gnome-boxes master - en to th translation catalogue (237 entries)

en: Virtualization made simple
th: ทำให้การจำลองเครื่องเสมือนเป็นเรื่องง่าย

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
th: เลือกระบบปฏิบัติการแล้วให้ Boxes ทำการดาวน์โหลดและติดตั้งลงในคอมพิวเตอร์เสมือนให้คุณ

en: Features:
th: คุณลักษณะ:

en: Download freely available operating systems
th: ดาวน์โหลดระบบปฏิบัติการที่มีให้ใช้ได้ฟรี

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
th: ติดตั้ง CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux และ Ubuntu โดยอัตโนมัติ

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
th: สร้างคอมพิวเตอร์เสมือนจากอิมเมจระบบปฏิบัติการได้เพียงไม่กี่คลิก

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
th: จำกัดทรัพยากร (หน่วยความจำและที่เก็บข้อมูล) ที่คอมพิวเตอร์เสมือนของคุณจะใช้จากระบบของคุณ

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
th: ถ่ายสแนปช็อตของคอมพิวเตอร์เสมือนเก็บไว้ใช้ในการเรียกคืนสู่สถานะก่อนหน้า

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
th: เปลี่ยนเส้นทางอุปกรณ์ USB จากคอมพิวเตอร์จริงของคุณไปยังคอมพิวเตอร์เสมือน

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
th: การเร่งประสิทธิภาพ 3 มิติสำหรับบางระบบปฏิบัติการที่รองรับ

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
th: ปรับขนาดจอภาพของคอมพิวเตอร์เสมือนให้เท่ากับขนาดหน้าต่างโดยอัตโนมัติ

en: Share clipboard between your system and virtual machines
th: ใช้คลิปบอร์ดร่วมกันระหว่างระบบของคุณกับคอมพิวเตอร์เสมือน

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
th: ใช้ไฟล์ร่วมกับคอมพิวเตอร์เสมือนโดยลากไฟล์ที่ต้องการจากโปรแกรมจัดการไฟล์มาปล่อยไว้ในหน้าต่างของ Boxes

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
th: ตั้งค่าโฟลเดอร์ร่วมระหว่างระบบของคุณกับคอมพิวเตอร์เสมือน

en: Virtual machine viewer/manager
th: เครื่องมือแสดง/จัดการเครื่องเสมือน

en: View and use virtual machines
th: ดูและใช้คอมพิวเตอร์เสมือน

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
th: virtual machine;vm;เครื่องเสมือน;คอมพิวเตอร์เสมือน;

en: Screenshot interval
th: ระยะห่างเวลาของภาพหน้าจอ

en: The interval in seconds between screenshot updates
th: ระยะห่างเวลาเป็นวินาทีระหว่างการปรับภาพหน้าจอแต่ละครั้ง

en: Window size
th: ขนาดของหน้าต่าง

en: Window size (width and height)
th: ขนาดของหน้าต่าง (ความกว้างและความสูง)

en: Window position
th: ตำแหน่งของหน้าต่าง

en: Window position (x and y)
th: ตำแหน่งของหน้าต่าง (แกน x และ แกน y)

en: Window maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่

en: Window maximized state
th: สถานะการขยายแผ่ของหน้าต่าง

en: First run
th: เรียกทำงานครั้งแรก

en: Whether Boxes is running for the first time
th: ระบุว่า Boxes ทำงานเป็นครั้งแรกหรือไม่

en: Shared folders
th: โฟลเดอร์ร่วม

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
th: อาร์เรย์ชนิด Variant ซึ่งเก็บส่วนที่กำหนดชื่อและพาธของโฟลเดอร์ต่าง ๆ ที่ใช้ร่วม

en: Recommended Downloads Source URL
th: URL ต้นทางของการดาวน์โหลดที่แนะนำ

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
th: URL ที่ชี้ไปยังไฟล์ recommended-downloads.xml

en: Welcome to Boxes
th: ยินดีต้อนรับสู่ Boxes

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
th: กดปุ่ม <b>+</b> เพื่อสร้างคอมพิวเตอร์เสมือนเครื่องแรกของคุณ

en: New Virtual Machine
th: คอมพิวเตอร์เสมือนใหม่

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Create
th: สร้าง

en: Name
th: ชื่อ

en: Operating System
th: ระบบปฏิบัติการ

en: Operating System not found
th: ไม่พบระบบปฏิบัติการ

en: Resources
th: ทรัพยากร

en: Memory
th: หน่วยความจำ

en: Storage limit
th: ขีดจำกัดที่เก็บข้อมูล

en: Oops! Something went wrong!
th: อุ๊ปส์! มีบางอย่างผิดพลาด!

