gnome-builder master - en to da translation catalogue (1340 entries)

en: An IDE for GNOME
da: Et IDE til GNOME

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert, et al.
da: Christian Hergert med flere

en: Builder is an actively developed Integrated Development Environment for GNOME. It combines integrated support for essential GNOME technologies such as GTK+, GLib, and GNOME APIs with features that any developer will appreciate, like syntax highlighting and snippets.
da: Builder er et integreret udviklingsmiljø til GNOME som udvikles aktivt. Builder kombinerer integreret understøttelse af essentielle GNOME-teknologier såsom GTK+, Glib og GNOME-API'er med funktioner som udviklere vil have brug for såsom syntaksfremhævning og tekststumper.

en: You can rely on predictable releases of Builder with each new release of GNOME every six months.
da: Du kan regne med at nye versioner af Builder udkommer jævnligt sammen med GNOME hver sjette måned.

en: Features:
da: Funktioner:

en: Built in syntax highlighting for many languages
da: Indbygget syntaksfremhævning af mange sprog

en: Side-by-side code editors
da: Koderedigering side om side

en: Multi-monitor support
da: Understøttelse af flere skærme

en: Code overview mini-map
da: Minikort med kodeoversigt

en: Integration with Git
da: Integration med Git

en: Integration with Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize, and Waf
da: Integration med Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize og Waf

en: Clang based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
da: Clang-baseret autofuldførelse, semantisk fremhævning og diagnostik

en: Python based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
da: Pythonbaseret autofuldførelse, semantisk fremhævning og diagnostik

en: Vala based auto-completion and diagnostics
da: Vala-baseret autofuldførelse og diagnostik

en: Auto indentation support for C, Python, Vala, and XML
da: Understøttelse for autoindrykning i C, Python, Vala og XML

en: HTML, Markdown, and reStructuredText, and Sphinx live preview
da: HTML, Markdown og reStructuredText, samt Sphinx live-forhåndsvisning

en: Optional Vim, Emacs, and SublimeText style editing
da: Mulighed for redigering i Vim-, Emacs- og SublimeText-tilstand

en: An integrated software profiler for native applications
da: Integreret softwareprofilering til platformsspecifikke programmer

en: An integrated debugger for native applications
da: En integreret fejlsøger til platformsspecifikke programmer

en: Support for building with jhbuild and flatpak runtimes
da: Understøttelse for kompilering med jhbuild og flatpak-runtime

en: Support for viewing TODOs found within your code base
da: Understøttelse af visning af TODO-lister som findes i din kodebase

en: Fast fuzzy text search across files and symbols
da: Hurtig uskarp (fuzzy) tekstsøgning over filer og symboler

en: Quickly access your projects
da: Hurtig adgang til dine projekter

en: Create new projects from a variety of templates
da: Opret nye projekter fra et udvalg af skabeloner

en: Integration with Git to clone your projects
da: Integration med Git til at klone dine projekter

en: The source code editor
da: Kildekoderedigeringen

en: Fast global fuzzy search
da: Hurtig global uskarp (fuzzy) søgning

en: Debug with the GNU debugger
da: Fejlsøg med GNU-fejlsøgeren

en: Use the minimap to see more of the file
da: Brug minikortet for at se en større del af filen

en: Build Parallelism
da: Parallelkompilering

en: Number of workers to use when performing builds. -1 for sensible default. 0 for number of CPU.
da: Antal arbejdere til at kompilere. -1 for rimelig standardværdi. 0 for antallet af cpu'er.

en: Clear build logs
da: Ryd kompileringslogge

en: If enabled, build log pane will be cleared on rebuild.
da: Hvis slået til ryddes logruden ved genkompilering.

en: Show Log When Building
da: Vis log ved kompilering

en: If enabled, the build log will be raised when a build starts
da: Hvis slået til hæves kompileringsloggen, når en kompilering starter

en: Allow network when metered
da: Tillad netværk med forbrugsafregnet forbindelse

en: Enable automated transfers upon building such as SDK downloads and dependencies when connection is metered.
da: Slå automatiske overførsler til ved kompilering, såsom download af SDK og afhængigheder, når forbindelsen er forbrugsafregnet.

en: Ctags based autocompletion
da: Ctags-baseret autofuldførelse

en: Use Ctags for autocompletion.
da: Brug Ctags til autofuldførelse.

en: Enable semantic highlighting
da: Slå semantisk fremhævning til

en: If enabled, additional highlighting will be provided in supported languages based on information extracted from the source code.
da: Hvis slået til, vil der blive anvendt yderligere fremhævning i understøttede sprog afhængigt af informationer fra kildekoden.

en: Path to ctags executable
da: Sti til ctags' binærfil

en: The path to the ctags executable on the system.
da: Stien til ctags' binærfil på systemet.

en: Debugger Breakpoint at Main
da: Fejlsøgningsstoppunkt på Main

en: Debugger should automatically insert breakpoint at main() function.
da: Fejlsøgeren skal automatisk indsætte stoppunkt ved main()-funktionen.

en: Debugger Breakpoint at Criticals
da: Fejlsøgningsstoppunkt ved kritisk advarsel

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_critical() function.
da: Fejlsøgeren skal automatisk indsætte stoppunkt ved g_critical()-funktionen.

en: Debugger Breakpoint at Warnings and Criticals
da: Fejlsøgningsstoppunkt ved advarsler og kritisk advarsel

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_warning() and g_critical function.
da: Fejlsøgeren skal automatisk indsætte stoppunkt ved g_warning()- og g_critical()-funktion.

en: Restore last position
da: Gendan sidste position

en: Jump to the last position when reopening a file
da: Hop til sidste position ved genåbning af fil

en: Show modified lines
da: Vis ændrede linjer

en: If enabled, the editor will show line additions and changes next to the source code.
da: Hvis slået til, vil redigeringen vise tilføjelser til linje og ændringer ved siden af kildekoden.

en: Show diagnostics next to line number
da: Vis diagnostik ved siden af linjenummer

en: If enabled, the editor will show diagnostics to the left to the line numbers.
da: Hvis slået til vil redigeringen vise diagnostik til venstre for linjenumrene.

en: Highlight current line
da: Fremhæv aktuel linje

en: If enabled, the editor will highlight the line containing the cursor.
da: Hvis slået til, vil redigeringen fremhæve linjen hvor markøren er.

en: Highlight matching brackets
da: Fremhæv modsvarende parenteser

en: If enabled, the editor will highlight matching brackets.
da: Hvis slået til, vil redigeringen fremhæve modsvarende parenteser.

en: Show line numbers
da: Vis linjenumre

en: If enabled, the editor will show line numbers.
da: Hvis slået til, vil redigeringen vise linjenumre.

en: Show relative line numbers
da: Vis relative linjenumre

en: If enabled, the editor will show relative line numbers.
da: Hvis slået til vil redigeringen vise relative linjenumre.

en: Smart Backspace
da: Smart tilbagetast

en: Backspace will remove additional spaces to keep you aligned to the indentation size.
da: Tilbagetast sletter ekstra mellemrum for at holde det ligestillet med din indrykning.

en: Modifies the behavior of Home/End keys.
da: Ændrer opførslen af Home/End-tasterne.

en: Show grid lines
da: Vis gitterlinjer

en: If enabled, the editor will show grid lines in the document.
da: Hvis slået til, vil redigeringen vise gitterlinjer i dokumentet.

en: Overview Map Policy
da: Politik for oversigtskort

en: When the overview map should be displayed.
da: Hvornår oversigtskortet skal vises.

en: Draw Spaces
da: Tegn mellemrum

en: The various types of space to draw in the editor.
da: De forskellige typer mellemrum som tegnes i redigeringen.

en: Wrap Text
da: Ombryd tekst

en: The way to wrap a long line of text for a better visibility.
da: Måden hvorpå en lang linje ombrydes for bedre at kunne læses.

en: Autosave Enabled
da: Gemmer automatisk

en: Enable or disable autosave feature.
da: Automatisk gemmefunktion til/fra.

en: Autosave Frequency
da: Automatisk gemmefrekvens

en: The number of seconds after modification before auto saving.
da: Antallet af sekunder efter ændring, før der gemmes automatisk.

en: Completion Row Count
da: Antal rækker for fuldførelse

en: The number of completion rows to display to the user.
da: Antallet af fuldførelsesrækker, brugeren skal vises.

en: Line Height
da: Linjehøjde

en: The line height to use for the selected font.
da: Linjehøjden der skal bruges til den valgte skrifttype.

en: Interactive Completion
da: Interaktiv fuldførelse

en: If enabled, Builder will automatically display completion proposals as you type.
da: Hvis slået til vil Builder automatisk vise fuldførelsesforslag, mens du skriver.

en: Minimum characters for matching selection.
da: Mindste antal tegn som matcher markeringen.

en: Specify the minimum number of characters for selection matching.
da: Angiv det mindste antal tegn for match af markering.

en: Enable Snippets
da: Aktivér tekststumper

en: Allow expanding snippets from the editor by pressing tab after the snippet trigger.
da: Tillad udfoldning af tekststumper fra redigeringen ved at trykke tabulator efter tekststumpens udløser.

en: Select First Completion
da: Vælg første fuldførelse

en: Automatically select the first auto-completion entry.
da: Vælg automatisk første indgang i autofuldførelsen.

en: Spaces Style
da: Stil for mellemrum

en: How to apply spaces when reformatting text.
da: Hvordan mellemrum skal anvendes ved omformatering af tekst.

en: Enabled
da: Slået til

en: If the type within the extension is enabled.
da: Om typen i udvidelsen er slået til.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state
da: Maksimeringstilstand for vindue

en: Style Variant
da: Stilvariant

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
da: Brug den lyse eller mørke variant af GTK-temaet og/eller GtkSourceView-stilskemaet.

note: Translators: This is the default directory name for user’s projects. Do NOT change the ASCII double quotes ("") to your language’s convention, e.g. do not use “” or »«.
en: "Projects"
da: "Projekter"

en: Projects directory
da: Projektmappe

en: Directory for all Builder projects.
da: Mappe til alle Builderprojekter.

en: Restore Session
da: Gendan session

en: Restores the projects previous session when loading.
da: Gendanner projektets tidligere session ved indlæsning.

en: Clear build caches at startup
da: Ryd kompileringscache ved programstart

en: If enabled, Builder will clear build caches upon startup.
da: Hvis slået til vil Builder rydde kompileringscachen ved programstart.

en: The interface style to change pages
da: Grænsefladestil til at skifte sider

en: Default License
da: Standardlicens

en: The default license to use for new projects
da: Standardlicensen for nye projekter

en: Inherit Language Server stderr
da: Nedarv sprogserverens stderr

en: If enabled, stderr of language servers will be redirected to the console.
da: Hvis slået til omdirigeres stderr fra sprogservere til konsollen.

en: Preview Search Results
da: Forhåndsvisning af søgeresultater

en: If previews for search results should be automatically displayed
da: Om søgeresultater automatisk skal forhåndsvises

en: Plugin enabled
da: Udvidelsesmodul slået til

en: If the plugin should be enabled
da: Om udvidelsesmodulet skal være slået til

en: Selected configuration for building
da: Valgte konfiguration til kompilering

en: The configuration that has been selected and will be restored the next time the project loads.
da: Konfigurationen, som er valgt og vil blive gendannet, næste gang projektet indlæses.

en: Install Project Before Running
da: Installér projektet før kørsel

en: Run the pipelines install phase before running the project. Only use this if you know what you're doing with your project.
da: Kør rørledningens installationsfase før kørsel af projektet. Brug kun dette, hvis du ved, hvad du laver med dit projekt.

