gnome-boxes master - en to ar translation catalogue (239 entries)

en: Boxes
ar: صناديق

en: Virtual machine viewer/manager
ar: مدير وعارض الأجهزة الظاهرية

en: View and use virtual machines
ar: اعرض واستخدم أجهزة ظاهرية

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: virtual machine;vm;
ar: جهاز ظاهري;افتراضي;جهاز افتراضي;vm;virtual machine;

en: Virtualization made simple
ar: الظاهرية مسهَّلةً

en: Select an operating system and let Boxes download and install it for you in a virtual machine.
ar: حدد نظاما تشغيليا و دع «صناديق يُحمّله ويُثبّته لك في جهاز ظاهري.

en: Features:
ar: الميزات:

en: Download freely available operating systems
ar: حمّل الأنظمة التشغيلية المتاحة بصورة حرة

en: Automatically install CentOS Stream, Debian, Fedora, Microsoft Windows, OpenSUSE, Red Hat Enterprise Linux, and Ubuntu
ar: ثبّت تلقائيا CentOS Stream ودبيان وفيدورا و مايكروسوفت ويندوز واوبن سوزي وردهات انتربرايز لينكس واوبنتو

en: Create virtual machines from operating system images with a couple of clicks
ar: أنشئ أجهزة ظاهرية من صور أنظمة التشغيل ببضع نقرات

en: Limit the resources (memory and storage) your virtual machines consume from your system
ar: حُدَّ الموارد (الذاكرة والخزن) التي تستهلكها الأجهزة الظاهرية من نظامك

en: Take snapshots of virtual machines to restore to previous states
ar: خذ نقاط وقوف للمكائن الافتراضية لتعيدها إلى حالات سابقة

en: Redirect USB devices from your physical machine into virtual machines
ar: أعِد توجيه أجهزة USB من جهازك الحقيقي الى الأجهزة الظاهرية

en: 3D acceleration for some of the supported operating systems
ar: تعجيل ثلاثي الأبعاد لبعض الأنظمة التشغيلية المدعومة

en: Automatically resize virtual machines displays to the window size
ar: حجّم تلقائيا عارضات الأجهزة الظاهرية الى حجم النافذة

en: Share clipboard between your system and virtual machines
ar: شارك الحافظة بين نظامك والأجهزة الظاهرية

en: Share files to virtual machines by dropping them from your file manager into the Boxes window
ar: شارك الملفات مع الأجهزة الظاهرية بإسقاطها من مدير ملفاتك إلى نافذة «صناديق»

en: Setup Shared Folders between your system and virtual machines
ar: اضبط الملفات المشارَكة بين نظامك والأجهزة الظاهرية

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ar: مشروع GNOME «جنوم»

en: Screenshot interval
ar: مهلة الصّورة المصغّرة

en: The interval in seconds between screenshot updates
ar: المهلة بالثّواني بين تحديثات الصّورة المُصغّرة

en: Window size
ar: حجم النّافذة

en: Window size (width and height)
ar: حجم النّافذة (العرض والارتفاع)

en: Window position
ar: موضع النّافذة

en: Window position (x and y)
ar: موضع النّافذة (س و ص)

en: Window maximized
ar: النّافذة مُكبّرة

en: Window maximized state
ar: حالة النّافذة المُكبّرة

en: First run
ar: التشغيل الأول

en: Whether Boxes is running for the first time
ar: فيما لوكان «صناديق» يشتغل للمرة الأولى

en: Shared folders
ar: مجلدات التشارك

en: Variant array of shared folders’ names and path mapping
ar: مصفوفة تنويعات لترسيمات أسماء ومسارات مجلدات التشارك

en: Recommended Downloads Source URL
ar: رابط مصدر التحميلات الموصى به

en: An URL pointing at a recommended-downloads.xml file
ar: رابط يشير إلى ملف recommended-downloads.xml

en: Welcome to Boxes
ar: مرحبا بكم في صناديق

en: Use the <b>+</b> button to create your first virtual machine.
ar: استخدم زر <b>+</b> لإنشاء أول جهاز ظاهري لك.

en: New Virtual Machine
ar: جهاز ظاهري جديدة

en: Cancel
ar: ألغ

en: Create
ar: أنشِئ

en: Name
ar: الإسم

en: Operating System
ar: النظام التشغيلي

en: Operating System not found
ar: لم يعثر على نظام تشغيلي

en: Resources
ar: الموارد

en: Memory
ar: الذّاكرة

en: Storage limit
ar: حدّ الخزن

en: Oops! Something went wrong!
ar: أوه! حدث خطأ ما!

