gnome-builder master - en to tr translation catalogue (1463 entries)

en: Create applications for GNOME
tr: GNOME için uygulama oluştur

en: Builder is an actively developed Integrated Development Environment for GNOME. It combines integrated support for essential GNOME technologies such as GTK+, GLib, and GNOME APIs with features that any developer will appreciate, like syntax highlighting and snippets.
tr: Builder, GNOME için aktif olarak geliştirilen Tümleşik Geliştirme Ortamıdır. GTK+, GLib ve GNOME API’leri gibi başlıca GNOME teknolojileri için tümleşik destek ile söz dizimi vurgulama ve parçacık gibi her geliştiricinin işine yarayacak özellikleri birleştirir.

en: You can rely on predictable releases of Builder with each new release of GNOME every six months.
tr: Her altı ayda bir GNOME’un yeni sürümüyle birlikte Builder’ın da yeni bir sürümü çıkacağından emin olabilirsiniz.

en: Features:
tr: Özellikler:

en: Built in syntax highlighting for many languages
tr: Birçok dil için tümleşik söz dizimi vurgulama

en: Side-by-side code editors
tr: Yan yana kod düzenleyiciler

en: Multi-monitor support
tr: Çoklu ekran desteği

en: Code overview mini-map
tr: Kod gözden geçirme küçük haritası

en: Integration with Git
tr: Git tümleşimi

en: Integration with Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize, and Waf
tr: Autotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize ve Waf ile tümleşim

en: Clang based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
tr: Clang temelli kendiliğinden tamamlama, anlamsal vurgulama ve tanılama

en: Python based auto-completion, semantic highlighting, and diagnostics
tr: Python temelli kendiliğinden tamamlama, anlamsal vurgulama ve tanılama

en: Vala based auto-completion and diagnostics
tr: Vala temelli kendiliğinden tamamlama ve tanılama

en: Auto indentation support for C, Python, Vala, and XML
tr: C, Python, Vala ve XML için kendiliğinden girintileme desteği

en: HTML, Markdown, and reStructuredText, and Sphinx live preview
tr: HTML, Markdown, ve reStructuredTest, ve Sphinx canlı ön izleme

en: Optional Vim, Emacs, and SublimeText style editing
tr: İsteğe bağlı Vim, Emacs, ve SublimeText tarzı düzenleme

en: An integrated software profiler for native applications
tr: Yerli uygulamalar için tümleşik yazılım profilleyici

en: An integrated debugger for native applications
tr: Yerli uygulamalar için tümleşik hata ayıklayıcısı

en: Support for building with jhbuild and flatpak runtimes
tr: Flatpak çalışma zamanları ve jhbuild ile inşa desteği

en: Support for viewing TODOs found within your code base
tr: Kod temelinizle bulunan TODO notlarını görüntüleme desteği

en: Fast fuzzy text search across files and symbols
tr: Dosyalar ve simgeler arası hızlı bulanık metin arama

en: Arduino integration with arduino-cli
tr: arduino-cli ile Arduino tümleşimi

en: Debug with the GNU debugger
tr: GNU hata ayıklayıcıyla hata ayıklayın

en: Quickly access your projects
tr: Projelerinize hızlıca erişin

en: Create new projects from a variety of templates
tr: Çeşitli şablonlardan yeni projeler oluşturun

en: Integration with Git to clone your projects
tr: Projelerinizi klonlamak için Git tümleşmesi

en: The source code editor
tr: Kaynak kod düzenleyici

en: Fast global fuzzy search
tr: Hızlı genel bulanık arama

en: Use the minimap to see more of the file
tr: Dosyanın daha çoğunu görmek için küçük haritayı kullan

en: Build Parallelism
tr: İnşa Paralelliği

en: Number of workers to use when performing builds. -1 for sensible default. 0 for number of CPU.
tr: İnşa ederken kullanılacak işçi sayısı. Makul öntanımlı için -1. CPU sayısı için 0.

en: Clear build logs
tr: İnşa günlüklerini temizle

en: If enabled, build log pane will be cleared on rebuild.
tr: Etkinleştirilirse, yeniden inşada inşa günlük bölmesi temizlenir.

en: Show Log When Building
tr: İnşa Ederken Günlüğü Göster

en: If enabled, the build log will be raised when a build starts
tr: Etkinleştirilirse, inşa başladığında inşa günlüğü yükseltilir

en: Allow network when metered
tr: Ölçülen bağlantıda ağa izin ver

en: Enable automated transfers upon building such as SDK downloads and dependencies when connection is metered.
tr: Ölçülen bağlantılarda inşa için SDK indirmeleri ve bağımlılıklar gibi kendi kendine gerçekleşen aktarımlara izin ver.

en: Ctags based autocompletion
tr: Ctag temelli kendiliğinden tamamlama

en: Use Ctags for autocompletion.
tr: Kendiliğinden tamamlama için Ctags kullan.

en: Enable semantic highlighting
tr: Anlamsal vurgulamayı etkinleştir

en: If enabled, additional highlighting will be provided in supported languages based on information extracted from the source code.
tr: Etkinleştirilirse, desteklenen dillerde kaynak koddan çıkarılan bilgilere dayalı olarak ek vurgulamalar sağlanır.

en: Path to ctags executable
tr: Ctags yürütülebilirinin yolu

en: The path to the ctags executable on the system.
tr: Sistemdeki ctag yürütülebilirinin dosya yolu.

en: Debugger Breakpoint at Main
tr: Ana İşlevde Hata Ayıklayıcı Kesme Noktası

en: Debugger should automatically insert breakpoint at main() function.
tr: Hata ayıklayıcı, main() işlevinde kendiliğinden kesme noktası eklesin.

en: Debugger Breakpoint at Criticals
tr: Kritik Noktalarda Hata Ayıklayıcı Kesme Noktası

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_critical() function.
tr: Hata ayıklayıcı, g_critical() işlevinde kendiliğinden kesme noktası eklesin.

en: Debugger Breakpoint at Warnings and Criticals
tr: Uyarılarda ve Kritik Noktalarda Hata Ayıklayıcı Kesme Noktası

en: Debugger should automatically insert breakpoint at g_warning() and g_critical function.
tr: Hata ayıklayıcı, g_warning() ve g_critical işlevinde kendiliğinden kesme noktası eklesin.

en: Restore last position
tr: Son konumu geri yükle

en: Jump to the last position when reopening a file
tr: Dosyayı yeniden açarken son konuma git

en: Show modified lines
tr: Değiştirilen satırları göster

en: If enabled, the editor will show line additions and changes next to the source code.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici kaynak kodun yanında satır eklemeleri ve değişiklikleri gösterir.

en: Show diagnostics next to line number
tr: Tanılamayı satır numarasının yanında göster

en: If enabled, the editor will show diagnostics to the left to the line numbers.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici satır numaralarının solunda tanılamaları gösterir.

en: Highlight current line
tr: Geçerli satırı vurgula

en: If enabled, the editor will highlight the line containing the cursor.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici imlecin bulunduğu satırı vurgular.

en: Highlight matching brackets
tr: Eşleşen parantezleri vurgula

en: If enabled, the editor will highlight matching brackets.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici eşleşen parantezleri vurgular.

en: Show line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: If enabled, the editor will show line numbers.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici satır numaralarını gösterir.

en: Show relative line numbers
tr: Bağıntılı satır numalarını göster

en: If enabled, the editor will show relative line numbers.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici bağıntılı satır numaralarını gösterir.

en: Use line selection styling
tr: Satır seçim biçimlendirmeyi kullan

en: If enabled, the editor will use selected style for line numbers for whole lines selected.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici seçili tüm satırlarda satır numaraları için seçili biçimi kullanacaktır.

en: Smart Backspace
tr: Akıllı Geri Tuşu

en: Backspace will remove additional spaces to keep you aligned to the indentation size.
tr: Geri tuşu, girintileme boyutuyla hizalamak için ek boşlukları silecek.

en: Smart Home/End
tr: Akıllı Home/End

en: Modifies the behavior of Home/End keys.
tr: Home/End tuşlarının davranışını değiştirir.

en: Show grid lines
tr: Izgara çizgilerini göster

en: If enabled, the editor will show grid lines in the document.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici belgede ızgara çizgileri gösterir.

en: If enabled, the editor will respect the font-name setting.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici font-name ayarına uyar.

en: This setting is only respected if the use-custom-font setting is enabled.
tr: Bu ayara yalnızca use-custom-font ayarı etkinleştirilmişse uyulur.

en: Overview Map Policy
tr: Genel Görünüm Haritası İlkesi

en: When the overview map should be displayed.
tr: Genel görünüm haritası ne zaman görüntülensin.

en: Draw Spaces
tr: Boşlukları Çiz

en: The various types of space to draw in the editor.
tr: Düzenleyicide çizilecek çeşitli boşluk türleri.

en: Wrap Text
tr: Metni Sar

en: The way to wrap a long line of text for a better visibility.
tr: Daha iyi görünürlük için uzun satırlı metni kaydırma yolu.

en: Autosave Enabled
tr: Kendiliğinden Kaydetme Etkin

en: Enable or disable autosave feature.
tr: Kendiliğinden kaydetme özelliğini etkinleştir veya devre dışı bırak.

en: Autosave Frequency
tr: Kendiliğinden Kaydetme Sıklığı

en: The number of seconds after modification before auto saving.
tr: Kendiliğinden kaydetme için değiştirmeden sonra saniye sayısı.

en: Completion Row Count
tr: Tamamlama Satır Sayısı

en: The number of completion rows to display to the user.
tr: Kullanıcıya gösterilecek tamamlama satırlarının sayısı.

en: Line Height
tr: Satır Yüksekliği

en: The line height to use for the selected font.
tr: Seçili yazı tipi için kullanılacak satır yüksekliği.

en: Interactive Completion
tr: Etkileşimli Tamamlama

en: If enabled, Builder will automatically display completion proposals as you type.
tr: Etkinleştirilirse, Builder, siz yazdıkça tamamlama önerilerini kendiliğinden gösterilir.

en: Minimum characters for matching selection.
tr: Seçimi eşleme için asgari karakter.

en: Specify the minimum number of characters for selection matching.
tr: Seçim eşleme için asgari karakter sayısını belirtin.

en: Enable Snippets
tr: Parçacıkları Etkinleştir

en: Allow expanding snippets from the editor by pressing tab after the snippet trigger.
tr: Parçacık tetikleyicisinden sonra sekmeye basarak düzenleyiciden kod parçacıklarının genişletilmesine izin ver.

en: Select First Completion
tr: İlk Tamamlamayı Seç

en: Automatically select the first auto-completion entry.
tr: İlk kendiliğinden tamamlama girdisini kendiliğinden seç.

en: Spaces Style
tr: Boşluk Biçemi

en: How to apply spaces when reformatting text.
tr: Metin yeniden biçimlendirilirken boşlukların nasıl uygulanacağı.

en: Enabled
tr: Etkin

en: If the type within the extension is enabled.
tr: Eklenti içerisinde türün etkin olup olmadığı.

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

en: Window maximized state
tr: Pencerenin ekranı kapladığı durum

en: Style Variant
tr: Biçem Değişkeni

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
tr: GTK temasının ve/veya GtkSourceView biçem şemasının aydınlık veya karanlık türevini kullan.

note: Translators: This is the default directory name for user’s projects. Do NOT change the ASCII double quotes ("") to your language’s convention, e.g. do not use “” or »«.
en: "Projects"
tr: "Projeler"

en: Projects directory
tr: Projeler dizini

en: Directory for all Builder projects.
tr: Tüm Builder projelerinin dizini.

en: Restore Session
tr: Oturumu Geri Yükle

en: Restores the projects previous session when loading.
tr: Yüklerken projeleri önceki oturumdan geri yükler.

en: Clear build caches at startup
tr: Başlangıçta inşa önbelleklerini temizle

en: If enabled, Builder will clear build caches upon startup.
tr: Etkinleştirilirse, Builder başlangıçta inşa önbelleklerini temizler.

en: The interface style to change pages
tr: Sayfaları değiştirmek için arayüz biçemi

en: Default License
tr: Öntanımlı Lisans

en: The default license to use for new projects
tr: Yeni projeler için kullanılacak öntanımlı lisans

en: Inherit Language Server stderr
tr: Dil Sunucusu stderr miras al

en: If enabled, stderr of language servers will be redirected to the console.
tr: Etkinleştirilirse, dil sunucularının stderr hataları uçbirime yönlendirilir.

en: Preview Search Results
tr: Arama Sonuçlarını Ön İzle

en: If previews for search results should be automatically displayed
tr: Arama sonuçları ön izlemelerinin kendiliğinden görüntülenmesi gerekiyorsa

en: Plugin enabled
tr: Eklenti etkin

en: If the plugin should be enabled
tr: Eklentinin etkinleştirilmesi

en: Show Icons
tr: Simgeleri Göster

en: This setting is deprecated and no longer in use.
tr: Bu ayar terk edilmiştir ve artık kullanımda değildir.

en: Show Ignored Files
tr: Yok Sayılan Dosyaları Göster

en: If enabled, the project tree will display files that are ignored by the VCS.
tr: Etkinleştirilirse, proje ağacı, VCS tarafından gözardı edilen dosyaları gösterir.

en: Sort Directories First
tr: Önce Dizinleri Sırala

en: If enabled, the project tree will sort directories before regular files.
tr: Etkinleştirilirse, proje ağacı, dizinleri normal dosyalardan önce sıralar.

en: Selected configuration for building
tr: İnşa için seçilen yapılandırma

en: The configuration that has been selected and will be restored the next time the project loads.
tr: Yapılandırma seçildi ve projenin bir dahaki yüklenişinde geri getirilecek.

en: Install Project Before Running
tr: Proje Çalıştırmadan Önce Kur

en: Run the pipelines install phase before running the project. Only use this if you know what you're doing with your project.
tr: Projeyi çalıştırmadan önce boru hatları kurulum aşamasını çalıştır. Bunu yalnızca projenizle ne yaptığınızı biliyorsanız kullanın.

