gnome-builder master - en to el translation catalogue (508 entries)

en: Builder
el: Κατασκευαστής

en: An IDE for GNOME
el: Ένα IDE για το GNOME

en: Christian Hergert, et al.
el: Christian Hergert, και άλλοι.

en: Builder is an actively developed Integrated Development Environment for GNOME. It combines integrated support for essential GNOME technologies such as GTK+, GLib, and GNOME APIs with features that any developer will appreciate, like syntax highlighting and snippets.
el: Το Builder είναι ένα Περιβάλλον Ανάπτυξης για το GNOME. Συνδυάζει ολοκληρωμένη υποστήριξη για βασικές τεχνολογίες GNOME όπως GTK +, GLib και GNOME API με δυνατότητες που θα εκτιμήσει κάθε προγραμματιστής, όπως επισήμανση σύνταξης και snippets.

en: You can rely on predictable releases of Builder with each new release of GNOME every six months.
el: Μπορείτε να βασιστείτε σε προβλέψιμες εκδόσεις του Builder με κάθε νέα έκδοση του GNOME κάθε έξι μήνες.

en: Features:
el: Χαρακτηριστικά:

en: Built in syntax highlighting for many languages
el: Ενσωματωμένη επισήμανση σύνταξης για αρκετές γλώσσες

en: Side-by-side code editors
el: Επεξεργαστές κώδικα δίπλα-δίπλα

en: Multi-monitor support
el: Υποστήριξη πολλαπλών οθονών

en: Code overview mini-map
el: Μίνι χάρτης επισκόπησης κώδικα

en: Integration with Git
el: Ενσωμάτωση με Git

en: Integration with Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize, and Waf
el: Ενσωμάτωση με Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize και Waf

en: Clang based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
el: Αυτόματη συμπλήρωση, σημασιολογική επισήμανση και διαγνωστικά βασισμένα στο Clang

en: Python based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
el: Αυτόματη συμπλήρωση, σημασιολογική επισήμανση και διαγνωστικά βασισμένα στη Python

en: Vala based auto-completion and diagnostics
el: Αυτόματη συμπλήρωση και διαγνωστικά βασισμένα στο Vala

en: Auto indentation support for C, Python, Vala, and XML
el: Αυτόματη προσθήκη εσοχής για C, Python, Vala, και XML

en: HTML, Markdown, and reStructuredText, and Sphinx live preview
el: HTML, Markdown, και reStructuredText, και ζωντανή προεπισκόπηση Sphinx

en: Optional Vim, Emacs, and SublimeText style editing
el: Προαιρετικό στυλ επεξεργασίας με βάση το Vim, το Emacs, και το SublimeText

en: An integrated software profiler for native applications
el: Ένα ενσωματωμένο λογισμικό προφιλ για τις εφαρμογές συστήματος

en: An integrated debugger for native applications
el: Ένα ενσωματωμένο αποσφαλματωτή για τις εφαρμογές συστήματος

en: Support for building with jhbuild and flatpak runtimes
el: Υποστήριξη για τη δημιουργία με τα εκτελέσιμα jhbuild και flatpak

en: Support for viewing TODOs found within your code base
el: Υποστήριξη για την προβολή των TODO που βρέθηκαν στον κώδικά σας

en: Fast fuzzy text search across files and symbols
el: Γρήγορη ασαφής αναζήτηση κειμένου σε αρχεία και σύμβολα

en: Quickly access your projects
el: Γρήγορη πρόσβαση στα έργα σας

en: Create new projects from a variety of templates
el: Δημιουργία νέων έργων από μια ποικιλία προτύπων

en: Integration with Git to clone your projects
el: Ενσωμάτωση με το Git για να κλωνοποιήσετε τα έργα σας

en: The source code editor
el: Επεξεργαστής πηγαίου κώδικα

en: Fast global fuzzy search
el: Γρήγορη γενική ασαφής αναζήτηση

en: Debug with the GNU debugger
el: Αποσφαλμάτωση με τον αποσφαλματωτή GNU

en: Use the minimap to see more of the file
el: Χρησιμοποιήστε τον μίνι χάρτη για να δείτε περισσότερα από το αρχείο

en: Build Parallelism
el: Δημιουργία παραλληλισμού

en: Number of workers to use when performing builds. -1 for sensible default. 0 for number of CPU.
el: Ο αριθμός των εργατών που θα χρησιμοποιηθούν για τη δόμηση. -1 για την προεπιλεγμένη τιμή. 0 για τον αριθμό των CPU.

