gcalctool - en to ca translation catalogue (199 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Absolute Values
ca: Valors absoluts

note: (itstool) path: page/p
en: Absolute values are calculated using the | symbol or abs <link xref="function">function</link>.
ca: Els valors absoluts es calculen amb el símbol | o amb la <link xref="function">funció</link> abs.

note: (itstool) path: page/p
en: Signum x÷|x| is calculated using sgn <link xref="function">function</link>.
ca: Els logaritmes es calculen utilitzant la <link xref="function">funció</link> log.

note: (itstool) path: page/title
en: Number Bases
ca: Bases numèriques

note: (itstool) path: page/p
en: To enter numbers in a particular number base use <link xref="superscript">subscript numbers</link>. The following numbers are equivalent.
ca: Per a introduir números en una base en concret utilitzeu <link xref="superscript">números de subíndexs</link>. Els números següents són equivalents.

note: (itstool) path: page/p
en: When in <link xref="mouse">programming mode</link>, use the drop-down menu to change the base of the calculation.
ca: Quan estigui en <link xref="mouse">mode de programació</link>, utilitza el menú desplegable per a canviar la base del càlcul.

note: (itstool) path: page/p
en: Keyboard shortcuts can be used to switch to <gui>Binary</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>B</key></keyseq>), <gui>Octal</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>O</key></keyseq>), <gui>Decimal</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>D</key></keyseq>) and <gui>Hexadecimal</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>H</key></keyseq>) modes.
ca: És possible utilitzar dreceres de teclat per a alternar entre els modes <gui>binari</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>B</key></keyseq>), <gui>octal</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>O</key></keyseq>), <gui>decimal</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>D</key></keyseq>) i <gui>hexadecimal</gui> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>H</key></keyseq>).

note: (itstool) path: page/p
en: To convert numbers to other base on the fly, <link xref="conv-base">Number Base conversion</link> can be used.
ca: Per a convertir nombres a una altra base sobre la marxa, es pot utilitzar la <link xref="conv-base">Conversió del nombre base</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Bitwise Operations
ca: Operacions bit a bit

note: (itstool) path: page/p
en: Bitwise operations can be calculated using the following operators.
ca: Les operacions bit a bit es poden calcular usant els següents operadors.

note: (itstool) path: page/p
en: Bitwise disjunction can be calculated using the ∨ or OR operators.
ca: La disjunció bit a bit es pot calcular utilitzant els operadors ∨ o OR.

note: (itstool) path: page/p
en: Bitwise exclusive disjunction can be calculated using the ⊻, ⊕ or XOR operators.
ca: La disjunció exclusiva bit a bit es pot calcular utilitzant els operadors ⊻, ⊕ o XOR.

note: (itstool) path: page/title
en: Complex Numbers
ca: Nombres complexos

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Calculator</app> supports complex numbers, as well as the following functions while in <link xref="mouse">Advanced mode</link>.
ca: La <app>Calculadora</app> admet nombres complexos així com les funcions següents mentre que és en <link xref="mouse">Mode avançat</link>.

note: (itstool) path: td/p
en: Returns the real part of a complex number. For example:
ca: Retorna la part real d'un nombre complex. Per exemple:

note: (itstool) path: td/p
en: Returns the imaginary part of a complex number. For example:
ca: Retorna la part imaginària d'un nombre complex. Per exemple:

note: (itstool) path: td/p
en: Returns the conjugate of a complex number. For example:
ca: Retorna el conjugat d'un nombre complex. Per exemple:

note: (itstool) path: td/p
en: Returns the argument of a complex number. For example:
ca: Retorna l'argument d'un nombre complex. Per exemple:

note: (itstool) path: page/p
en: To convert the number to a different base representation use the <em>in</em> operator.
ca: Per a convertir el nombre a una representació base diferent utilitzeu l'operador <em>in</em>.

note: (itstool) path: example/p
en: 12 in hex
ca: 12 en hexadecimal

note: (itstool) path: example/p
en: 5 in binary
ca: 5 en binari

note: (itstool) path: example/p
en: 1A₁₆ in dec
ca: 1A₁₆ en decimal

note: (itstool) path: example/p
en: 1010₂ in octal
ca: 1010₂ en octal

note: (itstool) path: page/title
en: Character Codes
ca: Codificacions de caràcters

note: (itstool) path: page/p
en: When in <link xref="mouse">programming mode</link> the <gui>á</gui> button opens a dialog to convert characters to character codes.
ca: En el <link xref="mouse">mode de programació</link> el botó <gui>á</gui> obre un quadre de diàleg per a convertir un caràcter en el seu codi.

