gnome-builder master - en to fr translation catalogue (1328 entries)

en: An IDE for GNOME
fr: Un EDI pour GNOME

en: Builder is an actively developed Integrated Development Environment for GNOME. It combines integrated support for essential GNOME technologies such as GTK+, GLib, and GNOME APIs with features that any developer will appreciate, like syntax highlighting and snippets.
fr: Builder est un environnement de développement pour GNOME activement développé. Il combine une prise en charge intégrée pour les technologies GNOME essentielles telles que GTK+, GLib et les API GNOME avec des fonctionnalités que tout développeur appréciera, comme la coloration syntaxique et les extraits de code.

en: You can rely on predictable releases of Builder with each new release of GNOME every six months.
fr: Builder suit le cycle de publication de GNOME avec des nouvelles versions tous les six mois.

en: Features:
fr: Fonctionnalités :

en: Built in syntax highlighting for many languages
fr: Coloration syntaxique intégrée pour de nombreux langages

en: Side-by-side code editors
fr: Éditeur de code côte à côte

en: Multi-monitor support
fr: Prise en charge de plusieurs moniteurs

en: Code overview mini-map
fr: Carte de la vue d’ensemble du code

en: Integration with Git
fr: Intégration avec Git

en: Integration with Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize, and Waf
fr: Intégration avec Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize et Waf

en: Clang based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
fr: Complétion automatique, coloration sémantique et diagnostics basés sur Clang

en: Python based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
fr: Complétion automatique, coloration sémantique et diagnostics basés sur Python

en: Vala based auto-completion and diagnostics
fr: Complétion automatique et diagnostics basés sur Vala

en: Auto indentation support for C, Python, Vala, and XML
fr: Indentation automatique pour C, Python, Vala et XML

en: HTML, Markdown, and reStructuredText, and Sphinx live preview
fr: Aperçu pour HTML, Markdown, reStructuredText et Sphinx

en: Optional Vim, Emacs, and SublimeText style editing
fr: Édition à la manière de Vim, Emacs et Sublime Text en option

en: An integrated software profiler for native applications
fr: Un logiciel de profilage intégré pour les applications natives

en: An integrated debugger for native applications
fr: Un débogueur intégré pour les applications natives

en: Support for building with jhbuild and flatpak runtimes
fr: Prise en charge pour la construction d’exécutables avec jhbuild et flatpak

en: Support for viewing TODOs found within your code base
fr: Prise en charge de la visualisation des TODO trouvés dans votre base de code

en: Fast fuzzy text search across files and symbols
fr: Recherche rapide de textes approximatifs dans les fichiers et les symboles

en: Quickly access your projects
fr: Accédez rapidement à vos projets

en: Create new projects from a variety of templates
fr: Créer de nouveaux projets avec de nombreux modèles

en: Integration with Git to clone your projects
fr: Intégration avec Git pour cloner vos projets

en: The source code editor
fr: L’éditeur de code source

en: Fast global fuzzy search
fr: Recherche globale floue rapide

en: Debug with the GNU debugger
fr: Déboguer avec le débogueur GNU

en: Use the minimap to see more of the file
fr: Utiliser la petite carte pour mieux voir le fichier

en: Build Parallelism
fr: Parallélisme de construction

en: Number of workers to use when performing builds. -1 for sensible default. 0 for number of CPU.
fr: Nombre de constructeurs à utiliser lors de la construction. -1 pour une valeur par défaut saine. 0 pour le nombre de processeurs.

en: Clear build logs
fr: Effacer les journaux de construction

en: If enabled, build log pane will be cleared on rebuild.
fr: Indique si le panneau du journal est effacé à la reconstruction.

en: Show Log When Building
fr: Afficher les journaux lors de la construction

en: If enabled, the build log will be raised when a build starts
fr: Si activé, les journaux de construction seront affichés au démarrage d’une construction

en: Allow network when metered
fr: Autoriser l’utilisation des réseaux avec quotas

en: Enable automated transfers upon building such as SDK downloads and dependencies when connection is metered.
fr: Autorise les transferts automatiques lors de la construction, par exemple pour le téléchargement des SDK et dépendances, quand la connexion est limitée selon sa consommation.

en: Ctags based autocompletion
fr: Complétion à l’aide de Ctags

en: Use Ctags for autocompletion.
fr: Utiliser Ctags pour la complétion automatique.

en: Enable semantic highlighting
fr: Activer la coloration sémantique

en: If enabled, additional highlighting will be provided in supported languages based on information extracted from the source code.
fr: Indique si des colorations supplémentaires doivent être fournies dans les langages pris en charge sur la base des informations extraites du code source.

en: Path to ctags executable
fr: Chemin vers l’exécutable ctags

en: The path to the ctags executable on the system.
fr: Le chemin vers l’exécutable ctags sur le système.

en: Debugger Breakpoint at Main
fr: Point d’arrêt du débogueur sur la fonction principale

en: Debugger should automatically insert breakpoint at main() function.
fr: Le débogueur devrait insérer automatiquement un point d’arrêt à la fonction main().

en: Debugger Breakpoint at Criticals
fr: Point d’arrêt du débogueur sur les arrêts critiques

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_critical() function.
fr: Le débogueur devrait insérer automatiquement un point d’arrêt à la fonction g_critical().

en: Debugger Breakpoint at Warnings and Criticals
fr: Point d’arrêt du débogueur sur les arrêts d’avertissements et critiques

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_warning() and g_critical function.
fr: Le débogueur devrait insérer automatiquement un point d’arrêt aux fonctions g_warning() et g_critical.

en: Restore last position
fr: Restaurer la dernière position

en: Jump to the last position when reopening a file
fr: Aller à la dernière position à la réouverture d’un fichier

en: Show modified lines
fr: Montrer les lignes modifiées

en: If enabled, the editor will show line additions and changes next to the source code.
fr: Indique s’il faut afficher les ajouts et modifications de lignes à côté du code source.

en: Show diagnostics next to line number
fr: Afficher les informations de diagnostic à côté des numéros de lignes

en: If enabled, the editor will show diagnostics to the left to the line numbers.
fr: Indique si l’éditeur affiche les informations de diagnostic à gauche des numéros de lignes.

en: Highlight current line
fr: Mettre en surbrillance la ligne actuelle

en: If enabled, the editor will highlight the line containing the cursor.
fr: Indique s’il faut mettre la ligne où se trouve le curseur en surbrillance.

en: Highlight matching brackets
fr: Mettre en surbrillance les accolades correspondantes

en: If enabled, the editor will highlight matching brackets.
fr: Indique s’il faut mettre les accolades correspondantes en surbrillance.

en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de lignes

en: If enabled, the editor will show line numbers.
fr: Indique si l’éditeur doit afficher les numéros de lignes.

en: Show relative line numbers
fr: Afficher les numéros de lignes relatifs

en: If enabled, the editor will show relative line numbers.
fr: Indique si l’éditeur doit afficher les numéros de lignes relatifs.

en: Smart Backspace
fr: Retours arrières intelligents

en: Backspace will remove additional spaces to keep you aligned to the indentation size.
fr: La touche Retour arrière effacera des espaces supplémentaires pour rester aligné avec votre taille d’indentation.

en: Smart Home/End
fr: Origine et Fin intelligents

en: Modifies the behavior of Home/End keys.
fr: Modifie le comportement des touches Origine et Fin.

en: Show grid lines
fr: Afficher les lignes de la grille

en: If enabled, the editor will show grid lines in the document.
fr: Indique si la grille doit être affichée en arrière-plan du document.

en: Overview Map Policy
fr: Politique du panneau d’aperçu

en: When the overview map should be displayed.
fr: Indique quand le panneau d’aperçu doit être affiché.

en: Draw Spaces
fr: Dessiner les espaces

en: The various types of space to draw in the editor.
fr: Les divers types d’espaces à dessiner dans l’éditeur.

en: Wrap Text
fr: Césure du texte

en: The way to wrap a long line of text for a better visibility.
fr: La manière de faire la césure pour améliorer la visibilité des longues lignes.

en: Autosave Enabled
fr: Enregistrement automatique activé

en: Enable or disable autosave feature.
fr: Active ou désactive l’enregistrement automatique.

en: Autosave Frequency
fr: Fréquence d’enregistrement automatique

en: The number of seconds after modification before auto saving.
fr: Le nombre de secondes après une modification avant l’enregistrement automatique.

en: Completion Row Count
fr: Nombre de lignes de complétion

en: The number of completion rows to display to the user.
fr: Le nombre de lignes de complétion qu’il faut afficher pour l’utilisateur.

en: Line Height
fr: Hauteur de ligne

en: The line height to use for the selected font.
fr: La hauteur de ligne à utiliser pour la police sélectionnée.

en: Interactive Completion
fr: Complétion interactive

en: If enabled, Builder will automatically display completion proposals as you type.
fr: Indique si Builder affiche automatiquement les propositions de complétion au fur et à mesure de votre saisie.

en: Minimum characters for matching selection.
fr: Caractères minimum pour la correspondance de la sélection.

en: Specify the minimum number of characters for selection matching.
fr: Indiquer le nombre minimum de caractères pour la correspondance de la sélection.

en: Enable Snippets
fr: Activer les extraits

en: Allow expanding snippets from the editor by pressing tab after the snippet trigger.
fr: Permet d’étendre les extraits de code de l’éditeur en appuyant sur la touche tabulation après l’affichage de l'extrait.

en: Select First Completion
fr: Sélectionner la première complétion

en: Automatically select the first auto-completion entry.
fr: Sélectionner automatiquement la première entrée d’auto-complétion.

en: Spaces Style
fr: Style des espaces

en: How to apply spaces when reformatting text.
fr: Comment appliquer les espaces lors du reformatage de texte.

en: Enabled
fr: Activé

en: If the type within the extension is enabled.
fr: Indique si le type contenu dans l’extension est activé.

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: Taille de la fenêtre (largeur et hauteur).

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Window maximized state
fr: État maximisé de la fenêtre

en: Style Variant
fr: Variante de style

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
fr: Utiliser la variante claire ou sombre du thème GTK et/ou GtkSourceView.

note: Translators: This is the default directory name for user’s projects. Do NOT change the ASCII double quotes ("") to your language’s convention, e.g. do not use “” or »«.
en: "Projects"
fr: "Projets"

en: Projects directory
fr: Répertoire des projets

en: Directory for all Builder projects.
fr: Répertoire pour tous les projets Builder.

en: Restore Session
fr: Restaurer la session

en: Restores the projects previous session when loading.
fr: Restaurer les précédentes sessions du projet lors du chargement

en: Clear build caches at startup
fr: Nettoyer les caches de construction au démarrage

en: If enabled, Builder will clear build caches upon startup.
fr: Indique si Builder doit nettoyer les caches de construction à chaque démarrage.

en: The interface style to change pages
fr: Le style d’interface pour modifier les pages

en: Default License
fr: Licence par défaut

en: The default license to use for new projects
fr: La licence par défaut pour les nouveaux projets

en: Inherit Language Server stderr
fr: Hériter de la sortie d’erreur du serveur de langage

en: If enabled, stderr of language servers will be redirected to the console.
fr: Si activé, la sortie d’erreur des serveurs de langage sera redirigée vers la console.

en: Preview Search Results
fr: Prévisualiser les résultats de recherche

en: If previews for search results should be automatically displayed
fr: Indique si la prévisualisation des résultats de recherche doit être automatiquement affichée

en: Plugin enabled
fr: Greffon activé

en: If the plugin should be enabled
fr: Indique si le greffon doit être activé

en: Selected configuration for building
fr: Configuration sélectionnée pour la construction

en: The configuration that has been selected and will be restored the next time the project loads.
fr: La configuration qui a été choisie et qui sera restaurée au prochain chargement du projet.

en: Install Project Before Running
fr: Installer le projet avant son exécution

en: Run the pipelines install phase before running the project. Only use this if you know what you're doing with your project.
fr: Exécuter la phase d’installation du canal avant l’exécution du projet. Ne l’utilisez que si vous savez réellement ce que vous faites avec votre projet.

en: Default Run Command
fr: Commande d’exécution par défaut

en: The id of the default run command
fr: L’identifiant de la commande d’exécution par défaut

en: The signal to send the app to stop
fr: Le signal à envoyer à l’application pour l’arrêter

en: This allows sending something other than sigkill to stop the target application. That might be useful when you want to gracefully shutdown a server process.
fr: Cela permet d’envoyer autre chose que le signal « tuer » (« sigkill ») pour arrêter l’application cible. Cela peut-être utile lorsque vous souhaitez arrêter correctement un processus de serveur.

