gnome-builder master - en to th translation catalogue (416 entries)

en: Create applications for GNOME
th: สร้างแอปพลิเคชันสำหรับ GNOME

en: Builder is an actively developed Integrated Development Environment for GNOME. It combines integrated support for essential GNOME technologies such as GTK+, GLib, and GNOME APIs with features that any developer will appreciate, like syntax highlighting and snippets.
th: Builder เป็นสภาพแวดล้อมสำหรับการพัฒนาแบบเบ็ดเสร็จสำหรับ GNOME แอปพลิเคชันนี้ประกอบด้วยการรองรับแบบเชื่อมรวมสำหรับเทคโนโลยีของ GNOME ที่จำเป็น เช่น GTK+, GLib และ API ต่างๆ ของ GNOME พร้อมกับคุณลักษณะที่นักพัฒนาจะต้องชื่นชม เช่น การเน้นสีไวยากรณ์และข้อความสั้น

en: You can rely on predictable releases of Builder with each new release of GNOME every six months.
th: คุณสามารถไว้วางใจในการเปิดตัว Builder ที่คาดเดาได้ในแต่ละครั้งที่มีการเปิดตัว GNOME ใหม่ทุกๆ หกเดือน

en: Features:
th: คุณลักษณะ:

en: Built in syntax highlighting for many languages
th: การเน้นสีไวยากรณ์ในตัวสำหรับหลายภาษา

en: Side-by-side code editors
th: เคียงข้างกับเครื่องมือแก้ไขโค้ด

en: Multi-monitor support
th: รองรับหลายจอภาพ

en: Code overview mini-map
th: แผนที่ย่อภาพรวมโค้ด

en: Integration with Git
th: การเชื่อมรวมกับ Git

en: Integration with Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize, and Waf
th: การเชื่อมรวมกับ Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize และ Waf

en: Clang based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
th: การเติมเต็มคำอัตโนมัติ การเน้นสีตามความหมาย และการวินิจฉัย ตาม Clang

en: Python based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
th: การเติมเต็มคำอัตโนมัติ การเน้นสีตามความหมาย และการวินิจฉัย ตาม Python

en: Vala based auto-completion and diagnostics
th: การเติมเต็มคำอัตโนมัติและการวินิจฉัย ตาม Vala

en: Auto indentation support for C, Python, Vala, and XML
th: รองรับการร่นย่อหน้าอัตโนมัติสำหรับ C, Python, Vala และ XML

en: HTML, Markdown, and reStructuredText, and Sphinx live preview
th: ดูตัวอย่างสดสำหรับ HTML, Markdown และ reStructuredText และ Sphinx

en: Optional Vim, Emacs, and SublimeText style editing
th: การแก้ไขในรูปแบบ Vim, Emacs และ SublimeText ซึ่งเป็นตัวเลือกเสริม

en: An integrated debugger for native applications
th: โปรแกรมดีบั๊กเบ็ดเสร็จสำหรับเนทีฟแอปพลิเคชัน

en: Support for building with jhbuild and flatpak runtimes
th: รองรับสำหรับการประกอบสร้างด้วยรันไทม์ของ jhbuild และ flatpak

en: Support for viewing TODOs found within your code base
th: รองรับการแสดง TODOs ที่พบในโค้ดหลักของคุณ

en: Debug with the GNU debugger
th: ดีบั๊กด้วยโปรแกรมดีบั๊กของ GNU

en: Quickly access your projects
th: เข้าถึงโครงการของคุณได้อย่างเร็ว

en: Create new projects from a variety of templates
th: สร้างโครงการใหม่จากแม่แบบที่มีให้เลือกหลากหลาย

en: Integration with Git to clone your projects
th: การเชื่อมรวมกับ Git เพื่อโคลนโครงการของคุณ

en: The source code editor
th: เครื่องมือแก้ไขซอร์สโค้ด

en: Build Parallelism
th: ประกอบสร้างคู่ขนาน

en: Number of workers to use when performing builds. -1 for sensible default. 0 for number of CPU.
th: จำนวนตัวทำงานที่จะใช้ขณะทำการประกอบสร้าง -1 สำหรับค่าปริยายที่เหมาะสม 0 สำหรับค่าเท่ากับจำนวนของซีพียู

