gnome-boxes master - en to tr translation catalogue (241 entries)

en: Boxes
tr: Kutular

en: Virtual machine viewer/manager
tr: Sanal makine görüntüleyici/yönetici

en: View and use virtual machines
tr: Sanal makineleri görüntüle ve kullan

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
tr: gnome boxes;boxes;virtual machine;vm;sanal makine;sm;kutular;

en: Virtualization made simple
tr: Sanallaştırma kolaylaştırıldı

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
tr: İşletim sistemi seçin ve bırakın Kutular sizin için indirip sanal makineye kursun.

en: Features:
tr: Özellikler:

en: Download freely available operating systems
tr: Serbestçe edinilebilen işletim sistemlerini indirin

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
tr: CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux ve Ubuntu’yu kendiliğinden kurun

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
tr: Birkaç tıkla işletim sistemi kalıplarından sanal makineler oluşturun

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
tr: Sanal makinelerinizin sisteminizden tükettiği kaynakları (bellek ve depolama) kısıtlayın

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
tr: Önceki durumlara geri yüklemek için sanal makinelerin anlık görüntülerini alın

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
tr: USB aygıtlarını fiziksel makinenizden sanal makinelere yönlendirin

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
tr: Desteklenen bazı işletim sistemleri için 3B hızlandırma

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
tr: Sanal makine ekranlarını pencere boyutuna kendiliğinden boyutlandır

en: Share clipboard between your system and virtual machines
tr: Sisteminiz ve sanal makineler arasında panoyu paylaşın

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
tr: Dosyaları, dosya yöneticinizden Kutular penceresine bırakarak paylaşın

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
tr: Sisteminiz ve sanal makineler arasında Paylaşılan Klasörler kurun

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Screenshot interval
tr: Ekran görüntüsü aralığı

en: The interval in seconds between screenshot updates
tr: Ekran görüntüsü güncellemeleri arasındaki saniye türünden süre

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height)
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik)

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Window position (x and y)
tr: Pencere konumu (x ve y)

en: Window maximized
tr: Pencere büyültüldüğünde

en: Window maximized state
tr: Pencerenin büyütülmüş durumu

en: First run
tr: İlk çalışma

en: Whether Boxes is running for the first time
tr: Kutularʼın ilk kez çalışıp çalışmadığı

en: Shared folders
tr: Paylaşılan klasörler

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
tr: Paylaşılan klasörlerin adlarının ve veri yollarının eşleşmelerinin değişke dizisi

en: Recommended Downloads Source URL
tr: Önerilen İndirmeler Kaynak URL’si

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
tr: recommended-downloads.xml dosyasını gösteren URL

en: Welcome to Boxes
tr: Kutular’a Hoş Geldiniz

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
tr: İlk sanal makinenizi oluşturmak için <b>+</b> düğmesini kullanın.

en: New Virtual Machine
tr: Yeni Sanal Makine

en: Cancel
tr: İptal

en: Create
tr: Oluştur

en: Name
tr: Ad

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Operating System not found
tr: İşletim Sistemi bulunamadı

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Memory
tr: Bellek

en: Storage limit
tr: Depolama sınırı

en: Oops! Something went wrong!
tr: Amanın, bir şeyler yanlış gitti

en: Setting up drivers...
tr: Sürücüler ayarlanıyor…

en: Express Installation
tr: Hızlı Kurulum

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
tr: İşletim sisteminin kendiliğinden kurulumu için kimlik bilgilerini ayarla.