en: Unit Test Locality
fr: Environnement pour les tests unitaires

en: What environment to use when running unit tests
fr: Environnement à utiliser pour exécuter les tests unitaires

en: Verbose Logging
fr: Journalisation bavarde

en: If G_MESSAGES_DEBUG=all should be used when running the target application
fr: Si G_MESSAGES_DEBUG=all doit être utilisé lors de l’exécution de l’application cible

en: Show Icons
fr: Montrer les icônes

en: This setting is deprecated and no longer in use.
fr: Cette option est obsolète et n’est plus utilisée.

en: Show Ignored Files
fr: Montrer les fichiers ignorés

en: If enabled, the project tree will display files that are ignored by the VCS.
fr: Indique si les fichiers ignorés par le gestionnaire de versions sont affichés.

en: Sort Directories First
fr: Trier les répertoires en premier

en: If enabled, the project tree will sort directories before regular files.
fr: Indique si l’arborescence du projet est triée avec les répertoires avant les fichiers.

en: Check Spelling
fr: Vérifier l’orthographe

en: Automatically check spelling within documents
fr: Vérifier automatiquement l’orthographe dans les documents

en: Build software for GNOME
fr: Construisez du logiciel pour GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
fr: Construire;Développer;

en: Open a Project
fr: Ouvrir un projet

en: Start New Project
fr: Démarrer un nouveau projet

en: Clone Repository
fr: Cloner un dépôt

en: New Editor Workspace
fr: Nouvel espace de travail de l’éditeur

en: D-Bus Inspector
fr: Inspecteur D-Bus

en: The current language lacks a symbol resolver.
fr: Le langage actuel ne possède pas de résolveur de symboles.

note: translators: %u is replaced with an incrementing number
en: unsaved file %u
fr: fichier non enregistré %u

en: %s contained invalid ASCII
fr: %s contient des caractères ASCII non valides

en: Failed to parse integer from “%s”
fr: Impossible d’analyser un entier depuis « %s »

en: language defaults missing version in [global] group.
fr: version du langage par défaut manquante dans le groupe [global].

en: Failed to initialize defaults.
fr: Échec à l’initialisation des options par défaut.

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to save draft: %s
fr: Échec lors de l’enregistrement du brouillon : %s

en: Untitled
fr: Sans titre

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: A suitable debugger could not be found.
fr: Impossible de trouver un débogueur adapté.

en: Open File…
fr: Ouvrir un fichier…

en: Open a file in the workspace
fr: Ouvrir un fichier dans l’espace de travail

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Help
fr: Aide

en: About Builder
fr: À propos de Builder

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Search & Replace
fr: Chercher et remplacer

en: Selection
fr: Sélection

en: Printing
fr: Impression

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to open file: %s
fr: Échec à l’ouverture du fichier : %s

en: _Discard Changes and Reload
fr: _Abandonner les modifications et recharger

en: File Has Changed on Disk
fr: Le fichier a été modifié sur le disque

en: The file has been changed by another program.
fr: Le fichier a été modifié par un autre programme.

en: File Contains Encoding Errors
fr: Le fichier contient des erreurs d’encodage

en: The encoding used to load the file detected errors. You may select an alternate encoding from the statusbar and reload.
fr: Des erreurs ont été détectées lors du chargement du fichier avec l’encodage utilisé. Vous pouvez sélectionner un autre encodage depuis la barre d’état et recharger.

en: Could Not Open File
fr: Impossible d’ouvrir le fichier

en: You do not have permission to open the file.
fr: Vous n’avez pas la permission d’ouvrir ce fichier.

en: _Retry
fr: _Réessayer

en: Open As _Administrator
fr: Ouvrir en tant qu’_administrateur

en: Document Restored
fr: Document récupéré

en: Unsaved document has been restored.
fr: Le document non enregistré a été restauré.

en: _Discard…
fr: _Abandonner…

note: translators: %s is the error message
en: Print failed: %s
fr: Échec de l’impression : %s

note: translators: %s contains the error message
en: Failed to format selection: %s
fr: Échec de mise en forme de la sélection : %s

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Replace
fr: Remplacer

en: Move to previous match (Ctrl+Shift+G)
fr: Occurrence précédente (Ctrl+Maj+G)

en: Move to next match (Ctrl+G)
fr: Occurrence suivante (Ctrl+G)

en: Search & Replace (Ctrl+H)
fr: Chercher et remplacer (Ctrl+H)

en: Close search
fr: Fermer la recherche

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: Replace _All
fr: _Tout remplacer

en: Use Re_gular Expressions
fr: Utiliser les expressions ré_gulières

en: _Case Sensitive
fr: Sensible à la _casse

en: Match Whole Words
fr: Correspondance avec mots entiers

en: Mac OS Classic (CR)
fr: Mac OS classique (CR)

en: Automatically Detected
fr: Détecté automatiquement

en: Character Encoding:
fr: Codage des caractères :

en: Line Ending:
fr: Fin de ligne :

en: Language
fr: Langage

en: Toggle Bottom Panel (Ctrl+F9)
fr: Basculer le panneau inférieur (Ctrl+F9)

en: Failed to initialize build pipeline: %s
fr: Échec lors de l’initialisation du canal de construction : %s

en: Failed to get device information: %s
fr: Échec lors de la récupération des informations du périphérique : %s

en: Active Configuration
fr: Configuration active

en: Configuration %s changed
fr: Configuration %s modifiée

note: translators: %s will be replaced with the build configuration identifier
en: Failed to locate build configuration “%s”. It may be invalid or incorrectly formatted.
fr: Impossible de localiser la configuration de construction « %s ». Elle pourrait être invalide ou mal formatée.

note: translators: %s is set to the identifier of the build configuration
en: Active configuration set to “%s”
fr: Configuration active définie à « %s »

note: translators: %s is replaced with the external device name
en: Discovered device “%s”
fr: Appareil « %s » découvert

en: Devices
fr: Appareils

en: Device set to %s
fr: Appareil défini à %s

en: Cannot deploy to device, build pipeline is not initialized
fr: Impossible de déployer sur l’appareil, le canal de construction n’est pas initialisé

en: Fallback
fr: Substitut

note: translators: %s is replaced with the host name
en: My Computer (%s)
fr: Mon ordinateur (%s)

note: translators: first %s is replaced with the host name, second with CPU architecture
en: My Computer (%s) — %s
fr: Mon ordinateur (%s) — %s

en: The build pipeline is in a failed state
fr: Le canal de construction est en échec

en: The build configuration has errors
fr: La configuration de construction comporte des erreurs

en: Pipeline started to clean build tree
fr: Canal de construction démarré pour nettoyer l’arborescence de construction

en: Pipeline started
fr: Canal de construction démarré

en: Pipeline finished
fr: Canal de construction terminé

note: translators: %s is replaced with the build shell command
en: Build (%s)
fr: Construction (%s)

note: translators: %s is replaced with the post-install shell command
en: Post-install (%s)
fr: Post-installation (%s)

en: Pseudo terminal creation failed. Terminal features will be limited.
fr: Échec lors de la création d’un pseudo terminal. Les fonctionnalités du terminal seront limitées.

en: Cleaning…
fr: Nettoyage…

en: Failed
fr: Échec

en: Ready
fr: Prêt

en: Downloading…
fr: Téléchargement…

en: Building dependencies…
fr: Construction des dépendances…

en: Bootstrapping…
fr: Amorçage…

en: Configuring…
fr: Configuration…

en: Building…
fr: Construction…

en: Installing…
fr: Installation…

en: Committing…
fr: Commit en cours…

en: Exporting…
fr: Exportation…

en: Success
fr: Succès

en: Preparing…
fr: Préparation…

note: translators: %s is replaced with the name of the file being removed
en: Removing %s
fr: Suppression de %s

en: Removing build directories…
fr: Suppression des répertoires de construction…

en: Cannot build transfer while on metered connection
fr: Impossible de construire le transfert sur une connexion avec quota

en: Untitled command
fr: Commande sans titre

en: Unit Test
fr: Test unitaire

note: translators: %s is replaced with the name of the run tool such as "valgrind"
en: User requested run tool “%s”
fr: L’utilisateur a demandé l’exécution de l’outil « %s »

en: Cannot run target, another target is running
fr: Impossible d’exécuter la cible, une autre cible est en cours d’exécution

en: Application exited with error: %s
fr: L’application s’est fermée avec l’erreur : %s

en: Application exited
fr: L’application s’est fermée

note: translators: %s is replaced with the name of the users run command
en: Running %s…
fr: Exécution de %s…

en: Deploying to device…
fr: Déploiement vers l’appareil…

en: User requested application to run
fr: L’utilisateur a demandé à l’application de s’exécuter

en: User requested application to restart
fr: L’utilisateur a demandé à l’application de redémarrer

note: translators: %s is replaced with the name of the tool
en: User requested application to run with tool “%s”
fr: L’utilisateur a demandé à l’application de s’exécuter avec l’outil « %s »

en: User requested application to stop
fr: L’utilisateur a demandé à l’application de s’arrêter

en: Host System
fr: Système hôte

en: Discovered runtime “%s”
fr: Environnement d’exécution « %s » découvert

en: Removing runtime “%s”
fr: Suppression de l’environnement d’exécution « %s »

en: Forcing subprocess %s to exit
fr: Forçage de l’arrêt du sous-processus %s

en: Sending signal %d to subprocess %s
fr: Envoi du signal %d au sous-processus %s

en: Default (Host operating system)
fr: Par défaut (système d’exploitation hôte)

en: Projects
fr: Projets

en: _Clone Repository…
fr: _Cloner un dépôt…

en: Close
fr: Fermer

en: Open a _Project…
fr: Ouvrir un _projet…

en: Open a new or existing project
fr: Ouvrir un projet nouveau ou existant

en: Create a new project by cloning a repository
fr: Créer un nouveau projet en clonant un dépôt

en: Select a _Folder…
fr: Sélectionner un _dossier…

en: Directory
fr: Répertoire

en: Failed to load the project
fr: Échec lors du chargement du projet

en: _Close
fr: _Fermer

en: Delete Project Sources?
fr: Supprimer les sources du projet ?

en: Deleting the project source code from your computer cannot be undone.
fr: La suppression des codes source du projet de votre ordinateur ne pourra pas être annulée.

en: _Delete Project Sources
fr: _Supprimer les sources du projet

en: Select Project Folder
fr: Sélectionner le dossier du projet

en: Select Project File
fr: Sélectionner le fichier du projet

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: All Project Types
fr: Tous les types de projets

[ctx: title]
en: Open a Project
fr: Ouvrir un projet

en: Toggle selection mode
fr: Basculer le mode de sélection

en: Search all Builder projects…
fr: Rechercher dans tous les projets Builder…

en: No Projects Found
fr: Aucun projet trouvé

en: _Remove Projects
fr: _Supprimer les projets

en: Remove Projects and Sources…
fr: Supprimer des projets et des sources…

en: Cannot locate property %s in class %s
fr: Impossible de localiser la propriété %s dans la classe %s

en: Failed to find property %s in %s
fr: Impossible de trouver la propriété %s dans %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
fr: Échec de récupération de la valeur va_list : %s

en: Open
fr: Ouvrir

en: Select
fr: Choisir

en: Browse…
fr: Parcourir…

en: File path is NULL
fr: Le chemin du fichier est NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
fr: Erreur de conversion d’un nom de fichier UTF-8 en caractères larges

en: ILCreateFromPath() failed
fr: ILCreateFromPath() a échoué

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
fr: Impossible de convertir « %s » en une NSURL valide.

en: Just now
fr: À l’instant

en: An hour ago
fr: Il y a une heure

en: Yesterday
fr: Hier

en: About a year ago
fr: Il y a un an

en: About %u year ago | About %u years ago
fr[0]: Il y a %u an
fr[1]: Il y a %u ans

en: _Install
fr: _Installer

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
fr: %u de %u

en: Search
fr: Recherche

en: Search for anything
fr: Rechercher tout

en: _Everything
fr: _Tout

en: _Actions
fr: A_ctions

en: _Commands
fr: _Commandes

en: _Files
fr: _Fichiers

en: _Symbols
fr: _Symboles

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
fr: Saisissez un nouveau raccourci pour modifier <b>%s</b>.