en: Allow network when metered
th: อนุญาตให้ใช้เครือข่ายเมื่อถูกวัดค่า

en: Enable automated transfers upon building such as SDK downloads and dependencies when connection is metered.
th: เปิดใช้การถ่ายโอนอัตโนมัติเมื่อประกอบสร้างเช่นการดาวน์โหลด SDK และสิ่งที่ต้องใช้เมื่อการเชื่อมต่อถูกวัดค่า

en: Ctags based autocompletion
th: การเติมเต็มคำของ Ctags

en: Use Ctags for autocompletion.
th: ใช้ Ctags สำหรับการเติมเต็มอัตโนมัติ

en: Enable semantic highlighting
th: เปิดใช้การเน้นสีตามความหมาย

en: If enabled, additional highlighting will be provided in supported languages based on information extracted from the source code.
th: ถ้าเปิดใช้ การเน้นสีเพิ่มเติมจะเตรียมไว้สำหรับภาษาที่รองรับโดยขึ้นอยู่กับข้อมูลที่แตกออกจากซอร์สโค้ด

en: Path to ctags executable
th: พาธไปยังไฟล์ชุดคำสั่งของ ctags

en: The path to the ctags executable on the system.
th: พาธไปยังไฟล์ชุดคำสั่งของ ctags ในระบบ

en: Restore last position
th: เรียกคืนตำแหน่งล่าสุด

en: Jump to the last position when reopening a file
th: กระโดดไปยังตำแหน่งล่าสุดขณะกำลังเปิดไฟล์ซ้ำ

en: Show modified lines
th: แสดงบรรทัดที่ถูกแก้ไข

en: If enabled, the editor will show line additions and changes next to the source code.
th: ถ้าเปิดใช้ เครื่องมือแก้ไขจะแสดงการเพิ่มบรรทัดและการเปลี่ยนแปลงถัดจากซอร์สโค้ด

en: Show diagnostics next to line number
th: แสดงการวินิจฉัยถัดจากหมายเลขบรรทัด

en: If enabled, the editor will show diagnostics to the left to the line numbers.
th: ถ้าเปิดใช้ เครื่องมือแก้ไขจะแสดงส่วนการวินิจฉัยทางด้านซ้ายจากเลขบรรทัด

en: Highlight current line
th: เน้นบรรทัดปัจจุบัน

en: If enabled, the editor will highlight the line containing the cursor.
th: ถ้าเปิดใช้ เครื่องมือแก้ไขจะเน้นบรรทัดที่มีเคอร์เซอร์

en: Highlight matching brackets
th: เน้นวงเล็บที่เข้าคู่

en: If enabled, the editor will highlight matching brackets.
th: ถ้าเปิดใช้ เครื่องมือแก้ไขจะเน้นวงเล็บที่เข้าคู่

en: Show line numbers
th: แสดงเลขบรรทัด

en: If enabled, the editor will show line numbers.
th: ถ้าเปิดใช้ เครื่องมือแก้ไขจะแสดงเลขบรรทัด

en: Smart Backspace
th: Backspace อัจฉริยะ

en: Backspace will remove additional spaces to keep you aligned to the indentation size.
th: Backspace จะลบช่องว่างเพิ่มเติมเพื่อให้คุณจัดให้ตรงแนวกับขนาดการร่น

en: Show grid lines
th: แสดงเส้นตาราง

en: If enabled, the editor will show grid lines in the document.
th: ถ้าเปิดใช้ เครื่องมือแก้ไขจะแสดงเส้นตารางในเอกสาร

en: Draw Spaces
th: แสดงช่องว่าง

en: The various types of space to draw in the editor.
th: ช่องว่างหลายชนิดจะแสดงในเครื่องมือแก้ไข

en: Wrap Text
th: ตัดบรรทัด

en: Autosave Enabled
th: เปิดใช้บันทึกอัตโนมัติ

en: Enable or disable autosave feature.
th: เปิดหรือปิดใช้คุณลักษณะบันทึกอัตโนมัติ

en: Autosave Frequency
th: ความถี่ของการบันทึกอัตโนมัติ

en: The number of seconds after modification before auto saving.
th: จำนวนวินาทีหลังจากการแก้ไขก่อนก่อนที่จะบันทึกอัตโนมัติ

en: Completion Row Count
th: จำนวนเติมเต็มของแถว

en: The number of completion rows to display to the user.
th: จำนวนเติมเต็มของแถวที่จะแสดงกับผู้ใช้

en: Spaces Style
th: รูปแบบของช่องว่าง

en: How to apply spaces when reformatting text.
th: รูปแบบการใส่ช่องว่างเมื่อจัดรูปแบบข้อความใหม่

