gnome-builder master - en to bs translation catalogue (383 entries)

en: Cannot locate property %s in class %s
bs: Ne mogu da nađem svojstvo „%s“ u klasi „%s“

en: Duration
bs: Trajanje

en: The duration of the animation
bs: Trajanje animacije

en: Frame Clock
bs: Časovnik kadra

en: An optional frame-clock to synchronize with.
bs: Izborni časovnik kadra za usklađivanje.

en: Mode
bs: Režim

en: The animation mode
bs: Režim animacije

en: Target
bs: Odredište

en: The target of the animation
bs: Odredište animacije

en: Failed to find property %s in %s
bs: Nisam uspeo da nađem svojstvo „%s“ u „%s“

en: Failed to find property %s in %s or parent %s
bs: Nisam uspeo da nađem svojstvo „%s“ u „%s“ ili u nadređenom „%s“

en: Failed to retrieve va_list value: %s
bs: Ne mogu da dobijem spisak dijeljenja sa servera: %s

en: Failed to load keybindings.
bs: Nisam uspeo da učitam sveze tastera.

en: Failed to load keybindings: %s
bs: Nisam uspeo da učitam sveze tastera: %s

en: Failed to load local keybindings: %s
bs: Nisam uspeo da učitam mesne sveze tastera: %s

en: Builder
bs: Graditelj

en: The support log file has been written to '%s'. Please provide this file as an attachment on your bug report or support request.
bs: Datoteka dnevnika podrške je zapisana u „%s“. Dostavite ovu datoteku kao prilog vašem izvještaju o grešci ili zahtjevu za podrškom.

en: Name
bs: Naziv

en: Active
bs: Uposlen

en: If code assistance is currently processing.
bs: Da li kodna ispomoć trenutno obrađuje.

en: Buffer
bs: Međumemorija

en: The buffer
bs: Međumemorija

en: Failed to load DBus connection. Code assistance will be disabled. "%s" (%s)
bs: Nisam uspeo da učitam vezu D-sabirnice. Kodna ispomoć biće isključena. „%s“ (%s)

en: Code Assistant
bs: Kodni pomoćnik

en: The code assistant to render.
bs: Kodni pomoćnik za iscrtavanje.

en: Command not found: %s
bs: Nisam našao naredbu: %s

en: Use the entry below to execute a command
bs: Koristite unos ispod za izvršavanje naredbe

en: Result
bs: Rezultat

en: The result to be visualized in the item.
bs: Rezultat koji će biti prikazan u stavci.

en: Action Group
bs: Grupa radnje

en: The GActionGroup containing the action.
bs: Grupa radnje koja sadrži radnju.

en: Action Name
bs: Naziv radnje

en: The name of the action to execute.
bs: Naziv radnje za izvršavanje.

en: Parameters
bs: Parametri

en: The parameters for the action.
bs: Parametri za radnju.

en: Active DocumentView
bs: Radni pregled dokumenta

en: The last focused GbDocumentView widget.
bs: Posljednji element pregleda Gb dokumenta u prvom planu.

en: Priority
bs: Hitnost

en: The priority of the command provider.
bs: Hitnost dostavljača naredbe.

en: Workbench
bs: Radionica

en: The target workbench.
bs: Ciljna radionica.

en: Command Text
bs: Tekst naredbe

en: The command text if any.
bs: Tekst naredbe ako postoji.

en: Is Error
bs: Jeste greška

en: If the result is an error.
bs: Da li je rezultat greška.

en: Is Running
bs: Radi

en: If the command is still running.
bs: Da li se naredba još uvijek izvršava.

en: Result Text
bs: Tekst rezultata

en: The result text if any.
bs: Tekst rezultata ako postoji.

en: The command text to execute
bs: Tekst naredbe za izvršavanje

en: Source View
bs: Pregled izvora

en: The source view to modify.
bs: Pregled izvora za mijenjanje.

en: The duration of the animation in millseconds.
bs: Trajanje animiranja u milisekundama.

en: Progress
bs: Napredovanje

en: GNOME Builder - %s
bs: Gnomov Graditelj – %s

en: Documentation (%s)
bs: Dokumentacija (%s)

en: Documentation
bs: Dokumentacija

en: URI
bs: Putanja

en: The uri to load.
bs: Putanja za učitavanje.