note: (itstool) path: note/p
en: Characters cannot be converted using the keyboard.
ca: No es pot utilitzar el teclat per a convertir caràcters.

note: (itstool) path: page/title
en: Currency
ca: Divisa

note: (itstool) path: item/p
en: Enter the amount which you want to convert.
ca: Introduïu la quantitat que voleu convertir.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the currency that you want to convert from and the currency that you want to convert to from the drop down below.
ca: Seleccioneu la divisa des de la qual voleu convertir i la divisa a la qual voleu convertir des de la llista desplegable de sota.

note: (itstool) path: note/p
en: Currency information is approximate and should not be used for making financial decisions.
ca: La conversió entre divises és aproximada i no s'ha d'utilitzar per a prendre decisions financeres.

note: (itstool) path: page/title
en: Length/Area/Volume
ca: Longitud/àrea/volum

note: (itstool) path: page/p
en: To convert between length, area and volume units use the <em>in</em> operator.
ca: Per a convertir entre unitats de longitud, d'àrea i de volum utilitzeu l'operador <em>in</em>.

note: (itstool) path: example/p
en: 6 meters in inches
ca: 6 metres en polzades

note: (itstool) path: example/p
en: 1 acre in cm²
ca: 1 acre en cm²

note: (itstool) path: example/p
en: 1 pint in mL
ca: 1 pinta en mL

note: (itstool) path: page/title
en: Time
ca: Temps

note: (itstool) path: page/p
en: To convert between time use the <em>in</em> operator.
ca: Per a convertir entre unitats de temps utilitzeu l'operador <em>in</em>.

note: (itstool) path: example/p
en: 3 years in hours
ca: 3 anys en hores

note: (itstool) path: page/title
en: Mass
ca: Massa

note: (itstool) path: page/p
en: To convert between mass use the <em>in</em> operator.
ca: Per a convertir entre masses utilitzeu l'operador <em>in</em>.

note: (itstool) path: example/p
en: 1kg in pounds
ca: 1 kg en lliures

note: (itstool) path: page/title
en: Basic Equations
ca: Equacions bàsiques

note: (itstool) path: page/p
en: Equations are entered in standard mathematical form. For example to add 7 and 2 enter the following:
ca: Les equacions s'introdueixen amb la forma matemàtica estàndard. Per exemple per a sumar 7 i 2 introduïu el següent:

note: (itstool) path: page/p
en: To solve, press the <gui>=</gui> button with your mouse or the <key>Enter</key> key on your keyboard.
ca: Per a resoldre l'equació premeu el botó <gui>=</gui> amb el ratolí o la tecla <key>Retorn</key> del teclat.

note: (itstool) path: page/p
en: Calculations are performed in mathematical order - multiplication and division are performed before addition and subtraction. The following equation solves to 1 (3×2 = 6, 7−6 = 1).
ca: Els càlculs es realitzen en l'ordre matemàtic: la multiplicació i la divisió es realitzen abans que la suma i la resta. La següent equació és igual a 1: (3×2 = 6, 7−6 = 1).

note: (itstool) path: page/p
en: To change the order of calculation use parenthesis. The following equation solves to 8 (7−3 = 4, 4×2 = 8).
ca: Per a canviar l'ordre dels càlculs utilitzeu els parèntesis. La següent equació és igual a 8 (7−3 = 4, 4×2 = 8).

note: (itstool) path: page/p
en: To clear the display press the <gui>C</gui> button or <key>Escape</key>.
ca: Per a netejar la pantalla premeu el botó <gui>C</gui> o la tecla d'<key>Escapada</key>.

note: (itstool) path: page/p
en: Factorials are entered using the ! symbol. To calculate the factorial of 6 enter the following.
ca: Els factorials s'introdueixen utilitzant el símbol !. Per a calcular el factorial de 6 introduïu el següent.