en: _Set
fr: _Définir

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
fr: Pressez Échap pour annuler ou Retour pour désactiver

en: Close Project
fr: Fermer le projet

en: General
fr: Général

en: Change application preferences
fr: Modifier les préférences de l’application

en: Find keyboard shortcuts
fr: Rechercher des raccourcis clavier

en: Get help with using Builder
fr: Obtenir de l’aide sur l’utilisation de Builder

en: Show information about Builder
fr: Afficher les informations à propos de Builder

en: Quit without saving changes
fr: Quitter sans enregistrer les modifications

en: Web Browsing
fr: Navigation sur le Web

en: New Terminals
fr: Nouveaux terminaux

en: Funded By
fr: Financé par

en: Show the application preferences
fr: Montrer les préférences de l’application

en: Open project in new workbench
fr: Ouvrir le projet dans un nouveau banc de travail

en: FILE
fr: FICHIER

note: The following are handled in main(), but needed here so that --help * will display them to the user (which is handled later on).
en: Print version information and exit
fr: Afficher les informations de version et quitter

en: Increase log verbosity (may be repeated)
fr: Augmenter la verbosité du journal (peut être répété)

en: Failed to open project: %s
fr: Échec lors de l’ouverture du projet : %s

en: New variable…
fr: Nouvelle variable…

en: Remove environment variable
fr: Supprimer la variable d’environnement

en: Open a File or Terminal
fr: Ouvrir un fichier ou un terminal

en: Use the page switcher above or use one of the following:
fr: Utiliser le navigateur de pages ci-dessus ou un des choix suivants :

en: Project Sidebar
fr: Barre latérale de projet

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: New Terminal
fr: Nouveau terminal

en: Open application menu (F10)
fr: Ouvrir le menu de l’application (F10)

en: Cannot load HTML. Missing WebKit support.
fr: Impossible de charger le HTML. Prise en charge de WebKit manquante.

en: Invalid configuration
fr: Configuration non valide

en: Toggle Left Panel (F9)
fr: Basculer le panneau de gauche (F9)

en: Toggle Right Panel
fr: Basculer le panneau de droite

en: Search (Ctrl+Enter)
fr: Rechercher (Ctrl+Entrée)

en: Run Project (Shift+Ctrl+Space)
fr: Exécuter le projet (Maj+Ctrl+Barre espace)

en: Stop Running Project
fr: Arrêter l’exécution du projet

en: Stop running
fr: Arrêter l’exécution

en: Run project
fr: Exécuter le projet

en: Other
fr: Autre

en: Project loaded
fr: Projet chargé

note: translators: %s is replaced with the project name
en: Loading project “%s”
fr: Chargement du projet « %s »

en: There are unsaved documents
fr: Il y a des documents non enregistrés

en: Appearance
fr: Apparence

en: Plugins
fr: Greffons

en: Installing %u package | Installing %u packages
fr[0]: Installation d’un paquet
fr[1]: Installation de %u paquets

en: The operation has been cancelled
fr: L’opération a été annulée

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to initialize language server: %s
fr: Échec à l’initialisation du serveur de langage : %s

en: No connection to language server
fr: Aucune connexion avec le serveur de langage

en: No LSP client connection is available
fr: Aucune connexion pour le client du serveur de langage n’est disponible

note: translators: %s is replaced with the name of the language server
en: Language server “%s” exited
fr: Le serveur de langage « %s » a quitté

note: translators: the first %s is replaced with the language server name, second %s with PID
en: Language server “%s” spawned as process %s
fr: Le serveur de langage « %s » a démarré en tant que processus %s

en: Version Control
fr: Contrôle de versions

en: SDKs
fr: SDK

en: Language Servers
fr: Serveurs de langages

en: Devices & Simulators
fr: Appareils et simulateurs

en: Build Systems
fr: Systèmes de construction

en: Compilers
fr: Compilateurs

en: Debuggers
fr: Débogueurs

en: Templates
fr: Modèles

en: Editing & Formatting
fr: Édition et mise en forme

en: Language Enablement
fr: Capacités des langages

en: Desktop Integration
fr: Intégration au bureau

en: Additional
fr: Supplémentaire

en: Authors
fr: Auteurs

en: Website
fr: Site web

en: Destination file must be within the project tree.
fr: Le fichier de destination doit être dans l’arborescence du projet.

en: File must be within the project tree.
fr: Le fichier doit se trouver dans l’arborescence du projet.

en: Could not parse XML from stream
fr: Impossible d’analyser le XML depuis le flux

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: C_ut (Ctrl+X)
fr: _Couper (Ctrl+X)

en: _Copy (Ctrl+C)
fr: Co_pier (Ctrl+C)

en: _Paste (Ctrl+V)
fr: C_oller (Ctrl+V)

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo & Redo
fr: Annuler et refaire

en: Undo (Ctrl+Z)
fr: Annuler (Ctrl+Z)

en: Redo (Shift+Ctrl+Z)
fr: Refaire (Maj+Ctrl+Z)

en: Zoom Out (Ctrl+-)
fr: Zoom arrière (Ctrl+-)

en: Reset Zoom (Ctrl+0)
fr: Réinitialiser le zoom (Ctrl+O)

en: Zoom In (Ctrl++)
fr: Zoom avant (Ctrl++)

en: _Selection
fr: _Sélection

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Formatting
fr: Mise en forme

en: All _Upper Case
fr: Tout en m_ajuscules

en: Convert the text selection to upper case
fr: Convertir le texte sélectionné en majuscules

en: All _Lower Case
fr: Tout en m_inuscules

en: Convert the text selection to lower case
fr: Convertir le texte sélectionné en minuscules

en: In_vert Case
fr: _Inverser la casse

en: Invert case of the text selection
fr: Inverser la casse du texte sélectionné

en: _Title Case
fr: Casse de _Titre

en: Convert the text selection to title case
fr: Convertir le texte sélectionné en casse de titre

en: Select _Line
fr: Sélectionner la _ligne

en: _Delete Line
fr: _Supprimer la ligne

en: _Join Lines
fr: _Grouper les lignes

en: S_ort Lines
fr: _Trier les lignes

en: D_uplicate Line
fr: D_upliquer la ligne

en: _Formatting
fr: Mise en _forme

en: Code Navigation
fr: Navigation dans le code

note: translators: the first %u is replaced with the line number and the second with the column.
en: Ln %u, Col %u
fr: Lig %u, Col %u

note: translators: the first %u is replaced with the line number, the second with the column and the third one with the number of selected characters.
en: Ln %u, Col %u (Sel: %u)
fr: Lig %u, Col %u (Sél : %u)

en: _Open Link
fr: _Ouvrir le lien

en: _Copy
fr: Co_pier

en: Copy selection from terminal to clipboard
fr: Copier la sélection du terminal vers le presse-papiers

en: _Copy Link
fr: Co_pier le lien

en: _Paste
fr: C_oller

en: Paste from clipboard into the terminal
fr: Coller depuis le presse-papiers vers le terminal

en: Selection all text from terminal including scrollback
fr: Sélectionner tout le texte du terminal en incluant les lignes du défilement

en: Select _None
fr: Tout _désélectionner

en: Copied to clipboard
fr: Copié vers le presse-papiers

en: Save Terminal Content As
fr: Enregistrer le contenu du terminal sous

en: Failed to launch subprocess. You may need to rebuild your project.
fr: Échec au lancement du sous-processus. Il est probablement nécessaire de reconstruire le projet.

en: Untitled terminal
fr: Terminal sans titre

note: translators: exited describes that the terminal shell process has exited
en: Exited
fr: A quitté

en: Subprocess launcher failed too quickly, will not respawn.
fr: Le lanceur de sous-processus a échoué trop vite et ne se relancera pas.

en: Untitled Terminal
fr: Terminal sans titre

en: Solarized
fr: Solarisé

en: Fishtank
fr: Aquarium

en: Spacedust
fr: Poussière d’étoiles

en: Tokyo Night
fr: Nuit à Tokyo

en: Search runtimes
fr: Rechercher parmi les environnements d’exécution

en: Move to previous match
fr: Aller à l’occurrence précédente

en: Move to next match
fr: Aller à l’occurrence suivante

en: Wrap around
fr: Recherche circulaire

en: Allow Input
fr: Autoriser la saisie

en: Search…
fr: Rechercher…

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset and Clear
fr: Réinitialiser et effacer

en: Process terminated by signal %d
fr: Processus terminé par le signal %d

en: <i>Loading</i>
fr: <i>Chargement</i>

en: Empty
fr: Vide

en: Projects Directory
fr: Répertoire des projets

en: Select Font
fr: Sélectionner la police

en: Builder — %s — Preferences
fr: Builder — %s — Préférences

en: Builder — Preferences
fr: Builder — Préférences

en: unversioned
fr: sans version

note: translators: None means "no version control system"
en: None
fr: Aucun

en: Blank page
fr: Page vierge

en: Settings
fr: Paramètres

en: Allow JavaScript
fr: Autoriser JavaScript

en: Print
fr: Imprimer

en: Run a new instance of Builder
fr: Lancer une nouvelle instance de Builder

en: Building cache…
fr: Construction du cache…

en: Bootstrapping build system
fr: Amorçage du système de construction

en: Configuring project
fr: Configuration du projet

en: Building project
fr: Construction du projet

en: Caching build commands
fr: Mise en cache des commandes de construction

note: translators: %s is replaced with the name of the configuration
en: %s (Copy)
fr: %s (copie)

en: BuildStream project in use but “bst” executable could not be found.
fr: Le projet BuildStream est utilisé mais l’exécutable « bst » est introuvable.

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
fr: Utilisez CLÉ=VALEUR pour définir une variable d’environnement

en: Keys may not start with a number
fr: Les clés ne peuvent pas débuter par un nombre

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
fr: Les clés ne peuvent contenir que des caractères alpha-numériques ou des soulignés.

en: Add _Variable
fr: Ajouter une _variable

en: Add Variable
fr: Ajouter une variable

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Copy
fr: Copier

en: Remove
fr: Retirer

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Build Output
fr: Sortie de la construction

en: Build Output (Shift+Ctrl+L)
fr: Sortie de construction (Maj+Ctrl+L)

en: Clear build log
fr: Effacer le journal de construction

en: Cancel build
fr: Annuler la construction

en: Save build log
fr: Enregistrer le journal de construction

en: Missing
fr: Manquant

en: Branch
fr: Branche

en: Build Profile
fr: Profil de construction

en: Runtime
fr: Environnement d’exécution

en: Device
fr: Appareil

en: There is a problem with the current build configuration.
fr: Il y a un problème avec la configuration actuelle de construction.

en: Build status
fr: État de la construction

en: Last build
fr: Dernière construction

en: Build result
fr: Résultat de la construction

en: Errors
fr: Erreurs

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Build Pipeline
fr: Canal de construction

en: Build Issues
fr: Problèmes de construction

en: Build status:
fr: État de la construction :

en: Time completed:
fr: Durée de la construction :

note: translators: %u is replaced with the number of warnings
en: Warnings (%u)
fr: Avertissements (%u)

note: translators: %u is replaced with the number of errors
en: Errors (%u)
fr: Erreurs (%u)

en: Shared
fr: Partagé

en: Static
fr: Statique

en: Executable
fr: Exécutable

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to list build targets: %s
fr: Impossible de lister les cibles de construction : %s

en: Select Build Target
fr: Sélectionner la cible de construction

en: Available Build Targets
fr: Cibles de construction disponibles

en: Some targets may not be available until the project has been configured.
fr: Certaines cibles pourraient ne pas être disponibles tant que le projet n’est pas configuré.

en: Automatically Discover
fr: Découverte automatique

en: This selection allows Builder to choose the best candidate.
fr: Cette sélection permet à Builder de choisir le meilleur candidat.

en: The container used to build and run your application
fr: Le conteneur utilisé pour construire et exécuter votre application

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate into new configuration
fr: Dupliquer dans une nouvelle configuration

en: Make Active
fr: Rendre active

en: Make configuration active and reload build pipeline
fr: Activer la configuration et recharger le canal de construction