en: Document
bs: Dokument

en: The document for the devhelp view.
bs: Dokument za pregled razvojne pomoći.

en: Question
bs: Pitanje

en: Close _without Saving
bs: Zatvori _bez čuvanja

en: _Cancel
bs: _Otkaži

en: _Save As…
bs: Sačuvaj _kao…

en: _Save
bs: _Sačuvaj

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
bs[0]: Izmjene u posljednjoj %ld sekundi će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[1]: Izmjene u posljednje %ld sekunde će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[2]: Izmjene u posljednjih %ld sekundi će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
bs: Ako ne sačuvate, izmjene u posljednjem minutu biće trajno izgubljene.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
bs[0]: Izmjene u posljednjem minutu i %ld sekundi će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[1]: Izmjene u posljednjem minutu i %ld sekunde će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[2]: Izmjene u posljednjem minutu i %ld sekundi će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
bs[0]: Izmjene u posljednjem %ld minutu će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[1]: Izmjene u posljednja %ld minuta će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[2]: Izmjene u posljednjih %ld minuta će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
bs: Izmjene tokom posljednjeg časa će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
bs[0]: Izmjene u posljednjem času i %d minutu će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[1]: Izmjene u posljednjem času i %d minuta će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[2]: Izmjene u posljednjem času i %d minuta će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
bs[0]: Izmjene u posljednjem %d času će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[1]: Izmjene u posljednja %d časa će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.
bs[2]: Izmjene u posljednjih %d časova će biti trajno odbačene ukoliko ne sačuvate.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
bs: Izmjene u dokumentu „%s“ biće trajno odbačene.

en: Save changes to document “%s” before closing?
bs: Da sačuvam izmjene u dokumentu „%s“ prije zatvaranja?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
bs: Administrator sistema je onemogućio čuvanje.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
bs[0]: Izmjene u %d dokumentu će biti trajno odbačene.
bs[1]: Izmjene u %d dokumenta će biti trajno odbačene.
bs[2]: Izmjene u %d dokumenata će biti trajno odbačene.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
bs[0]: %d dokument ima nesačuvane izmjene. Da ih sačuvam prije zatvaranja?
bs[1]: %d dokumenta imaju nesačuvane izmjene. Da ih sačuvam prije zatvaranja?
bs[2]: %d dokumenata imaju nesačuvane izmjene. Da ih sačuvam prije zatvaranja?

en: Docum_ents with unsaved changes:
bs: Dokum_enti sa nesačuvanim izmjenama:

en: S_elect the documents you want to save:
bs: Izaberite _dokumente koje želite da sačuvate:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
bs: Ako ne sačuvate, sve izmjene će biti trajno izgubljene.

en: Modified
bs: Izmijenjen

en: If the document has been modified from disk.
bs: Da li je dokument izmijenjen sa diska.

en: Title
bs: Naslov

en: The title of the document.
bs: Naslov dokumenta.

en: Read Only
bs: Samo za čitanje

en: If the document is read only.
bs: Da li je dokument samo za čitanje.

en: Document Manager
bs: Upravnik dokumenta

en: The document manager for the document grid.
bs: Upravnik dokumenta za mrežu dokumenta.

en: Count
bs: Ukupno

en: The number of documents in the manager.
bs: Broj dokumenata u upravniku.

en: The document manager for the button.
bs: Upravnik dokumenta za dugme.

en: Active View
bs: Radni pregled

en: The active view within the stack.
bs: Radni pregled u spremniku.

en: The document manager for the stack.
bs: Upravnik dokumenta za spremnik.

en: Can Preview
bs: Može da pretpregleda

en: If the view can preview.
bs: Da li pregled može da pretpregleda.

en: Controls
bs: Kontrole

en: The widget containing the view controls.
bs: Element koji sadrži kontrole pregleda.

en: The document being viewed.
bs: Dokument koji je pregledan.