en: Setting up drivers...
ar: يجهّز البرامج التشغيلية…

en: Express Installation
ar: التّثبيت السّريع

en: Set credentials for an automatic install of the operating system.
ar: عيّن اسم المستخدم وكلمة المرور للتثبيت التلقائي لنظام التشغيل.

en: Username
ar: اسم المُستخدم

en: Enter username...
ar: أدخِل اسم المستخدم...

en: Password
ar: كلمة السر

en: Enter password...
ar: أدخل كلمة السر...

en: Product Key
ar: مفتاح المُنتج

en: Firmware
ar: البرمجيات المغروسة

en: Unknown media
ar: وسط مجهول

en: Select an Operating System
ar: حدد نظاما تشغيليا

en: Search for an operating system…
ar: ابحث عن نظام تشغيلي…

en: Search for an Operating System
ar: ابحث عن نظام تشغيلي

en: Download an Operating System
ar: حمّل نظاما تشغيليا

en: New
ar: جديد

en: Back
ar: ارجع

en: Application Menu
ar: قائمة التطبيق

en: List view
ar: منظور القائمة

en: Grid view
ar: منظور الشبكة

en: Search
ar: ابحث

en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Create new virtual machine
ar: أنشيء جهاز ظاهري جديدة

en: Install from File
ar: ثبّت من ملف

en: Select an .iso or .qcow2 file to install a virtual machine.
ar: حدد ملف ‎.iso أو ‎.qcow2 لتثبّت جهازّا ظاهريًا.

en: Download OS
ar: حمّل النظام التشغيلي

en: Browse and search for operating systems to install.
ar: تصفح وابحث عن أنظمة تشغيلية لتثبيتها.

en: Ready to Receive File
ar: جاهز لاستلام الملف

en: You will find your file in the Downloads directory.
ar: ستجد ملفك في مجلد التحميلات.

en: Actions
ar: إجراءات

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Ready to install
ar: جاهز للتثبيت

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ar: نظرة عامة

[ctx: shortcut window]
en: Help
ar: المساعدة

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
ar: افتح القائمة الرئيسة

[ctx: shortcut window]
en: Create a new virtual machine
ar: أنشيء جهاز ظاهري جديدة

[ctx: shortcut window]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

[ctx: shortcut window]
en: Close Window/Quit Boxes
ar: أغلق النافذة/أنه «صناديق»

[ctx: shortcut window]
en: Box Creation and Properties
ar: إنشاء وخصائص الصندوق

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next page
ar: انتقل الى الصفحة التالية

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous page
ar: انتقل الى الصفحة السابقة

[ctx: shortcut window]
en: Box Display
ar: عَرض الصندوق

[ctx: shortcut window]
en: Grab/Ungrab keyboard
ar: اجذب/أزِل جذب لوحة المفاتيح

[ctx: shortcut window]
en: Back to overview
ar: العودة الى النظرة العامة

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen/Restore from fullscreen
ar: ملء الشاشة/ استعادة من ملء الشاشة

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Help
ar: مساعدة

en: About Boxes
ar: عن «صناديق»

en: No CDROM/DVD image
ar: لم يعثر على صورة قرص مضغوط\دي في دي

en: Select
ar: حدد

en: Remove
ar: احذف

en: Devices & Shares
ar: الأجهزة والمشاركات

en: USB Devices
ar: أجهزة USB

en: CDROM/DVD Drive
ar: مشغل قرص مضغوط\دي في دي

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: CPUs
ar: معالِجات

en: 3D acceleration
ar: تعجيل ثلاثي الأبعاد

en: Allow running in background
ar: اسمح بالتشغيل في الخلفية

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Troubleshooting Logs
ar: سجلات تعقب المشكلات

en: Diagnose problems with your box using the log file.
ar: شخّص مشاكل صندوقك مستخدمًا ملف السجلّ.

en: Edit Configuration
ar: حرر الإعدادات

en: Edit the Libvirt domain configuration for this box.
ar: حرر إعدادات نطاق Libvirt لهذا الصندوق.

en: Local Folder
ar: مجلد محلي

en: Select Shared Folder
ar: حدد ملف التشارك

en: Save
ar: احفظ

en: Shared Folders
ar: مجلدات التشارك

en: Revert to snapshot
ar: ارجع إلى نقطة الوقوف

en: Rename snapshot
ar: أعِد تسمية نقطة الوقوف

en: Delete snapshot
ar: احذف نقطة الوقوف

en: Snapshots
ar: نقاط الوقوف

en: Creating new snapshot…
ar: يُنشئ نقطة وقوف جديدة…

en: Search for a virtual machine…
ar: ابحث عن جهاز ظاهري…

en: Undo
ar: تراجع

en: Oops, something went wrong
ar: أوه، حدث خطأٌ ما

en: Boxes cannot access the virtualization backend.
ar: تعذر لـ «صناديق» الوصول للنهاية الخلفية.