note: (itstool) path: page/title
en: Factorization
ca: Factorització

note: (itstool) path: page/title
en: Financial Functions
ca: Funcions financeres

note: (itstool) path: page/p
en: When in financial mode the following buttons are available.
ca: Quan canvieu al mode financer es mostraran els botons següents.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ca: Calcula el número de períodes de capitalització necessaris per a incrementar una inversió des d'un valor actual a un valor futur, a un tipus d'interès fix per període de capitalització.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ca: Calcula la provisió per depreciació d'un actiu per a un període de temps especificat, amb el mètode de depreciació doble decreixent.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ca: Calcula el valor futur d'una inversió basat en una sèrie de pagaments iguals a un tipus d'interès periòdic, sobre el número de períodes de pagament en el termini.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ca: Calcula el preu de revenda d'un producte, basat en el cost del producte i el percentatge brut de benefici desitjat.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ca: Calcula la quantitat del pagament periòdic d'un préstec, on els pagaments es fan al final de cada període de pagament.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ca: Calcula el valor actual d'una inversió basat en una sèrie de pagaments iguals, descomptat a un tipus d'interès periòdic, sobre el número de períodes de pagament en el termini.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ca: Calcula l'interès periòdic necessari per a incrementar una inversió del valor actual a un valor futur, en el número de períodes composts.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ca: Calcula la depreciació constant d'un actiu per a un període. El mètode de depreciació constant divideix el cost de depreciació uniformement sobre la vida útil d'un actiu. La vida útil és el número de períodes, generalment en anys, sobre els quals un actiu es deprecia.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ca: Calcula la provisió per a depreciació d'un actiu per a un període de temps especificat, utilitzant el mètode de depreciació per suma dels dígits dels anys. Aquest mètode de depreciació accelera el tipus de depreciació, de manera que els moments de més despeses de depreciació són els primers períodes i menys en els últims. La vida útil és el número de períodes, generalment en anys, sobre els quals un actiu es deprecia.

note: (itstool) path: td/p
en: Calculate the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ca: Calcula el número de períodes composts necessaris durant el període d'un any ordinari, per a acumular un valor futur, a un tipus d'interès periòdic.

note: (itstool) path: note/p
en: Financial functions cannot be performed using the keyboard.
ca: Les funcions financeres no es poden realitzar mitjançant el teclat.

note: (itstool) path: page/title
en: Functions
ca: Funcions

note: (itstool) path: page/p
en: Functions can be used by inserting the name of the function followed by function arguments. <app>Calculator</app> also support user-defined functions. If the argument is not a number or <link xref="variable">a single variable</link> then write each argument separated by semicolon and use parenthesis around the argument list.
ca: Les funcions es poden utilitzar inserint el nom de la funció seguit dels arguments de la funció. La <app>Calculadora</app> també admet funcions definides per l'usuari. Si l'argument no és un nombre o <link xref="variable">una sola variable</link>, escriviu cada argument separat per un punt i coma i utilitzeu parèntesis al voltant de la llista d'arguments.

note: (itstool) path: example/p
en: SimpleInterest (principal; rate; time) = principal * rate * time @ Simple Interest formula
ca: InteresSimple (principal; taxa; temps) = principal * taxa * temps @ fórmula d'interès simple

note: (itstool) path: page/p
en: Functions can also be added and inserted using the f(x) button.
ca: Les funcions també es poden afegir i inserir usant el botó f(x).

note: (itstool) path: example/p
en: Click on f(x). Type the function name in the box, choose the number of arguments and click on the plus sign button next to it. On the calculator screen type the function expression and press <key>Enter</key>.
ca: Feu clic a f(x). Introduïu el nom de la funció en el quadre, trieu el nombre d'arguments i feu clic al botó de signe més al seu costat. A la pantalla de la calculadora escriviu l'expressió de la funció i premeu <key>Retorn</key>.

note: (itstool) path: example/p
en: Click on f(x). Choose the function and click on it.
ca: Feu clic a f(x). Trieu la funció i feu clic a sobre d'ella.

note: (itstool) path: page/p
en: The following functions are defined.
ca: Les funcions següents estan definides.

note: (itstool) path: td/p (itstool) path: page/title
en: Trigonometry
ca: Trigonometria

