gnome-boxes master - en to da translation catalogue (238 entries)

en: Virtual machine viewer/manager
da: Fremviser/håndtering af virtuelle maskiner

en: View and use virtual machines
da: Vis og brug virtuelle maskiner

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
da: virtuel maskine;vm;

en: Virtualization made simple
da: Virtualisering gjort enkelt

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
da: Vælg et styresystem og lad Boxes hente og installere det for dig på en virtuel maskine.

en: Features:
da: Funktioner:

en: Download freely available operating systems
da: Hent frit tilgængelige styresystemer

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
da: Installér automatisk CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux og Ubuntu

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
da: Opret virtuelle maskiner fra styresystemaftryk med nogle få klik

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
da: Begræns ressourcerne (hukommelse og lager) dine virtuelle maskiner bruger på dit system

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
da: Tag øjebliksbilleder af virtuelle maskiner for at gendanne til en tidligere tilstand

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
da: Omdirigér USB-enheder fra din fysiske maskine til virtuelle maskiner

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
da: 3D-acceleration for nogle af de understøttede styresystemer

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
da: Ændr automatisk størrelse på virtuelle maskiners skærme til vinduesstørrelsen

en: Share clipboard between your system and virtual machines
da: Del udklipsholderen mellem dit system og dine virtuelle maskiner

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
da: Del filer med virtuelle maskiner ved at trække dem fra din filhåndtering og slippe dem i Boxes-vinduet

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
da: Opret delte mapper mellem dit system og dine virtuelle maskiner

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Screenshot interval
da: Interval for skærmbilleder

en: The interval in seconds between screenshot updates
da: Intervallet, i sekunder, mellem skærmbilledeopdateringer

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height)
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde)

en: Window position
da: Vindueplacering

en: Window position (x and y)
da: Vindueplacering (x og y)

en: Window maximized
da: Maksimeret vindue

en: Window maximized state
da: Maksimeret vinduetilstand

en: First run
da: Første kørsel

en: Whether Boxes is running for the first time
da: Hvorvidt Boxes kører for første gang

en: Shared folders
da: Delte mapper

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
da: Varierende array (variant) af delte mappers navne og stiafbildning

en: Recommended Downloads Source URL
da: Kilde-URL til anbefalet hentning

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
da: En URL der peger på en recommended-downloads.xml-fil

en: Welcome to Boxes
da: Velkommen til Boxes

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
da: Brug <b>+</b>-knappen for at oprette din første virtuelle maskine.

en: New Virtual Machine
da: Ny virtuel maskine

en: Cancel
da: Annullér

en: Create
da: Opret

en: Name
da: Navn

en: Operating System
da: Styresystem

en: Operating System not found
da: Styresystem ikke fundet

en: Resources
da: Ressourcer

en: Memory
da: Hukommelse

en: Storage limit
da: Lagringsgrænse

en: Oops! Something went wrong!
da: Ups! Der gik noget galt.

en: Setting up drivers...
da: Indstiller drivere …

en: Express Installation
da: Lyninstallation

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
da: Angiv legitimationsoplysninger for automatisk at kunne installere styresystemet.

en: Username
da: Brugernavn

en: Enter username...
da: Indtast brugernavn …

en: Password
da: Adgangskode

en: Enter password...
da: Indtast adgangskode …

en: Product Key
da: Produktnøgle

en: Unknown media
da: Ukendt medie

en: Select an Operating System
da: Vælg et styresystem

en: Search for an operating system…
da: Søg efter et styresystem …

en: Search for an Operating System
da: Søg efter et styresystem

en: Download an Operating System
da: Hent et styresystem

en: New
da: Ny

en: Back
da: Tilbage

en: Application Menu
da: Programmenu

en: List view
da: Listevisning

en: Grid view
da: Gittervisning

en: Search
da: Søg

en: Downloads
da: Hentet

en: Create new virtual machine
da: Opret ny virtuel maskine

en: Install from File
da: Installér fra fil

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
da: Vælg en .iso- eller .qcow2-fil for at installere en virtuel maskine.

en: Download OS
da: Hent styresystem

en: Browse and search for operating systems to install.
da: Gennemse og søg efter styresystemer, der kan installeres.

en: Ready to Receive File
da: Klar til at modtage fil

en: You will find your file in the Downloads directory.
da: Du kan finde din fil i mappen Hentet.

en: Actions
da: Handlinger

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Ready to install
da: Klar til at installere

[ctx: shortcut window]
en: Overview
da: Oversigt

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
da: Åbn hovedvindue

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
da: Opret en ny virtuel maskine

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
da: Luk vindue/afslut Boxes

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
da: Oprettelse og egenskaber for boks