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Enter username...
tr: Kullanıcı adı girin...

en: Password
tr: Parola

en: Enter password...
tr: Parola girin...

en: Product Key
tr: Ürün Anahtarı

en: Firmware
tr: Donanım Yazılımı

en: Unknown media
tr: Bilinmeyen ortam

en: Select an Operating System
tr: İşletim Sistemi Ara

en: Search for an operating system…
tr: İşletim sistemi ara…

en: Search for an Operating System
tr: İşletim Sistemi Ara

en: Download an Operating System
tr: İşletim Sistemi İndir

en: New
tr: Yeni

en: Back
tr: Geri

en: Application Menu
tr: Uygulama Menüsü

en: List view
tr: Liste görünümü

en: Grid view
tr: Tablo görünümü

en: Search
tr: Ara

en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Create new virtual machine
tr: Yeni sanal makine oluştur

en: Install from File
tr: Dosyadan Kur

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
tr: Sanal makine kurmak için .iso ya da .qcow2 dosyası seç.

en: Download OS
tr: İşletim Sistemi İndir

en: Browse and search for operating systems to install.
tr: Yüklenecek işletim sistemlerine göz at ve ara.

en: Ready to Receive File
tr: Dosya Alımına Hazır

en: You will find your file in the Downloads directory.
tr: Dosyanızı İndirilenler dizininde bulacaksınız.

en: Actions
tr: Eylemler

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Ready to install
tr: Kuruluma hazır

[ctx: shortcut window]
en: Overview
tr: Genel Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
tr: Ana menüyü aç

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
tr: Yeni sanal makine oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
tr: Pencereyi Kapat/Kutularʼdan Çık

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
tr: Kutu Oluşturma ve Özellikler

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
tr: Sonraki sayfaya geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
tr: Önceki sayfaya geç

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
tr: Kutu Ekranı

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
tr: Klavyeyi Yakala/Bırak

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
tr: Genel görünüme dön

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
tr: Tam ekran/Tam ekrandan çık

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Help
tr: Yardım

en: About Boxes
tr: Kutular Hakkında

en: No CDROM/DVD image
tr: CDROM/DVD kalıbı yok

en: Select
tr: Seç

en: Remove
tr: Kaldır

en: Devices & Shares
tr: Aygıtlar ve Paylaşımlar

en: USB Devices
tr: USB Aygıtları

en: CDROM/DVD Drive
tr: CDROM/DVD Sürücü

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: CPUs
tr: MİBler

en: 3D acceleration
tr: 3B hızlandırma

en: Allow running in background
tr: Arka planda çalışmaya izin ver

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Troubleshooting Logs
tr: Sorun Giderme Günlükleri

en: Diagnose problems with your box using the log file.
tr: Günlük dosyasını kullanarak kutunuzdaki sorunları tanılayın.

en: Edit Configuration
tr: Yapılandırma Düzenle

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
tr: Bu kutu için Libvirt alan adı yapılandırmasını düzenle.

en: Local Folder
tr: Yerel Klasör

en: Select Shared Folder
tr: Paylaşılan Klasör Seç

en: Save
tr: Kaydet

en: Shared Folders
tr: Paylaşılan Klasörler

en: Revert to snapshot
tr: Anlık görüntüye dön

en: Rename snapshot
tr: Anlık görüntüyü yeniden adlandır

en: Delete snapshot
tr: Anlık görüntüyü sil

en: Snapshots
tr: Anlık Görüntüler

en: Creating new snapshot…
tr: Yeni anlık görüntü oluşturuluyor…

en: Search for a virtual machine…
tr: Sanal makine ara…

en: Undo
tr: Geri Al

en: Oops, something went wrong
tr: Amanın, bir şeyler yanlış gitti

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
tr: Kutular, sanallaştırma arkayüzüne erişemiyor.

en: Welcome Tutorial
tr: Hoş Geldiniz Eğitimi

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
tr: Kutular, sanal makineleri kurmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırır.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
tr: Kutular, hızlı kurulum ile yeni sanal makine için kurulum ayarlarını belirleyecektir. Yalnızca kurulumu başlatın ve arkanıza yaslanın.

en: Easy Downloads
tr: Kolay İndirmeler

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
tr: Kutular ile sanal makine oluşturmak için işletim sistemini indirmenize gerek yok. Bunun yerine, yalnızca kurmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve Kutular onu sizin yerinize indirsin.