en: %s (Read Only)
bs: %s (samo za čitanje)

en: untitled document %u
bs: neimenovani dokument „%u“

en: Save Document As
bs: Sačuvajte dokument kao

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Save
bs: Sačuvaj

en: No file was selected.
bs: Nije izabrana nijedna datoteka.

en: No file was selected for saving.
bs: Nije izabrana datoteke za čuvanje.

en: Change Monitor
bs: Nadzornik izmjena

en: The change monitor for the backing file.
bs: Nadzornik izmjena za stvaranje rezerve datoteke.

en: Error
bs: Greška

en: An error that may have been loaded.
bs: Greška koja je možda učitana.

en: File
bs: Datoteka

en: The backing file for the document.
bs: Datoteka rezerve za dokument.

en: File Changed on Volume
bs: Izmijenjena datoteka na disku

en: If the file has changed underneath the buffer.
bs: Da li je datoteka izmijenjena pod međumemorijom.

en: Loading or saving progress.
bs: Napredovanje učitavanja ili čuvanja.

en: Style Scheme Name
bs: Naziv šeme stila

en: The style scheme name.
bs: Naziv šeme stila.

en: Trim Trailing Whitespace
bs: Kraćenje prateće praznine

en: If whitespace should be trimmed before saving.
bs: Da li praznina treba biti skraćena prije čuvanja.

en: Column
bs: Kolona

en: The column within the line.
bs: Kolona u redu.

en: The file for which to store the mark.
bs: Datoteka za koju smjestiti oznaku.

en: Line
bs: Red

en: The line within the file.
bs: Red u datoteci.

en: %u of %u
bs: %u od %u

en: Line %u, Column %u
bs: %u. red, %u. kolona

en: The document for the editor.
bs: Dokument za uređivača.

en: Search Direction
bs: Pravac pretrage

en: The direction of the last text searched for.
bs: Pravac u kome je tekst zadnji put tražen

en: The file that is being edited.
bs: Datoteka koja je uređivana.

en: The line number within the file.
bs: Broj reda u datoteci.

en: Line Offset
bs: Pomjeraj reda

en: The offset within the line.
bs: Pomjeraj u redu.

en: Language
bs: Jezik

en: The language to change the settings for.
bs: Jezik za koji izmijeniti podešavanja.

en: The file “%s” was modified outside of Builder.
bs: Datoteka „%s“ je izmijenjena van Graditelja.

en: Plain Text
bs: Običan tekst

en: Auto Indent
bs: Samouvlačenje

en: If we should use the auto-indentation engine.
bs: Da li treba da koristimo pogon samouvlačenja.

en: The document edited by the view.
bs: Dokument je uređen pregledom.

en: Highlight Current Line
bs: Isticanje tekućeg reda

en: If the current line should be highlighted.
bs: Da li tekući red treba biti istaknut.

en: Show Line Numbers
bs: Prikaz brojeva redova

en: If the line numbers should be shown.
bs: Da li brojevi redova treba da se prikazuju.

en: Show Right Margin
bs: Prikaz desne margine

en: If we should show the right margin.
bs: Da li treba da prikažemo desnu marginu.

en: Split Enabled
bs: Uključena podjela

en: If the view split is enabled.
bs: Da li je podjela pregleda uključena.

en: Tab Width
bs: Širina tabulatora

en: The width a tab should be drawn as.
bs: Širina za crtanje tabulatora.

en: Use Spaces
bs: Koristi razmake

en: If spaces should be used instead of tabs.
bs: Da li da koristi razmake umjesto tabulatora.

en: Open Document
bs: Otvori dokument

en: Open
bs: Otvori

en: The change monitor for the gutter renderer.
bs: Pratilac izmjene za iscrtavača slivnika.

en: Failed to load git blob
bs: Nisam uspeo da učitam blob gita

en: No file, cannot load git blob
bs: Nema datoteke, ne mogu da učitam blob gita

en: Cannot load git repository from non-local filesystem.
bs: Ne mogu da učitam riznicu gita sa ne-mesnog sistema datoteka.

en: No filename, cannot discover repository.
bs: Nema naziva datoteke, ne mogu da pronađem riznicu.

en: The text buffer to monitor.
bs: Međumemorija teksta za nadgledanje.

en: The file for the buffer.
bs: Datoteka za međumemoriju.

