gnome-builder master - en to pt translation catalogue (1326 entries)

en: An IDE for GNOME
pt: Um IDE para o GNOME

en: Builder is an actively developed Integrated Development Environment for GNOME. It combines integrated support for essential GNOME technologies such as GTK+, GLib, and GNOME APIs with features that any developer will appreciate, like syntax highlighting and snippets.
pt: O Builder é um 'Ambiente de Desenvolvimento Integrado' (IDE) de desenvolvimento ativo para o GNOME. Este combina suporte integrado para tecnologias GNOME essenciais, tais como GTK+, GLib, e GNOME APIs com funcionalidades que qualquer programador irá apreciar, tais como "snippets" e realce de sintaxe.

en: You can rely on predictable releases of Builder with each new release of GNOME every six months.
pt: Pode contar com novas versões previsíveis do Builder a cada novo lançamento do GNOME a cada seis meses.

en: Features:
pt: Funcionalidades:

en: Built in syntax highlighting for many languages
pt: Crie com realce de sintaxe para muitas linguagens

en: Side-by-side code editors
pt: Editores de código lado a lado

en: Multi-monitor support
pt: Suporte para vários monitores

en: Code overview mini-map
pt: Míni mapa da visão geral do código

en: Integration with Git
pt: Integração com Git

en: Integration with Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize, and Waf
pt: Integração com Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize, e Waf

en: Clang based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
pt: Conclusão automática baseada em Clang, realce semântico, e diagnósticos

en: Python based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
pt: Conclusão automática baseada em Python, realce semântico, e diagnósticos

en: Vala based auto-completion and diagnostics
pt: Conclusão automática baseada em Vala e diagnósticos

en: Auto indentation support for C, Python, Vala, and XML
pt: Suporte de indentação automática para C, Python, Vala e XML

en: HTML, Markdown, and reStructuredText, and Sphinx live preview
pt: HTML, Markdown e reStructuredText, e visualização em tempo real de Sphinx

en: Optional Vim, Emacs, and SublimeText style editing
pt: Edição de texto opcionalmente em estilo de Vim, Emacs e SublimeText

en: An integrated software profiler for native applications
pt: Um perfilador de software integrado para aplicações nativas

en: An integrated debugger for native applications
pt: Um depurador integrado para aplicações nativas

en: Support for building with jhbuild and flatpak runtimes
pt: Suporte para a criação com jhbuild e tempos de execução flatpak

en: Support for viewing TODOs found within your code base
pt: Suporte para visualizar Tarefas encontradas dentro da sua base de código

en: Fast fuzzy text search across files and symbols
pt: Pesquisa de texto rápida e flexível em ficheiros e símbolos

en: Quickly access your projects
pt: Aceda rapidamente aos seus projetos

en: Create new projects from a variety of templates
pt: Crie novos projetos com uma variedade de modelos

en: Integration with Git to clone your projects
pt: Integração com Git para clonar os seus projetos

en: The source code editor
pt: O editor de código fonte

en: Fast global fuzzy search
pt: Pesquisa imprecisa global rápida

en: Debug with the GNU debugger
pt: Depurar como o depurador GNU

en: Use the minimap to see more of the file
pt: Utilize o minimapa para ver mais do ficheiro

en: Build Parallelism
pt: Criar Paralelismo

en: Number of workers to use when performing builds. -1 for sensible default. 0 for number of CPU.
pt: Número de trabalhadores a utilizar quando efetuar criações. -1 para a predefinição sensível. 0 para número da CPU.

en: Clear build logs
pt: Limpar registos de compilação

en: If enabled, build log pane will be cleared on rebuild.
pt: Se ativado, o painel de registo de compilação será limpo ao recompilar.

en: Show Log When Building
pt: Mostrar registo ao compilar

en: If enabled, the build log will be raised when a build starts
pt: Se ativado, o registo de compilação será gerado quando uma compilação inicia

en: Allow network when metered
pt: Permitir rede quando limitada

en: Enable automated transfers upon building such as SDK downloads and dependencies when connection is metered.
pt: Ativar transferências automatizadas na compilação, como transferências de SDK e dependências, quando a ligação é limitada.

en: Ctags based autocompletion
pt: Conclusão automática baseada em Ctags

en: Use Ctags for autocompletion.
pt: Utilizar Ctags para conclusão automática.

en: Enable semantic highlighting
pt: Ativar realce semântico

en: If enabled, additional highlighting will be provided in supported languages based on information extracted from the source code.
pt: Se ativado, realce adicional irá estar disponível em linguagens suportadas baseadas em informação extraída do código fonte.

en: Path to ctags executable
pt: Caminho para o executável ctags

en: The path to the ctags executable on the system.
pt: O caminho para os ctags executáveis no sistema.

en: Debugger Breakpoint at Main
pt: Breakpoint do depurador no Principal

en: Debugger should automatically insert breakpoint at main() function.
pt: O depurador deve inserir automaticamente o breakpoint na função main().

en: Debugger Breakpoint at Criticals
pt: Interrupção do depurador em Críticos

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_critical() function.
pt: O Debugger deve inserir automaticamente o breakpoint na função g_critical().

en: Debugger Breakpoint at Warnings and Criticals
pt: Ponto de interrupção do depurador em Avisos e Críticos

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_warning() and g_critical function.
pt: O depurador deve inserir automaticamente um ponto de interrupção na função g_warning() e g_critical.

en: Restore last position
pt: Restaurar a última posição

en: Jump to the last position when reopening a file
pt: Saltar para a última posição quando reabrir um ficheiro

en: Show modified lines
pt: Mostrar linhas modificadas

en: If enabled, the editor will show line additions and changes next to the source code.
pt: Se ativado, o editor irá mostrar adições de linha e mudanças próximas do código fonte.

en: Show diagnostics next to line number
pt: Mostrar diagnósticos próximo ao número da linha

en: If enabled, the editor will show diagnostics to the left to the line numbers.
pt: Caso ativado, o editor irá mostrar diagnósticos à esquerda dos números das linhas.

en: Highlight current line
pt: Realçar linha atual

en: If enabled, the editor will highlight the line containing the cursor.
pt: Se ativado, o editor irá realçar a linha que contém o cursor.

en: Highlight matching brackets
pt: Realçar chavetas coincidentes

en: If enabled, the editor will highlight matching brackets.
pt: Se ativado, o editor irá realçar os parênteses combinados.

en: Show line numbers
pt: Mostrar numeração de linhas

en: If enabled, the editor will show line numbers.
pt: Se ativado, o editor irá mostrar os números de linha.

en: Show relative line numbers
pt: Mostrar números das linhas relativos

en: If enabled, the editor will show relative line numbers.
pt: Caso ativado, o editor irá mostrar números das linhas relativos.

en: Smart Backspace
pt: Recuo inteligente

en: Backspace will remove additional spaces to keep you aligned to the indentation size.
pt: Recuo remove espaços extra para o manter alinhado com a sua indentação.

en: Smart Home/End
pt: Início/fim inteligentes

en: Modifies the behavior of Home/End keys.
pt: Modifica o comportamento das teclas Home/End.

en: Show grid lines
pt: Mostrar linhas de grelha

en: If enabled, the editor will show grid lines in the document.
pt: Se ativado, o editor irá mostrar linhas de grelha no documento.

en: Overview Map Policy
pt: Política de mapa de visão geral

en: When the overview map should be displayed.
pt: Quando o mapa de visão geral deve ser exibido.

en: Draw Spaces
pt: Desenhar espaços

en: The various types of space to draw in the editor.
pt: Os vários tipos de espaço a desenhar no editor.

en: Wrap Text
pt: Quebrar texto

en: The way to wrap a long line of text for a better visibility.
pt: A maneira de quebrar uma longa linha de texto para uma melhor visibilidade.

en: Autosave Enabled
pt: Gravação automática ativada

en: Enable or disable autosave feature.
pt: Ativar ou desativar o recurso de gravação automática.

en: Autosave Frequency
pt: Frequência de gravação automática

en: The number of seconds after modification before auto saving.
pt: A quantidade de segundos após modificação antes de gravação automática.

en: Completion Row Count
pt: Número de linhas de sugestões

en: The number of completion rows to display to the user.
pt: O número de linhas de sugestões para mostrar para o utilizador.

en: Line Height
pt: Altura da linha

en: The line height to use for the selected font.
pt: A altura da linha a usar para o tipo de letra selecionado.

en: Interactive Completion
pt: Preenchimento interativo

en: If enabled, Builder will automatically display completion proposals as you type.
pt: Caso ativado, o Builder irá mostrar automaticamente sugestões à medida que escreve.

en: Minimum characters for matching selection.
pt: Mínimo de caracteres para corresponder à seleção.

en: Specify the minimum number of characters for selection matching.
pt: Especificar o número mínimo de caracteres para corresponder à seleção.

en: Enable Snippets
pt: Ativar excertos

en: Allow expanding snippets from the editor by pressing tab after the snippet trigger.
pt: Permita a expansão de trechos (snippets) do editor pressionando tab após o acionador do trecho.

en: Select First Completion
pt: Selecione a primeira conclusão

en: Automatically select the first auto-completion entry.
pt: Selecione automaticamente a primeira entrada de preenchimento automático.

en: Spaces Style
pt: Estilo de espaços

en: How to apply spaces when reformatting text.
pt: Como aplicar espaços ao reformatar o texto.

en: Enabled
pt: Ativado

en: If the type within the extension is enabled.
pt: Se o tipo dentro da extensão está ativado.

en: Window size
pt: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt: Tamanho da janela (altura e largura).

en: Window maximized
pt: Janela maximizada

en: Window maximized state
pt: Estado de janela maximizada

en: Style Variant
pt: Variante de estilo

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
pt: Utilizar a variante clara ou escura do tema GTK e/ou o esquema de estilo GtkSourceView.

note: Translators: This is the default directory name for user’s projects. Do NOT change the ASCII double quotes ("") to your language’s convention, e.g. do not use “” or »«.
en: "Projects"
pt: "Projetos"

en: Projects directory
pt: Diretoria de projetos

en: Directory for all Builder projects.
pt: Diretório para todos os projetos do Builder.

en: Restore Session
pt: Restaurar sessão

en: Restores the projects previous session when loading.
pt: Restaura os projetos da sessão anterior ao carregar.

en: Clear build caches at startup
pt: Limpar as caches de criação no arranque

en: If enabled, Builder will clear build caches upon startup.
pt: Se ativado, o Builder irá limpar as caches de criação ao arrancar.

en: The interface style to change pages
pt: O estilo da interface para mudar páginas

en: Default License
pt: Licença padrão

en: The default license to use for new projects
pt: A licença padrão a ser usada para novos projetos

en: Inherit Language Server stderr
pt: Herdar o servidor de linguagem stderr

en: If enabled, stderr of language servers will be redirected to the console.
pt: Se ativada, o stderr de servidores de linguagem será redirecionado para a consola.

en: Preview Search Results
pt: Pré-visualizar resultados da pesquisa

en: If previews for search results should be automatically displayed
pt: Se as pré-visualizações para resultados de pesquisa devem ser automaticamente exibidas

en: Plugin enabled
pt: Extensão ativada

en: If the plugin should be enabled
pt: Se a extensão deveria ser ativada

en: Selected configuration for building
pt: A configuração selecionada para a criação

en: The configuration that has been selected and will be restored the next time the project loads.
pt: A configuração que foi selecionada e será restaurada na próxima vez que o projeto for carregado.

en: Install Project Before Running
pt: Instale o projeto antes de executar

en: Run the pipelines install phase before running the project. Only use this if you know what you're doing with your project.
pt: Execute a fase de instalação de pipelines antes de executar o projeto. Use isto apenas se souber o que está a fazer com seu projeto.