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="trigonometry">Sine</link>
ca: <link xref="trigonometry">Sinus</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="trigonometry">Cosine</link>
ca: <link xref="trigonometry">Cosinus</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="trigonometry">Hyperbolic Sine</link>
ca: <link xref="trigonometry">Sinus hiperbòlic</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="trigonometry">Hyperbolic Cosine</link>
ca: <link xref="trigonometry">Cosinus hiperbòlic</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="trigonometry">Hyperbolic Tangent</link>
ca: <link xref="trigonometry">Tangent hiperbòlica</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Complex
ca: Complexos

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="complex">Complex Conjugate</link>
ca: <link xref="absolute">Conjugat complex</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="complex">Complex Argument</link>
ca: <link xref="complex">Argument complex</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="complex">Real Component</link>
ca: <link xref="complex">Component real</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="complex">Imaginary Component</link>
ca: <link xref="complex">Component imaginària</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Programming
ca: Programació

note: (itstool) path: td/p (itstool) path: page/title
en: Rounding
ca: Arrodoniment

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="rounding">Round</link>
ca: <link xref="rounding">Arrodoniment</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="rounding">Fractional Component</link>
ca: <link xref="rounding">Component fraccional</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Statistics
ca: Estadística

note: (itstool) path: td/p
en: Sum
ca: Suma

note: (itstool) path: td/p
en: Sum of Squares
ca: Suma de quadrats

note: (itstool) path: td/p
en: Average
ca: Mitjana

note: (itstool) path: td/p
en: Median
ca: Mediana

note: (itstool) path: td/p
en: Minimum Value
ca: Valor mínim

note: (itstool) path: td/p
en: Maximum Value
ca: Valor màxim

note: (itstool) path: td/p
en: Sample Standard Deviation
ca: Desviació estàndard de la mostra

note: (itstool) path: td/p
en: Population Standard Deviation
ca: Desviació estàndard de la població

note: (itstool) path: td/p
en: Sample Variance
ca: Variància mostral

note: (itstool) path: td/p
en: Population Variance
ca: Variància poblacional

note: (itstool) path: td/p
en: Sundry
ca: Diversos

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="logarithm">Logarithm</link>
ca: <link xref="logarithm">Logaritme</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="logarithm">Natural Logarithm</link>
ca: <link xref="logarithm">Logaritme natural</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="power">Square Root</link>
ca: <link xref="power">Arrel quadrada</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="absolute">Absolute Value</link>
ca: <link xref="absolute">Valor absolut</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Combination
ca: Combinació

note: (itstool) path: td/p
en: Permutation
ca: Permutació

note: (itstool) path: td/p
en: Greatest Common Divisor
ca: Màxim comú divisor

note: (itstool) path: td/p
en: Least Common Multiple
ca: Mínim comú múltiple

note: (itstool) path: td/p
en: Comparison (Kronecker Delta)
ca: Comparació (delta de Kronecker)

note: (itstool) path: credit/name
en: Pranali Deshmukh
ca: Pranali Deixmukh

note: (itstool) path: page/title
en: Using the History View
ca: Utilització de la vista d'històric

note: (itstool) path: page/p
en: The History View is located above the entry box and is designed to show your previous calculations in the form of a scrollable list that can be clicked and scrolled through using a mouse.
ca: La Vista de l'historial es troba a sobre del quadre d'entrada i està dissenyada per a mostrar els vostres càlculs anteriors en forma d'una llista desplaçable que es pot fer clic i desplaçar mitjançant un ratolí.

note: (itstool) path: page/p
en: Once an entry has been selected, it will immediately show up in the entry box for you to manipulate and use.
ca: Una vegada seleccionada una entrada, apareixerà immediatament al quadre d'entrada perquè la pugueu manipular i utilitzar.

note: (itstool) path: page/p
en: Finally, there is no upper limit on the number of calculations that can show up in the list for you to use.
ca: Finalment, no hi ha límit màxim sobre el nombre de càlculs que es poden presentar en la llista per a utilitzar.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Calculator Help
ca: Ajuda de la Calculadora

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Calculator Help
ca: Ajuda de la Calculadora

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Calculator Help
ca: Ajuda de la Calculadora

