
oc: Reaviar

note: Properties (in separate section)
en: Properties
oc: Proprietats

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
oc: Captura d’ecran dempuèi %s

en: A simple GNOME 3 application to access virtual systems
oc: Una aplicacion GNOME 3 per accedir a de maquinas virtualas

en: Display version number
oc: Afichar lo numèro de version

en: Show help
oc: Afichar l'ajuda

en: Open in full screen
oc: Dobrir en mòde ecran complet

en: Check virtualization capabilities
oc: Verificar las capacitats de virtualizacion

en: Open box with UUID
oc: Dobrir una maquina amb l'UUID

en: Search term
oc: Tèrme de recèrca

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
oc: URL d'afichar, provesidor o mèdia d’installacion

en: — A simple application to access virtual machines
oc: — Una aplicacion simpla per accedir a de maquinas virtualas

en: Too many command line arguments specified.
oc: Tròp d'arguments especificats dins la comanda.

en: Box “%s” installed and ready to use
oc: Maquina « %s » installada e prèsta a l’emplec

en: Launch
oc: Aviar

en: “%s“ is running in the background
oc: « %s » s’executa en rèireplan

en: Box “%s” has been deleted
oc: La maquina « %s » es estada suprimida

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
oc[0]: %u bóstia es estada suprimida
oc[1]: %u bóstias son estadas suprimidas

en: _Undo
oc: An_ullar

en: Boxes is doing something
oc: Maquinas es a trabalhar

en: Select files to transfer
oc: Seleccionatz los fichièrs de transferir

en: _Open
oc: _Dobrir

en: Open
oc: Dobrir

en: Previous
oc: Precedent

en: 32-bit x86 system
oc: Sistèma x86 32 bits

en: 64-bit x86 system
oc: Sistèma x86 64 bits

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
oc:  de %s

en: Memory
oc: Memòria

en: Disk
oc: Disc

note: Translators: This is disk size. E.g "1 GB maximum".
en: %s maximum
oc: Maximum %s

en: Failed to analyze installer media. Corrupted or incomplete media?
oc: Imposssible d'analisar lo mèdia d'installacion. Mèdia parcial o corromput ?

en: Create
oc: Crear

en: Configuration modified
oc: Configuracion modificada

en: Boxes failed to snapshot your virtual machine before applying your changes.
oc: Maquina a pas pogut capturar la maquina virtuala abans l’aplicacion de vòstras modificacions.

en: Boxes failed to apply VM configuration changes: %s
oc: Maquinas a pas pogut aplicar las modificacions de la configuracion de la VM : %s

note: TODO: unify the reboot requests for non-properties
en: Changes require restart of “%s”.
oc: Las modificacions necessitan la reaviada de « %s ».

en: _Restart
oc: _Reaviar

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
oc: Quichatz sus las tòcas Ctrl + Alt (d'esquèrra) per liberar lo clavièr

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
oc: Quichatz e daissatz anar las tòcas Ctrl + Alt (d'esquèrra) per liberar lo clavièr.

en: Exit fullscreen
oc: Quitar lo mòde ecran complet

en: Downloading media
oc: Telecargament del mèdia

en: “%s” download complete
oc: telecargament de « %s » acabat

en: Install
oc: Installar

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download
oc: Fracàs del telecargament

en: New and Recent
oc: Novèl e recent

en: Unsupported disk image format.
oc: Format d'imatge disc pas pres en carga.

en: System
oc: Sistèma

note: Translators: This is memory or disk size. E.g. "1 GB used".
en: %s used
oc: %s utilizats

note: Translators: This is memory or disk size. E.g. "1 GB (recommended)".
en: %s (recommended)
oc: %s (recomandat)

en: Ctrl + Alt + Backspace
oc: Ctrl + Alt + Retorn Arrièr

en: Ctrl + Alt + Del
oc: Ctrl + Alt + Supr

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
oc: Mandar las combinasons de tòcas

en: _Name
oc: _Nom

en: IP Address
oc: Adreça SIP

en: Broker
oc: Provesidor

note: Translators: This is the protocal being used to connect to the display/desktop, e.g Spice, VNC, etc.
en: Display Protocol
oc: Afichar lo protocòl

