gnome-boxes master - en to fr translation catalogue (239 entries)

en: Boxes
fr: Machines

en: Virtual machine viewer/manager
fr: Afficheur/gestionnaire de machines virtuelles

en: View and use virtual machines
fr: Visualiser et utiliser des machines virtuelles

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
fr: machine virtuelle;vm;

en: Virtualization made simple
fr: La virtualisation rendue simple

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
fr: Sélectionnez un système d’exploitation et laissez Machines le télécharger et l’installer pour vous dans une machine virtuelle.

en: Features:
fr: Fonctionnalités :

en: Download freely available operating systems
fr: Téléchargement en toute liberté de systèmes d’exploitation disponibles

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
fr: Installation automatique de CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, et Ubuntu

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
fr: Création de machines virtuelles à partir d’images de systèmes d’exploitation en quelques clics

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
fr: Limitation des ressources (mémoire et stockage) que vos machines virtuelles consomment sur votre ordinateur

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
fr: Création d’instantanés de machines virtuelles pour les restaurer à des états antérieurs

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
fr: Redirection des périphériques USB de votre machine physique vers les machines virtuelles

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
fr: Accélération 3D pour certains des systèmes d’exploitation pris en charge

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
fr: Redimensionnement automatique des écrans des machines virtuelles ajusté à la taille de la fenêtre

en: Share clipboard between your system and virtual machines
fr: Presse-papiers partagé entre votre ordinateur et les machines virtuelles

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
fr: Partage de fichiers sur les machines virtuelles en les déposant depuis votre gestionnaire de fichiers dans la fenêtre de Machines

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
fr: Configuration des dossiers partagés entre votre ordinateur et les machines virtuelles

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Screenshot interval
fr: Intervalle entre captures d’écrans

en: The interval in seconds between screenshot updates
fr: L’intervalle en secondes entre deux mises à jour de captures d’écrans

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height)
fr: Taille de la fenêtre (largeur et hauteur)

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: Window position (x and y)
fr: Position de la fenêtre (x et y)

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Window maximized state
fr: État maximisé de la fenêtre

en: First run
fr: Première utilisation

en: Whether Boxes is running for the first time
fr: Indique s’il s’agit de la première utilisation de Machines

en: Shared folders
fr: Dossiers partagés

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
fr: Tableau variant de la correspondance entre les noms des dossiers partagés et leur chemin

en: Recommended Downloads Source URL
fr: URL de la source de téléchargements recommandés

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
fr: Une URL pointant vers un fichier recommended-downloads.xml

en: Welcome to Boxes
fr: Bienvenue dans Machines

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
fr: Utilisez le bouton <b>+</b> pour créer votre première machine virtuelle.

en: New Virtual Machine
fr: Nouvelle machine virtuelle

en: Cancel
fr: Annuler

en: Create
fr: Créer

en: Name
fr: Nom

en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Operating System not found
fr: Système d’exploitation non trouvé

en: Resources
fr: Ressources

en: Memory
fr: Mémoire

en: Storage limit
fr: Limite de stockage

en: Oops! Something went wrong!
fr: Oups ! Quelque chose s’est mal passé

en: Setting up drivers...
fr: Configuration des pilotes…

en: Express Installation
fr: Installation rapide

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
fr: Paramétrer l’authentification pour une installation automatique du système d’exploitation.

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Enter username...
fr: Saisissez un nom d’utilisateur…

en: Password
fr: Mot de passe

en: Enter password...
fr: Saisissez un mot de passe…

en: Product Key
fr: N° de licence du produit

en: Firmware
fr: Micrologiciel

en: Unknown media
fr: Média inconnu

en: Select an Operating System
fr: Choisissez un système d’exploitation

en: Search for an operating system…
fr: Rechercher un système d’exploitation…

en: Search for an Operating System
fr: Rechercher un système d’exploitation

en: Download an Operating System
fr: Télécharger un système d’exploitation

en: New
fr: Nouvelle

en: Back
fr: Précédent

en: Application Menu
fr: Menu de l’application

en: List view
fr: Vue en liste

en: Grid view
fr: Vue en grille

en: Search
fr: Recherche

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Create new virtual machine
fr: Créer une nouvelle machine virtuelle

en: Install from File
fr: Installation depuis un fichier

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
fr: Choisissez un fichier .iso ou .qcow2 pour installer une machine virtuelle.