en: Clear build logs
el: Εκκαθάριση ιστορικού δόμησης

en: If enabled, build log pane will be cleared on rebuild.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, ο πίνακας καταγραφής κατασκευής θα διαγραφεί κατά την επαναδημιουργία.

en: Show Log When Building
el: Εμφάνιση καταγραφής κατά την κατασκευή

en: If enabled, the build log will be raised when a build starts
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, το αρχείο καταγραφής κατασκευής θα εμφανίζεται όταν ξεκινάει μια κατασκευή

en: Allow network when metered
el: Να επιτρέπεται το δίκτυο κατά τη μέτρηση

en: Enable automated transfers upon building such as SDK downloads and dependencies when connection is metered.
el: Ενεργοποίηση αυτόματων μεταφορών κατά την κατασκευή, όπως λήψεις SDK και εξαρτήσεων όταν η σύνδεση είναι μετριέται.

en: Ctags based autocompletion
el: Αυτόματη συμπλήρωση Ctags

en: Use Ctags for autocompletion.
el: Χρησιμοποιήστε Ctags για αυτόματη συμπλήρωση.

en: Enable semantic highlighting
el: Ενεργοποίηση σημασιολογικής επισήμανσης

en: If enabled, additional highlighting will be provided in supported languages based on information extracted from the source code.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένη, θα παρέχεται πρόσθετη επισήμανση στις υποστηριζόμενες γλώσσες με βάση πληροφορίες που εξάγονται από τον πηγαίο κώδικα.

en: Path to ctags executable
el: Διαδρομή του εκτελέσιμου ctags

en: The path to the ctags executable on the system.
el: Διαδρομή του εκτελέσιμου ctags στο σύστημα.

en: Restore last position
el: Επαναφορά τελευταίας θέσης

en: Jump to the last position when reopening a file
el: Μετάβαση στην τελευταία θέση όταν ξανανοίξετε το αρχείο

en: Show modified lines
el: Εμφάνιση τροποποιημένων γραμμών

en: If enabled, the editor will show line additions and changes next to the source code.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, ο επεξεργαστής θα εμφανίζει προσθήκες και αλλαγές γραμμών δίπλα στον πηγαίο κώδικα.

en: Show diagnostics next to line number
el: Εμφάνιση διαγνωστικών μετά την αρίθμηση γραμμής

en: If enabled, the editor will show diagnostics to the left to the line numbers.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, ο επεξεργαστής θα εμφανίζει διαγνωστικά στα αριστερά των αρίθμηση γραμμών.

en: Highlight current line
el: Επισήμανση τρέχουσας γραμμής

en: If enabled, the editor will highlight the line containing the cursor.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, ο επεξεργαστής θα επισημάνει τη γραμμή όπου βρίσκεται ο δρομέας.

en: Highlight matching brackets
el: Επισήμανση αντίστοιχων παρενθέσεων

en: If enabled, the editor will highlight matching brackets.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, ο επεξεργαστής θα επισημάνει τις αντίστοιχες παρενθέσεις.

en: Show line numbers
el: Εμφάνιση αρίθμησης των γραμμών

en: If enabled, the editor will show line numbers.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, ο επεξεργαστής θα εμφανίσει την αρίθμηση γραμμών.

en: Show relative line numbers
el: Εμφάνιση σχετικής αρίθμησης γραμμών

en: If enabled, the editor will show relative line numbers.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, ο επεξεργαστής θα εμφανίσει την σχετική αρίθμηση γραμμών.

en: Smart Backspace
el: Έξυπνο Backspace

en: Backspace will remove additional spaces to keep you aligned to the indentation size.
el: Το Backspace θα αφαιρέσει τα επιπλέον κενά για να διατηρηθεί η στοίχιση με το μέγεθος εσοχής.

en: Smart Home/End
el: Έξυπνα πλήκτρα Home/End

en: Modifies the behavior of Home/End keys.
el: Τροποποιεί τη συμπεριφορά των πλήκτρων Home/End.