en: Drag and Drop
tr: Sürükle ve Bırak

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
tr: Dosya paylaşmak, onları sanal makinenize sürüklemek kadar kolay. Bunlar, İndirilenler klasörünüzde görünecek.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
tr: Kutu işlemleri

note: Open in new Window
en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

note: Send files
en: Send File…
tr: Dosya Gönder…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Al

en: Force Shutdown
tr: Kapanmaya Zorla

en: Clone
tr: Klonla

note: Delete
en: Delete
tr: Sil

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
tr: Tercihler

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
tr: Ekran Görüntüleri

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
tr: Ekran görüntüsü %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
tr: Sanal sistemlere erişmek için basit GNOME uygulaması

en: Display version number
tr: Sürüm numarasını göster

en: Show help
tr: Yardımı göster

en: Open in full screen
tr: Tam ekran kipinde aç

en: Check virtualization capabilities
tr: Sanallaştırma olanaklarını denetle

en: Open box with UUID
tr: Kutuyu UUID ile aç

en: Search term
tr: Arama terimi

en: TEXT
tr: METİN

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
tr: Ekran, aracı veya kurulum ortamına ait URL

en: — A simple application to access virtual machines
tr: — Sanal makinelere erişmek için basit uygulama

en: Too many command line arguments specified.
tr: Çok fazla komut satırı argümanı belirtildi.

en: Box “%s” installed and ready to use
tr: “%s” kutusu kuruldu ve kullanıma hazır

en: Launch
tr: Başlat

en: “%s“ is running in the background
tr: “%s“, arka planda çalışıyor

en: Box “%s” has been deleted
tr: “%s” kutusu silindi

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
tr[0]: %u kutu silindi

en: Boxes is doing something
tr: Kutular bir şey yapıyor

en: Select files to transfer
tr: Aktarılacak dosyaları seç

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Open
tr: A_ç

en: Failed to prepare express installation: %s
tr: Hızlı kurulum hazırlanamadı: %s

note: Translators: We show 'Live' tag next or below the name of live OS media or box based on such media. http://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD
en: Live
tr: Canlı

en: 32-bit x86 system
tr: 32-bit x86 sistemi

en: 64-bit x86 system
tr: 64-bit x86 sistemi

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
tr:  %s tarafından

en: Select a device or OS media file
tr: Aygıt ya da ISO ortam dosyası seç

en: Open
tr: Aç

en: Press (left) Ctrl+Alt to ungrab
tr: Bırakmak için (sol) Ctrl+Alt tuşlarına basın

en: Press & release (left) Ctrl+Alt to ungrab keyboard.
tr: Klavyeyi bırakmak için (sol) Ctrl+Alt tuşlarına basıp çekin.

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Downloading media
tr: Ortam indiriliyor

en: “%s” download complete
tr: “%s“ indirmesi tamamlandı

en: Install
tr: Kur

en: Failed to download: %s
tr: İndirilemedi: %s

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download '%s': %s
tr: '%s' indirilemedi: %s

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
tr: Tuş birleştirmelerini gönder

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
tr: %s diskten geri yükleniyor

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
tr: %s başlatılıyor

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
tr: “%s”in yeniden başlatılması çok zaman alıyor. Zorla kapatılsın mı?

en: Shutdown
tr: Gücü Kapat

en: Cloning “%s”…
tr: “%s” klonlanıyor…

en: Installing…
tr: Kuruluyor…

en: Setting up clone…
tr: Klon kuruluyor…

en: Importing…
tr: İçe aktarılıyor…

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Powered Off
tr: Kapatıldı

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
tr: %s’e bağlanılıyor

en: Connection to “%s” failed
tr: “%s”e bağlanılamadı

en: Machine is under construction
tr: Makine yapım aşamasında

en: Saving…
tr: Kaydediliyor…

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
tr: “%s” diskten geri yüklenemedi: %s

en: Failed to start “%s”
tr: “%s” başlatılamadı

en: Troubleshooting Log
tr: Sorun Giderme Günlüğü

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
tr: “%s”e bağlanılamadı: %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
tr: • MİB sanallaştırma yeteneği: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
tr: • KVM modülü yüklendi: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
tr: • Kullanılabilir Libvirt KVM konuğu: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
tr: • Kullanılabilir Kutular depolama havuzu: %s

en: • The SELinux context is default: %s
tr: • SELinux bağlamı öntanımlı: %s

en: Report bugs to <%s>.
tr: Hataları <%s> adresine bildir.