en: Failed to locate uncrustify configuration.
bs: Nisam uspeo da pronađem podešavanja skidanja obloge.

en: uncrustify failure: %s
bs: neuspjeh skidanja obloge: %s

en: Failure copying to "%s": %s
bs: Neuspjeh umnožavanja u „%s“: %s

en: Can Format
bs: Može oblikovati

en: If the source language can be formatted.
bs: Da li jezik izvora može biti oblikovan.

en: The language to format.
bs: Jezik za oblikovanje.

en: Search Context
bs: Kontekst pretrage

en: Search Settings
bs: Podešavanja pretrage

en: Enable Word Completion
bs: Uključuje dovršavanje riječi

en: Font Name
bs: Naziv slova

en: The font name to apply to the widget.
bs: Naziv slova za primjenu na elementu.

en: Insert Matching Brace
bs: Umeće odgovarajuću zagradu

en: If we should insert matching braces.
bs: Da li treba da umetne odgovarajuće zagrade.

en: Overwrite Braces
bs: Prepisuje zagrade

en: If we should overwrite braces, brackets, parenthesis and quotes.
bs: Da li treba prepisati velike, srednje, male zagrade i navodnike.

en: Show Shadow
bs: Pokazuje sjenku

en: Show the search shadow
bs: Prikazuje sjenku pretrage

en: Search Highlighter
bs: Isticanje pretrage

en: Smart Home End
bs: Pametne tipke „Početak/Kraj“

en: Enable smart home end in gtksourceview.
bs: Uključuje pametni taster „Početak/Kraj“ u pregledu gtk izvora.

en: Show Grid Lines
bs: Prikazuje linije mreže

en: Whether to show the grid lines.
bs: Da li će biti prikazane linije mreže.

en: Tag close icon visibility
bs: Vidljivost ikonice zatvaranja oznake

en: Whether the close button should be shown in tags.
bs: Da li se dugme zatvaranja prikazuje u oznakama.

en: Label
bs: Natpis

en: Text to show on the tag.
bs: Tekst za prikaz na oznaci.

en: Tag has a close button
bs: Oznaka ima dugme zatvaranja

en: Whether the tag has a close button.
bs: Da li oznaka ima dugme za zatvaranje.

en: Style
bs: Stil

en: Style of the tag.
bs: Stil oznake.

en: Stack
bs: Spremnik

en: Switch To
bs: Prebaci na

en: Repository
bs: Skladište

en: The repository to use for search data.
bs: Skladište koje će se koristiti za podatke pretrage.

en: The workbench window.
bs: Prozor radionice.

en: HTML Preview
bs: HTML pretpregled

en: %s (Preview)
bs: %s (Pretpregled)

en: The buffer to monitor for changes.
bs: Međumemorija u kojoj će se pratiti izmjene.

en: The document to view as HTML.
bs: Dokument koji će biti pregledan kao HTML.

en: Bar's primary label
bs: Glavni natpis trake

en: Primary label displayed by the bar
bs: Glavni natpis koji prikazuje traka

en: Bar's details label
bs: Opširni natpis trake

en: Details label displayed by the bar
bs: Opširni natpis koji prikazuje traka

en: Show spinner
bs: Prikazuje vrtešku

en: Whether a spinner should be shown in the floating bar
bs: Da li vrteška treba biti prikazana u lebdećoj traci

en: The label for the navigation item.
bs: Natpis za stavku navigacije.

en: Workspace
bs: Radni prostor

en: The workspace to ensure is focused.
bs: Radni prostor koji je u prvom planu.

en: Can Go Backward
bs: Može nazad

en: If we can go backwards in the navigation list.
bs: Da li možemo da idemo nazad u spisku navigacije.

en: Can Go Forward
bs: Može naprijed

en: If we can go forward in the navigation list.
bs: Da li možemo da idemo naprijed u spisku navigacije.

en: Current Item
bs: Trenutna stavka

en: The current item in the navigation list.
bs: Trenutna stavka u spisku navigacije.

en: The workbench the navigation list is for.
bs: Radionica za koju je spisak navigacije.

en: The title for the preferences page.
bs: Naslov za stranicu postavki.