en: Show grid lines
el: Εμφάνιση γραμμών πλέγματος

en: If enabled, the editor will show grid lines in the document.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, ο επεξεργαστής θα εμφανίσει τις γραμμές πλέγματος στο έγγραφο.

en: Overview Map Policy
el: Εμφάνιση χάρτη επισκόπησης

en: When the overview map should be displayed.
el: Πότε πρέπει να εμφανίζεται ο χάρτης επισκόπησης.

en: Draw Spaces
el: Σχεδίαση διαστημάτων

en: The various types of space to draw in the editor.
el: Οι διάφοροι τύποι διαστημάτων που θα σχεδιαστούν στον επεξεργαστή.

en: Wrap Text
el: Αναδίπλωση κειμένου

en: The way to wrap a long line of text for better visibility.
el: Ο τρόπος αναδίπλωσης μιας μεγάλης γραμμής κειμένου για καλύτερη ορατότητα.

en: Autosave Enabled
el: Ενεργοποίηση αυτόματης αποθήκευσης

en: Enable or disable autosave feature.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της λειτουργίας αυτόματης αποθήκευσης.

en: Autosave Frequency
el: Συχνότητα αυτόματης αποθήκευσης

en: The number of seconds after modification before autosaving.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων μετά την τροποποίηση πριν την αυτόματη αποθήκευση.

en: Completion Row Count
el: Αριθμός σειρών ολοκλήρωσης

en: The number of completion rows to display to the user.
el: Ο αριθμός των σειρών ολοκλήρωσης που θα εμφανίζονται στον χρήστη.

en: Line Height
el: Ύψος γραμμής

en: The line height to use for the selected font.
el: Το ύψος γραμμής που θα χρησιμοποιηθεί για την επιλεγμένη γραμματοσειρά.

en: Interactive Completion
el: Διαδραστική Ολοκλήρωση

en: If enabled, Builder will automatically display completion proposals as you type.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, το Builder θα εμφανίζει αυτόματα προτάσεις ολοκλήρωσης καθώς πληκτρολογείτε.

en: Minimum characters for matching selection.
el: Ελάχιστος αριθμός χαρακτήρων για την αντιστοίχιση της επιλογής.

en: Specify the minimum number of characters for selection matching.
el: Καθορίστε τον ελάχιστο αριθμό χαρακτήρων για την αντιστοίχιση της επιλογής.

en: Enable Snippets
el: Ενεργοποίηση Snippets

en: Allow expanding snippets from the editor by pressing tab after the snippet trigger.
el: Επιτρέψτε την επέκταση των snippets από τον επεξεργαστή πατώντας το tab μετά την ενεργοποίηση του snippets.

en: Select First Completion
el: Επιλογή Πρώτης Ολοκλήρωσης

en: Automatically select the first auto-completion entry.
el: Επιλέξτε αυτόματα την πρώτη καταχώρηση αυτόματης ολοκλήρωσης.

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: If the type within the extension is enabled.
el: Αν ο τύπος μέσα στο πρόσθετο είναι ενεργοποιημένος.

en: Window size
el: Μεγέθος παραθύρου

en: Window size (width and height).
el: Μέγεθος παραθύρου (πλάτος και ύψος).

en: Window maximized
el: Μεγιστοποιημένο παράθυρο

en: Window maximized state
el: Κατάσταση μεγιστοποιημένου παραθύρου

note: Translators: This is the default directory name for user’s projects. Do NOT change the ASCII double quotes ("") to your language’s convention, e.g. do not use “” or »«.
en: "Projects"
el: "Έργα"

en: Projects directory
el: Κατάλογος έργων

en: Directory for all Builder projects.
el: Κατάλογος για όλα τα έργα του Κατασκευαστή.

en: Plugin enabled
el: Το πρόσθετο ενεργοποιήθηκε

en: If the plugin should be enabled
el: Αν θα ενεργοποιηθεί το πρόσθετο

en: The configuration that has been selected and will be restored the next time the project loads.
el: Η διαμόρφωση που έχει επιλεγεί και θα αποκατασταθεί την επόμενη φορά που θα φορτωθεί το έργο.

en: Show Icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων

en: Show Ignored Files
el: Εμφάνιση αγνοημένων αρχείων

en: If enabled, the project tree will display files that are ignored by the VCS.
el: Αν είναι ενεργό, το δέντρο του έργου θα προβάλει αρχεία που παραβλέπονται από το σύστημα ελέγχου εκδόσεων (VCS).