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Calculator Help
ca: <_:media-1/> Ajuda de la Calculadora

note: (itstool) path: section/title
en: User Interface
ca: Interfície d'usuari

note: (itstool) path: section/title
en: Equations
ca: Equacions

note: (itstool) path: section/title
en: Numbers
ca: Nombres

note: (itstool) path: section/title
en: Financial Calculations
ca: Càlculs financers

note: (itstool) path: page/title
en: Using the Keyboard
ca: Utilització del teclat

note: (itstool) path: page/p
en: All mathematical equations can be entered using the keyboard.
ca: Totes les equacions matemàtiques es poden introduir mitjançant el teclat.

note: (itstool) path: page/p
en: The following key combinations can be used to enter keys that may not be available on your keyboard.
ca: Les combinacions de tecles següents es poden utilitzar per a introduir tecles que potser no estan disponibles en el vostre teclat.

note: (itstool) path: td/p
en: <key>*</key> twice
ca: <key>*</key> dues vegades

note: (itstool) path: page/p
en: To enter <link xref="superscript">superscript numbers</link> use <keyseq><key>Ctrl</key>number</keyseq>, for <link xref="superscript">subscript numbers</link> use <keyseq><key>Alt</key>number</keyseq>.
ca: Per a introduir <link xref="superscript">nombres de superíndex</link> utilitzeu <keyseq><key>Ctrl</key>nombre</keyseq>, per als <link xref="superscript">nombres de subíndex</link> utilitzeu <keyseq><key>Alt</key>nombre</keyseq>.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License
ca: Creative Commons Compartir Igual 3.0 llicència no portada

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
ca: Aquesta documentació està llicenciada sota <_:link-1/>.

note: (itstool) path: license/p
en: As a special exception, the copyright holders give you permission to copy, modify, and distribute the example code contained in this document under the terms of your choosing, without restriction.
ca: Com a excepció especial, els autors us donen el permís de copiar, modificar i redistribuir el codi d'exemple que conté aquesta documentació sota la llicència que us sembli, sense cap tipus de restricció.

note: (itstool) path: page/title
en: Logarithms
ca: Logaritmes

note: (itstool) path: page/p
en: Logarithms can be calculated using the log <link xref="function">function</link>.
ca: Els logaritmes es calculen utilitzant la <link xref="function">funció</link> log.

note: (itstool) path: page/p
en: To calculate a natural logarithm use the ln function.
ca: Per a calcular un logaritme natural utilitzeu la funció ln.

note: (itstool) path: page/title
en: Programming Mode
ca: Mode de programació

note: (itstool) path: example/p
en: 64 bit:
ca: 64 bits:

note: (itstool) path: example/p
en: 16 bit:
ca: 16 bits:

note: (itstool) path: page/title
en: Modulus Division
ca: Mòdul de la divisió

note: (itstool) path: page/title
en: Using the Mouse
ca: Utilització del ratolí

note: (itstool) path: page/p
en: All equations can be entered using the mouse. To access all buttons there are a number of modes that can be selected from the <gui>Mode</gui> menu.
ca: Totes les equacions es poden introduir amb el ratolí. Per a accedir a tots els botons hi ha diferents modes que es poden seleccionar des del menú <gui>Mode</gui>.

note: (itstool) path: td/p
en: Basic
ca: Bàsic

note: (itstool) path: td/p
en: Provides buttons suitable for <link xref="equation">basic equations</link>
ca: Proporciona els botons adequats per a les <link xref="equation">equacions bàsiques</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Advanced
ca: Avançat

note: (itstool) path: td/p
en: Provides buttons suitable for advanced mathematics such as <link xref="trigonometry"/>
ca: Proporciona els botons adequats per a les matemàtiques avançades, com ara <link xref="trigonometry"/>

note: (itstool) path: td/p
en: Financial
ca: Financer

note: (itstool) path: td/p
en: Provides buttons suitable for <link xref="financial">financial equations</link>
ca: Proporciona els botons adequats per a les <link xref="financial">equacions financeres</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Provides buttons suitable for computer programmers
ca: Proporciona els botons adequats pels programadors

note: (itstool) path: td/p
en: Conversion
ca: Conversió

note: (itstool) path: td/p
en: Provides buttons suitable for unit conversions
ca: Proporciona els botons adequats per a la conversió d'unitats

note: (itstool) path: page/title
en: Result Format
ca: Format del resultat

note: (itstool) path: page/p
en: To change the format used to display results, press the menu button in the top-right corner of the window and select the number format to use from the menu.
ca: Per a canviar el format utilitzat per a mostrar els resultats, premeu el botó de menú de la cantonada superior dreta de la finestra i seleccioneu el format de número que vulgueu usar des del menú.