en: Default Run Command
da: Standardkommando til kørsel

en: The id of the default run command
da: Id for standardkørselskommandoen

en: The signal to send the app to stop
da: Signalet der skal sendes for at stoppe programmet

en: This allows sending something other than sigkill to stop the target application. That might be useful when you want to gracefully shutdown a server process.
da: Dette tillader, at et andet signal end sigkill sendes for at standse målprogrammet. Dette kan være nyttigt, hvis du vil lukke en serverproces på kontrolleret vis.

en: Unit Test Locality
da: Lokalitet for modultests

en: What environment to use when running unit tests
da: Hvilket miljø der skal bruges til kørsel af modultests

en: Verbose Logging
da: Detaljeret logning

en: If G_MESSAGES_DEBUG=all should be used when running the target application
da: Om G_MESSAGES_DEBUG=all skal bruges ved kørsel af målprogrammet

en: Show Icons
da: Vis ikoner

en: This setting is deprecated and no longer in use.
da: Indstillingen er forældet og ikke længere i brug.

en: Show Ignored Files
da: Vis ignorerede filer

en: If enabled, the project tree will display files that are ignored by the VCS.
da: Hvis slået til, vil projekttræet vise filer som ignoreres af versionsstyring.

en: Sort Directories First
da: Sortér mapper først

en: If enabled, the project tree will sort directories before regular files.
da: Hvis slået til vil projekttræet sortere mapper før almindelige filer.

en: Check Spelling
da: Stavekontrol

en: Automatically check spelling within documents
da: Kontrollér automatisk stavning i dokumenter

en: Build software for GNOME
da: Kompileringssoftware til GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
da: Byg;Kompilér;Kompiler;Udvikl;Udvikle;

en: Open a Project
da: Åbn et projekt

en: Start New Project
da: Start nyt projekt

en: Clone Repository
da: Klon arkiv

en: New Editor Workspace
da: Nyt redigeringsarbejdsområde

en: D-Bus Inspector
da: D-Bus-inspektion

en: The current language lacks a symbol resolver.
da: Det nuværende sprog mangler en symbolgenkender.

note: translators: %u is replaced with an incrementing number
en: unsaved file %u
da: Fil %u (ikke gemt)

en: %s contained invalid ASCII
da: %s indeholdt ugyldig ASCII

en: Failed to parse integer from “%s”
da: Kunne ikke fortolke heltal fra “%s”

en: language defaults missing version in [global] group.
da: standardopsætning for sprog mangler version i [global]-gruppen.

en: Failed to initialize defaults.
da: Kunne ikke initialisere standardopsætning.

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to save draft: %s
da: Kunne ikke gemme kladde: %s

en: Untitled
da: Unavngivet

en: _Cancel
da: _Annullér

en: A suitable debugger could not be found.
da: Der blev ikke fundet en egnet fejlsøger.

en: Open File…
da: Åbn fil …

en: Open a file in the workspace
da: Åbn en fil i arbejdsområdet

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Builder
da: Om Builder

en: _Quit
da: _Afslut

en: Document
da: Dokument

en: Application
da: Program

en: Pages
da: Sider

en: Text Editor
da: Tekstredigering

en: Search & Replace
da: Søg & erstat

en: Documents
da: Dokumenter

en: Selection
da: Markering

en: Printing
da: Udskrift

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to open file: %s
da: Kunne ikke åbne filen: %s

en: _Discard Changes and Reload
da: _Forkast ændringer og genindlæs

en: File Has Changed on Disk
da: Filen er ændret på disken

en: The file has been changed by another program.
da: Filen er blevet ændret af et andet program.

en: File Contains Encoding Errors
da: Filen indeholder kodningsfejl

en: The encoding used to load the file detected errors. You may select an alternate encoding from the statusbar and reload.
da: Der blev fundet fejl i kodningen, som blev brugt til at indlæse filen. Du kan vælge en anden kodning fra statuslinjen og genindlæse.

en: Could Not Open File
da: Kunne ikke åbne fil

en: You do not have permission to open the file.
da: Du har ikke rettigheder til at åbne filen.

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: Open As _Administrator
da: Åbn som _administrator

en: Document Restored
da: Dokument gendannet

en: Unsaved document has been restored.
da: Dokument, som ikke var gemt, er blevet gendannet.

en: _Discard…
da: _Forkast …

note: translators: %s is the error message
en: Print failed: %s
da: Udskrivning mislykkedes: %s

note: translators: %s contains the error message
en: Failed to format selection: %s
da: Kunne ikke formatere markeringen: %s

en: Save File
da: Gem fil

en: Save
da: Gem

en: Cancel
da: Annullér

en: Replace
da: Erstat

en: Move to previous match (Ctrl+Shift+G)
da: Gå til forrige søgeresultat (Ctrl+Skift+G)

en: Move to next match (Ctrl+G)
da: Gå til næste søgeresultat (Ctrl+G)

en: Search & Replace (Ctrl+H)
da: Søg & erstat (Ctrl+H)

en: Close search
da: Luk søgning

en: _Replace
da: _Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Use Re_gular Expressions
da: Brug regulære _udtryk

en: _Case Sensitive
da: _Forskel på store/små bogstaver

en: Match Whole Words
da: Match _hele ord

en: Mac OS Classic (CR)
da: Klassisk Mac OS (CR)

en: Automatically Detected
da: Automatisk detekteret

en: Character Encoding:
da: Tegnkodning:

en: Line Ending:
da: Linjeafslutning:

en: Language
da: Sprog

en: Toggle Bottom Panel (Ctrl+F9)
da: Slå bundpanel til/fra (Ctrl+F9)

en: Failed to initialize build pipeline: %s
da: Kunne ikke initialisere kompileringsrørledning: %s

en: Failed to get device information: %s
da: Kunne ikke indhente oplysninger om enhed: %s

en: Active Configuration
da: Aktiv konfiguration

en: Configuration %s changed
da: Konfigurationen %s er ændret

note: translators: %s will be replaced with the build configuration identifier
en: Failed to locate build configuration “%s”. It may be invalid or incorrectly formatted.
da: Kunne ikke finde kompileringskonfigurationen “%s”. Den er måske ugyldig eller forkert formateret.

note: translators: %s is set to the identifier of the build configuration
en: Active configuration set to “%s”
da: Aktiv konfiguration sat til “%s”

note: translators: %s is replaced with the external device name
en: Discovered device “%s”
da: Fandt enheden “%s”

en: Devices
da: Enheder

en: Device set to %s
da: Enhed sat til %s

en: Cannot deploy to device, build pipeline is not initialized
da: Kan ikke distribuere på enheden, da kompileringsrørledningen ikke er klargjort

en: Fallback
da: Alternativ

note: translators: %s is replaced with the host name
en: My Computer (%s)
da: Min computer (%s)

note: translators: first %s is replaced with the host name, second with CPU architecture
en: My Computer (%s) — %s
da: Min computer (%s) — %s

en: The build pipeline is in a failed state
da: Kompileringsrørledningen er i en fejltilstand

en: The build configuration has errors
da: Kompileringskonfigurationen har fejl

en: Pipeline started to clean build tree
da: Rørledning er begyndt på at rense kompileringstræet

en: Pipeline started
da: Rørledning startet

en: Pipeline finished
da: Rørledning færdig

note: translators: %s is replaced with the build shell command
en: Build (%s)
da: Kompilering (%s)

note: translators: %s is replaced with the post-install shell command
en: Post-install (%s)
da: Post-installering (%s)

en: Pseudo terminal creation failed. Terminal features will be limited.
da: Kunne ikke oprette pseudoterminal. Terminalfunktioner vil være begrænsede.

en: Cleaning…
da: Rydder op …

en: Failed
da: Fejlet

en: Ready
da: Klar

en: Downloading…
da: Henter …

en: Building dependencies…
da: Kompilerer afhængigheder …

en: Bootstrapping…
da: Klargør …

en: Configuring…
da: Konfigurerer …

en: Building…
da: Kompilerer …

en: Installing…
da: Installerer …

en: Committing…
da: Committer …

en: Exporting…
da: Eksporterer …

en: Success
da: Succes

en: Preparing…
da: Forbereder …

note: translators: %s is replaced with the name of the file being removed
en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Removing build directories…
da: Fjerner kompileringsmapper …

en: Cannot build transfer while on metered connection
da: Kan ikke udføre overførsel i forbindelse med kompilering over forbrugsafregnet forbindelse

en: Untitled command
da: Unavngivet kommando

en: Unit Test
da: Modultest

note: translators: %s is replaced with the name of the run tool such as "valgrind"
en: User requested run tool “%s”
da: Bruger anmodede om at køre værktøjet “%s”

en: Cannot run target, another target is running
da: Kan ikke køre mål, da der allerede kører et andet mål

en: Application exited with error: %s
da: Programmet afsluttede med fejl: %s

en: Application exited
da: Programmet afsluttede

note: translators: %s is replaced with the name of the users run command
en: Running %s…
da: Kører %s …

en: Deploying to device…
da: Udruller på enhed …

en: User requested application to run
da: Brugeren anmodede om, at programmet køres

en: User requested application to restart
da: Brugeren anmodede om, at programmet genstartes

note: translators: %s is replaced with the name of the tool
en: User requested application to run with tool “%s”
da: Bruger anmodede om, at programmet køres med værktøjet “%s”

en: User requested application to stop
da: Brugeren anmodede om, at programmet standses

en: Host System
da: Værtssystem

en: Discovered runtime “%s”
da: Fandt runtime “%s”

en: Removing runtime “%s”
da: Fjerner runtime “%s”

en: Forcing subprocess %s to exit
da: Tvinger underprocessen %s til at afslutte

en: Sending signal %d to subprocess %s
da: Sender signal %d til underprocessen %s

en: Default (Host operating system)
da: Standard (værtsoperativsystem)

en: Projects
da: Projekter

en: _Clone Repository…
da: _Klon arkiv …

en: Close
da: Luk

en: Open a _Project…
da: Åbn et _projekt …

en: Open a new or existing project
da: Åbn et nyt eller eksisterende projekt

en: Create a new project by cloning a repository
da: Opret et nyt projekt ved at klone et arkiv

en: Select a _Folder…
da: Vælg en _mappe …

en: Directory
da: Mappe

en: Failed to load the project
da: Kunne ikke indlæse projektet

en: _Close
da: _Luk

en: Delete Project Sources?
da: Slet projektkilder?

en: Deleting the project source code from your computer cannot be undone.
da: Sletning af projektkildekoden fra din computer kan ikke fortrydes.

en: _Delete Project Sources
da: _Slet projektkilder

en: Select Project Folder
da: Vælg projektmappe

en: Select Project File
da: Vælg projektfil

en: _Open
da: _Åbn

en: All Project Types
da: Alle projekttyper

[ctx: title]
en: Open a Project
da: Åbn et projekt

en: Toggle selection mode
da: Slå markeringstilstand til/fra

en: Search all Builder projects…
da: Søg i alle Builderprojekter …

en: No Projects Found
da: Ingen projekter fundet

en: _Remove Projects
da: _Fjern projekter

en: Remove Projects and Sources…
da: Fjern projekter og kilder …

en: Cannot locate property %s in class %s
da: Kan ikke finde egenskaben %s i klassen %s

en: Failed to find property %s in %s
da: Kunne ikke finde egenskaben %s i %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
da: Kunne ikke hente værdi for va_list: %s

en: Open
da: Åbn

en: Select
da: Markér

en: Browse…
da: Gennemse …

en: File path is NULL
da: Filstien er NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
da: Fejl ved konvertering af UTF-8-filnavn til brede tegn (wide char)

en: ILCreateFromPath() failed
da: ILCreateFromPath() mislykkedes

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
da: Kan ikke konvertere “%s” til en gyldig NSURL.