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: If the type within the extension is enabled.
th: ระบุว่าจะเปิดใช้ชนิดภายในส่วนขยายหรือไม่

en: Window size
th: ขนาดหน้าต่าง

en: Window size (width and height).
th: ขนาดหน้าต่าง (กว้างและสูง)

en: Window maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่

en: Window maximized state
th: สถานะขยายแผ่ของหน้าต่าง

note: Translators: This is the default directory name for user’s projects. Do NOT change the ASCII double quotes ("") to your language’s convention, e.g. do not use “” or »«.
en: "Projects"
th: "โครงการ"

en: Projects directory
th: ไดเรกทอรีโครงการ

en: Directory for all Builder projects.
th: ไดเรกทอรีสำหรับโครงการของ Builder ทั้งหมด

en: Clear build caches at startup
th: ล้างแคชประกอบสร้างขณะเริ่มทำงาน

en: If enabled, Builder will clear build caches upon startup.
th: ถ้าเปิดใช้ เครื่องมือประกอบสร้างจะล้างแคชประกอบสร้างในเวลาเริ่มทำงาน

en: Plugin enabled
th: เปิดใช้ปลั๊กอิน

en: If the plugin should be enabled
th: กำหนดว่าจะเปิดใช้ปลั๊กอินหรือไม่

en: Selected configuration for building
th: การกำหนดค่าที่เลือกสำหรับการประกอบสร้าง

en: The configuration that has been selected and will be restored the next time the project loads.
th: การกำหนดค่าซึ่งได้เลือกแล้วและจะกู้คืนในครั้งถัดไปที่โหลดโครงการ

en: Show Icons
th: แสดงไอคอน

en: This setting is deprecated and no longer in use.
th: การตั้งค่านี้เลิกใช้แล้วและไม่ได้มีการใช้อีกต่อไปแล้ว

en: Show Ignored Files
th: แสดงไฟล์ที่ไม่ได้ใช้

en: If enabled, the project tree will display files that are ignored by the VCS.
th: ถ้าเปิดใช้ ลำดับชั้นโครงการจะแสดงไฟล์ที่ไม่ได้ใช้โดย VCS

en: Sort Directories First
th: เรียงลำดับไดเรกทอรีก่อน

en: If enabled, the project tree will sort directories before regular files.
th: ถ้าเปิดใช้ ลำดับชั้นโครงการจะเรียงลำดับไดเรกทอรีก่อนไฟล์ปกติ

en: Build software for GNOME
th: ประกอบสร้างซอฟต์แวร์สำหรับ GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
th: ประกอบสร้าง;พัฒนา;

en: Open a Project
th: เปิดโครงการ

en: Start New Project
th: เริ่มโครงการใหม่

en: Clone Repository
th: โคลนที่เก็บ

en: New Editor Workspace
th: พื้นที่ทำงานใหม่ของเครื่องมือแก้ไข

en: The current language lacks a symbol resolver.
th: ภาษาปัจจุบันขาดตัวแก้สัญลักษณ์

note: translators: %u is replaced with an incrementing number
en: unsaved file %u
th: ยังไม่ได้บันทึกไฟล์ %u

en: %s contained invalid ASCII
th: %s มี ASCII ที่ไม่ถูกต้อง

en: Failed to parse integer from “%s”
th: ไม่สามารถแจงจำนวนเต็มจาก “%s”

en: language defaults missing version in [global] group.
th: ค่าปริยายของภาษาไม่มีรุ่นในกลุ่ม [global]

en: Failed to initialize defaults.
th: ไม่สามารถตั้งต้นค่าปริยาย

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to save draft: %s
th: ไม่สามารถบันทึกฉบับร่าง: %s

en: Untitled
th: ไม่มีชื่อ

en: Projects
th: โครงการ

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: A suitable debugger could not be found.
th: ไม่พบโปรแกรมดีบั๊กที่เหมาะสม