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete configuration
fr: Supprimer la configuration

en: Stop Building Project (Shift+Ctrl+Alt+C)
fr: Arrêter la construction du projet (Maj+Ctrl+Alt+C)

en: Build Project (Shift+Ctrl+Alt+B)
fr: Construire le projet (Maj+Ctrl+Alt+B)

en: Display Build Diagnostics (Ctrl+Alt+?)
fr: Afficher les diagnostiques de construction (Ctrl+Alt+?)

en: Configure Project…
fr: Configurer le projet…

en: Configure settings related to the project
fr: Configurer les paramètres liés au projet

en: Code Foundry
fr: Forge du code

en: Reload Configuration
fr: Recharger la configuration

en: Reload project configuration
fr: Recharger la configuration du projet

en: Select Build Target…
fr: Sélectionner la cible de construction…

en: Change default build target
fr: Modifier la cible de construction par défaut

en: Building
fr: Construction

en: _Build
fr: _Construire

en: Build the project
fr: Construire le projet

en: _Rebuild
fr: _Reconstruire

en: Rebuild the project
fr: Reconstruire le projet

en: _Clean
fr: Netto_yer

en: Clean the project
fr: Nettoyer le projet

en: Stop Building
fr: Arrêter la construction

en: Cancel the current build operation
fr: Annuler l’opération de construction en cours

en: Install & Deployment
fr: Installation et déploiement

en: Install the project
fr: Installer le projet

en: Deploy to Device…
fr: Déployer vers l’appareil…

en: Deploy project to current device
fr: Déployer le projet vers l’appareil actuel

note: TODO: Instead of having a generic Export via the build-manager, this should move into the Flatpak plugin and have it use flatpak-builder directly (reusing our cachepoints) so that the output is the same as using flatpak-builder from Flathub, etc.
en: _Export
fr: _Exporter

en: Export project
fr: Exporter le projet

en: Stop Build
fr: Arrêter la construction

en: Stop building project
fr: Arrêter la construction du projet

en: Show Bui_ld Output
fr: _Afficher la sortie de la construction

en: Display panel containing the build log
fr: Afficher le panneau contenant la sortie de la construction

en: Running
fr: Exécution

en: Select Run Command…
fr: Sélectionner la commande d’exécution…

en: Run
fr: Exécuter

en: Run the project
fr: Exécuter le projet

en: Restart Program
fr: Redémarrer le programme

en: Restart the running program
fr: Redémarrer le programme en cours d’exécution

en: Stop Program
fr: Arrêter le programme

en: Stop running the project
fr: Arrêter l’exécution du projet

en: Debugging
fr: Débogage

en: Unit Tests
fr: Tests unitaires

en: Follow System Style
fr: Suivre le thème système

en: Force Light
fr: Forcer le mode clair

en: Force Dark
fr: Forcer le mode sombre

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: High Contrast
fr: Contraste élevé

en: Text Direction
fr: Direction du texte

en: Left-to-Right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-Left
fr: De droite à gauche

en: GPU
fr: Processeur graphique

en: GTK Renderer
fr: Moteur de rendu GTK

en: Default
fr: Défaut

en: Legacy GL
fr: GL obsolète

en: Show Inspector
fr: Afficher l’inspecteur

en: Editor Font
fr: Police de l’éditeur

en: The font used in the source code editor
fr: La police utilisée au sein de l’éditeur de code source

en: Terminal Font
fr: Police du terminal

en: The font used in the terminal
fr: La police utilisée dans le terminal

en: Show Grid Pattern
fr: Afficher le motif de grille

en: Display a grid pattern underneath source code
fr: Afficher un motif de grille sous le code source

en: Never
fr: Jamais

en: Overview map is never displayed
fr: La carte de la vue d’ensemble n’est jamais affichée

en: Always
fr: Toujours

en: Overview map is always displayed
fr: La carte de la vue d’ensemble est toujours affichée

en: Overview map is automatically displayed based on user input
fr: La carte de la vue d’ensemble est affichée automatiquement en fonction de la saisie de l’utilisateur

en: Navigate with Tabs
fr: Naviguer avec les onglets

en: Switch documents using a tabbed interface
fr: Basculer entre les documents à l’aide d’une interface avec onglets

en: Navigate with Popover
fr: Naviguer avec les fenêtres surgissantes

en: Switch documents using a popover
fr: Basculer entre les documents à l’aide de fenêtres surgissantes

en: Commands
fr: Commandes

en: Run Command
fr: Commande d’exécution

en: This command is used to run your project
fr: Cette commande est utilisée pour exécuter le projet

en: Starting & Stopping
fr: Démarrage et arrêt

en: Install Before Running
fr: Installer avant d’exécuter

en: Installs the application before running. This is necessary for most projects unless custom run commands are used.
fr: Installe l’application avant de l’exécuter. Cela est nécessaire pour la plupart des projets, à moins que des commandes d’exécution personnalisées ne soient utilisées.

en: Stop Signal
fr: Signal d’arrêt

en: Send the signal to the target application when requesting the application stop.
fr: Envoyer le signal à l’application ciblée lorsqu’il lui est demandé de s’arrêter

en: Logging
fr: Journalisation

en: Runs with <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt> environment variable for troubleshooting
fr: Exécute avec la variable d’environnement <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt>pour le débogage

en: Run unit tests from within the build environment.
fr: Exécuter les tests unitaires au sein de l’environnement de construction.

en: As Application
fr: En tant qu’application

en: Run unit with access to display and other runtime environment features.
fr: Exécuter l’unité en accédant à l’écran et aux autres fonctionnalités de l’environnement d’exécution.

en: Build & Tooling
fr: Construction et outils

en: History
fr: Historique

en: Clear Expired Artifacts
fr: Effacer les artefacts obsolètes

en: Artifacts which have expired will be deleted when Builder is started
fr: Les artefacts périmés seront purgés quand Builder démarre

en: Clear Build Logs
fr: Effacer les journaux de construction

en: Clear the build log history when a new build begins
fr: Effacer l’historique du journal de construction lorsqu’une nouvelle construction commence

en: Show Build Logs
fr: Afficher les journaux de construction

en: Show the build log when a new build begins
fr: Afficher le journal de construction lorsqu’une nouvelle construction commence

en: Log to Console
fr: Journaliser vers la console

en: Redirect language server error logs to stderr
fr: Rediriger les journaux d’erreur du serveur de langage vers la sortie d’erreur

en: Workers
fr: Constructeurs

en: Number of workers to use when performing builds
fr: Nombre de constructeurs à utiliser lors de la construction.

en: 1 per CPU
fr: 1 par CPU

en: Tooling
fr: Outils

en: Installation Prefix
fr: Préfixe d’installation

en: The project will be installed to this directory during the installation phase of the build pipeline.
fr: Le projet sera installé dans ce répertoire durant la phase d’installation du canal de construction.

en: Configure Options
fr: Options de configuration

en: These options are used by the build system to configure the project during the configure phase of the build pipeline
fr: Ces options sont utilisées par le système de construction pour configurer le projet durant la phase de configuration du canal de construction

en: Build Environment
fr: Environnement de construction

en: Locality
fr: Localité

en: Where your project builds
fr: Indique où votre projet est construit

en: Inside Source Tree
fr: Dans l’arborescence du code source

en: Outside Source Tree
fr: Hors de l’arborescence du code source

en: The SDK used to build your application is automatically determined from the runtime.
fr: Le SDK utilisé pour construire l’application est automatiquement déterminé d’après l’environnement d’exécution.

en: Fetch dependencies
fr: Récupérer les dépendances

en: Build project
fr: Construire le projet

en: Cargo Run
fr: cargo run

en: Clang integration server has exited
fr: Le serveur d’intégration Clang a terminé

en: Clang integration server has started as process %s
fr: Le serveur d’intégration Clang a été démarré comme processus %s

en: anonymous
fr: anonyme

en: Complete parentheses
fr: Compléter les parenthèses

en: If parentheses should be included when completing.
fr: Indique si les parenthèses doivent être incluses dans la complétion.

en: Complete parameters
fr: Compléter les paramètres

en: If parameters should be included when completing. Requires complete-parentheses.
fr: Indique si les paramètres doivent être inclus dans la complétion. Nécessite la complétion des parenthèses.

en: Complete Parentheses
fr: Compléter les parenthèses

en: Include parentheses when completing clang proposals
fr: Inclure les parenthèses lors de propositions de complétion Clang

en: Complete Parameters
fr: Compléter les paramètres

en: Include parameters and type information when completing clang proposals
fr: Inclure les paramètres et les informations de type lors de propositions de complétion Clang

en: Configure project
fr: Configurer le projet

en: Installing project
fr: Installation du projet

en: Create or update code-index for project file
fr: Créer ou mettre à jour un index du code pour le fichier du projet

en: Failed to load flags for plan: %s
fr: Échec lors du chargement des étiquettes pour le plan : %s

en: Failed to cull index plan: %s
fr: Échec lors de la réduction du plan d’indexation : %s

en: Failed to populate index plan: %s
fr: Échec lors du remplissage du plan d’indexation : %s

en: Failed to load project: %s
fr: Échec lors du chargement du projet : %s

note: Now we can drop our paused state
en: Indexing Source Code
fr: Indexation du code source

en: Search, diagnostics, and autocompletion may be limited until complete.
fr: La recherche, les diagnostics et la complétion peuvent être limités le temps qu’elle termine.

note: translators: "Declaration" is describing a function that is defined in a header *              file (.h) rather than a source file (.c).
en: Declaration
fr: Déclaration

en: Project Symbols
fr: Symboles du projet

en: Copy as Image
fr: Copier en tant qu’image

en: Copy selected text as an image
fr: Copier le texte sélectionné en tant qu’image

en: Possible typo in “%s”. Did you mean “%s”?
fr: Possible faute de frappe dans « %s ». Voulez-vous dire « %s » ?

en: Failed to format while saving document: %s
fr: Échec lors de la mise en forme à l’enregistrement du document : %s

en: Code Actions
fr: Actions de code

en: _Apply
fr: A_ppliquer

en: Loading…
fr: Chargement…

en: No code actions available
fr: Aucune action de code disponible

en: Code Action Failure
fr: Échec d’action de code

en: Symbol Not Selected
fr: Symbole non sélectionné

en: A symbol to rename must be selected
fr: Un symbole à renommer doit être sélectionné

en: Find References
fr: Rechercher les références

en: No references found
fr: Aucune référence trouvée

en: The programming language tooling may not support finding references
fr: Les outils du langage de programmation peuvent ne pas prendre en charge la recherche de références.

en: Failed to rename symbol: %s
fr: Impossible de renommer le symbole : %s

en: Rename Symbol
fr: Renommer le symbole

en: _Rename
fr: _Renommer

en: Current Symbol name
fr: Nom actuel du symbole

en: New Symbol name
fr: Nouveau nom de symbole

en: R_ename Symbol…
fr: R_enommer le symbole…

en: Code Actions…
fr: Actions de code…

en: Display a list of possible code actions from the cursor position
fr: Afficher la liste des actions de code disponibles à partir de la position du curseur

en: _Go to Declaration
fr: _Aller à la déclaration

en: Jump to file and location where item is declared
fr: Aller vers le fichier et à l’emplacement où l’élément est déclaré

en: _Go to Definition
fr: Aller à la _définition

en: Jump to file and location where item is defined
fr: Aller vers le fichier et à l’emplacement où l’élément est défini

en: _Find References
fr: Re_chercher les références

en: Code Comments
fr: Commentaires de code

en: _Comment Code
fr: _Commenter le code

en: Add comments surrounding the source code selection
fr: Ajouter des commentaires pour entourer le code source sélectionné

en: Unco_mment Code
fr: Déco_mmenter le code

en: Remove comments from the source code selection
fr: Supprimer les commentaires du code source sélectionné

en: Update Copyright before Saving
fr: Mettre à jour le copyright avant l’enregistrement

en: Updates the copyright for the user before saving to disk.
fr: Met à jour le copyright pour l’utilisateur avant l’enregistrement sur le disque.