en: Just now
da: Lige nu

en: An hour ago
da: For en time siden

en: Yesterday
da: I går

en: About a year ago
da: For cirka et år siden

en: About %u year ago | About %u years ago
da[0]: Cirka %u år siden
da[1]: Cirka %u år siden

en: _Install
da: _Installér

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
da: %u af %u

en: Search
da: Søg

en: Search for anything
da: Søg efter hvad som helst

en: _Everything
da: _Alting

en: _Actions
da: _Handlinger

en: _Commands
da: _Kommandoer

en: _Files
da: _Filer

en: _Symbols
da: _Symboler

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
da: Indtast ny genvej for at ændre <b>%s</b>.

en: _Set
da: _Angiv

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
da: Tryk Escape for at annullere eller Tilbage for at deaktivere.

en: Close Project
da: Luk projekt

en: General
da: Generelt

en: Change application preferences
da: Ændr programindstillinger

en: Find keyboard shortcuts
da: Find tastaturgenveje

en: Get help with using Builder
da: Hjælp til Builder

en: Show information about Builder
da: Vis information om Builder

en: Quit without saving changes
da: Afslut uden at gemme ændringer

en: Web Browsing
da: Webbrowsing

en: New Terminals
da: Nye terminaler

en: Funded By
da: Finansieret af

en: Show the application preferences
da: Vis programindstillingerne

en: Open project in new workbench
da: Åbn projektet på et nyt arbejdsbord

en: FILE
da: FIL

note: The following are handled in main(), but needed here so that --help * will display them to the user (which is handled later on).
en: Print version information and exit
da: Vis versionsoplysninger og afslut

en: Increase log verbosity (may be repeated)
da: Tilføj flere detaljer i loggen (kan gentages)

en: Failed to open project: %s
da: Kunne ikke åbne projekt: %s

en: New variable…
da: Ny variabel …

en: Remove environment variable
da: Fjern miljøvariabel

en: Open a File or Terminal
da: Åbn en fil eller en terminal

en: Use the page switcher above or use one of the following:
da: Brug sideskifteren ovenfor, eller brug en af følgende:

en: Project Sidebar
da: Projektsidebjælke

en: Open File
da: Åbn fil

en: New Terminal
da: Ny terminal

en: Open application menu (F10)
da: Åbn programmenuen (F10)

en: Cannot load HTML. Missing WebKit support.
da: Kan ikke indlæse HTML. Mangler understøttelse af WebKit.

en: Invalid configuration
da: Ugyldig konfiguration

en: Toggle Left Panel (F9)
da: Slå venstre panel til/fra (F9)

en: Toggle Right Panel
da: Højre panel til/fra

en: Search (Ctrl+Enter)
da: Søg (Ctrl+Enter)

en: Run Project (Shift+Ctrl+Space)
da: Kør projekt (Skift+Ctrl+Mellemrum)

en: Stop Running Project
da: Stands kørende projekt

en: Stop running
da: Stands kørsel

en: Run project
da: Kør projektet

en: Other
da: Andet

en: Project loaded
da: Projekt indlæst

note: translators: %s is replaced with the project name
en: Loading project “%s”
da: Indlæser projektet “%s”

en: There are unsaved documents
da: Der er dokumenter, som ikke er gemt

en: Appearance
da: Udseende

en: Configurations
da: Konfigurationer

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Installing %u package | Installing %u packages
da[0]: Installerer %u pakke
da[1]: Installerer %u pakker

en: The operation has been cancelled
da: Handlingen blev afbrudt

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to initialize language server: %s
da: Kunne ikke klargøre sprogserveren: %s

en: No connection to language server
da: Ingen forbindelse til sprogserver

en: No LSP client connection is available
da: Ingen tilgængelig forbindelse til LSP-klient

note: translators: %s is replaced with the name of the language server
en: Language server “%s” exited
da: Sprogserveren “%s” afsluttede

note: translators: the first %s is replaced with the language server name, second %s with PID
en: Language server “%s” spawned as process %s
da: Sprogserveren “%s” er startet som processen %s

en: Version Control
da: Versionsstyring

en: SDKs
da: SDK'er

en: Language Servers
da: Sprogservere

en: Devices & Simulators
da: Enheder & simulatorer

en: Diagnostics
da: Diagnostik

en: Build Systems
da: Kompileringssystemer

en: Compilers
da: Kompilere

en: Debuggers
da: Fejlsøgere

en: Templates
da: Skabeloner

en: Editing & Formatting
da: Redigering & formatering

en: Language Enablement
da: Aktivering/deaktivering af sprog

en: Desktop Integration
da: Skrivebordsintegration

en: Additional
da: Yderligere

en: Authors
da: Forfattere

en: Website
da: Websted

en: Destination file must be within the project tree.
da: Målfilen skal være i projekttræet.

en: File must be within the project tree.
da: Filen skal være i projekttræet.

en: Could not parse XML from stream
da: Kunne ikke fortolke XML fra strøm

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: C_ut (Ctrl+X)
da: K_lip (Ctrl+X)

en: _Copy (Ctrl+C)
da: _Kopiér (Ctrl+C)

en: _Paste (Ctrl+V)
da: I_ndsæt (Ctrl+V)

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo & Redo
da: Fortryd og omgør

en: Undo (Ctrl+Z)
da: Fortryd (Ctrl+Z)

en: Redo (Shift+Ctrl+Z)
da: Omgør (Skift+Ctrl+Z)

en: Zoom Out (Ctrl+-)
da: Zoom ud (Ctrl+-)

en: Reset Zoom (Ctrl+0)
da: Nulstil zoom (Ctrl+0)

en: Zoom In (Ctrl++)
da: Zoom ind (Ctrl++)

en: _Selection
da: _Markering

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Formatting
da: Formatering

en: All _Upper Case
da: Kun s_tore bogstaver

en: Convert the text selection to upper case
da: Konvertér markeringen til store bogstaver

en: All _Lower Case
da: Kun s_må bogstaver

en: Convert the text selection to lower case
da: Konvertér markeringen til små bogstaver

en: In_vert Case
da: Om_vend store/små bogstaver

en: Invert case of the text selection
da: Byt om på store/små bogstaver for markeret tekst

en: _Title Case
da: _Stort begyndelsesbogstav

en: Convert the text selection to title case
da: Brug store begyndelsesbogstaver i markeringen

en: Select _Line
da: Markér _linje

en: _Delete Line
da: _Slet linje

en: _Join Lines
da: Slå _linjer sammen

en: S_ort Lines
da: S_ortér linjer

en: D_uplicate Line
da: D_uplikér linje

en: _Formatting
da: _Formatering

en: Code Navigation
da: Kodenavigation

note: translators: the first %u is replaced with the line number and the second with the column.
en: Ln %u, Col %u
da: Ln %u, Kol %u

note: translators: the first %u is replaced with the line number, the second with the column and the third one with the number of selected characters.
en: Ln %u, Col %u (Sel: %u)
da: Ln %u, Kol %u (Mrk: %u)

en: _Open Link
da: _Åbn link

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy selection from terminal to clipboard
da: Kopiér markering fra terminal til udklipsholder

en: _Copy Link
da: _Kopiér link

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste from clipboard into the terminal
da: Indsæt fra udklipsholder i terminalen

en: Selection all text from terminal including scrollback
da: Vælg al tekst i terminalen inklusive tidligere tekst

en: Select _None
da: Markér _intet

en: Copied to clipboard
da: Kopieret til udklipsholder

en: Save Terminal Content As
da: Gem indhold af terminal som

en: Failed to launch subprocess. You may need to rebuild your project.
da: Kunne ikke køre underproces. Du har måske brug for at kompilere dit projekt igen.

en: Untitled terminal
da: Unavngivet terminal

note: translators: exited describes that the terminal shell process has exited
en: Exited
da: Afsluttede

en: Subprocess launcher failed too quickly, will not respawn.
da: Start af underproces fejlede for hurtigt. Vil ikke genstarte.

en: Untitled Terminal
da: Unavngivet terminal

en: Solarized
da: Solariseret

en: Fishtank
da: Akvarium

en: Spacedust
da: Rumstøv

en: Horizon
da: Horisont

en: Tokyo Night
da: Nat i Tokyo

en: VS Code
da: VS-code

en: Search runtimes
da: Søg efter runtimes

en: Move to previous match
da: Gå til forrige resultat

en: Move to next match
da: Gå til næste resultat

en: Wrap around
da: Ombryd

en: Allow Input
da: Tillad input

en: Search…
da: Søg …

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset and Clear
da: Nulstil og ryd

en: Process terminated by signal %d
da: Proces afsluttet af signal %d

en: <i>Loading</i>
da: <i>Indlæser</i>

en: Empty
da: Tom

en: Projects Directory
da: Projektmappe

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Builder — %s — Preferences
da: Builder — %s — Indstillinger

en: Builder — Preferences
da: Builder — Indstillinger

en: unversioned
da: ikke under versionsstyring

note: translators: None means "no version control system"
en: None
da: Intet

en: Blank page
da: Tom side

en: Settings
da: Indstillinger

en: Allow JavaScript
da: Tillad JavaScript

en: Print
da: Udskriv

en: Run a new instance of Builder
da: Kør en ny instans af Builder

en: Building cache…
da: Kompilerer cache …

en: Bootstrapping build system
da: Klargør kompileringssystemet

en: Configuring project
da: Konfigurerer projektet

en: Building project
da: Kompilerer projektet

en: Caching build commands
da: Gemmer kompileringskommandoer

note: translators: %s is replaced with the name of the configuration
en: %s (Copy)
da: %s (kopi)

en: BuildStream project in use but “bst” executable could not be found.
da: BuildStream-projekt er i brug, men “bst”-programfilen blev ikke fundet.

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
da: Brug NØGLE=VÆRDI for at sætte en miljøvariabel

en: Keys may not start with a number
da: Nøgler kan ikke starte med et tal

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
da: Nøgler kan kun indeholde alfanumeriske tegn eller understreg.

en: Add _Variable
da: Tilføj _variabel

en: Add Variable
da: Tilføj variabel

en: _Add
da: _Tilføj

en: Copy
da: Kopiér

en: Remove
da: Fjern

en: _Save
da: _Gem

en: Build Output
da: Kompileringsoutput

en: Build Output (Shift+Ctrl+L)
da: Kompileringsudskrift (Skift+Ctrl+L)

en: Clear build log
da: Ryd kompileringslog

en: Cancel build
da: Kompilering annulleret

en: Save build log
da: Gem kompileringslog

en: Missing
da: Mangler

en: Branch
da: Gren

en: Build Profile
da: Kompileringsprofil

en: Device
da: Enhed

en: There is a problem with the current build configuration.
da: Der er et problem med den nuværende kompileringskonfiguration.

en: Build status
da: Kompileringsstatus

en: Last build
da: Sidste kompilering

en: Build result
da: Kompileringsresultat

en: Errors
da: Fejl

en: Warnings
da: Advarsler

en: Build Pipeline
da: Kompileringsrørledning

en: Build Issues
da: Kompileringsproblemer

en: Build status:
da: Kompileringsstatus:

en: Time completed:
da: Tid fuldført:

note: translators: %u is replaced with the number of warnings
en: Warnings (%u)
da: Advarsler (%u)

note: translators: %u is replaced with the number of errors
en: Errors (%u)
da: Fejl (%u)

en: Shared
da: Delt

en: Static
da: Statisk

en: Executable
da: Eksekverbar

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to list build targets: %s
da: Kunne ikke vise liste over kompileringsmål: %s

en: Select Build Target
da: Vælg kompileringsmål

en: Available Build Targets
da: Tilgængelige kompileringsmål

en: Some targets may not be available until the project has been configured.
da: Visse mål er måske ikke tilgængelige, indtil projektet er konfigureret.