en: Open File…
th: เปิดไฟล์…

en: Open a file in the workspace
th: เปิดไฟล์ในพื้นที่ทำงาน

en: Preferences
th: ค่าปรับแต่ง

en: Keyboard Shortcuts
th: แป้นพิมพ์ลัด

en: Help
th: วิธีใช้

en: About Builder
th: เกี่ยวกับ Builder

en: _Quit
th: _ออก

en: Document
th: เอกสาร

en: Application
th: แอปพลิเคชัน

en: Pages
th: หน้า

en: Text Editor
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความ

en: Search & Replace
th: ค้นหาและแทนที่

en: Documents
th: เอกสาร

en: Selection
th: การเลือก

en: Printing
th: พิมพ์

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to open file: %s
th: ไม่สามารถเปิดไฟล์: %s

note: translators: %s is the error message
en: Print failed: %s
th: ไม่สามารถพิมพ์: %s

en: Save File
th: บันทึกไฟล์

en: Replace
th: แทนที่

en: Language
th: ภาษา

en: Failed to initialize build pipeline: %s
th: ไม่สามารถตั้งค่าเริ่มต้นประกอบสร้างของไปป์ไลน์: %s

en: Failed to get device information: %s
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลอุปกรณ์: %s

en: Devices
th: อุปกรณ์

note: translators: %s is replaced with the host name
en: My Computer (%s)
th: คอมพิวเตอร์ของฉัน (%s)

note: translators: first %s is replaced with the host name, second with CPU architecture
en: My Computer (%s) — %s
th: คอมพิวเตอร์ของฉัน (%s) — %s

en: Pseudo terminal creation failed. Terminal features will be limited.
th: การสร้างเทอร์มินัลเทียมล้มเหลว คุณลักษณะของเทอร์มินัลจะถูกจำกัด

en: Cleaning…
th: กำลังล้าง…

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Ready
th: พร้อม

en: Downloading…
th: กำลังดาวน์โหลด…

en: Building dependencies…
th: กำลังประกอบสร้างสิ่งที่ต้องใช้…

en: Bootstrapping…
th: กำลังปลุกเครื่อง…

en: Configuring…
th: กำลังตั้งค่า…

en: Building…
th: กำลังประกอบสร้าง…

en: Installing…
th: กำลังติดตั้ง…

en: Committing…
th: กำลังบันทึก…

en: Exporting…
th: กำลังส่งออก…

en: Success
th: สำเร็จ

en: Preparing…
th: กำลังเตรียม…

en: Cannot run target, another target is running
th: ไม่สามารถเรียกทำงานเป้าหมายได้ อีกเป้าหมายกำลังทำงาน

note: translators: %s is replaced with the name of the users run command
en: Running %s…
th: กำลังเรียกทำงาน %s…

en: _Clone Repository…
th: _โคลนที่เก็บ…

en: Close
th: ปิด

en: Open a _Project…
th: เปิดโ_ครงการ…

en: Select a _Folder…
th: เลือกโ_ฟลเดอร์…

en: Directory
th: ไดเรกทอรี

en: Failed to load the project
th: ไม่สามารถโหลดโครงการ

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Select Project Folder
th: เลือกโฟลเดอร์โครงการ

en: Select Project File
th: เลือกไฟล์โครงการ

en: _Open
th: _เปิด

en: All Project Types
th: ชนิดโครงการทั้งหมด

[ctx: title]
en: Open a Project
th: เปิดโครงการ

en: Toggle selection mode
th: สลับโหมดการเลือก

en: Search all Builder projects…
th: ค้นหาโครงการของ Builder ทั้งหมด…

en: No Projects Found
th: ไม่พบโครงการ

en: _Remove Projects
th: _ลบโครงการ

en: Remove Projects and Sources…
th: ลบโครงการและซอร์ส…

en: Cannot locate property %s in class %s
th: ไม่พบคุณสมบัติ %s ในคลาส %s

en: Failed to find property %s in %s
th: การค้นหาคุณสมบัติ %s ใน %s ล้มเหลว

en: Failed to retrieve va_list value: %s
th: ไม่สามารถรับค่า va_list: %s

en: Just now
th: เดี๋ยวนี้

en: An hour ago
th: ชั่วโมงก่อน

en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

en: About a year ago
th: ประมาณปีก่อน

en: About %u year ago | About %u years ago
th[0]: ประมาณ %u ปีก่อน

en: _Install
th: _ติดตั้ง

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
th: %u จาก %u

en: Search
th: ค้นหา

en: Files
th: ไฟล์

en: Documentation
th: เอกสาร

en: Close Project
th: ปิดโครงการ

en: General
th: ทั่วไป

en: Terminal
th: เทอร์มินัล

en: Funded By
th: สนับสนุนโดย

en: Show the application preferences
th: แสดงค่าปรับแต่งของแอปพลิเคชัน

en: Open project in new workbench
th: เปิดโครงการในโต๊ะทำงานใหม่

en: FILE
th: ไฟล์

note: The following are handled in main(), but needed here so that --help * will display them to the user (which is handled later on).
en: Print version information and exit
th: พิมพ์ข้อมูลรุ่นแล้วออก

