gnome-builder master - en to ja translation catalogue (330 entries)

en: Smart Home and End
ja: スマートなHomeとEnd

en: Autosave Enabled
ja: 自動保存を有効にする

en: Projects directory
ja: プロジェクトディレクトリ

en: Show Icons
ja: アイコンを表示する

en: Sort Directories First
ja: ディレクトリを先頭に表示する

en: _New Project
ja: 新しいプロジェクト(_N)

en: _Open Project
ja: プロジェクトを開く(_O)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Keyboard _Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Editor
ja: エディター

en: Build Preferences
ja: ビルド設定

en: Preferences
ja: 設定

en: Save _All
ja: すべて保存(_A)

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Go to Definition
ja: 定義元へ移動(_G)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: C_ut
ja: 切り取り(_R)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(P)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Highlighting
ja: ハイライト

en: Selection
ja: 選択

en: Select _All
ja: すべて選択

en: Select _None
ja: 選択解除(_N)

en: All _Upper Case
ja: すべて大文字(_U)

en: All _Lower Case
ja: すべて小文字(L)

en: _Invert Case
ja: 大文字/小文字を入れ替え(_I)

en: _Title Case
ja: タイトルケース(_T)

en: Join Lines
ja: 選択行を結合

en: Sort Lines
ja: 選択行を並べ替え

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Reset
ja: リセット

en: Regular expressions
ja: 正規表現

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Frame
ja: フレーム

en: Close
ja: 閉じる

en: New File
ja: 新しいファイル

en: Open File…
ja: ファイルを開く…

en: Document
ja: ドキュメント

en: Open in New Frame
ja: 新しいフレームで開く

en: Split
ja: 分割

en: Print…
ja: 印刷…

en: Document Preferences
ja: ドキュメント設定

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: Run
ja: 実行

en: Builder
ja: ビルダー

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
ja: Build;Develop;ビルド;開発;

en: GNOME Builder
ja: GNOMEビルダー

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索

[ctx: shortcut window]
en: Build and Run
ja: ビルドと実行

en: Cleaning…
ja: クリーン中…

en: Downloading…
ja: ダウンロード中…

en: Building dependencies…
ja: 依存関係をビルド中…

en: Bootstrapping…
ja: ブートストラップ中…

en: Configuring…
ja: 構成中…

en: Building…
ja: ビルド中…

en: Installing…
ja: インストール中…

en: Exporting…
ja: エクスポート中…

en: Success
ja: 成功

en: Failed
ja: 失敗

en: Preparing…
ja: 準備中…

en: Ready
ja: 準備完了

en: Default
ja: デフォルト

en: General
ja: 全般

en: Name
ja: 名称

en: Build System
ja: ビルドシステム

en: Source Directory
ja: ソースの場所

en: The prefix to use when installing the project
ja: プロジェクトのインストール時に使用するプレフィックスです

en: Installation Prefix
ja: インストールプレフィックス

en: Device
ja: デバイス

en: Runtime
ja: ランタイム

en: Environment
ja: 環境

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Clear build log
ja: ビルドログをクリア

en: Cancel build
ja: ビルドをキャンセル

en: Save build log
ja: ビルドログを保存

en: Warnings
ja: 警告

en: Errors
ja: エラー

en: Build Issues
ja: ビルドーイシュー

en: Build status:
ja: ビルドステータス:

en: New variable…
ja: 新しい変数…

en: Run with Debugger
ja: デバッガーで実行する

en: Go to line number
ja: 特定の行番号へ移動する

en: Go to Line
ja: 指定行へ移動

en: Go
ja: 移動

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open
ja: 開く

en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: shortcut window]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document
ja: 新しいドキュメントを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ja: ドキュメントを開く

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ja: パネル

[ctx: shortcut window]
en: Toggle navigation panel
ja: ナビゲーションパネルの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle utilities panel
ja: ユーティリティパネルの表示を切り替える

en: Properties
ja: プロパティ

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Show right margin
ja: 右マージンを表示する

en: Spaces
ja: 空白

en: Tabs
ja: タブ

en: Language Syntax
ja: 言語シンタックス

note: translators: placeholder string for the entry used to filter the languages in Preferences/Programming languages
en: Search languages…
ja: 言語を検索…

note: List of pages that are open
en: Open Pages
ja: 開いているページ

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
ja: ドキュメントを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new name
ja: 名前を付けて保存する