en: Default Run Command
pt: Comando de execução padrão

en: The id of the default run command
pt: O id do comando de execução predefinido

en: The signal to send the app to stop
pt: O sinal para enviar a aplicação para parar

en: This allows sending something other than sigkill to stop the target application. That might be useful when you want to gracefully shutdown a server process.
pt: Isto permite enviar algo diferente de sigkill para interromper a aplicação de destino. Isto pode ser útil quando quer encerrar normalmente um processo do servidor.

en: Unit Test Locality
pt: Localidade do teste unitário

en: What environment to use when running unit tests
pt: Qual ambiente usar ao executar testes de unidade

en: Verbose Logging
pt: Registo detalhado

en: If G_MESSAGES_DEBUG=all should be used when running the target application
pt: Se G_MESSAGES_DEBUG=all deve ser usado ao executar a aplicação alvo

en: Show Icons
pt: Mostrar Ícones

en: This setting is deprecated and no longer in use.
pt: Essa definição está obsoleta e não é mais usada.

en: Show Ignored Files
pt: Mostrar Ficheiros Ignorados

en: If enabled, the project tree will display files that are ignored by the VCS.
pt: Se ativado, a árvore do projeto irá mostrar os ficheiros que são ignorados pelo VCS.

en: Sort Directories First
pt: Ordenar Diretorias Primeiro

en: If enabled, the project tree will sort directories before regular files.
pt: Se ativado, a árvore do projeto irá ordenar as diretorias antes dos ficheiros regulares.

en: Check Spelling
pt: Verificar ortografia

en: Automatically check spelling within documents
pt: Verificar automaticamente a ortografia nos documentos

en: Build software for GNOME
pt: Crie software para o GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
pt: Criar;Desenvolver;

en: Open a Project
pt: Abrir um Projeto

en: Start New Project
pt: Iniciar Novo Projeto

en: Clone Repository
pt: Clonar Repositório

en: New Editor Workspace
pt: Nova área de trabalho do editor

en: D-Bus Inspector
pt: Inspetor D-Bus

en: The current language lacks a symbol resolver.
pt: A linguagem atual tem um símbolo de solução em falta.

note: translators: %u is replaced with an incrementing number
en: unsaved file %u
pt: ficheiro não guardado %u

en: %s contained invalid ASCII
pt: %s continha ASCII inválidos

en: Failed to parse integer from “%s”
pt: Falha ao analisar inteiro de "%s"

en: language defaults missing version in [global] group.
pt: versão em falta nas predefinições da linguagem no grupo [global].

en: Failed to initialize defaults.
pt: Não foi possível inicializar as predefinições.

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to save draft: %s
pt: Não foi possível guardar o rascunho: %s

en: Untitled
pt: Sem Título

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: A suitable debugger could not be found.
pt: Não foi possível encontrar um depurador adequado.

en: Open File…
pt: Abrir Ficheiro…

en: Open a file in the workspace
pt: Abra um ficheiro na área de trabalho

en: Preferences
pt: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de Teclado

en: Help
pt: Ajuda

en: About Builder
pt: Acerca do Builder

en: _Quit
pt: _Sair

en: Document
pt: Documento

en: Application
pt: Aplicação

en: Pages
pt: Páginas

en: Text Editor
pt: Editor de texto

en: Search & Replace
pt: Pesquisar e substituir

en: Documents
pt: Documentos

en: Selection
pt: Seleção

en: Printing
pt: Impressão

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to open file: %s
pt: Falha ao abrir o ficheiro: %s

en: _Discard Changes and Reload
pt: _Descartar alterações e recarregar

en: File Has Changed on Disk
pt: Ficheiro foi alterado no disco

en: The file has been changed by another program.
pt: O ficheiro foi alterado por outro programa.

en: File Contains Encoding Errors
pt: Ficheiro contém erros de codificação

en: The encoding used to load the file detected errors. You may select an alternate encoding from the statusbar and reload.
pt: A codificação usada para carregar o ficheiro detetou erros. Pode selecionar uma codificação alternativa na barra de estado e recarregar.

en: Could Not Open File
pt: Não foi possível abrir o ficheiro

en: You do not have permission to open the file.
pt: Não tem permissão para abrir o ficheiro.

en: _Retry
pt: Tenta_r novamente

en: Open As _Administrator
pt: Abrir _como Administrador

en: Document Restored
pt: Documento restaurado

en: Unsaved document has been restored.
pt: O documento não guardado foi restaurado.

en: _Discard…
pt: _Descartar…

note: translators: %s is the error message
en: Print failed: %s
pt: Impressão falhou: %s

note: translators: %s contains the error message
en: Failed to format selection: %s
pt: Falha ao formatar a seleção: %s

en: Save File
pt: Guardar ficheiro

en: Save
pt: Guardar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Replace
pt: Substituir

en: Move to previous match (Ctrl+Shift+G)
pt: Mover para a correspondência anterior (Ctrl+Shift+G)

en: Move to next match (Ctrl+G)
pt: Mover para a próxima correspondência (Ctrl+Shift+G)

en: Search & Replace (Ctrl+H)
pt: Pesquisar e substituir (Ctrl+H)

en: Close search
pt: Fechar pesquisa

en: _Replace
pt: _Substituir

en: Replace _All
pt: Substituir tudo

en: Use Re_gular Expressions
pt: Usar expressões re_gulares

en: _Case Sensitive
pt: Diferen_ciar maiúsculas de minúsculas

en: Match Whole Words
pt: Combinar palavras inteiras

en: Automatically Detected
pt: Detectado automaticamente

en: Character Encoding:
pt: Codificação de caracteres:

en: Line Ending:
pt: Final da linha:

en: Language
pt: Linguagem

en: Failed to initialize build pipeline: %s
pt: Falha ao iniciar o encadeamento de compilação: %s

en: Failed to get device information: %s
pt: Não foi possível obter a informação do dispositivo: %s

en: Active Configuration
pt: Configuração ativa

en: Configuration %s changed
pt: Configuração %s alterada

note: translators: %s will be replaced with the build configuration identifier
en: Failed to locate build configuration “%s”. It may be invalid or incorrectly formatted.
pt: Falha na localização da configuração de compilação "%s". Pode estar inválida ou formatada incorretamente.

note: translators: %s is set to the identifier of the build configuration
en: Active configuration set to “%s”
pt: Configuração ativa definida para "%s"

note: translators: %s is replaced with the external device name
en: Discovered device “%s”
pt: Dispositivo descoberto “%s”

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Device set to %s
pt: Dispositivo definido para %s

en: Cannot deploy to device, build pipeline is not initialized
pt: Não é possível implantar no dispositivo, compilação de pipeline não iniciado

en: Fallback
pt: Alternativa

note: translators: %s is replaced with the host name
en: My Computer (%s)
pt: Meu computador (%s)

note: translators: first %s is replaced with the host name, second with CPU architecture
en: My Computer (%s) — %s
pt: Meu computador (%s) — %s

en: The build pipeline is in a failed state
pt: A compilação de pipeline está num estado de falha

en: The build configuration has errors
pt: A configuração de criação tem erros

en: Pipeline started to clean build tree
pt: O Pipeline iniciou a limpeza da estrutura de compilação

en: Pipeline started
pt: O Pipeline iniciou

en: Pipeline finished
pt: O Pipeline terminou

note: translators: %s is replaced with the build shell command
en: Build (%s)
pt: Compilar (%s)

note: translators: %s is replaced with the post-install shell command
en: Post-install (%s)
pt: Pós-instalação (%s)

en: Pseudo terminal creation failed. Terminal features will be limited.
pt: Criação de pseudo terminal falhou. Os recursos de terminal serão limitados.

en: Cleaning…
pt: A limpar…

en: Failed
pt: Falhou

en: Ready
pt: Pronto

en: Downloading…
pt: A transferir…

en: Building dependencies…
pt: A criar dependências…

en: Bootstrapping…
pt: A inicializar…

en: Configuring…
pt: A configurar…

en: Building…
pt: A construir…

en: Installing…
pt: A instalar…

en: Committing…
pt: A submeter…

en: Exporting…
pt: A exportar…

en: Success
pt: Sucesso

en: Preparing…
pt: A preparar…

note: translators: %s is replaced with the name of the file being removed
en: Removing %s
pt: A remover %s

en: Removing build directories…
pt: A remover diretórios de compilação…

en: Cannot build transfer while on metered connection
pt: Não é possível criar transferência enquanto na ligação limitada

en: Untitled command
pt: Comando sem título

en: Unit Test
pt: Testes de unitário

note: translators: %s is replaced with the name of the run tool such as "valgrind"
en: User requested run tool “%s”
pt: Ferramenta de execução solicitada pelo utilizador "%s"

en: Cannot run target, another target is running
pt: Não é possível executar o objetivo, pois outro objetivo está em execução

en: Application exited with error: %s
pt: Aplicação encerrada com erro: %s

en: Application exited
pt: Aplicação terminada

note: translators: %s is replaced with the name of the users run command
en: Running %s…
pt: A executar %s…

en: Deploying to device…
pt: A implantar no dispositivo…

en: User requested application to run
pt: O utilizador solicitou a aplicação a executar

en: User requested application to restart
pt: O utilizador solicitou a aplicação para reiniciar

note: translators: %s is replaced with the name of the tool
en: User requested application to run with tool “%s”
pt: O utilizador solicitou a aplicação a executar com a ferramenta "%s"

en: User requested application to stop
pt: O utilizador solicitou a paragem da aplicação

en: Host System
pt: Sistema anfitrião

en: Discovered runtime “%s”
pt: Runtime descoberto “%s”

en: Removing runtime “%s”
pt: A remover runtime “%s”

en: Forcing subprocess %s to exit
pt: Forçar a saída do sub-processo %s

en: Sending signal %d to subprocess %s
pt: A enviar sinal %d para sub-processo %s

en: Default (Host operating system)
pt: Predefinição (sistema operativo anfitrião)

en: Projects
pt: Projetos

en: _Clone Repository…
pt: _Clonar repositório…

en: Close
pt: Fechar

en: Open a _Project…
pt: Abrir um _projeto…

en: Open a new or existing project
pt: Abra um projeto novo ou existente

en: Create a new project by cloning a repository
pt: Criar um novo projeto clonando um repositório

en: Select a _Folder…
pt: Selecionar uma _pasta…

en: Directory
pt: Diretoria

en: Failed to load the project
pt: Não foi possível carregar o projeto

en: _Close
pt: _Fechar

en: Delete Project Sources?
pt: Eliminar fontes do projeto?

en: Deleting the project source code from your computer cannot be undone.
pt: A exclusão do código-fonte do projeto do seu computador não pode ser desfeita.

en: _Delete Project Sources
pt: Eliminar fontes _do projeto

en: Select Project Folder
pt: Selecionar pasta do projeto

en: Select Project File
pt: Selecionar ficheiro do projeto

en: _Open
pt: _Abrir

en: All Project Types
pt: Todos os tipos de projeto

en: Go back
pt: Voltar atrás

en: Toggle selection mode
pt: Alterna o modo de seleção

[ctx: title]
en: Open a Project
pt: Abrir um Projeto

en: Search all Builder projects…
pt: Pesquisar todos os projetos do Builder…

en: No Projects Found
pt: Não foram encontrados projetos

en: _Remove Projects
pt: _Remover Projetos

en: Remove Projects and Sources…
pt: Remover Projetos e Fontes…

en: Cannot locate property %s in class %s
pt: Impossível localizar a propriedade %s na classe %s

en: Failed to find property %s in %s
pt: Falha ao localizar a propriedade %s em %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
pt: Falha ao obter valor va_list: %s

en: Open
pt: Abrir

en: Select
pt: _Selecionar

en: Browse…
pt: Explorar…

en: File path is NULL
pt: Caminho de ficheiro é NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
pt: Erro ao converter nome de ficheiro de UTF-8 para carácter largo

en: ILCreateFromPath() failed
pt: ILCreateFromPath() falhou

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
pt: Não é possível converter “%s” num NSURL válido.