en: Default Run Command
tr: Öntanımlı Çalıştır Komutu

en: The id of the default run command
tr: Öntanımlı çalıştır komutunun kimliği

en: The signal to send the app to stop
tr: Uygulamayı durdurmak için gönderilecek sinyal

en: This allows sending something other than sigkill to stop the target application. That might be useful when you want to gracefully shutdown a server process.
tr: Bu, hedef uygulamayı durdurmak için sigkill dışında bir şey göndermeyi sağlar. Bir sunucu işlemini nazikçe kapatmak istediğinizde yararlı olabilir.

en: Unit Test Locality
tr: Birim Sınama Yerelliği

en: What environment to use when running unit tests
tr: Birim sınamaları çalıştırırken hangi ortamın kullanılacağı

en: Verbose Logging
tr: Ayrıntılı Günlük Kaydı

en: If G_MESSAGES_DEBUG=all should be used when running the target application
tr: Hedef uygulama çalıştırırken G_MESSAGES_DEBUG=all kullanılma durumu

en: Cache Root
tr: Önbellek Kökü

en: A directory to use as the root for cache data of the project like builds and flatpak staging directories
tr: İnşa ve flatpak evreleme dizinleri gibi proje önbellek verisi için kök olarak kullanılacak dizin

en: Check Spelling
tr: Yazımı Denetle

en: Automatically check spelling within documents
tr: Belgelerde kendiliğinden yazım denetimi yap

en: Build software for GNOME
tr: GNOME için yazılım geliştirin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Build;Develop;
tr: GNOME Builder;Builder;Build;Develop;İnşa Et;Oluştur;Geliştir;

en: Open a Project
tr: Proje Aç

en: Start New Project
tr: Yeni Proje Başlat

en: Clone Repository
tr: Depoyu Klonla

en: New Editor Workspace
tr: Yeni Düzenleyici Çalışma Alanı

note: translators: %u is replaced with an incrementing number
en: unsaved file %u
tr: kaydedilmemiş dosya %u

en: The current language lacks a symbol resolver.
tr: Geçerli dilin simge çözümleyicisi yok.

en: %s contained invalid ASCII
tr: %s geçersiz ASCII içeriyordu

en: Failed to parse integer from “%s”
tr: “%s”den tamsayı ayrıştırılamadı

en: language defaults missing version in [global] group.
tr: [global] grubunda dil öntanımlarının sürümleri yok.

en: Failed to initialize defaults.
tr: Öntanımlılar ilklendirilemedi.

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to save draft: %s
tr: Taslak kaydedilemedi: %s

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Projects
tr: Projeler

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: A suitable debugger could not be found.
tr: Uygun hata ayıklayıcı bulunamadı.

en: Open File…
tr: Dosya Aç…

en: Open a file in the workspace
tr: Çalışma alanında dosya aç

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Help
tr: Yardım

en: About Builder
tr: Builder Hakkında

en: _Quit
tr: _Çık

en: Document
tr: Belge

en: Application
tr: Uygulama

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Search & Replace
tr: Ara ve Değiştir

en: Documents
tr: Belgeler

en: Selection
tr: Seçim

en: Printing
tr: Yazdırma

en: _Discard Changes and Reload
tr: Değişiklikleri _Gözden Çıkar ve Yeniden Yükle

en: File Has Changed on Disk
tr: Dosya Diskte Değiştirildi

en: The file has been changed by another program.
tr: Dosya başka yazılımca değiştirildi.

en: File Contains Encoding Errors
tr: Dosya Kodlama Hataları İçeriyor

en: The encoding used to load the file detected errors. You may select an alternate encoding from the statusbar and reload.
tr: Dosyayı yüklemede kullanılan kodlamada hatalar saptandı. Durum çubuğundan başka kodlama seçip yeniden yükleyebilirsiniz.

en: Could Not Open File
tr: Dosya Açılamadı

en: You do not have permission to open the file.
tr: Dosyayı açacak izniniz yok.

en: _Retry
tr: _Yeniden Dene

en: Open As _Administrator
tr: _Yönetici Olarak Aç

en: Document Restored
tr: Belge Geri Yüklendi

en: Unsaved document has been restored.
tr: Kaydedilmemiş belge geri yüklendi.

en: _Discard…
tr: _Gözden Çıkar…

note: translators: %s is the error message
en: Print failed: %s
tr: Yazdırılamadı: %s

note: translators: %s contains the error message
en: Failed to format selection: %s
tr: Biçim seçimi başarısız: %s

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: Replace
tr: Değiştir

en: Move to previous match (Ctrl+Shift+G)
tr: Önceki eşleşmeye git (Ctrl+Shift+G)

en: Move to next match (Ctrl+G)
tr: Sonraki eşleşmeye git (Ctrl+G)

en: Search & Replace (Ctrl+H)
tr: Ara ve Değiştir (Ctrl+H)

en: Close search
tr: Aramayı kapat

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Use Re_gular Expressions
tr: Düzenli İ_fadeler Kullan

en: _Case Sensitive
tr: Büyük/küçük Harf _Duyarlı

en: Match Whole Words
tr: Tüm Sözcükleri Eşleştir

en: Language
tr: Dil

en: Search (Ctrl+Enter)
tr: Ara (Ctrl+Enter)

en: Toggle Bottom Panel (Ctrl+F9)
tr: Dip Paneli Aç/Kapat (Ctrl+F9)

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to open file: %s
tr: Dosya açılamadı: %s

en: Failed to initialize build pipeline: %s
tr: İnşa boru hattı ilklendirilemedi: %s

en: Failed to get device information: %s
tr: Aygıt bilgisi alınamadı: %s

en: Active Configuration
tr: Etkin Yapılandırma

en: Configuration %s changed
tr: %s yapılandırması değişti

note: translators: %s will be replaced with the build configuration identifier
en: Failed to locate build configuration “%s”. It may be invalid or incorrectly formatted.
tr: “%s” inşa yapılandırması bulunamadı. Geçersiz ya da yanlış biçimlendirilmiş olabilir.

note: translators: %s is set to the identifier of the build configuration
en: Active configuration set to “%s”
tr: Etkin yapılandırma “%s” olarak ayarlandı

note: translators: %s is replaced with the external device name
en: Discovered device “%s”
tr: “%s” aygıtı bulundu

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Device set to %s
tr: Aygıt şuna ayarlandı: %s

en: Cannot deploy to device, build pipeline is not initialized
tr: Aygıta konuşlanamıyor, inşa boru hattı başlatılmadı

en: Fallback
tr: Yedeğe dönüş

note: translators: %s is replaced with the host name
en: My Computer (%s)
tr: Bilgisayarım (%s)

note: translators: first %s is replaced with the host name, second with CPU architecture
en: My Computer (%s) — %s
tr: Bilgisayarım (%s) — %s

en: Cannot build transfer while on metered connection
tr: Ölçülen bağlantıdayken aktarım inşa edilemez

en: The build pipeline is in a failed state
tr: İnşa boru hattı başarısız bir durum içinde

en: The build configuration has errors
tr: İnşa yapılandırmasının hataları var

en: Pipeline started to clean build tree
tr: Boru hattı inşa ağacını temizlemeye başladı

en: Pipeline started
tr: Boru hattı başladı

en: Pipeline finished
tr: Boru hattı tamamlandı

note: translators: %s is replaced with the build shell command
en: Build (%s)
tr: İnşa (%s)

note: translators: %s is replaced with the post-install shell command
en: Post-install (%s)
tr: Kurulum sonrası (%s)

en: Pseudo terminal creation failed. Terminal features will be limited.
tr: Sahte uçbirim oluşturulamadı. Uçbirim özellikleri kısıtlanacak.

en: Cleaning…
tr: Temizleniyor…

en: Failed
tr: Başarısız oldu

en: Ready
tr: Hazır

en: Downloading…
tr: İndiriliyor…

en: Building dependencies…
tr: Bağımlılıklar inşa ediliyor…

en: Bootstrapping…
tr: Özyükleniyor…

en: Configuring…
tr: Yapılandırılıyor…

en: Building…
tr: İnşa ediliyor…

en: Installing…
tr: Kuruluyor…

en: Committing…
tr: İşleniyor…

en: Exporting…
tr: Dışa aktarılıyor…

en: Success
tr: Başarılı

en: Preparing…
tr: Hazırlanıyor…

note: translators: %s is replaced with the name of the file being removed
en: Removing %s
tr: %s kaldırılıyor

en: Removing build directories…
tr: İnşa dizinleri kaldırılıyor…

en: Untitled command
tr: Başlıksız komut

en: Unit Test
tr: Birim Sınama

note: translators: %s is replaced with the name of the run tool such as "valgrind"
en: User requested run tool “%s”
tr: Kullanıcı, “%s” aracının çalıştırılmasını istedi

en: Cannot run target, another target is running
tr: Hedef çalıştırılamıyor, başka hedef çalışıyor

en: Application exited with error: %s
tr: Uygulama hata ile çıktı: %s

en: Application exited
tr: Uygulama çıktı

note: translators: %s is replaced with the name of the users run command
en: Running %s…
tr: %s çalışıyor…

en: Deploying to device…
tr: Aygıta konuşlandırılıyor…

en: User requested application to run
tr: Kullanıcı, uygulamanın çalıştırılmasını istedi

en: User requested application to restart
tr: Kullanıcı, uygulamanın yeniden başlatılmasını istedi

note: translators: %s is replaced with the name of the tool
en: User requested application to run with tool “%s”
tr: Kullanıcı, uygulamanın “%s” aracıyla çalıştırılmasını istedi

en: User requested application to stop
tr: Kullanıcı, uygulamanın durdurulmasını istedi

en: Forcing subprocess %s to exit
tr: %s alt süreci çıkmaya zorlanıyor

en: Sending signal %d to subprocess %s
tr: %d sinyali %s alt sürecine gönderiliyor

en: Discovered runtime “%s”
tr: “%s” çalışma zamanı bulundu

en: Removing runtime “%s”
tr: “%s” çalışma zamanı kaldırılıyor

en: Host System
tr: Ev Sahibi Sistem

en: Default (Host operating system)
tr: Öntanımlı (Ev sahibi işletim sistemi)

en: _Clone Repository…
tr: Depo _Klonla…

en: Close
tr: Kapat

en: Open a _Project…
tr: _Proje Aç…

en: Open a new or existing project
tr: Yeni veya var olan bir proje aç

en: Create a new project by cloning a repository
tr: Depo klonlayarak yeni proje oluştur

en: Select a _Folder…
tr: _Klasör Seç…

en: Directory
tr: Dizin

en: Failed to load the project
tr: Proje yüklenemedi

en: _Close
tr: _Kapat

en: Delete Project Sources?
tr: Proje Kaynakları Silinsin Mi?

en: Deleting the project source code from your computer cannot be undone.
tr: Proje kaynak kodunu bilgisayarınızdan silmek geri alınamaz.

en: _Delete Project Sources
tr: Proje Kaynaklarını _Sil

en: Select Project Folder
tr: Proje Klasörü Seç

en: Select Project File
tr: Proje Dosyası Seç

en: _Open
tr: _Aç

en: All Project Types
tr: Tüm Proje Türleri

[ctx: title]
en: Open a Project
tr: Proje Aç

en: Toggle selection mode
tr: Seçim kipini aç/kapat

en: Search all Builder projects…
tr: Tüm Builder projelerini ara…

en: No Projects Found
tr: Proje Bulunamadı

en: _Remove Projects
tr: Projele_ri Kaldır

en: Remove Projects and Sources…
tr: Proje ve Kaynaklarını Kaldır…

en: Cannot locate property %s in class %s
tr: %s özelliği, %s sınıfında bulunamıyor

en: Failed to find property %s in %s
tr: %s özelliği, %s içinde bulunamadı

en: Failed to retrieve va_list value: %s
tr: va_list değeri alınamadı: %s

en: File path is NULL
tr: Dosya yolu NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
tr: UTF-8 dosya adı geniş karaktere dönüştürülürken hata

en: ILCreateFromPath() failed
tr: ILCreateFromPath() başarısız oldu

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
tr: “%s” geçerli bir NSURL değerine dönüştürülemiyor.

en: Just now
tr: Şimdi

en: An hour ago
tr: Bir saat önce

en: Yesterday
tr: Dün

en: About a year ago
tr: Yaklaşık bir yıl önce

en: About %u year ago | About %u years ago
tr[0]: Yaklaşık %u yıl önce

en: _Install
tr: _Kur

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
tr: %u / %u

en: Search
tr: Ara

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
tr: <b>%s</b> değiştirmek için yeni kısayol gir.

en: _Set
tr: _Belirle

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
tr: İptal etmek için Escape tuşana ya da devre dışı bırakmak için Backspace tuşuna basın.

en: Close Project
tr: Projeyi Kapat

en: General
tr: Genel

en: Change application preferences
tr: Uygulama tercihlerini değiştir

en: Find keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını bul

en: Get help with using Builder
tr: Builder kullanımında yardım al

en: Show information about Builder
tr: Builder ile ilgili bilgi göster

en: Quit without saving changes
tr: Değişiklikleri kaydetmeden çık

en: Web Browsing
tr: Web Tarama

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: New Terminals
tr: Yeni Uçbirimler

en: Funded By
tr: Maddi Destekçiler

en: Show the application preferences
tr: Uygulamanın tercihlerini göster

en: Open project in new workbench
tr: Projeyi yeni tezgahta aç

en: FILE
tr: DOSYA

note: The following are handled in main(), but needed here so that --help * will display them to the user (which is handled later on).
en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: Increase log verbosity (may be repeated)
tr: Günlük ayrıntılarını artır (yinelenmesi gerekebilir)

en: Failed to open project: %s
tr: Proje açılamadı: %s

en: Remove environment variable
tr: Ortam değişkenini kaldır

en: New variable…
tr: Yeni değişken…

en: Open a File or Terminal
tr: Dosya veya Uçbirim Aç

en: Use the page switcher above or use one of the following:
tr: Üstteki sayfa değiştiriciyi veya şunlardan birini kullan:

en: Project Sidebar
tr: Proje Kenar Çubuğu

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: New Terminal
tr: Yeni Uçbirim

en: Open application menu (F10)
tr: Uygulama menüsünü aç (F10)

en: Cannot load HTML. Missing WebKit support.
tr: HTML yüklenemedi. WebKit desteği eksik.

