gnome-boxes gnome-3-32 - en to ro translation catalogue (237 entries)

en: Boxes
ro: Cutii

en: Virtualization made simple
ro: Virtualizare simplificată

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
ro: Selectați un sistem de operare și lăsați Cutii să îl descarce și instaleze într-o mașină virtuală.

en: Features:
ro: Caracteristici:

en: Download freely available operating systems
ro: Descarcă sistemele de operare disponibile gratuit

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
ro: Instalează automat CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, și Ubuntu

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
ro: Creează mașini virtuale din imagini de sisteme de operare cu câteva clic-uri

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
ro: Limitează resursele (memorie și stocare) pe care le consumă mașinile virtuale de la sistem

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
ro: Faceți instantanee a mașinilor virtuale pentru a le restaura la stări precedente

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
ro: Redirecționează dispozitivele USB de la mașina fizică în mașinile virtuale

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
ro: Accelerare 3D pentru unele dintre sistemele de operare suportate

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
ro: Redimensionează automat afișajele mașinilor virtuale la dimensiunea ferestrei

en: Share clipboard between your system and virtual machines
ro: Partajează clipboard-ul între sistem și mașinile virtuale

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
ro: Partajează fișiere la mașini virtuale prin plasarea acestora din administratorul de fișiere în fereastra Cutii

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
ro: Configurați dosare partajate între sistem și mașinile virtuale

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Virtual machine viewer/manager
ro: Vizualizator/administrator de mașini virtuale

en: View and use virtual machines
ro: Vizualizează și utilizează mașini virtuale

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
ro: virtual machine;vm;mașină virtuală;

en: Screenshot interval
ro: Interval capturi de ecran

en: The interval in seconds between screenshot updates
ro: Intervalul în secunde între actualizările capturilor de ecran

en: Window size
ro: Dimensiune fereastră

en: Window size (width and height)
ro: Dimensiune fereastră (lățime și înălțime).

en: Window position
ro: Poziția ferestrei

en: Window position (x and y)
ro: Poziția ferestrei (x și y)

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Window maximized state
ro: Starea ferestrei maximizate

en: First run
ro: Prima rulare

en: Whether Boxes is running for the first time
ro: Dacă Cutii rulează sau nu pentru prima dată

en: Shared folders
ro: Dosare partajate

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
ro: Vector variantă al numelor de dosare partajate și al mapării de cale

en: Recommended Downloads Source URL
ro: URL sursă recomandat pentru descărcări

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
ro: Un URL care arată către un fișier recommended-downloads.xml

en: Welcome to Boxes
ro: Bine ați venit la Cutii

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
ro: Utilizați butonul <b>+</b> pentru a vă crea prima mașină virtuală.

en: New Virtual Machine
ro: Mașină virtuală nouă

en: Cancel
ro: Anulează

en: Create
ro: Creează

en: Name
ro: Nume

en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: Operating System not found
ro: Sistemul de operare nu a fost găsit

en: Resources
ro: Resurse

en: Memory
ro: Memorie

en: Storage limit
ro: Limită de stocare

en: Oops! Something went wrong!
ro: Hopa! Ceva nu a mers bine!

en: Setting up drivers...
ro: Se configurează driverele...

en: Express Installation
ro: Instalare în mod expres

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
ro: Stabilește certificările pentru o instalare automată a sistemului de operare.

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Enter username...
ro: Introduce numele de utilizator...

en: Password
ro: Parolă

en: Enter password...
ro: Introduce parola...

en: Product Key
ro: Cheia produsului

en: Unknown media
ro: Mediu necunoscut

en: Select an Operating System
ro: Selectați un sistem de operare

en: Search for an operating system…
ro: Se caută un sistem de operare…

en: Search for an Operating System
ro: Caută un sistem de operare

en: Download an Operating System
ro: Descarcă un sistem de operare

en: New
ro: Nou

en: Back
ro: Înapoi

en: Application Menu
ro: Meniu de aplicație

en: List view
ro: Vizualizare listă

en: Grid view
ro: Vizualizare grilă

en: Search
ro: Căutare

en: Downloads
ro: Descărcări

en: Create new virtual machine
ro: Creează o mașină virtuală nouă

en: Install from File
ro: Instalează din fișier

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
ro: Selectați un fișier .iso sau .qcow2 pentru a instala o mașină virtuală.

en: Download OS
ro: Descarcă SO

en: Browse and search for operating systems to install.
ro: Navigați și căutați după sisteme de operare de instalat.

en: Ready to Receive File
ro: Pregătit pentru primirea fișierului

en: You will find your file in the Downloads directory.
ro: Veți găsi fișierul în directorul Descărcări.