en: Sort Directories First
el: Ταξινόμηση καταλόγων πρώτα

en: Build software for GNOME
el: Αναπτύξτε λογισμικό για το GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
el: Build;Develop;ανάπτυξη;δόμηση;

en: Open a Project
el: Άνοιγμα έργου

en: Start New Project
el: Έναρξη νέου έργου

en: Clone Repository
el: Κλωνοποίηση αποθετηρίου

en: The current language lacks a symbol resolver.
el: Η τρέχουσα γλώσσα στερείται από έναν αναλυτή συμβόλων.

en: %s contained invalid ASCII
el: Το %s περιέχει μη έγκυρο ASCII

en: language defaults missing version in [global] group.
el: οι προεπιλογές της γλώσσας δεν περιέχουν την έκδοση στην ομάδα [global].

en: Failed to initialize defaults.
el: Αποτυχία αρχικοποίησης των προεπιλεγμένων.

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: _Cancel
el: Ακύ_ρωση

en: Open File…
el: Άνοιγμα αρχείου…

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Help
el: Βοήθεια

en: About Builder
el: Περί του Κατασκευαστή

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Document
el: Έγγραφο

en: Pages
el: Σελίδες

en: Text Editor
el: Επεξεργαστής κειμένου

en: Search & Replace
el: Αναζήτηση και αντικατάσταση

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Selection
el: Επιλογή

en: Printing
el: Γίνεται εκτύπωση

en: _Retry
el: _Επαναπροσπάθεια

note: translators: %s is the error message
en: Print failed: %s
el: Αποτυχία εκτύπωσης: %s

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Cancel
el: Aκύρωση

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Close search
el: Κλείσιμο αναζήτησης

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: _Case Sensitive
el: _Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Line Ending:
el: Τέλος γραμμής:

en: Language
el: Γλώσσα

en: Devices
el: Συσκευές

en: Cannot deploy to device, build pipeline is not initialized
el: Δεν είναι δυνατή η ανάπτυξη στη συσκευή, η κατασκευή του αγωγού δεν έχει προετοιμαστεί

en: Fallback
el: Υποχώρηση

note: translators: %s is replaced with the host name
en: My Computer (%s)
el: Ο υπολογιστής μου (%s)

note: translators: first %s is replaced with the host name, second with CPU architecture
en: My Computer (%s) — %s
el: Ο υπολογιστής μου (%s) — %s

note: translators: %s is replaced with the build shell command
en: Build (%s)
el: Δόμηση (%s)

en: Cleaning…
el: Εκκαθάριση…

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Downloading…
el: Γίνεται λήψη…

en: Configuring…
el: Ρυθμίζεται…

en: Building…
el: Δόμηση…

en: Installing…
el: Γίνεται εγκατάσταση…

en: Exporting…
el: Εξάγεται…

en: Success
el: Επιτυχία

en: Preparing…
el: Προετοιμάζεται…

note: translators: %s is replaced with the name of the users run command
en: Running %s…
el: Εκτελείται %s…

en: Projects
el: Έργα

en: _Clone Repository…
el: _Κλωνοποίηση αποθετηρίου…

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Open a _Project…
el: Άνοιγμα έ_ργου…

en: Select a _Folder…
el: Επιλογή _φακέλου…

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Builder — %s
el: Δόμηση — %s

en: Failed to load the project
el: Αποτυχία φόρτωσης του έργου

en: _Close
el: Κλεί_σιμο

en: Select Project Folder
el: Επιλογή φακέλου έργου

en: Select Project File
el: Επιλογή αρχείου έργου

en: _Open
el: Άν_οιγμα

en: All Project Types
el: Όλοι οι τύποι έργων

[ctx: title]
en: Open a Project
el: Άνοιγμα έργου

en: No Projects Found
el: Δεν βρέθηκαν έργα

en: _Remove Projects
el: _Αφαίρεση έργων

en: Remove Projects and Sources…
el: Αφαίρεση έργων και πηγών…

en: Cannot locate property %s in class %s
el: Αδυναμία εντοπισμού ιδιότητας %s στην κλάση %s