en: restore insert cursor mark
bs: vrati uznaku kursora za umetanje

en: word words auto completion suggest found document
bs: riječ riječi automatski dovršavanje sugestija nađen dokument

en: diff renderer gutter changes git vcs
bs: diff obrada gutter promjene git vcs

en: line numbers
bs: brojevi linija

en: line lines highlight current
bs: linija linije naglašavanje trenutno

en: bracket brackets highlight matching
bs: zagrada zagrade naglašavanje uparivanje

en: smart home end
bs: pametni home end

en: show grid lines
bs: prikaži linije rešetke

en: font document editor monospace
bs: font dokument editor monospace

en: source style scheme source tango solarized builder
bs: izvor stll šema izvo tango slolarizirani graditelj

en: git author name surname
bs: git autor ime prezime

en: git author email mail address
bs: git auhor email mail adresa

en: lines margin scrolloff scroll off
bs: linije margina scrolloff scroll isklj

en: _Preferences
bs: _Postavke

en: Generate Support Log
bs: Stvorite dnevnik podrške

en: _Help
bs: Po_moć

en: _About
bs: _O programu

en: _Quit
bs: _Izađi

en: _Reload
bs: _Osveži

en: _Print…
bs: _Štampaj…

en: _Fullscreen
bs: _Preko cijelog ekrana

en: _New Document
bs: _Novi dokument

en: _Open
bs: _Otvori

en: Save _All
bs: Sačuvaj _sve

en: _Close All
bs: _Zatvori sve

en: Move Document _Left
bs: Premjesti dokument _levo

en: Move Document _Right
bs: Premjesti dokument _desno

en: Split Document Left
bs: Podjeli dokument lijevo

en: Split Document Right
bs: Podjeli dokument desno

en: Save _As
bs: Sačuvaj _kao

en: _Preview
bs: _Pretpregled

en: _Close Document
bs: _Zatvori dokument

en: Created By:
bs: Autori:

en: Artwork By:
bs: Slike su pripremili:

en: Translated By:
bs: Prevodioci:

en: Funded By:
bs: Osnivači:

en: Special Thanks To:
bs: Posebno se zahvaljujemo:

en: Andy Hertzfeld and the Eazel Team
    Alberto Ruiz
    Bastien Nocera
    Cosimo Cecchi
    Emmanuele Bassi
    Federico Mena Quintero
    Jasper St Pierre
    Jon McCann
    Jonathan Blandford
    Matthias Clasen
    Miguel de Icaza
    Owen Taylor
    Rob Taylor
    Spencer Kimball
    Ximian Team
    
    Each and every contributor to GNOME
    and the Friends of GNOME
bs: Andy Hertzfeld and the Eazel Team
    Alberto Ruiz
    Bastien Nocera
    Cosimo Cecchi
    Emmanuele Bassi
    Federico Mijena Quintero
    Jasper St Pierre
    Jon McCann
    Jonathan Blandford
    Matthias Clasen
    Miguel di Icaza
    Owen Taylor
    Rob Taylor
    Spencer Kimball
    Ximian Team
    
    Svim doprinosiocima Gnoma
    i prijateljima Gnoma

en: GNOME Builder
bs: Gnomov Graditelj

en: Copyright 2014 Christian Hergert, et al.
    Licensed under the GNU GPL 3 or newer
bs: Autorska prava 2014 Kristijan Hergert, i ostali.
    Izdato pod Gnuovom OJL 3 ili novijom

en: Search Documents
bs: Tražite dokumenta

en: No documents were found
bs: Nisam pronašao nijedan dokument

en: Line 1, Column 1
bs: 1. red, 1. kolona

en: Currently parsing document
bs: Trenutno obrađujem dokument

en: Display right _margin at column:
bs: Prikaži desnu _ivicu na koloni:

en: Trim trailing whitespace when saving document
bs: Skrati prateću prazninu prilikom čuvanja dokumenta

en: Insert matching brace, bracket, quotation, and parenthesis.
bs: Umeće odgovarajuću veliku, srednju, navodnik, i malu zagradu.