en: Invalid configuration
tr: Geçersiz yapılandırma

en: Toggle Left Panel (F9)
tr: Sol Paneli Aç/Kapat (F9)

en: Toggle Right Panel
tr: Sağ Paneli Aç/Kapat

en: Run Project (Shift+Ctrl+Space)
tr: Projeyi Çalıştır (Shift+Ctrl+Space)

en: Stop Running Project
tr: Projeyi Çalıştırmayı Durdur

en: Stop running
tr: Çalıştırmayı durdur

en: Run project
tr: Projeyi çalıştır

en: Search for anything
tr: Herhangi bir şey ara

en: Type to Search
tr: Yazarak Ara

en: Prefix your query with one of the following to filter results
tr: Sonuçları süzerken sorgunuza aşağıdaki ön eklerden birini ekleyin

en: Files
tr: Dosyalar

en: Symbols
tr: Simgeler

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Actions
tr: Eylemler

en: Other
tr: Diğer

en: Project loaded
tr: Proje yüklendi

note: translators: %s is replaced with the project name
en: Loading project “%s”
tr: “%s” projesi yükleniyor

en: Open
tr: Aç

en: There are unsaved documents
tr: Kaydedilmemiş belgeler var

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Configurations
tr: Yapılandırmalar

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Installing %u package | Installing %u packages
tr[0]: %u paket kuruluyor

en: The operation has been cancelled
tr: İşlem iptal edildi

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to initialize language server: %s
tr: Dil sunucusu ilklendirilemedi: %s

en: No connection to language server
tr: Dil sunucusuna bağlantı yok

en: No LSP client connection is available
tr: Kullanılabilir LSP istemci bağlantısı yok

note: translators: %s is replaced with the name of the language server
en: Language server “%s” exited
tr: “%s” dil sunucusu çıktı

note: translators: the first %s is replaced with the language server name, second %s with PID
en: Language server “%s” spawned as process %s
tr: “%s” dil sunucusu, %s süreci olarak oluşturuldu

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Version
tr: Sürüm

en: Website
tr: Web sitesi

en: Version Control
tr: Sürüm Denetimi

en: SDKs
tr: Yazılım Geliştirme Kitleri

en: Language Servers
tr: Dil Sunucuları

en: Devices & Simulators
tr: Aygıtlar ve Simülatörler

en: Diagnostics
tr: Tanılama

en: Build Systems
tr: İnşa Sistemleri

en: Compilers
tr: Derleyiciler

en: Debuggers
tr: Hata Ayıklayıcılar

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Editing & Formatting
tr: Düzenleme ve Biçimlendirme

en: Web
tr: Web Sitesi

en: Language Enablement
tr: Dil Etkinleştirme

en: Desktop Integration
tr: Masaüstü Tümleşimi

en: Additional
tr: Ek

en: Destination file must be within the project tree.
tr: Hedef dosya, proje ağacı içinde olmalıdır.

en: File must be within the project tree.
tr: Dosya, proje ağacı içinde olmalıdır.

en: Could not parse XML from stream
tr: Akıştan XML ayrıştırılamadı

en: Clipboard
tr: Pano

en: C_ut (Ctrl+X)
tr: K_es (Ctrl+X)

en: _Copy (Ctrl+C)
tr: _Kopyala (Ctrl+C)

en: _Paste (Ctrl+V)
tr: _Yapıştır (Ctrl+V)

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo & Redo
tr: Geri al ve Yinele

en: Undo (Ctrl+Z)
tr: Geri Al (Ctrl+Z)

en: Redo (Shift+Ctrl+Z)
tr: Yinele (Shift+Ctrl+Z)

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out (Ctrl+-)
tr: Uzaklaştır (Ctrl+-)

en: Reset Zoom (Ctrl+0)
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla (Ctrl+0)

en: Zoom In (Ctrl++)
tr: Yakınlaştır (Ctrl++)

en: Insert Emoji
tr: Emoji Ekle

en: _Selection
tr: _Seçim

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Formatting
tr: Biçimlendirme

en: All _Upper Case
tr: Tümü _Büyük Harf

en: Convert the text selection to upper case
tr: Metin seçimini büyük harfe dönüştür

en: All _Lower Case
tr: Tümü _Küçük Harf

en: Convert the text selection to lower case
tr: Metin seçimini küçük harfe dönüştür

en: In_vert Case
tr: Büyük/Küçük Harf Değ_iştir

en: Invert case of the text selection
tr: Metin seçiminin harf büyüklüklerini evirt

en: _Title Case
tr: Başlık _Durumu

en: Convert the text selection to title case
tr: Metin seçimini başlık düzenine dönüştür

en: Select _Line
tr: _Satır Seç

en: _Delete Line
tr: Satırı _Sil

en: _Join Lines
tr: Satırları _Birleştir

en: S_ort Lines
tr: Satırları S_ırala

en: D_uplicate Line
tr: S_atırı Çoğalt

en: _Formatting
tr: _Biçimlendirme

en: Code Navigation
tr: Kod Gezinme

note: translators: the first %u is replaced with the line number and the second with the column.
en: Ln %u, Col %u
tr: Satır %u, Sütun %u

note: translators: the first %u is replaced with the line number, the second with the column and the third one with the number of selected characters.
en: Ln %u, Col %u (Sel: %u)
tr: Satır %u, Sütun %u (Seç: %u)

en: _Open Link
tr: Bağlantıyı _Aç

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy selection from terminal to clipboard
tr: Seçimi uçbirimden panoya kopyala

en: _Copy Link
tr: Bağlantı Adresini _Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste from clipboard into the terminal
tr: Panodan uçbirime yapıştır

en: Selection all text from terminal including scrollback
tr: Geri kaydırmayla birlikte uçbirimdeki tüm metni seç

en: Select _None
tr: _Hiçbirini Seçme

en: Save Terminal Content As
tr: Uçbirim İçeriğini Farklı Kaydet

en: Save
tr: Kaydet

en: Failed to launch subprocess. You may need to rebuild your project.
tr: Alt süreç başlatılamadı. Projenizi yeniden inşa etmeniz gerekebilir.

en: Untitled terminal
tr: Başlıksız uçbirim

note: translators: exited describes that the terminal shell process has exited
en: Exited
tr: Çıkıldı

en: Subprocess launcher failed too quickly, will not respawn.
tr: Alt süreç başlatıcı çok erken başarısız oldu ve yeniden başlatılamadı.

en: Untitled Terminal
tr: Başlıksız Uçbirim

en: Solarized
tr: Solarize

en: Fishtank
tr: Balık Tankı

en: Spacedust
tr: Uzay Tozu

en: Horizon
tr: Ufuk

en: Tokyo Night
tr: Tokyo Gecesi

en: Clone of Ubuntu
tr: Ubuntu Klonu

en: Search runtimes
tr: Çalışma zamanlarını ara

en: Move to previous match
tr: Önceki eşleşmeye git

en: Move to next match
tr: Sonraki eşleşmeye git

en: Wrap around
tr: Çevrele

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: Allow Input
tr: Girdiye İzin Ver

en: Search…
tr: Ara…

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset and Clear
tr: Sıfırla ve Temizle

en: Process terminated by signal %d
tr: Süreç, %d sinyaliyle sonlandırıldı

en: <i>Loading</i>
tr: <i>Yükleniyor</i>

en: Empty
tr: Boş

note: FIXME? Shouldn't title come from a tweak property?
en: Projects Directory
tr: Projeler Dizini

en: Select
tr: Seç

en: Select Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: Builder — %s — Preferences
tr: Builder — %s — Tercihler

en: Builder — Preferences
tr: Builder — Tercihler

en: unversioned
tr: sürümlendirilmemiş

note: translators: None means "no version control system"
en: None
tr: Hiçbiri

en: Blank page
tr: Boş sayfa

en: Run a new instance of Builder
tr: Yeni bir Builder örneği çalıştır

en: Installing Arduino Library
tr: Arduino Kütüphanesi Kuruluyor

en: Downloading and installing
tr: İndiriliyor ve kuruluyor

en: Uninstalling Arduino Library
tr: Arduino Kütüphanesi Kaldırılıyor

en: Uninstalling
tr: Kaldırılıyor

en: Installing Arduino Platform
tr: Arduino Platformu Kuruluyor

en: Uninstalling Arduino Platform
tr: Arduino Platformu Kaldırılıyor

en: Board Settings
tr: Pano Ayarları

en: Board
tr: Pano

en: Programmer
tr: Programcı

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: No libraries are present in this profile
tr: Bu profilde hiçbir kütüphane yok

en: Add _Library
tr: _Kütüphane Ekle

en: No libraries installed
tr: Kurulu kütüphane yok

en: Install _Library
tr: _Kütüphane Kur

en: Search for a Library
tr: Kütüphane Ara

en: No libraries found
tr: Kütüphane bulunamadı

en: Update Arduino Packages
tr: Arduino Paketlerini Güncelle

en: Compile Arduino Sketch
tr: Arduino Taslağını Derle

en: Upload Arduino Sketch
tr: Arduino Taslağını Yükle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Platforms
tr: Platformlar

en: No platforms are present in this profile
tr: Bu profilde hiçbir platform yok

en: Add _Platform
tr: _Platform Ekle

en: No platforms installed
tr: Kurulu platform yok

en: Install _Platform
tr: _Platform Kur

en: Search for a Platform
tr: Platform Ara

en: No platforms found
tr: Platform bulunamadı

en: Arduino Sketch Project
tr: Arduino Taslak Projesi

en: An empty arduino sketch project
tr: Boş arduino taslak projesi

en: Notes
tr: Notlar

en: No additional URL
tr: Ek URL yok

en: Add URL
tr: URL Ekle

en: _Add
tr: _Ekle

en: Additional URLs
tr: Ek URLʼler

en: Installed Libraries
tr: Kurulu Kütüphaneler

en: Installed Platforms
tr: Kurulu Platformlar

en: Building cache…
tr: Önbellek inşa ediliyor…

en: Bootstrapping build system
tr: İnşa sistemi özyükleniyor

en: Configuring project
tr: Proje yapılandırılıyor

en: Building project
tr: Proje inşa ediliyor

en: Caching build commands
tr: İnşa komutları önbellekleniyor

note: translators: %s is replaced with the name of the configuration
en: %s (Copy)
tr: %s (Kopya)

en: BuildStream project in use but “bst” executable could not be found.
tr: BuildStream projesi kullanılıyor ancak “bst” yürütülebiliri bulunamadı.

en: Use KEY=VALUE to set an environment variable
tr: Ortam değişkeni ayarlamak için ANAHTAR=DEĞER kullan

en: Keys may not start with a number
tr: Anahtarlar rakam ile başlayamaz

en: Keys may only contain alpha-numerics or underline.
tr: Anahtarlar yalnızca harf, rakam veya alt çizgi içerebilir.

en: Add _Variable
tr: _Değişken Ekle

en: Add Variable
tr: Değişken Ekle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Build Output
tr: İnşa Çıktısı

en: Build Output (Shift+Ctrl+L)
tr: İnşa Çıktısı (Shift+Ctrl+L)

en: Clear build log
tr: İnşa günlüğünü temizle

en: Cancel build
tr: İnşayı iptal et

en: Save build log
tr: İnşa günlüğünü kaydet

en: Missing
tr: Eksik

en: Branch
tr: Dal

en: Build Profile
tr: İnşa Profili

en: Runtime
tr: Çalışma Zamanı

en: Device
tr: Aygıt

en: There is a problem with the current build configuration.
tr: Geçerli inşa yapılandırmasında sorun var.

en: Build status
tr: İnşa durumu

en: Last build
tr: Son inşa

en: Build result
tr: İnşa sonucu

en: Errors
tr: Hatalar

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Build Pipeline
tr: İnşa Boru Hattı

en: Build Issues
tr: İnşa Sorunları

en: Build status:
tr: İnşa durumu:

en: Time completed:
tr: Tamamlama süresi:

note: translators: %u is replaced with the number of warnings
en: Warnings (%u)
tr: Uyarılar (%u)

note: translators: %u is replaced with the number of errors
en: Errors (%u)
tr: Hatalar (%u)

en: Shared
tr: Paylaşılmış

en: Static
tr: Sabit

en: Executable
tr: Çalıştırılabilir

note: translators: %s is replaced with the error message
en: Failed to list build targets: %s
tr: İnşa hedefleri listelenemedi: %s

en: Select Build Target
tr: İnşa Hedefi Seç

en: Available Build Targets
tr: Kullanılabilir İnşa Hedefleri

en: Some targets may not be available until the project has been configured.
tr: Proje yapılandırılana dek bazı hedefler kullanılamayabilir.

en: Automatically Discover
tr: Kendiliğinden Keşfet

en: This selection allows Builder to choose the best candidate.
tr: Bu, Builderʼın en iyi adayı seçmesini sağlar.

en: The container used to build and run your application
tr: Uygulamanızı inşa etme ve çalıştırmada kullanılan konteyner

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicate into new configuration
tr: Yeni yapılandırmaya çoğalt

en: Make Active
tr: Etkinleştir

en: Make configuration active and reload build pipeline
tr: Yapılandırmayı etkinleştir ve inşa boru hattını yeniden yükle

en: Delete
tr: Sil

en: Delete configuration
tr: Yapılandırmayı sil

en: Stop Building Project (Shift+Ctrl+Alt+C)
tr: Proje İnşasını Durdur (Shift+Ctrl+Alt+C)

en: Build Project (Shift+Ctrl+Alt+B)
tr: Projeyi İnşa Et (Shift+Ctrl+Alt+B)

en: Display Build Diagnostics (Ctrl+Alt+?)
tr: İnşa Tanılamalarını Göster (Ctrl+Alt+?)