en: Failed to find property %s in %s
el: Αποτυχία εύρεσης ιδιότητας %s στο %s

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Select
el: Επιλογή

en: Browse…
el: Περιήγηση…

en: File path is NULL
el: Η διαδρομή του αρχείου είναι NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
el: Σφάλμα μετατροπής ονόματος αρχείου UTF-8 σε ευρύ χαρακτήρα (wchar)

en: ILCreateFromPath() failed
el: Αποτυχία του ILCreateFromPath()

en: Just now
el: Τώρα

en: An hour ago
el: Πριν μια ώρα

en: Yesterday
el: Χθες

en: About a year ago
el: Περίπου πριν ένα χρόνο

en: About %u year ago | About %u years ago
el[0]: Περίπου πριν %u χρόνο
el[1]: Περίπου πριν %u χρόνια

en: _Install
el: Ε_γκατάσταση

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
el: %u από %u

en: Search
el: Αναζήτηση

en: _Actions
el: _Ενέργειες

en: _Commands
el: _Εντολές

en: _Files
el: _Αρχεία

en: _Symbols
el: _Σύμβολα

en: Close Project
el: Κλείσιμο έργου

en: General
el: Γενικά

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Funded By
el: Χρηματοδοτήθηκε από

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

note: The following are handled in main(), but needed here so that --help * will display them to the user (which is handled later on).
en: Print version information and exit
el: Προβολή πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

en: New variable…
el: Νέα μεταβλητή…

en: Open a File or Terminal
el: Άνοιγμα αρχείου ή τερματικού

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: New Terminal
el: Νέο τερματικό

en: Stop running
el: Διακοπή εκτέλεσης

en: Other
el: Άλλο

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Installing %u package | Installing %u packages
el[0]: Εγκατάσταση %u πακέτου
el[1]: Εγκατάσταση %u πακέτων

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to initialize language server: %s
el: Αποτυχία αρχικοποίησης διακομιστή γλώσσας: %s

en: Version Control
el: Έλεγχος εκδόσεων

en: Diagnostics
el: Διαγνωστικά

en: Debuggers
el: Αποσφαλματωτές

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Web
el: Ιστός

en: Desktop Integration
el: Ενσωμάτωση επιφάνειας εργασίας

en: Additional
el: Επιπλέον

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Website
el: Ιστότοπος

en: Destination file must be within the project tree.
el: Ο προορισμός πρέπει να είναι μέσα στο δέντρο του έργου.

en: File must be within the project tree.
el: Το αρχείο πρέπει να είναι μέσα στο δέντρο του έργου.

en: Could not parse XML from stream
el: Αδυναμία ανάλυσης XML από την ροή

en: Undo
el: Aναίρεση

en: Undo & Redo
el: Αναίρεση και επανάληψη

en: Zoom
el: Εστίαση

en: Select _All
el: Επι_λογή όλων

en: All _Upper Case
el: Όλα κεφα_λαία

en: All _Lower Case
el: Όλα πε_ζά

en: _Title Case
el: Ε_ναλλαγή πεζών κεφαλαίων πρώτου χαρακτήρα

en: _Open Link
el: Άν_οιγμα συνδέσμου

en: _Copy
el: Αντιγρα_φή

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: Select _None
el: Επιλογή κα_νενός

en: Save Terminal Content As
el: Αποθήκευση περιεχομένου τερματικού ως

en: Untitled terminal
el: Άτιτλο τερματικό

note: translators: exited describes that the terminal shell process has exited
en: Exited
el: Τερματίστηκε

en: Untitled Terminal
el: Άτιτλο τερματικό

en: Empty
el: Κενό

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: unversioned
el: χωρίς έκδοση

note: translators: None means "no version control system"
en: None
el: Κανένα

en: Blank page
el: Κενή σελίδα

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Print
el: Εκτύπωση

note: translators: %s is replaced with the name of the configuration
en: %s (Copy)
el: %s (Αντιγραφή)