en: Automatically Discover
da: Bestem automatisk

en: This selection allows Builder to choose the best candidate.
da: Dette valg lader Builder vælge den bedste kandidat.

en: The container used to build and run your application
da: Containeren som bruges til at kompilere og køre dit program

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Duplicate into new configuration
da: Duplikér som ny konfiguration

en: Make Active
da: Gør aktiv

en: Make configuration active and reload build pipeline
da: Gør konfigurationen aktiv og genindlæs kompileringsrørledning

en: Delete
da: Slet

en: Delete configuration
da: Slet konfiguration

en: Stop Building Project (Shift+Ctrl+Alt+C)
da: Stop kompilering af projektet (Skift+Ctrl+Alt+C)

en: Build Project (Shift+Ctrl+Alt+B)
da: Kompilér projektet (Skift+Ctrl+Alt+B)

en: Display Build Diagnostics (Ctrl+Alt+?)
da: Vis kompileringsdiagnostik (Ctrl+Alt+?)

en: Configure Project…
da: Konfigurér projektet …

en: Configure settings related to the project
da: Konfigurér indstillinger relateret til projektet

en: Code Foundry
da: Kodesmedje

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Reload Configuration
da: Genindlæs konfiguration

en: Reload project configuration
da: Genindlæs projektkonfigurationen

en: Select Build Target…
da: Vælg kompileringsmål …

en: Change default build target
da: Ændr standardkompileringsmål

en: Building
da: Kompilerer

en: _Build
da: _Kompilér

en: Build the project
da: Kompilér projektet

en: _Rebuild
da: _Genkompilér

en: Rebuild the project
da: Genkompilér projektet

en: _Clean
da: _Ryd

en: Clean the project
da: Ryd op i projektet

en: Stop Building
da: Stands kompilering

en: Cancel the current build operation
da: Annullér nuværende kompilering

en: Install & Deployment
da: Installation og udrulning

en: Install the project
da: Installér projektet

en: Deploy to Device…
da: Udrul på enhed …

en: Deploy project to current device
da: Udrul projektet på den nuværende enhed

note: TODO: Instead of having a generic Export via the build-manager, this should move into the Flatpak plugin and have it use flatpak-builder directly (reusing our cachepoints) so that the output is the same as using flatpak-builder from Flathub, etc.
en: _Export
da: _Eksportér

en: Export project
da: Eksportér projekt

en: Stop Build
da: Stands kompilering

en: Stop building project
da: Stands kompilering af projektet

en: Show Bui_ld Output
da: Vis kompi_leringsoutput

en: Display panel containing the build log
da: Vis panel med kompileringslog

en: Running
da: Kører

en: Select Run Command…
da: Vælg kørselskommando …

en: Run
da: Kør

en: Run the project
da: Kør projektet

en: Restart Program
da: Genstart program

en: Restart the running program
da: Genstart det kørende program

en: Stop Program
da: Stands program

en: Stop running the project
da: Stands det kørende projekt

en: Debugging
da: Fejlsøgning

en: Unit Tests
da: Modultests

en: Follow System Style
da: Følg systemets stil

en: Force Light
da: Lys

en: Force Dark
da: Mørk

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: High Contrast
da: Høj kontrast

en: Text Direction
da: Tekstretning

en: Left-to-Right
da: Venstre til højre

en: Right-to-Left
da: Højre til venstre

en: GTK Renderer
da: GTK-gengivelsesmetode

en: Default
da: Standard

en: Legacy GL
da: Forældet GL

en: Show Inspector
da: Vis inspektion

en: Style
da: Stil

en: Interface
da: Grænseflade

en: Editor Font
da: Redigeringsskrifttype

en: The font used in the source code editor
da: Skrifttypen der bruges i kildekoderedigeringen

en: Terminal Font
da: Skrifttype for terminal

en: The font used in the terminal
da: Skrifttypen der bruges i terminalen

en: Show Grid Pattern
da: Vis gittermønster

en: Display a grid pattern underneath source code
da: Vis et gittermønster under kildekoden

en: Never
da: Aldrig

en: Overview map is never displayed
da: Oversigtskortet vises aldrig

en: Always
da: Altid

en: Overview map is always displayed
da: Oversigtskortet vises altid

en: Overview map is automatically displayed based on user input
da: Oversigtskortet vises automatisk baseret på input fra brugeren

en: Navigate with Tabs
da: Navigering med faneblade

en: Switch documents using a tabbed interface
da: Bladr mellem dokumenter ved hjælp af faneblade

en: Navigate with Popover
da: Navigering med pop-over

en: Switch documents using a popover
da: Bladr mellem dokumenter ved brug af pop-over

en: Commands
da: Kommandoer

en: Run Command
da: Kør kommando

en: This command is used to run your project
da: Denne kommando bruges til at køre dit projekt

en: Starting & Stopping
da: Start & stop

en: Install Before Running
da: Installér før kørsel

en: Installs the application before running. This is necessary for most projects unless custom run commands are used.
da: Installerer programmet før, det køres. Dette er nødvendigt for de fleste projekter, med mindre det køres ved hjælp af brugerdefinerede kommandoer.

en: Stop Signal
da: Stopsignal

en: Send the signal to the target application when requesting the application stop.
da: Send signalet til målprogrammet, når programmet anmodes om at stoppe.

en: Logging
da: Logning

en: Runs with <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt> environment variable for troubleshooting
da: Kører med miljøvariablen <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt> til fejlfinding

en: Run unit tests from within the build environment.
da: Kør modultests inde fra kompileringsmiljøet.

en: As Application
da: Som program

en: Run unit with access to display and other runtime environment features.
da: Kør modultests med adgang til skærm og andre funktioner i kørselsmiljøet.

en: Build & Tooling
da: Kompilering & tooling

en: History
da: Historik

en: Clear Expired Artifacts
da: Ryd forældede artefakter

en: Artifacts which have expired will be deleted when Builder is started
da: Artefakter, som er udløbet, vil blive slettet ved start af Builder

en: Clear Build Logs
da: Ryd kompileringslogge

en: Clear the build log history when a new build begins
da: Ryd historikken i kompileringsloggen, når kompilering starter igen

en: Show Build Logs
da: Vis kompileringslog

en: Show the build log when a new build begins
da: Vis kompileringsloggen, når kompilering starter igen

en: Log to Console
da: Log til konsol

en: Redirect language server error logs to stderr
da: Omdirigér fejlserverlogge til stderr

en: Workers
da: Arbejdere

en: Number of workers to use when performing builds
da: Antal arbejdere til at kompilere

en: Installation Prefix
da: Installationspræfiks

en: The project will be installed to this directory during the installation phase of the build pipeline.
da: Projektet vil blive installeret til dette katalog under installationsfasen af kompileringsrørledning.

en: Configure Options
da: Konfigurationsindstillinger

en: These options are used by the build system to configure the project during the configure phase of the build pipeline
da: Disse indstillinger bruges af kompileringssystemet til at konfigurere projektet under konfigureringsfasen af kompileringsrørledningen

en: Build Environment
da: Kompileringsmiljø

en: Locality
da: Lokalitet

en: Where your project builds
da: Hvor dit projekt kompileres

en: Inside Source Tree
da: Inden i kildetræet

en: Outside Source Tree
da: Uden for kildetræet

en: The SDK used to build your application is automatically determined from the runtime.
da: SDK'en, der bruges til at kompilere dit program, bestemmes automatisk fra kørselsmiljøet.

en: Fetch dependencies
da: Hent afhængigheder

en: Build project
da: Kompilér projektet

en: Cargo Run
da: Cargo-kørsel

en: Clang integration server has exited
da: Clang-integrationsserveren er afsluttet

en: Clang integration server has started as process %s
da: Clang-integrationsserveren er startet som proces %s

en: anonymous
da: anonym

en: Complete parentheses
da: Fuldfør parenteser

en: If parentheses should be included when completing.
da: Om parenteser skal inkluderes ved fuldførelser.

en: Complete parameters
da: Fuldfør parametre

en: If parameters should be included when completing. Requires complete-parentheses.
da: Om parametre skal inkluderes ved fuldførelse. Kræver complete-parentheses.

en: Complete Parentheses
da: Fuldfør parenteser

en: Include parentheses when completing clang proposals
da: Inkludér parenteser ved fuldførelse af clang-forslag

en: Complete Parameters
da: Fuldfør parametre

en: Include parameters and type information when completing clang proposals
da: Inkludér parametre og typeinformation ved fuldførelser af clang-forslag

en: Configure project
da: Konfigurér projektet

en: Installing project
da: Installerer projektet

en: Create or update code-index for project file
da: Opret eller opdatér kodeindeks for projektfil

en: PROJECT_FILE
da: PROJEKTFIL

en: Failed to load flags for plan: %s
da: Kunne ikke indlæse flag for plan: %s

en: Failed to cull index plan: %s
da: Kunne ikke beskære indeksplan: %s

en: Failed to populate index plan: %s
da: Kunne ikke udfylde indeksplan: %s

en: Failed to load project: %s
da: Kunne ikke indlæse projekt: %s

note: Now we can drop our paused state
en: Indexing Source Code
da: Indekserer kildekoden

en: Search, diagnostics, and autocompletion may be limited until complete.
da: Søgning, diagnostik og autofuldførelse vil måske være begrænset indtil dette fuldføres.

note: translators: "Declaration" is describing a function that is defined in a header *              file (.h) rather than a source file (.c).
en: Declaration
da: Erklæring

en: Project Symbols
da: Projektsymboler

en: Copy as Image
da: Kopiér som billede

en: Copy selected text as an image
da: Kopiér tekstmarkering som billede

en: Possible typo in “%s”. Did you mean “%s”?
da: Mulig slåfejl i “%s”. Mente du “%s”?

en: Failed to format while saving document: %s
da: Kunne ikke formatere ved forsøg på at gemme dokumentet: %s

en: Code Actions
da: Kodehandlinger

en: _Apply
da: An_vend

en: Loading…
da: Indlæser …

en: No code actions available
da: Ingen tilgængelige kodehandlinger

en: Code Action Failure
da: Fejl under kodehandling

en: Symbol Not Selected
da: Symbol ikke valgt

en: A symbol to rename must be selected
da: Der skal være valgt et symbol, som skal omdøbes

en: Find References
da: Find referencer

en: No references found
da: Ingen referencer fundet

en: The programming language tooling may not support finding references
da: Programmeringssprogets tooling understøtter måske ikke søgning efter referencer

en: Failed to rename symbol: %s
da: Kunne ikke omdøbe symbol: %s

en: Rename Symbol
da: Omdøb symbol

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Current Symbol name
da: Nuværende symbolnavn

en: New Symbol name
da: Nyt symbolnavn

en: R_ename Symbol…
da: _Omdøb symbol …

en: Code Actions…
da: Kodehandlinger …

en: Display a list of possible code actions from the cursor position
da: Vis en liste over mulige kodehandlinger fra markørpositionen

en: _Go to Declaration
da: _Hop til erklæring

en: Jump to file and location where item is declared
da: Hop til filen og positionen, hvor elementet er erklæret

en: _Go to Definition
da: _Gå til definition

en: Jump to file and location where item is defined
da: Hop til filen og positionen, hvor elementet er defineret

en: _Find References
da: _Find referencer

en: Code Comments
da: Kodekommentarer

en: _Comment Code
da: Ud_kommentér kode

en: Add comments surrounding the source code selection
da: Tilføj kommentarer omkring kildekodemarkeringen

en: Unco_mment Code
da: Afko_mmentér kode

en: Remove comments from the source code selection
da: Fjern kommentarer fra kildekodemarkeringen

en: Update Copyright before Saving
da: Opdatér ophavsret før der gemmes

en: Updates the copyright for the user before saving to disk.
da: Opdaterer ophavsretten for brugeren, inden der gemmes på disken.