en: Configure Project…
tr: Projeyi Yapılandır…

en: Configure settings related to the project
tr: Projeyle ilgili ayarları yapılandır

en: Code Foundry
tr: Kod Dökümhanesi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Reload Configuration
tr: Yapılandırmayı Yeniden Yükle

en: Reload project configuration
tr: Proje yapılandırmasını yeniden yükle

en: Select Build Target…
tr: İnşa Hedefi Seç…

en: Change default build target
tr: Öntanımlı inşa hedefini değiştir

en: Building
tr: İnşa

en: _Build
tr: _İnşa Et

en: Build the project
tr: Projeyi inşa et

en: _Rebuild
tr: _Yeniden İnşa Et

en: Rebuild the project
tr: Projeyi yeniden inşa et

en: _Clean
tr: _Temizle

en: Clean the project
tr: Projeyi temizle

en: Stop Building
tr: İnşayı Durdur

en: Cancel the current build operation
tr: Geçerli inşa işlemini iptal et

en: Install & Deployment
tr: Kurulum ve Dağıtım

en: Install the project
tr: Projeyi kur

en: Deploy to Device…
tr: Aygıta Konuşlandır…

en: Deploy project to current device
tr: Projeyi geçerli aygıta konuşlandır

note: TODO: Instead of having a generic Export via the build-manager, this should move into the Flatpak plugin and have it use flatpak-builder directly (reusing our cachepoints) so that the output is the same as using flatpak-builder from Flathub, etc.
en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: Export project
tr: Projeyi dışa aktar

en: Show Bui_ld Output
tr: İ_nşa Çıktısını Göster

en: Display panel containing the build log
tr: İnşa günlüğünü içeren paneli göster

en: Running
tr: Çalıştırma

en: Select Run Command…
tr: Çalıştır Komutu Seç…

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run the project
tr: Projeyi çalıştır

en: Restart Program
tr: Programı Yeniden Başlat

en: Restart the running program
tr: Çalışan programı yeniden başlat

en: Stop Program
tr: Programı Durdur

en: Stop running the project
tr: Projeyi çalıştırmayı durdur

en: Debugging
tr: Hata Ayıklama

en: Unit Tests
tr: Birim Sınamaları

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Follow System Style
tr: Sistem Biçemini İzle

en: Follow the system style when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken sistem biçemini izle

en: Force Light
tr: Aydınlığa Zorla

en: Force light theme when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken açık temaya zorla

en: Force Dark
tr: Karanlığa Zorla

en: Force dark theme when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken koyu temaya zorla

en: Accent Color
tr: Vurgu Rengi

en: System
tr: Sistem

en: Use system accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken sistem vurgu rengini kullan

en: Blue
tr: Mavi

en: Use blue accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken mavi vurgu rengini kullan

en: Teal
tr: Deniz Mavisi

en: Use teal accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken deniz mavisi vurgu rengini kullan

en: Green
tr: Yeşil

en: Use green accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken yeşil vurgu rengini kullan

en: Yellow
tr: Sarı

en: Use yellow accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken sarı vurgu rengini kullan

en: Orange
tr: Turuncu

en: Use orange accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken turuncu vurgu rengini kullan

en: Red
tr: Kırmızı

en: Use red accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken kırmızı vurgu rengini kullan

en: Pink
tr: Pembe

en: Use pink accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken pembe vurgu rengini kullan

en: Purple
tr: Mor

en: Use purple accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken mor vurgu rengini kullan

en: Slate
tr: Kayrak

en: Use slate accent color when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken kayrak vurgu rengini kullan

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: High Contrast
tr: Yüksek Karşıtlık

en: Use high contrast theme when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken yüksek karşıtlık temasını kullan

en: Adaptive Preview
tr: Uyarlanabilir Ön İzleme

en: Start the app in adaptive preview
tr: Uygulamayı uyarlanabilir ön izlemede başlat

en: Text Direction
tr: Metin Yönü

en: Left-to-Right
tr: Soldan Sağa

en: Force left-to-right text when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken metni soldan sağa zorla

en: Right-to-Left
tr: Sağdan Sola

en: Force right-to-left text when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken metni sağdan sola zorla

en: GPU
tr: Ekran Kartı

en: GTK Renderer
tr: GTK Oluşturucu

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Use the default GTK renderer when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken öntanımlı GTK gerçekleyiciyi kullan

en: Use the Vulkan renderer when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken Vulkan gerçekleyiciyi kullan

en: Use the GL renderer when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken GL gerçekleyiciyi kullan

en: Legacy GL
tr: Eski GL

en: Use the legacy GL renderer when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken eski GL gerçekleyiciyi kullan

en: Use the Cairo software renderer when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken Cairo yazılım gerçekleyiciyi kullan

en: Request verbose logging when running the project
tr: Projeyi çalıştırırken ayrıntılı günlük kaydı iste

en: Show Inspector
tr: İnceleyiciyi Göster

en: Request the GTK inspector be shown when running the project
tr: Proje çalıştırılırken GTK denetçisinin gösterilmesini iste

en: Style
tr: Biçem

en: Interface
tr: Arayüz

en: Editor Font
tr: Düzenleyici Yazı Tipi

en: The font used in the source code editor
tr: Kaynak kod düzenleyicide kullanılacak yazı tipi

en: Terminal Font
tr: Uçbirim Yazı Tipi

en: The font used in the terminal
tr: Uçbirimlerde kullanılacak yazı tipi

en: Show Grid Pattern
tr: Izgara Örüntüsü Göster

en: Display a grid pattern underneath source code
tr: Kaynak kodun altında ızgara örüntüsü göster

en: Never
tr: Asla

en: Overview map is never displayed
tr: Genel görünüm haritası asla görüntülenmesin

en: Always
tr: Her Zaman

en: Overview map is always displayed
tr: Genel görünüm haritası hep görüntülensin

en: Auto
tr: Kendiliğinden

en: Overview map is automatically displayed based on user input
tr: Genel görünüm haritası kullanıcı girdisine göre kendiliğinden görüntülensin

en: Navigate with Tabs
tr: Sekmelerle Gezin

en: Switch documents using a tabbed interface
tr: Sekmeli arayüz kullanarak belge değiştir

en: Navigate with Popover
tr: Açılan Kutucuklarla Gezin

en: Switch documents using a popover
tr: Açılan kutucuk kullanarak belge değiştir

en: Commands
tr: Komutlar

en: Run Command
tr: Çalıştırma Komutu

en: This command is used to run your project
tr: Bu komut projenizi çalıştırmak için kullanılır

en: Starting & Stopping
tr: Başlatma ve Durdurma

en: Install Before Running
tr: Çalıştırmadan Önce Kur

en: Installs the application before running. This is necessary for most projects unless custom run commands are used.
tr: Çalıştırmadan önce uygulamayı kurar. Bu, özel çalıştır komutları kullanılmadıkça çoğu proje için gereklidir.

en: Stop Signal
tr: Dur Sinyali

en: Send the signal to the target application when requesting the application stop.
tr: Uygulamanın durmasını isterken sinyali hedef uygulamaya gönder.

en: Logging
tr: Günlükleme

en: Runs with <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt> environment variable for troubleshooting
tr: Sorun giderme için <tt>G_MESSAGES_DEBUG=all</tt> ortam değişkeni ile çalışır

en: Run unit tests from within the build environment.
tr: Birim sınamalarını inşa ortamından çalıştır.

en: As Application
tr: Uygulama Olarak

en: Run unit with access to display and other runtime environment features.
tr: Birimi ekran ve diğer çalışma zamanı özelliklerine erişimle çalıştır.

en: Build & Tooling
tr: İnşa ve İşleme

en: Storage
tr: Depolama

en: Artifacts and Cached Files
tr: Yapaylıklar ve Önbellekli Dosyalar

en: Directory used for storing build artifacts and cached files from the build pipeline. Requires restarting Builder to take effect.
tr: İnşa boru hattından kaynaklanan inşa yapaylıklarının ve önbellekli dosyaların depolamasında kullanılanacak dizin. Etkinleştirilmesi için Builder’ın yeniden başlatılmasını gerektirir.

en: History
tr: Geçmiş

en: Clear Expired Artifacts
tr: Süresi Geçmiş Yapaylıkları Temizle

en: Artifacts which have expired will be deleted when Builder is started
tr: Builder başlatıldığında süresi geçmiş yapaylıklar silinecek

en: Clear Build Logs
tr: İnşa Günlüklerini Temizle

en: Clear the build log history when a new build begins
tr: Yeni inşa başladığında inşa günlüğü geçmişini temizle

en: Show Build Logs
tr: İnşa Günlüklerini Göster

en: Show the build log when a new build begins
tr: Yeni inşa başladığında inşa günlüğünü göster

en: Log to Console
tr: Uçbirimʼe Günlükle

en: Redirect language server error logs to stderr
tr: Dil sunucusu hata günlüklerini stderrʼe yönlendir

en: Workers
tr: İşçiler

en: Number of workers to use when performing builds
tr: İnşa ederken kullanılacak işçi sayısı

en: 1 per CPU
tr: İşlemci başına 1

en: Tooling
tr: İşleme

en: Installation Prefix
tr: Kurulum Öneki

en: The project will be installed to this directory during the installation phase of the build pipeline.
tr: Proje, inşa boru hattı kurulumu sırasında bu dizine kurulacak.

en: Configure Options
tr: Yapılandırma Seçenekleri

en: These options are used by the build system to configure the project during the configure phase of the build pipeline
tr: Bu seçenekler, inşa sistemince inşa boru hattı yapılandırması sırasında projeyi yapılandırmada kullanılır

en: Build Environment
tr: İnşa Ortamı

en: Locality
tr: Yerellik

en: Where your project builds
tr: Projenizin inşa edildiği yer

en: Inside Source Tree
tr: Kaynak Ağacının İçinde

en: Outside Source Tree
tr: Kaynak Ağacının Dışında

en: The SDK used to build your application is automatically determined from the runtime.
tr: Uygulamanızı inşa etmede kullanılan SDK, çalışma zamanından kendiliğinden belirlenir.

en: Reformat Function Prototypes
tr: İşlev Prototiplerini Yeniden Biçimlendir

en: Fetch dependencies
tr: Proje bağımlılıklarını getir

en: Build project
tr: Projeyi inşa et

en: Cargo Run
tr: Cargo Çalıştır

en: Failed to execute clang-format: %s
tr: clang-format çalıştırılamadı: %s

en: clang-format failed to format document: %s
tr: clang-format belgeyi biçimlendiremedi: %s

en: Missing or corrupted data from clang-format
tr: clang-formatʼtan eksik ya da bozuk veri

en: Invalid cursor position provided from clang-format
tr: Clang-formatʼtan sağlanan imleç konumu geçersiz

en: Cannot locate .clang-format, please add one to your project. Using fallback GNU-style formatter.
tr: .clang-format bulunamıyor, bir tanesini projenize ekleyin. Geriye uyumluluk için GNU tarzı biçimlendirici kullanılıyor.

en: Clang integration server has exited
tr: Clang tümleşim sunucusu çıktı

en: Clang integration server has started as process %s
tr: Clang tümleşimi, %s süreci olarak başladı

en: anonymous
tr: anonim

en: Complete parentheses
tr: Parantezleri tamamla

en: If parentheses should be included when completing.
tr: Tamamlanırken parantezlerin içerilip içerilmeyeceği.

en: Complete parameters
tr: Parametreleri tamamla

en: If parameters should be included when completing. Requires complete-parentheses.
tr: Tamamlama sırasında parantezlerin içerilip içerilmeyeceği. complete-parentheses gerektirir.

en: Complete Parentheses
tr: Parantezleri Tamamla

en: Include parentheses when completing clang proposals
tr: Clang önerilerini tamamlarken parantezleri içer

en: Complete Parameters
tr: Parametreleri Tamamla

en: Include parameters and type information when completing clang proposals
tr: Clang önerilerini tamamlanırken parametreleri ve tür bilgilerini içer

en: Configure project
tr: Projeyi yapılandır

en: Installing project
tr: Proje kuruluyor

en: Create or update code-index for project file
tr: Proje dosyası için kod dizini oluşturma ya da güncelleme

en: PROJECT_FILE
tr: PROJE_DOSYASI

en: Failed to load flags for plan: %s
tr: Plan için bayraklar yüklenemedi: %s

en: Failed to cull index plan: %s
tr: Dizin planı kaldırılamadı: %s

en: Failed to populate index plan: %s
tr: Dizin planı yerleştirilemedi: %s

en: Failed to load project: %s
tr: Proje yüklenemedi: %s

note: Now we can drop our paused state
en: Indexing Source Code
tr: Kaynak Kodu Dizinleme

en: Search, diagnostics, and autocompletion may be limited until complete.
tr: Tamamlanana dek arama, tanılama ve kendiliğinden tamamlama sınırlı olabilir.

note: translators: "Declaration" is describing a function that is defined in a header *              file (.h) rather than a source file (.c).
en: Declaration
tr: Tanım

en: Project Symbols
tr: Proje Simgeleri

en: Copy as Image
tr: Görüntü Olarak Kopyala

en: Copy selected text as an image
tr: Seçilen metni görüntü olarak kopyala

en: Possible typo in “%s”. Did you mean “%s”?
tr: “%s” içinde olası yazım hatası. “%s” mi demek istediniz?