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: _Save
el: Απ_οθήκευση

en: Build Output
el: Αποτέλεσμα δόμησης

en: Clear build log
el: Εκκαθάριση ιστορικού δόμησης

en: Cancel build
el: Ακύρωση δόμησης

en: Save build log
el: Αποθήκευση ιστορικού δόμησης

en: Missing
el: Λείπει

en: Branch
el: Κλάδος

en: Build Profile
el: Δόμηση προφίλ

en: Runtime
el: Περιβάλλον εκτέλεσης

en: Device
el: Συσκευή

en: Build status
el: Κατάσταση δόμησης

en: Last build
el: Τελευταία δόμηση

en: Build result
el: Αποτέλεσμα δόμησης

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Build Issues
el: Σφάλματα δόμησης

en: Build status:
el: Κατάσταση δόμησης:

en: Shared
el: Κοινόχρηστα

en: Static
el: Στατικό

en: Executable
el: Εκτελέσιμο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Configure Project…
el: Ρύθμιση έργου…

en: Configuration
el: Ρυθμίσεις

en: Building
el: Κατασκευή

en: _Build
el: Δόμ_ηση

en: _Rebuild
el: Αναδόμη_ση

en: Running
el: Εκτελείται

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Stop Program
el: Διακοπή προγράμματος

en: Unit Tests
el: Δοκιμές μονάδας

en: High Contrast
el: Υψηλή Αντίθεση

en: Left-to-Right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Right-to-Left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Style
el: Τεχνοτροπία

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Editor Font
el: Γραμματοσειρά επεξεργαστή

en: Terminal Font
el: Γραμματοσειρά τερματικού

en: Display a grid pattern underneath source code
el: Εάν θα εμφανίζεται ένα μοτίβο πλέγματος πίσω από τον πηγαίο κώδικα

en: Never
el: Ποτέ

en: Always
el: Πάντα

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Commands
el: Εντολές

en: Run Command
el: Εκτέλεση εντολής

en: Stop Signal
el: Σήμα παύσης

en: Logging
el: Γίνεται σύνδεση

en: History
el: Ιστορικό

en: Workers
el: Εργάτες

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Configure Options
el: Επιλογές Configure

en: Locality
el: Εντοπιότητα

en: Build project
el: Δόμηση του έργου

en: anonymous
el: ανώνυμο

en: Complete parameters
el: Ολοκληρωμένες παράμετροι

en: Complete Parameters
el: Ολοκληρωμένες παράμετροι

en: Configure project
el: Ρύθμιση έργου

en: Installing project
el: Γίνεται εγκατάσταση έργου

note: translators: "Declaration" is describing a function that is defined in a header *              file (.h) rather than a source file (.c).
en: Declaration
el: Δήλωση

en: Copy as Image
el: Αντιγραφή ως εικόνας

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: _Rename
el: Με_τονομασία

en: _Go to Definition
el: Με_τάβαση στον ορισμό

en: Update Copyright
el: Ενημέρωση πνευματικών δικαιωμάτων

en: Select Location
el: Επιλογή περιοχής

en: Create New Project
el: Δημιουργία νέου έργου

en: Project Name
el: Όνομα έργου

en: Location
el: Τοποθεσία

en: License
el: Άδεια

en: Template
el: Πρότυπο

en: Create Project
el: Δημιουργία έργου

en: Debugger
el: Αποσφαλματωτής

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Pause
el: Παύση

en: Breakpoints
el: Σημεία διακοπής

en: ID
el: Αναγνωριστικό

en: File
el: Αρχείο

en: Line
el: Γραμμή

en: Function
el: Λειτουργία

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Type
el: Τύπος

en: Expression
el: Έκφραση

en: Disassembly
el: Αποσυναρμολόγηση

en: Breakpoint
el: Σημείο διακοπής

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Address Range
el: Εύρος διεύθυνσης

en: Locals
el: Τοπικές

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Value
el: Τιμή

en: Register
el: Εγγραφή

en: Group
el: Ομάδα

en: Thread
el: Νήμα

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: Arguments
el: Ορίσματα

en: Binary
el: Εκτελέσιμο

en: Threads
el: Νήματα

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Console
el: Κονσόλα

en: No file was provided.
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο.