en: Update Copyright
da: Opdatér ophavsret

en: Update copyright headers when saving documents
da: Opdatér ophavsretsoverskrifter, når dokumenter gemmes

en: Reformat Function Prototypes
da: Genformatér funktionsprototyper

en: Display the project creation guide
da: Vis guide til projektoprettelse

en: Select Location
da: Vælg sted

en: Failed to Create Project
da: Kunne ikke oprette projekt

en: Create New Project
da: Opret nyt projekt

en: Project Name
da: Projektnavn

en: A subdirectory with this name already exists
da: Der findes allerede en undermappe med dette navn

en: A unique name that is used for the project folder and other resources. The name should be in lower case without spaces and should not start with a number.
da: Unikt navn som bruges til dit projekts mappe og andre ressourcer. Navnet skal være med små bogstaver uden mellemrum og må ikke starte med et tal.

en: Application ID…
da: Program-id …

en: A reverse domain-name identifier used to identify the application, such as "org.gnome.Builder". It may not contain dashes.
da: Et domænenavn skrevet i omvendt rækkefølge, som entydigt identificerer dit program — f.eks. “org.gnome.Builder”. Det må ikke indeholde bindestreger.

en: Location
da: Sted

en: The project will be created in a new subdirectory.
da: Projektet vil blive oprettet i en ny undermappe.

en: License
da: Licens

en: Template
da: Skabelon

en: Create Project
da: Opret projekt

en: Create _New Project…
da: Opret _nyt projekt …

en: Create New Project…
da: Opret nyt projekt …

en: Create a new project from template
da: Opret et nyt projekt fra en skabelon

en: Search, autocompletion, and symbol information may be limited until Ctags indexing is complete.
da: Søgning, autofuldførelse og symboloplysninger vil måske være begrænsede indtil Ctags-indeksering er fuldført.

en: Indexing Source Code (Paused)
da: Indekserer kildekoden (pause)

en: Suggest Completions
da: Foreslå fuldførelser

en: Use CTags to suggest code completion proposals
da: Brug CTags til at foreslå kodefuldførelse

en: CTags Path
da: CTags-sti

en: The path to the ctags executable
da: Stien til ctags' binærfil

en: Run with Debugger
da: Kør med fejlsøger

en: Run the project with debugger
da: Kør projektet med fejlsøger

en: Debugger
da: Fejlsøger

en: Toggle Breakpoint
da: Stoppunkt til/fra

en: Toggle breakpoint at current line
da: Slå stoppunkt på nuværende linje til/fra

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue debugging to next breakpoint
da: Fortsæt fejlsøgning til næste stoppunkt

en: Pause debugger until continued
da: Sæt fejlsøger på pause indtil videre

en: Step Over
da: Træd forbi

en: Execute the current line, stepping over any function calls
da: Kør den nuværende linje og spring eventuelle funktionskald over

en: Step Into
da: Træd ind

en: Execute the current line, stepping into any function calls
da: Kør den nuværende linje og træd ind i eventuelle funktionskald

en: Step Out
da: Træd ud

en: Run until the end of the function
da: Kør indtil funktionens afslutning

en: Breakpoints
da: Stoppunkter

en: Automatically Break at Program Start
da: Automatisk stoppunkt ved programstart

en: Automatically Break at Warnings
da: Automatisk stoppunkt ved advarsler

en: Automatically Break at Criticals
da: Automatisk stoppunkt ved kritisk fejl

en: ID
da: Id

en: File
da: Fil

en: Line
da: Linje

en: Function
da: Funktion

en: Address
da: Adresse

en: Hits
da: Træffere

en: Expression
da: Udtryk

en: Pause the program (F6)
da: Sæt programmet på pause (F6)

en: Continue running the program (F5)
da: Fortsæt med at køre programmet (F5)

en: Execute the current line, stepping into any function calls (F8)
da: Kør den nuværende linje og træd ind i eventuelle funktionskald (F8)

en: Execute the current line, stepping over any function calls (F7)
da: Kør den nuværende linje og spring eventuelle funktionskald over (F7)

en: Run until the end of the function (Shift+F8)
da: Kør indtil funktionens afslutning (Skift+F8)

en: No break
da: Intet stoppunkt

en: Breakpoint
da: Stoppunkt

en: Countpoint
da: Tællepunkt

en: Library
da: Bibliotek

en: Address Range
da: Adresseområde

en: Locals
da: Lokale

en: Parameters
da: Parametre

en: Variable
da: Variabel

en: Value
da: Værdi

en: Group
da: Gruppe

en: Thread
da: Tråd

en: Frame
da: Ramme

en: Arguments
da: Argumenter

en: Binary
da: Binær

en: Threads
da: Tråde

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Registers
da: Registre

en: Console
da: Konsol

en: Stop After Launching Program
da: Stands efter programstart

en: Automatically insert a breakpoint at the start of the application
da: Indsæt automatisk et stoppunkt ved programstart

en: Stop at Warnings
da: Stands ved advarsler

en: Automatically insert a breakpoint on warning logs
da: Indsæt automatisk et stoppunkt ved logning af advarsel

en: Stop at Criticals
da: Stands ved kritisk fejl

en: Automatically insert a breakpoint on critical logs
da: Indsæt automatisk et stoppunkt ved logning af kritisk fejl

en: The device address
da: Enhedsadressen

en: The device port number
da: Enhedens portnummer

en: The application to run
da: Programmet der skal køres

en: A PTY to bidirectionally proxy to the device
da: En PTY som skal proxyes i begge retninger til enheden

en: Number of seconds to wait for the deviced peer to appear
da: Antal sekunders ventetid for fremkomst af enheds modpart

en: Display D-Bus inspector
da: Vis D-Bus-inspektion

en: D-Bus Inspector…
da: D-Bus-inspektion …

en: Dub Run
da: Navngiv kørsel

en: No file was provided.
da: Der blev ikke givet nogen fil.

en: Use minimal editor interface
da: Brug minimal redigeringsgrænseflade

en: Switch to %s style
da: Skift til stilen %s

en: Switch application and editor theme
da: Skift program- og redigeringstema

en: Reverts language preferences to application defaults
da: Nulstiller sprogindstillinger til programmets standardværdier

note: translators: "Plain Text" means text without formatting
en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: Spaces
da: Mellemrum

en: Tabs
da: Tabulatorer

en: Go
da: Flyt

en: Go to Line
da: Gå til linje

en: Indentation
da: Indrykning

en: Indent Using Spaces
da: Indryk med mellemrum

en: Spaces per Tab
da: Mellemrum pr. tabulator

en: Indentation Size
da: Indrykningsstørrelse

en: Same as Tab Width
da: Samme som tabulatorbredde

en: Line Ending
da: Linjeafslutning

en: Mac Classic (CR)
da: Klassisk Mac (CR)

en: New Editor Workspace…
da: Nyt redigeringsarbejdsområde …

en: New _File
da: Ny _fil

en: _Open File…
da: _Åbn fil …

en: Open in New Frame
da: Åbn i ny ramme

en: Open in New Workspace…
da: Åbn i nyt arbejdsområde …

en: Save _As
da: Gem _som

en: Find…
da: Søg …

en: Find/Replace…
da: Søg/erstat …

en: Print…
da: Udskriv …

en: Format Document
da: Formatér dokument

en: Format Selection
da: Formatér markering

en: Move to Previous Diagnostic
da: Gå til forrige diagnostik

en: Move the insertion cursor to the previous diagnostic location
da: Flyt indsættelsesmarkøren til forrige diagnostiksted

en: Move to Next Diagnostic
da: Gå til næste diagnostik

en: Move the insertion cursor to the next diagnostic location
da: Flyt indsættelsesmarkøren til næste diagnostiksted

en: Programming Languages
da: Programmeringssprog

en: Settings provided by .editorconfig and modelines take precedence over those below.
da: Indstillinger givet i .editorconfig og modelines prioriteres over dem nedenfor.

en: Indentation & Formatting
da: Indrykning & formatering

en: Tab Character
da: Tabulatortegn

en: The character to be inserted for Tab
da: Tegnet som skal indsættes for tabulator

en: Tab
da: Tabulator

en: Insert Trailing Newline
da: Indsæt afsluttende linjeskift

en: Ensure files end with a newline
da: Sørg for at filer slutter med linjeskift

en: Trim Trailing Space
da: Fjern afsluttende blanktegn

en: Upon saving, trailing whitespace from modified lines will be trimmed
da: Fjern afsluttende blanktegn fra ændrede linjer, når der gemmes

en: Auto Indent
da: Automatisk indrykning

en: Automatically indent source code as you type
da: Indryk kildekode automatisk, mens du skriver

en: Tab Size
da: Tabulatorstørrelse

en: The number of characters to indent for Tab
da: Antal tegn som skal indrykkes ved tabulator

en: The number of characters to indent, or -1 to use tab size
da: Antal tegn som skal indrykkes eller -1 for at bruge tabulatorstørrelse

en: Margin
da: Margen

en: Show Right Margin
da: Vis højremargen

en: Display a margin in the editor to indicate maximum desired width
da: Vis en margen i redigeringen for at angive maksimal ønsket bredde

en: Right Margin Position
da: Placering af højremargen

en: The desired maximum line length
da: Ønsket maksimal linjelængde

en: Behavior
da: Opførsel

en: Overwrite Braces
da: Overskriv parenteser

en: Overwrite closing braces, brackets, parenthesis, and quotes
da: Overskriv afsluttende (tuborg)klammer, parenteser og citationstegn

en: Insert Matching Brace
da: Indsæt modsvarende klamme

en: Insert matching character for braces, brackets, parenthesis, and quotes
da: Indsæt modsvarende tegn for (tuborg)klammer, parenteser og citationstegn

en: Space before opening parentheses
da: Mellemrum før startparentes

en: Space before opening brackets
da: Mellemrum før startklammer

en: Space before opening braces
da: Mellemrum før start på tuborgklammer

en: Space before opening angles
da: Mellemrum før start på vinkelparenteser

en: Prefer a space before colon
da: Foretræk mellemrum før kolon

en: Prefer a space before commas
da: Foretræk mellemrum før komma

en: Prefer a space before semicolons
da: Foretræk mellemrum før semikolon

en: Color
da: Farve

en: Fonts & Styling
da: Skrifttyper & stil

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Font
da: Skrifttype

en: The font used within the source code editor
da: Skrifttypen til brug i kildekoderedigeringen

en: Adjust spacing between lines
da: Justér mellemrum mellem linjer

en: How text should be wrapped when wider than the frame
da: Hvordan tekst skal ombrydes, når den ikke passer ind

en: At Spaces
da: Ved mellemrum

en: Anywhere
da: Hvor som helst

en: Background Pattern
da: Baggrundsmønster

en: Show a background pattern underneath source code
da: Vis et baggrundsmønster under kildekoden

en: No Pattern
da: Intet mønster

en: Grid Lines
da: Gitterlinjer

en: Scrollbars
da: Rullebjælker

en: Source Code Overview
da: Kildekodeoversigt

en: Display an overview of source code next to the editor
da: Vis en oversigt over kildekoden ved siden af redigeringen

en: Prefer Scrollbars
da: Foretræk rullebjælker

en: Always On
da: Altid aktiveret

en: Automatic
da: Automatisk

en: Line Numbers
da: Linjenumre

en: Show Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: Display line numbers next to each line of code
da: Vis linjenumre ved siden af hver kodelinje

en: Use Relative Line Numbers
da: Brug relative linjenumre

en: Show line numbers relative to the current line
da: Vis linjenumre relativt til nuværende linje