en: Overwrite closing brace, bracket, quotation, and parenthesis.
bs: Prepisuje zatvarajuću veliku, srednju, navodnik, i malu zagradu.

en: Indentation
bs: Uvlačenje

en: _Tab width:
bs: Širina _tabulatora:

en: Insert _spaces instead of tabs
bs: Umetni razmake ume_sto tabulatora

en: _Enable automatic indentation
bs: Uključi _samouvlačenje

en: Search highlight mode…
bs: Režim isticanja pretrage…

en: Display line numbers
bs: Prikaži brojeve redova

en: Display right margin
bs: Prikaži desnu ivicu

en: Highlight current line
bs: Istakni tekući red

en: Auto indent
bs: Samouvlačenje

en: Spaces
bs: Razmaci

en: Tabs
bs: Jezičci

en: _Close
bs: _Zatvori

en: <b>Restore Cursor Position</b>
bs: <b>Vraćanje položaja kursora</b>

en: Restore the insertion cursor to the last position when reopening a file.
bs: Vraća kursor umetanja na posljednji položaj prilikom ponovnog otvaranja datoteke.

en: <b>Suggest Word Completion</b>
bs: <b>Predloži dovršavanje reči</b>

en: Suggest completion of words found within the current document.
bs: Predlaže dovršavanje riječi nađenih u tekućem dokumentu.

en: <b>Display Document Changes</b>
bs: <b>Prikaži izmjene dokumenta</b>

en: Display whether a line has been added or modified next to the line number.
bs: Prikazuje da li je red dodat ili izmijenjen pored broja reda.

en: <b>Show Line Numbers</b>
bs: <b>Prikaži brojeve redova</b>

en: Display line numbers in the document.
bs: Prikazuje brojeve redova u dokumentu.

en: <b>Highlight Current Line</b>
bs: <b>Istakni tekući red</b>

en: Highlight the line containing the cursor.
bs: Ističe red u kome je kursor.

en: <b>Highlight Matching Brackets</b>
bs: <b>Istakni uparene zagrade</b>

en: Whether or not matching brackets should be highlighted.
bs: Da li će istaći uparene zagrade.

en: <b>Smart Home End</b>
bs: <b>Pametne tipke „Početak/Kraj“</b>

en: Home moves to first non-space character.
bs: „Početak“ se premješta na prvi znak koji nije razmak.

en: <b>Show Grid Lines</b>
bs: <b>Prikaži linije mreže</b>

en: Display a grid patten in the document.
bs: Prikazuje šablon mreže u dokumentu.

en: <b>EMACS Modal Editing</b>
bs: <b>EMACS modalno uređivanje</b>

en: Use EMACS style modal editing in the source code editor.
bs: Koristi modalno uređivanje u EMACS stilu u uređivaču izvornog koda.

en: Author Name
bs: Ime autora

en: Author Email
bs: El. pošta autora

en: <b>VIM Modal Editing</b>
bs: <b>Vimovo modalno uređivanje</b>

en: Use VIM style modal editing in the source code editor.
bs: Koristi modalno uređivanje u VIM stilu u uređivaču izvornog koda.

en: <b>Scroll Offset</b>
bs: <b>Pomeraj klizanja</b>

en: Minimal number of lines to keep above and below the cursor.
bs: Najmanji broj redova za iznad i ispod kursora.

en: Preferences
bs: Postavke

en: Search Preferences
bs: Postavke pretrage

en: Editor
bs: Uređivač

en: Language Settings
bs: Podešavanje jezika

en: Go back in history
bs: Idite unazad u istorijatu

en: Go forward in history
bs: Idite naprijed u istorijatu

en: Create new document
bs: Napravite novi dokument

en: Max Content Height
bs: Najveća visina sadržaja

en: The maximum height request that can be made.
bs: Najveći zahtjev visine koji može biti odrađen.

en: Max Content Width
bs: Najveća širina sadržaja

en: The maximum width request that can be made.
bs: Najveći zahtjev širine koji može biti odrađen.

en: Search Manager
bs: Upravnik pretrage

en: The search manager for the search box.
bs: Upravnik pretrage za polje pretrage.

en: Cannot add provider more than once.
bs: Ne mogu da dodam dostavljača više od jednog puta.