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
da: Gå til næste side

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
da: Gå til forrige side

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
da: Boks-visning

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
da: Indfang/slip tastatur

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
da: Tilbage til oversigt

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
da: Fuldskærm/gendan fra fuldskærm

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Boxes
da: Om Boxes

en: No CDROM/DVD image
da: Intet cdrom/dvd-aftryk

en: Select
da: Vælg

en: Remove
da: Fjern

en: Devices & Shares
da: Enheder & deling

en: USB Devices
da: Usb-enheder

en: CDROM/DVD Drive
da: Cd-rom/dvd-drev

en: IP Address
da: IP-adresse

en: CPUs
da: CPU'er

en: 3D acceleration
da: 3D-acceleration

en: Allow running in background
da: Tillad kørsel i baggrunden

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Troubleshooting Logs
da: Fejlfindingslogge

en: Diagnose problems with your box using the log file.
da: Diagnosticér problemer med din boks ved brug af logfilen.

en: Edit Configuration
da: Redigér konfiguration

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
da: Redigér Libvirt-domænekonfigurationen for denne boks.

en: Local Folder
da: Lokal mappe

en: Select Shared Folder
da: Vælg en delt mappe

en: Save
da: Gem

en: Shared Folders
da: Delte mapper

en: Revert to snapshot
da: Vend tilbage til øjebliksbillede

en: Rename snapshot
da: Omdøb øjebliksbillede

en: Delete snapshot
da: Slet øjebliksbillede

en: Snapshots
da: Øjebliksbilleder

en: Creating new snapshot…
da: Opretter nyt øjebliksbillede …

en: Search for a virtual machine…
da: Søg efter en virtuel maskine …

en: Undo
da: Fortryd

en: Oops, something went wrong
da: Ups, noget gik galt

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
da: Boxes kan ikke tilgå virtualiseringsmotoren.

en: Welcome Tutorial
da: Velkomstvejledning

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
da: Boxes gør det nemt at installere og køre virtuelle maskiner.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
da: Med lyninstallation vil Boxes indstille installeringsmulighederne til en ny virtuel maskine. Bare begynd installationen, og alt vil blive ordnet for dig.

en: Easy Downloads
da: Nem hentning

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
da: Med Boxes behøver du ikke hente et styresystem for at oprette en virtuel maskine. Vælg i stedet det styresystem, du vil sætte op, og Boxes vil automatisk hente det for dig.

en: Drag and Drop
da: Træk og slip

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
da: Filer deles nemt ved at trække dem over på din virtuelle maskine. De vil ligge i mappen Hentet.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
da: Boks-handlinger

note: Open in new Window
en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

note: Send files
en: Send File…
da: Send fil …

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
da: Tag skærmbillede

en: Force Shutdown
da: Gennemtving nedlukning

en: Clone
da: Klon

note: Delete
en: Delete
da: Slet

en: Restart
da: Genstart

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
da: Indstillinger

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
da: Skærmbilleder

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
da: Skærmbillede fra %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
da: Et simpelt GNOME-program til at få adgang til virtuelle systemer

en: Display version number
da: Vis versionsnummer

en: Show help
da: Vis hjælp

en: Open in full screen
da: Åbn i fuldskærm

en: Check virtualization capabilities
da: Tjek virtualiseringsevner

en: Open box with UUID
da: Åbn boks med UUID

en: Search term
da: Søgetekst

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
da: URL at vise, mægler- eller installationsmedie

en: — A simple application to access virtual machines
da: — Et simpelt program til at få adgang til virtuelle maskiner

en: Too many command line arguments specified.
da: Der er givet for mange kommandolinjeargumenter.

en: Box “%s” installed and ready to use
da: Boks “%s” er allerede i brug

en: Launch
da: Start

en: “%s“ is running in the background
da: “%s” kører i baggrunden

en: Box “%s” has been deleted
da: Boks “%s” er blevet slettet

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
da[0]: %u boks er blevet slettet
da[1]: %u bokse er blevet slettet

en: Boxes is doing something
da: Boxes laver noget

en: Select files to transfer
da: Vælg filer der skal overføres

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Open
da: _Åbn

en: Failed to prepare express installation: %s
da: Kunne ikke forberede lyninstallation: %s

en: 32-bit x86 system
da: 32-bit x86-system

en: 64-bit x86 system
da: 64-bit x86-system

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
da:  fra %s

en: Select a device or OS media file
da: Vælg en enhed eller OS-mediefil

en: Open
da: Åbn

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
da: Tryk (venstre) Ctrl+Alt for at give slip

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
da: Tryk og slip (venstre) Ctrl+Alt for at give slip på tastaturet.

en: Exit fullscreen
da: Afslut fuldskærm

en: Downloading media
da: Henter medie

en: “%s” download complete
da: Hentning af “%s” fuldført

en: Install
da: Installér

en: Failed to download: %s
da: Kunne ikke hente: %s

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download '%s': %s
da: Kunne ikke hente “%s”: %s

en: Ctrl + Alt + Backspace
da: Ctrl + Alt + Tilbagetast

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
da: Send tastekombinationer