en: Download OS
fr: Télécharger un système d’exploitation

en: Browse and search for operating systems to install.
fr: Naviguer et rechercher des systèmes d’exploitation à installer.

en: Ready to Receive File
fr: Prêt à recevoir le fichier

en: You will find your file in the Downloads directory.
fr: Vous trouverez votre fichier dans le répertoire Téléchargements.

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Ready to install
fr: Prêt à installer

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fr: Aperçu

[ctx: shortcut window]
en: Help
fr: Aide

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
fr: Ouvrir le menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
fr: Créer une nouvelle machine virtuelle

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
fr: Fermer la fenêtre/Quitter Machines

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
fr: Création de la machine et Propriétés

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
fr: Passer à la page suivante

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
fr: Passer à la page précédente

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
fr: Affichage de la machine

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
fr: Saisir/Libérer le clavier

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
fr: Retour à l’aperçu

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
fr: Plein écran/Restaurer depuis le plein écran

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Help
fr: Aide

en: About Boxes
fr: À propos de Machines

en: No CDROM/DVD image
fr: Aucune image CDROM/DVD

en: Select
fr: Sélectionner

en: Remove
fr: Retirer

en: Devices & Shares
fr: Périphériques et partages

en: USB Devices
fr: Périphériques USB

en: CDROM/DVD Drive
fr: Lecteur CDROM/DVD

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: CPUs
fr: CPU

en: 3D acceleration
fr: Accélération 3D

en: Allow running in background
fr: Autoriser l’exécution en arrière-plan

en: Troubleshooting Logs
fr: Journaux de dépannage

en: Diagnose problems with your box using the log file.
fr: Diagnostiquer les problèmes de votre machine grâce au fichier de journalisation.

en: Edit Configuration
fr: Modifier la configuration

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
fr: Modifier la configuration du domaine Libvirt pour cette machine.

en: Local Folder
fr: Dossier local

en: Select Shared Folder
fr: Sélectionner un dossier partagé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Shared Folders
fr: Dossiers partagés

en: Revert to snapshot
fr: Revenir à cet instantané

en: Rename snapshot
fr: Renommer l’instantané

en: Delete snapshot
fr: Supprimer l’instantané

en: Snapshots
fr: Instantanés

en: Creating new snapshot…
fr: Création d’un nouvel instantané…

en: Search for a virtual machine…
fr: Rechercher une machine virtuelle…

en: Undo
fr: Annuler

en: Oops, something went wrong
fr: Oups, quelque chose s’est mal passé

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
fr: Machines ne peut pas se connecter au moteur de virtualisation.

en: Welcome Tutorial
fr: Tutoriel de bienvenue

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
fr: Machines simplifie l’installation et l’exécution de machines virtuelles.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
fr: Avec l’installation rapide, Machines définira les paramètres d’installation pour la nouvelle machine virtuelle. Démarrez simplement une installation et Machines s’occupera du reste à votre place.

en: Easy Downloads
fr: Téléchargements faciles

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
fr: Avec Machines, vous n’avez pas besoin de télécharger un système d’exploitation pour créer une machine virtuelle. Au lieu de cela, sélectionnez le système d’exploitation que vous désirez installer et Machines le téléchargera automatiquement.

