gnome-builder master - en to fi translation catalogue (437 entries)

en: An IDE for GNOME
fi: Sovelluskehitin Gnomelle

en: Christian Hergert, et al.
fi: Christian Hergert ja muut

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: Built in syntax highlighting for many languages
fi: Sisäänrakennettu korostus monille kielille

en: Side-by-side code editors
fi: Vierekkäin olevat koodimuokkaimet

en: Integration with Git
fi: Integraatio Gitiin

en: Auto indentation support for C, Python, Vala, and XML
fi: Automaattinen sisennystuki C:lle, Pythonille, Valalle ja XML:lle

en: Create new projects from a variety of templates
fi: Luo uusia projekteja useista eri mallipohjista

en: The source code editor
fi: Lähdekoodimuokkain

en: Debug with the GNU debugger
fi: Suorita vianselvitys GNU debuggerilla

en: Show modified lines
fi: Näytä muokatut rivit

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: Highlight matching brackets
fi: Korosta vastaavat sulkeet

en: Show line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Wrap Text
fi: Rivitä teksti

en: Autosave Enabled
fi: Automaattitallennus käytössä

en: Autosave Frequency
fi: Automaattitallennuksen aikaväli

en: Interactive Completion
fi: Vuorovaikutteinen täydennys

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

note: Translators: This is the default directory name for user’s projects. Do NOT change the ASCII double quotes ("") to your language’s convention, e.g. do not use “” or »«.
en: "Projects"
fi: "Projektit"

en: Projects directory
fi: Projektien hakemisto

en: Restore Session
fi: Palauta istunto

en: Default License
fi: Oletuslisenssi

en: Plugin enabled
fi: Liitännäinen käytössä

en: Show Icons
fi: Näytä kuvakkeet

en: Build software for GNOME
fi: Rakenna ohjelmia Gnomelle

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
fi: Build;Develop;kehitä;rakenna;koodaa;

en: Open a Project
fi: Avaa projekti

en: Start New Project
fi: Aloita uusi projekti

en: Clone Repository
fi: Kloonaa tietovarasto

en: New Editor Workspace
fi: Uusi muokkaimen työtila

en: D-Bus Inspector
fi: D-Bus-tutkain

note: translators: %u is replaced with an incrementing number
en: unsaved file %u
fi: tallentamaton tiedosto %u

en: %s contained invalid ASCII
fi: %s sisälsi virheellistä ASCII:ta

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to save draft: %s
fi: Luonnoksen tallentaminen epäonnistui: %s

en: Untitled
fi: Nimetön

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Open File…
fi: Avaa tiedosto…

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Help
fi: Ohje

en: About Builder
fi: Tietoja - Builder

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Application
fi: Sovellus

en: Text Editor
fi: Tekstimuokkain

en: Selection
fi: Valinta

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to open file: %s
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: Could Not Open File
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: _Retry
fi: Yritä _uudestaan

en: Document Restored
fi: Asiakirja palautettu

en: _Discard…
fi: _Hylkää…

note: translators: %s is the error message
en: Print failed: %s
fi: Tulostus epäonnistui: %s

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Save
fi: Tallenna

en: Cancel
fi: Peru

en: Replace
fi: Korvaa

en: Search & Replace (Ctrl+H)
fi: Etsi ja korvaa (Ctrl+H)

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: _Case Sensitive
fi: Kirjainkoko _merkitsee

en: Match Whole Words
fi: Vain kokonaiset sanat

en: Automatically Detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

en: Character Encoding:
fi: Merkistökoodaus:

en: Language
fi: Kieli

en: Devices
fi: Laitteet

note: translators: %s is replaced with the host name
en: My Computer (%s)
fi: Oma tietokone (%s)

note: translators: first %s is replaced with the host name, second with CPU architecture
en: My Computer (%s) — %s
fi: Oma tietokone (%s) — %s