en: Setting up drivers...
th: กำลังตั้งค่าไดรเวอร์...

en: Express Installation
th: การติดตั้งแบบด่วน

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
th: ตั้งค่าข้อมูลลับสำหรับการติดตั้งระบบปฏิบัติการแบบอัตโนมัติ

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Enter username...
th: ป้อนชื่อผู้ใช้...

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Enter password...
th: ป้อนรหัสผ่าน...

en: Product Key
th: กุญแจผลิตภัณฑ์

en: Firmware
th: เฟิร์มแวร์

en: Unknown media
th: สื่อไม่ทราบชนิด

en: Select an Operating System
th: เลือกระบบปฏิบัติการ

en: Search for an operating system…
th: ค้นหาระบบปฏิบัติการ…

en: Search for an Operating System
th: ค้นหาระบบปฏิบัติการ

en: Download an Operating System
th: ดาวน์โหลดระบบปฏิบัติการ

en: New
th: ใหม่

en: Back
th: ถอยกลับ

en: Application Menu
th: เมนูแอปพลิเคชัน

en: List view
th: มุมมองรายการ

en: Grid view
th: มุมมองตาราง

en: Search
th: ค้นหา

en: Downloads
th: รายการดาวน์โหลด

en: Create new virtual machine
th: สร้างคอมพิวเตอร์เสมือนใหม่

en: Install from File
th: ติดตั้งจากไฟล์

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
th: เลือกไฟล์ .iso หรือ .qcow2 เพื่อติดตั้งคอมพิวเตอร์เสมือน

en: Download OS
th: ดาวน์โหลด OS

en: Browse and search for operating systems to install.
th: เรียกดูและค้นหาระบบปฏิบัติการที่จะติดตั้ง

en: Ready to Receive File
th: พร้อมรับไฟล์แล้ว

en: You will find your file in the Downloads directory.
th: คุณจะพบไฟล์ของคุณได้ในไดเรกทอรี “ดาวน์โหลด”

en: Actions
th: การกระทำ

en: Keyboard shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Ready to install
th: พร้อมติดตั้งแล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Overview
th: ภาพรวม

[ctx: shortcut window]
en: Help
th: วิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
th: เปิดเมนูหลัก

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
th: สร้างคอมพิวเตอร์เสมือน

[ctx: shortcut window]
en: Search
th: ค้นหา

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
th: ปิดหน้าต่าง/ออกจาก Boxes

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
th: การสร้างกล่องและคุณสมบัติ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
th: สลับไปยังหน้าถัดไป

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
th: สลับไปยังหน้าที่แล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
th: หน่วยแสดงผลกล่อง

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
th: จับยึด/เลิกจับยึดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
th: กลับสู่หน้าภาพรวม

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
th: เต็มจอ/ออกจากเต็มจอ

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

en: Help
th: วิธีใช้

en: About Boxes
th: เกี่ยวกับ Boxes

en: No CDROM/DVD image
th: ไม่มีอิมเมจของซีดีรอม/ดีวีดี

en: Select
th: เลือก

en: Remove
th: ลบออก

en: Devices & Shares
th: อุปกรณ์และสิ่งใช้ร่วม

en: USB Devices
th: อุปกรณ์ USB

en: CDROM/DVD Drive
th: ไดรฟ์ซีดีรอม/ดีวีดี

en: IP Address
th: ที่อยู่ไอพี

en: CPUs
th: ซีพียู

en: 3D acceleration
th: การเร่งความเร็ว 3 มิติ

en: Allow running in background
th: ให้ทำงานในเบื้องหลังได้

en: Configuration
th: การตั้งค่า

en: Troubleshooting Logs
th: ปูมแก้ปัญหา

en: Diagnose problems with your box using the log file.
th: วินิจฉัยปัญหาต่างๆ เกี่ยวกับกล่องของคุณโดยใช้ไฟล์ปูม