en: Failed to open project: %s
th: ไม่สามารถเปิดโครงการ: %s

en: New variable…
th: ตัวแปรใหม่…

en: Remove environment variable
th: ลบตัวแปรสภาพแวดล้อม

en: Open a File or Terminal
th: เปิดไฟล์หรือเทอร์มินัล

en: Open File
th: เปิดไฟล์

en: New Terminal
th: เทอร์มินัลใหม่

en: Stop running
th: หยุดการทำงาน

en: Other
th: อื่นๆ

en: Open
th: เปิด

en: Appearance
th: รูปโฉม

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to initialize language server: %s
th: ไม่สามารถตั้งต้นเซิร์ฟเวอร์ภาษา: %s

en: Version Control
th: การควบคุมรุ่น

en: SDKs
th: SDK

en: Diagnostics
th: การวินิจฉัย

en: Destination file must be within the project tree.
th: ไฟล์ปลายทางต้องอยู่ในลำดับชั้นโครงการ

en: File must be within the project tree.
th: ไฟล์ต้องอยู่ในลำดับชั้นโครงการ

en: Could not parse XML from stream
th: ไม่สามารถแจง XML จากสตรีมได้

en: Undo
th: เรียกคืน

en: Zoom
th: ซูม

en: Select _All
th: เลือกทั้ง_หมด

en: All _Upper Case
th: ตัวพิมพ์ใ_หญ่ทั้งหมด

en: All _Lower Case
th: ตัวพิมพ์เ_ล็กทั้งหมด

en: _Open Link
th: เปิด_ลิงก์

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Copy Link
th: _คัดลอกลิงก์

en: _Paste
th: _วาง

en: Select _None
th: ไ_ม่เลือกเลย

en: Save
th: บันทึก

en: Untitled Terminal
th: เทอร์มินัลไม่มีชื่อ

en: Wrap around
th: หมดแล้วเริ่มใหม่

en: Reset
th: ล้างค่า

en: Select
th: เลือก

en: Builder — Preferences
th: Builder — ค่าปรับแต่ง

note: translators: %s is replaced with the name of the configuration
en: %s (Copy)
th: %s (สำเนา)

en: Copy
th: คัดลอก

en: Remove
th: ลบ

en: Build Output
th: เอาต์พุตการประกอบสร้าง

en: Clear build log
th: ล้างปูมประกอบสร้าง

en: Cancel build
th: ยกเลิกการประกอบสร้าง

en: Save build log
th: บันทึกปูมประกอบสร้าง

en: Branch
th: แขนง

en: Runtime
th: รันไทม์

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Errors
th: ข้อผิดพลาด

en: Warnings
th: คำเตือน

en: Build Issues
th: ปัญหาของการประกอบสร้าง

en: Build status:
th: สถานะของการประกอบสร้าง:

en: Time completed:
th: เวลาที่เสร็จสมบูรณ์:

en: Delete
th: ลบ

en: _Build
th: _ประกอบสร้าง

en: Build the project
th: ประกอบสร้างโครงการ

en: _Rebuild
th: ประกอบสร้าง_ซ้ำ

en: Run
th: เรียกทำงาน

en: System
th: ระบบ

en: Blue
th: น้ำเงิน

en: Teal
th: เขียวนกเป็ดน้ำ

en: Green
th: เขียว

en: Yellow
th: เหลือง

en: Orange
th: ส้ม

en: Red
th: แดง

en: Pink
th: ชมพู

en: Purple
th: ม่วง

en: Slate
th: หินชนวน

en: Default
th: ปริยาย

en: Display a grid pattern underneath source code
th: แสดงรูปแบบตารางภายใต้ซอร์สโค้ด