en: Welcome Tutorial
ar: تدريب ترحيبي

en: Boxes makes it easy to install and run virtual machines.
ar: «صناديق» يجعل تثبيت وتشغيل الأجهزة الظاهرية أمرا سهلا.

en: With express installation, Boxes will set the install options for a new virtual machine. Just start the installation and everything will be taken care of for you.
ar: مع التثبيت السريع «صناديق» سيُعدّ خيارات التثبيت للماكنة الافتراضية الجديدة. فقط ابدأ التثبيت وسنعتني بكل شيء من اجلك.

en: Easy Downloads
ar: التحميلات السهلة

en: With Boxes, you don't need to download an operating system to create a virtual machine. Instead, just pick the operating system you want to setup, and Boxes will automatically download it for you.
ar: مع «صناديق» لا تحتاج الى تحميل نظام تشغيلي لإنشاء جهاز ظاهري. بدلا عن ذلك، فقط التقط النظام التشغيلي الذي تريد إعداده و سيحمّله «صناديق» لك تلقائيا.

en: Drag and Drop
ar: إسحب وأسقط

en: Sharing files is as simple as dropping them onto your virtual machine. They will appear in your Downloads folder.
ar: مشاركة الملفات هي ببساطة إسقاطها في جهازك الافتراضي. ستظهر في مجلد التحميلات خاصتك.

note: Translators: Accessibility name for context menu with box-related actions (e.g Pause, Delete etc)
en: Box actions
ar: إجراءات الصندوق

note: Open in new Window
en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

note: Send files
en: Send File…
ar: أرسل ملفا…

note: Take Screenshot
en: Take Screenshot
ar: أنشيء نقطة وقوف

en: Force Shutdown
ar: أجبِر الإطفاء

en: Clone
ar: استنسخ

note: Delete
en: Delete
ar: احذف

en: Restart
ar: أعد التّشغيل

note: Properties (in separate section)
en: Preferences
ar: التفضيلات

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots. This is the same folder where GNOME Shell saves screenshots.
en: Screenshots
ar: لقطات

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
ar: لقطات من %s

en: A simple GNOME application to access virtual systems
ar: تطبيق GNOME «جنوم» بسيط للوصول إلى الأنظمة الافتراضية

en: Display version number
ar: اعرض رقم الإصدار

en: Show help
ar: عرض المساعدة

en: Open in full screen
ar: افتح بملء الشاشة

en: Check virtualization capabilities
ar: تحقّق من إمكانيات الأجهزة الافتراضية

en: Open box with UUID
ar: افتح صندوقًا بمعرّف UUID

en: Search term
ar: مصطلح البحث

note: A 'broker' is a virtual-machine manager (local or remote). Currently only libvirt is supported.
en: URL to display, broker or installer media
ar: رابط URL لعرضه أو سمسار أو وسيطة تثبيت

en: — A simple application to access virtual machines
ar: — تطبيق بسيط للوصول إلى الأجهزة الظاهرية

en: Too many command line arguments specified.
ar: حُدِّدت الكثير من معاملات سطر الأوامر.

en: Box “%s” installed and ready to use
ar: الصندوق «%s» مثبّت وجاهز للاستخدام

en: Launch
ar: أطلِق

en: “%s“ is running in the background
ar: «%s» يشتغل في الخلفية

en: Box “%s” has been deleted
ar: حُذِف الصندوق «%s»

en: %u box has been deleted | %u boxes have been deleted
ar[0]: لم تُحذف أيّة صناديق
ar[1]: حُذِف صندوق واحد
ar[2]: حُذِف صندوقان
ar[3]: حُذِفت %u صناديق
ar[4]: حُذِف %u صندوقًا
ar[5]: حُذِف %u صندوق

en: Boxes is doing something
ar: «صناديق» يقوم بشيءٍ ما

en: Select files to transfer
ar: حدد ملفات لنقلها

en: _Cancel
ar: أل_غِ

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Failed to prepare express installation: %s
ar: أخفق تحضير التثبيت السريع: %s

note: Translators: We show 'Live' tag next or below the name of live OS media or box based on such media. http://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD
en: Live
ar: حي

en: 32-bit x86 system
ar: نظام 32 بت

en: 64-bit x86 system
ar: نظام 64 بت

note: Translator comment: %s is name of vendor here (e.g Canonical Ltd or Red Hat Inc)
en:  from %s
ar:  من %s