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>Automatic</gui>
ca: <gui>Automàtic</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Small results are displayed as <gui>Fixed</gui> notation while long results are displayed as <gui>Scientific</gui> notation
ca: Els resultats petits es mostren en notació <gui>fixa</gui>, mentre que els resultats llargs es mostren en notació <gui>científica</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>Fixed</gui>
ca: <gui>Fix</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Results are always displayed as decimal numbers
ca: Els resultats sempre es mostren com a nombres decimals

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>Scientific</gui>
ca: <gui>Científic</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Results are displayed in <link xref="scientific">scientific notation</link>
ca: Els resultats es mostren en <link xref="scientific">notació científica</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>Engineering</gui>
ca: <gui>Enginyeria</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Results are displayed in scientific notation except the exponent is always a multiple of three
ca: Els resultats es mostren en notació científica excepte l'exponent que sempre serà un múltiple de tres

note: (itstool) path: page/p
en: The number of decimal places, if trailing zeroes and if thousands separators are shown can also be configured in <gui style="menuitem">Preferences</gui>.
ca: També es pot configurar el número de posicions decimals i si s'han de mostrar els zeros no significatius i els separadors de milers a <gui style="menuitem">Preferències</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: Percentages
ca: Percentatges

note: (itstool) path: page/p
en: Percentages are calculated using the % symbol.
ca: Els percentatges es calculen utilitzant el símbol %.

note: (itstool) path: page/p
en: When added or subtracted the percentage symbol resolves to one percent of the value being added or subtracted from. The following equation calculates the price of a $140 item with 15% tax (140 + (15÷100)×140).
ca: Quan se suma o es resta, el símbol de percentatge equival a l'u per cent del valor al qual s'aplica la suma o la resta. La següent equació calcula el preu d'un article (140 €) amb un impost del 15% (140 + (15÷100)×140).

note: (itstool) path: page/p
en: In all other cases the percentage symbol resolves to a fraction out of 100. The following equation calculates one quarter of 80 apples ((25÷100)×80).
ca: En tots els altres casos el símbol de percentatge equival a una fracció de 100. La següent equació calcula la quarta part de 80 pomes ((25÷100)×80).

note: (itstool) path: page/title
en: Powers and Roots
ca: Potències i arrels

note: (itstool) path: page/p
en: Powers are entered by putting a <link xref="superscript">superscript number</link> after the value.
ca: Les potències s'introdueixen escrivint un <link xref="superscript">nombre de superíndex</link> després del valor.

note: (itstool) path: page/p
en: The inverse of a number can be entered using the inverse symbol ⁻¹ (<keyseq><key>Ctrl</key><key>I</key></keyseq>).
ca: Es pot introduir l'invers d'un número utilitzant el símbol invers ⁻¹ (<keyseq><key>Ctrl</key><key>I</key></keyseq>).

note: (itstool) path: page/p
en: Powers can also be calculated using the ^ symbol. This allows the power to be an equation.
ca: També es poden calcular potències amb el símbol ^. Això permet que la potència sigui una equació.

note: (itstool) path: page/p
en: If your keyboard does not have a <key>^</key> key you can use <key>*</key> twice.
ca: Si el teclat no conté la tecla <key>^</key> podeu utilitzar la tecla <key>*</key> dues vegades.

note: (itstool) path: page/title
en: Scientific Notation
ca: Notació científica

note: (itstool) path: page/p
en: Then enter the exponent (100):
ca: Per últim premeu l'exponent (100):

note: (itstool) path: page/p
en: To show results in scientific form change the <link xref="number-display">result format</link>.
ca: Per a mostrar els resultats en format científic canvieu el <link xref="number-display">format del resultat</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Superscript and Subscript
ca: Superíndexs i subíndexs

note: (itstool) path: page/p
en: Some equations may require numbers to be entered in superscript or subscript form, such as:
ca: Algunes equacions poden requerir nombres introduïts en forma de superíndexs o subíndexs, com ara:

note: (itstool) path: page/p
en: To enter superscript numbers use <keyseq><key>Ctrl</key>number</keyseq>, for subscript numbers use <keyseq><key>Alt</key>number</keyseq>.
ca: Per a introduir nombres de superíndex utilitzeu <keyseq><key>Ctrl</key>nombre</keyseq>, per als nombres de subíndex utilitzeu <keyseq><key>Alt</key>nombre</keyseq>.