en: Configure Options
th: ตัวเลือกสำหรับกำหนดค่า

en: Build Environment
th: สภาพแวดล้อมประกอบสร้าง

en: Complete parameters
th: พารามิเตอร์สมบูรณ์

en: Complete Parameters
th: พารามิเตอร์สมบูรณ์

en: Configure project
th: ตั้งค่าโครงการ

en: Installing project
th: กำลังติดตั้งโครงการ

en: Failed to load flags for plan: %s
th: ไม่สามารถโหลดแฟล็กสำหรับแผน: %s

en: Failed to cull index plan: %s
th: ไม่สามารถคัดเลือกดัชนีแผน: %s

en: Failed to load project: %s
th: ไม่สามารถโหลดโครงการ: %s

note: translators: "Declaration" is describing a function that is defined in a header *              file (.h) rather than a source file (.c).
en: Declaration
th: การประกาศ

en: Loading…
th: กำลังโหลด…

en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: Create New Project
th: สร้างโครงการใหม่

en: Project Name
th: ชื่อโครงการ

en: A subdirectory with this name already exists
th: มีไดเรกทอรีย่อยชื่อนี้อยู่แล้ว

en: A unique name that is used for the project folder and other resources. The name should be in lower case without spaces and should not start with a number.
th: ชื่อเฉพาะที่ใช้สำหรับโฟลเดอร์โครงการและทรัพยากรอื่นๆ ชื่อควรเป็นตัวพิมพ์เล็กโดยไม่มีช่องว่างและไม่ควรขึ้นต้นด้วยตัวเลข

en: Application ID
th: ID ของแอปพลิเคชัน

en: A reverse domain-name identifier used to identify the application, such as "org.gnome.Builder". It may not contain dashes.
th: ตัวระบุชื่อโดเมนย้อนกลับที่ใช้เพื่อระบุแอปพลิเคชัน เช่น "org.gnome.Builder" ต้องไม่มีเครื่องหมายขีดกลาง

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: The project will be created in a new subdirectory.
th: โครงการจะถูกสร้างในไดเรกทอรีย่อยใหม่

en: License
th: สัญญาอนุญาต

en: Template
th: แม่แบบ

en: Create Project
th: สร้างโครงการ

en: Create _New Project…
th: สร้างโครงการให_ม่…

en: Create New Project…
th: สร้างโครงการใหม่…

en: Run with Debugger
th: เรียกทำงานด้วยโปรแกรมดีบั๊ก

en: Debugger
th: โปรแกรมดีบั๊ก

en: Execute the current line, stepping over any function calls
th: เรียกทำงานบรรทัดปัจจุบัน โดยก้าวข้ามการเรียกฟังก์ชันใดๆ

en: Execute the current line, stepping into any function calls
th: เรียกทำงานบรรทัดปัจจุบัน โดยก้าวเข้าการเรียกฟังก์ชันใดๆ

en: Run until the end of the function
th: ทำงานจนจบฟังก์ชัน

en: Breakpoints
th: จุดพัก

en: File
th: ไฟล์

en: Line
th: บรรทัด

en: Function
th: ฟังก์ชัน

en: Address
th: แอดเดรส

en: Type
th: ชนิด

en: Hits
th: ครั้ง

en: Expression
th: นิพจน์

en: Disassembly
th: ถอดแยกแอสเซมบลี

en: Library
th: ไลบรารี

en: Address Range
th: ช่วงแอดเดรส

en: Parameters
th: พารามิเตอร์

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Value
th: ค่า

en: Register
th: เรจิสเตอร์

en: Group
th: กลุ่ม

en: Thread
th: เธรด

en: Frame
th: เฟรม

en: Arguments
th: อาร์กิวเมนต์

en: Binary
th: ไบนารี

en: Threads
th: เธรด

en: Libraries
th: ไลบรารี

en: Registers
th: เรจิสเตอร์

en: No file was provided.
th: ไม่ได้เตรียมไฟล์ใดไว้

en: Spaces
th: ช่องว่าง

en: Tabs
th: แท็บ

en: Go
th: ไป

en: Go to Line
th: ไปยังบรรทัด

en: Indentation
th: การร่นย่อหน้า

en: Indentation Size
th: ขนาดการร่นย่อหน้า

en: New Editor Workspace…
th: พื้นที่ทำงานเครื่องมือแก้ไขใหม่…

en: Open in New Frame
th: เปิดในเฟรมใหม่

en: Save _As
th: บันทึกเป็_น

en: Print…
th: พิมพ์…

en: Programming Languages
th: ภาษาของการเขียนโปรแกรม

en: Insert Trailing Newline
th: แทรกท้ายบรรทัดใหม่

en: Margin
th: กั้นหน้า

en: Show Right Margin
th: แสดงกั้นหน้าขวา

en: Display a margin in the editor to indicate maximum desired width
th: แสดงกั้นหน้าในเครื่องมือแก้ไขเพื่อบ่งบอกถึงความกว้างสูงสุดที่ต้องการ