en: Drag and Drop
fr: Glisser-déposer

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
fr: Partager des fichiers est aussi simple que de les glisser-déposer vers votre machine virtuelle. Ils apparaîtront dans le répertoire Téléchargements.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
fr: Actions de la machine

note: Open in new Window
en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

note: Send files
en: Send File…
fr: Envoyer un fichier…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
fr: Prendre une capture d’écran

en: Force Shutdown
fr: Forcer l’arrêt

en: Clone
fr: Cloner

note: Delete
en: Delete
fr: Effacer

en: Restart
fr: Redémarrer

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
fr: Préférences

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
fr: Captures d’écran

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
fr: Capture d’écran depuis %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
fr: Une application GNOME pour accéder facilement à des machines virtuelles

en: Display version number
fr: Afficher le numéro de version

en: Show help
fr: Afficher l’aide

en: Open in full screen
fr: Ouvrir en mode plein écran

en: Check virtualization capabilities
fr: Vérifier les capacités de virtualisation

en: Open box with UUID
fr: Ouvrir une machine avec l’UUID

en: Search term
fr: Terme de recherche

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
fr: URL à afficher, fournisseur ou média d’installation

en: — A simple application to access virtual machines
fr: — Une application simple pour accéder à des machines virtuelles

en: Too many command line arguments specified.
fr: Trop de paramètres spécifiés dans la commande.

en: Box “%s” installed and ready to use
fr: Machine « %s » installée et prête à l’emploi

en: Launch
fr: Démarrer

en: “%s“ is running in the background
fr: « %s » s’exécute en arrière-plan

en: Box “%s” has been deleted
fr: La machine « %s » a été supprimée

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
fr[0]: %u machine a été supprimée
fr[1]: %u machines ont été supprimées

en: Boxes is doing something
fr: Machines est en train de travailler

en: Select files to transfer
fr: Sélectionnez les fichiers à transférer

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Failed to prepare express installation: %s
fr: Impossible de préparer l’installation rapide : %s

en: 32-bit x86 system
fr: Système x86 32 bits

en: 64-bit x86 system
fr: Système x86 64 bits

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
fr:  de %s

en: Select a device or OS media file
fr: Choisissez un périphérique ou un fichier d’installation de système d’exploitation

en: Open
fr: Ouvrir

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
fr: Appuyez sur les touches Ctrl + Alt (de gauche) pour libérer le clavier

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
fr: Appuyez et relâchez les touches Ctrl + Alt (de gauche) pour libérer le clavier.

en: Exit fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Downloading media
fr: Téléchargement du média

en: “%s” download complete
fr: Téléchargement de « %s » terminé

en: Install
fr: Installer

en: Failed to download: %s
fr: Échec du téléchargement : %s

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download '%s': %s
fr: Échec du téléchargement de « %s » : %s

en: Ctrl + Alt + Backspace
fr: Ctrl + Alt + Retour arrière

en: Ctrl + Alt + Del
fr: Ctrl + Alt + Suppr

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
fr: Envoyer les combinaisons de touches

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
fr: Restauration de %s depuis le disque en cours

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
fr: Démarrage de %s

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
fr: Le redémarrage de « %s » prend trop longtemps. Souhaitez-vous l’arrêter de force ?

en: Shutdown
fr: Arrêt

en: Cloning “%s”…
fr: Clonage de « %s »…

en: Installing…
fr: Installation en cours…

en: Setting up clone…
fr: Mise en place du clone…

en: Importing…
fr: Importation en cours…

en: Running
fr: En cours d’exécution

en: Paused
fr: Suspendue

en: Powered Off
fr: Éteinte

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
fr: Connexion à %s en cours

en: Connection to “%s” failed
fr: La connexion à « %s » a échoué

en: Machine is under construction
fr: La machine est en cours de construction

en: Saving…
fr: Enregistrement en cours…

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
fr: Impossible de restaurer « %s » depuis le disque : %s

en: Failed to start “%s”
fr: Impossible de démarrer « %s »

en: Troubleshooting Log
fr: Journal de dépannage

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
fr: La connexion à « %s » a échoué : %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
fr: • Le processeur est capable de virtualisation : %s

en: • The KVM module is loaded: %s
fr: • Le module KVM est chargé : %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
fr: • L’invité KVM de Libvirt est disponible : %s

en: • Boxes storage pool available: %s
fr: • La réserve de stockage pour Machines est disponible : %s

en: • The SELinux context is default: %s
fr: • SElinux est en mode par défaut : %s

en: Report bugs to <%s>.
fr: Rapporter les anomalies à <%s>.