en: Update Copyright
fr: Mettre à jour le copyright

en: Update copyright headers when saving documents
fr: Mettre à jour les en-têtes de copyright lors de l’enregistrement des documents

en: Reformat Function Prototypes
fr: Reformater les prototypes de fonction

en: Display the project creation guide
fr: Afficher le guide de création du projet

en: Select Location
fr: Choisir un emplacement

en: Failed to Create Project
fr: Échec lors de la création du projet

en: Create New Project
fr: Créer un nouveau projet

en: Project Name
fr: Nom du projet

en: A subdirectory with this name already exists
fr: Il existe déjà un sous-répertoire portant ce nom

en: A unique name that is used for the project folder and other resources. The name should be in lower case without spaces and should not start with a number.
fr: Un nom unique à utiliser pour le dossier de votre projet et les autres ressources. Le nom devrait être en minuscules, sans espaces et ne pas débuter par un nombre.

en: Application ID…
fr: ID de l’application…

en: A reverse domain-name identifier used to identify the application, such as "org.gnome.Builder". It may not contain dashes.
fr: Un identifiant sous la forme d’un nom de domaine inversé pour identifier l’application, comme « org.gnome.Builder ». Il ne doit pas contenir de tirets.

en: Location
fr: Emplacement

en: The project will be created in a new subdirectory.
fr: Le projet sera créé dans un nouveau sous-répertoire.

en: License
fr: Licence

en: Template
fr: Modèle

en: Create Project
fr: Créer un projet

en: Create _New Project…
fr: Créer un _nouveau projet…

en: Create New Project…
fr: Créer un nouveau projet…

en: Create a new project from template
fr: Créer un nouveau projet à partir d’un modèle

en: Search, autocompletion, and symbol information may be limited until Ctags indexing is complete.
fr: La recherche, la complétion et l’information sur les symboles peuvent être limitées le temps que l’indexation de Ctags se termine.

en: Indexing Source Code (Paused)
fr: Indexation du code source (en pause)

en: Suggest Completions
fr: Suggérer des complétions de code

en: Use CTags to suggest code completion proposals
fr: Utiliser CTags pour suggérer des complétions de code

en: CTags Path
fr: Chemins CTags

en: The path to the ctags executable
fr: Chemin vers l’exécutable ctags

en: Run with Debugger
fr: Lancer avec le débogueur

en: Run the project with debugger
fr: Lancer le projet avec le débogueur

en: Debugger
fr: Débogueur

en: Toggle Breakpoint
fr: Basculer le point d’arrêt

en: Toggle breakpoint at current line
fr: Basculer le point d’arrêt à la ligne actuelle

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue debugging to next breakpoint
fr: Continuer le débogage jusqu’au prochain point d’arrêt

en: Pause debugger until continued
fr: Mettre en pause le débogueur jusqu’à la reprise

en: Step Over
fr: Passer tout appel de fonction

en: Execute the current line, stepping over any function calls
fr: Exécuter la ligne actuelle en passant tout appel de fonction

en: Step Into
fr: Entrer dans tout appel de fonction

en: Execute the current line, stepping into any function calls
fr: Exécuter la ligne actuelle en entrant dans tout appel de fonction

en: Step Out
fr: Sortir de tout appel de fonction

en: Run until the end of the function
fr: Exécuter jusqu’à ce que la fonction se termine

en: Breakpoints
fr: Points d’arrêt

en: Automatically Break at Program Start
fr: S’arrêter automatiquement au démarrage du programme

en: Automatically Break at Warnings
fr: S’arrêter automatiquement aux avertissements

en: Automatically Break at Criticals
fr: S’arrêter automatiquement aux erreurs critiques

en: File
fr: Fichier

en: Line
fr: Ligne

en: Function
fr: Fonction

en: Address
fr: Adresse

en: Hits
fr: Passages

en: Expression
fr: Extension

en: Pause the program (F6)
fr: Mettre le programme en pause (F6)

en: Continue running the program (F5)
fr: Continuer l’exécution du programme (F5)

en: Execute the current line, stepping into any function calls (F8)
fr: Exécuter la ligne actuelle en entrant dans tout appel de fonction (F8)

en: Execute the current line, stepping over any function calls (F7)
fr: Exécuter la ligne actuelle en passant tout appel de fonction (F7)

en: Run until the end of the function (Shift+F8)
fr: Exécuter jusqu’à ce que la fonction se termine (Maj + F8)

en: Disassembly
fr: Code assembleur

en: No break
fr: Aucun arrêt

en: Breakpoint
fr: Point d’arrêt

en: Countpoint
fr: Point de comptage

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Address Range
fr: Gamme d’adresses

en: Locals
fr: Locales

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Value
fr: Valeur

en: Register
fr: Registre

en: Group
fr: Groupe

en: Thread
fr: Fil

en: Frame
fr: Cadre

en: Binary
fr: Binaire

en: Threads
fr: Fils

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Registers
fr: Registres

en: Stop After Launching Program
fr: S’arrêter au démarrage du programme

en: Automatically insert a breakpoint at the start of the application
fr: Insérer automatiquement un point d’arrêt au démarrage de l’application

en: Stop at Warnings
fr: S’arrêter en cas d’avertissements

en: Automatically insert a breakpoint on warning logs
fr: Insérer automatiquement un point d’arrêt lorsque les journaux contiennent un avertissement.

en: Stop at Criticals
fr: S’arrêter en cas d’erreurs critiques

en: Automatically insert a breakpoint on critical logs
fr: Insérer automatiquement un point d’arrêt lorsque les journaux indiquent une erreur critique.

en: The device address
fr: L’adresse de l’appareil

en: The device port number
fr: Le numéro de port de l’appareil

en: The application to run
fr: L’application à exécuter

en: A PTY to bidirectionally proxy to the device
fr: Un PTY pour établir une connexion mandataire bidirectionnelle avec le dispositif

en: Number of seconds to wait for the deviced peer to appear
fr: Nombre de secondes à attendre l’apparition du pair deviced

en: Display D-Bus inspector
fr: Afficher l’inspecteur D-Bus

en: D-Bus Inspector…
fr: Inspecteur D-Bus…

en: Dub Run
fr: dub run

en: No file was provided.
fr: Aucun fichier n’a été fourni.

en: Use minimal editor interface
fr: Utiliser l’interface minimale de l’éditeur

en: Switch to %s style
fr: Basculer vers le style %s

en: Switch application and editor theme
fr: Basculer le thème de l’éditeur et de l’application

en: Reverts language preferences to application defaults
fr: Revenir aux préférences de langage par défaut

note: translators: "Plain Text" means text without formatting
en: Plain Text
fr: Texte simple

en: Spaces
fr: Espaces

en: Tabs
fr: Tabulations

en: Go
fr: Aller

en: Go to Line
fr: Aller à la ligne

en: Indent Using Spaces
fr: Indenter avec des espaces

en: Spaces per Tab
fr: Espaces par tabulation

en: Indentation Size
fr: Taille d’indentation

en: Same as Tab Width
fr: Identique à la largeur de la tabulation

en: Line Ending
fr: Fin de ligne

en: Windows (CR/LF)
fr: Windows (CR + LF)

en: Mac Classic (CR)
fr: Mac OS classique (CR)

en: New Editor Workspace…
fr: Nouvel espace de travail de l’éditeur…

en: New _File
fr: Nouveau _fichier

en: _Open File…
fr: _Ouvrir un fichier…

en: Open in New Frame
fr: Ouvrir dans un nouveau cadre

en: Open in New Workspace…
fr: Ouvrir dans un nouvel espace de travail…

en: Save _As
fr: Enregistrer _sous

en: Find…
fr: Rechercher…

en: Find/Replace…
fr: Rechercher/remplacer…

en: Print…
fr: Imprimer…

en: Format Document
fr: Mettre en forme le document

en: Format Selection
fr: Mettre en forme la sélection

en: Move to Previous Diagnostic
fr: Aller au diagnostic précédent

en: Move the insertion cursor to the previous diagnostic location
fr: Déplacer le curseur d’insertion à l’endroit du diagnostic précédent

en: Move to Next Diagnostic
fr: Aller au diagnostic suivant

en: Move the insertion cursor to the next diagnostic location
fr: Déplacer le curseur d’insertion à l’endroit du diagnostic suivant

en: Programming Languages
fr: Langages de programmation

en: Settings provided by .editorconfig and modelines take precedence over those below.
fr: Les paramètres fournis par .editorconfig et modelines sont prioritaires sur ceux décrits ci-dessous.

en: Indentation & Formatting
fr: Indentation et mise en forme

en: Tab Character
fr: Caractère tabulation

en: The character to be inserted for Tab
fr: Le caractère à insérer pour la touche tabulation

en: Tab
fr: Tabulation

en: Insert Trailing Newline
fr: Insérer un saut de ligne final

en: Ensure files end with a newline
fr: S’assurer que les fichiers se terminent par une nouvelle ligne

en: Trim Trailing Space
fr: Supprimer les espaces en fin de ligne

en: Upon saving, trailing whitespace from modified lines will be trimmed
fr: Lors de l’enregistrement, les espaces de fin des lignes modifiées seront supprimées

en: Auto Indent
fr: Indentation automatique

en: Automatically indent source code as you type
fr: Indenter automatiquement le code source lors de la frappe

en: Tab Size
fr: Taille des tabulations

en: The number of characters to indent for Tab
fr: Le nombre de caractères à indenter pour une tabulation

en: The number of characters to indent, or -1 to use tab size
fr: Le nombre de caractères à indenter, ou -1 pour utiliser la taille de la tabulation

en: Margin
fr: Marge

en: Show Right Margin
fr: Afficher la marge de droite

en: Display a margin in the editor to indicate maximum desired width
fr: Afficher une marge dans l’éditeur pour indiquer la largeur maximale désirée

en: Right Margin Position
fr: Position de la marge de droite

en: The desired maximum line length
fr: La longueur maximale souhaitée pour la ligne

en: Behavior
fr: Comportement

en: Overwrite Braces
fr: Écraser les accolades

en: Overwrite closing braces, brackets, parenthesis, and quotes
fr: Écraser les accolades, crochets, parenthèses et guillemets finaux

en: Insert Matching Brace
fr: Insérer l’accolade correspondante

en: Insert matching character for braces, brackets, parenthesis, and quotes
fr: Insérer le caractère correspondant pour les accolades, les crochets, parenthèses et apostrophes

en: Space before opening parentheses
fr: Espace avant une parenthèse ouvrante

en: Space before opening brackets
fr: Espace avant un crochet ouvrant

en: Space before opening braces
fr: Espace avant une accolade ouvrante

en: Space before opening angles
fr: Espace avant un chevron ouvrant

en: Prefer a space before colon
fr: Préférer une espace avant un deux-points

en: Prefer a space before commas
fr: Préférer une espace avant une virgule

en: Prefer a space before semicolons
fr: Préférer une espace avant un point-virgule

en: Color
fr: Couleur

en: Fonts & Styling
fr: Polices et style

en: Preview
fr: Aperçu

en: Font
fr: Police

en: The font used within the source code editor
fr: La police utilisée au sein de l’éditeur de code source

en: Adjust spacing between lines
fr: Ajuster l’espacement entre les lignes

en: How text should be wrapped when wider than the frame
fr: Où le texte doit retourner à la ligne lorsqu’il dépasse du cadre

en: At Spaces
fr: Aux espaces

en: Anywhere
fr: N’importe où

en: Background Pattern
fr: Motif d’arrière-plan

en: Show a background pattern underneath source code
fr: Afficher un motif de fond d’écran sous le code source

en: No Pattern
fr: Aucun motif

en: Grid Lines
fr: Lignes de la grille

en: Scrollbars
fr: Barres de défilement

en: Source Code Overview
fr: Aperçu du code source

en: Display an overview of source code next to the editor
fr: Afficher une vue d’ensemble du fichier source à côté de l’éditeur

en: Prefer Scrollbars
fr: Préférer les barres de défilement

en: Always On
fr: Toujours actif

en: Automatic
fr: Automatique

en: Line Numbers
fr: Numéros de lignes

en: Show Line Numbers
fr: Afficher les numéros de lignes

en: Display line numbers next to each line of code
fr: Afficher les numéros de lignes à côté de chaque ligne de code

en: Use Relative Line Numbers
fr: Utiliser les numéros de lignes relatifs

en: Show line numbers relative to the current line
fr: Afficher les numéros de lignes relatifs à la ligne actuelle

en: Show Diagnostics
fr: Afficher les diagnostics

en: Display diagnostics next to the line number
fr: Afficher les diagnostics à côté du numéro de ligne

en: Show Line Changes
fr: Afficher les lignes modifiées

en: Highlight changed lines next to the line number
fr: Mettre en surbrillance les lignes modifiées à côté du numéro de ligne