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Ready to install
ro: Gata de instalare

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ro: Prezentare generală

[ctx: shortcut window]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
ro: Deschide meniul principal

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
ro: Creează o mașină virtuală nouă

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
ro: Închide fereastra/Ieșire Cutii

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
ro: Crearea cutiei și proprietăți

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
ro: Comută la pagina următoare

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
ro: Comută la pagina anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
ro: Afișarea cutiei

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
ro: Capturează/Eliberează tastatura

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
ro: Înapoi la prezentarea generală

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
ro: Ecran complet/restaurează de la ecran complet

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Help
ro: Ajutor

en: About Boxes
ro: Despre Cutii

en: No CDROM/DVD image
ro: Nu există imagine CDROM/DVD

en: Select
ro: Selectează

en: Remove
ro: Elimină

en: Devices & Shares
ro: Dispozitive și partajări

en: USB Devices
ro: Dispozitive USB

en: CDROM/DVD Drive
ro: Unitate CDROM/DVD

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: CPUs
ro: CPU-uri

en: 3D acceleration
ro: Accelerare 3D

en: Allow running in background
ro: Permite rularea pe fundal

en: Configuration
ro: Configurare

en: Troubleshooting Logs
ro: Istoric de depanare

en: Diagnose problems with your box using the log file.
ro: Diagnosticați problemele cu cutia utilizând fișierul istoric.

en: Edit Configuration
ro: Editează configurarea

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
ro: Editează configurația de domeniu Libvirt pentru această cutie.

en: Local Folder
ro: Dosar local

en: Select Shared Folder
ro: Selectați dosarul partajat

en: Save
ro: Salvează

en: Shared Folders
ro: Dosare partajate

en: Revert to snapshot
ro: Revenire la instantaneu

en: Rename snapshot
ro: Redenumește instantaneul

en: Delete snapshot
ro: Șterge instantaneul

en: Snapshots
ro: Instantanee

en: Creating new snapshot…
ro: Se creează un instantaneu nou…

en: Search for a virtual machine…
ro: Caută o mașină virtuală…

en: Undo
ro: Refă

en: Oops, something went wrong
ro: Ceva nu a mers bine

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
ro: Cutii nu poate accesa backend-ul de virtualizare.

en: Welcome Tutorial
ro: Ghid de începere

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
ro: Cutii face mai ușor să instalați și să rulați mașini virtuale.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
ro: Cu instalarea expres, Cutii va instala opțiuni pentru o nouă mașină virtuală. Porniți instalarea și totul va fi pregătit pentru dumneavoastră.

en: Easy Downloads
ro: Descărcări ușoare

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
ro: Cu Cutii, nu trebuie să descărcați un sistem de operare pentru a crea o mașină virtuală. În loc, doar alegeți sistemul de operare pe care doriți să-l instalați și Cutii îl va descărca automat.

en: Drag and Drop
ro: Tragere și plasare

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
ro: Partajarea fișierelor este la fel de simplă precum tragerea și plasarea lor pe mașina virtuală. Ele vor apărea în dosarul Descărcări.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
ro: Acțiuni cutie

note: Open in new Window
en: Open in New Window
ro: Deschide într-o fereastră nouă

note: Send files
en: Send File…
ro: Trimite un fișier…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
ro: Fă instantaneu

en: Force Shutdown
ro: Forțează oprirea

en: Clone
ro: Clonează

note: Delete
en: Delete
ro: Șterge

en: Restart
ro: Repornire

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
ro: Preferințe

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
ro: Instantaneu de la %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
ro: O aplicație GNOME simplă pentru a accesa sisteme virtuale

en: Display version number
ro: Afișează numărul versiunii

en: Show help
ro: Arată ajutorul

en: Open in full screen
ro: Deschide pe tot ecranul

en: Check virtualization capabilities
ro: Verifică competențele de virtualizare

en: Open box with UUID
ro: Deschide cutia cu UUID

en: Search term
ro: Caută termen

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
ro: URL-ul de afișat, broker sau mediu de instalare

en: — A simple application to access virtual machines
ro: — O aplicație simplă pentru a accesa mașini virtuale

en: Too many command line arguments specified.
ro: Prea multe argumente specificate pentru linia de comandă.

en: Box “%s” installed and ready to use
ro: Cutia „%s” a fost instalată și este pregătită pentru utilizare

en: Launch
ro: Lansează

en: “%s“ is running in the background
ro: „%s” rulează pe fundal

en: Box “%s” has been deleted
ro: Cutia „%s” a fost ștearsă

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
ro[0]: %u cutie a fost ștearsă
ro[1]: %u cutii au fost șterse
ro[2]: %u de cutii au fost șterse

en: Boxes is doing something
ro: Cutii lucrează la ceva

en: Select files to transfer
ro: Selectați fișierele de transferat

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Open
ro: _Deschide

en: Failed to prepare express installation: %s
ro: Nu s-a putut pregăti instalarea expres: %s

en: 32-bit x86 system
ro: Sistem pe 32 de biți (x86)

en: 64-bit x86 system
ro: Sistem pe 64 de biți (x86)

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
ro:  de la %s

en: Select a device or OS media file
ro: Selectează un dispozitiv sau un fișier media SO

en: Open
ro: Deschide

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
ro: Apăsați Ctrl (stânga) + Alt pentru a elibera

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
ro: Apăsați și lăsați Ctrl (stânga) + Alt pentru a elibera tastatura.