en: Just now
pt: Agora mesmo

en: An hour ago
pt: Há uma hora

en: Yesterday
pt: Ontem

en: About a year ago
pt: Há cerca de um ano

en: About %u year ago | About %u years ago
pt[0]: Há cerca de %u ano
pt[1]: Há cerca de %u anos

en: _Install
pt: _Instalar

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
pt: %u de %u

en: Search
pt: Procurar

en: Search for anything
pt: Procurar por qualquer coisa

en: _Everything
pt: _Tudo

en: _Actions
pt: _Ações

en: _Commands
pt: _Comandos

en: _Files
pt: _Ficheiros

en: _Symbols
pt: _Símbolos

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
pt: Introduzir novo atalho para alterar <b>%s</b>.

en: _Set
pt: _Definir

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
pt: Prima Esc para cancelar ou Backspace para desativar.

en: Close Project
pt: Fechar Projeto

en: General
pt: Geral

en: Change application preferences
pt: Alterar as preferências da aplicação

en: Find keyboard shortcuts
pt: Encontrar atalhos de teclado

en: Get help with using Builder
pt: Obter ajuda para usar o Builder

en: Show information about Builder
pt: Mostrar informação sobre o Builder

en: Quit without saving changes
pt: Sair sem guardar alterações

en: Web Browsing
pt: Navegação na web

en: New Terminals
pt: Novos terminais

en: Funded By
pt: Financiado por

en: Show the application preferences
pt: Mostrar as preferências da aplicação

en: Open project in new workbench
pt: Abre o projeto numa nova bancada

en: FILE
pt: FICHEIRO

note: The following are handled in main(), but needed here so that --help * will display them to the user (which is handled later on).
en: Print version information and exit
pt: Imprimir informação da versão e sair

en: Increase log verbosity (may be repeated)
pt: Aumenta a verbosidade do registo (pode ser repetido)

en: Failed to open project: %s
pt: Não foi possível o projeto: %s

en: New variable…
pt: Nova variável…

en: Remove environment variable
pt: Remover variável de ambiente

en: Open a File or Terminal
pt: Abrir um Ficheiro ou Terminal

en: Use the page switcher above or use one of the following:
pt: Use o alternador de páginas acima ou use um dos seguintes:

en: Project Sidebar
pt: Barra lateral do projeto

en: Open File
pt: Abrir Ficheiro

en: New Terminal
pt: Novo terminal

en: Open application menu (F10)
pt: Abrir o menu de aplicações (F10)

en: Cannot load HTML. Missing WebKit support.
pt: Não foi possível carregar HTML. Suporte a WebKit em falta.

en: Toggle Left Panel (F9)
pt: Ativa o painel esquerdo (F9)

en: Toggle Right Panel
pt: Ativa o painel direito

en: Search (Ctrl+Enter)
pt: Pesquisar (Ctrl+Enter)

en: Toggle Bottom Panel (Ctrl+F9)
pt: Ativa o painel inferior (Ctrl+F9)

en: Run Project (Shift+Ctrl+Space)
pt: Executar projeto (Shift+Ctrl+Space)

en: Stop Running Project
pt: Parar de executar projeto

en: Stop running
pt: Para execução

en: Run project
pt: Executar projeto

en: Other
pt: Outro

en: Project loaded
pt: Projeto carregado

note: translators: %s is replaced with the project name
en: Loading project “%s”
pt: A carregar projeto “%s”

en: There are unsaved documents
pt: Existem documentos por guardar

en: Appearance
pt: Aparência

en: Configurations
pt: Configurações

en: Installing %u package | Installing %u packages
pt[0]: A instalar %u pacote
pt[1]: A instalar %u pacotes

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to initialize language server: %s
pt: Falha ao inicializar o servidor de linguagem: %s

note: translators: %s is replaced with the name of the language server
en: Language server “%s” exited
pt: O servidor de idiomas "%s" foi encerrado

note: translators: the first %s is replaced with the language server name, second %s with PID
en: Language server “%s” spawned as process %s
pt: Servidor de linguagem "%s" gerado como processo %s

en: Version Control
pt: Controlo de versões

en: Language Servers
pt: Servidores de idiomas

en: Devices & Simulators
pt: Dispositivos e Simuladores

en: Diagnostics
pt: Diagnósticos

en: Build Systems
pt: Sistemas de compilação

en: Compilers
pt: Compiladores

en: Debuggers
pt: Depuradores

en: Templates
pt: Modelos

en: Editing & Formatting
pt: Edição & Formatação

en: Language Enablement
pt: Ativação de idioma

en: Desktop Integration
pt: Integração da área de trabalho

en: Additional
pt: Adicional

en: Authors
pt: Autores

en: Version
pt: Versão

en: Website
pt: Site

en: Destination file must be within the project tree.
pt: O ficheiro destino tem de estar dentro da árvore do projeto.

en: File must be within the project tree.
pt: O ficheiro tem de estar dentro da árvore do projeto.

en: Could not parse XML from stream
pt: Impossível processar XML do fluxo

en: Clipboard
pt: Área de transferência

en: C_ut (Ctrl+X)
pt: C_ortar (Ctrl+X)

en: _Copy (Ctrl+C)
pt: _Copiar (Ctrl+C)

en: _Paste (Ctrl+V)
pt: Co_lar (Ctrl+V)

en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo & Redo
pt: Desfazer e refazer

en: Undo (Ctrl+Z)
pt: Anular (Ctrl+Z)

en: Redo (Shift+Ctrl+Z)
pt: Refazer (Shift+Ctrl+Z)

en: Zoom Out (Ctrl+-)
pt: Reduzir (Ctrl+-)

en: Reset Zoom (Ctrl+0)
pt: Repor zoom (Ctrl+0)

en: Zoom In (Ctrl++)
pt: Aumentar (Ctrl++)

en: _Selection
pt: _Seleção

en: Select _All
pt: Selecionar _tudo

en: Formatting
pt: A formatar

en: All _Upper Case
pt: Tudo em _maiúsculas

en: Convert the text selection to upper case
pt: Converte o texto selecionado para maiúsculo

en: All _Lower Case
pt: Tudo em mi_núsculas

en: Convert the text selection to lower case
pt: Converte o texto selecionado para minúsculo

en: In_vert Case
pt: In_verter Letras

en: Invert case of the text selection
pt: Inverte maiúsculo com minúsculo na seleção de texto

en: _Title Case
pt: _Letra do título

en: Convert the text selection to title case
pt: Converte o texto selecionado para iniciais maiúsculas (title case)

en: Select _Line
pt: Selecionar _linha

en: _Delete Line
pt: _Eliminar linha

en: _Join Lines
pt: _Juntar linhas

en: S_ort Lines
pt: _Ordenar linhas

en: D_uplicate Line
pt: D_uplicar linha

en: _Formatting
pt: A _formatar

en: Code Navigation
pt: Navegação de código

en: _Open Link
pt: Abrir ligaçã_o

en: _Copy
pt: _Copiar

en: Copy selection from terminal to clipboard
pt: Copia a seleção do terminal para a área de transferência

en: _Copy Link
pt: Copiar _ligação

en: _Paste
pt: _Colar

en: Paste from clipboard into the terminal
pt: Cola da área de transferência para o terminal

en: Selection all text from terminal including scrollback
pt: Seleciona todo o texto do terminal, incluindo rolagem

en: Select _None
pt: _Não selecionar nada

en: Save Terminal Content As
pt: Guardar conteúdo do terminal como

en: Failed to launch subprocess. You may need to rebuild your project.
pt: Falha ao iniciar o subprocesso. Pode precisar de recompilar o seu projeto.

en: Untitled terminal
pt: Terminal sem título

note: translators: exited describes that the terminal shell process has exited
en: Exited
pt: Saiu

en: Subprocess launcher failed too quickly, will not respawn.
pt: Iniciador de subprocesso falhou rápido demais, não será reiniciado.

en: Untitled Terminal
pt: Terminal sem título

en: Search runtimes
pt: Pesquisar tempos de execução

en: Move to previous match
pt: Mover para a correspondência anterior

en: Move to next match
pt: Mover para a correspondência seguinte

en: Wrap around
pt: Ajustar à volta

en: Process terminated by signal %d
pt: Processo terminado por sinal %d

en: <i>Loading</i>
pt: <i>A carregar</i>

en: Empty
pt: Vazio

en: Projects Directory
pt: Diretório de projetos

en: Select Font
pt: Selecionar tipo de letra

en: Builder — %s — Preferences
pt: Builder — %s — Preferências

en: Builder — Preferences
pt: Builder — Preferências

en: All Preferences
pt: Todas as preferências

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: unversioned
pt: sem versão

note: translators: None means "no version control system"
en: None
pt: Nenhum

en: Blank page
pt: Página em branco

en: Settings
pt: Definições

en: Allow JavaScript
pt: Permitir JavaScript

en: Print
pt: Imprimir

en: Run a new instance of Builder
pt: Executar uma nova instância do Builder

en: Building cache…
pt: A criar a cache…

en: Bootstrapping build system
pt: A inicializar sistema de compilação

en: Configuring project
pt: A configurar projeto

en: Building project
pt: A compilar projeto

en: Caching build commands
pt: A criar cache dos comandos de compilação

note: translators: %s is replaced with the name of the configuration
en: %s (Copy)
pt: %s (Copiar)

en: BuildStream project in use but “bst” executable could not be found.
pt: Projeto BuildStream em uso, mas o executável “bst” não foi encontrado.

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
pt: Usar KEY=VALUE para definir uma variável de ambiente

en: Keys may not start with a number
pt: As teclas podem não começar com um número

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
pt: As teclas apenas podem conter alfanuméricos ou sublinhados.

en: Add _Variable
pt: Adicionar _variável

en: Add Variable
pt: Adicionar variável

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Copy
pt: Copiar

en: Remove
pt: Remover

en: _Save
pt: _Guardar

en: Build Output
pt: Saída de construção

en: Build Output (Shift+Ctrl+L)
pt: Resultado da compilação (Shift+Ctrl+L)

en: Clear build log
pt: Limpar registo de compilação

en: Cancel build
pt: Cancelar compilação

en: Save build log
pt: Guardar ficheiro de compilação

en: Missing
pt: Em falta

en: Branch
pt: Ramo

en: Build Profile
pt: Perfil de compilação

en: Runtime
pt: Tempo de execução

en: Device
pt: Dispositivo

en: There is a problem with the current build configuration.
pt: Há um problema com a configuração de compilação atual.

en: Build status
pt: Saída da compilação

en: Last build
pt: Última compilação

en: Build result
pt: Resultado da compilação

en: Errors
pt: Erros

en: Warnings
pt: Avisos

en: Build Pipeline
pt: Pipeline de compilação

en: Build Issues
pt: Problemas da Compilação

en: Build status:
pt: Estado da compilação:

en: Time completed:
pt: Tempo para conclusão:

note: translators: %u is replaced with the number of warnings
en: Warnings (%u)
pt: Avisos (%u)

note: translators: %u is replaced with the number of errors
en: Errors (%u)
pt: Erros (%u)

en: Shared
pt: Partilhado

en: Static
pt: Estático

en: Executable
pt: Executável

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to list build targets: %s
pt: Falha ao listar destinos de compilação: %s

en: Select Build Target
pt: Selecionar destino da compilação

en: Available Build Targets
pt: Destinos de compilação disponíveis

en: Some targets may not be available until the project has been configured.
pt: Alguns alvos podem não estar disponíveis até que o projeto tenha sido configurado.

en: Automatically Discover
pt: Descobrir automaticamente

en: This selection allows Builder to choose the best candidate.
pt: Esta seleção permite que o Builder escolha o melhor candidato.

en: The container used to build and run your application
pt: O contentor usado para compilar e executar a sua aplicação

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate into new configuration
pt: Duplica em uma nova configuração

en: Make Active
pt: Tornar ativa

en: Make configuration active and reload build pipeline
pt: Ativa a configuração e recarregua o pipeline de compilação