en: Highlighting
fr: Mise en surbrillance

en: Highlight Current Line
fr: Mettre en surbrillance la ligne actuelle

en: Make the current line stand out with highlights
fr: Faire ressortir la ligne actuelle avec une surbrillance

en: Highlight Matching Brackets
fr: Mettre en surbrillance les accolades correspondantes

en: Use cursor position to highlight matching brackets, braces, parenthesis, and more
fr: Utiliser la position du curseur pour mettre en évidence les crochets, accolades, parenthèses et autres éléments correspondants

en: Semantic Highlighting
fr: Coloration sémantique

en: Use symbol information to highlight namespaces, functions, and variables within source code
fr: Utiliser les informations sur les symboles pour mettre en évidence les espaces de noms, les fonctions et les variables dans le code source

en: Draw a mark representing normal spaces
fr: Afficher un symbole matérialisant les espaces normaux

en: Draw a mark representing tabs
fr: Afficher un symbole matérialisant les tabulations

en: Newlines
fr: Nouvelles lignes

en: Draw a mark at the end of lines
fr: Afficher un symbole à la fin des lignes

en: Non-breaking spaces
fr: Espaces insécables

en: Draw a mark at non-breaking space characters
fr: Afficher un symbole pour les espaces insécables

en: Leading
fr: En début de ligne

en: Draw marks for leading spaces only
fr: Afficher un symbole seulement pour les espaces en début de ligne

en: Inside Text
fr: Au sein du texte

en: Draw marks inside a line of text only
fr: Afficher un symbole seulement au sein d’une ligne de texte

en: Trailing
fr: En fin de ligne

en: Draw marks for trailing spaces only
fr: Afficher un symbole seulement pour les espaces de fin de ligne

en: Spelling
fr: Orthographe

en: Underline potential spelling mistakes as you type
fr: Souligner de potentielles fautes d’orthographe pendant la saisie

en: Selections
fr: Sélections

en: Minimum Characters to Highlight
fr: Nombre minimal de caractères à mettre en surbrillance

en: The minimum selection length before highlighting matches
fr: Longueur minimale de la sélection avant la mise en évidence des correspondances

en: Snippets
fr: Extraits de code

en: Expand Snippets
fr: Étendre les extraits de code

en: Use “Tab” to expand configured snippets in the editor
fr: Utilisez « Tabulation » pour étendre les extraits de code configurés dans l’éditeur

en: Code Completion
fr: Complétion de code

en: Completion Proposals
fr: Propositions de complétion

en: Suggest Code Completions
fr: Suggestions de complétions de code

en: Automatically suggest code completions while typing
fr: Suggérer automatiquement des complétions de code lors de la saisie

en: Select First Completion Proposal
fr: Sélectionner la première proposition de complétion

en: Automatically select the first completion proposal when displayed
fr: Sélectionner automatiquement la première proposition de complétion lorsqu’elle s’affiche

en: Maximum Completion Proposals
fr: Nombre maximal de propositions de complétion

en: The maximum number of completion rows that will be displayed at once
fr: Nombre maximum de propositions de complétion qui seront affichées en même temps.

en: Movements
fr: Déplacements

en: Backspace will remove extra space to keep you aligned with your indentation
fr: La touche Retour arrière effacera les espaces supplémentaires pour rester aligné avec votre indentation

en: Navigate to non-space characters
fr: Naviguer vers les caractères qui ne sont pas des espaces

en: Before line boundaries
fr: Avant les limites de ligne

en: After line boundaries
fr: Après les limites de ligne

en: Instead of line boundaries
fr: À la place des limites de ligne

en: Disabled
fr: Désactivée

en: Session Management
fr: Gestion de session

en: Save & Restore
fr: Enregistrer et restaurer

en: Auto-Save
fr: Enregistrement automatique

en: Regularly save the document as you type
fr: Enregistrer le document régulièrement pendant votre saisie

en: Auto-Save Delay
fr: Délai d’enregistrement automatique

en: The delay in seconds to wait before auto-saving the document
fr: Le délai, en secondes, à attendre avant d’enregistrer automatiquement le document

en: Format on Save
fr: Mettre en forme à l’enregistrement

en: Reformat sources when saving to disk. Requires a registered formatter for the source language.
fr: Remettre en forme les sources lors de l’enregistrement sur le disque. Nécessite qu’un outil de mise en forme soit enregistré pour ce langage.

en: Restore Cursor Position
fr: Restaurer la position du curseur

en: Jump to the last position when re-opening a file
fr: Aller à la dernière position à la réouverture d’un fichier

en: Open file or folder
fr: Ouvrir un fichier ou un dossier

en: Files
fr: Fichiers

en: Similar Files (Ctrl+Shift+O)
fr: Fichiers similaires (Ctrl+Maj+O)

en: Installation failed
fr: L’installation a échoué

en: Installation complete
fr: L’installation est achevée

en: The client has been closed
fr: Le client a été fermé

en: Failed to remove flatpak manifest: %s
fr: Échec lors de la suppression du manifeste flatpak : %s

en: Network is not available, skipping downloads
fr: Le réseau n’est pas disponible, abandon des téléchargements

en: Install or Update SDK?
fr: Installer ou mettre à jour le SDK ?

en: Builder needs to install the following software development kits to build your project.
fr: Builder doit installer les kits de développement suivants pour construire votre projet.

en: Name
fr: Nom

en: Resolving SDK Extensions
fr: Résoudre les extensions de SDK

en: Builder is locating the appropriate SDK extensions to build your project
fr: Builder recherche les extensions de SDK appropriées pour construire votre projet

en: Creating flatpak workspace
fr: Création de l’espace de travail de flatpak

en: Removing stale flatpak staging directory: %s
fr: Suppression du vieux répertoire de stockage flatpak : %s

en: Preparing build directory
fr: Préparation du répertoire de construction

en: Downloading dependencies
fr: Téléchargement des dépendances

en: Building dependencies
fr: Construction des dépendances

en: Finalizing flatpak build
fr: Finalisation de la construction flatpak

en: Exporting staging directory
fr: Exportation du répertoire présélectionné

en: Creating flatpak bundle
fr: Création de l’application autonome flatpak

en: Flatpak Application
fr: Application Flatpak

en: Installing Necessary SDKs
fr: Installation des kits de développement logiciel nécessaires

en: Builder is installing Software Development Kits necessary for building your application.
fr: Builder est en train d’installer les kits de développement logiciel nécessaires pour construire votre application.

en: Failed to update SDKs: %s
fr: Échec lors de la mise à jour du kit de développement : %s

en: Updating Necessary SDKs
fr: Mise à jour des kits de développement logiciel nécessaires

en: Builder is updating Software Development Kits necessary for building your application.
fr: Builder met à jour les kits de développement logiciel nécessaires pour construire votre application.

en: Updating SDK Runtime
fr: Mise à jour de l’environnement d’exécution du kit de développement

en: Flatpak installation for new SDKs
fr: Installation de Flatpak pour les nouveaux SDK

en: The Flatpak installation to use for new SDKs and SDK extensions.
fr: L’installation de Flatpak à utiliser pour les nouveaux SDK et extensions de SDK.

en: Preferred Flatpak Installation
fr: Installation Flatpak préférée

en: When installing SDKs and SDK extensions, Builder may prefer a specific Flatpak installation which contains the extension.
fr: Lors de l’installation de SDK et d’extensions de SDK, Builder peut privilégier une installation spécifique de Flatpak qui contient cette extension.

en: User
fr: Utilisateur

en: System
fr: Système

en: GCC %s Cross-Compiler (System)
fr: Compilateur croisé GCC %s (système)

en: No repository to access file contents
fr: Aucun dépôt pour accéder au contenu des fichiers

en: No contents have been set to diff
fr: Aucun contenu n’a été défini dans le diff

en: The operation failed. The original error was "%s"
fr: L’opération a échoué. L’erreur d’origine était « %s »

en: The operation has been canceled
fr: L’opération a été annulée

en: Builder failed to provide appropriate credentials when cloning the repository.
fr: Builder n’a pas pu fournir les données d’authentification lors du clonage du dépôt.

en: Cannot set AMEND and GPG_SIGN flags
fr: Impossible de définir les options AMEND et GPG_SIGN

en: Cannot sign commit without GPG_KEY_ID
fr: Impossible de signer le commit sans GPG_KEY_ID

en: Cannot monitor files outside the working directory
fr: Impossible de surveiller les fichiers en dehors du répertoire de travail

en: Git integration has started as process %s
fr: L’intégration Git a été démarrée comme processus %s

en: Git integration has exited
fr: L’intégration Git a quitté

en: Git version control is not in use
fr: Le gestionnaire de versions Git n’est pas en cours d’utilisation

en: Updating Git Submodules
fr: Mise à jour des sous-modules git

en: Initialize git submodules
fr: Initialise les sous-modules git

en: Network is not available, skipping submodule update
fr: Le réseau n’est pas disponible, abandon de la mise à jour des sous-modules

en: Pushed.
fr: Poussé.

en: Pushing ref “%s”
fr: La référence « %s » est en train d’être poussée

en: Directory is not within repository
fr: Le répertoire n’est pas dans le dépôt

en: A repository could not be found at “%s”.
fr: Un dépôt est introuvable dans « %s ».

en: The protocol “%s” is not supported.
fr: Le protocole « %s » n’est pas pris en charge.

en: Cloning repository
fr: Clonage du dépôt

en: A valid Git URL is required
fr: Une URL valide de dépôt Git est nécessaire

en: Authorship
fr: Droit d’auteur

en: Email
fr: Courriel

en: Bootstrapping project
fr: Amorçage du projet

en: Gradle Run
fr: gradle run

en: Display a new greeter window
fr: Afficher un nouvel écran d’accueil

en: Match
fr: Correspondance

en: Path
fr: Chemin

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Find in %s
fr: Re_chercher dans %s

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Replace in %s
fr: _Remplacer dans %s

en: Find in Files
fr: Rechercher dans les fichiers

en: Find in Files (Shift+Ctrl+Alt+F)
fr: Rechercher dans les fichiers (Maj+Ctrl+Alt+F)

en: _Recurse into Directories
fr: _Recherche récursive dans les répertoires

en: Match Whole _Words
fr: Correspondance avec _mots entiers

en: Use Regular _Expressions
fr: Utiliser les _expressions régulières

en: Close the panel (Escape key)
fr: Fermer le panneau (touche Échap.)

en: _Find in Project
fr: _Rechercher dans le projet

en: _Replace in Project
fr: _Remplacer dans le projet

en: Search for…
fr: Rechercher…

en: _Find
fr: _Rechercher

en: Search _recursively through folders
fr: Rechercher _récursivement à travers les répertoires

en: Match _case when searching
fr: Respecter la _casse lors de la recherche

en: Match _whole words
fr: Correspondance avec _mots entiers

en: Allow regular _expressions
fr: Autoriser les _expressions régulières

en: _Find in Files
fr: Rechercher dans les _fichiers

en: Host Operating System
fr: Système d’exploitation hôte

note: translators: Bundled means a runtime "bundled" with Builder
en: Bundled with Builder
fr: Empaqueté avec Builder

en: Open Preview…
fr: Ouvrir l’aperçu…

en: Failed to load directory: %s
fr: Échec au chargement du répertoire : %s

en: Size
fr: Taille

en: Modified
fr: Modifié

en: With _Folder Listing
fr: Avec la liste des _dossiers

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir l’emplacement de l’élément

en: With File _Browser…
fr: Avec un _navigateur de fichier

en: Default Make Target
fr: Cible Make par défaut

en: Make Run
fr: make run

en: Empty Makefile Project
fr: Projet vide utilisant Makefile

en: Create a new empty project using a simple Makefile
fr: Créer un nouveau projet vide utilisant simplement un Makefile

en: Maven Run
fr: maven run

en: Global Search
fr: Recherche globale

en: Display the global search
fr: Afficher la recherche globale

en: Panels
fr: Panneaux

en: Toggle Left Panel
fr: Basculer le panneau de gauche

en: Toggle the left panel in or out of view
fr: Basculer l’affichage du panneau de gauche

en: Toggle the right panel in or out of view
fr: Basculer l’affichage du panneau de droite

en: Toggle Bottom Panel
fr: Basculer le panneau inférieur

en: Toggle the bottom panel in or out of view
fr: Basculer l’affichage du panneau du bas

en: Switch to Dark Mode
fr: Passer en mode sombre

en: Change style-scheme to dark variant
fr: Changer le style pour la variante sombre

en: Switch to Light Mode
fr: Passer en mode clair

en: Change style-scheme to light variant
fr: Changer le style pour la variante claire

en: Display Build Diagnostics
fr: Afficher les diagnostics de construction

en: Display errors and warnings found during build
fr: Afficher les erreurs et avertissement trouvés lors de la construction

en: Jump to a specific line or column
fr: Aller à une ligne ou une colonne spécifiques

en: Close Page
fr: Fermer la page

en: Close the current page
fr: Fermer la page actuelle

en: Reload Files
fr: Recharger les fichiers

en: Reload the contents of open files
fr: Recharger le contenu des fichiers ouverts

en: Move to next search result
fr: Occurrence suivante

en: Move to and select the next available search result
fr: Aller vers et sélectionner le prochain résultat de recherche correspondant

en: Move to previous search result
fr: Occurrence précédente

en: Move to and select the previous search result
fr: Aller vers et sélectionner le précédent résultat de recherche correspondant

en: Load Meson Introspection
fr: Charger l’introspection Meson

en: Install project
fr: Installer le projet

en: Cache development environment
fr: Placer l’environnement de développement en cache

en: No Provided Tool
fr: Aucun outil indiqué

en: A name to identify the sysroot.
fr: Un nom pour identifier sysroot.