en: Exit fullscreen
ro: Ieșire din ecran complet

en: Downloading media
ro: Se descarcă media

en: “%s” download complete
ro: „%s” descărcare completă

en: Install
ro: Instalează

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download: %s
ro: Nu s-a putut descărca: %s

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
ro: Trimite combinații de taste

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
ro: Se restaurează %s de pe disc

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
ro: Repornirea lui „%s” durează prea mult. Doriți să forțați oprirea?

en: Shutdown
ro: Oprire

en: Cloning “%s”…
ro: Se clonează „%s”…

en: Installing…
ro: Se instalează…

en: Setting up clone…
ro: Se configurează clona…

en: Importing…
ro: Se importă…

en: Running
ro: Rulează

en: Paused
ro: Suspendat

en: Powered Off
ro: Oprit

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
ro: Se conectează la %s

en: Connection to “%s” failed
ro: Conexiunea la „%s” a eșuat

en: Machine is under construction
ro: Mașina este în construcție

en: Saving…
ro: Se salvează…

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
ro: „%s” nu a putut fi restaurată de pe disc: %s

en: Failed to start “%s”
ro: Nu s-a putut porni „%s”

en: Troubleshooting Log
ro: Jurnal depanare

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
ro: Conexiunea la „%s” a eșuat: %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
ro: • CPU-ul este capabil de virtualizare: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
ro: • Modulul KVM este încărcat: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
ro: • Vizitatorul Libvirt KVM este disponibil: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
ro: • Fondul de stocare Cutii este disponibil: %s

en: • The SELinux context is default: %s
ro: • Contextul SELinux este implicit: %s

en: Report bugs to <%s>.
ro: Raportează defecte la <%s>.

en: %s home page: <%s>.
ro: %s pagină proprie: <%s>.

en: Media is not supported
ro: Media nu este suportată

en: Boxes wants to run VM in background
ro: Cutii dorește să ruleze mașinile virtuale în fundal

en: No CD/DVD image
ro: Nu există imagine CD/DVD

en: Select a device or ISO file
ro: Alegeți un dispozitiv sau un fișier ISO

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
ro: Versiunea Flatpak a Cutii GNOME nu suportă redirecționare USB.

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
ro: Porniți cutia pentru a vedea dispozitivele USB disponibile pentru redirecționare.

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
ro: Recomandat %s.

en: Boxes is not authorized to run in background
ro: Cutii nu este autorizat să ruleze pe fundal

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
ro: Doriți să deschideți Configurări pentru a administra permisiunile aplicației?

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
ro: Editarea configurării cutiei poate cauza probleme sistemului de operare al cutiei. Doriți să creați un instantaneu pentru a recupera după modificări?

en: Failed to save domain configuration: %s
ro: Nu s-a putut salva configurația domeniului: %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
ro: Modificările la configurările de mai jos iau efect după ce reporniți cutia.

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
ro: Utilizați butonul de mai jos pentru a adăuga primul dosar partajat. Pentru ca partajarea fișierelor să funcționeze, cutia invitată trebuie să aibă <a href='%s'>spice-webdav</a> instalat.

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
ro: Nu s-a putut redenumi instantaneul: %s

en: Reverting to %s…
ro: Se restaurează la %s…

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
ro: Nu s-a putut reveni la instantaneu: %s

en: Snapshot “%s” deleted.
ro: Instantaneul „%s” a fost șters.

en: Failed to create snapshot of %s
ro: Eșec la crearea unui instantaneu a lui %s

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
ro: Revenire la o stare anterioară a cutiei.

en: Use the button below to create your first snapshot.
ro: Utilizați butonul de mai jos pentru a crea primul instantaneu.

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
ro: Utilizat %s.

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
ro: Nu există spațiu suficient pe mașina dumneavoastră pentru a crește mărimea maximă a discului.

en: Storage disk
ro: Disc de stocare

en: Used %s
ro: Utilizat %s

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
ro: Redirecționarea dispozitivului USB „%s” pentru ”%s” a eșuat

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
ro: Se copiază „%s” la „Descărcări”

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
ro: S-a produs o eroare in timpul pregătirii instalării. Instalarea în mod expres a fost dezactivată.

en: Downloading device drivers…
ro: Se descarcă driverele dispozitivului…

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
ro: Contextul dumneavoastră SELinux pare incorect, puteți încerca să-l reparați rulând:
    %s

en: SELinux not installed?
ro: SELinux nu este instalat?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
ro: Nu s-au putut obține informații despre fondul de stocare „gnome-boxes” de la libvirt. Asigurați-vă că „virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” rulează.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
ro: %s este cunoscut de libvirt ca fondul de stocare pentru Cutii GNOME dar directorul acesta nu există

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
ro: %s este cunoscut de libvirt ca fondul de stocare pentru Cutii GNOME dar nu este un director

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
ro: %s este cunoscut de libvirt ca fondul de stocare pentru Cutii GNOME dar utilizatorul nu are drepturi de citire/scriere

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
ro: Sistem gazdă nepotrivit

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
ro: Importarea cutiei din fișierul „%s” a eșuat: %s