en: Show Diagnostics
da: Vis diagnostik

en: Display diagnostics next to the line number
da: Vis diagnostik ved siden af linjenummer

en: Show Line Changes
da: Vis linjeændringer

en: Highlight changed lines next to the line number
da: Fremhæv ændrede linjer ved siden af linjenummer

en: Highlighting
da: Fremhævning

en: Highlight Current Line
da: Fremhæv aktuel linje

en: Make the current line stand out with highlights
da: Få den aktuelle linje til at stå frem med fremhævninger

en: Highlight Matching Brackets
da: Fremhæv modsvarende parenteser

en: Use cursor position to highlight matching brackets, braces, parenthesis, and more
da: Brug markørpositionen til at fremhæve modsvarende parenteser, klammer, tuborgklammer med mere

en: Semantic Highlighting
da: Semantisk fremhævning

en: Use symbol information to highlight namespaces, functions, and variables within source code
da: Brug symbolinformation til at fremhæve navnerum, funktioner og variable i kildekoden

en: Draw a mark representing normal spaces
da: Vis et mærke, som repræsenterer almindelige mellemrum

en: Draw a mark representing tabs
da: Vis et mærke, som repræsenterer tabulatorer

en: Newlines
da: Linjeskift

en: Draw a mark at the end of lines
da: Vis et mærke ved slutningen af linjer

en: Non-breaking spaces
da: Ikkeombrydende blanktegn

en: Draw a mark at non-breaking space characters
da: Tegn et mærke ved uombrydelige mellemrum

en: Leading
da: Indledende

en: Draw marks for leading spaces only
da: Vis kun mærker for indledende mellemrum

en: Inside Text
da: Inden i tekst

en: Draw marks inside a line of text only
da: Vis kun mærker inden i en tekstlinje

en: Trailing
da: Afsluttende

en: Draw marks for trailing spaces only
da: Vis kun mærker for afsluttende mellemrum

en: Spelling
da: Stavning

en: Underline potential spelling mistakes as you type
da: Understreg mulige stavefejl ved indtastning

en: Selections
da: Markeringer

en: Minimum Characters to Highlight
da: Mindste antal tegn for fremhævning

en: The minimum selection length before highlighting matches
da: Mindste markeringslængde for fremhævning af resultater

en: Snippets
da: Tekststumper

en: Expand Snippets
da: Udfold tekststumper

en: Use “Tab” to expand configured snippets in the editor
da: Brug “tabulator” til at udfolde konfigurerede tekststumper i redigeringen

en: Code Completion
da: Kodefuldførelse

en: Completion Proposals
da: Forslag til fuldførelse

en: Suggest Code Completions
da: Foreslå fuldførelser af kode

en: Automatically suggest code completions while typing
da: Foreslå automatisk fuldførelse af kode under indtastning

en: Select First Completion Proposal
da: Vælg første fuldførelsesforslag

en: Automatically select the first completion proposal when displayed
da: Vælg automatisk det første fuldførelsesforslag, når det vises

en: Maximum Completion Proposals
da: Maksimalt antal fuldførelsesforslag

en: The maximum number of completion rows that will be displayed at once
da: Det maksimale antal fuldførelsesrækker, der vises samtidigt

en: Movements
da: Flytning

en: Backspace will remove extra space to keep you aligned with your indentation
da: Tilbagetast sletter ekstra mellemrum for at holde det ligestillet med din indrykning

en: Navigate to non-space characters
da: Navigér til ikke-blanktegn

en: Before line boundaries
da: Før linjegrænser

en: After line boundaries
da: Efter linjegrænser

en: Instead of line boundaries
da: I stedet for linjegrænser

en: Disabled
da: Slået fra

en: Session Management
da: Sessionshåndtering

en: Save & Restore
da: Gem & gendan

en: Auto-Save
da: Gem automatisk

en: Regularly save the document as you type
da: Gem jævnligt dokumentet under indtastning

en: Auto-Save Delay
da: Ventetid til Gem automatisk

en: The delay in seconds to wait before auto-saving the document
da: Antal sekunders ventetid før dokumentet gemmes automatisk

en: Format on Save
da: Formatér når der gemmes

en: Reformat sources when saving to disk. Requires a registered formatter for the source language.
da: Genformatér kilder, når der gemmes til disken. Kræver en registreret formateringsfunktion for kildesproget.

en: Restore Cursor Position
da: Gendan markørplacering

en: Jump to the last position when re-opening a file
da: Hop til sidste position ved genåbning af fil

en: Open file or folder
da: Åbn fil eller mappe

en: Files
da: Filer

en: Similar Files (Ctrl+Shift+O)
da: Lignende filer (Ctrl+Skift+O)

en: Installation failed
da: Installation mislykkedes

en: Installation complete
da: Installation fuldført

en: The client has been closed
da: Klienten er blevet lukket

en: Failed to remove flatpak manifest: %s
da: Kunne ikke fjerne flatpak-manifest: %s

en: Network is not available, skipping downloads
da: Netværket er ikke tilgængeligt; henter ikke

en: Install or Update SDK?
da: Installér eller opdatér SDK?

en: Builder needs to install the following software development kits to build your project.
da: Builder har brug for at installere følgende værktøjskasser til softwareudvikling for at kunne bygge dit projekt.

en: Name
da: Navn

en: Architecture
da: Arkitektur

en: Resolving SDK Extensions
da: Bestemmer SDK-udvidelser

en: Builder is locating the appropriate SDK extensions to build your project
da: Builder finder passende SDK-udvidelser til kompilering af dit projekt

en: Creating flatpak workspace
da: Opretter arbejdsområde til flatpak

en: Removing stale flatpak staging directory: %s
da: Fjerner gammel flatpakprøvemappe (staging): %s

en: Preparing build directory
da: Forbereder kompileringsmappe

en: Downloading dependencies
da: Henter afhængigheder

en: Building dependencies
da: Kompilerer afhængigheder

en: Finalizing flatpak build
da: Færdiggør flatpak-kompilering

en: Exporting staging directory
da: Eksporterer prøvemappe (staging)

en: Creating flatpak bundle
da: Opretter flatpak-bundle

en: Flatpak Application
da: Flatpak-program

en: Installing Necessary SDKs
da: Installerer nødvendige udviklingsværktøjer

en: Builder is installing Software Development Kits necessary for building your application.
da: Builder installerer udviklingsværktøjer, som kræves for at kompilere dit program.

en: Failed to update SDKs: %s
da: Kunne ikke opdatere udviklingsværktøjer: %s

en: Updating Necessary SDKs
da: Opdaterer nødvendige udviklingsværktøjer

en: Builder is updating Software Development Kits necessary for building your application.
da: Builder opdaterer udviklingsværktøjer, som kræves for at kompilere dit program.

en: Updating SDK Runtime
da: Opdaterer udviklingsværktøjers runtime

en: Flatpak installation for new SDKs
da: Flatpak-installation til nye SDK'er

en: The Flatpak installation to use for new SDKs and SDK extensions.
da: Flatpak-installationen der skal bruges til nye SDK'er og SDK-udvidelser.

en: Preferred Flatpak Installation
da: Foretrukken Flatpak-installation

en: When installing SDKs and SDK extensions, Builder may prefer a specific Flatpak installation which contains the extension.
da: Ved installation af SDK'er eller SDK-udvidelser kan Builder foretrække en bestemt Flatpak-installation, som indeholder udvidelsen.

en: User
da: Bruger

en: GCC %s Cross-Compiler (System)
da: GCC %s krydskompiler (System)

en: No repository to access file contents
da: Intet arkiv for at tilgå filindhold

en: No contents have been set to diff
da: Intet indhold er sat til diff

en: The operation failed. The original error was "%s"
da: Handlingen mislykkedes. Den oprindelige fejl var “%s”

en: The operation has been canceled
da: Handlingen blev afbrudt

en: Builder failed to provide appropriate credentials when cloning the repository.
da: Builder kunne ikke afgive passende legitimationsoplsyninger ved kloning fra arkivet.

en: Cannot set AMEND and GPG_SIGN flags
da: Kan ikke angive flagene AMEND og GPG_SIGN

en: Cannot sign commit without GPG_KEY_ID
da: Kan ikke underskrive commit uden GPG_KEY_ID

en: Cannot monitor files outside the working directory
da: Kan ikke overvåge filer uden for arbejdsmappen

en: Git integration has started as process %s
da: Gitintegration er startet som processen %s

en: Git integration has exited
da: Gitintegration er afsluttet

en: Git version control is not in use
da: Git-versionsstyringssystem bruges ikke

en: Updating Git Submodules
da: Opdaterer git-undermoduler

en: Initialize git submodules
da: Klargør git-undermoduler

en: Network is not available, skipping submodule update
da: Netværket er ikke tilgængeligt; springer undermodulopdatering over

en: Pushed.
da: Skubbet.

en: Pushing ref “%s”
da: Skubber ref “%s”

en: Directory is not within repository
da: Mappe er ikke inden i arkiv

en: A repository could not be found at “%s”.
da: Der blev ikke fundet noget arkiv på “%s”.

en: The protocol “%s” is not supported.
da: Protokollen “%s” understøttes ikke.

en: Cloning repository
da: Kloner arkiv

en: A valid Git URL is required
da: Der kræves en gyldig Git-URL

en: Authorship
da: Forfatterskab

en: Email
da: E-mail

en: go run
da: go-kørsel

en: Bootstrapping project
da: Klargør projektet

en: Gradle Run
da: Gradle-kørsel

en: Display a new greeter window
da: Vis et nyt velkomstvindue

en: Path
da: Sti

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Find in %s
da: _Find i %s

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Replace in %s
da: _Erstat i %s

en: Find in Files
da: Find i filer

en: Find in Files (Shift+Ctrl+Alt+F)
da: Find i filer (Skift+Ctrl+Alt+F)

en: _Recurse into Directories
da: Gå ind i mapper _rekursivt

en: Match Whole _Words
da: Match hele _ord

en: Use Regular _Expressions
da: Brug regulære _udtryk

en: Close the panel (Escape key)
da: Luk panelet (Esc-tast)

en: _Find in Project
da: _Find i projekt

en: _Replace in Project
da: _Erstat i projekt

en: Search for…
da: Søg efter …

en: Search _recursively through folders
da: Søg _rekursivt gennem mapper

en: Match _case when searching
da: _Skeln mellem store/små bogstaver ved søgning

en: Match _whole words
da: Match _hele ord

en: Allow regular _expressions
da: Tillad _regulære udtryk

en: _Find in Files
da: _Find i filer

en: Host Operating System
da: Værtsoperativsystem

note: translators: Bundled means a runtime "bundled" with Builder
en: Bundled with Builder
da: Følger med Builder

en: Open Preview…
da: Åbn forhåndsvisning …

en: Failed to load directory: %s
da: Kunne ikke indlæse mappe: %s

en: Size
da: Størrelse

en: Modified
da: Ændret

en: With _Folder Listing
da: Med _mappeoversigt

en: Open Containing Folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: With File _Browser…
da: Med fil_browser …

en: Default Make Target
da: Standardmål for make

en: Make Run
da: Make-kørsel

en: Empty Makefile Project
da: Tomt projekt med Makefil

en: Create a new empty project using a simple Makefile
da: Opret et nyt tomt projekt ved hjælp af en simpel Makefil

en: Maven Run
da: Maven-kørsel

en: Actions
da: Handlinger

en: Global Search
da: Global søgning

en: Display the global search
da: Vis den globale søgning

en: Panels
da: Paneler

en: Toggle Left Panel
da: Venstre panel til/fra

en: Toggle the left panel in or out of view
da: Slå visning af venstre panel til/fra

en: Toggle the right panel in or out of view
da: Slå visning af højre panel til/fra

en: Toggle Bottom Panel
da: Bundpanel til/fra

en: Toggle the bottom panel in or out of view
da: Slå visning af bundpanelet til/fra

en: Switch to Dark Mode
da: Skift til mørk tilstand

en: Change style-scheme to dark variant
da: Ændr stilskema til mørk variant

en: Switch to Light Mode
da: Skift til lys tilstand

en: Change style-scheme to light variant
da: Ændr stilskema til lys variant

en: Display Build Diagnostics
da: Vis kompileringsdiagnostik

en: Display errors and warnings found during build
da: Vis fejl og advarsler under kompilering

en: Jump to a specific line or column
da: Hop til bestemt linje eller kolonne

en: Close Page
da: Luk side

en: Close the current page
da: Luk den nuværende side

en: Reload Files
da: Genindlæs filer

en: Reload the contents of open files
da: Genindlæs indholdet af åbne filer

en: Move to next search result
da: Gå til næste søgeresultat

en: Move to and select the next available search result
da: Gå til og vælg næste tilgængelige søgeresultat

en: Move to previous search result
da: Gå til forrige søgeresultat

en: Move to and select the previous search result
da: Gå til og vælg forrige søgeresultat

en: Load Meson Introspection
da: Indlæs introspektion til Meson

en: Install project
da: Installér projekt

en: Cache development environment
da: Gem udviklingsmiljø i cache

en: No Provided Tool
da: Intet givet værktøj

en: A name to identify the sysroot.
da: Et navn som identificerer sysroot.