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Ready
fi: Valmis

en: Downloading…
fi: Ladataan…

en: Building dependencies…
fi: Rakennetaan riippuvuuksia…

en: Installing…
fi: Asennetaan…

en: Committing…
fi: Kommitoidaan…

en: Exporting…
fi: Viedään…

en: Success
fi: Onnistui

en: Preparing…
fi: Valmistellaan…

note: translators: %s is replaced with the name of the file being removed
en: Removing %s
fi: Poistetaan %s

en: Unit Test
fi: Yksikkötesti

note: translators: %s is replaced with the name of the users run command
en: Running %s…
fi: Suoritetaan %s…

en: Projects
fi: Projektit

en: _Clone Repository…
fi: _Kloonaa tietovarasto…

en: Close
fi: Sulje

en: Open a _Project…
fi: Avaa _projekti…

en: Open a new or existing project
fi: Avaa uusi tai olemassa oleva projekti

en: Create a new project by cloning a repository
fi: Luo uusi projekti kloonaamalla tietovarasto

en: Select a _Folder…
fi: Valitse _kansio…

en: Directory
fi: Kansio

en: Failed to load the project
fi: Projektin lataaminen epäonnistui

en: _Close
fi: _Sulje

en: Select Project Folder
fi: Valitse projektikansio

en: Select Project File
fi: Valitse projektitiedosto

en: _Open
fi: _Avaa

en: All Project Types
fi: Kaikki projektityypit

[ctx: title]
en: Open a Project
fi: Avaa projekti

en: Search all Builder projects…
fi: Etsi kaikkia Builder-projekteja…

en: No Projects Found
fi: Projekteja ei löytynyt

en: _Remove Projects
fi: _Poista projektit

en: Remove Projects and Sources…
fi: Poista projektit ja lähteet…

en: Open
fi: Avaa

en: Select
fi: Valitse

en: Browse…
fi: Selaa…

en: Just now
fi: Juuri nyt

en: An hour ago
fi: Tunti sitten

en: Yesterday
fi: Eilen

en: About a year ago
fi: Noin vuosi sitten

en: About %u year ago | About %u years ago
fi[0]: Noin %u vuosi sitten
fi[1]: Noin %u vuotta sitten

en: _Install
fi: _Asenna

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
fi: %u/%u

en: Search
fi: Etsi

en: Search for anything
fi: Etsi mitä tahansa

en: _Actions
fi: _Toiminnot

en: _Commands
fi: _Komennot

en: _Files
fi: Tie_dostot

en: _Symbols
fi: _Symbolit

en: Close Project
fi: Kloonaa projekti

en: General
fi: Yleiset

en: Show information about Builder
fi: Näytä tietoja Builderista

en: Quit without saving changes
fi: Lopeta tallentamatta muutoksia

en: Terminal
fi: Pääte

en: Show the application preferences
fi: Näytä sovelluksen asetukset

note: The following are handled in main(), but needed here so that --help * will display them to the user (which is handled later on).
en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja poistu

en: Failed to open project: %s
fi: Projektin avaaminen epäonnistui: %s

en: New variable…
fi: Uusi muuttuja…

en: Remove environment variable
fi: Poista ympäristömuuttuja

en: Open a File or Terminal
fi: Avaa tiedosto tai pääte

en: Use the page switcher above or use one of the following:
fi: Käytä sivuvaihdinta yläpuolelta tai jotain seuraavista:

en: Project Sidebar
fi: Projektin sivupalkki

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: New Terminal
fi: Uusi pääte

en: Open application menu (F10)
fi: Avaa sovellusvalikko (F10)

en: Toggle Left Panel (F9)
fi: Vasen paneeli päälle/pois (F9)

en: Toggle Right Panel
fi: Oikea paneeli päälle/pois

en: Search (Ctrl+Enter)
fi: Etsi (Ctrl+Enter)

en: Toggle Bottom Panel (Ctrl+F9)
fi: Alapaneeli päälle/pois (Ctrl+F9)

en: Run Project (Shift+Ctrl+Space)
fi: Suorita projekti (Shift+Ctrl+Space)

en: Stop Running Project
fi: Pysäytä projektin suorittaminen

en: Stop running
fi: Pysäytä suorittaminen

en: Run project
fi: Suorita projekti

en: Project loaded
fi: Projekti ladattu

note: translators: %s is replaced with the project name
en: Loading project “%s”
fi: Ladataan projektia “%s”

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Installing %u package | Installing %u packages
fi[0]: Asennetaan %u paketti
fi[1]: Asennetaan %u pakettia

en: Version Control
fi: Versiohallinta

en: SDKs
fi: Ohjelmistokehityspaketit (SDK)

en: Templates
fi: Mallipohjat

en: Version
fi: Versio

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: File must be within the project tree.
fi: Tiedoston tulee olla projektipuussa.