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete configuration
pt: Exclui a configuração

en: Stop Building Project (Shift+Ctrl+Alt+C)
pt: Parar a compilação do projeto (Shift+Ctrl+Alt+C)

en: Build Project (Shift+Ctrl+Alt+B)
pt: Compilar projeto (Shift+Ctrl+Alt+B)

en: Display Build Diagnostics (Ctrl+Alt+?)
pt: Mostrar diagnósticos de compilação (Ctrl+Alt+?)

en: Configure Project…
pt: Configurar projeto…

en: Configure settings related to the project
pt: Define as configurações relacionadas ao projeto

en: Code Foundry
pt: Fundição de código

en: Configuration
pt: Configuração

en: Reload Configuration
pt: Recarregar a configuração

en: Reload project configuration
pt: Recarregar a configuração do projeto

en: Select Build Target…
pt: Selecionar o alvo de compilação…

en: Change default build target
pt: Alterar o alvo de compilação padrão

en: Building
pt: Compilação

en: _Build
pt: _Construir

en: Build the project
pt: Compilar o projeto

en: _Rebuild
pt: _Reconstruir

en: Rebuild the project
pt: Recompila o projeto

en: _Clean
pt: Limpar

en: Clean the project
pt: Limpa o projeto

en: Stop Building
pt: Parar a compilação

en: Cancel the current build operation
pt: Cancelar a operação de compilação atual

en: Install & Deployment
pt: Instalação e implantação

en: Install the project
pt: Instala o projeto

en: Deploy to Device…
pt: Implantar para dispositivo…

en: Deploy project to current device
pt: Implanta o projeto para o dispositivo atual

note: TODO: Instead of having a generic Export via the build-manager, this should move into the Flatpak plugin and have it use flatpak-builder directly (reusing our cachepoints) so that the output is the same as using flatpak-builder from Flathub, etc.
en: _Export
pt: _Exportar

en: Export project
pt: Exportar projeto

en: Stop Build
pt: Parar compilação

en: Stop building project
pt: Para a compilação do projeto

en: Show Bui_ld Output
pt: Mostrar resultado da compilação

en: Display panel containing the build log
pt: Exibe um painel contendo o registo de compilação

en: Running
pt: Em execução

en: Select Run Command…
pt: Selecionar comando de execução…

en: Run
pt: Executar

en: Run the project
pt: Executar o projeto

en: Restart Program
pt: Reiniciar o programa

en: Restart the running program
pt: Reiniciar o programa em execução

en: Stop Program
pt: Parar o programa

en: Stop running the project
pt: Parar de executar o projeto

en: Debugging
pt: Depurar

en: Unit Tests
pt: Testes de unidade

en: Follow System Style
pt: Seguir o estilo do sistema

en: Force Light
pt: Forçar tema claro

en: Force Dark
pt: Forçar tema escuro

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: High Contrast
pt: Alto contraste

en: Text Direction
pt: Direção do texto

en: Left-to-Right
pt: Esquerda para a direita

en: Right-to-Left
pt: Direita para a esquerda

en: Show Inspector
pt: Mostrar Inspector

en: Style
pt: Estilo

en: Interface
pt: Ambiente

en: Editor Font
pt: Editor de tipo de letra

en: The font used in the source code editor
pt: A fonte usada no editor de código-fonte

en: Terminal Font
pt: Tipo de letra do terminal

en: The font used in the terminal
pt: A fonte usada no terminal

en: Show Grid Pattern
pt: Mostrar o padrão de grelha

en: Display a grid pattern underneath source code
pt: Mostra uma grelha sob o código fonte

en: Never
pt: Nunca

en: Overview map is never displayed
pt: O mapa de visão geral nunca é exibido

en: Always
pt: Sempre

en: Overview map is always displayed
pt: O mapa de visão geral sempre é exibido

en: Overview map is automatically displayed based on user input
pt: O mapa de visão geral é exibido automaticamente com base na entrada do utilizador

en: Navigate with Tabs
pt: Navegar com separadores

en: Switch documents using a tabbed interface
pt: Alternar documentos usando uma interface com abas

en: Navigate with Popover
pt: Navegar com Popover

en: Switch documents using a popover
pt: Altera documentos usando um popover

en: Commands
pt: Comandos

en: Run Command
pt: Executar comando

en: This command is used to run your project
pt: Este comando é usado para executar seu projeto

en: Starting & Stopping
pt: Início e Paragem

en: Install Before Running
pt: Instalar antes de executar

en: Installs the application before running. This is necessary for most projects unless custom run commands are used.
pt: Instala a aplicação antes de executá-la. Isto é necessário para a maioria dos projetos, a menos que comandos de execução personalizados sejam usados.

en: Stop Signal
pt: Parar sinal

en: Send the signal to the target application when requesting the application stop.
pt: Envie o sinal para a aplicação de destino ao solicitar a interrupção da aplicação.

en: Logging
pt: Registos

en: Runs with <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt> environment variable for troubleshooting
pt: Executa com a variável de ambiente <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt> para solução de problemas

en: Run unit tests from within the build environment.
pt: Executa testes de unidade dentro do ambiente de compilação.

en: As Application
pt: Como aplicação

en: Run unit with access to display and other runtime environment features.
pt: Executa a unidade com acesso a exibição e a outros recursos de ambiente de tempo de execução.

en: Build & Tooling
pt: Compilação e ferramental

en: History
pt: Histórico

en: Clear Expired Artifacts
pt: Limpar artefactos expirados

en: Artifacts which have expired will be deleted when Builder is started
pt: Caches expirados serão apagados quando Builder foi iniciado

en: Clear Build Logs
pt: Limpar registos de compilação

en: Clear the build log history when a new build begins
pt: Limpa o histórico de registo de compilação ao iniciar nova compilação

en: Show Build Logs
pt: Mostrar registos de compilação

en: Show the build log when a new build begins
pt: Mostrar o registo de compilação quando uma nova compilação é iniciada

en: Log to Console
pt: Aceder à consola

en: Redirect language server error logs to stderr
pt: Redirecionar registos de erros do servidor de linguagem para stderr

en: Workers
pt: Trabalhos

en: Number of workers to use when performing builds
pt: Número de trabalhos a serem usados ao efetuar compilações

en: Default
pt: Padrão

en: 1 per CPU
pt: 1 por CPU

en: Tooling
pt: Ferramental

en: Installation Prefix
pt: Prefixo da instalação

en: The project will be installed to this directory during the installation phase of the build pipeline.
pt: O projeto será instalado neste diretório durante a fase de instalação do pipeline de compilação.

en: Configure Options
pt: Configurar opções

en: These options are used by the build system to configure the project during the configure phase of the build pipeline
pt: Estas opções são usadas pelo sistema de compilação para configurar o projeto durante a fase de configuração do pipeline de compilação

en: Build Environment
pt: Ambiente de compilação

en: Locality
pt: Localidade

en: Where your project builds
pt: Onde o seu projeto é compilado

en: Inside Source Tree
pt: Dentro da estrutura de origem

en: Outside Source Tree
pt: Fora da estrutura de origem

en: The SDK used to build your application is automatically determined from the runtime.
pt: O SDK usado para compilar a sua aplicação é determinado automaticamente a partir do runtime.

en: Fetch dependencies
pt: Buscar dependências

en: Build project
pt: Compilar projeto

en: Clang integration server has exited
pt: A integração do servidor Clang foi encerrada

en: Clang integration server has started as process %s
pt: A integração do servidor Clang iniciou como processo %s

en: anonymous
pt: anónimo

en: Complete parentheses
pt: Completar parênteses

en: If parentheses should be included when completing.
pt: Se os parênteses devem ser incluídos ao completar.

en: Complete parameters
pt: Completar parâmetros

en: If parameters should be included when completing. Requires complete-parentheses.
pt: Se os parâmetros devem ser incluídos ao completar. Requer completar parênteses.

en: Complete Parentheses
pt: Completar parênteses

en: Include parentheses when completing clang proposals
pt: Inclui parênteses ao completar com Clang

en: Complete Parameters
pt: Completar parâmetros

en: Include parameters and type information when completing clang proposals
pt: Inclui parâmetros e informações de tipos ao completar com Clang

en: Configure project
pt: Configura o projeto

en: Installing project
pt: A instalar projeto

en: Create or update code-index for project file
pt: Criar ou atualizar code-index para ficheiro do projeto

en: PROJECT_FILE
pt: FICHEIRO_PROJETO

en: Failed to load flags for plan: %s
pt: Falha ao carregar opções para plano: %s

en: Failed to cull index plan: %s
pt: Falha ao fazer cull de plano de índice: %s

en: Failed to populate index plan: %s
pt: Falha ao popular plano de índice: %s

en: Failed to load project: %s
pt: Falha ao carregar o projeto: %s

note: Now we can drop our paused state
en: Indexing Source Code
pt: Recuo de código-fonte

en: Search, diagnostics, and autocompletion may be limited until complete.
pt: Pesquisa, diagnóstico e auto conclusão podem ser limitados até a conclusão.

note: translators: "Declaration" is describing a function that is defined in a header *              file (.h) rather than a source file (.c).
en: Declaration
pt: Declaração

en: Project Symbols
pt: Símbolos do projeto

en: Copy as Image
pt: Copiar como imagem

en: Copy selected text as an image
pt: Copiar texto selecionado como uma imagem

en: Possible typo in “%s”. Did you mean “%s”?
pt: Possível erro tipográfico em "%s". Queria dizer "%s"?

en: Failed to format while saving document: %s
pt: Falha ao formatar enquanto guardava o documento: %s

en: Code Actions
pt: Ações de código

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: Loading…
pt: A carregar…

en: No code actions available
pt: Nenhuma ação de código disponível

en: Code Action Failure
pt: Falha de ação de código

en: Symbol Not Selected
pt: Símbolo não selecionado

en: A symbol to rename must be selected
pt: Um símbolo a renomear deve ser selecionado

en: Find References
pt: Localizar referências

en: No references found
pt: Nenhuma referência localizada

en: The programming language tooling may not support finding references
pt: As ferramentas da linguagem de programação podem não ter suporte à localização de referências

en: Failed to rename symbol: %s
pt: Falha ao renomear o símbolo: %s

en: Rename Symbol
pt: Renomear o símbolo

en: _Rename
pt: Renomear

en: Current Symbol name
pt: Nome do símbolo atual

en: New Symbol name
pt: Novo nome do símbolo

en: R_ename Symbol…
pt: R_enomear o símbolo…

en: Code Actions…
pt: Ações de código…

en: Display a list of possible code actions from the cursor position
pt: Mostrar uma lista de possíveis ações de código a partir da posição do cursor

en: _Go to Declaration
pt: _Ir para declaração

en: Jump to file and location where item is declared
pt: Ir para o ficheiro e local onde o item é declarado

en: _Go to Definition
pt: _Ir para definição

en: Jump to file and location where item is defined
pt: Vai para o ficheiro e local onde o item está definido

en: _Find References
pt: _Localizar referências

en: Code Comments
pt: Comentários de código

en: _Comment Code
pt: _Comentar código

en: Add comments surrounding the source code selection
pt: Adiciona comentários em volta do código-fonte selecionado

en: Unco_mment Code
pt: Desco_mentar código

en: Remove comments from the source code selection
pt: Remove comentários do código-fonte selecionado

en: Update Copyright before Saving
pt: Atualizar direitos de autor antes de guardar

en: Updates the copyright for the user before saving to disk.
pt: Atualiza os direitos de autor do utilizador antes de gravar no disco.

en: Update Copyright
pt: Atualizar direitos de autor

en: Update copyright headers when saving documents
pt: Atualiza os cabeçalhos de direitos de autor ao guardar documentos

en: Reformat Function Prototypes
pt: Reformatar protótipos de funções

en: Display the project creation guide
pt: Mostrar o guia de criação do projeto

en: Select Location
pt: Selecionar localização

en: Failed to Create Project
pt: Falha ao criar o projeto

en: Project Name
pt: Nome de projeto

en: A subdirectory with this name already exists
pt: Uma subdiretório com este nome já existe

en: A unique name that is used for the project folder and other resources. The name should be in lower case without spaces and should not start with a number.
pt: Um nome único que é usado para a pasta do projeto e outros recursos. O nome deve estar em letras minúsculas, sem espaços e não deve começar com um número.