en: The system architecture of the sysroot.
fr: L’architecture système de sysroot.

en: Add Tool:
fr: Ajouter un outil :

en: Compiler
fr: Compilateur

en: Preprocessor
fr: Préprocesseur

en: Archiver
fr: Archiveur

en: Linker
fr: Éditeur de liens

en: Executable wrapper
fr: Enveloppe d’exécution

en: Any language
fr: N’importe quel langage

en: Add Tool
fr: Ajouter un outil

en: Delete Toolchain
fr: Supprimer la chaîne de compilation

en: Delete Tool
fr: Supprimer l’outil

en: GNOME Application
fr: Application GNOME

en: A Meson-based project for GNOME using GTK 4 and libadwaita
fr: Un projet basé sur Meson pour GNOME utilisant GTK 4 et libadwaita

en: GTK 4 Application
fr: Application GTK 4

en: A Meson-based project using GTK 4
fr: Un projet basé sur Meson utilisant GTK 4

en: Shared Library
fr: Bibliothèque partagée

en: A Meson-based project for a shared library
fr: Un projet basé sur Meson pour une bibliothèque partagée

en: Command Line Tool
fr: Outil en ligne de commande

en: An Meson-based project for a command-line program
fr: Un projet basé sur Meson pour un programme en ligne de commande

en: Empty Meson Project
fr: Projet Meson vide

en: An empty Meson project skeleton
fr: Un squelette de projet Meson vide

en: Debug
fr: Débogage

en: Info
fr: Information

en: Warning
fr: Avertissement

en: Critical
fr: Critique

en: Time
fr: Heure

en: Severity
fr: Sévérité

en: Suggested GNOME Projects
fr: Projets GNOME suggérés

en: Boxes
fr: Machines

en: A GNOME application to access remote or virtual systems
fr: Une application GNOME pour accéder à des systèmes distants ou virtuels

en: An IDE for writing GNOME-based software
fr: Un EDI pour écrire du code pour GNOME

en: Calendar
fr: Agenda

en: A calendar application for GNOME
fr: Une application d’agenda pour GNOME

en: Clocks
fr: Horloges

en: A clock application for GNOME
fr: Une application d’horloge pour GNOME

en: Gitg is a graphical Git client
fr: Gitg est un client graphique Git

en: Maps
fr: Cartes

en: A GNOME maps application
fr: Une application de cartographie pour GNOME

en: Music
fr: Musique

en: Music player and management application
fr: Un lecteur et un gestionnaire de musique

en: Default file manager for GNOME
fr: Le gestionnaire de fichiers par défaut de GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME
fr: Accéder à, organiser et partager vos photos avec GNOME

en: An IRC Client for GNOME
fr: Un client IRC pour GNOME

en: Sound Recorder
fr: Enregistreur de sons

en: A modern sound recorder for GNOME
fr: Un enregistreur de sons moderne pour GNOME

en: Build successful
fr: Construction réussie

en: Project “%s” has completed building
fr: La construction du projet « %s » est terminée

en: Build failed
fr: Échec de la construction

en: Project “%s” failed to build
fr: La construction du projet « %s » a échoué

en: Build succeeded
fr: La construction a réussi

en: Build configured
fr: La construction a été configurée

en: Build bootstrapped
fr: Construction démarrée

en: Downloading npm dependencies
fr: Télécharger les dépendances npm

en: _External Program…
fr: Programme _externe…

en: Follow System
fr: Suivre le système

en: Light
fr: Clair

en: Dark
fr: Sombre

en: Document Navigation
fr: Navigation dans les documents

en: Tab Bar
fr: Barre d’onglets

en: Drop Down
fr: Liste déroulante

note: translators: this is a path to browse to the runtime, likely only "containers" should be translated
en: Containers/Toolbox
fr: Conteneurs/Toolbox

note: translators: this is a path to browse to the runtime, likely only "containers" should be translated
en: Containers/Podman
fr: Conteneurs/Podman

en: A folder with that name already exists.
fr: Il existe déjà un dossier portant ce nom.

en: A file with that name already exists.
fr: Il existe déjà un fichier portant ce nom.

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: New File Name
fr: Nom du nouveau fichier

en: _Create
fr: _Créer

en: Copying 1 file
fr: Copie d’un fichier

note: translators: first %s is replaced with completed number of files, second %s with total number of files
en: Copying %s of %s files
fr: Copie du fichier %s sur %s

en: Failed to copy files
fr: Échec à la copie des fichiers

en: Files copied
fr: Fichiers copiés

en: Copied %s file | Copied %s files
fr[0]: %s fichier copié
fr[1]: %s fichiers copiés

en: Copying files…
fr: Copie de fichiers…

en: Files will be copied in a moment
fr: Les fichiers seront copiés dans un instant

en: Filter…
fr: Filtrer…

en: Project Tree
fr: Arborescence du projet

en: Rename %s
fr: Renommer %s

en: New Fil_e…
fr: Nouveau f_ichier…

en: New F_older…
fr: Nouveau _dossier…

en: O_pen
fr: _Ouvrir

en: Open _With…
fr: Ouvrir a_vec…

en: _Source Code Editor
fr: Éditeur de code _source

en: Open _Containing Folder
fr: Ouvrir l’_emplacement de l’élément

en: With _Terminal…
fr: Avec le _terminal…

en: _Move to Trash
fr: Déplacer _vers la corbeille

en: _Display Options
fr: Options d’_affichage

en: S_how Ignored Files
fr: Montrer les fichiers _ignorés

en: S_ort Directories First
fr: Trier les _répertoires en premier

en: Reveal in Project Tree
fr: Révéler dans l’arborescence du projet

en: Reveal in Project _Tree
fr: Révéler dans l’ar_borescence du projet

en: Display icons next to files within the project tree
fr: Afficher des icônes à côté des fichiers dans l’arborescence du projet

en: Show files which are typically ignored
fr: Afficher les fichiers qui sont générallement ignorés

en: Sort directories before files in the same directory
fr: Trier les répertoires avant les fichiers au sein d’un même répertoire

en: No version control
fr: Aucun contrôle de versions

en: Restore Previous Session
fr: Restaurer la session précédente

en: Open previously opened files when loading a project
fr: Ouvrir les fichiers ouverts précédemment lors du chargement d’un projet

en: Project Creation
fr: Création du projet

en: Projects created with Builder will be placed within this directory
fr: Les projets créés avec Builder seront placés à l’intérieur de ce répertoire

en: The default license when creating new projects
fr: La licence par défaut pour la création de nouveaux projets

en: No License
fr: Aucune licence

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Project Identifier
fr: Identificateur du projet

en: This identifier is used when referencing your project's settings, build directories, and cached information.
fr: Cet identifiant est utilisée pour référencer les paramètres du projet, les répertoires de construction et les informations en cache.

en: Build System
fr: Système de construction

en: Source Directory
fr: Répertoire des sources

en: Current Configuration
fr: Configuration actuelle

en: The configuration is used to setup build pipelines, configure your build system, and run your project.
fr: La configuration est utilisée pour paramétrer les canaux de construction, le système de construction et exécuter votre projet.

en: Provided By
fr: Fourni par

note: translators: format is "CPU emulation". Only translate "emulation"
en: Aarch64 Emulation
fr: Émulation Aarch64

en: Arm Emulation
fr: Émulation Arm

note: translators: first %s is replaced with hostname, second %s with the CPU architecture
en: My Computer (%s) %s
fr: Mon ordinateur (%s) %s

en: Removed Files
fr: Fichiers supprimés

note: translators: %s is replaced with the path of the file to be deleted and \n for a new line
en: Removing %s
fr: Suppression de %s

en: Removing Files…
fr: Suppression de fichiers…

en: Recent Projects
fr: Projets récents

en: _Reformat Tabs
fr: _Remettre en forme les tabulations

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Manage SDKs…
fr: Gérer les SDKs…

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Download on Metered Connections
fr: Télécharger sur les connexions avec quotas

en: Allow the download of SDKs and dependencies when on metered internet connections
fr: Autoriser le téléchargement de SDK et des dépendances sur les connections internet avec quotas

en: Available SDKs
fr: SDKs disponibles

en: Untitled Command
fr: Commande sans titre

en: Set Shortcut
fr: Définir le raccourci

en: Select Working Directory
fr: Sélectionner le répertoire de travail

en: Create Command
fr: Créer une commande

en: Cre_ate
fr: Cré_er

en: Edit Command
fr: Modifier la commande

en: S_ave
fr: _Enregistrer

en: Keyboard Shortcut
fr: Raccourci clavier

en: An optional shortcut to run the command
fr: Un raccourci clavier optionnel pour exécuter la commande

en: Shell Command
fr: Commande shell

en: You may use single or double quotes for parameters.
fr: Vous devriez utiliser des guillemets simples ou doubles pour les paramètres.

en: Environment
fr: Environnement

en: Working Directory
fr: Répertoire de travail

en: The command will be run from this location. Use <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt>, or <tt>$HOME</tt> to define a relative path.
fr: La commande sera exécutée à partir de cet emplacement. Utilisez <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt> ou <tt>$HOME</tt> pour définir un chemin relatif.

en: Use Subshell
fr: Utiliser un sous-shell

en: Run the program from a subshell such as <tt>sh -c ''</tt>
fr: Exécuter le programme dans un sous-shell tel que <tt>sh -c ''</tt>

en: Builder can run your command from a number of localities including the host system or build containers.
fr: Builder peut exécuter votre commande depuis un grand nombre d’emplacements dont le système hôte et les conteneurs de construction.

en: _Delete Command
fr: _Supprimer la commande

en: Subprocess
fr: Sous-processus

en: Runs the command as a subprocess of Builder.
fr: Exécuter la commande en tant que sous-processus de Builder.

en: Runs the command on the host system.
fr: Exécute la commande sur le système hôte.

en: Runs the command within the build pipeline.
fr: Exécute la commande au sein du canal de construction.

en: As Target Application
fr: Comme application cible

en: Runs the command as if it were the target application.
fr: Exécute la commande comme s’il s’agissait de l’application cible.

en: Commands can be used to build, run, or modify your projects
fr: Les commandes peuvent être utilisées pour construire, exécuter ou modifier vos projets

en: These commands are specific to this project.
fr: Ces commandes sont spécifiques à ce projet.

en: These commands are shared across all projects.
fr: Ces commandes sont partagées par tous les projets.