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: C_ut (Ctrl+X)
fi: L_eikkaa (Ctrl+X)

en: _Copy (Ctrl+C)
fi: _Kopioi (Ctrl+C)

en: _Paste (Ctrl+V)
fi: _Liitä (Ctrl+V)

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo (Ctrl+Z)
fi: Kumoa (Ctrl+Z)

en: Redo (Shift+Ctrl+Z)
fi: Tee uudelleen (Shift+Ctrl+Z)

en: Zoom Out (Ctrl+-)
fi: Loitonna (Ctrl+-)

en: Zoom In (Ctrl++)
fi: Lähennä (Ctrl++)

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: All _Upper Case
fi: Kaikki _isoin kirjaimin

en: All _Lower Case
fi: Kaikki _pienin kirjaimin

en: _Title Case
fi: _Otsikon kirjainkoko

en: _Formatting
fi: _Muotoilu

note: translators: the first %u is replaced with the line number and the second with the column.
en: Ln %u, Col %u
fi: Rv %u, Sar %u

note: translators: the first %u is replaced with the line number, the second with the column and the third one with the number of selected characters.
en: Ln %u, Col %u (Sel: %u)
fi: Rv %u, Sar %u (Val: %u)

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Copy Link
fi: _Kopioi linkki

en: _Paste
fi: Liit_ä

en: Select _None
fi: Älä valitse _mitään

en: Untitled terminal
fi: Nimetön pääte

en: <i>Loading</i>
fi: <i>Ladataan</i>

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Select Font
fi: Valitse fontti

en: unversioned
fi: versioimaton

en: Blank page
fi: Tyhjä sivu

en: Settings
fi: Asetukset

en: Allow JavaScript
fi: Salli JavaScript

en: Run a new instance of Builder
fi: Suorita uusi instanssi Builderista

note: translators: %s is replaced with the name of the configuration
en: %s (Copy)
fi: %s (kopio)

en: Add _Variable
fi: Lisää _muuttuja

en: Add Variable
fi: Lisää muuttuja

en: _Add
fi: _Lisää

en: Copy
fi: Kopioi

en: Remove
fi: Poista

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Build Output
fi: Koostamisen tuloste

en: Save build log
fi: Tallenna koontiloki

en: Branch
fi: Haara

en: Build Profile
fi: Koontiprofiili

en: Device
fi: Laite

en: Build status
fi: Koonnin tila

en: Last build
fi: Viimeisin koonti

en: Build result
fi: Koonnin tulos

en: Errors
fi: Virheet

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Build status:
fi: Koonnin tila:

note: translators: %u is replaced with the number of warnings
en: Warnings (%u)
fi: Varoitukset (%u)

note: translators: %u is replaced with the number of errors
en: Errors (%u)
fi: Virheet (%u)

en: Shared
fi: Jaettu

en: Delete
fi: Poista

en: Stop Building Project (Shift+Ctrl+Alt+C)
fi: Pysäytä projektin koostaminen (Shift+Ctrl+Alt+C)

en: Build Project (Shift+Ctrl+Alt+B)
fi: Koosta projekti (Shift+Ctrl+Alt+B)

en: Stop Building
fi: Pysäytä koostaminen

en: Install the project
fi: Asenna projekti

note: TODO: Instead of having a generic Export via the build-manager, this should move into the Flatpak plugin and have it use flatpak-builder directly (reusing our cachepoints) so that the output is the same as using flatpak-builder from Flathub, etc.
en: _Export
fi: _Vie

en: Export project
fi: Vie projekti

en: Run the project
fi: Suorita projekti

en: Restart Program
fi: Käynnistä ohjelma uudelleen

en: Stop Program
fi: Pysäytä ohjelma

en: Unit Tests
fi: Yksikkötestit

en: Follow System Style
fi: Seuraa järjestelmän tyyliä

en: High Contrast
fi: Korkea kontrasti

en: Style
fi: Tyyli

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Terminal Font
fi: Päätteen fontti

en: Display a grid pattern underneath source code
fi: Näytä ruudukkokuvio lähdekoodin alla