en: The system architecture of the sysroot.
da: Systemarkitektur for sysroot.

en: Add Tool:
da: Tilføj værktøj:

en: Compiler
da: Kompiler

en: Preprocessor
da: Præprocessor

en: Archiver
da: Arkiveringsprogram

en: Executable wrapper
da: Kørbar wrapper

en: Package Config
da: Pakkekonfiguration

en: Any language
da: Ethvert sprog

en: Add Tool
da: Tilføj værktøj

en: Delete Toolchain
da: Slet toolchain

en: Delete Tool
da: Slet værktøj

en: GNOME Application
da: GNOME-program

en: A Meson-based project for GNOME using GTK 4 and libadwaita
da: Et Meson-baseret projekt til GNOME som bruger GTK 4 og libadwaita

en: GTK 4 Application
da: GTK 4-program

en: A Meson-based project using GTK 4
da: Et Meson-baseret projekt som bruger GTK 4

en: Shared Library
da: Delt programbibliotek

en: A Meson-based project for a shared library
da: Et Meson-baseret projekt til et delt bibliotek

en: Command Line Tool
da: Kommandolinjeværktøj

en: An Meson-based project for a command-line program
da: Et Meson-baseret projekt til et kommandolinjeprogram

en: Empty Meson Project
da: Tomt Meson-projekt

en: An empty Meson project skeleton
da: Skelet for tomt Meson-projekt

en: Debug
da: Fejlsøg

en: Message
da: Meddelelse

en: Warning
da: Advarsel

en: Critical
da: Kritisk advarsel

en: Messages
da: Meddelelser

en: Time
da: Tid

en: Severity
da: Alvorlighed

en: Section
da: Sektion

en: Suggested GNOME Projects
da: Foreslåede GNOME-projekter

en: A GNOME application to access remote or virtual systems
da: Et GNOME-program til at tilgå netværks- eller virtuelle systemer

en: An IDE for writing GNOME-based software
da: Et integreret udviklingsmiljø til at skrive GNOME-baseret software

en: Calendar
da: Kalender

en: A calendar application for GNOME
da: Kalenderprogram til GNOME

en: Clocks
da: Ure

en: A clock application for GNOME
da: Et urprogram til GNOME

en: Gitg is a graphical Git client
da: Gitg er en grafisk Git-klient

en: Maps
da: Kort

en: A GNOME maps application
da: Et kortprogram til GNOME

en: Music
da: Musik

en: Music player and management application
da: Musikafspiller og -håndteringsprogram

en: Default file manager for GNOME
da: Standardfilhåndtering til GNOME

en: Photos
da: Billeder

en: Access, organize and share your photos on GNOME
da: Tilgå, organisér og del dine billeder med GNOME

en: An IRC Client for GNOME
da: En IRC-klient til GNOME

en: Sound Recorder
da: Lydoptagelse

en: A modern sound recorder for GNOME
da: En moderne lydoptager til GNOME

en: Build successful
da: Kompilering fuldført

en: Project “%s” has completed building
da: Kompilering af projektet “%s” fuldført

en: Build failed
da: Kompilering mislykkedes

en: Project “%s” failed to build
da: Projektet “%s” kunne ikke kompileres

en: Build succeeded
da: Kompilering fuldført

en: Build configured
da: Kompilering konfigureret

en: Build bootstrapped
da: Kompilering bootstrappet

en: Downloading npm dependencies
da: Henter npm-afhængigheder

en: _External Program…
da: _Eksternt program …

en: Follow System
da: Følg system

en: Light
da: Lys

en: Dark
da: Mørk

en: Document Navigation
da: Dokumentnavigation

en: Tab Bar
da: Fanebladsbjælke

en: Drop Down
da: Rullegardin

en: A folder with that name already exists.
da: Der findes allerede en mappe med det navn.

en: A file with that name already exists.
da: Der findes allerede en fil med det navn.

en: File Name
da: Filnavn

en: Folder Name
da: Mappenavn

en: New File Name
da: Nyt filnavn

en: _Create
da: _Opret

en: Copying 1 file
da: Kopierer en fil

note: translators: first %s is replaced with completed number of files, second %s with total number of files
en: Copying %s of %s files
da: Kopierer %s af %s filer

en: Failed to copy files
da: Kunne ikke kopiere filer

en: Files copied
da: Filer kopieret

en: Copied %s file | Copied %s files
da[0]: Kopierede %s fil
da[1]: Kopierede %s filer

en: Copying files…
da: Kopierer filer …

en: Files will be copied in a moment
da: Filerne vil blive kopieret om et øjeblik

en: Filter…
da: Filter …

en: Project Tree
da: Projekttræ

en: Rename %s
da: Omdøb %s

en: New Fil_e…
da: Ny _fil …

en: New F_older…
da: Ny _mappe …

en: O_pen
da: _Åbn

en: Open _With…
da: Åbn _med …

en: _Source Code Editor
da: _Kildekoderedigering

en: Open _Containing Folder
da: Åbn _indeholdende mappe

en: With _Terminal…
da: Med _terminal …

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: _Display Options
da: _Vis indstillinger

en: S_how Ignored Files
da: Vi_s ignorerede filer

en: S_ort Directories First
da: S_ortér mapper først

en: Reveal in Project Tree
da: Synliggør i projekttræ

en: Reveal in Project _Tree
da: Synliggør i projekt_træ

en: Display icons next to files within the project tree
da: Vis ikoner ved siden af filer i projekttræet

en: Show files which are typically ignored
da: Vis filer, som typisk ignoreres

en: Sort directories before files in the same directory
da: Sortér mapper før filer i samme mappe

en: No version control
da: Ingen versionsstyring

en: Restore Previous Session
da: Gendan tidligere session

en: Open previously opened files when loading a project
da: Åbn filer som var åbnet tidligere ved indlæsning af et projekt

en: Project Creation
da: Projektoprettelse

en: Projects created with Builder will be placed within this directory
da: Projekter oprettet af Builder placeres i denne mappe

en: The default license when creating new projects
da: Standardlicensen til nyoprettede projekter

en: No License
da: Ingen licens

en: Overview
da: Oversigt

en: Project Identifier
da: Projekt-id

en: This identifier is used when referencing your project's settings, build directories, and cached information.
da: Projekt-id bruges som reference til dit projekts indstillinger, kompileringsmapper samt øvrige lagrede informationer.

en: Build System
da: Kompileringssystem

en: Source Directory
da: Kildemappe

en: Current Configuration
da: Nuværende konfiguration

en: The configuration is used to setup build pipelines, configure your build system, and run your project.
da: Konfigurationen bruges til opsætning af kompileringsrørledninger, konfiguration af kompileringssystemet samt at køre dit projekt.

en: Provided By
da: Kommer fra

note: translators: format is "CPU emulation". Only translate "emulation"
en: Aarch64 Emulation
da: Aarch64-emulering

en: Arm Emulation
da: Arm-emulering

note: translators: first %s is replaced with hostname, second %s with the CPU architecture
en: My Computer (%s) %s
da: Min computer (%s) %s

en: Removed Files
da: Fjernede filer

note: translators: %s is replaced with the path of the file to be deleted and \n for a new line
en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Removing Files…
da: Fjerner filer …

en: Recent Projects
da: Seneste projekter

en: _Reformat Tabs
da: _Omformatér tabulatorer

en: Update
da: Opdatér

en: Manage SDKs…
da: Håndtér SDK'er …

en: Download on Metered Connections
da: Download over forbrugsafregnede forbindelser

en: Allow the download of SDKs and dependencies when on metered internet connections
da: Tillad download af SDK'er samt afhængigheder over forbrugsafregnede internetforbindelser

en: Sources
da: Kilder

en: Available SDKs
da: Tilgængelige SDK'er

en: Untitled Command
da: Unavngivet kommando

en: Set Shortcut
da: Angiv genvej

en: Select Working Directory
da: Vælg arbejdsmappe

en: Create Command
da: Opret kommando

en: Cre_ate
da: _Opret

en: Edit Command
da: Redigér kommando

en: S_ave
da: _Gem

en: Keyboard Shortcut
da: Tastaturgenvej

en: An optional shortcut to run the command
da: Valgfri genvej til at køre kommandoen

en: Shell Command
da: Skalkommando

en: You may use single or double quotes for parameters.
da: Du kan bruge enkelt- eller dobbeltcitationstegn til parametre.

en: Environment
da: Miljø

en: Working Directory
da: Arbejdsmappe

en: The command will be run from this location. Use <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt>, or <tt>$HOME</tt> to define a relative path.
da: Kommandoen vil blive kørt fra dette sted. Brug <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt> eller <tt>$HOME</tt> til at definere en relativ sti.

en: Use Subshell
da: Brug underskal

en: Run the program from a subshell such as <tt>sh -c ''</tt>
da: Kør programmet fra en underskal såsom <tt>sh -c ''</tt>

en: Builder can run your command from a number of localities including the host system or build containers.
da: Builder kan køre din kommando fra flere lokaliteter inklusive værtssystemet eller kompileringscontainere.

en: _Delete Command
da: _Slet kommando

en: Subprocess
da: Underproces

en: Runs the command as a subprocess of Builder.
da: Kører kommandoen som en underproces af Builder.

en: Runs the command on the host system.
da: Kører kommandoen på værtssystemet.

en: Runs the command within the build pipeline.
da: Kører kommandoen inden i kompileringsrørledningen.

en: As Target Application
da: Som målprogram

en: Runs the command as if it were the target application.
da: Kører kommandoen som om, den var målprogrammet.

en: Commands can be used to build, run, or modify your projects
da: Kommandoer kan bruges til at kompilere, køre eller ændre dine projekter

en: These commands are specific to this project.
da: Disse kommandoer er særlige for dette projekt.

en: These commands are shared across all projects.
da: Disse kommandoer deles mellem alle projekter.

en: Display Name
da: Synligt navn

en: Keyboard Accelerator
da: Tastaturgenvej

en: Current Working Directory
da: Nuværende arbejdsmappe

en: Command Arguments
da: Kommandoargumenter

en: Command Environment
da: Kommandomiljø

en: Command Locality
da: Kommandolokalitet

en: Use Shell
da: Brug skal

en: Run Commands
da: Kør kommandoer

en: A list of run-command ids to load for the application or project.
da: En liste over id'er for kørselskommandoer der skal indlæses for programmet eller projektet.