en: Edit Configuration
th: แก้ไขการตั้งค่า

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
th: แก้ไขการตั้งค่าโดเมน Libvirt สำหรับกล่องนี้

en: Local Folder
th: โฟลเดอร์เฉพาะที่

en: Select Shared Folder
th: เลือกโฟลเดอร์ร่วม

en: Save
th: บันทึก

en: Shared Folders
th: โฟลเดอร์ร่วม

en: Revert to snapshot
th: คืนกลับสู่สแนปช็อต

en: Rename snapshot
th: เปลี่ยนชื่อสแนปช็อต

en: Delete snapshot
th: ลบสแนปช็อต

en: Snapshots
th: สแนปช็อต

en: Creating new snapshot…
th: กำลังสร้างสแนปช็อตใหม่…

en: Search for a virtual machine…
th: ค้นหาคอมพิวเตอร์เสมือน…

en: Undo
th: เรียกคืน

en: Oops, something went wrong
th: อุ๊ปส์ มีบางอย่างผิดพลาด

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
th: Boxes ไม่สามารถเข้าถึงแบ็คเอนด์การจำลองเสมือนได้

en: Welcome Tutorial
th: บทช่วยสอนต้อนรับ

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
th: Boxes ทำให้การติดตั้งและเรียกใช้งานคอมพิวเตอร์เสมือนเป็นเรื่องง่ายขึ้น

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
th: ด้วยการติดตั้งด่วน Boxes จะตั้งค่าตัวเลือกการติดตั้งให้กับคอมพิวเตอร์เสมือนเครื่องใหม่ เพียงเริ่มการติดตั้งแล้วเราจะดูแลทุกอย่างให้คุณเอง

en: Easy Downloads
th: ดาวน์โหลดได้อย่างง่ายดาย

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
th: ด้วย Boxes คุณไม่ต้องดาวน์โหลดระบบปฏิบัติการเพื่อสร้างคอมพิวเตอร์เสมือน แต่ให้เลือกระบบปฏิบัติการที่คุณต้องการติดตั้ง แล้ว Boxes จะดาวน์โหลดมันให้คุณอัตโนมัติเอง

en: Drag and Drop
th: ลากแล้วปล่อย

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
th: การใช้ไฟล์ร่วมกันนั้นทำได้อย่างง่ายดายโดยนำไฟล์เหล่านั้นไปปล่อยบนคอมพิวเตอร์เสมือนของคุณ ไฟล์เหล่านั้นจะปรากฏในโฟลเดอร์ “ดาวน์โหลด” ของคุณ

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
th: การทำงานกับกล่อง

note: Open in new Window
en: Open in New Window
th: เปิดในหน้าต่างใหม่

note: Send files
en: Send File…
th: ส่งไฟล์…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
th: ถ่ายภาพหน้าจอ

en: Force Shutdown
th: บังคับปิดเครื่อง

en: Clone
th: โคลน

note: Delete
en: Delete
th: ลบ

en: Restart
th: เปิดเครื่องใหม่

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
th: ปรับแต่ง

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
th: ภาพหน้าจอ

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
th: ภาพหน้าจอเมื่อ %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
th: แอปพลิเคชัน GNOME อย่างง่ายเพื่อเข้าถึงระบบเสมือน

en: Display version number
th: แสดงหมายเลขรุ่น

en: Show help
th: แสดงวิธีใช้

en: Open in full screen
th: เปิดแบบเต็มจอ

en: Check virtualization capabilities
th: ตรวจสอบความสามารถในการจำลองเครื่องเสมือน

en: Open box with UUID
th: เปิดกล่องโดยอ้าง UUID

en: Search term
th: คำค้นหา

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
th: URL ของหน่วยแสดงผล โบรเกอร์ หรือสื่อโปรแกรมติดตั้ง

en: — A simple application to access virtual machines
th: — โปรแกรมอย่างง่ายเพื่อเข้าถึงเครื่องเสมือน

en: Too many command line arguments specified.
th: ระบุอาร์กิวเมนต์ของบรรทัดคำสั่งมากเกินไป

en: Box “%s” installed and ready to use
th: ติดตั้งกล่อง “%s” แล้วและพร้อมใช้งานแล้ว