en: Application ID…
pt: ID da aplicação…

en: A reverse domain-name identifier used to identify the application, such as "org.gnome.Builder". It may not contain dashes.
pt: Um identificador de nome de domínio reverso usado para identificar a sua aplicação, como “org.gnome.Builder”. Não pode conter travessões.

en: Location
pt: Localização

en: The project will be created in a new subdirectory.
pt: O projeto será criado em um novo subdiretório.

en: License
pt: Licença

en: Template
pt: Modelo

en: Create Project
pt: Criar projeto

en: Create _New Project…
pt: Criar _novo projeto…

en: Create New Project
pt: Criar novo projeto

en: Create New Project…
pt: Criar novo projeto…

en: Create a new project from template
pt: Cria um novo projeto a partir de um modelo

en: Search, autocompletion, and symbol information may be limited until Ctags indexing is complete.
pt: Pesquisa, auto conclusão e informações de símbolo podem ser limitados até a indexação de Ctags estar concluída.

en: Indexing Source Code (Paused)
pt: A indexar o código-fonte (Em pausa)

en: Suggest Completions
pt: Sugerir autocompletar

en: Use CTags to suggest code completion proposals
pt: Usa CTags para sugerir de conclusão de código

en: CTags Path
pt: Caminho de CTags

en: The path to the ctags executable
pt: O caminho para o executável ctags

en: Run with Debugger
pt: Executar com depurador

en: Run the project with debugger
pt: Execute o projeto com o depurador

en: Debugger
pt: Depurador

en: Toggle Breakpoint
pt: Alternar ponto de interrupção

en: Toggle breakpoint at current line
pt: Alternar ponto de interrupção na linha atual

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue debugging to next breakpoint
pt: Continuar a depuração para o próximo ponto de interrupção

en: Pause
pt: Pausa

en: Pause debugger until continued
pt: Pausar o depurador até continuar

en: Step Over
pt: Avançar por cima

en: Execute the current line, stepping over any function calls
pt: Executar a linha atual, passando por cima de quaisquer chamadas de função

en: Step Into
pt: Avançar para

en: Execute the current line, stepping into any function calls
pt: Executar a linha atual, entrando em quaisquer chamadas de função

en: Step Out
pt: Sair

en: Run until the end of the function
pt: Executar até o fim da função

en: Breakpoints
pt: Pontos de interrupção

en: Automatically Break at Program Start
pt: Interromper automaticamente no início do programa

en: Automatically Break at Warnings
pt: Interromper automaticamente nos avisos

en: Automatically Break at Criticals
pt: Interromper automaticamente nos críticos

en: File
pt: Ficheiro

en: Line
pt: Linha

en: Function
pt: Função

en: Address
pt: Endereço

en: Type
pt: Tipo

en: Hits
pt: Acertos

en: Expression
pt: Expressão

en: Pause the program (F6)
pt: Pausar o programa (F6)

en: Continue running the program (F5)
pt: Continuar a executar o programa (F5)

en: Execute the current line, stepping into any function calls (F8)
pt: Executar a linha atual, entrando em quaisquer chamadas de função (F8)

en: Execute the current line, stepping over any function calls (F7)
pt: Executar a linha atual, passando por cima de quaisquer chamadas de função (F7)

en: Run until the end of the function (Shift+F8)
pt: Executar até o fim da função (Shift+F8)

en: Disassembly
pt: Desmontar

en: No break
pt: Sem interrupção

en: Breakpoint
pt: Interrupção

en: Countpoint
pt: Contagem

en: Library
pt: Biblioteca

en: Address Range
pt: Intervalo de endereços

en: Locals
pt: Local

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Variable
pt: Variável

en: Value
pt: Valor

en: Register
pt: Registar

en: Group
pt: Grupo

en: Frame
pt: Moldura

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Binary
pt: Binário

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Registers
pt: Registadores

en: Stop After Launching Program
pt: Parar depois de iniciar o programa

en: Automatically insert a breakpoint at the start of the application
pt: Inserir automaticamente um breakpoint no início da aplicação

en: Stop at Warnings
pt: Parar nos avisos

en: Automatically insert a breakpoint on warning logs
pt: Insere automaticamente um ponto de interrupção nos registos de aviso

en: Stop at Criticals
pt: Parar nos críticos

en: Automatically insert a breakpoint on critical logs
pt: Insere automaticamente um ponto de interrupção em registos críticos

en: The device address
pt: O endereço do dispositivo

en: The device port number
pt: O número da entrada do dispositivo

en: The application to run
pt: A aplicação a ser executado

en: A PTY to bidirectionally proxy to the device
pt: Um PTY para proxy bidirecional para o dispositivo

en: Number of seconds to wait for the deviced peer to appear
pt: Número de segundos para esperar até que o par de dispositivo apareça

en: Display D-Bus inspector
pt: Mostrar inspetor de D-Bus

en: D-Bus Inspector…
pt: Inspetor de D-Bus…

en: No file was provided.
pt: Nenhum ficheiro fornecido.

en: Use minimal editor interface
pt: Usar a interface mínima do editor

en: Switch to %s style
pt: Mudar para estilo %s

en: Switch application and editor theme
pt: Mudar a aplicação e o tema do editor

en: Reset
pt: Restaurar

en: Reverts language preferences to application defaults
pt: Reverte as preferências de idioma para o padrão da aplicação

note: translators: "Plain Text" means text without formatting
en: Plain Text
pt: Texto simples

en: Spaces
pt: Espaços

en: Tabs
pt: Tabulações

en: Go
pt: Ir

en: Go to Line
pt: Ir para linha

en: Indentation
pt: Indentação

en: Indent Using Spaces
pt: Recuar usando espaços

en: Spaces per Tab
pt: Espaços por tab

en: Indentation Size
pt: Tamanho do recuo

en: Same as Tab Width
pt: Igual à largura das tabulações

en: Line Ending
pt: Fim de linha

en: Mac Classic (CR)
pt: Mac Clássico (CR)

en: New Editor Workspace…
pt: Nova área de trabalho do editor…

en: New _File
pt: Novo _ficheiro

en: _Open File…
pt: Abrir ficheiro…

en: Open in New Frame
pt: Abrir em nova imagem

en: Open in New Workspace…
pt: Abrir em um nova área de trabalho…

en: Save _As
pt: Gu_ardar como

en: Find…
pt: Localizar…

en: Find/Replace…
pt: Localizar/Substituir…

en: Print…
pt: Imprimir…

en: Format Document
pt: Formatar documento

en: Format Selection
pt: Seleção de formato

en: Move to Previous Diagnostic
pt: Mover para diagnóstico anterior

en: Move the insertion cursor to the previous diagnostic location
pt: Mover o cursor de inserção para o local de diagnóstico anterior

en: Move to Next Diagnostic
pt: Mover para diagnóstico seguinte

en: Move the insertion cursor to the next diagnostic location
pt: Mover o cursor de inserção para o local de diagnóstico seguinte

en: Programming Languages
pt: Linguagens de programação

en: Settings provided by .editorconfig and modelines take precedence over those below.
pt: As configurações fornecidas por .editorconfig e modelines têm precedência sobre as abaixo.

en: Indentation & Formatting
pt: Recuo e formatação

en: Tab Character
pt: Caractere de tabulação

en: The character to be inserted for Tab
pt: O caractere a ser inserido para tabulações

en: Tab
pt: Separador

en: Insert Trailing Newline
pt: Inserir nova linha

en: Ensure files end with a newline
pt: Garantir que ficheiros terminem com uma nova linha

en: Trim Trailing Space
pt: Apagar espaços à direita

en: Upon saving, trailing whitespace from modified lines will be trimmed
pt: Ao guardar, os espaços em branco à direita das linhas modificadas serão apagados

en: Auto Indent
pt: Recuo automático

en: Automatically indent source code as you type
pt: Recua automaticamente o código-fonte conforme escreve

en: Tab Size
pt: Tamanho do separador

en: The number of characters to indent for Tab
pt: O número de caracteres a serem recuados para tabulação

en: The number of characters to indent, or -1 to use tab size
pt: O número de caracteres para recuar ou -1 para usar o tamanho da tabulação

en: Margin
pt: Margem

en: Show Right Margin
pt: Mostrar margem direita

en: Display a margin in the editor to indicate maximum desired width
pt: Exibe uma margem no editor para indicar a largura máxima desejada

en: Right Margin Position
pt: Posição da margem direita

en: The desired maximum line length
pt: O comprimento máximo de linha desejado

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Overwrite Braces
pt: Substituir chavetas

en: Overwrite closing braces, brackets, parenthesis, and quotes
pt: Substitui fechamento de chaves, colchetes, parênteses e aspas

en: Insert Matching Brace
pt: Inserir chaves correspondentes

en: Insert matching character for braces, brackets, parenthesis, and quotes
pt: Insere caractere correspondente para chaves, colchetes, parênteses e aspas

en: Space before opening parentheses
pt: Espaço antes de abrir parênteses

en: Space before opening brackets
pt: Espaço antes de abrir colchetes

en: Space before opening braces
pt: Espaço antes de abrir chaves

en: Space before opening angles
pt: Espaço antes de abrir sinais de maior e menor

en: Prefer a space before colon
pt: Preferir um espaço antes de dois pontos

en: Prefer a space before commas
pt: Preferir um espaço antes de vírgulas

en: Prefer a space before semicolons
pt: Preferir um espaço antes de ponto e vírgula

en: Color
pt: Cor

en: Fonts & Styling
pt: Fontes e estilo

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Font
pt: Letra

en: The font used within the source code editor
pt: A fonte usada no editor de código-fonte

en: Adjust spacing between lines
pt: Ajustar o espaçamento entre as linhas

en: How text should be wrapped when wider than the frame
pt: Como o texto deve ser quebrado quando for mais largo que o quadro

en: At Spaces
pt: Nos espaços

en: Anywhere
pt: Qualquer lugar

en: Background Pattern
pt: Padrão de plano de fundo

en: Show a background pattern underneath source code
pt: Mostra um padrão de plano de fundo sob o código-fonte

en: No Pattern
pt: Nenhum padrão

en: Grid Lines
pt: Linhas de grelha

en: Scrollbars
pt: Barras de rolagem

en: Source Code Overview
pt: Visão geral do código-fonte

en: Display an overview of source code next to the editor
pt: Exibe uma visão geral do código-fonte ao lado do editor

en: Prefer Scrollbars
pt: Preferir barras de rolagem

en: Always On
pt: Sempre

en: Automatic
pt: Automático

en: Line Numbers
pt: Números de linhas

en: Show Line Numbers
pt: Mostrar número de linhas

en: Display line numbers next to each line of code
pt: Exibe o número da linha ao lado de cada linha de código

en: Use Relative Line Numbers
pt: Usar números de linha relativos

en: Show line numbers relative to the current line
pt: Mostra números de linha relativos à linha atual

en: Show Diagnostics
pt: Mostrar diagnósticos

en: Display diagnostics next to the line number
pt: Exibe diagnósticos ao lado do número da linha

en: Show Line Changes
pt: Mostrar alterações de linha

en: Highlight changed lines next to the line number
pt: Destacar as linhas alteradas junto ao número da linha

en: Highlighting
pt: Realce

en: Highlight Current Line
pt: Realçar linha atual

en: Make the current line stand out with highlights
pt: Faz com que a linha atual se destaque com realces de linha

en: Highlight Matching Brackets
pt: Realçar colchetes correspondentes

en: Use cursor position to highlight matching brackets, braces, parenthesis, and more
pt: Usa a posição do cursor para destacar correspondência de chaves, colchetes, parênteses e mais