note: Translators: This is the URL to connect to the display/desktop. e.g spice://somehost:5051.
en: Display URL
oc: URL d’afichatge

note: Translators: empty is listed as the filename for a non-mounted CD
en: empty
oc: void

note: Translators: This is the text on the button to select an iso for the cd
en: _Select
oc: _Seleccionar

note: Translators: Remove is the label on the button to remove an iso from a cdrom drive
en: _Remove
oc: _Levar

note: Translators: First “%s” is filename of ISO or CD/DVD device that user selected and Second “%s” is name of the box.
en: Insertion of “%s” as a CD/DVD into “%s” failed
oc: L’insercion de « %s » coma CD/DVD dins « %s » a fracassat

note: Translators: “%s” here is name of the box.
en: Removal of CD/DVD from “%s” failed
oc: Lo retrait del CD/DVD de « %s » a fracassat

note: I/O 100 MiB/s
en: I/O
oc: E/S

note: Network 1 MiB/s
en: Network
oc: Ret

en: _Force Shutdown
oc: _Forçar l'arrèst

en: _Troubleshooting Log
oc: _Jornal de depanatge

en: Edit XML
oc: Modificar l'XML

en: _Memory:
oc: _Memòria :

en: Maximum Disk Space
oc: Talha maximala del disc

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
oc: I a pas pro d'espaci de disponible sus vòstra maquina per aumentar la talha maximala del disc.

en: Maximum _Disk Size:
oc: Talha maximum del _disc :

note: qemu-img doesn't support resizing disk image with snapshots: https://bugs.launchpad.net/qemu/+bug/1563931
en: Storage resize requires deleting associated snapshot. | Storage resize requires deleting %llu associated snapshots.
oc[0]: Lo redimensionament de l’espaci d'emmagazinatge necessita la supression de l’instantanèu associat.
oc[1]: Lo redimensionament de l’espaci d'emmagazinatge necessita la supression dels %llu instantanèus associats.

en: CPUs:
oc: CPU :

en: _Run in background
oc: E_xecucion en rèireplan

en: “%s” will not be paused automatically.
oc: « %s » serà pas mesa en pausa automaticament.

en: “%s” will be paused automatically to save resources.
oc: « %s » serà mesa en pausa automaticament per estalviar de ressorsas.

en: Boxes is not authorized to run in the background
oc: Machines es pas autorizat a s'executar en rèireplan

en: Manage permissions
oc: Gerir las permissions

en: 3D Acceleration
oc: Acceleracion 3D

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
oc: Restabliment de %s dempuèi lo disc en cors

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
oc: Aviada de %s

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
oc: La reaviada de « %s » pren tròp longtemps. Lo volètz arrestar de fòrça ?

en: _Shutdown
oc: _Arrèst

en: Cloning “%s”…
oc: Clonatge de « %s »…

en: Installing…
oc: Installacion en cors…

en: Setting up clone…
oc: Mesa en plaça del clòn…

en: Importing…
oc: Importacion en cors…

en: host: %s
oc: òste : %s

en: Connected
oc: Connectat

en: Disconnected
oc: Desconnectat

en: Running
oc: En cors

en: Paused
oc: En pausa

en: Powered Off
oc: Atudada

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
oc: Connexion a %s en cors

en: Connection to “%s” failed
oc: La connexion a « %s » a fracassat

en: Machine is under construction
oc: La maquina es en cors de construccion

en: Saving…
oc: Suspension en cors…

en: “%s” could not be restored from disk
    Try without saved state?
oc: Impossible de restablir « %s » dempuèi lo disc
    Tornatz ensajar sens l’estat salvat ?

en: Failed to start “%s”
oc: Impossible d'aviar « %s »

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
oc: • Lo processor es capable de virtualizacion : %s

en: • The KVM module is loaded: %s
oc: • Lo modul KVM es cargat : %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
oc: • Lo convidat KVM de Libvirt es disponible : %s

en: • Boxes storage pool available: %s
oc: • La resèrva d'emmagazinatge per Maquinas es disponibla : %s

en: • The SELinux context is default: %s
oc: • SElinux es en mòde per defaut : %s

en: Report bugs to <%s>.
oc: Raportar los bugs a <%s>.