[ctx: shortcut window]
en: Find and replace
ja: 検索と置換

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索

[ctx: shortcut window]
en: Move to the next match
ja: 次の一致語句へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to the previous match
ja: 前の位置語句へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to the next error
ja: 次のエラーへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to the previous error
ja: 前のエラーへ移動する

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: All Project Types
ja: すべてのプロジェクトタイプ

note: the action:// link is used to jump to the new-project view
en: Why not <a href="action://app.new-project">create a new project</a>?
ja: <a href="action://app.new-project">プロジェクトを作成</a>しますか?

en: No projects found
ja: プロジェクトが見つかりません

en: Recent Projects
ja: 最近のプロジェクト

en: Updated
ja: 更新日時

en: Other Projects
ja: 他のプロジェクト

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Select a Project
ja: プロジェクトの選択

en: Click an item to select
ja: アイテムをクリックして選択します

en: Open…
ja: 開く…

[ctx: shortcut window]
en: Editor Shortcuts
ja: エディターショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Global Search
ja: グローバルサーチ

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ja: 設定

[ctx: shortcut window]
en: Command Bar
ja: コマンドバー

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
ja: 端末

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボード・ショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Focus Mode
ja: フォーカスモードを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle left panel
ja: 左パネルの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle right panel
ja: 右パネルの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bottom panel
ja: 下パネルの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Create new document
ja: 新しいドキュメントを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
ja: ドキュメンtを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
ja: 次のドキュメントに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
ja: 前のドキュメントに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Show list of open documents
ja: 開いているドキュメントのリストを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
ja: 前の一致語句へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
ja: ハイライトをクリアする

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
ja: コピーと貼り付け

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ja: 選択テキストをクリップボードにコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ja: 元に戻す/やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ja: 直前のコマンドを

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
ja: カーソル位置の数字をインクリメント

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
ja: カーソル位置の数字をデクリメント

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
ja: 選択行を結合する

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
ja: 補完ウィンドウを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Reindent line
ja: 行を再インデントする

[ctx: shortcut window]
en: Delete line
ja: 行を削除

[ctx: shortcut window]
en: Rename symbol
ja: シンボルをリネームする

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Move to next error in file
ja: ファイル内の次のエラーへ移動

[ctx: shortcut window]
en: Selections
ja: 選択

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択する

[ctx: shortcut window]
en: Build
ja: ビルド

[ctx: shortcut window]
en: Run
ja: 実行

[ctx: shortcut window]
en: Profile
ja: プロファイル

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
ja: タッチパッドジェスチャー

[ctx: shortcut window]
en: Terminal Shortcuts
ja: 端末ショートカット

en: No Open Pages
ja: オープンページなし

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: New file
ja: 新しいファイル

en: New terminal
ja: 新しい端末

en: New documentation
ja: 新しいドキュメント

en: Open a File or Terminal
ja: ファイルまたは端末を開く

en: Search
ja: 検索

en: Project sidebar
ja: プロジェクトサイドバー

en: File chooser
ja: ファイル選択

en: New Terminal
ja: 新しい端末

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Appearance
ja: 外観

en: Themes
ja: テーマ

en: Dark Theme
ja: ダークテーマ

en: Whether Builder should use a dark theme
ja: Builderでダークテーマを使用するかどうか

en: Grid Pattern
ja: グリッドパターン

en: Font
ja: フォント

note: XXX: This belongs in terminal addin
en: Terminal
ja: 端末

en: Color Scheme
ja: カラースキーム

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Emulation
ja: エミュレーション

en: Default keybinding mode which mimics gedit
ja: デフォルトのキーバインドはgeditに近いモード

en: Emulates the Emacs text editor
ja: Emacs テキストエディターをエミュレートする

en: Vim
ja: Vim テキストエディターをエミュレートする

en: Movement
ja: 移動

en: Cursor
ja: カーソル

en: Restore cursor position
ja: カーソル位置を復帰させる

en: Restore cursor position when a file is reopened
ja: ファイルを再度開いたときにカーソルの以前の位置に復帰させる