en: Failed to format while saving document: %s
tr: Belge kaydedilirken biçimlendirilemedi: %s

en: Code Actions
tr: Kod Eylemleri

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: No code actions available
tr: Kullanılabilir kod eylemi yok

en: Code Action Failure
tr: Kod Eylemi Başarısız

en: Symbol Not Selected
tr: Simge Seçilmedi

en: A symbol to rename must be selected
tr: Yeniden adlandırılacak simge seçilmelidir

en: Find References
tr: Atıfları Bul

en: No references found
tr: Atıf bulunamadı

en: The programming language tooling may not support finding references
tr: Programlama dili takımı atıf bulmayı desteklemiyor olabilir

en: Failed to rename symbol: %s
tr: Simge yeniden adlandırılamadı: %s

en: Rename Symbol
tr: Simgeyi Yeniden Adlandır

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: Current Symbol Name
tr: Geçerli Simge Adı

en: New Symbol Name
tr: Yeni Simge Adı

en: R_ename Symbol…
tr: Simgeyi _Yeniden Adlandır…

en: Code Actions…
tr: Kod Eylemleri…

en: Display a list of possible code actions from the cursor position
tr: İmleç konumundan olası kod eylemlerinin listesini görüntüle

en: _Go to Declaration
tr: Tanıma _Git

en: Jump to file and location where item is declared
tr: Ögenin tanımlandığı dosyaya ve konuma git

en: _Go to Definition
tr: Tanıma _Git

en: Jump to file and location where item is defined
tr: Ögenin tanımlandığı dosyaya ve konuma git

en: _Find References
tr: Atıfları _Bul

en: Code Comments
tr: Kod Yorumları

en: _Comment Code
tr: Kodu _Yoruma Al

en: Add comments surrounding the source code selection
tr: Kaynak kodu seçimini çevreleyen yorumlar ekle

en: Unco_mment Code
tr: Kodu Yorumdan _Çıkar

en: Remove comments from the source code selection
tr: Kaynak kodu seçiminden yorumları kaldır

en: Update Copyright before Saving
tr: Kaydetmeden önce Telif Hakkını güncelle

en: Updates the copyright for the user before saving to disk.
tr: Diske kaydetmeden önce kullanıcı için telif hakkını günceller.

en: Update Copyright
tr: Telif Haklarını Güncelle

en: Update copyright headers when saving documents
tr: Belgeleri kaydederken telif hakkı başlıklarını güncelle

en: Display the project creation guide
tr: Proje oluşturma kılavuzunu göster

en: Select Location
tr: Konum Seç

en: Failed to Create Project
tr: Proje Oluşturulamadı

en: Create New Project
tr: Yeni Proje Oluştur

en: Project Name
tr: Proje Adı

en: A subdirectory with this name already exists
tr: Bu adda alt dizin zaten var

en: A unique name that is used for the project folder and other resources. The name should be in lower case without spaces and should not start with a number.
tr: Proje klasörü ve diğer kaynaklar için kullanılacak benzersiz ad. Ad, boşluksuz küçük harf olmalı ve sayıyla başlamamalıdır.

en: Application ID
tr: Uygulama Kimliği

en: A reverse domain-name identifier used to identify the application, such as "org.gnome.Builder". It may not contain dashes.
tr: Uygulamayı tanımlamak için kullanılacak “org.gnome.Builder” gibi bir alan adı tanımlayıcısı. Tire içermemelidir.

en: Location
tr: Konum

en: The project will be created in a new subdirectory.
tr: Proje yeni bir alt dizinde oluşturulacak.

en: License
tr: Lisans

en: Template
tr: Şablon

en: Create Project
tr: Proje Oluştur

en: Create _New Project…
tr: _Yeni Proje Oluştur…

en: Create New Project…
tr: Yeni Proje Oluştur…

en: Create a new project from template
tr: Şablondan yeni proje oluştur

en: Angle
tr: Açı

en: Direction
tr: Yön

en: Shape
tr: Şekil

en: Position
tr: Konum

en: Size
tr: Boyut

en: Stops
tr: Duraklar

en: Search, autocompletion, and symbol information may be limited until Ctags indexing is complete.
tr: Ctag dizinlemesi tamamlanana dek arama, kendiliğinden tamamlama ve simge bilgisi sınırlı olabilir.

en: Indexing Source Code (Paused)
tr: Kaynak Kodu Dizinleme (Duraklatıldı)

en: Suggest Completions
tr: Tamamlama Öner

en: Use CTags to suggest code completion proposals
tr: Kod tamamlama önerileri için Ctags kullan

en: CTags Path
tr: CTags Yolu

en: The path to the ctags executable
tr: Ctags yürütülebilirinin yolu

en: Run with Debugger
tr: Hata Ayıklayıcı ile Çalıştır

en: Run the project with debugger
tr: Projeyi hata ayıklayıcı ile çalıştır

en: Debugger
tr: Hata Ayıklayıcı

en: Toggle Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Aç/Kapat

en: Toggle breakpoint at current line
tr: Geçerli satırdaki kesme noktasını aç/kapat

en: Continue
tr: Sürdür

en: Continue debugging to next breakpoint
tr: Sonraki kesme noktasına dek hata ayıklamayı sürdür

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause debugger until continued
tr: Sürene dek hata ayıklayıcıyı duraklat

en: Step Over
tr: İçine Girme

en: Execute the current line, stepping over any function calls
tr: Satırı çalıştır, işlev çağrılarının içine girme

en: Step Into
tr: İçine Gir

en: Execute the current line, stepping into any function calls
tr: Satırı çalıştır, işlev çağrılarının içine gir

en: Step Out
tr: Dışarı Çık

en: Run until the end of the function
tr: İşlev sonuna dek çalıştır

en: Breakpoints
tr: Kesme Noktaları

en: Automatically Break at Program Start
tr: Program Başladığında Kendiliğinden Kes

en: Automatically Break at Warnings
tr: Uyarılarda Kendiliğinden Kes

en: Automatically Break at Criticals
tr: Kritik Noktalarda Kendiliğinden Kes

en: File
tr: Dosya

en: Line
tr: Satır

en: Function
tr: İşlev

en: Address
tr: Adres

en: Type
tr: Tür

en: Hits
tr: Bulgular

en: Expression
tr: İfade

en: Pause the program (F6)
tr: Programı duraklat (F6)

en: Continue running the program (F5)
tr: Programı çalıştırmayı sürdür (F5)

en: Execute the current line, stepping into any function calls (F8)
tr: Satırı çalıştır, işlev çağrılarının içine gir (F8)

en: Execute the current line, stepping over any function calls (F7)
tr: Satırı çalıştır, işlev çağrılarının içine girme (F7)

en: Run until the end of the function (Shift+F8)
tr: İşlevin sonuna dek çalıştır (Shift+F8)

en: No break
tr: Kesme yok

en: Breakpoint
tr: Kesme Noktası

en: Countpoint
tr: Sayma Noktası

en: Library
tr: Kütüphane

en: Address Range
tr: Adres Kapsamı

en: Locals
tr: Yereller

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Variable
tr: Değişken

en: Value
tr: Değer

en: Register
tr: Yazmaç

en: Group
tr: Grup

en: Thread
tr: İş Parçağı

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Arguments
tr: Argümanlar

en: Binary
tr: İkilik

en: Threads
tr: İş Parçacıkları

en: Registers
tr: Yazmaçlar

en: Console
tr: Uçbirim

en: Stop After Launching Program
tr: Program Başlatıldıktan Sonra Dur

en: Automatically insert a breakpoint at the start of the application
tr: Uygulamanın başlangıcına kendiliğinden kesme noktası ekle

en: Stop at Warnings
tr: Uyarılarda Dur

en: Automatically insert a breakpoint on warning logs
tr: Uyarı günlüklerine kendiliğinden kesme noktası ekle

en: Stop at Criticals
tr: Kritik Noktalarda Dur

en: Automatically insert a breakpoint on critical logs
tr: Kritik günlüklere kendiliğinden kesme noktası ekle

en: The device address
tr: Aygıt adresi

en: The device port number
tr: Aygıt bağlantı noktası numarası

en: The application to run
tr: Çalıştırılacak uygulama

en: A PTY to bidirectionally proxy to the device
tr: Aygıta çift yönlü vekil bağlantı yapmak için PTY

en: Number of seconds to wait for the deviced peer to appear
tr: Aygıtlı eşin görünmesi için beklenecek saniye

en: D-Bus Inspector…
tr: D-Bus İnceleyici…

en: No file was provided.
tr: Hiçbir dosya sağlanmadı.

en: Use minimal editor interface
tr: En küçük düzenleyici arayüzünü kullan

en: Switch to %s style
tr: %s biçemine geç

en: Switch application and editor theme
tr: Uygulama ve düzenleyici temasını değiştir

en: Reverts language preferences to application defaults
tr: Dil yeğlerini uygulama öntanımlılarına döndürür

note: translators: "Plain Text" means text without formatting
en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Spaces
tr: Boşluklar

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Go
tr: Git

en: Go to Line
tr: Satıra Git

en: Indentation
tr: Girinti

en: Indent Using Spaces
tr: Boşluklarla Girintile

en: Spaces per Tab
tr: Sekme Başına Boşluk

en: Indentation Size
tr: Girinti Boyutu

en: Same as Tab Width
tr: Sekme Genişliği ile Aynı

en: Line Ending
tr: Satır Sonu

en: New Editor Workspace…
tr: Yeni Düzenleyici Çalışma Alanı…

en: New _File
tr: Yeni _Dosya

en: _Open File…
tr: Dosya _Aç…

en: Open in New Frame
tr: Yeni Çerçevede Aç

en: Open in New Workspace…
tr: Yeni Çalışma Alanında Aç…

en: Save _As
tr: Farklı _Kaydet

en: Find…
tr: Bul…

en: Find/Replace…
tr: Bul/Değiştir…

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Format Document
tr: Belgeyi Biçimlendir

en: Format Selection
tr: Biçim Seçimi

en: Move to Previous Diagnostic
tr: Önceki Tanıya Git

en: Move the insertion cursor to the previous diagnostic location
tr: Ekleme imlecini önceki tanı konumuna taşı

en: Move to Next Diagnostic
tr: Sonraki Tanıya Git

en: Move the insertion cursor to the next diagnostic location
tr: Ekleme imlecini sonraki tanı konumuna taşı

en: Programming Languages
tr: Programlama Dilleri

en: Settings provided by .editorconfig and modelines take precedence over those below.
tr: .editorconfig ve modelines tarafından sağlanan ayarlar aşağıdakilere göre önceliklidir.

en: Indentation & Formatting
tr: Girintileme ve Biçimlendirme

en: Tab Character
tr: Sekme Karakteri

en: The character to be inserted for Tab
tr: Sekme için eklenecek karakter

en: Tab
tr: Sekme

en: Insert Trailing Newline
tr: İzleyen Yeni Satır Ekle

en: Ensure files end with a newline
tr: Dosyaların yeni satırla bittiğine emin ol

en: Trim Trailing Space
tr: Satır Sonundaki Boşlukları Kırp

en: Upon saving, trailing whitespace from modified lines will be trimmed
tr: Kaydederken değiştirilen satırların sonundaki boşluklar silinir

en: Auto Indent
tr: Kendiliğinden Girintile

en: Automatically indent source code as you type
tr: Kaynak kodunu yazarken kendiliğinden girintile

en: Tab Size
tr: Sekme Boyutu

en: The number of characters to indent for Tab
tr: Sekme girintileme karakter sayısı

en: The number of characters to indent, or -1 to use tab size
tr: Girintilenecek karakter sayısı, ya da sekme boyutunu kullanmak için -1

en: Margin
tr: Kenar Boşluğu

en: Show Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğunu Göster

en: Display a margin in the editor to indicate maximum desired width
tr: İstenen azami genişliği belirtmek için düzenleyicide kenar boşluğu göster

en: Right Margin Position
tr: Sağ Kenar Boşluğu Konumu

en: The desired maximum line length
tr: İstenen azami satır uzunluğu

en: Behavior
tr: Davranış

en: Overwrite Braces
tr: Küme Ayraçlarının Üstüne Yaz

en: Overwrite closing braces, brackets, parenthesis, and quotes
tr: Eşleşen parantezleri, küme ayraçlarını, süslü parantezleri ve daha çoğunu vurgulamak için imleç konumunu kullan

en: Insert Matching Brace
tr: Eşleşen Ayraç Ekle

en: Insert matching character for braces, brackets, parenthesis, and quotes
tr: Parantezler, küme ayraçları, süslü parantezler ve çift tırnaklar için eşleşen karakterleri ekle

en: Space before opening parentheses
tr: Parantez açmadan önce boşluk

en: Space before opening brackets
tr: Köşeli parantez açmadan önce boşluk

en: Space before opening braces
tr: Süslü parantez açmadan önce boşluk

en: Space before opening angles
tr: Eşitsizlik imi açmadan önce boşluk

en: Prefer a space before colon
tr: İki noktadan önce boşluk yeğle

en: Prefer a space before commas
tr: Virgül öncesinde boşluk yeğle

en: Prefer a space before semicolons
tr: Noktalı virgüllerden önce boşluk yeğle

en: Color
tr: Renk

en: Fonts & Styling
tr: Yazı Tipleri ve Biçem

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Custom Font
tr: Özel Yazı Tipi

en: Adjust spacing between lines
tr: Satırlar arasındaki boşluğu ayarla

en: How text should be wrapped when wider than the frame
tr: Çerçeveden daha geniş olduğunda metin nasıl sarılmalı

en: At Spaces
tr: Boşluklarda

en: Anywhere
tr: Herhangi bir yerde

en: Background Pattern
tr: Arka Plan Örüntüsü

en: Show a background pattern underneath source code
tr: Kaynak kodun altında arka plan örüntüsü göster

en: No Pattern
tr: Örüntü Yok

en: Grid Lines
tr: Izgara Çizgileri

en: Scrollbars
tr: Kaydırma Çubukları

en: Source Code Overview
tr: Kaynak Kod Genel Görünümü

en: Display an overview of source code next to the editor
tr: Düzenleyicinin yanında kaynak kodu genel görünümünü görüntüle

en: Prefer Scrollbars
tr: Kaydırma Çubuklarını Yeğle

en: Always On
tr: Her Zaman Açık

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Line Numbers
tr: Satır Numaraları

en: Show Line Numbers
tr: Satır Numaralarını Göster

en: Display line numbers next to each line of code
tr: Her kod satırının yanında satır numarasını görüntüle