en: Semantic Highlighting
pt: Realce semântico

en: Use symbol information to highlight namespaces, functions, and variables within source code
pt: Usa informações de símbolo para destacar espaços de nomes, funções e variáveis no código-fonte

en: Draw a mark representing normal spaces
pt: Desenha uma marca representando espaços normais

en: Draw a mark representing tabs
pt: Desenha uma marca representando separadores

en: Newlines
pt: Novas linhas

en: Draw a mark at the end of lines
pt: Desenha uma marca no fim das linhas

en: Non-breaking spaces
pt: Espaços inquebráveis

en: Draw a mark at non-breaking space characters
pt: Desenha uma marca em caracteres de espaços não-quebrados

en: Leading
pt: Inicial

en: Draw marks for leading spaces only
pt: Desenha marcas apenas para espaços iniciais

en: Inside Text
pt: Texto interior

en: Draw marks inside a line of text only
pt: Desenha marcas apenas dentro de uma linha de texto

en: Trailing
pt: Espaços à direita

en: Draw marks for trailing spaces only
pt: Desenha marcas apenas para os espaços à direita

en: Spelling
pt: Ortografia

en: Underline potential spelling mistakes as you type
pt: Sublinha possíveis erros de ortografia ao digitar

en: Selections
pt: Seleções

en: Minimum Characters to Highlight
pt: Caracteres mínimos a serem realçados

en: The minimum selection length before highlighting matches
pt: O comprimento mínimo de seleção antes de destacar correspondências

en: Expand Snippets
pt: Expandir trechos de código

en: Use “Tab” to expand configured snippets in the editor
pt: Use “Tab” para expandir os trechos (snippets) configurados no editor

en: Code Completion
pt: Autocompletar

en: Completion Proposals
pt: Provedores de autocompletação

en: Suggest Code Completions
pt: Sugerir autocompletar código

en: Automatically suggest code completions while typing
pt: Sugere automaticamente autocompletar código durante a digitação

en: Select First Completion Proposal
pt: Selecionar a primeira proposta de autocompletação

en: Automatically select the first completion proposal when displayed
pt: Seleciona automaticamente a primeira proposta de autocompletação quando exibida

en: Maximum Completion Proposals
pt: Máximo de propostas de autocompletação

en: The maximum number of completion rows that will be displayed at once
pt: O número máximo de linhas de autocompletação que serão exibidas de uma vez

en: Movements
pt: Movimentos

en: Backspace will remove extra space to keep you aligned with your indentation
pt: Recuo remove espaços extra para o manter alinhado com a sua indentação

en: Navigate to non-space characters
pt: Navegue para caracteres sem espaço

en: Before line boundaries
pt: Antes dos limites da linha

en: After line boundaries
pt: Depois dos limites da linha

en: Instead of line boundaries
pt: Ao invés de limites de linha

en: Disabled
pt: Desativado

en: Session Management
pt: Gestão de sessão

en: Save & Restore
pt: Guardar e restaurar

en: Auto-Save
pt: Gravação automática

en: Regularly save the document as you type
pt: Guarda regularmente o documento enquanto escreve

en: Auto-Save Delay
pt: Atraso na gravação automática

en: The delay in seconds to wait before auto-saving the document
pt: O atraso, em segundos, para esperar antes de guardar automaticamente o documento

en: Format on Save
pt: Formatar ao guardar

en: Reformat sources when saving to disk. Requires a registered formatter for the source language.
pt: Reformatar fontes ao guardar no disco. Requer um formatador registado para a linguagem de origem.

en: Restore Cursor Position
pt: Restaurar posição do cursor

en: Jump to the last position when re-opening a file
pt: Vai para a última posição ao reabrir um ficheiro

en: Open file or folder
pt: Abrir ficheiro ou pasta

en: Files
pt: Ficheiros

en: Similar Files (Ctrl+Shift+O)
pt: Ficheiros semelhantes (Ctrl+Shift+O)

en: Installation failed
pt: Falha na instalação

en: Installation complete
pt: Instalação concluída

en: The client has been closed
pt: O cliente foi fechado

en: Failed to remove flatpak manifest: %s
pt: Falha ao renomear manifesto do Flatpak: %s

en: Network is not available, skipping downloads
pt: Rede não disponível, a ignorar as transferências

en: Install or Update SDK?
pt: Instalar ou atualizar o SDK?

en: Builder needs to install the following software development kits to build your project.
pt: O Builder precisa instalar os seguintes kits de desenvolvimento de software para compilar o seu projeto.

en: Name
pt: Nome

en: Architecture
pt: Arquitetura

en: Resolving SDK Extensions
pt: A resolver extensões SDK

en: Builder is locating the appropriate SDK extensions to build your project
pt: O Builder está a localizar as extensões SDK apropriadas para construir o seu projeto

en: Creating flatpak workspace
pt: A criar o área de trabalho do Flatpak

en: Preparing build directory
pt: A preparar diretório de compilação

en: Downloading dependencies
pt: A transferir dependências

en: Building dependencies
pt: A compilar dependências

en: Finalizing flatpak build
pt: A finalizar compilação Flatpak

en: Exporting staging directory
pt: A exportar diretório staging

en: Creating flatpak bundle
pt: A criar um pacote Flatpak

en: Flatpak Application
pt: Aplicativo Flatpak

en: Installing Necessary SDKs
pt: Instalação de SDKs necessários

en: Builder is installing Software Development Kits necessary for building your application.
pt: O Builder está a instalar conjuntos de desenvolvimento de software necessários para a compilação da aplicação.

en: Failed to update SDKs: %s
pt: Falha ao atualizar os SDKs: %s

en: Updating Necessary SDKs
pt: Atualização de SDKs necessários

en: Builder is updating Software Development Kits necessary for building your application.
pt: O Builder está a atualizar conjuntos de desenvolvimento de software necessários para a compilação da aplicação.

en: Updating SDK Runtime
pt: A atualizar o SDK Runtime

en: Flatpak installation for new SDKs
pt: Instalação Flatpak para novos SDKs

en: The Flatpak installation to use for new SDKs and SDK extensions.
pt: A instalação Flatpak a usar para os novos SDKs e extensões SDK.

en: Preferred Flatpak Installation
pt: Instalação Flatpak preferida

en: When installing SDKs and SDK extensions, Builder may prefer a specific Flatpak installation which contains the extension.
pt: Ao instalar SDKs e extensões SDK, o Builder pode preferir uma instalação Flatpak específica que contenha a extensão.

en: User
pt: Utilizador

en: System
pt: Sistema

en: GCC %s Cross-Compiler (System)
pt: Compilador cruzado para %s do GCC (Sistema)

en: No repository to access file contents
pt: Nenhum repositório para aceder ao conteúdo de ficheiro

en: No contents have been set to diff
pt: Nenhum conteúdo foi definido para comparar

en: The operation failed. The original error was "%s"
pt: A operação falhou. O erro original foi “%s”

en: The operation has been canceled
pt: A operação foi cancelada

en: Builder failed to provide appropriate credentials when cloning the repository.
pt: O Builder falhou em fornecer credenciais apropriadas ao clonar o repositório.

en: Cannot set AMEND and GPG_SIGN flags
pt: Não foi possível definir os sinalizadores AMEND e GPG_SIGN

en: Cannot sign commit without GPG_KEY_ID
pt: Não é possível assinar um commit sem GPG_KEY_ID

en: Cannot monitor files outside the working directory
pt: Não é possível monitorizar ficheiros fora do diretório de trabalho

en: Git integration has started as process %s
pt: A integração do Git iniciou como processo %s

en: Git integration has exited
pt: A integração do Git foi encerrada

en: Git version control is not in use
pt: O controlo de versão Git não está em utilização

en: Updating Git Submodules
pt: A atualizar submódulos Git

en: Initialize git submodules
pt: Inicializar submódulos git

en: Network is not available, skipping submodule update
pt: Rede não disponível, a ignorar atualização de submódulo

en: Pushed.
pt: Push efetuado.

en: Pushing ref “%s”
pt: A efetuar push de ref “%s”

en: Directory is not within repository
pt: O diretório não está dentro do repositório

en: A repository could not be found at “%s”.
pt: Não foi possível encontrar um repositório em “%s”.

en: The protocol “%s” is not supported.
pt: Não há suporte ao protocolo “%s”.

en: Cloning repository
pt: A clonar repositório

en: A valid Git URL is required
pt: É necessário um URL Git válido

en: Authorship
pt: Autoria

en: Email
pt: E-mail

en: go run
pt: executar

en: Bootstrapping project
pt: A inicializar projeto

en: Gradle Run
pt: Execução Gradle

en: Display a new greeter window
pt: Mostrar uma nova janela de saudação

en: Match
pt: Comparar

en: Path
pt: Caminho

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Find in %s
pt: _Localizar em %s

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Replace in %s
pt: _Substituir em %s

en: Find in Files
pt: Localizar em Ficheiros

en: Find in Files (Shift+Ctrl+Alt+F)
pt: Localizar em Ficheiros (Shift+Ctrl+Alt+F)

en: _Recurse into Directories
pt: _Recursar para diretórios

en: Match Whole _Words
pt: Combinar _palavras inteiras

en: Use Regular _Expressions
pt: Usar _expressões regulares

en: Close the panel (Escape key)
pt: Fechar o painel (Tecla Esc)

en: _Find in Project
pt: Localizar no projeto

en: _Replace in Project
pt: Substituir no projeto

en: Search for…
pt: Procurar por…

en: _Find
pt: Localizar

en: Search _recursively through folders
pt: Pesquisar _recursivamente pelas pastas

en: Match _case when searching
pt: _Corresponder maiúsculo/minúsculo ao pesquisar

en: Match _whole words
pt: Corresponder _palavras inteiras

en: Allow regular _expressions
pt: Permitir _expressões regulares

en: _Find in Files
pt: Localizar no _Ficheiros

en: Host Operating System
pt: Sistema operativo anfitrião

note: translators: Bundled means a runtime "bundled" with Builder
en: Bundled with Builder
pt: Empacotar com o Builder

en: Open Preview…
pt: Abrir visualização…

en: Failed to load directory: %s
pt: Falha ao carregar o diretório: %s

en: Size
pt: Tamanho

en: Modified
pt: Modificado

en: With _Folder Listing
pt: Com _listagem de pastas

en: Open Containing Folder
pt: Abrir pasta do conteúdo

en: With File _Browser…
pt: Com o explorador de ficheiros…

en: Default Make Target
pt: Alvo padrão do Make

en: Make Run
pt: Execução do Make

en: Empty Makefile Project
pt: Projeto com Makefile vazio

en: Create a new empty project using a simple Makefile
pt: Criar um novo projeto vazio usando um Makefile simples

en: Maven Run
pt: Execução do Maven

en: Actions
pt: Ações

en: Global Search
pt: Pesquisa global

en: Display the global search
pt: Exibe a pesquisa global

en: Panels
pt: Painéis

en: Toggle Left Panel
pt: Ativar painel esquerdo

en: Toggle the left panel in or out of view
pt: Ativa o painel esquerdo para dentro ou fora de vista

en: Toggle the right panel in or out of view
pt: Alterna o painel direito para dentro ou fora de vista

en: Toggle Bottom Panel
pt: Ativa o painel inferior

en: Toggle the bottom panel in or out of view
pt: Alterna o painel inferior para dentro ou fora de vista

en: Switch to Dark Mode
pt: Mudar para modo escuro

en: Change style-scheme to dark variant
pt: Altera o esquema de estilo para a variante escura

en: Switch to Light Mode
pt: Mudar para modo claro

en: Change style-scheme to light variant
pt: Altera o esquema de estilo para a variante clara

en: Display Build Diagnostics
pt: Mostrar diagnósticos de compilação

en: Display errors and warnings found during build
pt: Mostrar erros e alertas encontrados durante a compilação

en: Jump to a specific line or column
pt: Ir para uma linha ou coluna específica

en: Close Page
pt: Fechar página

en: Close the current page
pt: Fechar a página atual

en: Move to next search result
pt: Passar para o resultado seguinte de pesquisa

en: Move to and select the next available search result
pt: Mover para e selecionar o resultado seguinte de pesquisa disponível

en: Move to previous search result
pt: Passar para o resultado anterior de pesquisa

en: Move to and select the previous search result
pt: Mover para e selecionar o resultado anterior de pesquisa disponível

en: Load Meson Introspection
pt: Carregar introspecção do Meson

en: Install project
pt: Instalar projeto

en: Cache development environment
pt: Ambiente de desenvolvimento de cache

en: No Provided Tool
pt: Nenhuma ferramenta fornecida

en: A name to identify the sysroot.
pt: Um nome para identificar a raiz de sistema.