en: Enable text wrapping
ja: 行折り返しを有効にする

en: Wrap text that is too wide to display
ja: 長過ぎる行を折り返して表示する

en: Line Information
ja: 行情報

en: Line numbers
ja: 行番号

en: Show line number at beginning of each line
ja: 各行の先頭に行番号を表示する

en: Line changes
ja: 変更行

en: Show if a line was added or modified next to line number
ja: 行番号の隣にその行が追加または変更されたかどうかを表示する

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Enable or disable autosave feature
ja: 自動保存を有効/無効を設定する

en: Code Insight
ja: コードインサイト

en: Completion
ja: 補完

en: Diagnostics
ja: 診断

en: Snippets
ja: スニペット

en: Code snippets
ja: コードスニペット

en: Programming Languages
ja: プログラミング言語

en: Trim trailing whitespace
ja: 行末の空白を削除する

en: Margins
ja: マージン

en: Tab width
ja: タブ幅

en: Width of a tab character in spaces
ja: タブ文字のスペース換算

en: Insert spaces instead of tabs
ja: タブの代わりに挿入する空白の数

en: Automatically indent
ja: 自動でインデントする

en: Number of CPU
ja: CPUの数

en: Build
ja: ビルド

en: Network
ja: ネットワーク

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Project Discovery
ja: プロジェクト検出

en: Version Control
ja: バージョン管理

note: only the page goes here, plugins will fill in the details
en: SDKs
ja: SDK

en: File must be within the project tree.
ja: ファイルはプロジェクトツリー内に存在する必要があります。

en: Stop running
ja: 実行を停止

en: Change run options
ja: 実行オプションを変更する

en: Host operating system
ja: ホスト OS

en: Clear _All
ja: すべてクリア

en: Configure build preferences
ja: ビルド設定を行う

en: Branch
ja: ブランチ

en: Build Profile
ja: ビルドプロファイル

en: Build status
ja: ビルドステータス

en: View build console contents
ja: ビルドをコンソールで表示する

en: Last build
ja: 最終ビルド

en: Build result
ja: ビルド結果

en: Rebuild
ja: リビルド

en: Clean
ja: クリーン

en: Build project
ja: プロジェクトをビルド

en: Builder Statistics
ja: ビルダーの統計

en: Transfers
ja: 転送

en: Show workbench menu
ja: ワークベンチメニューを表示

en: Press Ctrl+. to search
ja: Ctrl+. で検索

en: Shared Library (Autotools)
ja: 共有ライブラリ (Autotools)

en: Empty Project (Autotools)
ja: 空プロジェクト (Autotools)

en: GNOME Application (Autotools)
ja: GNOMEアプリケーション (Autotools)

en: Beautify
ja: 整形

en: New Project
ja: 新しいプロジェクト

en: New…
ja: 新規…

en: Create
ja: 作成

en: Project Name
ja: プロジェクト名

en: Project Location
ja: プロジェクトの場所

en: Select Project Directory
ja: プロジェクトディレクトリの選択

en: Language
ja: 言語

en: License
ja: ライセンス

en: No license
ja: ライセンスなし

en: Uses the Git version control system
ja: Gitバージョン管理システムを使用する。

en: Select a Template
ja: テンプレートを選択

en: Clone
ja: クローン

en: Install
ja: インストール

en: Update
ja: 更新

en: Flatpak Runtimes
ja: Flatpak ランタイム

note: Translators: %s %s is used for replacing the runtime id (org.gnome.Platform) and the branch (3.24, master, etc)
en: Updated %s %s
ja: %s %sの更新完了

note: Translators: %s %s is used for replacing the runtime id (org.gnome.Platform) and the branch (3.24, master, etc)
en: Updating %s %s
ja: %s %sの更新中