en: Right Margin Position
th: ตำแหน่งของกั้นหน้าขวา

en: The desired maximum line length
th: ความยาวบรรทัดสูงสุดที่ต้องการ

en: Overwrite Braces
th: เขียนทับวงเล็บปีกกา

en: Insert Matching Brace
th: แทรกวงเล็บปีกกาที่เข้าคู่กัน

en: Space before opening parentheses
th: ช่องว่างก่อนวงเล็บกลมเปิด

en: Space before opening brackets
th: ช่องว่างก่อนวงเล็บเปิด

en: Space before opening braces
th: ช่องว่างก่อนวงเล็บปีกกาเปิด

en: Space before opening angles
th: ช่องว่างก่อนมุมเปิด

en: Color
th: สี

en: Fonts & Styling
th: แบบอักษรและการจัดลักษณะ

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Font
th: แบบอักษร

en: Highlighting
th: การเน้นสี

en: Semantic Highlighting
th: เน้นสีตามความหมาย

en: Non-breaking spaces
th: ช่องว่างไม่ตัดบรรทัด

en: Snippets
th: ข้อความสั้น

en: Failed to remove flatpak manifest: %s
th: ไม่สามารถลบไฟล์กำกับ flatpak: %s

en: Network is not available, skipping downloads
th: เครือข่ายใช้ไม่ได้ กำลังข้ามการดาวน์โหลด

en: Name
th: ชื่อ

en: GCC %s Cross-Compiler (System)
th: คอมไพเลอร์ข้ามเครื่องของ GCC %s (ระบบ)

en: Cloning repository
th: กำลังโคลนที่เก็บ

en: Email
th: อีเมล

en: Match
th: ตรงกัน

en: Path
th: พาธ

en: Find in Files
th: หาใน "ไฟล์"

en: Search for…
th: ค้นหา…

en: Match _whole words
th: ค้นหา_ทั้งคำ

en: Allow regular _expressions
th: อนุญาต_นิพจน์เรกิวลาร์

en: Failed to load directory: %s
th: โหลดไดเรกทอรี: %s ไม่สำเร็จ

en: Size
th: ขนาด

en: Modified
th: แก้ไข

en: Open Containing Folder
th: เปิดโฟลเดอร์ที่เก็บ

en: Empty Makefile Project
th: โครงการ Makefile เปล่า

en: Create a new empty project using a simple Makefile
th: สร้างโครงการเปล่าใหม่โดยใช้ Makefile อย่างง่าย

en: Install project
th: ติดตั้งโครงการ

en: Delete Tool
th: เครื่องมือลบ

en: Compiler
th: คอมไพเลอร์

en: GNOME Application
th: แอปพลิเคชัน GNOME

en: Shared Library
th: ไลบรารีใช้ร่วม

en: Command Line Tool
th: เครื่องมือบรรทัดคำสั่ง

en: Messages
th: ข้อความ

en: Suggested GNOME Projects
th: โครงการ GNOME ที่แนะนำ

en: A GNOME application to access remote or virtual systems
th: แอปพลิเคชัน GNOME สำหรับการเข้าถึงระบบระยะไกลหรือเสมือนจริง

en: An IDE for writing GNOME-based software
th: IDE สำหรับเขียนซอฟต์แวร์ GNOME

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: A calendar application for GNOME
th: แอปพลิเคชันปฏิทินสำหรับ GNOME

en: Clocks
th: นาฬิกา

en: A clock application for GNOME
th: แอปพลิเคชันนาฬิกาสำหรับ GNOME

en: Gitg is a graphical Git client
th: Gitg เป็นไคลเอ็นต์ Git แบบกราฟิก

en: Maps
th: แผนที่

en: A GNOME maps application
th: แอปพลิเคชันแผนที่สำหรับ GNOME

en: Music
th: ดนตรี

en: Music player and management application
th: แอปพลิเคชันเครื่องเล่นและจัดการเพลง