en: %s home page: <%s>.
oc: Pagina d'acuèlh %s : <%s>.

en: No such file %s
oc: Cap de fichièr pas nomenat « %s »

en: Boxes wants to run VM in background
oc: Maquinas vòl executar una VM en rèireplan

en: Devices & Shares
oc: Periferics e partiments

en: Snapshots
oc: Instantanèus

en: Protocol
oc: Protocòl

en: Pausing “%s” failed
oc: La suspension de « %s » a fracassat

[ctx: 0 items selected]
note: Translators: This is a button to open box(es) in new window(s)
en: _Open in new window
oc: D_obrir dins una novèla fenèstra

en: _Open in new window | _Open in %u new windows
oc[0]: D_obrir dins una novèla fenèstra
oc[1]: D_obrir dins %u novèlas fenèstras

note: This goes with the "Click on items to select them" string and is about selection of items (boxes) when the main collection view is in selection mode.
en: %u selected | %u selected
oc[0]: %u seleccionat
oc[1]: %u seleccionats

en: (Click on items to select them)
oc: (Clicar suls elements per los seleccionar)

en: Reverting to %s…
oc: Retorn a « %s »…

en: Failed to apply snapshot
oc: Impossible de tornar a l'instantanèu

en: Snapshot “%s” deleted.
oc: Instantanèu « %s » escafat.

en: No snapshots created yet. Create one using the button below.
oc: Cap d'instantanèu es encara estat creat. Creatz-ne un en utilizant lo boton çaijós.

en: Creating new snapshot…
oc: Creacion d'un novèl instantanèu…

en: Failed to create snapshot of %s
oc: Impossible de crear un instantanèu per « %s »

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
oc: Desconeguda

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
oc: La redireccion del periferic USB « %s » cap a « %s » a fracassat

note: Translators: %s => a link to the website where users can download the guest tools.
en: SPICE guest tools are not running. These tools improve user experience and enable host and box interactions, such as copy and paste. Please visit %s to download and install these tools from within the box.
oc: Las aisinas convidat SPICE son pas en execucion. Aquelas aisinas melhòran l’experiéncia de l’utilizaire e activan las interaccions entre l’òste e la maquina, talas coma lo copiar-pegar. Visitatz %s per telecargar e installar aquelas aisinas a l’interior de la maquina.

en: USB devices
oc: Periferics USB

en: Folder Shares
oc: Partiments de dorsièrs

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
oc: Còpia de « %s » cap a « Telecargaments »

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
oc: Una error s'es produita pendent la preparacion de l'installacion. L'installacion rapida es desactivada.

en: Downloading device drivers…
oc: Telecargament dels pilòts en cors…

en: no password
oc: pas cap de senhal

en: Express installation of %s requires an internet connection.
oc: L'installacion exprèssa de %s necessita una connexion a Internet.

en: GNOME Boxes credentials for “%s”
oc: Informacions d’autentificacion de Maquinas per « %s »

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
oc: Vòstre contèxte SELinux sembla incorrècte. Podètz ensajar de lo corregir en executant :
    %s

en: SELinux not installed?
oc: SELinux es pas installat ?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
oc: Impossible d’obténer d'informacions sus la resèrva d'emmagazinatge « gnome-boxes ». Asseguratz-vos que « virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes » fonciona corrèctament.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
oc: libvirt indica que « %s » es la resèrva d'emmagazinatge per GNOME Machines, mas aqueste repertòri existís pas

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
oc: libvirt indica que « %s » es la resèrva d'emmagazinatge per GNOME Machines, mas aqueste camin es pas un repertòri

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
oc: libvirt indica que « %s » es la resèrva d'emmagazinatge per GNOME Machines, mas l’utilizaire corrent i pòt pas legir/escriure

en: yes
oc: òc

en: no
oc: non

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
oc: Lo sistèma òste a pas las capacitats requesidas

note: Translators: This is the name of the snapshot taken right after installing a VM.
en: Just installed
oc: Installat fa pas res

en: Box import from file “%s” failed.
oc: L’importacion de la maquina dempuèi lo fichièr « %s » a fracassat.

en: Read-only
oc: Lectura sola