en: Use commands to run build tooling, applications, or shell scripts and map them to a keyboard shortcut. They can run from various environments such as the build pipeline, runtime environment, or host operating system.
da: Brug kommandoer til at køre kompileringsværktøjer, programmer eller scripts, og opret tastaturgenveje til disse. De kan køre fra forskellige miljøer såsom kompileringsrørledningen, kørselsmiljøet eller værtsoperativsystemet.

en: No keyboard shortcut found
da: Ingen tastaturgenvej fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: _Reset All
da: _Nulstil alle

en: Reset all actions to original keyboard shortcut
da: Nulstil til oprindelige tastaturgenveje for alle handlinger

en: _Edit File
da: _Redigér fil

en: Open keybindings.json in editor
da: Åbn keybindings.json i redigering

en: Reset shortcut
da: Nulstil genvej

en: View and Customize Shortcuts…
da: Vis og tilpas genveje …

en: Keyboard Theme
da: Tastaturtema

en: Shortcut themes provide a keyboard experience similar to other IDEs and editors
da: Genvejstemaer giver en tastaturoplevelse, som svarer til andre IDE'er og redigeringsprogrammer

en: Add to Dictionary
da: Tilføj til ordbog

en: Ignore
da: Ignorér

en: Languages
da: Sprog

en: swift run
da: hurtig kørsel

en: Symbols in File
da: Symboler i fil

note: translators: "In Page" refers to the title of the page which contains the search result
en: In Page
da: I side

en: Select Symbol…
da: Vælg symbol …

en: Select Symbol (Ctrl+Shift+K)
da: Vælg symbol (Ctrl+Skift+K)

en: Navigate to a symbol within the current page
da: Navigér til et symbol på nuværende side

en: System Capture from %s.syscap
da: Systemoptagelse fra %s.syscap

en: Profiling Application…
da: Profilerer program …

en: Symbol decoding will begin after application exits
da: Afkodning af symboler begynder efter afslutning af programmet

en: Run with Profiler
da: Kør med profilering

en: Run the project with profiler
da: Kør projektet med profilering

en: Profiler
da: Profilering

en: Thread Sampling
da: Trådsampling

en: CPU Performance
da: CPU-ydelse

en: Process Scheduling
da: Proces/cpu-allokering

en: Memory Allocations
da: Hukommelsesallokeringer

en: Sample JavaScript Stacks
da: Sampling på JavaScript-stak

en: Session Bus
da: Sessionsbus

en: System Bus
da: Systembus

en: Graphics
da: Grafik

en: Display Timings
da: Vis tidsmålinger

en: Counters
da: Tællere

en: CPU Usage
da: CPU-forbrug

en: Memory Usage
da: Hukommelsesforbrug

en: Storage I/O
da: Lager-I/O

en: Network I/O
da: Netværks-I/O

en: Energy
da: Energi

en: Consumption
da: Forbrug

en: Battery Charge
da: Batteriniveau

en: Allow Application Integration
da: Tillad programintegration

en: Allow CPU Throttling
da: Tillad CPU-frekvensbegrænsning

en: Run with _Profiler
da: Kør med _profilering

en: Record Again…
da: Ny måling …

en: Instruments
da: Instrumenter

en: Records CPU usage and CPU frequency statistics
da: Samler statistik om CPU-forbrug og -frekvens

en: Sample Callstacks
da: Sampling af funktionsstak

en: Record stacktraces on a regular interval and build a callgraph
da: Registrér funktionsstak med jævne mellemrum og dan graf for stakken

en: Scheduler Details
da: Detajler om cpu-allokering

en: Track when processes are scheduled per CPU
da: Se, hvornår processer afvikles af hver cpu

en: CPU Governor
da: CPU-guvernør

en: Force performance mode while profiling
da: Gennemtving højydelsestilstand ved profilering

en: Don't Change Governor
da: Undlad at ændre guvernør

en: Force Performance Mode
da: Gennemtving højydelsestilstand

en: Simple memory statistics about the process such as total memory used
da: Simpel hukommelsesstatistik om hver proces såsom samlet hukommelsesforbrug

en: Memory Profiling
da: Hukommelsesprofilering

en: Record stacktraces of memory allocations and releases
da: Registrér funktionsstak for hukommelsesallokering og -frigivelse

en: Record D-Bus messages on the session bus
da: Notér D-Bus-meddelelser i sessionsbussen

en: Record D-Bus messages on the system bus
da: Notér D-Bus-meddelelser i systembussen

en: Energy Usage
da: Energiforbrug

en: Record statistics about energy usage using RAPL
da: Registrér statistik om energiforbrug ved hjælp af RAPL

en: Battery Usage
da: Batteriforbrug

en: Record statistics about battery charge and discharge rates
da: Registrér statistik om batteriniveau og -forbrug

en: Network Usage
da: Netværksforbrug

en: Record statistics about network usage
da: Registrér statistik om netværksforbrug

en: Disk Usage
da: Diskforbrug

en: GNOME Shell Performance
da: Ydelse af GNOME Shell

en: Collect performance and timing information from GNOME Shell
da: Saml data om ydelse og kørselstider i GNOME Shell

en: Collect information from GJS-based applications
da: Saml data om GJS-baserede programmer

en: Application Tracing
da: Programtracing

en: Provide TRACE_FD environment variable for applications to deliver custom events
da: Angiv miljøvariablen TRACE_FD, så programmer kan levere særlige begivenheder

note: translators: %s is replaced with the current local time of day
en: Application started at %s
da: Programmet startede %s

en: Application Output
da: Programudskrift

en: Process completed
da: Proces fuldført

en: New _Terminal
da: Ny _terminal

en: Open a new terminal on the host operating system
da: Åbn en ny terminal på værtsoperativsystemet

en: New _Build Terminal
da: Ny _kompileringsterminal

en: Open a new terminal in project's build pipeline
da: Åbn en ny terminal i projektets kompileringsrørledning

en: New _Runtime Terminal
da: Ny _runtime-terminal

en: Open a new terminal in project's runtime environment
da: Åbn en ny terminal i projektets kørselsmiljø

en: Split
da: Opdel

en: The font used within terminals
da: Skrifttypen som bruges i terminaler

en: Allow Bold
da: Tillad fed

en: Allows the use of bold escape sequences
da: Tillad brug af undvigesekvenser til fed skrift

en: Allow Hyperlinks
da: Tillad hyperlinks

en: Allows the use of hyperlink escape sequences
da: Tillader brug af hyperlink-undvigesekvenser

en: Scrolling
da: Rulning

en: Scroll On Output
da: Rul ved output

en: Automatically scroll when applications within the terminal output text
da: Rul automatisk ned, når programmerne i terminalen udskriver tekst

en: Scroll On Keyboard Input
da: Rul ved tastaturinput

en: Automatically scroll when typing to insert text
da: Rul automatisk ned ved indtastning af tekst

en: Limit Scrollback
da: Begræns tilbagerulning

en: Limit the number of lines that are stored in memory for terminal scrollback
da: Begræns antallet af linjer, der lagres i terminalens rullebuffer

en: Maximum Lines in Scrollback
da: Maksimalt antal linjers tilbagerulning

en: The maximum number of lines stored in history when limiting scrollback
da: Det maksimale antal linjer, der lagres i historikken ved begrænsning af rullebufferen

en: Unit Test Output
da: Output af modultests

en: Clear test output
da: Ryd testoutput

en: Cancel tests
da: Annullér test

en: Save test output
da: Gem testoutput

note: Translators: %s is replaced with the time in the current locale
en: Running all unit tests at %s
da: Kører alle modultests %s

en: Unit tests completed in %lf seconds
da: Modultests kørt på %lf sekunder

en: Unit tests completed
da: Modultests kørt

en: Run all Unit Tests
da: Kør alle modultests

en: Request that all unit tests are run
da: Anmod om kørsel af alle modultests

en: TODO/FIXMEs
da: TODO/FIXME'er

en: Loading TODOs…
da: Henter TODO-lister …

en: Updating Dependencies…
da: Opdaterer afhængigheder …

en: Builder is updating your project’s configured dependencies.
da: Builder opdaterer dit projekts konfigurerede afhængigheder.

en: Update Dependencies…
da: Opdatér afhængigheder …

en: Download updates to project dependencies
da: Hent opdateringer til projektets afhængigheder

en: Updating Builder
da: Opdaterer Builder

en: Update Available
da: Opdatering tilgængelig

en: An update to Builder is available. Builder can download and install it for you.
da: Der er en opdatering til Builder. Builder kan hente og installere den for dig.

en: _Update
da: _Opdatér

en: Install Updates…
da: Installér opdateringer …

en: Install pending updates for Builder
da: Installér ventende opdateringer af Builder

en: Run with Leak Detector
da: Kør med detektering af læk

en: Run the project with valgrind
da: Kør projektet med valgrind

en: Leak Detector
da: Detektering af læk

en: Track Origin of Leaks
da: Spor ophav af hukommelseslæk

en: Report Leaks
da: Rapportér læk

en: Summary
da: Referat

en: Full
da: Fuld

en: Leak Kinds
da: Typer af læk

en: Definite
da: Bekræftet

en: Indirect
da: Indirekte

en: Possible
da: Mulig

en: Reachable
da: Tilgængelig

en: Include definite leaks in report summary
da: Inkludér bekræftede læk i referat

en: Include possible leaks in report summary
da: Inkludér mulige læk i referat

en: Include indirect leaks in report summary
da: Inkludér indirekte læk i referat

en: Include reachable leaks in report summary
da: Inkludér læk af tilgængelig hukommelse i referat

en: Track Origins
da: Spor ophav

en: Show origin of undefined values
da: Vis udefinerede værdiers ophav

en: Number of Callers
da: Antal kaldende funktioner

en: Set the limit to the number of entries in stack traces
da: Angiv grænse for antallet af elementer i stakspor

en: Leak Check
da: Lækkontrol

en: Search for memory leaks at exit
da: Søg efter hukommelseslæk ved afslutning

en: Begin cloning project from URI
da: Begynd kloning af projekt fra URI

en: A failure occurred while cloning the repository.
da: Der opstod en fejl ved kloning af arkivet.

en: Repository URL
da: Arkiv-URL

en: Choose an alternate branch
da: Vælg en alternativ gren

en: Branches
da: Grene

en: Enter the URL of the source code repository for the project you would like to clone.
da: Indtast URL på kildekodearkivet for det projekt, du vil klone.

en: The repository will be cloned into a new subdirectory.
da: Arkivet vil blive klonet til en ny undermappe.

en: Author Details
da: Detaljer om forfatter

en: You may specify authorship information to override defaults.
da: Du kan angive forfatterskab for at tilsidesætte standardindstillingerne.

en: _Branches
da: _Grene

en: _Tags
da: _Mærker

en: _Switch to branch
da: _Skift til gren

en: _Push to origin
da: S_kub til ophavsarkiv

en: New _Browser Page
da: Ny _browserside

en: Open a web browser in a new page
da: Åbn webbrowser i en ny side

en: Reload Page
da: Genindlæs side

en: Reload the current page
da: Genindlæs nuværende side

en: Reload the current page ignoring cache
da: Genindlæs nuværende side, idet cache ignoreres

en: Focus Location
da: Fokusér på placering

en: Focus the current page's location
da: Fokusér på nuværende sides placering

en: Failed to parse XML document
da: Kunne ikke fortolke XML-dokument

en: Failed to create the XML tree.
da: Kunne ikke oprette XML-træet.

en: File must be saved locally to parse.
da: Filen skal gemmes lokalt for at kunne fortolkes.