en: The provider could not be found.
bs: Ne mogu da nađem dostavljača.

en: Context
bs: Kontekst

en: The active search context.
bs: Kontekst radne pretrage.

en: Provider
bs: Dostavljač

en: The search provider
bs: Dostavljač pretrage

en: Size Group
bs: Grupa veličine

en: The size group for the label.
bs: Grupa veličine za natpis.

en: Score
bs: Rezultat

en: The result match score.
bs: Rezultat odgovara zgoditku.

en: Subtitle
bs: Podnaslov

en: The pango markup to be rendered.
bs: Pango oznaka za iscrtavanje.

en: Chunk does not belong to snippet.
bs: Dio ne pripada isječku.

en: The GtkTextBuffer for the snippet.
bs: Međumemorija Gtk teksta za isječak.

en: Mark Begin
bs: Označi početak

en: The beginning text mark.
bs: Oznaka početnog teksta.

en: Mark End
bs: Označi kraj

en: The ending text mark.
bs: Oznaka krajnjeg teksta.

en: Trigger
bs: Okidač

en: The trigger for the snippet.
bs: Okidač za isječak.

en: The language for the snippet.
bs: Jezik za isječak.

en: Description
bs: Opis

en: The description for the snippet.
bs: Opis za isječak.

en: Tab Stop
bs: Zaustav jezička

en: The current tab stop.
bs: Zaustavljanje tekućeg jezička.

en: The snippet context.
bs: Sadržaj isječka.

en: Spec
bs: Odredba

en: The specification to expand using the contxt.
bs: Odredba za širenje korišćenjem konteksta.

en: The tab stop for the chunk.
bs: Zaustavljanje jezička za dio.

en: Text
bs: Tekst

en: The text for the chunk.
bs: Tekst za dio.

en: Text Set
bs: Postavka teksta

en: If the text property has been manually set.
bs: Da li je svojstvo teksta postavljeno ručno.

en: Snippet
bs: Isječak

en: The snippet to insert.
bs: Isječak za umetanje.

en: The source view to insert snippet into.
bs: Pregled izvora u koji umetnuti isječak.

en: Snippets
bs: Isječci

en: The snippets to complete with this provider.
bs: Isječci za dovršavanje sa ovim dostavljačem.

en: Invalid snippet at line %d: %s
bs: Neispravan isječak u %d. redu: %s

en: Failed to open directory: %s
bs: Nisam uspeo da otvorim direktorijum: %s

en: Failed to load file: %s: %s
bs: Nisam uspeo da učitam datoteku: %s: %s

en: Alpha
bs: Providnost

en: background
bs: pozadina

en: height
bs: visina

en: width
bs: širina

en: Tree
bs: Stablo

en: The GbTree the builder belongs to.
bs: Gb stablo kome pripada graditelj.

en: Root
bs: Korijen

en: The root object of the tree.
bs: Korijeni objekat stabla.

en: Selection
bs: Izbor

en: The node selection.
bs: Izbor čvora.

en: Icon Name
bs: Naziv ikonice

en: The icon name to display.
bs: Naziv ikonice za prikaz.

en: Item
bs: Stavka

en: Optional object to associate with node.
bs: Izborni objekat za pridruživanje čvoru.

en: Parent
bs: Roditelj

en: The parent node.
bs: Roditeljski čvor.

en: The GbTree the node belongs to.
bs: Gb stablo kome pripada čvor.

en: The text of the node.
bs: Tekst čvora.

en: Use Markup
bs: Koristi oznake

en: If text should be translated as markup.
bs: Da li tekst treba da bude preveden kao označavanje.

en: Traversal order %u is not supported on Trie.
bs: Poprečni redoslijed %u nije podržan u Triu.

en: Command Manager
bs: Upravnik naredbe

en: The command manager for the workspace.
bs: Upravnik naredbe za radni prostor.

en: Navigation List
bs: Spisak navigacije

en: The navigation list for the workbench.
bs: Spisak navigacije za radionicu.

en: The title of the workspace.
bs: Naslov radnog prostora.

en: The name of the icon to use.
bs: Naziv ikonice za korišćenje.