en: Default file manager for GNOME
th: ตัวจัดการไฟล์ปริยายสำหรับ GNOME

en: An IRC Client for GNOME
th: ไคลเอ็นต์ IRC สำหรับ GNOME

en: Sound Recorder
th: เครื่องบันทึกเสียง

en: A modern sound recorder for GNOME
th: เครื่องบันทึกเสียงสมัยใหม่สำหรับ GNOME

en: Build successful
th: ประกอบสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: Project “%s” has completed building
th: โครงการ “%s” ประกอบสร้างเสร็จสมบูรณ์

en: Build failed
th: ประกอบสร้างล้มเหลว

en: Project “%s” failed to build
th: โครงการ “%s” ไม่สามารถประกอบสร้างได้

en: A folder with that name already exists.
th: มีโฟลเดอร์ชื่อดังกล่าวอยู่ก่อนแล้ว

en: A file with that name already exists.
th: มีไฟล์ชื่อดังกล่าวอยู่ก่อนแล้ว

en: File Name
th: ชื่อไฟล์

en: Folder Name
th: ชื่อโฟลเดอร์

en: _Create
th: _สร้าง

en: Copying 1 file
th: คัดลอก 1 ไฟล์

note: translators: first %s is replaced with completed number of files, second %s with total number of files
en: Copying %s of %s files
th: คัดลอก %s จาก %s ไฟล์

en: Failed to copy files
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์

en: Files copied
th: คัดลอกไฟล์แล้ว

en: Copied %s file | Copied %s files
th[0]: คัดลอกไฟล์ %s แล้ว

en: Copying files…
th: กำลังคัดลอกไฟล์…

en: Files will be copied in a moment
th: ไฟล์จะถูกคัดลอกในอีกสักครู่

en: Project Tree
th: ลำดับชั้นของโครงการ

en: Rename %s
th: เปลี่ยนชื่อ %s

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Build System
th: ระบบประกอบสร้าง

en: Source Directory
th: ไดเรกทอรีของซอร์ส

note: translators: format is "CPU emulation". Only translate "emulation"
en: Aarch64 Emulation
th: การเลียนแบบ Aarch64

en: Arm Emulation
th: การเลียนแบบ Arm

note: translators: first %s is replaced with hostname, second %s with the CPU architecture
en: My Computer (%s) %s
th: คอมพิวเตอร์ของฉัน (%s) %s

note: translators: %s is replaced with the path of the file to be deleted and \n for a new line
en: Removing %s
th: กำลังลบ %s

en: Removing Files…
th: ลบไฟล์…

en: Recent Projects
th: โครงการล่าสุด

en: Update
th: ปรับข้อมูล

en: Keyboard Shortcut
th: ปุ่มลัด

en: Shell Command
th: คำสั่งเชลล์

en: Environment
th: สภาพแวดล้อม

en: Command Locality
th: ย่านที่อยู่คำสั่ง

en: Select Symbol…
th: เลือกสัญลักษณ์…

note: translators: %s is replaced with the current local time of day
en: Application started at %s
th: แอปพลิเคชันเริ่มต้นที่ %s

en: Application Output
th: เอาต์พุตแอปพลิเคชัน

en: New _Terminal
th: เ_ทอร์มินัลใหม่

en: New _Build Terminal
th: เทอร์มินัล_ประกอบสร้างใหม่

en: New _Runtime Terminal
th: เทอร์มินัล_รันไทม์ใหม่

en: Split
th: แบ่ง

en: Cancel tests
th: ยกเลิกการทดสอบ

en: Save test output
th: บันทึกผลการทดสอบ

en: Loading TODOs…
th: กำลังโหลด TODOs…

en: Updating Dependencies…
th: กำลังปรับข้อมูลสิ่งที่ต้องใช้…

en: Repository URL
th: URL ที่เก็บ

en: Branches
th: แขนง

en: Enter the URL of the source code repository for the project you would like to clone.
th: ป้อน URL ของที่เก็บซอร์สสำหรับโครงการที่คุณต้องการโคลน

en: The repository will be cloned into a new subdirectory.
th: ที่เก็บจะถูกโคลนลงในไดเรกทอรีย่อยใหม่