en: %s home page: <%s>.
fr: Page d’accueil %s : <%s>.

en: Media is not supported
fr: Le média n’est pas pris en charge

en: No CD/DVD image
fr: Aucune image CD/DVD

en: Select a device or ISO file
fr: Choisissez un périphérique ou un fichier ISO

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
fr: La version Flatpak de Machines ne prend pas en charge la redirection USB.

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
fr: Démarrez votre machine pour voir les périphériques USB disponibles pour la redirection.

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
fr: %s recommandés.

en: Boxes wants to run VM in background
fr: Machines souhaite exécuter des machines virtuelles en arrière-plan

en: Boxes is not authorized to run in background
fr: Machines n’est pas autorisé à s’exécuter en arrière-plan

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
fr: Voulez-vous ouvrir Paramètres pour gérer les autorisations de l’application ?

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
fr: La modification de la configuration de votre machine peut entraîner des problèmes avec le système d’exploitation de celle-ci. Souhaitez-vous créer un instantané afin de pouvoir revenir à l’état antérieur à vos changements ?

en: Failed to save domain configuration: %s
fr: Impossible d’enregistrer la configuration du domaine : %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
fr: Les modifications apportées aux paramètres ci-dessous prennent effet après le redémarrage de votre machine.

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
fr: Utilisez le bouton ci-dessous pour ajouter votre premier dossier partagé. Pour que le partage de fichiers fonctionne, <a href='%s'>spice-webdav</a> doit être installé dans la machine invitée.

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
fr: Impossible de renommer l’instantané : %s

en: Reverting to %s…
fr: Retour à %s…

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
fr: Impossible de revenir à cet instantané : %s

en: Snapshot “%s” deleted.
fr: Instantané « %s » effacé.

en: Failed to create snapshot of %s
fr: Impossible de créer un instantané pour %s

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
fr: Revenir à un état antérieur de votre machine.

en: Use the button below to create your first snapshot.
fr: Utilisez le bouton ci-dessous pour créer votre première machine virtuelle.

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
fr: %s utilisés.

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
fr: Il n’y a pas assez d’espace disponible sur votre machine pour augmenter la taille maximum du disque.

en: Storage disk
fr: Disque de stockage

en: Used %s
fr: %s utilisés

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
fr: Inconnue

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
fr: La redirection du périphérique USB « %s » vers « %s » a échoué

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
fr: Copie de « %s » vers « Téléchargements »

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
fr: Une erreur s’est produite pendant la préparation de l’installation. L’installation rapide est désactivée.

en: Downloading device drivers…
fr: Téléchargement des pilotes en cours…

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
fr: Votre contexte SELinux semble incorrect. Vous pouvez essayer de le corriger en exécutant :
    %s

en: SELinux not installed?
fr: SELinux n’est pas installé ?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
fr: Impossible d’obtenir des informations sur la réserve de stockage « gnome-boxes ». Assurez-vous que « virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes » fonctionne correctement.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
fr: libvirt indique que « %s » est la réserve de stockage pour GNOME Machines, mais ce répertoire n’existe pas

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
fr: libvirt indique que « %s » est la réserve de stockage pour GNOME Machines, mais ce chemin n’est pas un répertoire

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
fr: libvirt indique que « %s » est la réserve de stockage pour GNOME Machines, mais l’utilisateur actuel ne peut pas y lire/écrire

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
fr: Le système hôte n’a pas les capacités requises

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
fr: L’importation de la machine depuis le fichier « %s » a échoué : %s