en: %s home page: <%s>.
tr: %s ana sayfa: <%s>.

en: Media is not supported
tr: Ortam desteklenmiyor

en: No CD/DVD image
tr: CD/DVD kalıbı yok

en: Select a device or ISO file
tr: Aygıt ya da ISO dosyası seç

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
tr: GNOME Kutular’ın Flatpak sürümü USB yönlendirmeyi desteklemiyor.

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
tr: Yönlendirmeye uygun USB aygıtları görmek için kutunuzu açın.

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
tr: %s önerilir.

en: Boxes wants to run VM in background
tr: Kutular, VM'i (Sanal Makineyi) arka planda çalıştırmak istiyor

en: Boxes is not authorized to run in background
tr: Kutular, arka planda çalışmaya yetkilendirilmedi

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
tr: Uygulama izinlerini yönetmek için Ayarlar’ı açmak ister misiniz?

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
tr: Kutu yapılandırmasını düzenlemek, kutunuzun işletim sisteminde sorunlara neden olabilir. Değişiklikleri geri alabilmek için anlık görüntü oluşturmak ister misiniz?

en: Failed to save domain configuration: %s
tr: Alan adı yapılandırması kaydedilemedi: %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
tr: Aşağıdaki ayar değişiklikleri kutunuzu yeniden başlatınca geçerli olacak.

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
tr: Aşağıdaki düğmeye tıklayarak ilk paylaşılan klasörünüzü ekleyin. Dosya paylaşımının çalışması için konuk kutuda <a href='%s'>spice-webdav</a> kurulmalıdır.

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
tr: Anlık görüntü yeniden adlandırılamadı: %s

en: Reverting to %s…
tr: %s’e döndürülüyor…

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
tr: Anlık görüntüye dönülemedi: %s

en: Snapshot “%s” deleted.
tr: “%s” anlık görüntüsü silindi.

en: Failed to create snapshot of %s
tr: %s için anlık görüntü oluşturulamadı

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
tr: Kutunuzun önceki durumuna dönün.

en: Use the button below to create your first snapshot.
tr: İlk anlık görüntünüzü oluşturmak alttaki düğmeyi kullanın.

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
tr: %s kullanıldı.

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
tr: Azami disk boyununu artırmak için makinenizde yeterli alan yok.

en: Storage disk
tr: Depolama diski

en: Used %s
tr: %s kullanıldı

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
tr: “%s” USB aygıtı “%s” için yönlendirilemedi

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
tr: “%s”, “İndirilenler”e kopyalanıyor

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
tr: Kuruluma hazırlanırken hata oluştu. Hızlı Kurulum kapatıldı.

en: Downloading device drivers…
tr: Aygıt sürücüleri indiriliyor…

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
tr: SELinux bağlamınız hatalı görünüyor, komutu çalıştırarak onarmayı deneyebilirsiniz:
    %s

en: SELinux not installed?
tr: SELinux kurulmadı mı?

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
tr: “gnome-boxes”ın depolama havuzu bilgisi libvirt’ten alınamıyor. “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” komutunun çalıştığından emin olun.

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
tr: %s libvirt’e GNOME Kutular’ın depolama havuzu olarak bildirilmiş ama dizin yok

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
tr: %s libvirt’e GNOME Kutular’ın depolama havuzu olarak bildirilmiş ama dizin değil

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
tr: %s libvirt’e GNOME Kutular’ın depolama havuzu olarak bildirilmiş ama kullanıcıca okunabilir/yazılabilir değil

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
tr: Yetersiz sunucu sistemi

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
tr: “%s” dosyasından kutu aktarılamadı: %s