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Always
fi: Aina

en: Commands
fi: Komennot

en: Run Command
fi: Suorita komento

en: History
fi: Historia

en: Default
fi: Oletus

en: Fetch dependencies
fi: Nouda riippuvuudet

en: Build project
fi: Koosta projekti

en: Configure project
fi: Määritä projekti

en: Installing project
fi: Asennetaan projekti

en: Failed to load project: %s
fi: Projektin lataaminen epäonnistui: %s

note: Now we can drop our paused state
en: Indexing Source Code
fi: Indeksoidaan lähdekoodi

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Go to Definition
fi: _Siirry määritykseen

en: _Comment Code
fi: _Kommentoi koodia

en: Update Copyright before Saving
fi: Päivitä tekijänoikeus ennen tallennusta

en: Update Copyright
fi: Päivitä tekijänoikeus

en: Select Location
fi: Valitse sijainti

en: Failed to Create Project
fi: Projektin luominen epäonnistui

en: Project Name
fi: Projektin nimi

en: A subdirectory with this name already exists
fi: Alikansio samalla nimellä on jo olemassa

en: A unique name that is used for the project folder and other resources. The name should be in lower case without spaces and should not start with a number.
fi: Yksilöllinen nimi, jota käytetään projektihakemistolle ja muille resursseille. Nimen tulee olla pienillä kirjaimilla, eikä se saa sisältää välilyöntejä tai alkaa numerolla.

en: Application ID…
fi: Sovelluksen ID-tunniste…

en: A reverse domain-name identifier used to identify the application, such as "org.gnome.Builder". It may not contain dashes.
fi: Käänteinen verkko-osoitteen tunniste, jota käytetään sovelluksen tunnistamiseksi, esimerkiksi "org.gnome.Builder". Ei saa sisältää viivoja.

en: Location
fi: Sijainti

en: The project will be created in a new subdirectory.
fi: Projekti luodaan uuteen alikansioon.

en: License
fi: Lisenssi

en: Template
fi: Mallipohja

en: Create Project
fi: Luo projekti

en: Create _New Project…
fi: Luo _uusi projekti…

en: Create New Project
fi: Luo uusi projekti

en: Create New Project…
fi: Luo uusi projekti…

en: Create a new project from template
fi: Luo uusi projekti mallipohjasta

en: Continue
fi: Jatka

en: Pause
fi: Keskeytä

en: File
fi: Tiedosto

en: Function
fi: Funktio

en: Address
fi: Osoite

en: Pause the program (F6)
fi: Keskeytä ohjelma (F6)

en: Continue running the program (F5)
fi: Jatka ohjelman suorittamista (F5)

en: Library
fi: Kirjasto

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Value
fi: Arvo

en: Group
fi: Ryhmä

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Binary
fi: Binääri

en: Threads
fi: Säikeet

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Registers
fi: Rekisterit

en: The device address
fi: Laiteosoite

en: The device port number
fi: Laitteen portin numero

en: Display D-Bus inspector
fi: Näytä D-Bus-tutkain

en: D-Bus Inspector…
fi: D-Bus-tutkain…

en: Spaces
fi: Välilyönnit

en: Tabs
fi: Sarkaimet

en: Go to Line
fi: Siirry riville

en: Indentation
fi: Sisennys

en: Indent Using Spaces
fi: Sisennä käyttäen välilyöntejä

en: Indentation Size
fi: Sisennyksen koko

en: New _File
fi: Uusi _tiedosto

en: _Open File…
fi: _Avaa tiedosto…

en: Save _As
fi: Tallenna ni_mellä

en: Find…
fi: Etsi…

en: Find/Replace…
fi: Etsi ja korvaa…

en: Print…
fi: Tulosta…

en: Programming Languages
fi: Ohjelmointikielet

en: Indentation & Formatting
fi: Sisennys ja muotoilu

en: Auto Indent
fi: Automaattinen sisennys

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Color
fi: Väri

en: Fonts & Styling
fi: Fontit ja tyyli

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Font
fi: Fontti

en: Line Numbers
fi: Rivinumerot

en: Show Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Highlighting
fi: Korostus

en: Snippets
fi: Koodipätkät

en: Open file or folder
fi: Avaa tiedosto tai kansio

en: Files
fi: Tiedostot

en: Installation failed
fi: Asennus epäonnistui

en: Installation complete
fi: Asennus valmistui

en: Network is not available, skipping downloads
fi: Verkko ei ole käytettävissä, ohitetaan lataukset

en: Install or Update SDK?
fi: Asennetaanko tai päivitetäänkö SDK?