en: Select a device or OS media file
ar: حدد جهازًا أو ملف وسائط نظام تشغيلي

en: Open
ar: افتح

note: Translators: Showing size of widget as WIDTH×HEIGHT here.
en: %d×%d
ar: %Id‏×%Id

en: Exit fullscreen
ar: اخرج من ملء الشاشة

en: Downloading media
ar: يُنزّل الوسيطة

en: “%s” download complete
ar: اكتمل تحميل «%s»

en: Install
ar: ثبّت

en: Failed to download: %s
ar: أخفق تنزيل: %s

note: We did this, so ignore!
en: Failed to download '%s': %s
ar: أخفق تنزيل «%s»: %s

note: Translators: Accessibility name for context menu with a set of keyboard combos (that would normally be intercepted by host/client, to send to the box.
en: Send key combinations
ar: أرسل تركيبات المفاتيح

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Restoring %s from disk
ar: يستعيد %s من القرص

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Starting %s
ar: يبدأ %s

en: Restart of “%s” is taking too long. Force it to shutdown?
ar: إعادة تشغيل «%s» تَستغرِق الكثير جدًا. أأُجبِره على الإطفاء؟

en: Shutdown
ar: أطفئ

en: Cloning “%s”…
ar: يستنسخ «%s»…

en: Installing…
ar: يُثبّت…

en: Setting up clone…
ar: يُعِدّ الاستنساخ…

en: Importing…
ar: يستورد…

en: Running
ar: يعمل

en: Paused
ar: مُلبث

en: Powered Off
ar: مطفأ

note: Translators: The %s will be expanded with the name of the vm
en: Connecting to %s
ar: يتّصل بِ‍ %s

en: Connection to “%s” failed
ar: أخفق الاتصال بِ‍ـ «%s»

en: Machine is under construction
ar: الماكنة قيد الإنشاء

en: Saving…
ar: يحفظ…

note: Translators: The first %s is the name of the box, the second is the reason of the error
en: “%s” could not be restored from disk: %s
ar: تعذّر استرجاع «%s» من القرص: %s

en: Failed to start “%s”
ar: أخفق بدء «%s»

en: Troubleshooting Log
ar: سجلّ مواجهة الأعطال

note: Translators: the first %s is the name of the box, the second is the reason of the error.
en: Connection to “%s” failed: %s
ar: أخفق الاتصال بِـ «%s»‏: %s

note: FIXME: add proper UI & docs
en: • The CPU is capable of virtualization: %s
ar: • توافقيّة المعالج مع الأجهزة الافتراضية: %s

en: • The KVM module is loaded: %s
ar: • وحدة KVM محمّلة: %s

en: • Libvirt KVM guest available: %s
ar: • ضيف Libvirt KVM مُتاح: %s

en: • Boxes storage pool available: %s
ar: • مساحة التّخزين المُتاحة ل‍«‍صناديق»: %s

en: • The SELinux context is default: %s
ar: • سياق SELinux هو الافتراضي: %s

en: Report bugs to <%s>.
ar: أبلغ عن العلل إلى <%s>.

en: %s home page: <%s>.
ar: صفحة %s الرئيسية: <%s>.

en: Media is not supported
ar: الوسائط غير مدعومة

en: No CD/DVD image
ar: لا توجد صورة قرص CD/DVD

en: Select a device or ISO file
ar: اختر جهازًا أو ملف ISO

en: The Flatpak version of GNOME Boxes does not support USB redirection.
ar: إصدار فلاتباك من «صناديق جنوم» لا يدعم إعادة توجيه USB.

en: Turn on your box to see the USB devices available for redirection.
ar: شغّل «صندوقك» لتشاهد أجهزة USB المتاحة لإعادة التوجيه.

note: Translators: %s is a recommended value for RAM/storage limit. For example "Recommended 4 GB."
en: Recommended %s.
ar: %s مُستحسَـن.

en: Boxes wants to run VM in background
ar: يريد «صناديق» تشغيل جهاز ظاهري في الخلفية

en: Boxes is not authorized to run in background
ar: «صناديق» غير مخوّل بالاشتغال في الخلفية

en: Do you want to open Settings to manage application permissions?
ar: أتريد فتح الإعدادات لإدارة تصاريح التطبيق؟

en: Editing your box configuration can cause issues to the operating system of your box. Would you like to create a snapshot to recover from your changes?
ar: يمكن أن يتسبب تحرير تكوين صندوقك بالمشاكل في نظام تشغيل صندوقك. أترغب في إنشاء نقطة وقوف لتتراجع منها من تغييراتك؟

en: Failed to save domain configuration: %s
ar: أخفق حفظ تكوين النطاق: %s

en: Changes to the settings below take effect after you restart your box.
ar: التغييرات في الإعدادات التالية تأخذ مفعولها بعد أن تعيد تشغيل صندوقك.