en: Launch
th: เรียกทำงาน

en: “%s“ is running in the background
th: “%s“ กำลังทำงานในเบื้องหลัง

en: Box “%s” has been deleted
th: ลบกล่อง “%s” แล้ว

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
th[0]: ลบกล่องแล้ว %u กล่อง

en: Boxes is doing something
th: Boxes กำลังทำบางอย่าง

en: Select files to transfer
th: เลือกไฟล์ที่จะถ่ายโอน

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Open
th: เ_ปิด

en: Failed to prepare express installation: %s
th: เตรียมการติดตั้งด่วนไม่สำเร็จ: %s

note: Translators: We show 'Live' tag next or below the name of live OS media or box based on such media. http://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD
en: Live
th: เล่นสด

en: 32-bit x86 system
th: ระบบ x86 32 บิต

en: 64-bit x86 system
th: ระบบ x86 64 บิต

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
th:  จาก %s

en: Select a device or OS media file
th: เลือกอุปกรณ์หรือไฟล์สื่อกลางของ OS

en: Open
th: เปิด

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
th: กด Ctrl+Alt (ซ้าย) เพื่อเลิกจับยึด

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
th: กดและปล่อย Ctrl+Alt (ซ้าย) เพื่อเลิกจับยึดแป้นพิมพ์

en: Exit fullscreen
th: ออกจากเต็มจอ

en: Downloading media
th: กำลังดาวน์โหลดสื่อ

en: “%s” download complete
th: ดาวน์โหลด “%s” เสร็จแล้ว

en: Install
th: ติดตั้ง

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download: %s
th: ดาวน์โหลดไม่สำเร็จ: %s

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
th: ส่งสัญญาณการกดปุ่มพร้อมกัน

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
th: กำลังกู้ %s จากดิสก์

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
th: กำลังเปิด %s

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
th: การเปิดเครื่อง “%s” ใหม่ใช้เวลามากเกินไป ต้องการบังคับปิดเครื่องเลยหรือไม่?

en: Shutdown
th: ปิดเครื่อง

en: Cloning “%s”…
th: กำลังโคลน “%s”…

en: Installing…
th: กำลังติดตั้ง…

en: Setting up clone…
th: กำลังตั้งค่าการโคลน…

en: Importing…
th: กำลังนำเข้า…

en: Running
th: ทำงานอยู่

en: Paused
th: พักอยู่

en: Powered Off
th: ปิดเครื่องอยู่

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
th: กำลังเชื่อมต่อไปยัง %s

en: Connection to “%s” failed
th: เชื่อมต่อไปยัง “%s” ไม่สำเร็จ

en: Machine is under construction
th: เครื่องกำลังอยู่ระหว่างการก่อสร้าง

en: Saving…
th: กำลังบันทึก…

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
th: ไม่สามารถกู้ “%s” จากดิสก์ได้: %s

en: Failed to start “%s”
th: เปิดเครื่อง “%s” ไม่สำเร็จ

en: Troubleshooting Log
th: ปูมการแก้ปัญหา

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
th: เชื่อมต่อไปยัง '%s' ไม่สำเร็จ: %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
th: • CPU สามารถจำลองเครื่องเสมือน: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
th: • มีการโหลดมอดูล KVM: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
th: • มีระบบผู้ถูกจำลองของ KVM ของ libvirt: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
th: • มีพูลหน่วยเก็บข้อมูลของ Boxes: %s

en: • The SELinux context is default: %s
th: • บริบทของ SELinux เป็นค่าปริยาย: %s

en: Report bugs to <%s>.
th: รายงานจุดบกพร่องได้ที่ <%s>

en: %s home page: <%s>.
th: เว็บไซต์ของ %s: <%s>

en: Media is not supported
th: ไม่รองรับสื่อนี้

en: No CD/DVD image
th: ไม่มีอิมเมจซีดี/ดีวีดี

en: Select a device or ISO file
th: เลือกอุปกรณ์หรือไฟล์ ISO

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
th: GNOME Boxes รุ่น Flatpak ไม่รองรับการเปลี่ยนเส้นทาง USB

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
th: เปิดใช้กล่องของคุณเพื่อดูอุปกรณ์ USB ต่างๆ ที่รองรับการเปลี่ยนเส้นทางได้

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
th: แนะนำ %s

en: Boxes wants to run VM in background
th: Boxes ต้องการเรียกทำงานคอมพิวเตอร์เสมือนในเบื้องหลัง

en: Boxes is not authorized to run in background
th: Boxes ไม่ได้รับอนุญาตให้ทำงานในเบื้องหลัง

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
th: คุณต้องการจะเปิด “ตั้งค่า” เพื่อจัดการสิทธิอนุญาตสำหรับแอปพลิเคชันหรือไม่?