en: The system architecture of the sysroot.
pt: A arquitetura do sistema da raiz de sistema.

en: Add Tool:
pt: Adicionar ferramenta:

en: Compiler
pt: Compilador

en: Preprocessor
pt: Pré-processador

en: Archiver
pt: Arquivador

en: Linker
pt: Ligador

en: Strip
pt: Desmontar

en: Executable wrapper
pt: Empacotador de executável

en: Package Config
pt: Configurador de pacotes

en: Any language
pt: Qualquer linguagem

en: Add Tool
pt: Adicionar ferramenta

en: Delete Toolchain
pt: Eliminar cadeia de ferramentas

en: Delete Tool
pt: Eliminar ferramenta

en: GNOME Application
pt: Aplicação GNOME

en: A Meson-based project for GNOME using GTK 4 and libadwaita
pt: Um projeto baseado em Meson para o GNOME usando GTK 4 e libadwaita

en: GTK 4 Application
pt: Aplicação GTK 4

en: A Meson-based project using GTK 4
pt: Um projeto baseado em Meson usando GTK 4

en: Shared Library
pt: Biblioteca partilhada

en: A Meson-based project for a shared library
pt: Um projeto baseado em Meson para uma biblioteca compartilhada

en: Command Line Tool
pt: Ferramenta de linha de comando

en: An Meson-based project for a command-line program
pt: Um projeto baseado em Meson para um programa de linha de comando

en: Empty Meson Project
pt: Projeto Meson vazio

en: An empty Meson project skeleton
pt: Um esqueleto de projeto Meson vazio

en: Debug
pt: Depurar

en: Info
pt: Informação

en: Message
pt: Mensagem

en: Warning
pt: Aviso

en: Critical
pt: Crítico

en: Messages
pt: Mensagens

en: Time
pt: Hora

en: Severity
pt: Gravidade

en: Section
pt: Secção

en: Suggested GNOME Projects
pt: Projetos GNOME sugeridos

en: Boxes
pt: Caixas

en: A GNOME application to access remote or virtual systems
pt: Uma aplicação do GNOME para aceder a sistemas remotos ou virtuais

en: An IDE for writing GNOME-based software
pt: Uma IDE para escrever software baseado no GNOME

en: Calendar
pt: Agenda

en: A calendar application for GNOME
pt: Uma aplicação de calendário para o GNOME

en: Clocks
pt: Relógios

en: A clock application for GNOME
pt: Uma aplicação de relógio para GNOME

en: Gitg is a graphical Git client
pt: Gitg é um cliente gráfico do Git

en: Maps
pt: Mapas

en: A GNOME maps application
pt: Uma aplicação de mapas do GNOME

en: Music
pt: Música

en: Music player and management application
pt: Aplicações de gestão e reprodução de música

en: Default file manager for GNOME
pt: Gestor de ficheiros predefinido para o GNOME

en: Photos
pt: Fotos

en: Access, organize and share your photos on GNOME
pt: Aceda, organize e partilhe as suas fotos no GNOME

en: An IRC Client for GNOME
pt: Um cliente IRC para o GNOME

en: Sound Recorder
pt: Gravador de som

en: A modern sound recorder for GNOME
pt: Um gravador de som moderno para o GNOME

en: Build successful
pt: Compilação concluída com sucesso

en: Project “%s” has completed building
pt: O projeto “%s” concluiu a compilação

en: Build failed
pt: Compilação falhou

en: Project “%s” failed to build
pt: O projeto “%s” falhou na compilação

en: Build succeeded
pt: Compilação bem-sucedida

en: Build configured
pt: Compilação configurada

en: Build bootstrapped
pt: Compilação inicializada

en: Downloading npm dependencies
pt: A transferir dependências de npm

en: _External Program…
pt: Programa _externo…

en: Follow System
pt: Seguir o sistema

en: Light
pt: Claro

en: Dark
pt: Escuro

en: Document Navigation
pt: Navegação de documentos

en: Tab Bar
pt: Barra de separadores

en: Drop Down
pt: Suspenso

note: translators: this is a path to browse to the runtime, likely only "containers" should be translated
en: Containers/Toolbox
pt: Contentores/Caixa de ferramentas

note: translators: this is a path to browse to the runtime, likely only "containers" should be translated
en: Containers/Podman
pt: Contentores/Podman

en: A folder with that name already exists.
pt: Já existe uma pasta com esse nome.

en: A file with that name already exists.
pt: Já existe um ficheiro com esse nome.

en: File Name
pt: Nome de ficheiro

en: Folder Name
pt: Nome da pasta

en: New File Name
pt: Novo nome de ficheiro

en: _Create
pt: _Criar

en: Copying 1 file
pt: A copiar 1 ficheiro

note: translators: first %s is replaced with completed number of files, second %s with total number of files
en: Copying %s of %s files
pt: A copiar %s de %s ficheiros

en: Failed to copy files
pt: Falha ao copiar ficheiros

en: Files copied
pt: Ficheiros copiados

en: Copied %s file | Copied %s files
pt[0]: Copiado %s ficheiro
pt[1]: Copiados %s ficheiros

en: Copying files…
pt: A copiar ficheiros…

en: Files will be copied in a moment
pt: Os ficheiros serão copiados dentro de momentos

en: Filter
pt: Filtro

en: Project Tree
pt: Árvore do projeto

en: Rename %s
pt: Renomear %s

en: New Fil_e…
pt: Novo fich_eiro…

en: New F_older…
pt: N_ova pasta…

en: O_pen
pt: Abrir

en: Open _With…
pt: Abrir com…

en: _Source Code Editor
pt: Editor de código fonte

en: Open _Containing Folder
pt: Abrir a pasta respetiva

en: With _Terminal…
pt: Com _Terminal…

en: _Move to Trash
pt: _Mover para o Lixo

en: _Display Options
pt: Mostrar opções

en: S_how Ignored Files
pt: Mostrar ficheiros ignorados

en: S_ort Directories First
pt: _Ordenar diretórios primeiro

en: Reveal in Project Tree
pt: Revelar em árvore de projeto

en: Reveal in Project _Tree
pt: Revelar na árvore do projet_o

en: Display icons next to files within the project tree
pt: Exibe ícones ao lado dos ficheiros na árvore do projeto

en: Show files which are typically ignored
pt: Mostra ficheiros que normalmente são ignorados

en: Sort directories before files in the same directory
pt: Classifica as pastas antes dos ficheiros no mesmo diretório

en: No version control
pt: Sem controle de versão

en: Restore Previous Session
pt: Restaurar a sessão anterior

en: Open previously opened files when loading a project
pt: Abrir ficheiros abertos anteriormente quando carregar um projeto

en: Project Creation
pt: Criação do projeto

en: Projects created with Builder will be placed within this directory
pt: Os projetos criados com o Builder serão colocados neste diretório

en: The default license when creating new projects
pt: A licença padrão ao criar novos projetos

en: No License
pt: Sem licença

en: Overview
pt: Visão geral

en: Project Identifier
pt: Identificador do projeto

en: This identifier is used when referencing your project's settings, build directories, and cached information.
pt: Esse identificador é usado ao fazer referência às configurações do seu projeto, diretórios de compilação e informações em cache.

en: Build System
pt: Sistema de compilação

en: Source Directory
pt: Diretório fonte

en: Current Configuration
pt: Configuração atual

en: The configuration is used to setup build pipelines, configure your build system, and run your project.
pt: A configuração é usada para definir pipelines de compilação, configurar seu sistema de compilação e executar seu projeto.

en: Provided By
pt: Fornecido por

note: translators: format is "CPU emulation". Only translate "emulation"
en: Aarch64 Emulation
pt: Emulação de Aarch64

en: Arm Emulation
pt: Emulação de Arm

note: translators: first %s is replaced with hostname, second %s with the CPU architecture
en: My Computer (%s) %s
pt: Meu computador (%s) %s

en: Removed Files
pt: Ficheiros removidos

note: translators: %s is replaced with the path of the file to be deleted and \n for a new line
en: Removing %s
pt: A remover %s

en: Removing Files…
pt: A remover ficheiros…

en: Recent Projects
pt: Projetos recentes

en: _Reformat Tabs
pt: _Reformatar tabulações

en: Update
pt: Atualizar

en: Manage SDKs…
pt: Gerir SDKs…

en: Downloads
pt: Transferências

en: Download on Metered Connections
pt: Transferir em ligações limitadas

en: Allow the download of SDKs and dependencies when on metered internet connections
pt: Permite a transferência de SDKs e dependências quando em ligações de Internet limitadas

en: Sources
pt: Fontes

en: Available SDKs
pt: SDKs disponíveis

en: Untitled Command
pt: Comando sem título

en: Set Shortcut
pt: Definir atalho

en: Select Working Directory
pt: Selecionar diretório de trabalho

en: Create Command
pt: Criar comando

en: Cre_ate
pt: Cri_ar

en: Edit Command
pt: Editar comando

en: S_ave
pt: Gu_ardar

en: Keyboard Shortcut
pt: Teclas de atalho

en: An optional shortcut to run the command
pt: Um atalho opcional para executar o comando

en: Shell Command
pt: Comando de shell

en: You may use single or double quotes for parameters.
pt: Pode usar aspas simples ou duplas para parâmetros.

en: Environment
pt: Ambiente

en: Working Directory
pt: Diretório de trabalho

en: The command will be run from this location. Use <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt>, or <tt>$HOME</tt> to define a relative path.
pt: O comando será executado a partir deste local. Use <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt> ou <tt>$HOME</tt> para definir um caminho relativo.

en: Use Subshell
pt: Usar subshell

en: Run the program from a subshell such as <tt>sh -c ''</tt>
pt: Executa o programa a partir de um subshell como <tt>sh -c ''</tt>

en: Builder can run your command from a number of localities including the host system or build containers.
pt: O Builder pode executar seu comando de várias locais, incluindo o sistema hospedeiro ou contentores de compilação.

en: _Delete Command
pt: _Eliminar comando

en: Subprocess
pt: Subprocesso

en: Runs the command as a subprocess of Builder.
pt: Executa o comando como um subprocesso do Builder.

en: Runs the command on the host system.
pt: Executa o comando no sistema hospedeiro.

en: Runs the command within the build pipeline.
pt: Executa o comando dentro do pipeline de compilação.

en: As Target Application
pt: Como aplicação de destino

en: Runs the command as if it were the target application.
pt: Executa o comando como se fosse a aplicação alvo.

en: Commands can be used to build, run, or modify your projects
pt: Os comandos podem ser usados para compilar, executar ou modificar seus projetos

en: These commands are specific to this project.
pt: Esses comandos são específicos para este projeto.

en: These commands are shared across all projects.
pt: Esses comandos são compartilhados em todos os projetos.

en: Display Name
pt: Mostrar nome

en: Keyboard Accelerator
pt: Acelerador de teclado

en: Current Working Directory
pt: Diretório de trabalho atual

en: Command Arguments
pt: Argumentos do comando

en: Command Environment
pt: Ambiente do comando

en: Command Locality
pt: Localidade do comando

en: Use Shell
pt: Usar shell

en: Run Commands
pt: Executar comandos

en: A list of run-command ids to load for the application or project.
pt: Uma lista de ids de comando de execução a carregar para a aplicação ou projeto.