en: Builder needs to install the following software development kits to build your project.
fi: Builderin tulee asentaa seuraavat ohjelmistokehityspaketit projektin koostamiseksi.

en: Name
fi: Nimi

en: Architecture
fi: Arkkitehtuuri

en: Downloading dependencies
fi: Ladataan riippuvuuksia

en: Building dependencies
fi: Rakennetaan riippuvuuksia

en: Flatpak Application
fi: Flatpak-sovellus

en: Installing Necessary SDKs
fi: Asennetaan tarvittavia SDK:ita

en: User
fi: Käyttäjä

en: System
fi: Järjestelmä

en: Git version control is not in use
fi: Git-versionhallinta ei ole käytössä

en: Updating Git Submodules
fi: Päivitetään Git-alimoduuleja

en: A valid Git URL is required
fi: Kelvollinen Git-osoite vaaditaan

en: Email
fi: Sähköposti

en: Search for…
fi: Etsi…

en: Open Preview…
fi: Avaa esikatselu…

en: Size
fi: Koko

en: Modified
fi: Muokattu

en: Open Containing Folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Empty Makefile Project
fi: Tyhjä Makefile-projekti

en: Create a new empty project using a simple Makefile
fi: Luo uusi tyhjä projekti käyttäen yksinkertaista Makefilea

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Panels
fi: Paneelit

en: Close Page
fi: Sulje sivu

en: Close the current page
fi: Sulje nykyinen sivu

en: Move to next search result
fi: Siirry seuraavaan hakutulokseen

en: Move to previous search result
fi: Siirry edelliseen hakutulokseen

en: Install project
fi: Asenna projekti

en: Any language
fi: Mikä tahansa kieli

en: GNOME Application
fi: Gnome-sovellus

en: A Meson-based project for GNOME using GTK 4 and libadwaita
fi: Meson-pohjainen projekti Gnomelle GTK 4:ää ja libadwaitaa käyttäen

en: GTK 4 Application
fi: GTK 4 -sovellus

en: A Meson-based project using GTK 4
fi: Meson-pohjainen projekti GTK 4:ää käyttäen

en: Shared Library
fi: Jaettu kirjasto

en: A Meson-based project for a shared library
fi: Meson-pohjainen projekti jaetulle kirjastolle

en: Command Line Tool
fi: Komentorivityökalu

en: An Meson-based project for a command-line program
fi: Meson-pohjainen projekti komentiriviohjelmalle

en: Empty Meson Project
fi: Tyhjä Meson-projekti

en: An empty Meson project skeleton
fi: Tyhjä Meson-projektin runko

en: Message
fi: Viesti

en: Warning
fi: Varoitus

en: Messages
fi: Viestit

en: Suggested GNOME Projects
fi: Ehdotetut Gnome-projektit

en: Boxes
fi: Boksit

en: An IDE for writing GNOME-based software
fi: Sovelluskehitysympäristö Gnome-pohjaisten ohjelmistojen luomiseen

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: A calendar application for GNOME
fi: Kalenterisovellus Gnomelle

en: A clock application for GNOME
fi: Kellosovellus Gnomelle

en: Gitg is a graphical Git client
fi: Gitg on graafinen Git-asiakasohjelmisto

en: Maps
fi: Kartat

en: A GNOME maps application
fi: Karttasovellus Gnomelle

en: Music
fi: Musiikki

en: Music player and management application
fi: Musiikkisoitin ja -hallintasovellus

en: Default file manager for GNOME
fi: Gnomen oletustiedostohallinta

en: Photos
fi: Kuvat

en: Access, organize and share your photos on GNOME
fi: Käytä, hallitse ja jaa kuviasi Gnomella

en: An IRC Client for GNOME
fi: IRC-asiakas Gnomelle

en: Build successful
fi: Koonti onnistui

en: Project “%s” has completed building
fi: Projektin “%s” koonti on valmistunut

en: Build failed
fi: Koonti epäonnistui

en: Project “%s” failed to build
fi: Projektin “%s” koonti epäonnistui

en: Downloading npm dependencies
fi: Ladataan npm-riippuvuuksia

en: Follow System
fi: Seuraa järjestelmää

en: Light
fi: Vaalea

en: Dark
fi: Tumma

en: A folder with that name already exists.
fi: Kansio samalla nimellä on jo olemassa.