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
da: Gendanner %s fra disken

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
da: Starter %s

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
da: Genstart af “%s” varer for længe. Tving den til at lukke?

en: Shutdown
da: Sluk

en: Cloning “%s”…
da: Kloner “%s” …

en: Installing…
da: Installerer …

en: Setting up clone…
da: Indstiller klon …

en: Importing…
da: Importerer …

en: Running
da: Kører

en: Paused
da: Pause

en: Powered Off
da: Slukket

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
da: Forbinder til %s

en: Connection to “%s” failed
da: Forbindelse til “%s” mislykkedes

en: Machine is under construction
da: Maskine er under opbygning

en: Saving…
da: Gemmer …

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
da: “%s” kunne ikke gendannes fra disken: %s

en: Failed to start “%s”
da: Kunne ikke starte “%s”

en: Troubleshooting Log
da: Fejlfindingslog

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
da: Forbindelse til “%s” mislykkedes: %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
da: • CPU'en kan foretage virtualisering: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
da: • KVM-modulet er indlæst: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
da: • Libvirt KVM-gæst tilgængelig: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
da: • Lagerpulje for Boxes tilgængelig: %s

en: • The SELinux context is default: %s
da: • Standard-SELinux-konteksten bruges: %s

en: Report bugs to <%s>.
da: Rapportér programfejl til <%s>.

en: %s home page: <%s>.
da: Hjemmeside for %s: <%s>.

en: Media is not supported
da: Mediet understøttes ikke

en: No CD/DVD image
da: Intet cd/dvd-aftryk

en: Select a device or ISO file
da: Vælg en enhed eller ISO-fil

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
da: Flatpak-versionen af GNOME Boxes understøtter ikke omdirigering af USB.

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
da: Tænd din boks for at se USB-enheder, som kan omdirigeres.

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
da: %s anbefalet.

en: Boxes wants to run VM in background
da: Boxes vil køre VM i baggrunden

en: Boxes is not authorized to run in background
da: Boxes har ikke rettigheder til at køre i baggrunden

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
da: Vil du åbne Indstillinger for at administrere programtilladelser?

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
da: Hvis du redigerer din boks' konfiguration, kan der opstå problemer med boksens operativsystem. Vil du oprette et øjebliksbillede for at kunne genoprette efter dine ændringer?

en: Failed to save domain configuration: %s
da: Kunne ikke gemme domænekonfigurationen: %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
da: Ændringer til indstillingerne nedenfor træder i kraft efter genstart af din boks.

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
da: Brug knappen nedenfor for at tilføje din første delte mappe. For at fildeling skal fungere, skal gæsteboksen have <a href='%s'>spice-webdav</a> installeret.

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
da: Kunne ikke omdøbe øjebliksbilledet: %s

en: Reverting to %s…
da: Vender tilbage til %s …

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
da: Kunne ikke vende tilbage til øjebliksbilledet: %s

en: Snapshot “%s” deleted.
da: Øjebliksbilledet “%s” blev slettet.

en: Failed to create snapshot of %s
da: Kunne ikke oprette øjebliksbillede af %s

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
da: Vend tilbage til en tidligere tilstand af din boks.

en: Use the button below to create your first snapshot.
da: Brug knappen nedenfor for at oprette det første øjebliksbillede.

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
da: %s brugt.

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
da: Der er ikke nok plads på din maskine til at øge den maksimale diskstørrelse.

en: Storage disk
da: Lagerdisk

en: Used %s
da: %s brugt

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
da: Ukendt

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
da: Omstilling af usb-enheden “%s” for “%s” mislykkedes

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
da: Kopierer “%s” til “Hentet”

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
da: Der opstod en fejl under installationsforberedelsen. Lyninstallation deaktiveret.

en: Downloading device drivers…
da: Henter enhedsdrivere …

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
da: Din SELinux-kontekst ser forkert ud; du kan prøve at fikse det ved at køre:
    %s

en: SELinux not installed?
da: SELinux ikke installeret?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
da: Kunne ikke hente information om lagerpulje for “gnome-boxes” fra libvirt. Sikr dig at “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” fungerer.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
da: %s kendes hos libvirt som GNOME Boxes' lagerpulje, men dette katalog findes ikke

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
da: %s kendes hos libvirt som GNOME Boxes' lagerpulje, men er ikke et katalog

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
da: %s kendes hos libvirt som GNOME Boxes' lagerpulje, men kan ikke læses/skrives af brugeren

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
da: Værtssystem understøtter ikke handling

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
da: Boksimport fra filen “%s” mislykkedes: %s