en: Use Relative Line Numbers
tr: Bağıntılı Satır Numaraları Kullan

en: Show line numbers relative to the current line
tr: Satır numaralarını geçerli satıra bağıntılı göster

en: Show Diagnostics
tr: Tanılamaları Göster

en: Display diagnostics next to the line number
tr: Tanılamayı satır numarasının yanında göster

en: Show Line Changes
tr: Satır Değişikliklerini Göster

en: Highlight changed lines next to the line number
tr: Değişen satırları satır numarasının yanında vurgula

en: Use Line Selection Styling
tr: Satır Seçim Biçimlendirmeyi Kullan

en: Use selection styling for line numbers if whole line is selected
tr: Tüm satır seçilince satır numaraları için seçim biçimlendirmeyi kullan

en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Highlight Current Line
tr: Geçerli Satırı Vurgula

en: Make the current line stand out with highlights
tr: Geçerli satırı vurgulayarak belli et

en: Highlight Matching Brackets
tr: Eşleşen Parantezleri Vurgula

en: Use cursor position to highlight matching brackets, braces, parenthesis, and more
tr: Eşleşen ayraçları, küme parantezlerini, parentezleri ve daha çoğunu vurgulamak için imleç konumunu kullan

en: Semantic Highlighting
tr: Anlamsal Vurgulama

en: Use symbol information to highlight namespaces, functions, and variables within source code
tr: Kaynak kodundaki ad uzaylarını, eşlevleri ve değişkenleri vurgulamak için simge bilgilerini kullan

en: Draw a mark representing normal spaces
tr: Normal boşlukları temsil eden işaret çiz

en: Draw a mark representing tabs
tr: Sekmeleri temsil eden işaret çiz

en: Newlines
tr: Yeni satırlar

en: Draw a mark at the end of lines
tr: Satırların sonunda işaret çiz

en: Non-breaking spaces
tr: Bölünmez boşluklar

en: Draw a mark at non-breaking space characters
tr: Bölünemez boşluk karakterlerinde işaret çiz

en: Leading
tr: Baştaki

en: Draw marks for leading spaces only
tr: Yalnızca baştaki boşluklar için işaretler çiz

en: Inside Text
tr: Metin İçine

en: Draw marks inside a line of text only
tr: Yalnızca metin satırının içine işaretler çiz

en: Trailing
tr: Sondaki

en: Draw marks for trailing spaces only
tr: Yalnızca sondaki boşluklar için işaretler çiz

en: Spelling
tr: Yazım

en: Underline potential spelling mistakes as you type
tr: Yazarken olası yazım hatalarının altını çiz

en: Selections
tr: Seçimler

en: Minimum Characters to Highlight
tr: Vurgu İçin Asgari Karakter

en: The minimum selection length before highlighting matches
tr: Eşleşmeleri vurgulamadan önce asgari seçim uzunluğu

en: Snippets
tr: Parçacıklar

en: Expand Snippets
tr: Parçacıkları Genişlet

en: Use “Tab” to expand configured snippets in the editor
tr: Düzenleyicideki yapılandırılmış parçacıkları genişletmek için “Sekme” kullan

en: Code Completion
tr: Kod Tamamlama

en: Completion Proposals
tr: Tamamlama Önerileri

en: Suggest Code Completions
tr: Kod Tamamlama Öner

en: Automatically suggest code completions while typing
tr: Yazarken kod tamamlamaları kendiliğinden öner

en: Select First Completion Proposal
tr: İlk Tamamlama Önerisini Seç

en: Automatically select the first completion proposal when displayed
tr: Görüntülendiğinde ilk tamamlama önerisini kendiliğinden seç

en: Maximum Completion Proposals
tr: Azami Tamamlama Önerisi

en: The maximum number of completion rows that will be displayed at once
tr: Tek seferde görüntülenecek azami tamamlama satırı sayısı

en: Movements
tr: Hareketler

en: Backspace will remove extra space to keep you aligned with your indentation
tr: Geri tuşu, girintileme boyutuyla hizalamak için ek boşlukları silecek

en: Navigate to non-space characters
tr: Boşluk dışındaki karakterlere git

en: Before line boundaries
tr: Satır sınırlarından önce

en: After line boundaries
tr: Satır sınırlarından sonra

en: Instead of line boundaries
tr: Satır sınırları yerine

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Session Management
tr: Oturum Yönetimi

en: Save & Restore
tr: Kaydet ve Geri Yükle

en: Auto-Save
tr: Kendiliğinden Kayıt

en: Regularly save the document as you type
tr: Yazarken belgeyi düzenli olarak kaydet

en: Auto-Save Delay
tr: Kendiliğinden Kayıt Gecikmesi

en: The delay in seconds to wait before auto-saving the document
tr: Belgeyi kendiliğinden kaydetmeden önce beklenecek saniye türünden gecikme

en: Format on Save
tr: Kaydederken Biçimlendir

en: Reformat sources when saving to disk. Requires a registered formatter for the source language.
tr: Diske kaydederken kaynakları yeniden biçimlendir. Kaynak dil için kayıtlı biçimleyici gerektirir.

en: Restore Cursor Position
tr: İmleç Konumunu Geri Yükle

en: Jump to the last position when re-opening a file
tr: Dosyayı yeniden açarken son konuma git

en: Open file or folder
tr: Dosya veya klasörü aç

en: Similar Files (Ctrl+Shift+O)
tr: Benzer Dosyalar (Ctrl+Shift+O)

en: Installation failed
tr: Kurulum başarısız

en: Installation complete
tr: Kurulum bitti

en: The client has been closed
tr: İstemci kapatıldı

en: Failed to remove flatpak manifest: %s
tr: Flatpak manifest kaldırılamadı: %s

en: Network is not available, skipping downloads
tr: Ağ kullanılabilir değil, indirmeler atlanıyor

en: Install or Update SDK?
tr: SDK Kur veya Güncelle?

en: Builder needs to install the following software development kits to build your project.
tr: Builder, projenizi inşa etmek için belirtilen yazılım geliştirme kitlerinin kurulmasına gereksiniyor.

en: Name
tr: Ad

en: Architecture
tr: Mimari

en: Resolving SDK Extensions
tr: SDK Uzantıları Çözülüyor

en: Builder is locating the appropriate SDK extensions to build your project
tr: Builder, projenizi inşa etmek için uygun SDK uzantılarını buluyor

en: Creating flatpak workspace
tr: Flatpak çalışma alanı oluşturuluyor

en: Removing stale flatpak staging directory: %s
tr: Eski flatpak evreleme dizini kaldırılıyor: %s

en: Preparing build directory
tr: İnşa dizini hazırlanıyor

en: Downloading dependencies
tr: Bağımlılıklar indiriliyor

en: Building dependencies
tr: Bağımlılıklar inşa ediliyor

en: Finalizing flatpak build
tr: Flatpak inşası sonuçlandırılıyor

en: Exporting staging directory
tr: Evreleme dizini dışa aktarılıyor

en: Creating flatpak bundle
tr: Flatpak paketi oluşturuluyor

en: Flatpak Application
tr: Flatpak Uygulaması

en: Installing Necessary SDKs
tr: Gerekli SDKʼler Kuruluyor

en: Builder is installing Software Development Kits necessary for building your application.
tr: Builder, projenizi inşa etmek için gereken Yazılım Geliştirme Kitlerini kuruyor.

en: Failed to update SDKs: %s
tr: SDK’ler güncellenemedi: %s

en: Updating Necessary SDKs
tr: Gerekli SDK’ler Güncelleniyor

en: Builder is updating Software Development Kits necessary for building your application.
tr: Builder, projenizi inşa etmek için gereken Yazılım Geliştirme Kitlerini güncelliyor.

en: Updating SDK Runtime
tr: SDK Çalışma Zamanı Güncelleniyor

en: Flatpak installation for new SDKs
tr: Yeni SDK’ler için Flatpak kurulumu

en: The Flatpak installation to use for new SDKs and SDK extensions.
tr: Yeni SDK ve SDK uzantıları için kullanılacak Flatpak kurulumu.

en: Preferred Flatpak Installation
tr: Yeğlenen Flatpak Kurulumu

en: When installing SDKs and SDK extensions, Builder may prefer a specific Flatpak installation which contains the extension.
tr: Builder, SDK ve SDK uzantılarını kurarken uzantıyı içeren belirli bir Flatpak kurulumunu yeğleyebilir.

en: User
tr: Kullanıcı

en: GCC %s Cross-Compiler (System)
tr: GCC %s Çapraz Derleyici (Sistem)

en: Original error: %s
tr: Özgün hata: %s

en: No repository to access file contents
tr: Dosya içeriklerine erişecek depo yok

en: No contents have been set to diff
tr: Karşılaştırmaya belirlenmiş içerik yok

en: The operation failed. The original error was "%s"
tr: İşlem başarısız oldu. Özgün hata şudur: "%s"

en: Builder failed to provide appropriate credentials when cloning the repository.
tr: Builder, depoyu klonlarken uygun kimlik bilgilerini sağlayamadı.

en: Cannot set AMEND and GPG_SIGN flags
tr: AMEND ve GPG_SIGN bayrakları belirlenemez

en: Cannot sign commit without GPG_KEY_ID
tr: GPG_KEY_ID olmadan işleme imzalanamaz

en: in the future
tr: gelecekte

en: just now
tr: şimdi

en: %ld minute ago | %ld minutes ago
tr[0]: %ld dakika önce

en: %ld hour ago | %ld hours ago
tr[0]: %ld saat önce

en: %ld day ago | %ld days ago
tr[0]: %ld gün önce

en: %ld week ago | %ld weeks ago
tr[0]: %ld hafta önce

en: %ld month ago | %ld months ago
tr[0]: %ld ay önce

en: %ld year ago | %ld years ago
tr[0]: %ld yıl önce

en: Cannot monitor files outside the working directory
tr: Çalışma dizini dışındaki dosyalar izlenemez

en: Git integration has started as process %s
tr: Git tümleşimi, %s süreci olarak başladı

en: Git integration has exited
tr: Git tümleşimi çıktı

en: Git version control is not in use
tr: Git sürüm denetimi kullanımda değil

en: Updating Git Submodules
tr: Git Altmodülleri Güncelleniyor

en: Initialize git submodules
tr: Git altmodüllerini başlat

en: Network is not available, skipping submodule update
tr: Ağ kullanılabilir değil, altmodül güncelleme atlanıyor

en: A repository could not be found at “%s”.
tr: “%s” konumunda depo bulunamadı.

en: The protocol “%s” is not supported.
tr: “%s” iletişim kuralı desteklenmiyor.

en: Cloning repository
tr: Depo klonlanıyor

en: A valid Git URL is required
tr: Geçerli Git URL adresi gerekir

en: Pushed.
tr: İtildi.

en: Pushing ref “%s”
tr: Ref “%s” itiliyor

en: Directory is not within repository
tr: Dizin depo içinde değil

en: Show Inline Git Blame
tr: Satır İçi Git Blame Göster

en: Authorship
tr: Yazarlık

en: Email
tr: E-posta

en: Bootstrapping project
tr: Proje özyükleniyor

en: Gradle Run
tr: Gradle Çalıştır

en: Display a new greeter window
tr: Yeni bir karşılama perceresi göster

en: Match
tr: Eşleştir

en: Path
tr: Yol

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Find in %s
tr: %s İçinde _Bul

note: TRANSLATORS: %s is the directory or file from where the search was started from the project tree.
en: _Replace in %s
tr: %s İçinde _Değiştir

en: Find in Project
tr: Projede Bul

en: Replace in Project
tr: Projede Değiştir

en: Find in Files
tr: Dosyalarda Bul

en: Find in Files (Shift+Ctrl+Alt+F)
tr: Dosyalarda Bul (Shift+Ctrl+Alt+F)

en: _Recurse into Directories
tr: Dizinlerin İçine _Gir

en: Match Whole _Words
tr: Tüm _Sözcükleri Eşleştir

en: Use Regular _Expressions
tr: Düzenli İ_fadeler Kullan

en: Close the panel (Escape key)
tr: Bölmeyi kapat (Escape tuşu)

en: _Find in Project
tr: Projede _Bul

en: _Replace in Project
tr: Projede _Değiştir

en: Search for…
tr: Şunu ara…

en: _Find
tr: _Bul

en: Search _recursively through folders
tr: Dizinler arasında _özyinelemeli ara

en: Match _case when searching
tr: Ararken _büyük küçük harf eşleştir

en: Match _whole words
tr: Tüm _sözcükleri eşleştir

en: Allow regular _expressions
tr: Düzenli ifadeler_e izin ver

en: _Find in Files
tr: Dosyalarda _Bul

en: Host Operating System
tr: Ev Sahibi İşletim Sistemi

note: translators: Bundled means a runtime "bundled" with Builder
en: Bundled with Builder
tr: Builder ile birlikte gelir

en: Open Preview…
tr: Ön İzleme Aç…

en: Failed to load directory: %s
tr: Dizin yüklenemedi: %s

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: With _Folder Listing
tr: _Klasör Listeleme İle

en: Open Containing Folder
tr: İçeren Klasörü Aç

en: With File _Browser…
tr: _Dosya Yöneticisi İle…

en: Empty Makefile Project
tr: Boş Makefile Projesi

en: Create a new empty project using a simple Makefile
tr: Basit bir Makefile kullanarak yeni boş proje oluştur

en: Default Make Target
tr: Öntanımlı Make Hedefi

en: Make Run
tr: Make Çalıştır

en: Manuals
tr: El Kitapları

en: Filter…
tr: Süz…

en: Open Documentation
tr: Belgeleri Aç

en: Search Manuals…
tr: Kılavuzları Ara…

en: Search documentation for installed SDKs
tr: Kurulu SDK’ler için belgeleri ara

en: View in %s
tr: %s İçinde Görüntüle

note: Note to the user we're importing this book
en: Importing %s…
tr: %s İçe Aktarılıyor…