en: Use commands to run build tooling, applications, or shell scripts and map them to a keyboard shortcut. They can run from various environments such as the build pipeline, runtime environment, or host operating system.
pt: Use comandos para executar ferramentas de construção, aplicações ou scripts de shell e mapeá-los para um atalho de teclado. Eles podem ser executados em vários ambientes, como pipeline de compilação, ambiente de tempo de execução ou sistema operacional do hospedeiro.

en: No keyboard shortcut found
pt: Nenhuma tecla de atalho encontrada

en: Try a different search
pt: Tentar outro critério de pesquisa

en: _Reset All
pt: _Repor tudo

en: Reset all actions to original keyboard shortcut
pt: Repor todas as ações para a tecla de atalho original

en: _Edit File
pt: _Editar ficheiro

en: Open keybindings.json in editor
pt: Abrir keybindings.json no editor

en: Reset shortcut
pt: Repor atalho

en: View and Customize Shortcuts…
pt: Ver e personalizar atalhos…

en: Keyboard Theme
pt: Tema do teclado

en: Shortcut themes provide a keyboard experience similar to other IDEs and editors
pt: Os temas de atalho fornecem uma experiência de teclado semelhante a outros IDEs e editores

en: Add to Dictionary
pt: Adicionar ao dicionário

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Languages
pt: Linguagens

en: Unnamed Symbol
pt: Símbolo sem nome

en: Filter Symbols…
pt: _Filtrar símbolos…

en: Symbols in File
pt: Símbolos no ficheiro

note: translators: "In Page" refers to the title of the page which contains the search result
en: In Page
pt: Na página

en: Select Symbol…
pt: Selecionar símbolo…

en: Select Symbol (Ctrl+Shift+K)
pt: Seleciona símbolo (Ctrl+Shift+K)

en: Navigate to a symbol within the current page
pt: Navegar até um símbolo dentro da página atual

en: System Capture from %s.syscap
pt: Captura de sistema de %s.syscap

en: Profiling Application…
pt: A perfilar aplicação…

en: Symbol decoding will begin after application exits
pt: Descodificação de símbolos será iniciada após a aplicação terminar

[ctx: menu label]
en: Open _Sysprof Capture…
pt: Abrir captura do _Sysprof…

en: Run with Profiler
pt: Executar com perfilador

en: Run the project with profiler
pt: Executar com o projeto com perfil

en: Profiler
pt: Perfilador

en: Thread Sampling
pt: Amostragem de threads

en: CPU Performance
pt: Desempenho da CPU

en: Memory Allocations
pt: Alocações de memória

en: Sample JavaScript Stacks
pt: Exemplos de pilhas de JavaScript

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Display Timings
pt: Exibir tempos

en: Counters
pt: Contadores

en: CPU Usage
pt: Utilização da CPU

en: Memory Usage
pt: Utilização da memória

en: Storage I/O
pt: I/O de armazenamento

en: Network I/O
pt: I/O da rede

en: Energy
pt: Energia

en: Consumption
pt: Consumo

en: Battery Charge
pt: Carga da bateria

en: Allow Application Integration
pt: Permitir a integração de aplicações

en: Allow CPU Throttling
pt: Permitir limitação da CPU

en: Run with _Profiler
pt: Executar com o _Perfilador

en: Record Again…
pt: Gravar novamente…

en: Instruments
pt: Instrumentos

en: Records CPU usage and CPU frequency statistics
pt: Registra o uso da CPU e as estatísticas de frequência da CPU

en: Sample Callstacks
pt: Exemplos de pilhas de chamadas

en: Record stacktraces on a regular interval and build a callgraph
pt: Grava rastreamentos de pilha em intervalos regulares e crie um gráfico de chamada

en: CPU Governor
pt: Controlador de CPU

en: Force performance mode while profiling
pt: Force um modo de desempenho durante o perfilamento

en: Don't Change Governor
pt: Não alterar o controlador

en: Force Performance Mode
pt: Forçar modo de desempenho

en: Simple memory statistics about the process such as total memory used
pt: Estatísticas de memória simples sobre o processo, como memória total usada

en: Memory Profiling
pt: Perfilamento de memória

en: Record stacktraces of memory allocations and releases
pt: Registra os rastreamentos de pilha de alocações e liberações de memória

en: Energy Usage
pt: Uso da energia

en: Record statistics about energy usage using RAPL
pt: Registra as estatísticas sobre o uso de energia usando RAPL

en: Battery Usage
pt: Uso da bateria

en: Record statistics about battery charge and discharge rates
pt: Registra as estatísticas sobre as taxas de carga e descarga da bateria

en: Network Usage
pt: Uso da rede

en: Record statistics about network usage
pt: Registra as estatísticas sobre o uso da rede

en: Disk Usage
pt: Uso do disco

en: GNOME Shell Performance
pt: Desempenho do GNOME Shell

en: Collect performance and timing information from GNOME Shell
pt: Coleta informações de desempenho e tempo do GNOME Shell

en: Integration
pt: Integração

en: Collect information from GJS-based applications
pt: Recolhe informações de aplicações baseados em GJS

en: Application Tracing
pt: Rastreio de aplicações

en: Provide TRACE_FD environment variable for applications to deliver custom events
pt: Forneça a variável de ambiente TRACE_FD para que as aplicações forneçam eventos personalizados

note: translators: %s is replaced with the current local time of day
en: Application started at %s
pt: Aplicação iniciada às %s

en: Application Output
pt: Saída da aplicação

en: Process completed
pt: Processo concluído

en: New _Terminal
pt: _Novo Terminal

en: Open a new terminal on the host operating system
pt: Abre um novo terminal no sistema operacional hospedeiro

en: New _Build Terminal
pt: Novo terminal de _compilação

en: Open a new terminal in project's build pipeline
pt: Abre um novo terminal no pipeline de compilação do projeto

en: New _Runtime Terminal
pt: Novo terminal do tempo de _execução

en: Open a new terminal in project's runtime environment
pt: Abre um novo terminal no ambiente de runtime do projeto

en: Split
pt: Dividir

en: The font used within terminals
pt: A fonte usada nos terminais

en: Allow Bold
pt: Permitir negrito

en: Allows the use of bold escape sequences
pt: Permite o uso de sequências de escape de negrito

en: Allow Hyperlinks
pt: Permitir hiperlinks

en: Allows the use of hyperlink escape sequences
pt: Permite o uso de sequências de escape de hiperlinks

en: Scrolling
pt: Rolagem

en: Scroll On Output
pt: Rolar na saída

en: Automatically scroll when applications within the terminal output text
pt: Deslocamento automático quando as aplicações dentro do texto de saída do terminal

en: Scroll On Keyboard Input
pt: Rolar na entrada do teclado

en: Automatically scroll when typing to insert text
pt: Rola automaticamente ao digitar para inserir texto

en: Limit Scrollback
pt: Limitar rolagem para trás

en: Limit the number of lines that are stored in memory for terminal scrollback
pt: Limita o número de linhas armazenadas na memória para rolagem para trás do terminal

en: Maximum Lines in Scrollback
pt: Máximo de linhas na rolagem para trás

en: The maximum number of lines stored in history when limiting scrollback
pt: O número máximo de linhas armazenadas no histórico ao limitar a rolagem para trás

en: Unit Test Output
pt: Saída de teste de unidade

en: Clear test output
pt: Limpar saída de teste

en: Cancel tests
pt: Cancelar testes

en: Save test output
pt: Guardar saída de teste

note: Translators: %s is replaced with the time in the current locale
en: Running all unit tests at %s
pt: Executando todos os testes de unidade em %s

en: Unit tests completed in %lf seconds
pt: Testes de unidade concluídos em %lf segundos

en: Unit tests completed
pt: Testes de unidade concluídos

en: Run all Unit Tests
pt: Executar todos os testes de unidade

en: Request that all unit tests are run
pt: Solicita que todos os testes de unidade sejam executados

en: Loading TODOs…
pt: A carregar AFAZERes…

en: Updating Dependencies…
pt: A atualizar as dependências…

en: Builder is updating your project’s configured dependencies.
pt: O Builder está a atualizar as dependências configuradas nos seus projetos.

en: Update Dependencies…
pt: Atualizar dependências…

en: Download updates to project dependencies
pt: Descarrega atualizações das dependências do projeto

en: Updating Builder
pt: A atualizar o Builder

en: Update Available
pt: Atualização disponível

en: An update to Builder is available. Builder can download and install it for you.
pt: Uma atualização para o Builder está disponível. O Builder pode transferir e instalá-la para si.

en: _Update
pt: At_ualizar

en: Install Updates…
pt: Instalar atualizações…

en: Install pending updates for Builder
pt: Instalar atualizações pendentes para o Builder

en: Run with Leak Detector
pt: Executar com detector de fugas

en: Run the project with valgrind
pt: Executar o projeto com Valgrind

en: Leak Detector
pt: Detector de vazamentos

en: Track Origin of Leaks
pt: Rastrear a origem dos vazamentos

en: Report Leaks
pt: _Reportar fugas

en: Summary
pt: Resumo

en: Full
pt: Completa

en: Leak Kinds
pt: Tipos de vazamentos

en: Definite
pt: Definitivos

en: Indirect
pt: Indireta

en: Possible
pt: Possível

en: Reachable
pt: Alcançáveis

en: Include definite leaks in report summary
pt: Incluir vazamentos definitivos no resumo do relatório

en: Include possible leaks in report summary
pt: Incluir vazamentos possíveis no resumo do relatório

en: Include indirect leaks in report summary
pt: Incluir vazamentos indiretos no resumo do relatório

en: Include reachable leaks in report summary
pt: Incluir vazamentos alcançáveis no resumo do relatório

en: Track Origins
pt: Rastrear origens

en: Show origin of undefined values
pt: Mostra a origem de valores não definidos

en: Number of Callers
pt: Número de chamadores

en: Set the limit to the number of entries in stack traces
pt: Definir o limite para o número de entradas nos stack traces

en: Leak Check
pt: Verificação de vazamento

en: Search for memory leaks at exit
pt: Procura por vazamentos de memória na saída

en: Begin cloning project from URI
pt: Começar a clonagem do projeto a partir da URI

en: A failure occurred while cloning the repository.
pt: Ocorreu uma falha ao clonar o repositório.

en: Repository URL
pt: URL do Repositório

en: Choose an alternate branch
pt: Escolhe um ramo alternativo

en: Branches
pt: Ramos

en: Enter the URL of the source code repository for the project you would like to clone.
pt: Insira a URL do repositório de código-fonte do projeto que quer clonar.

en: The repository will be cloned into a new subdirectory.
pt: O repositório será clonado num novo subdiretório.

en: Author Details
pt: Detalhes do autor

en: You may specify authorship information to override defaults.
pt: Pode especificar informações de autoria para substitui o padrão.

en: Status
pt: Estado

en: _Branches
pt: _Ramos

en: _Tags
pt: _Etiquetas

en: _Switch to branch
pt: Mudar para o ramo

en: _Push to origin
pt: _Enviar à origem

en: New _Browser Page
pt: Nova página de _navegação

en: Open a web browser in a new page
pt: Abrir um navegador web numa nova página

en: Reload Page
pt: Recarregar página

en: Reload the current page
pt: Recarrega a página atual

en: Reload the current page ignoring cache
pt: Recarrega a página atual ignorando o cache

en: Focus Location
pt: Local do foco

en: Focus the current page's location
pt: Coloca o foco no local da página atual

en: Failed to parse XML document
pt: Falha ao processar documento XML

en: Failed to create the XML tree.
pt: Falha ao criar a árvore XML.

en: File must be saved locally to parse.
pt: O ficheiro tem de ser gravado localmente para processar.