note: Translators: %s %s is used for replacing the runtime id (org.gnome.Platform) and the branch (3.24, master, etc)
en: Installed %s %s
ja: %s %sのインストール完了

note: Translators: %s %s is used for replacing the runtime id (org.gnome.Platform) and the branch (3.24, master, etc)
en: Installing %s %s
ja: %s %sのインストール中

en: Failed to install runtime
ja: ランタイムのインストールに失敗

en: Runtime has been updated
ja: ランタイムを更新しました

en: Runtime has been installed
ja: ランタイムをインストールしました

en: Your computer is missing flatpak-builder
ja: flatpak-builderがインストールされていません

en: This program is necessary for building Flatpak applications. Would you like to install it?
ja: このプログラムはFlatpakアプリケーションをビルドするために必要です。インストールしますか?

en: _Download Dependencies
ja: 依存関係をダウンロード(_D)

en: Send to Fpaste.org
ja: Fpaste.orgへ送る

en: The following URL has been copied to the clipboard
ja: 次のURLをクリップボードへコピーしました

en: A valid Git URL is required
ja: 有効なGit URLを指定してください

en: Use Git to create a local copy of a remotely hosted project.
ja: Git を使用してリモートプロジェクトのローカルコピーを作成します。

en: Enter the URL of your project’s source code repository
ja: プロジェクトのソースコードリポジトリのURLを入力してください

en: Repository URL
ja: リポジトリのURL

en: Project Destination
ja: プロジェクトの保存先

en: Clone Project
ja: プロジェクトのクローン

en: Clone…
ja: クローン…

en: Enable Pylint
ja: Pylintを有効にする

en: (Preview)
ja: (プレビュー)

en: GNOME Application
ja: GONMEアプリケーション

en: Create a new GNOME application
ja: 新しいGNOMEアプリケーションを作成する

en: Shared Library
ja: 共有ライブラリ

en: Create a new project with a shared library
ja: 共有ライブラリのプロジェクトを新しく作成する

en: Empty Project
ja: 空のプロジェクト

en: Build successful
ja: ビルド成功

en: Project “%s” has completed building
ja: プロジェクト“%s”はビルドが完了しました

en: Build failed
ja: ビルド失敗

en: Project “%s” failed to build
ja: プロジェクト“%s”はビルドに失敗しました

en: A folder with that name already exists.
ja: その名前のフォルダーは既に存在します。

en: A file with that name already exists.
ja: その名前のファイルは既に存在します。

en: File Name
ja: ファイル名

en: Folder Name
ja: フォルダー名

en: _Create
ja: 作成(_C)

en: Project Tree
ja: プロジェクトツリー

en: Empty
ja: 空

[ctx: shortcut window]
en: Project tree
ja: プロジェクトツリー

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Empty File
ja: 空ファイル(_E)

en: _New Folder
ja: 新しいフォルダー(_N)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open Containing Folder
ja: ファイルの場所を開く(_O)

en: _Open in Terminal
ja: 端末で開く

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_V)

en: _Build
ja: ビルド(_B)

en: _Rebuild
ja: リビルド(_R)

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: _Collapse All Nodes
ja: すべての項目をたたむ(_C)

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: Check _Spelling
ja: スペルチェック(_S)

en: Select Symbol…
ja: シンボルを選択…

en: Document Outline
ja: ドキュメントアウトライン

en: System Monitor
ja: システムモニター

en: Profiler
ja: プロファイラー

en: Failure
ja: 失敗

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Open Profile
ja: プロファイルを開く

en: Sysprof Capture (*.syscap)
ja: Sysprofキャプチャー (*.syscap)

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Run with Profiler
ja: プロファイラーで実行する

en: Open Sysprof Capture…
ja: Sysprof キャプチャーを開く…

en: New _Terminal
ja: 新しい端末(_T)

en: New _Build Terminal
ja: 新しいビルド端末(_B)

en: TODO/FIXMEs
ja: TODO/FIXME

en: Run with Valgrind
ja: Valgrindで実行する