en: Importing JHBuild Documentation
tr: JHBuild Belgelerini İçe Aktarılıyor

en: Scanning jhbuild for new documentation
tr: Yeni belgeler için jhbuild taranıyor

en: GNOME Nightly
tr: GNOME Gecelik

en: Importing System Documentation
tr: Sistem Belgeleri İçe Aktarılıyor

en: Scanning system for new documentation
tr: Yeni belgeler için sistem taranıyor

en: Maven Run
tr: Maven Çalıştır

en: Global Search
tr: Genel Arama

en: Display the global search
tr: Genel aramayı göster

en: Panels
tr: Paneller

en: Toggle Left Panel
tr: Sol Paneli Aç/Kapat

en: Toggle the left panel in or out of view
tr: Sol panel görünümünü aç/kapat

en: Toggle the right panel in or out of view
tr: Sağ panel görünümünü aç/kapat

en: Toggle Bottom Panel
tr: Dip Paneli Aç/Kapat

en: Toggle the bottom panel in or out of view
tr: Dip panel görünümünü aç/kapat

en: Switch to Dark Mode
tr: Karanlık Kipe Geç

en: Change style-scheme to dark variant
tr: Biçem şemasını koyu türevine değiştir

en: Switch to Light Mode
tr: Aydınlık Kipe Geç

en: Change style-scheme to light variant
tr: Biçem şemasını açık türevine değiştir

en: Display Build Diagnostics
tr: İnşa Tanılamalarını Göster

en: Display errors and warnings found during build
tr: İnşa sırasında bulunan hataları ve uyarıları göster

en: Jump to a specific line or column
tr: Belirli satıra ya da sütuna atla

en: Close Page
tr: Sayfayı Kapat

en: Close the current page
tr: Geçerli sayfayı kapat

en: Reveal in Project Tree
tr: Proje Ağacında Göster

en: Reveal the current page in the project tree
tr: Proje ağacında geçerli sayfayı göster

en: Save the current page
tr: Geçerli sayfayı kaydet

en: Move Page Down
tr: Sayfayı Aşağı Taşı

en: Move the current page down
tr: Geçerli sayfayı aşağı taşı

en: Move Page Left
tr: Sayfayı Sola Taşı

en: Move the current page left
tr: Geçerli sayfayı sola taşı

en: Move Page Right
tr: Sayfayı Sağa Taşı

en: Move the current page right
tr: Geçerli sayfayı sağa taşı

en: Move Page Up
tr: Sayfayı Yukarı Taşı

en: Move the current page up
tr: Geçerli sayfayı yukarı taşı

en: Reload Files
tr: Dosyaları Yeniden Yükle

en: Reload the contents of open files
tr: Açık dosyaların içeriğini yeniden yükle

en: Print the current page
tr: Geçerli sayfayı yazdır

en: Find a string in the current page
tr: Geçerli sayfada dizge bul

en: Find and replace a string in the current page
tr: Geçerli sayfadaki dizgeyi bul ve değiştir

en: Move to next search result
tr: Sonraki arama sonucuna git

en: Move to and select the next available search result
tr: Sonraki kullanılabilir arama sonucuna git ve seç

en: Move to previous search result
tr: Önceki arama sonucuna git

en: Move to and select the previous search result
tr: Önceki arama sonucuna git ve seç

en: GNOME Application
tr: GNOME Uygulaması

en: A Meson-based project for GNOME using GTK 4 and libadwaita
tr: GNOME için GTK 4 ve libadwaita kullanan Meson tabanlı proje

en: GTK 4 Application
tr: GTK 4 Uygulaması

en: A Meson-based project using GTK 4
tr: GTK 4 kullanan Meson tabanlı proje

en: Shared Library
tr: Paylaşılan Kütüphane

en: A Meson-based project for a shared library
tr: Paylaşılan kütüphane için Meson tabanlı proje

en: Command Line Tool
tr: Komut Satırı Aracı

en: An Meson-based project for a command-line program
tr: Komut satırı programı için Meson tabanlı proje

en: Empty Meson Project
tr: Boş Meson Projesi

en: An empty Meson project skeleton
tr: Boş Meson proje iskeleti

en: Load Meson Introspection
tr: Meson İç Gözlem Yükle

en: Install project
tr: Projeyi kur

en: Cache development environment
tr: Geliştirme ortamını önbellekle

en: Delete Tool
tr: Aracı Sil

en: Compiler
tr: Derleyici

en: Preprocessor
tr: Önişlemci

en: Archiver
tr: Arşivleyici

en: Linker
tr: Bağlayıcı

en: Strip
tr: Çıkar

en: Executable wrapper
tr: Çalıştırılabilir sargı

en: Package Config
tr: Paket Yapılandırması

en: Debug
tr: Hata Ayıkla

en: Info
tr: Bilgi

en: Message
tr: İleti

en: Warning
tr: Uyarı

en: Critical
tr: Kritik

en: Messages
tr: İletiler

en: Time
tr: Süre

en: Severity
tr: Önem

en: Section
tr: Bölüm

en: Suggested GNOME Projects
tr: Önerilen GNOME Projeleri

en: Boxes
tr: Kutular

en: A GNOME application to access remote or virtual systems
tr: Uzak veya sanal sistemlere erişmek için basit bir GNOME uygulaması

en: An IDE for writing GNOME-based software
tr: GNOME tabanlı yazılım yazmak için bir IDE

en: Calendar
tr: Takvim

en: A calendar application for GNOME
tr: GNOME için takvim uygulaması

en: Clocks
tr: Saatler

en: A clock application for GNOME
tr: GNOME için saat uygulaması

en: Gitg is a graphical Git client
tr: Gitg, grafiksel Git istemcisidir

en: Maps
tr: Haritalar

en: A GNOME maps application
tr: GNOME harita uygulaması

en: Music
tr: Müzik

en: Music player and management application
tr: Müzik çalar ve yönetim uygulaması

en: Default file manager for GNOME
tr: GNOME için öntanımlı dosya yöneticisi

en: An IRC Client for GNOME
tr: GNOME için bir IRC istemcisi

en: Sound Recorder
tr: Ses Kaydedici

en: A modern sound recorder for GNOME
tr: GNOME için çağdaş ses kaydedici

en: Build successful
tr: İnşa başarılı oldu

en: Project “%s” has completed building
tr: “%s” projesi inşa edildi

en: Build failed
tr: İnşa başarısız oldu

en: Project “%s” failed to build
tr: “%s” projesi inşa edilemedi

en: Build succeeded
tr: İnşa başarılı oldu

en: Build configured
tr: İnşa yapılandırıldı

en: Build bootstrapped
tr: İnşa özyüklendi

en: Downloading npm dependencies
tr: npm bağımlılıkları indiriliyor

en: _External Program…
tr: _Dış Program…

en: Follow System
tr: Sistemi İzle

en: Light
tr: Aydınlık

en: Dark
tr: Karanlık

en: Document Navigation
tr: Belgelerde Gezinme

en: Tab Bar
tr: Sekme Çubuğu

en: Drop Down
tr: Açılır

note: translators: this is a path to browse to the runtime, likely only "containers" should be translated
en: Containers/Toolbox
tr: Konteynerler/Toolbox

note: translators: this is a path to browse to the runtime, likely only "containers" should be translated
en: Containers/Podman
tr: Konteynerler/Podman

en: A folder with that name already exists.
tr: Bu adda klasör zaten var.

en: A file with that name already exists.
tr: Bu adda dosya zaten var.

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Folder Name
tr: Klasör Adı

en: New File Name
tr: Yeni Dosya Adı

en: _Create
tr: _Oluştur

en: Copying 1 file
tr: 1 dosya kopyalanıyor

note: translators: first %s is replaced with completed number of files, second %s with total number of files
en: Copying %s of %s files
tr: %s/%s dosya kopyalanıyor

en: Failed to copy files
tr: Dosyalar kopyalanamadı

en: Files copied
tr: Dosyalar kopyalandı

en: Copied %s file | Copied %s files
tr[0]: %s dosya kopyalandı

en: Copying files…
tr: Dosyalar kopyalanıyor…

en: Files will be copied in a moment
tr: Dosyalar birazdan kopyalanmış olacak

en: Project Tree
tr: Proje Ağacı

en: Rename %s
tr: %s’i Yeniden Adlandır

en: New Fil_e…
tr: Yeni _Dosya…

en: New F_older…
tr: Yeni Klas_ör…

en: O_pen
tr: _Aç

en: Open _With…
tr: _Birlikte Aç…

en: _Source Code Editor
tr: _Kaynak Kod Düzenleyici

en: Open _Containing Folder
tr: İçere_n Klasörü Aç

en: With _Terminal…
tr: _Uçbirim İle…

en: _Move to Trash
tr: Çöpe _Taşı

en: _Display Options
tr: _Görünüm Seçenekleri

en: S_how Ignored Files
tr: Yok Sayılan Dosyaları G_öster

en: S_ort Directories First
tr: Önce Dizinleri _Sırala

en: Reveal in Project _Tree
tr: Proje _Ağacında Göster

en: Display icons next to files within the project tree
tr: Proje ağacındaki dosyaların yanında simgeler göster

en: Show files which are typically ignored
tr: Genellikle yok sayılan dosyaları göster

en: Sort directories before files in the same directory
tr: Aynı dizinde, dizinleri dosyalardan önce sırala

en: No version control
tr: Sürüm denetimi yok

en: Restore Previous Session
tr: Önceki Oturumu Geri Yükle

en: Open previously opened files when loading a project
tr: Projeyi yüklerken daha önce açılmış dosyaları aç

en: Project Creation
tr: Proje Oluşturma

en: Projects created with Builder will be placed within this directory
tr: Builder ile oluşturulan projeler bu dizine yerleştirilir

en: The default license when creating new projects
tr: Yeni projeler oluştururken kullanılacak öntanımlı lisans

en: No License
tr: Lisans Yok

en: Overview
tr: Genel Görünüm

en: Project Identifier
tr: Proje Tanımlayıcı

en: This identifier is used when referencing your project's settings, build directories, and cached information.
tr: Bu tanımlayıcı; proje ayarlarına, inşa dizinlerine ve önbelleğe alınmış bilgilere atıf yapılırken kullanılır.

en: Build System
tr: İnşa Sistemi

en: Source Directory
tr: Kaynak Dizin

en: Current Configuration
tr: Geçerli Yapılandırma

en: The configuration is used to setup build pipelines, configure your build system, and run your project.
tr: İnşa boru hattını ayarlama, inşa sistemini yapılandırma ve projenizi çalıştırmada kullanılacak yapılandırma.

en: Provided By
tr: Sağlayıcı

note: translators: format is "CPU emulation". Only translate "emulation"
en: Aarch64 Emulation
tr: Aarch64 Öykünme

en: Arm Emulation
tr: Arm Öykünme

note: translators: first %s is replaced with hostname, second %s with the CPU architecture
en: My Computer (%s) %s
tr: Bilgisayarım (%s) %s

en: Removed Files
tr: Kaldırılan Dosyalar

note: translators: %s is replaced with the path of the file to be deleted and \n for a new line
en: Removing %s
tr: %s kaldırılıyor

en: Removing Files…
tr: Dosyalar Kaldırılıyor…

en: Show More
tr: Daha Çok Göster

en: Recent Projects
tr: Son Projeler

en: _Reformat Tabs
tr: Sekmeleri _Yeniden Biçimlendir

en: Update
tr: Güncelle

en: Manage SDKs…
tr: Yazılım Geliştirme Kitlerini Yönet…

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Download on Metered Connections
tr: Ölçülen Bağlantılarda İndir

en: Allow the download of SDKs and dependencies when on metered internet connections
tr: Ölçülen internet bağlantılarında SDK ve bağımlılıkların indirilmesine izin ver

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Available SDKs
tr: Kullanılabilir SDK’ler

en: Untitled Command
tr: Başlıksız Komut

en: Set Shortcut
tr: Kısayol Belirle

en: Select Working Directory
tr: Çalışma Dizini Seç

en: Create Command
tr: Komut Oluştur

en: Cre_ate
tr: _Oluştur

en: Edit Command
tr: Komutu Düzenle

en: S_ave
tr: K_aydet

en: Keyboard Shortcut
tr: Klavye Kısayolu

en: An optional shortcut to run the command
tr: Komutu çalıştırmak için isteğe bağlı kısayol

en: Shell Command
tr: Kabuk Komutu

en: You may use single or double quotes for parameters.
tr: Parametreler için tek veya çift tırnak kullanabilirsiniz.

en: Environment
tr: Ortam

en: Working Directory
tr: Çalışma Dizini

en: The command will be run from this location. Use <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt>, or <tt>$HOME</tt> to define a relative path.
tr: Komut, bu konumdan çalıştırılacaktır. Göreli yol tanımlamak için <tt>$BUILDDIR</tt>, <tt>$SRCDIR</tt> ya da <tt>$HOME</tt> kullanın.

en: Use Subshell
tr: Alt Kabuk Kullan

en: Run the program from a subshell such as <tt>sh -c ''</tt>
tr: Programı, <tt>sh -c ''</tt> gibi alt kabuktan çalıştır

en: Builder can run your command from a number of localities including the host system or build containers.
tr: Builder, komutunuzu ev sahibi sistemde veya inşa konteynerı gibi birçok konumdan çalıştırabilir.

en: _Delete Command
tr: Komut _Sil

en: Subprocess
tr: Alt süreç

en: Runs the command as a subprocess of Builder.
tr: Komutu Builder alt süreci olarak çalıştırır.

en: Runs the command on the host system.
tr: Komutu ev sahibi sistemde çalıştırır.

en: Runs the command within the build pipeline.
tr: Komutu inşa boru hattı içinde çalıştırır.

en: As Target Application
tr: Hedef Uygulama Olarak

en: Runs the command as if it were the target application.
tr: Komutu hedef uygulamaymış gibi çalıştırır.

en: Commands can be used to build, run, or modify your projects
tr: Komutlar projelerinizi inşa etme, çalıştırma veya düzenlemede kullanılabilir

en: These commands are specific to this project.
tr: Bu komutlar bu projeye özeldir.