en: Reset
el: Επαναφορά

note: translators: "Plain Text" means text without formatting
en: Plain Text
el: Απλό κείμενο

en: Spaces
el: Διαστήματα

en: Tabs
el: Στηλοθέτες

en: Go
el: Μετάβαση

en: Go to Line
el: Μετάβαση στη γραμμή

en: Indentation
el: Εσοχή

en: New _File
el: Νέο _αρχείο

en: Save _As
el: Αποθήκευση _ως

en: Find…
el: Εύρεση…

en: Find/Replace…
el: Εύρεση/Αντικατάσταση…

en: Print…
el: Εκτύπωση…

en: Programming Languages
el: Γλώσσες προγραμματισμού

en: Tab
el: Στηλοθέτης

en: Ensure files end with a newline
el: Βεβαιωθείτε ότι τα αρχεία τελειώνουν με μια νέα γραμμή

en: Auto Indent
el: Αυτόματη εσοχή

en: Tab Size
el: Μέγεθος στηλοθέτη

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Overwrite Braces
el: Αντικατάσταση αγκίστρων

en: Space before opening parentheses
el: Διάστημα πριν από το άνοιγμα παρενθέσεων

en: Color
el: Χρώμα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Anywhere
el: Οπουδήποτε

en: No Pattern
el: Χωρίς μοτίβο

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Line Numbers
el: Αριθμοί γραμμών

en: Show Line Numbers
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμών

en: Show Line Changes
el: Εμφάνιση αλλαγών γραμμής

en: Highlighting
el: Επισήμανση

en: Highlight Current Line
el: Επισήμανση τρέχουσας γραμμής

en: Highlight Matching Brackets
el: Επισήμανση αγκυλών που ταιριάζουν

en: Semantic Highlighting
el: Σημασιολογική επισήμανση

en: Non-breaking spaces
el: Μη διακοπτόμενα διαστήματα

en: Spelling
el: Ορθογραφία

en: Selections
el: Επιλογές

en: Snippets
el: Αποσπάσματα

en: Movements
el: Κινήσεις

en: Backspace will remove extra space to keep you aligned with your indentation
el: Το Backspace θα αφαιρέσει τα επιπλέον κενά για να διατηρηθεί η στοίχιση με το πλάτος εσοχής

en: Disabled
el: Απενεργοποιήθηκε

en: Auto-Save
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Restore Cursor Position
el: Επαναφορά θέσης δρομέα

en: Files
el: Αρχεία

en: Name
el: Όνομα

en: Architecture
el: Αρχιτεκτονική

en: Downloading dependencies
el: Λήψη εξαρτήσεων

en: Finalizing flatpak build
el: Ολοκλήρωση δόμησης flatpak

en: GNOME Builder
el: Κατασκευαστής GNOME

en: User
el: Χρήστης

en: System
el: Σύστημα

en: Cloning repository
el: Κλωνοποίηση αποθετηρίου

en: A valid Git URL is required
el: Απαιτείται μια έγκυρη διεύθυνση Git

en: Email
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση

en: Match
el: Ταίριασμα

en: Path
el: Διαδρομή

en: Find in Files
el: Εύρεση στα αρχεία

en: Search for…
el: Αναζήτηση για…

en: _Find
el: _Ανεύρεση

en: Size
el: Μέγεθος

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Create a new empty project using a simple Makefile
el: Δημιουργία νέου άδειου έργου με χρήση απλού Makefile

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Global Search
el: Καθολική αναζήτηση

en: Panels
el: Πίνακες

en: Close Page
el: Κλείσιμο σελίδας

en: Install project
el: Εγκατάσταση έργου

en: Add Tool:
el: Προσθήκη εργαλείου:

en: Compiler
el: Μεταγλωττιστής

en: Strip
el: Λωρίδα πρόσδεσης

en: Package Config
el: Ρύθμιση πακέτου

en: Any language
el: Οποιαδήποτε γλώσσα

en: Add Tool
el: Προσθήκη εργαλείου

en: Delete Toolchain
el: Διαγραφή εργαλειοθήκης

en: Delete Tool
el: Διαγραφή εργαλείου

en: GNOME Application
el: Εφαρμογή GNOME

en: Shared Library
el: Κοινόχρηστη βιβλιοθήκη

en: Command Line Tool
el: Εργαλείο γραμμής εντολών

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Message
el: Μήνυμα

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Critical
el: Κρίσιμο

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Time
el: Χρόνος

en: Section
el: Ενότητα

en: Suggested GNOME Projects
el: Προτεινόμενα έργα GNOME

en: Boxes
el: Πλαίσια

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Clocks
el: Ρολόγια

en: Gitg is a graphical Git client
el: Το Gitg είναι ένα πελάτης με γραφικό περιβάλλον για το Git