note: Translators: "spice-webdav" is a name and shouldn't be translated. %s is an URL.
en: Use the button below to add your first shared folder. For file sharing to work, the guest box needs to have <a href='%s'>spice-webdav</a> installed.
ar: استخدم الزر أدناه لتضيف مجلدك التشاركي الأول. من أجل أن تعمل مشاركة الملفات، يتوجب أن يكون <a href='%s'>spice-webdav</a> مثبّتًا في الصندوق الضيف.

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to rename the snapshot.
en: Failed to rename snapshot: %s
ar: أخفقت إعادة تسمية نقطة الوقوِف:‍ %s

en: Reverting to %s…
ar: يرجع إلى %s…

note: Translators: %s is the reason why Boxes failed to apply the snapshot.
en: Failed to revert to snapshot: %s
ar: أخفق الرجوع إلى نقطة الوقوف: %s

en: Snapshot “%s” deleted.
ar: حُذِفت نقطة الوقوف «%s».

en: Failed to create snapshot of %s
ar: أخفق إنشاء نقطة وقوف لِ‍ %s

note: we need to account for the "+" button
en: Revert to a previous state of your box.
ar: الرجوع إلى حال سابق لصندوقك.

en: Use the button below to create your first snapshot.
ar: استخدم الزر أدناه لإنشاء أول نقطة وقوف لك.

note: Translators: "%s" is a disk size string (for example "4.2 GB")
en: Used %s.
ar: المستخدَم %s.

en: There is not enough space on your machine to increase the maximum disk size.
ar: لا مساحة كافية على جهازك لزيادة حجم القرص الأقصى.

en: Storage disk
ar: قرص خزن

en: Used %s
ar: المستخدَم %s

note: Translators: "Unknown" is a placeholder for a box name when it could not be determined
en: Unknown
ar: مجهول

en: Redirection of USB device “%s” for “%s” failed
ar: أخفقت إعادة تحويل جهاز USB ‏«%s» لِ‍ «%s»

note: Translators: "%s" is a file name.
en: Copying “%s” to “Downloads”
ar: ينسخ «%s» الى "التحميلات"

note: An error occurred when trying to setup unattended installation, but it's likely that a non-unattended installation will work. When this happens, just disable unattended installs, and let the caller decide if it wants to retry a non-automatic install or to just abort the box creation..
en: An error occurred during installation preparation. Express Install disabled.
ar: حدث خطأ أثناء تجهيز عملية التّثبيت. عُطِّل التّثبيت السّريع.

en: Downloading device drivers…
ar: ينزّل مشغّلات الأجهزة…

en: Your SELinux context looks incorrect, you can try to fix it by running:
    %s
ar: يبدو أن سياق SELinux الخاص بك غير صالح، بإمكانك محاولة إصلاحه بتشغيل:
    %s

en: SELinux not installed?
ar: ‏SELinux غير مُثبّت؟

en: Could not get “gnome-boxes” storage pool information from libvirt. Make sure “virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes” is working.
ar: تعذّر إحضار معلومات ساحة تخزين 'gnome-boxes' من المكتبة libvirt. تأكد من عمل «virsh -c qemu:///session pool-dumpxml gnome-boxes» .

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but this directory does not exist
ar: إنّ %s معروف لمكتبة libvirt على أنّه ساحة تخزين لِـ «صناديق جنوم» GNOME Boxes لكنّ هذا الدليل غير موجود

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not a directory
ar: إن %s معروف لمكتبة libvirt على أنّه ساحة تخزين لِـ «صناديق جنوم» GNOME Boxes، لكنّه ليس دليلًا

en: %s is known to libvirt as GNOME Boxes’s storage pool but is not user-readable/writable
ar: إن %s معروف لمكتبة libvirt على أنّه ساحة تخزين لِـ «صناديق جنوم» GNOME Boxes لكنّه ليس قابلًا للقراءة والكتابة بواسطة المستخدم

en: yes
ar: نعم

en: no
ar: لا

note: No guest caps or none compatible FIXME: Better error messsage than this please?
en: Incapable host system
ar: نظام المُضيف عديم المقدرة

note: Translators: the first %s is a path, the second is the reason of the failure.
en: Box import from file “%s” failed: %s
ar: أخفق استيراد الصندوق من الملف «%s»‏: %s