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Keyboard Accelerator
fr: Accélérateur de clavier

en: Current Working Directory
fr: Répertoire de travail actuel

en: Command Arguments
fr: Arguments de commande

en: Command Environment
fr: Environnement de commande

en: Command Locality
fr: Emplacement des commandes

en: Use Shell
fr: Utiliser le shell

en: Run Commands
fr: Commandes d’exécution

en: A list of run-command ids to load for the application or project.
fr: Une liste d’identifiants de commandes d’exécution à charger pour l’application ou le projet.

en: Use commands to run build tooling, applications, or shell scripts and map them to a keyboard shortcut. They can run from various environments such as the build pipeline, runtime environment, or host operating system.
fr: Utilisez les commandes pour exécuter les outils de construction, les applications ou les scripts shell et associez-les à des raccourcis clavier. Elles peuvent s’exécuter depuis des environnements variés tels les canaux de construction, les environnement d’exécution ou le système d’exploitation hôte.

en: No keyboard shortcut found
fr: Aucun raccourci clavier trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une autre recherche

en: _Reset All
fr: Tout _réinitialiser

en: Reset all actions to original keyboard shortcut
fr: Réinitialiser toutes les actions aux les raccourcis clavier d’origine

en: _Edit File
fr: _Modifier le fichier

en: Open keybindings.json in editor
fr: Ouvrir keybindings.json dans l’éditeur

en: Reset shortcut
fr: Réinitialiser le raccourci

en: View and Customize Shortcuts…
fr: Voir et personnaliser les raccourcis…

en: Keyboard Theme
fr: Thème du clavier

en: Shortcut themes provide a keyboard experience similar to other IDEs and editors
fr: Les thèmes de raccourcis clavier fournissent une expérience au clavier similaire à d’autres EDI ou éditeurs

en: Add to Dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Languages
fr: Langues

en: Symbols in File
fr: Symboles dans le fichier

note: translators: "In Page" refers to the title of the page which contains the search result
en: In Page
fr: Dans la page

en: Select Symbol…
fr: Sélectionner un symbole…

en: Select Symbol (Ctrl+Shift+K)
fr: Sélectionner le symbole (Ctrl+Maj+K)

en: Navigate to a symbol within the current page
fr: Naviguer vers un symbole au sein de la page courante

en: System Capture from %s.syscap
fr: Capture système depuis %s.syscap

en: Profiling Application…
fr: Profilage de l’application

en: Symbol decoding will begin after application exits
fr: Le décodage des symboles commencera après la sortie de l’application.

en: Run with Profiler
fr: Lancer avec le profileur

en: Run the project with profiler
fr: Lancer le projet avec le profileur

en: Profiler
fr: Profileur

en: Thread Sampling
fr: Échantillonnage des fils

en: CPU Performance
fr: Performance du CPU

en: Process Scheduling
fr: Ordonnancement de processus

en: Memory Allocations
fr: Allocations de mémoire

en: Sample JavaScript Stacks
fr: Échantillonner les traces JavaScript

en: Session Bus
fr: Bus de session

en: System Bus
fr: Bus du système

en: Graphics
fr: Graphisme

en: Display Timings
fr: Rythme d’affichage

en: Counters
fr: Compteurs

en: CPU Usage
fr: Utilisation du CPU

en: Memory Usage
fr: Utilisation de la mémoire

en: Storage I/O
fr: E/S du stockage

en: Network I/O
fr: E/S du réseau

en: Energy
fr: Énergie

en: Consumption
fr: Consommation

en: Battery Charge
fr: Charge de la batterie

en: Allow Application Integration
fr: Autoriser l’intégration de l’application

en: Allow CPU Throttling
fr: Autoriser le throttling du CPU

en: Run with _Profiler
fr: Lancer avec le _profileur

en: Record Again…
fr: Capturer à nouveau…

en: Records CPU usage and CPU frequency statistics
fr: Capturer l’utilisation du CPU et des statistiques de fréquence du CPU

en: Sample Callstacks
fr: Échantillonner les traces d’appels

en: Record stacktraces on a regular interval and build a callgraph
fr: Capturer les traces d’appels à intervalles réguliers et construire un graphe d’appels

en: Scheduler Details
fr: Détails de l’ordonnanceur

en: Track when processes are scheduled per CPU
fr: Suivi de l’ordonnancement des processus par CPU

en: CPU Governor
fr: Gouverneur CPU

en: Force performance mode while profiling
fr: Forcer le mode performance lors du profilage

en: Don't Change Governor
fr: Ne pas modifier le gouverneur

en: Force Performance Mode
fr: Forcer le mode performance

en: Simple memory statistics about the process such as total memory used
fr: Statistiques de base sur la mémoire du processus comme la mémoire totale utilisée

en: Memory Profiling
fr: Profilage de mémoire

en: Record stacktraces of memory allocations and releases
fr: Capturer les traces d’allocations et de libérations de la mémoire

en: Record D-Bus messages on the session bus
fr: Capturer les messages D-Bus sur le bus de session

en: Record D-Bus messages on the system bus
fr: Capturer les messages D-Bus sur le bus du système

en: Energy Usage
fr: Utilisation de l’énergie

en: Record statistics about energy usage using RAPL
fr: Capturer des statistiques sur l’utilisation de l’énergie avec RAPL

en: Battery Usage
fr: Utilisation de la batterie

en: Record statistics about battery charge and discharge rates
fr: Capturer des statistiques sur les taux de charge et de décharge de la batterie

en: Network Usage
fr: Utilisation du réseau

en: Record statistics about network usage
fr: Capturer des statistiques sur l’utilisation du réseau

en: Disk Usage
fr: Utilisation du disque

en: GNOME Shell Performance
fr: Performance du Shell de GNOME

en: Collect performance and timing information from GNOME Shell
fr: Collecter des informations de performance et de temps d’exécution depuis le Shell de GNOME

en: Integration
fr: Intégration

en: Collect information from GJS-based applications
fr: Collecter des informations sur les applications basées sur GJS

en: Application Tracing
fr: Traçage d’application

en: Provide TRACE_FD environment variable for applications to deliver custom events
fr: Fournir la variable d’environnement TRACE_FD pour que les applications puissent fournir des évènements personnalisés

note: translators: %s is replaced with the current local time of day
en: Application started at %s
fr: L’application a démarré à %s

en: Application Output
fr: Sortie de l’application

en: Process completed
fr: Processus terminé

en: New _Terminal
fr: Nouveau _terminal

en: Open a new terminal on the host operating system
fr: Ouvrir un nouveau terminal sur le système d’exploitation hôte

en: New _Build Terminal
fr: Nouveau terminal de _construction

en: Open a new terminal in project's build pipeline
fr: Ouvrir un nouveau terminal dans le canal de construction du projet

en: New _Runtime Terminal
fr: Nouveau terminal d’e_xécution

en: Open a new terminal in project's runtime environment
fr: Ouvrir un nouveau terminal dans l’environnement d’exécution du projet

en: Split
fr: Diviser

en: The font used within terminals
fr: La police utilisée dans les terminaux

en: Allow Bold
fr: Autoriser le gras

en: Allows the use of bold escape sequences
fr: Permet l’utilisation de séquences d’échappement du gras

en: Allow Hyperlinks
fr: Autoriser les liens hypertextes

en: Allows the use of hyperlink escape sequences
fr: Permet l’utilisation des séquences d’échappement des hyperliens

en: Scrolling
fr: Défilement

en: Scroll On Output
fr: Défilement sur la sortie

en: Automatically scroll when applications within the terminal output text
fr: Défiler automatiquement lorsque les application dans le terminal affichent du texte

en: Scroll On Keyboard Input
fr: Défilement sur la saisie au clavier

en: Automatically scroll when typing to insert text
fr: Défiler automatiquement lors de la saisie du texte

en: Limit Scrollback
fr: Limite du défilement

en: Limit the number of lines that are stored in memory for terminal scrollback
fr: Limiter le nombre de lignes qui sont stockées en mémoire pour le défilement du terminal

en: Maximum Lines in Scrollback
fr: Nombre maximal de lignes du défilement

en: The maximum number of lines stored in history when limiting scrollback
fr: Le nombre maximal de lignes du défilement dans l’historique lorsque le défilement est limité

en: Unit Test Output
fr: Sortie des tests unitaires

en: Clear test output
fr: Nettoyer la sortie des tests

en: Cancel tests
fr: Annuler les tests

en: Save test output
fr: Enregistrer la sortie des tests

note: Translators: %s is replaced with the time in the current locale
en: Running all unit tests at %s
fr: Lancement de tous les tests unitaires à %s

en: Unit tests completed in %lf seconds
fr: Tests unitaires terminés en %lf secondes

en: Unit tests completed
fr: Tests unitaires terminés

en: Run all Unit Tests
fr: Lancer tous les tests unitaires

en: Request that all unit tests are run
fr: Demander que tous les tests unitaires soient lancés

en: TODO/FIXMEs
fr: TODO/FIXME

en: Loading TODOs…
fr: Chargement des TODO…

en: Updating Dependencies…
fr: Mise à jour des dépendances…

en: Builder is updating your project’s configured dependencies.
fr: Builder met à jour les dépendances configurées de votre projet.

en: Update Dependencies…
fr: Mettre à jour les dépendances…

en: Download updates to project dependencies
fr: Télécharger les mises à jour des dépendances du projet

en: Updating Builder
fr: Mise à jour de Builder

en: Update Available
fr: Mise à jour disponible

en: An update to Builder is available. Builder can download and install it for you.
fr: Une mise à jour de Builder est disponible. Builder peut la télécharger et l’installer pour vous.

en: _Update
fr: Mettre à _jour

en: Install Updates…
fr: Installation des mises à jour…

en: Install pending updates for Builder
fr: Installer les mises à jour en attente pour Builder

en: Run with Leak Detector
fr: Lancer avec le détecteur de fuite

en: Run the project with valgrind
fr: Lancer le projet avec Valgrind

en: Leak Detector
fr: Détecteur de fuite

en: Track Origin of Leaks
fr: Tracer l’origine des fuites

en: Report Leaks
fr: Signaler les fuites

en: Summary
fr: Résumé

en: Full
fr: Complète

en: Leak Kinds
fr: Types de fuites

en: Definite
fr: Certaines

en: Indirect
fr: Indirectes

en: Possible
fr: Possibles

en: Reachable
fr: Accessibles

en: Include definite leaks in report summary
fr: Inclure les fuites certaines dans le compte-rendu

en: Include possible leaks in report summary
fr: Inclure les potentielles fuites dans le compte-rendu

en: Include indirect leaks in report summary
fr: Inclure les fuites indirectes dans le compte-rendu

en: Include reachable leaks in report summary
fr: Inclure les fuites toujours accessibles dans le compte-rendu

en: Track Origins
fr: Tracer les origines

en: Show origin of undefined values
fr: Montrer l’origine des valeurs non définies

en: Number of Callers
fr: Nombre d’appelants

en: Set the limit to the number of entries in stack traces
fr: Définir la limite au nombre d’entrées dans les traces d’appels

en: Leak Check
fr: Contrôle de fuites

en: Search for memory leaks at exit
fr: Rechercher des fuites de mémoire lors de l’arrêt

en: Begin cloning project from URI
fr: Lancer le clonage d’un projet par son URI

en: A failure occurred while cloning the repository.
fr: Une erreur s’est produite lors du clonage du dépôt.

en: Repository URL
fr: URL du dépôt

en: Choose an alternate branch
fr: Choisir une branche alternative

en: Enter the URL of the source code repository for the project you would like to clone.
fr: Entrez l’URL du dépôt de code source du projet que vous souhaitez cloner.

en: The repository will be cloned into a new subdirectory.
fr: Le dépôt sera cloné dans un nouveau sous-répertoire

en: Author Details
fr: Détails sur l’auteur

en: You may specify authorship information to override defaults.
fr: Vous devriez indiquer les informations à votre sujet pour remplacer les informations par défaut.

en: Status
fr: État

en: _Tags
fr: _Étiquettes

en: _Switch to branch
fr: Passer à la _branche

en: _Push to origin
fr: _Pousser vers origin

en: New _Browser Page
fr: Nouvelle page de _navigateur

en: Open a web browser in a new page
fr: Ouvrir un navigateur web dans une nouvelle page

en: Reload Page
fr: Recharger la page

en: Reload the current page
fr: Recharger la page actuelle

en: Reload the current page ignoring cache
fr: Recharger la page courante en ignorant le cache

en: Focus Location
fr: Focus sur l’emplacement

en: Focus the current page's location
fr: Mettre le focus sur l’emplacement de la page actuelle

en: Failed to parse XML document
fr: Échec d’analyse d’un document XML

en: Failed to create the XML tree.
fr: Échec lors de la création de l’arbre XML.

en: File must be saved locally to parse.
fr: Le fichier doit être enregistré localement pour l’analyse.