en: Maps
el: Χάρτες

en: Music
el: Μουσική

en: Default file manager for GNOME
el: Προεπιλεγμένος διαχειριστής αρχείων για το GNOME

en: Photos
el: Φωτογραφίες

en: An IRC Client for GNOME
el: Ένας πελάτης IRC για το GNOME

en: Sound Recorder
el: Εγγραφή ήχου

en: Build successful
el: Επιτυχής δόμηση

en: Build failed
el: Απέτυχε η δόμηση

en: Build succeeded
el: Επιτυχημένη δόμηση

en: Build configured
el: Δόμηση ρυθμισμένων

en: Downloading npm dependencies
el: Λήψη εξαρτήσεων npm

en: Light
el: Φωτεινό

en: Dark
el: Σκοτεινό

en: Document Navigation
el: Περιήγηση εγγράφου

en: A folder with that name already exists.
el: Υπάρχει ήδη ένας φάκελος με το ίδιο όνομα.

en: A file with that name already exists.
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο με το ίδιο όνομα.

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: Folder Name
el: Όνομα φακέλου

en: _Create
el: _Δημιουργία

en: Copying 1 file
el: Αντιγράφεται 1 αρχείο

note: translators: first %s is replaced with completed number of files, second %s with total number of files
en: Copying %s of %s files
el: Γίνεται αντιγραφή %s από %s αρχεία

en: Failed to copy files
el: Αποτυχία αντιγραφής αρχείων

en: Files copied
el: Αρχεία αντιγράφηκαν

en: Copying files…
el: Αντιγράφονται αρχεία…

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Project Tree
el: Δέντρο έργου

en: Rename %s
el: Μετονομασία %s

en: Open previously opened files when loading a project
el: Επαναφορά προηγούμενων ανοιχτών αρχείων κατά την φόρτωση του έργου

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Build System
el: Σύστημα δόμησης

en: Source Directory
el: Πηγαίος κατάλογος

note: translators: format is "CPU emulation". Only translate "emulation"
en: Aarch64 Emulation
el: Εξομοίωση Aarch64

en: Arm Emulation
el: Εξομοίωση Arm

note: translators: first %s is replaced with hostname, second %s with the CPU architecture
en: My Computer (%s) %s
el: Ο υπολογιστής μου (%s) %s

note: translators: %s is replaced with the path of the file to be deleted and \n for a new line
en: Removing %s
el: Αφαίρεση %s

en: Removing Files…
el: Γίνεται αφαίρεση αρχείων…

en: Recent Projects
el: Πρόσφατα έργα

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Downloads
el: Λήψεις

en: Sources
el: Πηγές

en: Available SDKs
el: Διαθέσιμα SDKs

en: Set Shortcut
el: Ορισμός συντόμευσης

en: Keyboard Shortcut
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Shell Command
el: Εντολή κελύφους

en: Environment
el: Περιβάλλον

en: Subprocess
el: Υποδιεργασία

en: Use Shell
el: Χρήση κελύφους

en: _Edit File
el: _Επεξεργασία αρχείου

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Select Symbol…
el: Επιλογή συμβόλου…

en: Session Bus
el: Δίαυλος συνεδρίας

en: System Bus
el: Δίαυλος συστήματος

en: Graphics
el: Γραφικά

en: CPU Usage
el: Χρήση CPU

en: Memory Usage
el: Χρήση μνήμης

en: Energy
el: Ενέργεια

en: Energy Usage
el: Χρήση ενέργειας

en: Battery Usage
el: Χρήση μπαταρίας

en: Disk Usage
el: Χρήση του δίσκου

en: Application Output
el: Αποτέλεσμα εφαρμογής

en: New _Terminal
el: Νέο _τερματικό

en: Split
el: Διαχωρισμός

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Cancel tests
el: Aκύρωση δοκιμών

en: Save test output
el: Αποθήκευση αποτελέσματος δοκιμής

en: Update Available
el: Διαθέσιμη ενημέρωση

en: _Update
el: _Ενημέρωση

en: Full
el: Πλήρες

en: Repository URL
el: Διεύθυνση αποθετηρίου

en: Branches
el: Κλάδοι

en: Status
el: Κατάσταση

en: _Branches
el: _Κλάδοι

en: File must be saved locally to parse.
el: Το αρχείο πρέπει να αποθηκευτεί τοπικά για να αναλυθεί.