en: These commands are shared across all projects.
tr: Bu komutlar tüm projelerde paylaşılır.

en: Display Name
tr: Görünüm Adı

en: Keyboard Accelerator
tr: Klavye Hızlandırıcı

en: Current Working Directory
tr: Geçerli Çalışma Dizini

en: Command Arguments
tr: Komut Argümanları

en: Command Environment
tr: Komut Ortamı

en: Command Locality
tr: Komut Yerelliği

en: Use Shell
tr: Kabuk Kullan

en: Run Commands
tr: Komutlar Çalıştır

en: A list of run-command ids to load for the application or project.
tr: Uygulama veya proje için yüklenecek çalıştırma komutu kimliklerinin listesi.

en: Use commands to run build tooling, applications, or shell scripts and map them to a keyboard shortcut. They can run from various environments such as the build pipeline, runtime environment, or host operating system.
tr: İnşa araçları, uygulamalar veya kabuk komut betiklerini çalıştırmak için komutları kullanın ve bunları klavye kısayoluyla eşleyin. İnşa boru hattı, çalışma zamanı ortamı veya bilgisayarın işletim sistemi gibi türlü ortamlardan çalışabilirler.

en: No keyboard shortcut found
tr: Klavye kısayolu bulunamadı

en: Try a different search
tr: Başka arama dene

en: _Reset All
tr: Tümünü _Sıfırla

en: Reset all actions to original keyboard shortcut
tr: Tüm eylemleri özgün klavye kısayollarına sıfırla

en: _Edit File
tr: Dosyayı _Düzenle

en: Open keybindings.json in editor
tr: keybindings.json dosyasını düzenleyicide aç

en: Reset shortcut
tr: Kısayolu sıfırla

en: View and Customize Shortcuts…
tr: Kısayolları Gör ve Özelleştir…

en: Keyboard Theme
tr: Klavye Teması

en: Shortcut themes provide a keyboard experience similar to other IDEs and editors
tr: Kısayol temaları, diğer IDE ve düzenleyicilere benzer klavye deneyimi sağlar

en: Symbols in File
tr: Dosyadaki Simgeler

note: translators: "In Page" refers to the title of the page which contains the search result
en: In Page
tr: Sayfada

en: Select Symbol…
tr: Simge Seç…

en: Select Symbol (Ctrl+Shift+K)
tr: Simge Seç (Ctrl+Shift+K)

en: Navigate to a symbol within the current page
tr: Geçerli sayfadaki simgeye git

en: System Capture from %s.syscap
tr: Sistem yakalama %s.syscap

en: Profiling Application…
tr: Uygulama Profilleniyor…

en: Symbol decoding will begin after application exits
tr: Uygulama çıktıktan sonra simge çözümü başlayacak

en: Run with Profiler
tr: Profilleyici ile Çalıştır

en: Run the project with profiler
tr: Projeyi profilleyici ile çalıştır

en: Profiler
tr: Profilleyici

en: Thread Sampling
tr: Kanal Örnekleme

en: CPU Performance
tr: İşlemci Performansı

en: Process Scheduling
tr: İşlem Zamanlama

en: Memory Allocations
tr: Bellek Ayırma

en: Sample JavaScript Stacks
tr: Örnek JavaScript Yığınları

en: Session Bus
tr: Oturum Veri Yolu

en: System Bus
tr: Sistem Veri Yolu

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Display Timings
tr: Görüntüleme Zamanlamaları

en: Counters
tr: Sayaçlar

en: CPU Usage
tr: İşlemci Kullanımı

en: Memory Usage
tr: Bellek Kullanımı

en: Storage I/O
tr: Depolama G/Ç

en: Network I/O
tr: Ağ G/Ç

en: Energy
tr: Enerji

en: Consumption
tr: Tüketim

en: Battery Charge
tr: Pil Doluluk

en: Allow Application Integration
tr: Uygulama Tümleşimine İzin ver

en: Allow CPU Throttling
tr: İşlemci Kısıtlamasına İzin Ver

en: Run with _Profiler
tr: _Profilleyici ile Çalıştır

en: Record Again…
tr: Yeniden Kaydet…

en: Instruments
tr: Araç Gereçler

en: Records CPU usage and CPU frequency statistics
tr: İşlemci kullanımını ve işlemci frekans istatistiklerini kaydeder

en: Sample Callstacks
tr: Örnek Çağrı Yığınları

en: Record stacktraces on a regular interval and build a callgraph
tr: Yığın izlerini düzenli aralıklarla kaydet ve çağrı grafiği oluştur

en: Scheduler Details
tr: Zamanlayıcı Ayrıntıları

en: Track when processes are scheduled per CPU
tr: İşlemlerin ne zaman zamanlandığını MİB başına izle

en: CPU Governor
tr: İşlemci Yöneticisi

en: Force performance mode while profiling
tr: Profillerken başarım kipine zorla

en: Don't Change Governor
tr: Yöneticiyi Değiştirme

en: Force Performance Mode
tr: Başarım Kipine Zorla

en: Simple memory statistics about the process such as total memory used
tr: İşlemle ilgili, kullanılan toplam bellek gibi basit bellek istatistikleri

en: Memory Profiling
tr: Bellek Profilleme

en: Record stacktraces of memory allocations and releases
tr: Bellek ayırmaların ve sürümlerin yığın izlerini kaydet

en: Record D-Bus messages on the session bus
tr: Oturum veri yolunda D-Bus iletilerini kaydet

en: Record D-Bus messages on the system bus
tr: Sistem veri yolunda D-Bus iletilerini kaydet

en: Energy Usage
tr: Enerji Kullanımı

en: Record statistics about energy usage using RAPL
tr: RAPL kullanarak enerji kullanımıyla ilgili istatistikleri kaydet

en: Battery Usage
tr: Pil Kullanımı

en: Record statistics about battery charge and discharge rates
tr: Pil şarjı ve şarj boşanma oranlarıyla ilgili istatistikleri kaydet

en: Network Usage
tr: Ağ Kullanımı

en: Record statistics about network usage
tr: Ağ kullanımıyla ilgili istatistikleri kaydet

en: GNOME Shell Performance
tr: GNOME Shell Performansı

en: Collect performance and timing information from GNOME Shell
tr: GNOME Shell’den başarım ve zamanlama bilgilerini topla

en: Integration
tr: Tümleşim

en: Collect information from GJS-based applications
tr: GJS tabanlı uygulamalardan bilgi topla

en: Application Tracing
tr: Uygulama İzleme

en: Provide TRACE_FD environment variable for applications to deliver custom events
tr: Uygulamaların özel olaylar sunması için TRACE_FD ortam değişkeni sağla

note: translators: %s is replaced with the current local time of day
en: Application started at %s
tr: Uygulama %s saatinde başladı

en: Application Output
tr: Uygulama Çıktısı

en: Process completed
tr: İşlem tamamlandı

en: New _Terminal
tr: Ye_ni Uçbirim

en: Open a new terminal on the host operating system
tr: Ev sahibi işletim sisteminde yeni uçbirim aç

en: New _Build Terminal
tr: Yeni _İnşa Uçbirimi

en: Open a new terminal in project's build pipeline
tr: Proje inşa boru hattında yeni uçbirim aç

en: New _Runtime Terminal
tr: Yeni _Çalışma Zamanı Uçbirimi

en: Open a new terminal in project's runtime environment
tr: Proje çalışma zamanı ortamında yeni uçbirim aç

en: Split
tr: Ayır

en: Allow Bold
tr: Kalına İzin Ver

en: Allows the use of bold escape sequences
tr: Kalın kaçış dizilerinin kullanımına izin verir

en: Allow Hyperlinks
tr: Hiper Bağlara İzin Ver

en: Allows the use of hyperlink escape sequences
tr: Hiper bağ kaçış dizilerinin kullanımına izin verir

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: Scroll On Output
tr: Çıktıda Kaydır

en: Automatically scroll when applications within the terminal output text
tr: Uçbirim çıktı metni içindeki uygulamalarda kendiliğinden kaydır

en: Scroll On Keyboard Input
tr: Klavye Girdisinde Kaydır

en: Automatically scroll when typing to insert text
tr: Metin eklemek için yazarken kendiliğinden kaydır

en: Limit Scrollback
tr: Geri Kaydırmayı Sınırla

en: Limit the number of lines that are stored in memory for terminal scrollback
tr: Uçbirim geri kaydırma için bellekte depolanan satır sayısını sınırla

en: Maximum Lines in Scrollback
tr: Geri Kaydırmadaki Azami Satır

en: The maximum number of lines stored in history when limiting scrollback
tr: Geri kaydırmayı sınırlarken geçmişte depolanacak azami satır sayısı

en: Unit Test Output
tr: Birim Sınama Çıktısı

en: Clear test output
tr: Sınama çıktısını temizle

en: Cancel tests
tr: Sınamaları iptal et

en: Save test output
tr: Sınama çıktısını kaydet

note: Translators: %s is replaced with the time in the current locale
en: Running all unit tests at %s
tr: Tüm birim sınamaları çalıştırılıyor. Saat: %s

en: Unit tests completed in %lf seconds
tr: Birim sınamaları %lf saniyede tamamlandı

en: Unit tests completed
tr: Birim sınamaları tamamlandı

en: Run all Unit Tests
tr: Tüm Birim Sınamalarını Çalıştır

en: Request that all unit tests are run
tr: Tüm birim sınamalarının çalıştırılmasını iste

en: TODO/FIXMEs
tr: TODO/FIXME’ler

en: Loading TODOs…
tr: TODO’lar yükleniyor…

en: Updating Dependencies…
tr: Bağımlılıklar Güncelleniyor…

en: Builder is updating your project’s configured dependencies.
tr: Builder, projenizin yapılandırılmış bağımlılıklarını güncelliyor.

en: Update Dependencies…
tr: Bağımlılıkları Güncelle…

en: Download updates to project dependencies
tr: Güncellemeleri proje bağımlılıklarına indir

en: Updating Builder
tr: Builder Güncelleniyor

en: Update Available
tr: Kullanılabilir Güncelleme

en: An update to Builder is available. Builder can download and install it for you.
tr: Builder’a güncelleme var. Builder, bunu sizin için indirebilir ve kurabilir.

en: _Update
tr: _Güncelle

en: Install Updates…
tr: Güncellemeleri Kur…

en: Install pending updates for Builder
tr: Builder için bekleyen güncellemeleri kur

en: Run with Leak Detector
tr: Sızıntı Algılayıcı ile Çalıştır

en: Run the project with valgrind
tr: Projeyi Valgrind ile çalıştır

en: Leak Detector
tr: Sızıntı Algılayıcı

en: Track Origin of Leaks
tr: Sızıntıların Kaynağının İzini Sür

en: Report Leaks
tr: Sızıntıları Raporla

en: Summary
tr: Özet

en: Full
tr: Tümü

en: Leak Kinds
tr: Sızıntı Türleri

en: Definite
tr: Kesin

en: Indirect
tr: Dolaylı

en: Possible
tr: Olası

en: Reachable
tr: Erişilebilir

en: Include definite leaks in report summary
tr: Kesin sızıntıları rapor özetinde içer

en: Include possible leaks in report summary
tr: Olası sızıntıları rapor özetinde içer

en: Include indirect leaks in report summary
tr: Dolaylı sızıntıları rapor özetinde içer

en: Include reachable leaks in report summary
tr: Ulaşılabilir sızıntıları rapor özetinde içer

en: Track Origins
tr: Kökenleri İzle

en: Show origin of undefined values
tr: Tanımsız değerlerin kaynağını göster

en: Number of Callers
tr: Çağıranların Sayısı

en: Set the limit to the number of entries in stack traces
tr: Yığın izlerindeki girdi sayısı sınırını ayarla

en: Leak Check
tr: Sızıntı Denetimi

en: Search for memory leaks at exit
tr: Çıkışta bellek sızıntılarını ara

en: Begin cloning project from URI
tr: Projeyi URI’den kopyalamaya başla

en: A failure occurred while cloning the repository.
tr: Depo klonlanırken hata oluştu.

en: Repository URL
tr: Depo URL’si

en: Choose an alternate branch
tr: Alternatif dal seç

en: Branches
tr: Dallar

en: Enter the URL of the source code repository for the project you would like to clone.
tr: Klonlamak istediğiniz projenin kaynak kodu deposunun URL’sini girin.

en: The repository will be cloned into a new subdirectory.
tr: Depo yeni bir alt dizinde klonlanacak.

en: Author Details
tr: Yazar Ayrıntıları

en: You may specify authorship information to override defaults.
tr: Öntanımlıları geçersiz kılmak için yazarlık bilgilerini belirleyebilirsiniz.

en: Status
tr: Durum

en: _Branches
tr: _Dallar

en: _Tags
tr: _Etiketler

en: _Switch to branch
tr: Dala _geç

en: _Push to origin
tr: Başnoktaya _it

en: New _Browser Page
tr: Yeni _Tarayıcı Sayfası

en: Open a web browser in a new page
tr: Yeni sayfada web tarayıcısı aç

en: Reload Page
tr: Sayfayı Yeniden Yükle

en: Reload the current page
tr: Geçerli sayfayı yeniden yükle

en: Reload the current page ignoring cache
tr: Önbelleği yok sayarak geçerli sayfayı yeniden yükle

en: Focus Location
tr: Konuma Odaklan

en: Focus the current page's location
tr: Geçerli sayfanın konumuna odaklan

en: _Web Browser
tr: _Web Tarayıcı

en: Stop Loading
tr: Yüklemeyi Durdur

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: _Find in Page
tr: _Sayfada Bul

en: Print
tr: Yazdır

en: Enable _JavaScript
tr: JavaScript’i Etkinleştir

en: Failed to parse XML document
tr: XML belgesini ayrıştırılamadı

en: Failed to create the XML tree.
tr: XML ağacı oluşturulamadı.

en: File must be saved locally to parse.
tr: Dosya, ayrıştırma için yerel konuma kaydedilmelidir.