en: A file with that name already exists.
fi: Tiedosto samalla nimellä on jo olemassa.

en: File Name
fi: Tiedoston nimi

en: Folder Name
fi: Kansion nimi

en: _Create
fi: _Luo

en: Copying 1 file
fi: Kopioidaan 1 tiedosto

note: translators: first %s is replaced with completed number of files, second %s with total number of files
en: Copying %s of %s files
fi: Kopioidaan tiedostoa %s/%s

en: Failed to copy files
fi: Tiedostojen kopiointi epäonnistui

en: Files copied
fi: Tiedostot kopioitu

en: Copying files…
fi: Kopioidaan tiedostoja…

en: Files will be copied in a moment
fi: Tiedostot kopioidaan hetken kuluttua

en: Filter
fi: Suodata

en: Project Tree
fi: Projektipuu

en: Rename %s
fi: Nimeä uudelleen %s

en: New Fil_e…
fi: Uusi _tiedosto…

en: New F_older…
fi: Uu_si kansio…

en: O_pen
fi: _Avaa

en: Open _With…
fi: Avaa k_äyttäen…

en: _Source Code Editor
fi: _Lähdekoodin muokkain

en: Open _Containing Folder
fi: Avaa _sisältävä kansio

en: No version control
fi: Ei versiohallintaa

en: Restore Previous Session
fi: Palauta aiempi istunto

en: Project Creation
fi: Projektin luonti

en: No License
fi: Ei lisenssiä

en: Overview
fi: Yhteenveto

en: Build System
fi: Koontijärjestelmä

en: Source Directory
fi: Lähdehakemisto

note: translators: format is "CPU emulation". Only translate "emulation"
en: Aarch64 Emulation
fi: Aarch64-emulaatio

en: Arm Emulation
fi: Arm-emulaatio

note: translators: first %s is replaced with hostname, second %s with the CPU architecture
en: My Computer (%s) %s
fi: Oma tietokone (%s) %s

note: translators: %s is replaced with the path of the file to be deleted and \n for a new line
en: Removing %s
fi: Poistetaan %s

en: Removing Files…
fi: Poistetaan tiedostoja…

en: Recent Projects
fi: Viimeisimmät projektit

en: Update
fi: Päivitä

en: Manage SDKs…
fi: Hallitse ohjelmistokehityspaketteja…

en: Create Command
fi: Luo komento

en: Cre_ate
fi: _Luo

en: Edit Command
fi: Muokkaa komentoa

en: S_ave
fi: _Tallenna

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Working Directory
fi: Työskentelyhakemisto

en: _Delete Command
fi: _Poista komento

en: Subprocess
fi: Aliprosessi

en: Current Working Directory
fi: Nykyinen työskentelyhakemisto

en: _Reset All
fi: _Nollaa kaikki

en: _Edit File
fi: _Muokkaa tiedostoa

en: Keyboard Theme
fi: Näppäimistön teema

en: Languages
fi: Kielet

en: Unnamed Symbol
fi: Nimetön symboli

en: Select Symbol…
fi: Valitse symboli…

en: Application Output
fi: Sovelluksen tuloste

en: New _Terminal
fi: _Uusi pääte

en: New _Build Terminal
fi: Uu_si koontipääte

en: Allow Hyperlinks
fi: Salli hyperlinkit

note: Translators: %s is replaced with the time in the current locale
en: Running all unit tests at %s
fi: Suoritetaan kaikki yksikkötestit %s

en: Unit tests completed in %lf seconds
fi: Yksikkötestit läpäisty %lf sekunnissa

en: Run all Unit Tests
fi: Suorita kaikki yksikkötestit

en: Updating Dependencies…
fi: Päivitetään riippuvuuksia…

en: Update Dependencies…
fi: Päivitä riippuvuudet…

en: Update Available
fi: Päivitys saatavilla

en: _Update
fi: _Päivitä

en: Repository URL
fi: Tietovaraston osoite

en: Branches
fi: Haarat

en: Author Details
fi: Tekijän tiedot

en: _Branches
fi: _Haarat

en: _Switch to branch
fi: _Vaihda haaraan

en: New _Browser Page
fi: Uusi _selainsivu

en: Failed to create the XML tree.
fi: XML-puun muodostaminen epäonnistui.