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
th: การแก้ไขการตั้งค่ากล่องของคุณอาจทำให้เกิดปัญหากับระบบปฏิบัติการที่ติดตั้งในกล่องได้ คุณต้องการที่จะสร้างสแนปช็อตเพื่อใช้กู้คืนสภาพจากการเปลี่ยนแปลงหรือไม่?

en: Failed to save domain configuration: %s
th: บันทึกการตั้งค่าโดเมนไม่สำเร็จ: %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
th: การเปลี่ยนแปลงค่าตั้งด้านล่างนี้จะมีผลหลังจากที่คุณเริ่มทำงานกล่องใหม่

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
th: กดปุ่มด้านล่างเพื่อเพิ่มโฟลเดอร์ร่วมอันแรก เพื่อให้การแบ่งปันไฟล์ทำงานได้ กล่องระบบจำลองจะต้องมี <a href=‘%s’>spice-webdav</a> ติดตั้งอยู่

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
th: เปลี่ยนชื่อสแนปช็อตไม่สำเร็จ: %s

en: Reverting to %s…
th: กำลังกู้กลับเป็น %s…

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
th: คืนสภาพสู่สแนปช็อตไม่สำเร็จ: %s

en: Snapshot “%s” deleted.
th: ลบสแนปช็อต “%s” แล้ว

en: Failed to create snapshot of %s
th: ไม่สามารถสร้างสแนปช็อตของ %s

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
th: คืนสภาพกล่องของคุณสู่สถานะก่อนหน้า

en: Use the button below to create your first snapshot.
th: กดปุ่มด้านล่างเพื่อสร้างสแนปช็อตอันแรก

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
th: ใช้ไป %s

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
th: มีเนื้อที่ในเครื่องของคุณไม่พอที่จะเพิ่มขนาดดิสก์สูงสุด

en: Storage disk
th: ดิสก์เก็บข้อมูล

en: Used %s
th: ใช้ไป %s

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
th: เปลี่ยนเส้นทางของอุปกรณ์ USB “%s” สำหรับ “%s” ไม่สำเร็จ

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
th: กำลังคัดลอก “%s” ไปยัง “ดาวน์โหลด”

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเตรียมการติดตั้ง จึงปิดการติดตั้งแบบด่วน

en: Downloading device drivers…
th: กำลังดาวน์โหลดไดรเวอร์อุปกรณ์…

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
th: บริบท SELinux ของคุณดูจะไม่ถูกต้อง คุณสามารถซ่อมแซมโดยเรียกคำสั่ง:
    %s

en: SELinux not installed?
th: ไม่ได้ติดตั้ง SELinux หรือเปล่า?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
th: ไม่สามารถรับข้อมูลของพูลหน่วยเก็บข้อมูล “gnome-boxes” จาก libvirt ได้ โปรดตรวจดูให้แน่ใจว่า “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” สามารถใช้ได้

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
th: libvirt รู้จัก %s ในฐานะพูลหน่วยเก็บข้อมูลของ GNOME Boxes แต่ไดเรกทอรีนี้ไม่มีอยู่

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
th: libvirt รู้จัก %s ในฐานะพูลหน่วยเก็บข้อมูลของ GNOME Boxes แต่ไม่ใช่ไดเรกทอรี

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
th: libvirt รู้จัก %s ในฐานะพูลหน่วยเก็บข้อมูลของ GNOME Boxes แต่ผู้ใช้ไม่สามารถอ่าน/เขียนได้

en: yes
th: ใช่

en: no
th: ไม่ใช่

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
th: ระบบเจ้าถิ่นไม่มีความสามารถ

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
th: นำเข้ากล่องจากไฟล์ “%s” ไม่สำเร็จ: %s