note: (itstool) path: page/p
en: The number mode returns to normal when entering the next non-number character, such as "+" or "-".
ca: El mode de nombre retorna a la normalitat en introduir el següent caràcter no numèric, com ara «+» o «-».

note: (itstool) path: page/p
en: Trigonometry can be performed using the sin, cos, and tan <link xref="function">function</link>.
ca: Es poden utilitzar les <link xref="function">funcions</link> trigonomètriques del sin, el cos i la tan.

note: (itstool) path: page/p
en: Hyperbolic functions are available by adding "h" to the end of a function.
ca: Les funcions hiperbòliques estan disponibles afegint «h» al final d'una funció.

note: (itstool) path: page/p
en: Inverse functions are entered either using the inverse symbol ⁻¹ (<keyseq><key>Ctrl</key><key>I</key></keyseq>) or the "a" form of the function. The following two equations are equivalent.
ca: Les funcions inverses s'introdueixen utilitzant el símbol invers ⁻¹ (<keyseq><key>Ctrl</key><key>I</key></keyseq>) o utilitzant la forma «a» de la funció. Les dues funcions següents són equivalents.

note: (itstool) path: page/p
en: To enter <link xref="variable">π</link> with the keyboard use <keyseq><key>Ctrl</key><key>P</key></keyseq>.
ca: Per a introduir el <link xref="variable">π</link> amb el teclat utilitzeu <keyseq><key>Ctrl</key><key>P</key></keyseq>.

note: (itstool) path: example/p
en: example=82
ca: exemple=82

note: (itstool) path: page/p
en: The following variables are always defined.
ca: Les variables següents sempre estan definides.

note: (itstool) path: td/p
en: Result of previous calculation
ca: Resultat del càlcul anterior

note: (itstool) path: td/p
en: Random value in the range [0,1] (changes on each read)
ca: Valor aleatori en el rang [0,1] (canvia en cada lectura)

note: (itstool) path: td/p
en: Mathematics
ca: Matemàtiques

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="logarithm">Euler's Number</link>
ca: <link xref="logarithm">Nombre d'Euler</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Golden Ratio
ca: Raó àuria

note: (itstool) path: td/p
en: Electromagnetism
ca: Electromagnetisme

note: (itstool) path: td/p
en: Light Speed
ca: Velocitat de la llum

note: (itstool) path: td/p
en: Elementary Charge
ca: Càrrega elemental

note: (itstool) path: td/p
en: Impedance of Vacuum
ca: Impedància del buit

note: (itstool) path: td/p
en: Permeability of Vacuum
ca: Permeabilitat del buit

note: (itstool) path: td/p
en: Permittivity of Vacuum
ca: Permitivitat del buit

note: (itstool) path: td/p
en: Planck‘s Constant
ca: Constant de Planck

note: (itstool) path: td/p
en: Electron Mass
ca: Massa de l'electró

note: (itstool) path: td/p
en: Proton Mass
ca: Massa del protó

note: (itstool) path: td/p
en: Thermodynamics
ca: Termodinàmica

note: (itstool) path: td/p
en: Boltzmann Constant
ca: Constant de Boltzmann

note: (itstool) path: td/p
en: Atomic Mass Unit
ca: Unitat de massa atòmica

note: (itstool) path: td/p
en: Stefan-Boltzmann Constant
ca: Constant de Stefan-Boltzmann

note: (itstool) path: td/p
en: Avogadro‘s Number
ca: Nombre d'Avogadro

note: (itstool) path: td/p
en: Gravitation
ca: Gravitació

note: (itstool) path: td/p
en: Gravitational Constant
ca: Constant gravitacional

note: (itstool) path: td/p
en: Earth Acceleration
ca: Acceleració de la Terra
